Bağkur

BAĞ-KURLULAR DOĞUM PARASI ALABİLİR Mİ ?

Bu yazımızda sizlere rapor parası nedir detaylı bilgi verdik. Ayrıca BAĞ-KURlular doğum parası alabilir mi anlattık. Öncelikle rapor parası nedir açıklayalım. Sigortalı işçiler ile BAĞ-KUR’LU işciler iş kazası-meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde geçici iş göremezlik hallerinde olduklarında yani işten geri kaldıkları durumlarda bu sürelerde SGK tarafından verilen ödeneğe rapor parası denir. Bunun yanı sıra ise geçici işgöremezlik dediğimiz olay ise sigortalının iş kazası hastalık ve anne olma hallerinde kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulunun belirttiği süre boyunca çalışamayacak durumda olduğu durumdur. Bu ödenek te işgöremeyeceğimiz saptandığı zaman verilen bir ödenektir. Peki BAĞ-KURlular doğum parası alabilir mi ? Evet alabilir. Yapılan reformla birlikte hastalık halinde veya da BAĞ-KUR’lu kadının annelik halinde doğum parasını gerekli kurumlardan alabiliyor.


BAĞ-KURlular Doğum Parası Alabilir mi ?

 • Bu durumu bazı şartlara göre incelemelerde bulunarak anlattık. Öncelikle hastalık hallerinde BAĞ-KUR’lulara ödenek yoktur.
 • Ancak kadınlar ise herhangi bir doğum anında gerekli kurumlardan doğum parası alabilirler. Ancak bu esnaf kadınların yatarak tedavi şartı aranmaksızın vardır. Yani şirket ortağı olan kadınlara böyle bir yardım söz konusu değildir.
 • Bunların yanı sıra ise iş kazası veya meslek hastalığı olan BAĞ-KURlu ise eğer prim borcu yoksa ve istirahat raporunu da almışsa onlar da bu ödenekten yararlanabilirler.

İlgili Makaleler

309 Yorum

 1. BEN 32 HAFTALIK HAMİLEYİM BUGÜN İTİBARIYLA ÇALIŞAMAZ RAPORU ALDIM.BİRKAÇ GÜN SONRA İŞDEN AYRILIP BAGKUR KAYDI YAPTIRIP VERGİ MÜKELLEFİ OLACAGIM.
  SORUM ŞU DOGUM İZNİ ALDIGIMDA SSKLIYIM DOGUM YAPTIGIMDA DA BAGKURLU GÖRÜNECEGİM DOGUM PARASI ALABİLİR MİYİM. İŞVERENİN Mİ ÇIKARTMASI LAZIM YOKSA BENİM Mİ İSTİFA ETMEM GEREKİR PARAYI ALABİLMEM İÇİN

 2. Merhaba, doğum parasınınalabilmeknin edevletten mi müracaat oluyor yoksa sgkdan mı yapılıyor? Bağkurluyum ve borcum yok

 3. Merhaba kendi adıma şahıs şirketim var ortağım yok 27 haftalık hamileyim genelde erken doğum yapıyorum 32 hafta gibi ben doğum öncesi rapor almalımıyım yoksa doğum sonrası yazılan rapor yeterlimi şimdiden teşekkür ederim cevabınız için.

 4. 3 yıllık Limited şirketim var bağkurluyum.ortağım yok! tek sahibiyim. Bağkur borcum yok düzenli ödeniyor.Doğum parası alabilirmiyim ?

 5. Merhaba. 2014 kasım ayında doğum yaptım.fakat öncesi ve sonrası raporum yok.bunun için bişey yapılabilirmi.faydalanabilirmym bende

 6. merhaba. ben 30 haftalık hamileyim.yapılandırma yaptığım bağkur prim borcum var. 32.haftada rapor aldığım takdirde doğum parası alabilir miyim. yoksa yapılandırma yaptığım borcun tamamını kapatmam mı gerekir?

 7. İyi günler Ben 3 yıldır eczacıyım herhangi bir şekilde sgk borcum da yok. Şu an hamileyim. 32. Hafta dolduğunda ve doğumdan sonraki raporla ben de rapor parasından faydalanabilir miyim. Bazı haber sitelerinde sadece 4a ve 4c yani ssk ve emekli sandığına mensup anneler faydalanablr gibi bişeyler yazıyo emin olamadım bir de size danışmak istedim ama?

  1. Merhaba,

   Bağkur sigortalıları da doğum rapor parası alabilmektedir. Doğum öncesi ve sonrası raporunuzu alıp doğumdan sonra kuruma bildirmelisiniz.

 8. Merhabalar 2 yıldır kendi uzerime sirketim var bagkurluyum ve 3 aylık hamileyim dogum parası alabilecekmiyim ?

 9. Benim kendi adima bir sirketim var %100 hissesi bana ait yani ortak tok ve ayrica birde sahis isyerim var yani ikisi ayri ayri dogum parasi alabilirmiyim acaba

 10. Merhaba,2006 yılından beri bağkurluyum kendi iş yerim var. aynı zamanda 2013 yılında bi şirkete ortak oldum. Doğum parası alabilir miyim? Sonuçta kendi adıma iş yerim dewam ediyor ve bağkurum şahıs adına ödeniyor şirket tarafında değil.

 11. MERHABA… ŞİRKET ORTAKLIĞIM VAR FAKAT AYNI ZAMANDA BAŞKA BİR KURUMDA 4/A SİGORTALI OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM. ŞU ANDA HAMİLEYİM. NORMAL ŞARTLARDA ŞİRKET ORTAKLARI DOĞUM PARASI ALAMIYOR. FAKAT ŞİRKET ORTAKLIĞI VARKEN 4/A KAPSAMINDA SİGORTALI ÇALIŞAN KADIN DAMI DOĞUM PARASI ALAMAZ ?

 12. Merhaba. Esim 3 aydir bagkurlu. Gecen hafta dogum yapti. Bagkur annelik ucretini hangi kuruma basvurup ne sekilde ve ne kadar alabilir

 13. Esim bagkur olarak gozukuyor ama faydalanamiyoruz ve cocuk parasi engelli cocugum var para alamiyorum bagkur borclanmasida var nasil yararlanirim tsk

 14. Ev hanımıyım 5 aylık hamileyim kendi bağkurumu düzenli olarak her ay yatırıyorum. İş yerim falan yok. Doğum parası veya doğum yardımı hakkım varmıdır.teşekkürler

 15. Ev hanımıyım kendi bağkurumu düzenli olarak yatırıyorum.şu an 5 aylık hamileyim.doğum yardımı alabilirmiyim.

  1. Merhaba,

   Hayır bu hak saadece kendi nam ve hesabına çalışan kişilere verilen bir hektır. Maalesef şirket ortaklığından dolayı bağkur sigortalıları bu haktan yararlanamıyor.

 16. Merhaba
  Eşim 27 haftalik hamile is yeri iflas etti kapatti eşim kendine suanda is yeri acti bağkurlu olucak doğum parasi alabilirmiyiz

  1. Merhaba,

   32. hafta rapor alacağı zamana kadar kapanmış işyeri olması önemli değil eğer 120 gün primi var ve borcu yok ise doğum rapor parası alabilir.

  2. Merhaba.rapor tam 32.haftamı alınır. Yada örneğin;32+2 alabilirmiyiz.?doğum öncesi sgk ya raporu sunmak şartmı. Doğum öncesi ve doğum sonrası raporlar ayrımı oluyor.
   Cevaplarsanız seviniriz.iyi günler.

 17. Merhabalar eşim 3 yıldır iş yeri calıştırmaktadır bağkur borcu bulunuyor ve şimdi 5 günlük bebeğimiz var doğum yaptı doğum parası veya hamile parası alma hakkı varmıdır?

 18. merhaba
  ben 14 aylık bagkurlu esnafim herangı bir pirim borcum yok 39 haftalık hamileyım.
  esnafa dogum yardımı oldugunu duydum .. bende bu haktan yararlanabilirmıyım . herangı bır rapor almadım

  1. Merhaba,

   Evet faydalanabilirsiniz. Doktorunuzu başvurarak doğum öncesi izni raporu alın. Doğum sonrasında da yine doğum sonrası rapor alarak bağlı bulunduğunuz kuruma müracaat edin.

 19. merhaba bağkurlu avukatım.Aylık danışmanlık verdiğim ve makbuz kesmek zorunda olduğum bir müvekkilim var. Makbuz kesmeme rağmen aktif olarak çalışmadığımdan bende bu haktan yararlanabiliyor muyum?

  1. Merhaba,

   Serbest meslek makbuzu kestiğinize göre vergi mükellefisiniz ve bağkur ödüyorsunuz. Dolayısıyla da evet bu haktan yararlanabilirsiniz.

 20. Bağkurlu iş veren yada ssk herkes doğum ve analık Parası alabilşyor.raporla ssk a gidip raporu giriş yaptıktan sonra hesabınıza para yatıyor

 21. Merhaba
  işyeri sahibiyim bağkur prim borcum var ve hamileyim benim sorum başvurum halinde rapor parası alabilir miyim ve bu raporlu gözüktüğüm sürede dükkanım açık olabilir mi?

 22. merhaba esnafım bagkurluyum dogum parasını alabilmek icin nereye nezaman basvurmalıyım 32. hafta raporum var suan 38. haftadayım yardım ederseniz cok sevinidirm herhangi bir bagkur borcum bulunmamakta

  1. Merhaba,

   Doğumdan sonra alacağınız raporla birlikte doğum sonrası kuruma bildirim yapabilirsiniz.

 23. Merhaba, ben şirket ortağıyım şirketin 4 ortağından biriyim..bağkur ödemelerim yapılıyor borcumda yok..doğum parası alamıyormuyum???

  1. Merhaba,

   Maalesef alamıyorsunuz. Gerçek kişi bağkurlular yani kendi hesabına işyeri olan esnaflara tanınan bir hak söz konusu

 24. Merhaba bagkurluyum ve dogum yaptim 32.haftamda dogum raporumu aldim bana sskdan doğum oncesi ve sonrasi odemenin ayni anda yapilacagini soylediler fakat simdi intermet uzerinden bakiyorum sadece dogum öncesinin odemesini bankaya gondermisler olarak gozukuyor bagkurlular dogum sonrasi rapor kullanabiliyor mu acaba yoksa sadece dogum oncesimi degerlendiriliyor

 25. Merhaba esim 2015 aralık ayında işyeri açtı fakat bağur ilk günlerinde ödedisonra durumlar kötü oldu ozaman kızlık soyadı vardı şimdi evliyiz benim soyadımı taşıyor.Eşim 2.5 aylık hamile bağkur borcu var tabi doğum parası alabilirmi

 26. Eşime 32. Hafta da rapor aldık özel hastaneden eşimin 10 yıldır kendi esnaf dükkanı üzerinden bağkuru ödenmekte borcu yok. Raporu il sağlık müdürlüğüne götürdük doğumdan sonra ki raporla ikisini beraber getirin dediler

  1. Merhaba,

   Bağkurluların normal sgk lılar gibi onay süre şartı olmadığı için doğum sonrası ile birlikte götürmeniz de bir sakınca yoktur.

 27. Merhaba eşim 8 aydir serbest avukatlik yapiyor.Duzenli olarak Bagkur primlerini yatiriyor.Dogum parasi hakkimiz oldugunu malesef dogum yaptigi gun ogrendik.32.haftada rapor almadik.Dogum sonrasi icin rapor aldik.Dogum parasi hakkimiz baki midir?Nasil bir yol onerirsiniz?Tesekkurler

 28. Merhaba,
  Geçen yıla ait 3 aylık bağkur borcum var, fakat şuanda çalışmıyorum ve eşimin sigortasından faydalanmaktayım. Bu durumda süt yardımı ve doğum yardımından faydalanamayacak mıyım?
  Teşekkürler şimdiden.

 29. Eşim bayan Kuoförü 5 senedir suan hamile rapor parası alabilirim ? Bağ-Kur’a hiçbir borcu yoktur.. rapor parası için ödenek ne kadardır?

 30. Merhabalar 31 haftalık hamileyim.Eczacıyım ve tabiki bağkurluyum.Borcum yok.Doğum parası alabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Evet 32. hafta rapor alarak doğum raporu ödeneğinden yararlanabilirsiniz.

 31. Merhabalar ben dukkanim basit usul vergidir, 120 gunluk bagkurum 35. Haftada doluyor. Bende dogum parasi alabiliyormuyum?

 32. Kolay gelsin eşimin geçmişe dönük Bağkur borcu var hamilelik sürecinde 6 ay sigorta yatmışlığı var Dr raporu aldık kuruma bildirdik borçtan dolayı Doğum parası alabilir mi

  1. Merhaba,

   Alacağı rapor parası borcuna mahsup edilecektir. Rapor parası alabilmek için borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı