• BAĞ-KURLULAR DOĞUM PARASI ALABİLİR Mİ ?

  Bu yazımızda sizlere rapor parası nedir detaylı bilgi verdik. Ayrıca BAĞ-KURlular doğum parası alabilir mi anlattık. Öncelikle rapor parası nedir açıklayalım. Sigortalı işçiler ile BAĞ-KUR’LU işciler iş kazası-meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde geçici iş göremezlik hallerinde olduklarında yani işten geri kaldıkları durumlarda bu sürelerde SGK tarafından verilen ödeneğe rapor parası denir. Bunun yanı sıra ise geçici işgöremezlik dediğimiz olay ise sigortalının iş kazası hastalık ve anne olma hallerinde kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulunun belirttiği süre boyunca çalışamayacak durumda olduğu durumdur. Bu ödenek te işgöremeyeceğimiz saptandığı zaman verilen bir ödenektir. Peki BAĞ-KURlular doğum parası alabilir mi ? Evet alabilir. Yapılan reformla birlikte hastalık halinde veya da BAĞ-KUR’lu kadının annelik halinde doğum parasını gerekli kurumlardan alabiliyor.

  BAĞ-KURlular Doğum Parası Alabilir mi ?

  • Bu durumu bazı şartlara göre incelemelerde bulunarak anlattık. Öncelikle hastalık hallerinde BAĞ-KUR’lulara ödenek yoktur.
  • Ancak kadınlar ise herhangi bir doğum anında gerekli kurumlardan doğum parası alabilirler. Ancak bu esnaf kadınların yatarak tedavi şartı aranmaksızın vardır. Yani şirket ortağı olan kadınlara böyle bir yardım söz konusu değildir.
  • Bunların yanı sıra ise iş kazası veya meslek hastalığı olan BAĞ-KURlu ise eğer prim borcu yoksa ve istirahat raporunu da almışsa onlar da bu ödenekten yararlanabilirler.
  tıkla sorunu sor

  BAĞ-KURLULAR DOĞUM PARASI ALABİLİR Mİ ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. burcu dedi ki:

   mrb ben 6 ay önce doğum yaptım kendi üzerime marketim var bagkurluyum doğum parasından yararlanmak istiyorum böle bi imkanım varmıdır.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında belirtebilirsiniz.

  2. Esen dedi ki:

   Merhaba benim esim bagkurlu ve prim bocu var. Hastane imkanlarindan faydalanamiyor. Esim hamile bu haklarinda dogum yapana kadar faydalana bilirmi acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Prim borcunu ödemesi gerekecektir. Şuan faydalanamaz.

    1. muhammet dedi ki:

     vatandaşa yanlış bilgı verme sen uzman mısın yoksa sosyal soytarımı kanunlardan haberın yoksa yorum yapma şu an kı yasalarda sıgortası olmayan veya borçlu olan hamıleler hamılelelık soresınde kayıtsız şartsız sıgortalı sayılırlar doğumdan sonrada 8 hafta daha sıgortadan faydalanırlar

   2. muhammet dedi ki:

    yeni çıkan yasa hıç sıgortanız yoksa veya borçlu bıle olsanız hamılellıkte ve doğumdan sonra 8 hafta sıgortadan faydalanıyorsunuz bende aynı durumdaydım faydalanıyorum haberınız olsun

  3. Derya dedi ki:

   2015 Ocak ayında dogum yaptım bagkurluyum dogum parası alabilirmiyim alabilirsem ne yapmam gerekiyor sagolsun bu konuda muasebecim hiççç yardımcı olmadıda

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan 1 yıl öncesine kadar en az 90 prim günü şartını sağlıyorsanız, doğum raporu ile SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz, Derya Hanım.

  4. figen dedi ki:

   eşimin üzerine bagkurlu ev hanımıyım dogumuma 1 aydan kısa bir süre kaldı bende ala bilirmiyim dogum parası

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Figen Hanım.

  5. esra dedi ki:

   slm benim bir şirktte hissem var ve orada resmi olarak da calişiyorum dogum icin rapor parası alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz, Esra Hanım.

  6. Gülizar dedi ki:

   Merhaba kendi üzerime imalat ve ihracat yaptığım is yerim var 2013 yılından beri vergi mükellefiyim fakat aftan yaralandım ve prim borçlarım silindi yaklaşık 10 aylık prim ödemem var haziran ayında doğum yapacagim rapor parası alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Alabilirsiniz Gülizar Hanım. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  7. NAZİFE dedi ki:

   2013 MAYIS AYINDA DOGUM YAPTIM 3ÇOCUĞUMA AMA HERHANGİ BİR YARDIM ALMADIM . TALEP ETSEM ALMA HAKKIM VARMI.EŞİMİN ÜSTÜNE BAĞKURLUYUM.ÇALIŞMIYORUM.EV HANIMIYIM.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Nazife Hanım.

  8. Gizem bozer dedi ki:

   Merhaba iyi akşamlar 4 haftalık hamileyim yeni iş yeri açıyoruz kapitone işi iş veren ben olacağım bir kaç gün içinde vergi levhasını cıkartacağız bende bu durumda doğum parası alabilirmiyim acaba??
   Teşekkürler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bundan sonrası için sigorta primlerinizi yatırırsanız doğum parası alabilirsiniz, Gizem Hanım.

  9. nurten dedi ki:

   iyi günler ben avukatım suanda sigortalıyım prim günüm dolmak üzere 90günlük süre 10 günüm kaldı hamilileğin 32.haftasındayım 90gün doluncu çıkıs yapabilirmiyim?ondan sonra bağkurllu olarak devam etsem diğer gebeliğimde para alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    90 gün dolunca izne çıkabilirsiniz. Doğum parası alabilirsiniz, Nurten Hanım.

  10. Gamze dedi ki:

   Merhaba. Bağkur prim ödemem bu Mart ayında basladı. Ağustosta doğum yapacağım. Doğum parası alabilir miyim birde ne kadar bi ödeme yapılıyor?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum raporu başlayana kadar çalışırsanız doğum parası alabilirsiniz, Gamze Hanım.

  11. raziye dedi ki:

   Merhaba ben bagkurlu yum düzenli olarak primlerimi yatirdim doğuma sekiz hafta var doktor bana is görmezlikraporu verdi başvuru yapmam gerekir mi şimdi yada ne zamn yapmam gerekir doğumdan sonrada rapor alınıyor galiba muhasebe oyke dedi ama tam bilgisi yok nasıl bir yol izlemeliyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doktor raporunuzu çalıştığınız yere teslim ediniz. Doğumdan sonraki raporu da iş yerinize ulaştırmanız gerekir, Raziye Hanım.

  12. hasine dedi ki:

   mrhba benim bir şirkette hissem var ve orada çalışıyorum doğum parası alabilecek miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  13. meliha dedi ki:

   Merhaba.bayan kuaförüm var.iki ortak çalışıyoruz,bağkurluyum.2009 ilk doğumum 2015 de ikinci doğumumu yaptım.hiç yardım almadım.sadece doğum raporlarım var.doğum parası alabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası şartlarını sağlıyorsanız alabilirsiniz, Meliha Hanım.

  14. Meliha dedi ki:

   Merhaba ben 4 senedir bağ kur luyum üzerime dukkanimiz var.3.5 ay önce doğum yaptım.fakat 32 haftalik hamileyken doktorundan is görmezlik raporu almadım.doğumdan sonrada almadım.bu konuda bilgim yoktu muhasebecimizde bilgilendirmedi.suan doktorumdan bu raporları alabilirmiyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor almadıysanız doğum parasından yararlanamıyorsunuz.

  15. songül çoban dedi ki:

   Merhabalar ;

   Aralık ayında kendi şahıs firmamı kurdum ve bu ay bağkura geçişim tamamlandı Aralık ayından bu yana 4 aylık bağkur pirimi ödedim ve bir pirimde nisan ayında ödiyeceğim 2 haftaya kadar ikinci kızımı kucağıma alacağım , doğum parası alabilirmiyim acaba .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz, Songül Hanım. Doktorunuzdan rapor alarak SGK müdürlüğüne teslim etmelisiniz.

  16. aydin dedi ki:

   Esim bagkurlu idi.prim borclari var.baska bir isletmede ssk li basladi.dogum parasindan yararlanabilirmi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası alma şartlarını sağlarsa alabilir. Ancak durumunuz hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  17. kubra dedi ki:

   bayan kuaforuyum bagkur primlerimi duzenli oduyorum 32 haftalik hamileyim ve 30 martta is goremez raporu aldim raporun baslama tarihinden bittis tarihine kadar olan donemde prim odemesi yapmam gerekiyormu raporlu oldugum donemde is yeri kapali kalacak calisanim yok bunla ilgili bi islem yapmam gerekirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Raporlu olduğunuz dönemde prim ödemesi yapmamanız gerekir.

  18. Tülin dedi ki:

   Merhabalar ben bir yıldır bir işletme işletiyorum bagkur girişim yapıldı fakat ben gidip gerekli evrakları veripte bagkurumu başlatamadım girişim yapıldıktan. Sonra hamilelik durumunda analık haklarından yararlanabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet şartları sağladıktan sonra doğum parası alabilirsiniz.

  19. Pelin dedi ki:

   Merhaba eşim kendine servis açtı 3 ortak ve servisi eşlerin üstüne yaptılar 3 bayan ortak bagkurumuz ödeniyor sirket olarak gözüküyor 1 sene oldu açalı. Ben su anda 17 haftalik hamileyim doğumdan sonra doğum parası alabikiyormuyum bilgi verirmisiniz ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet doğum parası alabilirsiniz.

  20. Eda dedi ki:

   Merhaba benim ic giyim magazam var bagkurluyum 3 aylik hamileyim dogum parasindan yararnabiliyormuyum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Primleriniz yatıyorsa doğum parası alabilirsiniz, Eda Hanım.

  21. Meryem Aydin dedi ki:

   benim 4.5 yıldır kendi uzerime olan ve tek çalıştığım şirketim var 17 aylik bağ-kur borcum var 13 haftalık hamileyim prim borcu olması iş göremezlik ödeneği ne mani midir. İlk bebeğimi 2013 te olmuştu o zaman almıştım ama prim borcum yoktu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Prim borcunuz varsa sıkıntı çıkabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  22. Cisem dedi ki:

   Meraba babamın bagkurundan yararlanıyorum hamileyim doğumu karşılarmi bağkur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hastane masrafları sigorta tarafından karşılanır. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  23. Rabia dedi ki:

   Ben calismiyorum eşim bagkulu peki ben alabilirmym doğum parasi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef alamıyorsunuz.

  24. Sibel dedi ki:

   Merhaba çiftçi bağkurluyum eşim her ay parayı yatırdı rapor aldım rapor süresince yine Bağkur paramı yatıracak mı bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor süresince yatırmamalısınız.

  25. Abdurrahman dedi ki:

   Ben haziran 2015 ten beri tarım bağkurluyum biraz prim borcum var ama hastaneye gitmeye engel değil. Eşim bugün doğum yaptı süt ve doğum parası alabilir miyim yada Nasıl haklarım var.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çocuk yardımı alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  26. Mukerrem ozturk dedi ki:

   Ben 12 aydır bagkurluyum 9 aylık hamileyim 32 hafta raporu aldım fakat bagkura borçluyum borcunun tamamını taksite boldursem odesem rapor paramı alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Borcu ödemeniz durumunda doğum parası alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  27. kemal özen dedi ki:

   limitet şirkette % 10 hisseli aynı zamanda şirket müdürü bayan 32. haftada doktor raporu alırsa doğum parası alabilirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigorta primleri doğum parası şartlarını sağlıyorsa alabilir.

  28. Zübeyde dedi ki:

   Merhaba vergiden muaf şekilde 2 yıldır bağkurumu ödüyorum evde
   Çalışıyorum yani şuan çalışamıyorum 28 haftalık hamileyim doğum yada çalışamadım günler için herhangi bir para alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  29. Barış kara dedi ki:

   Ben barış eşim şu an 3 aylık hamile ve ikiz cocuk bekliyoruz yilbasindan beri sigortalı ama işten çıkacak haziran ayı itibari ile ve doğumdan sonraya kadar sigortası olmayacak bu şekilde doğum yardımı alabilirmiyiz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum iznine kadar çalışması durumunda doğum parası alabilir.

  30. Orhan dedi ki:

   Merhaba esim bagkurlu raporunu aldi 32. Hafta da 170 i ariyoruz raporunuzu bursa sgk ya verin diyor..bursada oturuyorum ve bursadaki sgk yi aradigimda dogumdan sonra dogum kagitlari ve raporunuzla gelin diyor..simdi gelsenizde birsey degismez 2 kere gelmek zorunda kalirsiniz dedi..herkes baska diyor ne yapmamiz lazim..raporla hemen mi basvurcaz yoksa dogumdan sonra butun evraklarlami..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önce izne çıktığında gitmeniz ve doğumdan sonra rapor aldığınızda gitmeniz gerekir. Doğum parasını 2 seferde alacaksınız.

    1. hande dedi ki:

     merhabalar yusuf bey ben sgk lı olarak çalışıyorum fakat bağkurdanda yetim aylığı alıyordum şimdi kesilmiş ve 2 yıl önce denetmenler ölüm tarihine bakarak bağlamışlardı ölüm tarihi 1998 ve şimdi sgk çalışanlarına bunu anlatamıyorum hayır çalışırsanız kesilir diyorlar ne yapmam gerekir

  31. melek dedi ki:

   merhaba ben bagkuruyum iki aydir is yerimi kapattim fakat 15 aylik bircum var yani sadece bir ay odedim ve su anda 30 haftalik hamileyim dogum parasindan nasil faydalanabilirim sigortali olarak bi isyerinde primlerim odense dogum parasi alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bağ-kur’dan doğum parası alamıyorsunuz.

  32. duru dedi ki:

   bende bağkurluyum gecmiş dönem prim borcum var fakat 7 aylık hamileyim son 3 aydır bagkuru ödüyorum bu hizmetten yararlanabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sadece sigortalı olarak çalışanlar doğum parasından yararlanabilir.

  33. Sezen dedi ki:

   Merhabalar sımdı benım eskiye dayanık bagkur borcum var ve suan calışıyorum ssk olarak hamileyim ve Son ayımdayım bu bagkur borcu rapor parasına engel olur mu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  34. h cengiz dedi ki:

   merhaba hanımım rus vatandaş hali hazırda Türk vatandaşı olamadı ama 6 senedir bağkurlu sadece üç aylık borcumuz var biz yaralanabiliyoruzmu ?170 ve 183 den düzgün bilgi alamadım. teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

  35. Yusuf tuna dedi ki:

   Eşimin üzerine bir etüt merkezi var, yani bağkurlu. Rapor aldıktan sonra işyerini kaparsa dogum parasi alabilir mi? Dogum parasi alabilmesi için prim borçlarını rapor tarihine kadar mi yoksa dogum tarihine kadar mi ödemesi gerekir.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum raporu öncesi borcu kalmaması gerekir.

  36. Asiye dedi ki:

   Merhaba. Daha once ssk liydim. 1 subat 2016 itibariyle bagkurlu oldum. Kendime ait bilgisayar dukkanim var. Suan 32 haftalik hamileyim. Bu haftada rapor almam gerekiyor mu? Muhasebecim isveren oldugum icin dogum parasi alamiycagimi soyledi.Bilgilendirirseniz sevinirim

  37. Seyma kosar dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey, ben 6 yıldır bagkurluyum ve prim.borcum yok. Bundan 4,5 yil once dogum yaptigimda dogum parasi alabilecegimi bilmiyordum,acikcasi yönlendirmede olmadi. Su an ogrendim ki 5 yil oncesine kadarki dogum parasini hak olarak talep edebiliyormusuz. Dogru mudir ve ne yapmam gerekir. Gerekli evraklar nelerdir. Iyi calismalar

  38. Serpil dedi ki:

   5 aylık oglum var analık parası ve süt parasını alabilirmiyim bagkurluyum calısan 1 yıldan fazla oldu primi yatırıyorum geriye dönük borçlarım var dondurdum hastaneden de dogum raporum var bilgi verebilir misin

  39. ahmet dedi ki:

   bağkurluyum 2 çocuğum var ne tür yardımlar alabilirim çocuk parası alabilirmiyim

  40. Çiğdem dedi ki:

   Merhaba ben bağkurluyum fakat rapor aldığım dönemlere ait prim borcum ödendi dopum parası almam da sıkıntı olur mu ?

  41. demet özdemir dedi ki:

   Eşimin baykura borcu var 3 tane çocuğum var 5 aylıkta hamileyim doğum parasını bende alabilirmiyim

  42. Bircan kurt dedi ki:

   Mrb benim adima bi dukkan actik vergi levhasinda benim adima 1 eylul de cikti levhamiz bagkurluyum yani 7 eyluldede dogum yaptim ben dogum parsi alabiliyormuyum simdiden tesekkurler

  43. Orcun dedi ki:

   Eşim çalışmıyor fakat 4b’li ve düzenli prim yatırıyoruz. Doğum parası alabilir mi?

  44. Seda cagirici dedi ki:

   Merhaba kendime ait kuafor dukkanim var bagkurluyum 40 gun once dogum yaptim 32.haftamda is gormezlik raporu almadim dogum parami alabilirmiyim?

  45. Sevgi dedi ki:

   Eşim benim üzerime kıraathane açtı bagkurlu olarak gozukuyorum bnde dogum parasi alabilirmiyim

  46. selin dedi ki:

   Merhaba,
   Avukat olarak bağkurluyum. Doğum yapacağım. Doğum parası alabilir miyim?

  47. Türkan dedi ki:

   Bağkurluğum ve hamileyim doğum parası alabiliyomuyum ve nereye baş vurmam gerekiyo

  48. Mehmet dedi ki:

   Merhaba eşim esnaf aylık 570 tl bagkur yatırıyoruz nekadar para alırız 120 gün raporu var

  49. yasin mert dedi ki:

   eşim çiftci bağkurlu çocuk parası alabilirmi

  50. Shrbn dedi ki:

   Merhaba benim adi ortak olarak çalıştığım mühendislik firması var suan 32 haftalik hamileyim bagkurlu olarak butün primlerimi düzenli olarak ödedim. Şuan da rapor alsam bagkurlu olarak doğum parası alabilirmiyim. Tesekkur ederim.

  51. Mustafa dedi ki:

   Merhabalar ben bagkurluyum eşim çalışmıyor 1ay önce dogum yaptı 1300tl prim borcum var dogum parasından faydalanabilirmiyiz

  52. tuğce dedi ki:

   7 aydır isteğe bağlı bağkurluyum yarın doğum yapacagim dogum parasi halma akkim varmi acaba..

  53. Beyhan dedi ki:

   Mrb eşim is yeri var bagkur borcunu yapılandırdı fakat gittik rapor parası için borcunuzun hepsini kapatmanız gerekiyor.denildi.ama ilk ödeneği yaptılar.ikincide parayı geri istiyoruz dediler.ne yapmam gerekiyor.yardimci olursanız secinirim…

  54. Isimsiz dedi ki:

   Merhaba sirket ortagi olunca dogum parasi alinamiuormu?
   Alinmasi icin yapilicak bisey yokmu?

  55. fadime dedi ki:

   Merhaba uzerime kayıtlı bir tane 40 ayak kamyon var suanda 3 aylık hamileyim yeni bagkur yaptirsam dogum parasından yararlanma şansım varmı acaba

  56. Hülya dedi ki:

   Ben 01.11.2016 tarihi itibariyle bağkurluyum öncesinde ev hanimiydim. şubat 27 de doğum yapacağım doğum parası alabilir miyim ve bağ-kur pirimini yüksek ödeme diye birşey var mı yüksek ödesem daha mı çok doğum parası alırım.

  57. Sema inci dedi ki:

   Ben avukatım ve 19 kasımda 32. Hafta olduğu için rapor aldım … Prim borcum bulunmamakta… Bu safhada raporu sgk ya götüreceğim ve prim ödemeyeceğim ve doğumdan sonrada diğer raporu götüreceğim anladığım kadarı ile ve belirtilen bu ödemeyi alacağım … Yanlış anladığım bir husus varsa yazarsanız sevinirim … Benim sorum raporlu olduğum dönemde Bağ-Kur’lu olmaktan çıkarsam ödeme alma konusunda sıkıntı yaşarmıyım

  58. hatice dedi ki:

   merhabalar.14 ekim 2016 tarihinden itibaren bağkurluyum.7 aylık hamileyim şu anda doğuma kadar 90 gün primi dolduramazsam çünkü erken doğum riskim var. yine de 32. haftada rapor alsam doğum parası alabilir miyim? 90 gün prim günümü doğumdan sonra doldursam olur mu?

  59. Toprak çınar dedi ki:

   Merhabalar, şirket sahibiyim. herhangi bir borcum yok. kendim başka bir yerden ssk lıyım. Çocuk sahibi olursam doğum parası alabilir miyim ?

  60. Nihal durgun dedi ki:

   Benim 4 senedir bi küçük tekstil atölyem var esimle birlikte ama benim ustume yaptık açılışı bağkur luyum ama hiç ödemedik yapilandirdik yeni taksitlerim var 12 ay 2016 da baslicam odemeye 2019 da bitiyor hamileyim 2 aylık doğum parası alabilir miyim almak için ne yapmalıyım. Borcumu yatirsam ama aylık gelen bağkur yatirmasam olurmu şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

  61. Leyla dedi ki:

   Ben bağkurluyum 32 haftada işgörememezlik raporu aldım 39 haftadayım iş yerimi kapatmam gerekiyo bağkuru kapatırsam rapor parasını alabilirmiyim

  62. meral dedi ki:

   Mrb su an birikmiş bağkur borcum var ve hamileyim son 90 gün ödenmişliğim olsa doğum parası alabilirmiyim. Borcum varken para alabiliyormuyum. Teşekkürler.

  63. Hülya Zeynep deniz dedi ki:

   Ben kasım 1 itibariyle bagkurluyum ve o tarihte 23 haftalık hamileydim doğum parası alabilir miyim. Şuan 28 haftalık hamileydim. Para alabiliyorsam ne zaman nereye ne gibi bir işlem yaptırmak lazım.

  64. filiz dedi ki:

   bağkurluyum kendi dükkanım var 10 gün önce doğum yaptım doğum raporu aldım parayı almak için ne yapmalıyım ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    90 gün priminiz bulynuyorsa Sgk kurumuna dilekçe ile başvurunuz

   2. SGK Merkezi dedi ki:

    Son 1 yıl içinde 90 günlük priminiz var ise Bağkurlularda doğum rapor ödemesi alabılmektedir. Ancak şirket ortağı bağkurlular bu ödemeden
    yararlanamamaktadır.

  65. Cansu dedi ki:

   Mrb bnm eşim BAĞ-KUR lı ikinci çocuğu doğum Yaptım bir sene önce doğum Yardımı diye bişey duydum ben faydalanabilir miyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet. Bir defaya mahsus olmak üzere : 1. çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL, 3. çocuk için 500 TL ödenmektedir. Detaylı bilgi ve başvuru için Sosyal Yardımlaşma hattı ALO 144’ü arayınız.

  66. Zehra dedi ki:

   Kolay gelsin istege bagli bagkur yada sigorts pirimi odeyen birisi 32.haftada raporunu alip dogumdsn sonra gerekli müracatı baslatsa rapor parasindan yararlanabilir mi? Ozellikle istege bagli bagkuru soruyorum tskkurler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet yararlanır. Kurumunuza başvurunuz.

  67. emir dedi ki:

   Eşim bir yıllık bagkurlu iş veren dogum parası için sosyal hizmetlere baş vurulması gerekiyormuş diye duydum ve oraya baş vurdum iki ay sonra ptt den eşimin adına ödemenin çıkacagını söylediler sgk ya ayrıca bir baş vuru gerekiyormu süt parası için hastane baş vuru yaptı 10.gün içinde ziraat bankasına adıma yatacakmış çok teşekkür ederim ilginize

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık Halinde Geçici iş göremezlik ödenekleri Temmuz/2012 tarihinden itibaren T.C. Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır. Yapılan yeni düzenleme ile sigortalılara ait geçici iş göremezlik ödenekleri banka hesaplarına gönderildiğinde, kişilere cep telefonları üzerinden SMS mesajı yollanması sağlanmıştır.
    Bu nedenle Özel durumunuzdan dolayı lütfen Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  68. Fatma dedi ki:

   Mrhb 1 aydır çiftçi bağkurum başlamıştır şu anda hamileyim doğum parası alabilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Tek sefere mahsus 122 TL ve Rapor miktarının tutarı kadar Doğum Parasının ödenebilmesi için aşağıdakiler zorunludur
    > İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    > Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    > Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    > Doğum olayının gerçekleşmiş olması,
    Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  69. Selma dedi ki:

   2 düşük yaptim bu 3. Gebeligim riskli oldugu icin 7. Haftadan itibaren raporluyum doguma kadar raporlu evde istirahat edicem 10 yildir ozel sektor calisaniyim dogum parasi alabilirmiyim ve nezaman ve ne kadar alabilirim

   1. Selma dedi ki:

    Cvp yazarsaniz sevinirim

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Sorunuz cevaplandı. Gecikme için üzgünüz….

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar hastalık iş görmezlik, sonrasında da Analık iş görmezlik ödeneği alırsınız. Doğumdan önce 90 günlük prim ödemiş oluyorsunuz. Doğum parası olarak son 90 günde yatan brüt primin ortalaması alınarak Yatarak tedavide 1/2 (yarısı) ödenir.

    Asgari ücret için; 1.777 / 30 gün = 59,23 Yatarak tedavide 59,23/2 = 29,62 (rapor için alacağınız günlük ücret) Rapor gününüzle çarparak alacağınız ödeneğe ulaşabilirsiniz.

  70. Gözde dedi ki:

   Ben bağkurluyum 420 aylık yatırıyorum 32 hafta dan sonra rapor alıcam bana toplam ne kadar ücret ödenir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tarım Bağkurlu olarak 420 TL ödüyorsunuz. Buna göre 1421,60 TL Kazanç beyanınız var. Alacağınız Analık nedeni ile iş görmezlik ödeneği 2/3 oranında olacaktır. Yani Aylık 1421,60 x 2/3 = 947,73 TL Günlük: 947,73/30 = 31,59 TL, Sonuç olarak Toplamda 16 haftalık (112 günlük) yaklaşık olarak 3.538,08 TL ödenek alırsınız

  71. Nazmiye dedi ki:

   Merhaba bbm kuaför dükkanım var,bagkurluyum bağkur borcum yok ama vergi borcum var,hamileyim rapor parası alabilirmiyim?

   1. Nazmiye dedi ki:

    Merhaba bbm kuaför dükkanım var,bagkurluyum bağkur borcum yok ama vergi borcum var,hamileyim rapor parası alabilirmiyim? 524,36 aylık bağkur ödemem, ne kadar ücret alırım?

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Doğum parası alma şartlarında bağkur borcu olmaması gerekiyor. Vergi borcunuz doğum paranıza engel olmaz.

     Priminiz asgari ücretten ödeniyor.

     Doğum için ayakta tedavilerde iş göremezlik ödeneği toplam (2/3) 4.424,00 TL
     veya
     Doğum için yatarak tedavilerde işgöremezlik ödeneği toplam (1/2) 3.318,00 TL

     ödeme alırsınız.

     1. Nazmiye dedi ki:

      Çok teşekkür ederim,bir de 32,haftada doktordan rapor alacağım calismayacagim doğuma kadar,o gunden itibaren muhasebeci de bağkur ilişiğini kesmesi gerekiyor mu o nasıl olacak,basvuru surecinde ne yapmamiz gerekiyor?

      1. Nazmiye dedi ki:

       Bir de doğum için yatarak tedavi veya ayakta tedavi nasıl oluyor doktor raporunda mı belirtiliyor? Normal ya da sezeryan doğum olarak mı değişiyor ? Neye göre belirleniyor Bu?

      2. Danışma Birimi dedi ki:

       Merhaba,

       Yatarak tedavi Hastanede yattığınız günleri ifade eder. Sezeryan veya Normal doğum olması farketmez. Doğum İzni zamanınızı nasıl geçirdiğiniz önemlidir.

  72. Dilek dedi ki:

   Merhaba.benin kendi dukkanim var bagkurluyum dogum parasi alabilirmiyim.bir diger sorunda bagkurumu 500 tl olarak yatiriyorum eger dogum parasi alirsam ne adar alirim .simdiden tesekkur ederim ilgilendigini icin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Analık nedeniyle ödenen geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilrisiniz. Prim borcunuzun bulunmamsı gerekir. Asgari ücretten ödenen asgari prim 524,36 TL dir. Verdiğiniz bilgiye göre asgari ücretten yani 1777,50 tl üzerinden prim ödemesi yapıyorsunuz. 16 haftalık yani 112 günlük ödeme alırsınız. 1777,50 /30=59,25 59,25* 2/3= 39,50 39,50*112= 4424 TL

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.