Bağkur

Bağkur Borcu Ödeme 2018

Çalışanların en büyük hayali bir gün emekli olabilmektir. Bir iş yerinde çalışanların sigorta primleri firma muhasebesi aracılığı ile yatırılmaktadır. Gerekli prim gün sayıları ve yaş haddi doldurulduğu zaman her vatandaş emekli olmaya hak kazanmış olur. Bilindiği üzere sigorta türü tek tip değildir. Çalışanların kendi istekleri ile de sigorta yapabilmelerine olanak sağlayan bir sigorta sistemimizde bulunmaktadır.


Bağ-Kur olarak anılan bu sigortalanma sisteminde çalışan kişiler isteğe bağlı olarak kendi sigorta primlerini kendileri yatırabilirler ve bu şekilde emeklilikten ve sağlık harcamalarından faydalanabilirler. İsteğe bağlı olması sigorta primlerinin normal sigortaya nazaran biraz daha yüksek olmasına sebep olmaktadır.

Bu da emeklilikte yüksek maaş ödemesine sahip olmaya sebep olur. İsteğe bağlı olarak yatırılan sigorta türü devlette 4B tipi sigortalılık olarak anılmaktadır. 4B sigortalılık hallerinden genelde iş verenler ve isteğe bağlı olarak çalışan kiler faydalanmaktadır. sosyal güvenlik kurumunun uygulaması olan isteğe bağlı sigortalılık durumu sayesinde vatandaşların emekli olması çok kolaydır ve her ay belirli oranlarda sigortalı olan kurumun belirttiği oranlarda sisteme para yatırılması gereklidir.

Bağ-Kur Prim Borçlarının İnternet Üzerinden Ödenmesi

İnternet kullanımının artması ve teknolojinin gelişmesiyle beraber Bağ-Kur prim borcu ödemelerinde de internet altyapısı kullanılmaya başlandı. Devletin hizmete soktuğu E-devlet sitesi üzerinden hem Bağ-kur borçları sorgulanabilir hem de prim ödemeleri kolaylıkla yapılabilir. Bu ödemelerde kredi kartı kullanımı ile ödemeler rahatlık içinde gerçekleştirilmektedir. Ve ödeme işlemleri son derece güvenlidir.

Bağ-Kur Priminin E-Devlet Üzerinden Ödenmesinde İzlenecek Adımlar

Bağ-kur primlerinin geçmiş dönem borçlarını ya da şimdiki dönem borçlarını ödemek artık çok kolay. Bunun için yapılması gereken tek şey bir e-devlet şifresine sahip olmak ve kredi kartı sahibi olmaktır. Kredi kartı ile Bağ-Kur primlerinin ödenebilmesi için, borçlu ilk olarak e-devlet üzerinden SGK ana sayfasına girmek zorundadır. İşlemleri buradan sonra adım adım anlatacağız.

  • Bilindiği üzere Bağ-kur sigortasının adı 4B olarak geçmektedir. Açılan sayfada 4B için borç sorgulama alanına geçiş yapıyoruz.
  • Borçlu eğer geçmiş dönem borçlarını ödemek istiyorsa ”geçmiş dönem borçları sorgula” alanına tıklıyor. Şimdiki dönem borçları için ise ”cari dönem borçları” alanını tıklıyor. Bu işlemden sonra Bağ-Kur’a ait olan tüm borçlarınızın bir dökümünün olduğu sayfa açılıyor karşınıza tabi bundan önce tamamlanması gereken birkaç adım daha bulunuyor.
  • Bir diğer bölümde TC kimlik numarasının sorulduğu bir bölüm bulunuyor. Borçlu olan kişi bölüme TC kimlik numarasının girişini yaptıktan sonra ”sorgula” butonuna tıklıyor. Şimdi karşımıza bağlı olduğumuz kuruma ait olan borçlarımızın dökümünün olduğu bir sayfa gelecek.
  • Daha sonra ödemek istediğimiz dönemleri seçerek ödeme ekranına geçebiliriz. Ödeme ekranında kredi kartı ile ödeme yapabileceğimiz gibi bankadan ödeme yapabileceğimiz kurum banka hesap numaraları çıkacak. Ödemeler ister kredi kartı ile istersek de nakit olarak anlaşmalı olan bankalara elden yapılabilir.

İster geçmiş dönem ister şimdiki dönem borçları bu şekilde rahatlıkla ödenebilir. İnternet birçok işimizi kolaylaştırmış durumda. 4B sigorta ödemelerinin bu şekilde ödenebiliyor olması devletin getirdiği en büyük kolaylıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Anlaşmalı Bankalar Yardımıyla Bağ-Kur Prim Borçlarının Ödenmesi Yöntemi

Bahsettiğimiz üzere anlaşmalı bankalar yardımıyla da Bağ-Kur prim borçları ve isteğe bağlı sigorta primleri rahatlıkla ödenebilmektedir. Özellikle Bağ-Kur sigortalı işverenler şirketlerinin hesabı olan bankalar üzerinden prim borçlarını günü geçmeden otomatik ödeme talimatı vererek borçlarının ödenmesini sağlayabilirler. Anlaşmalı ya da çalışılan bankaların şöyle de bir avantajı bulunmaktadır.

Bağ-Kur borçlarının ödenmesi için atanan hesapta para olmasa bile vereceğiniz bir talimat ile ekstra bir hesaptan prim borçlarınız ödenebilir. Bu da bankaların vatandaşa sağladığı en büyük kolaylıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bankalardan prim borçları ödenebileceği gibi, devlete ait diğer borçlar da kolaylıkla ödenebilmektedir. Bu borçlar; askerlik borçlanması, vergi borçlanması, isteğe bağlı sigorta borçlanması, SGK destek primi, EK/19 ödemeleri gibi ödemelerin hepsi anlaşmalı bankanıza vereceğiniz talimatlar ile kolaylıkla ve günü geçmeden ödenebilir.

Kimler Bağ-Kur’lu Olabilir?

Bağ-Kur devletin serbest meslek sahibi vatandaşların sağlık ve emeklilik fonlarında faydalanmaları için faaliyete geçirmiş olduğu bir sistemdir. Esnaflar ve tarım işi ile uğraşan vatandaşlar bu sınıfa girmektedirler. Her ay Bağ-Kur için yatırılan primler karşılığında kurum vatandaşların hem sağlık masraflarını hem de kaza masraflarını karşılamaktadır. Gerekli prim gün sayısının ve yaş sınırının doldurulması akabinde emekli olma imkanına sahip olan vatandaşlar ömür boyu maaş garantisine ve sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanına sahip olurlar. Eğer siz de bu sınıfa giren bir çalışan iseniz hem kendiniz hem de ailenizin sağlık ve maddi güvencesi için 4B cinsinden sağlık sigortanızı yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Hiçbir Sağlık Güvencesi Olmayanlar Sağlık Sigortasından Faydalanabilir Mi?

Bağ-Kur, Emekli Sandığı ya da isteğe bağlı sigortası olmayan ve hiçbir sağlık güvencesi olmayan vatandaşlar da sağlık sigortası hizmetlerinden faydalanabilirler. Yalnız bu vatandaşların bu işlemler içim gelir testi yaptırmaları gereklidir. Gelir testi yaptıran vatandaşlar, testten çıkan sonuca göre en düşük primi ödeyerek sağlık hizmetlerinden ve hastanelerden faydalanabilirler. Genel sağlık sigortası yani GSS olarak geçen bu uygulama için vatandaşların bulundukları bölgelerdeki kaymakamlıklara başvurmaları ve gelir testi dilekçesi vermeleri gereklidir. Asgari ücretin altında ya da daha az maaşı, geliri olan vatandaşlar testin sonucunda belirlenen tutarı devlete ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilirler.

Bağ-Kur Borcunuzu Ödemek ve Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu