Bağkur

Bağkur Kapatma

Özel sektörde veya devlette çalışma imkanı olmayan şahısların belli bir süre çalıştıktan sonra emekli olabilmelerini hedefleyen kuruluştur. Bu kuruluşun benimsemiş olduğu çalışma politikası kapsamında Emekli Sandığı ve SSK gibi kurumlar üzerinden prim ödemesi yapılamayan şahıslara BAĞ-KUR üzerinden sağlık ve emeklilik hizmeti verilmeye çabalanmaktadır. Bu amaçla prim ödemeleri on beş ve yirmi beş yıllık olmak üzere uzun süreli ödemelerdir. Yapılan bu prim ödemeleri sonrasında önceden belirlenmiş olan yaş sınırını geçmeniz halinde BAĞ-KUR kurumundan emeklilik hakkı elde etmektesiniz. Bu vesile ile geçmişte yapmış olduğunuz ödemeleri yaşlılığınızda emekli maaşı olarak geri alırsınız.


Özellikle sağlık alanında olmak üzere ülkemizde birçok insana fayda sağlayan BAĞ-KUR sisteminde yatırdığınız primler ve emekli olduğunuz zaman zarfında sağlık hizmetlerinden diğer vatandaşların ödediğinden çok daha az miktarda ödeme yaparak yararlanabilirsiniz. Yani ilaçlarınızı daha düşük fiyatlara temin edebilir, muayene ve tedavilerinizi daha düşük ödemelerle karşılayabilirsiniz.

Bilmeniz gereken bir diğer şey ise aynı zamanda SSK, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR kurumlarına prim yatırabilmeniz ve emekli olabilmeniz mümkün değildir. Fakat diğer aile bireyleriniz için-çocuklarınız veya eşiniz gibi- ödeme yapmanız ve onların emeklilik hak etmesini sağlamanız mümkündür.

Gelir vergisi kapsamı dışında tutulan meslek dallarına, esnaflara, sigortasını yatıran ve emekli olmak isteyen iş adamlarına sosyal güvenlik ve sağlık hizmeti sağlayan bir kurumdur.

Fakat kimi sebeplerden dolayı Bağkur kapatma işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişiler de olur. Bağkur Kapatma işlemini nasıl yapabileceğinizi bu yazının devamında bulabilirsiniz.

Kimler Bağ-Kur’lu Olabilir?

Öncelikle kişinin Bağ-kur’lu olmak için ilgili kurumun genel müdürlüğüne başvuru yaparak bağ-kur giriş bildirgesini kurumla ilgisi olan diğer kuruluşlara onaylatması gerekmektedir. Vergi daireleri, eğer vergi muafiyeti söz konusu ise oda ve sivil memurlarına onaylatılan giriş bildirgesi son olarak BAĞ-KUR İl Müdürlüğüne verilerek kayıt olunmuş olunur.

 • Sosyal güvenlik kuruluşları kapsamı dışında kalan ve herhangi bir işverene akdi ile bağlı olmakzızın kendi hesabına çalışan kişiler
 • Kollektif şirketlerin ortakları
 • Limited şirket ortakları
 • Donatma iştirakleri ortakları
 • Anonim şirketlerin kurucu ortakları ve yönetim kurulu üyesi olan üyeler
 • Esnaf ve sanatkarlar ile diğer bağımsız çalışanlardan ticari kazanç ya da serbest meslek geliri dolayısıyla basit veya gerçek gelir vergisi mükellefi olan kişiler ve gelir vergisinden muaf olan esnaf ve sanatkar sicili ile kanunla kurulu meslek kuruluşlarına kayıtlı olanlar

Bağ-Kur Kapatılabilir Mi?

Sorumuzun cevabı elbette ki evet olacaktır. Kurumlar tarafından kişilerin çalışma koşullarının, imkanlarının değişmesi gibi durumlar göz önünde bulundurularak Bağkur kapatma hizmeti sunmuşlardır.

