emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağkur Emeklilik Hesaplama

Bağkur Emeklilik Hesaplama

Emeklilik, iş hayatında bulunan insanların belli bir süre sonra çalışmamasıdır. Emekli olma zamanı gelen insanlar artık çalışmayabilirler ve onlara çalışma yıllarına karşılık aylık bağlanır. Uzun süreler çalışanların tek isteğidir emekli olmak. Herkes bir emekli olsam da evimde vakit geçirebilsem diye hayalini kurar. Yılların bütün yorgunluğunu evde dinlenerek çıkarmayı planlarlar.

Aslında emeklilik o kadar uzun yıllar çalışmanın mükâfatıdır. Her çalışan vakti geldiğinde emekli olmayı ister ve bunun için yıllarca yatırım yapar. Çalışan insanlar yatırımlarını ileriki zamanlarında rahat yaşayabilmek için yaparlar. Günümüzde de sıklıkla sorulan sorulardan birisi ne zaman emekli olurum, yani ne zaman çalışmayı bırakır ve dinlenirim. Emekli yaşı hesaplama aslında o kadar da kafa karıştırıcı değildir. Çünkü emekli olmak için öncelikle prim ödenen gün sayısının doldurulması ve emeklilik yaşının doldurulması gerekir. İlk önce dikkat edeceğiniz şey primli gün sayınızı tamamlamaktır.

Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik yaşı ülkeden ülkeye değiştiği gibi kadın veya erkek olmanıza göre de değişir. Türkiye’de önceki yıllarda emekli olma yaşı daha düşük iken günümüzde yaş sınırı 65’e çıkarılmıştır. Bağkur emeklilik hesaplama farklı durumlarda değişiklik gösterebilir. Bu sizin prim gün sayınız ve emeklilik statünüze göre değişebilir.

Kimler Bağkur Sigortalı Olabilir?

  • Bağkur Sigortası birçok kişiyi kapsamaktadır. Öncelikle gelir vergisi mükellefi olanlar; kendi iş yeri olan doktor, avukat, kasap, manav, kuyumcu gibi ticari kazanç ve serbest meslek kazancı olan insanlar
  • Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar
  • Tarımsal faaliyette bulunanlar; çiftçiler vb
  • Şirket ortaklığı bulunan insanlar Bağkur sigortasından emekli olurlar.

Emeklilikte bir diğer merak edilen konu ise emekli yaşıdır. Birçoğumuz Bağkur emeklilik yaşı kaçtır sorusuna defalarca denk gelmişizdir. Bu soruya net cevap almak isteyenler Bağkur sitesinin emeklilik yaşı hesaplama formlarından kolaylıkla öğrenebilirler. Genellikle emeklilik şartlarında prim ödenilen gün sayısına bakılmaktadır. Farklı durumları olanlar farklı emeklilik şartlarıyla ele alınmaktadırlar. Herkesin emekli olma şartı aynı olmayabilir. Bu yüzden hangi tarihlerde çalışmaya başladınız ve hangi tarihlerde priminiz yatmaya başladığına çok dikkat ediniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.