Devlet veya özel sektörde çalışma fırsatı olmayan kişiler yani kendi adına ve hesabına çalışan kişiler iş yerlerini kapatmak veya devretmek isterlerse yazacakları bir BAĞ-KUR kapatma dilekçesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmalılar. Bu işlem sürecinde tek ihtiyacınız olan şey yazacağınız bu dilekçedir. Bağ-Kur’ lu olmak için birçok belgeye ve evraka ihtiyaç duyulurken BAĞ-KUR kapatmak için bunların hiçbirine gerek yoktur. Yalnızca BAĞ-KUR kurumu ile ilişiğinizin kesilmesini talep ettiğiniz dilekçe ile kuruma gidip talebinizi beyan etmeniz yeterlidir. Fakat bu kapatma işlemi esnasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na BAĞ-KUR kapsamından çıkacağınızı bildirmelisiniz ki tarafınıza prim borcu çıkartılmasının önüne geçebilesiniz. Başvurunuzu yaptığınız halde BAĞ-KUR’unuz kapatma isteğiniz iptal olur ise mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne başvurunuz.

BAĞ-KUR kapatma için ihtiyacınız olan dilekçe örneğini aşağıda paylaşmış bulunmaktayız.

İl Müdürlüğünüzde …………………………… Bağ-Numarası ile kaydım vardır ve BAĞ-KUR borcum bulunmamaktadır. İş yerimi/işimi sona erdirdiğimden (kapattığımdan) dolayı BAĞ-KUR kaydımı dondurmak istiyorum.

Gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim.

Tarih-İmza:

T.C. Kimlik No:

Adı-Soyadı:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Baba Adı:

Ana Adı:

Adres:

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. 2013 yılında iflas ettiğimden dolayı şirketimide tasfiyeye sokamadım banka borçları yüzünden ticaret odası kayıtlarına haciz konulmuş.Resen terkte şirketim ama bağkur işliyor bağkuru nasıl kapatabilirim ?

 2. Bagkurumu yaklasik 15 gun once kapattim.1200 kusur tl geri odeme yapilacagi soylendi.Henuz geri donus yapilmadi.Bunun bir tarihi var mi acaba

 3. Isyerı den calısıyodum isten cıkarıldım issizlik maası a basvurdum ancak cıkıs tarihinde bagkur otomatikman baglandı bagkuru kapatsam issizlik maası alabılırmıyım

  1. Merhaba,

   Bağkuru kapatabilmek için mükellefiyetinizn de kapatılması gerekiyor. Eğer bağkur sigortalığınızı 1 ay içinde sonlandırırsanız. İşsizlik maaşı için müracaat edebilirsiniz.

 4. slm 2004 bagkur girisim var 1 sene 4 ay odemisligim var dukkanimi kapatinca bagkurumu kapttirdim borcum harcim yok yasim geldiginde banka kredisiyle emekli olabiliyormuyum tsk

 5. Mrb 31.03.2012 tarihinden şirketim vergi dairesi tarafından resen terkle kapatıldı ve ticari faaliyetim kalmadı ancak ticaret odasında halen aktif göründüğü için bağkur kaydımı vergi dairesi yazısıyla sonlandırmıyor ticaret odası devir veya kapanış istiyor bu konuda bağkurdan kurtulmak için yapılabilecek bişey varmı

 6. merhaba sgk emeklilik şartlarını yerine getiriyorum son 1080 gün bağkur borcuyla beraber ve 250 gün doğum borçlanmsı yapmak istiyorum ama şuan bağkurdan borçlanma yaparsam 1260 günü gececek bağkur , sgk dan doğum borçlanmak için hemen başka yerde işe giriş yaptırım 7 gün falan sigortalı olup sgk dogum borçlanması yapabilirmiyim bağkur pirim günü dururmu

 7. Merhaba 2015 te iş yerimi kapattım yaklaşık 9.000 tl vergi borcum var.Halen aktif bağkurlu görünüyorum.İş yerimi kapattıktan itibaren olan bağkur borçlarımı sildirebilir miyim?

  1. Merhaba,

   Evet vergi dairesine verdiğiniz iş bırakma formunun bir fotokopisini yazımızda örneğini verdiğimiz dilekçe ekine koyarak bağkuru kapanıştan itibaren sonlandırabilirsiniz.

  2. Çok sağolun Bugün sgk ya gittim bi kağıt verdiler kağıtta iş yerimi kapattığımı ve kapattıktan itibaren bağkur kaydımın silinmesi diye bi yer vardı orayı işaretledim.Memur 2 hafta içinde kontrol etmemi söyledi.Şu an e devlet te hala bağkur aktif görünüyor sorun olur mu.2 hafta içinde bağkur kaydım ve bağkur borcum sistemde sonlanır mı?

  1. Merhaba,

   Mükellefiyetinizin bittiği tarihte bağkuru kapatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı