• BAĞ-KURLULAR DOĞUM PARASI ALABİLİR Mİ ?


  Bu yazımızda sizlere rapor parası nedir detaylı bilgi verdik. Ayrıca BAĞ-KURlular doğum parası alabilir mi anlattık. Öncelikle rapor parası nedir açıklayalım. Sigortalı işçiler ile BAĞ-KUR’LU işciler iş kazası-meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde geçici iş göremezlik hallerinde olduklarında yani işten geri kaldıkları durumlarda bu sürelerde SGK tarafından verilen ödeneğe rapor parası denir. Bunun yanı sıra ise geçici işgöremezlik dediğimiz olay ise sigortalının iş kazası hastalık ve anne olma hallerinde kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulunun belirttiği süre boyunca çalışamayacak durumda olduğu durumdur. Bu ödenek te işgöremeyeceğimiz saptandığı zaman verilen bir ödenektir. Peki BAĞ-KURlular doğum parası alabilir mi ? Evet alabilir. Yapılan reformla birlikte hastalık halinde veya da BAĞ-KUR’lu kadının annelik halinde doğum parasını gerekli kurumlardan alabiliyor.


  BAĞ-KURlular Doğum Parası Alabilir mi ?

  • Bu durumu bazı şartlara göre incelemelerde bulunarak anlattık. Öncelikle hastalık hallerinde BAĞ-KUR’lulara ödenek yoktur.
  • Ancak kadınlar ise herhangi bir doğum anında gerekli kurumlardan doğum parası alabilirler. Ancak bu esnaf kadınların yatarak tedavi şartı aranmaksızın vardır. Yani şirket ortağı olan kadınlara böyle bir yardım söz konusu değildir.
  • Bunların yanı sıra ise iş kazası veya meslek hastalığı olan BAĞ-KURlu ise eğer prim borcu yoksa ve istirahat raporunu da almışsa onlar da bu ödenekten yararlanabilirler.


  tıkla sorunu sor

  BAĞ-KURLULAR DOĞUM PARASI ALABİLİR Mİ ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Aydın dedi ki:

   Kolay gelsin eşimin geçmişe dönük Bağkur borcu var hamilelik sürecinde 6 ay sigorta yatmışlığı var Dr raporu aldık kuruma bildirdik borçtan dolayı Doğum parası alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Alacağı rapor parası borcuna mahsup edilecektir. Rapor parası alabilmek için borcunun bulunmaması gerekmektedir.

  2. Hakan dedi ki:

   Merhabalar. Eşimin adına kurum açtık ocagın 5inde. Ancak bu sigorta olayini sonradan ögrendgimiz icin ocak subat sigortasini birlikte ödedik. Vede hesaplarıma göre 120gün 32.haftaya denk gelmekte biz bu dogum parasından yararlanabilmektemiyiz acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar 120 günlük prim ödemesi doluyor ise rapor alarak kuruma bildirim yapın.

  3. Denizli Ergün Can Bey dedi ki:

   Merhabalar. Eşim şu an 13 haftalık hamile. Ama Eşim isteğe bağlı olarak bağkur primi yatırıyor. Ve evde el işi yazma, oya, eşarp, yapıp sattığınıda beyan ettiğinden, normal bağkur priminden her ay 110₺ gibi indirimli olarak bağkur primini yatırıyor. Yani şu an normal isteğe bağlı bağkur primi 649,44₺ iken, Eşim 541,20₺ olarak ödüyor. Şimdi sizden rica ederek soruyorum; eşim bu doğum parası yardımını alabilecek mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı bağkurlular doğum rapor ödeneği alamamaktadır.

  4. Serap dedi ki:

   Merhabalar. Benim kendi dükkanım var ve 32. Haftalık hamileyim kendi üstüme dükkan ve kendim yatırıyorum bağkuru. 32. Hafta doktorumdan rapor aldık doktorum raporu sisteme işlediğini söledi. Nasıl oluyor rapor aldıkdan sonra bu işlemler bilgi alabilir miyim ?

  5. Elif dedi ki:

   Merhaba. Ben 31 haftalık hamileyim.Makina mühendisiyim Şahıs firmam var sertbest mühendis müşavirlik üstüne. Öncelikle Doğum rapor parasından yararlanabiliyor muyum? Bağkur aylık ödeneğim 613,25tl buna göre yararlanabilirsem ne kadar ödenek alırım? Bir de bu dönem boyunca bağkur ödeneği öder miyim ödenmezse resmi olarak imza atmaya devam edebilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendi iş yerinizle ilgili 120 gün prim ödemiş ve bağkur borcunuz yok ise 32. hafta rapor alarak ödenek alabilirsiniz. Ödediğiniz bağku primine göre yaklaşık 2000 tl brüt geliriniz var. Bu gelire göre de yaklaşık günlük 4250-4500 tl ödenek alırsınız. Raporunuz boyunca bağkur primini ödemeniz gerekmektedir.

  6. Güler dedi ki:

   Merhaba ben 7senedir bagkurluyum duzenli odemelerimi yapiyorum hic borcum yok 30haftalik hamileyim dogum parasini nasil alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alarak bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik merkezine bildirim yapmanız gerekmektedir.

  7. Serap dedi ki:

   Merhabalar. Ben 31 haftalık hamileyim ve dükkanım var. Dükkan kendi üstüme ve bağkurluyum. Düzenli olarak ödemelerimi yapıyorum Doğum parasından yararlanabilir miyim acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az 120 gün prim ödemeniz var ise 32. hafta rapor alarak kuruma bildirin. Analık ödeneği alabilirsiniz.

  8. serap dedi ki:

   merhaba ben de 21 haftalık hamileyim şu an eşimle ortak bir mimarlık mühendislik müteahhitlik ltd. şti. var ağustos 2017 de kurduk. benim şirket hissem %51 eşimin %49. şuan için benim bağkur borcum yok ama eşimin var. bu şartlar altında bende rapor parası alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef bu hak şirket ortaklarını kapsamamaktadır.

  9. Elcin dedi ki:

   Ben 28 haftalik hamileyim bir ay oncesine kadar bagkurluydum dukkanimiz vardi oda benim uzerimeydi dogum parasi.alabilirmiyimnacaba ::)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmek için işyerinin açık ve bağkur sigortalığınızın devam etmesi gerekmektedir.

  10. Fazilet dedi ki:

   3 aylık bagkurluyum 2 aylık hamileyim ne yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur primlerinizi düzenli ödeyerek 32. hafta rapor alıp sosyal güvenlik merkezlerine bildirimde bulunmanız gerekmektedir.

  11. Funda dedi ki:

   Merhaba eşim istege bagli sigortali bende 31 haftalik hamileyim eşime bagli olarak hastanelerden bakilabiliyorum dogum parasi alabiliyormuyuz biz saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı sigortalılar doğum rapor parası alamamaktadır.

  12. Çiğdem dedi ki:

   İy günler ben bağkurluyum 31 haftalık hamileyim rapor almak için 32.haftanın içinde mi olmak lazım yoksa 32.haftanın bitmesimi lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftanın dolması gerekmektedir.

  13. evcan dedi ki:

   Istege bagli bagkur odeyen anne rapor aldiginda sgk dan parasini alabilitmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı sigortadan dolayı alınan raporların parası ödenmemektedir.

  14. seda dedi ki:

   Merhaba, ben hem bağkurlu hemde bir yerde yarı zamanlı çalıştığım için ssk lıyım. SSK lı olduğum yerde yaklaşık 5 aydır çalışıyorum ve bir hafta sonra 37. hafta iznimi alacağım. Sözleşmem 6 aylık olduğu için süre bitince iş çıkışım olacak ve 4 ay sonra tekrar alacaklar. 5 aydır ssk lı olduğum için bağkura her ay dilekçe veriyorum borçlanmamak için. maaşım asgari ücret olduğundan primlerimi karşılıyor böylece bağkura ödeme yapmıyorum. Birikmiş 4500 tl bağkur primi borcum var. Ben doğum yapınca ssk ve bağkurdan nasıl faydalanabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk prim ödemelerinizden dolayı sağlık haklarından yararlanırsınız. Ancak rapor paranız Bağkur primlerinize mahsup edilir.

  15. Can dedi ki:

   Merhaba eşim bagkurlu 30 haftalık hamile bizim ikinci çocugumuz olacak inşallah ilki sezeryan oldugu için buda sezeryan olacak 38. Haftada alınma ihtimali var yinede 32. Haftada mı rapor almamız gerekiyor şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Can Bey merhaba,

    Evet 32 hafta rapor almanız kanuni bir şarttır. Erken doğumda kalan süreler doğum sonrasına eklenir.

  16. Mehmet dedi ki:

   Merhaba eşim bağkurlu ancak ltd şti sahibi tek başına , hastaneden doğum parasını alabilecegimiz söylendi raporlarımız var ancak ortak değil sahip, iki arada kaldık kurumdaki arkadaşlarda googleyıp cevap vermeye calıstılar ancak net bir bilgi alamadık yardımcı olurmusunuz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehmet Bey merhaba,

    Sadece kendi nam ve hesabına çalışan gelir vergisi mükellefleri bağkur doğum rapor parası alabilmekte. Şirket ortaklarının bu haktan yararlanma imkanı bulunmuyor.

  17. MURAT dedi ki:

   Merhaba, eşim 3 yıldır bağkurlu düzenli primler ödeniyor borcumuz yok. ikiz bebeklerimiz oldu 26.06.2016 tarihinde. biz bağkurdan para alamadığımızı sanıyorduk onun için o zaman rapor almadık. eşim doğumda atoni geçirdi ve 3 gün hastanede yattı. bu koşullarda şuan bağkurdan yardım alabiliyormuyuz ?

  18. mutlu ertunç dedi ki:

   merhabalar benim eşim tarım bağkurlusu eşim 3 aylık hamile çocuk yardımı ve diger hangi yardımlardan yararlanabiliriz hangi yolları izlemeliyiz.teşekkür ediyorum

  19. Ali dedi ki:

   Merhaba benim eşim 30 haftalık hamile . Bi miktar bağkur borcumuz vardı yapılandırıp düzenli her ay ödüyorum bağkuruda yatiriyorum. Rapor alsak ne kadar alabiliriz..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali Bey merhaba,

    Yatırdığınız prime ait esas ücretin günlük tutarının 3 te 2 sinin 112 gün ile çarpımı kadar alabileceksiniz. Ödediğiniz prim en alt prim ise asgari ücretin brüt tutarına göre hesaplama yapabilirsiniz.

  20. zeliha dedi ki:

   merhaba, ben esnafim ve suan 32 haftalık gebeyim is goremezlik ödeneği alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yazımızdaki şartları taşıyıp 120 gün priminiz mevcut ise 32. hafta dolduktan sonra doğum izin raporu alarak 16 haftalık ücret alırsınız. Alacağınız raporu bağlı bulunduğunuz SGK merkezi bağkur servisine iletmeniz gerecektir.

  21. Burcu dedi ki:

   Merhaba ben bayan kuaförüyüm 4 yıldan beri Bağkurluyum hiç borcum yok şuan hamile değilim ama olduğunda doğum parası alabiliyor muyum ve nereye basvurmaliyim cevap için şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hamileliğinizin 32. haftasında rapor alıp, bağlı bulunduğunuz Bağkur kurumuna verdiğinizde rapor parası alabiliyorsunuz.

  22. MERYEM dedi ki:

   Ben iş verenim ve bagkurluyum. 32 haftamda rapor alırsam 8 haftalık Doğum parası alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meryem Hanım merhaba,

    Eğer şirket ortağı değil, Gerçek usulde şahıs olarak vergi mükellefi iseniz Borcunuz yok ve 120 günlük prim ödemeniz var ise rapor parası alabilirsiniz.

  23. Cansu maraş dedi ki:

   Merhabalar ben 2017 ‘nin mart ayından beri sigortalı olarak çalışıyorum 9. Ayın 25 inde isten ayrıldım ve şu anda kendime dükkan açtım bağkur a geçtim.. şu an 25 haftalık gebeyim. Doğum parası alabilirmiyim .. teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Cansu Hanım merhaba,

    Primlerinizi düzenli olarak yatırdığınızda geriye dönük 120 gün sigortalı olacağınız için 32. hafta rapor alıp Sosyal güvenlik merkezlerine bildirdiğiniz takdirde rapor parası alabilirsiniz.

    1. Cansu maraş dedi ki:

     Cok tesekkur ederim.. yani şu an sigortadan bağkur a geçtim. Rapor paramı ssk dan alacağım değil mi ?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Cansu Hanım merhaba,

      Evet son sigortalı olduğunuz kurum baz alınacaktır.

  24. Şeyma dedi ki:

   Merhaba ,ben 13 haftalık hamileyim,bu hafta dükkan açacağım , Bağkurlu olaracagim ,doğum parasından yararlanabiliyor muyum,yada ne zaman yararlanabilirim

  25. Salih dedi ki:

   merhaba ben bir esnafim benim eşim hamile ve Allah nasip ederse yakın zamanda doğum yapacak bu durumda eşim doğum parası alır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz Doğum yardımı alır (300 TL ). ancak doğum rapor parası alamaz.

    1. Salih dedi ki:

     teşekkürler yalnız Allahin izniyle inşallah ikiz olcak yine sadece 300 lira mı alacak.
     ve doğum rapor parası almamasının nedeni ne?

  26. Şems dedi ki:

   Merhaba ..benim bagkurlulara dogum parasi verildiginden haberim yoktu.sgk ye gittim süt parasini alabilmek icin..bana dogum parasindan bahsetti.rapor almadigimi soyledim(bilgim olmadigi icin) .her zaman gittiginiz doktora gidin size yardimci olacaktir dedi.boyle birsey mumkun mu?

  27. Medine dedi ki:

   Cifçi bagkurluyum 18 haftalik hamileyim dogum parasi alabilmiyim

  28. Merve dedi ki:

   Merhaba ben vergi mükellefiyim.yurtdışında doğum yapsam rapor parası alabilirmiyim.

  29. Volkan dedi ki:

   Merhaba eşim dükkan sahibi nisan 2017 den beri Bağkur lu bende yanında sigortalı olarak çalışiyrum çocuk yapmayı düşünüyoruz acaba doğum parası. Vs diyer yardımlardan yararlanabilirmiyiz yoksa dükkanı benim üzerime yapip onu sigortalimi yapsak

  30. seren dedi ki:

   merhaba,
   firma sahibiyim. 32 . haftada rapor alınacağını bilmiyordum. 36 . haftadayım
   geçici iş göremezlik ödeneği alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    36. haftada da rapor alabilirsiniz. Sadece 4 hafta kaybınız var. Dolayısıyla 8+8 hafta yerine 4+8 hafta doğum izniniz olacak.

  31. Nursel İnan dedi ki:

   Merhabalar, yaklaşık 10 yildir bagkurluyum. Ancak 01.11.2017 itibariyla ssk.ya geçiyorum. 27 baftalik hamileyim. Bagkur borcum yok. Ocak sonu gibi dogum yapacagim. Dogum parası icin geroye dönük 120 gun ssk isteniyor. Peki bagkurda gecen sureler dahil oluyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkurda geçen süreler de dahil olmaktadır. Önemli olan geriye dönük hastalı ve analık priminin yatmış olması ki Bağkur primlerinde de bunlar mevcut.

  32. Mizgin dedi ki:

   31 haftalık hamileyim

  33. Mizgin dedi ki:

   Mrb 1 yıldır kendi adıma açtığım bir manav işletiyorum ocak ayından beri bag-kur luyum. Şu ana kadar primlerini odiyemedim. Borcumu yapilandirmam durumunda doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    MERHABA,

    Eğer kısa süre önce çıkan yapılandırmadan faydalanmış olsaydınız kesinlikle faydalanacaktınız. Mevcut durumda borcun bir kısmını ödeyerek yapılandırma şansınız var. Ancak bu yapılandırmanın doğum parasını etkileyip etkilemeyeceği hususunu bizzat kurumdan öğrenmenizi tavsiye ederiz.

  34. Burcu dedi ki:

   Merhabalar
   Ben 2 yıllık diş hekimiyim ve 2 yıldır vergi mükellefiyim ayrıca 1 kişi sigortalı çalışanım var. ve şuan bağkur borcum yok. 4 aylık hamileyim. İş görememezlik ödeneği veya emzirme ödeneği alabilir miyim. Bunun için ne yapmam gerekiyor? Şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta doktorunuzdan analık izni raporu alın. Aldığınız raporu bağlı bulunduğunuz Sosyal güvenlik merkezi Bağkur servisine bildirin. Rapor aldığınız sürde bağkur priminiz işlemeye devam edecektir. Ödemelerinizi aksatmayın. Böylece 8+8 16 haftalık izninizin ödemesi yapılacaktır.

  35. Umit dedi ki:

   Esim istege bagli sigortali ve duzenli odeniyor dogum parasi analik parasi alabilirmiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı sigortalıklardan dolayı rapor parası alınamamaktadır.

  36. Aydın dedi ki:

   Mrb ben kendim tarım (çiftçi) bağkur ödüyorum bizlere neden sigortalıların haklarından yararlanamıyoruz çocuk yardımı süt parası gibi benim yeni çocuğum oldu sadece çocuk yardımı alabilecekmisim

  37. Nurettin özkan dedi ki:

   Merhaba eşim 2 şubat 2017 de bağkur a kayıt olarak işletme açtı.
   26 nisan 2017 de 31 mayıs 2017 ye ( son dört hafta çalışabilir) kadar çalışabilir raporu aldı. 21 haziran 2017 de doğum gerçekleşti. Doğum raporunu müdürlüğe teslim ettik. Müdürlük SİSTEMİN MÜSTEHAK DEĞİLDİR DEDİĞİNİ söyleyerek bu güne kadar ödeme yapmadı.
   Analık parası hak etmenin temel şartı nedir. Biz nasıl yada ne kadar faydalana biliriz.

  38. sevgi uzun dedi ki:

   Merhaba, 10.07.2017 tarihinde kendi adıma bir iş yeri açılışı yaptım. açılıştan hemen sonra gebelik teşhisi konuldu. İş yerinin açıldığı gün itibari ile 1,5 aylık hamile olduğumu öğrenmiş bulundum. Bu durumda doğum için iş görmezlik ödeneği alabilirmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar bağkur primlerinizi düzenli şekilde ödeyerek borçsuz rapor alırsanız 8+8 16 haftalık 112 günlük rapor parası alabilirsiniz.

    Bağkur rapor parası alabilmek için en az 120 günlük primi doldurmalar yeterlidir.

  39. hakan dedi ki:

   Eşim gercek bağkurlu esnaf 18.09.2017 tarihinde eşim doğum yabtı dr doğum sonrası iş görmezlik raporu istediğimzde eşim bilgilerine ulaşamadıklarını söylediler doğum doğum öncesi iş görmezlik raporunu hastaneye giriş kaydı olduğu için geriye dönük verebileceklerini söylediler daha öncede verdiklerini ama nedense sistem işveren bilgileri kaydedilemedi daha sonra tekrar denynz diyor gunlerdir sgk gittim eskisi gibi elle doldurup hekim onaylı bize getir biz sisteme işleyelim işletebilrsek parayı alablirsiniz diyor şimdi doğum öncesini ve doğum sonrası hekim onaylı aldim sisteme işlene bilirmi yada normal şekilde neden olmuyor bağkur hamilelik ve doğum sonrasıda hiç eksiksiz ödeniyor 5 yıldır

  40. betül dedi ki:

   Merhabalar 22 haftalık hamileyim iki senedir vergi mükellefiyim fakat bağ kur borcum var ve taksitlendirme yaptım o şekilde ödüyorum . 32 haftamda rapor alıp doğum parası alabilir miyim ? bir de emzirme parası vs ne gibi haklarım var ?

  41. Elif goren dedi ki:

   Merhaba ben vergi mukellefiyim 33. haftalaik hamileyim raporu illaki 32. Haftada mi alınması gerekiyor bayram haftasiydi doktora gidemedim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım,

    Raporu 32. haftada almadıysanız yine de rapor alabilirsiniz ancak doğum öncesi raporunuzda 1 hafta kaybınız olur. 7 hafta kullanabilirsiniz.

  42. Tuğba dedi ki:

   Merhaba, 5 yıldır özel sektör de halen ssk lı çalışıyorum, ayrıca 4 senedir üzerime kayıtlı okul servisi olduğundan şahıs firmamda var ve bu işimizde devam ediyor , şu an 28 haftalık hamileyim, raporumu aldığım zaman doğum parası, emzirme parası ve iş göremezlik ödeneği alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba Hanım,

    ALacağınız raporu özel sektörde çalıştığınız iş yerine vererek rapor parası ve diğer haklarınızı alabilirsiniz.

  43. Özlem dedi ki:

   İyi günler. Benim bir rehabilitasyon merkezinde %11 lik bir hissem var. aynı zamanda bu merkezde aktif olarakta öğretmenlik yapmaktayım. Şimdi 28 haftalık hamileyim. Doğum parası alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özlem hanım merhaba,

    Rehabilitasyon merkezi Şirket ve bağkurunuz bu şirket dolayısı ile yatıyorsa doğum rapor parası alamazsınız. Bu haktan sadece kendim nam ve hesabına işyeri olan gelir vergisi mükellefleri yaralanabiliyor.

  44. Ali dedi ki:

   Eşim şirket ortağı (%49)doğum parası alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali bey,

    Maalesef şirket ortakları rapor parası alamamaktadır.

    1. tuğba dedi ki:

     benim kırtasiyem var çalışanım yok bağkur yapılandırmam doğum yaptığım aydan sonra bitecek düzenli yatıyor peki rapor paramı alabilirmiyim ve alabilirsem nereye başvurabilirim

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Tuğba hanım,

      Borcunuz yapılandırma kapsamında düzenli ödendiğinden rapor parasını alabilirsiniz. İşyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik Merkezine Raporunuzu bildirmelisiniz.

  45. HATİCE dedi ki:

   Merhabalar, tamamı benim üzerime olan bir şirket var ve kendimde aynı firmada çalışmaktayım doğum ödeneği ve izninden faydalanabilir miyim? ŞİRKET SAHİPLERİ HİÇBİR ŞEKİLDE BU HAKLARDAN YARARLANAMIYOR MU? Teşekkürler iyi çalışmalar..

  46. Şeyma osman dedi ki:

   Merhaba 1,5 yıldır isteğe bağlı bağlurluyum, eşim yabancı uyrukluve benim üzerimden bağkurdan yararlanıyor. Ayrıca bir ssk sı yok yani. Dün doğum yaptım ve hastane analık raporu ile doğum ödeneği alabileceğimi söyledi, bu konuda bilgi verebilir misiniz teşekkürler.

  47. HASAN dedi ki:

   Merhabalar eşim gelir vergisi mükellefi ay sonu doğum iznine çıkacak muhasebecimize sorduk bize tam bir açıklama yapamadı. doğum parası alabilir miyiz ayrıca ne kadar alabiliriz yapmamız gereken işlem nedir yardımcı olur iseniz çok teşekkür ederim. ve ayrıca kurum a (SGK) başvuruda bulunacak mıyız.Doktorumuzdan rapor almamız yeterli midir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hasan Bey Merhaba,

    Şiket ortağı olmayan kendi nam ve hesabına çalışan gelir vergisi mükellefi Bağ-Kur lular 1 yıl içinde geriye dönük 120 günlük primi olmak ve borcu bulanmamak şartı ile 32. haftada doğum iznine çıkarak 16 haftalık doğum iznini kullanabilirler. Bu izinler neticesinde kurumdan ödenek alabiliriler. Bunu için aldığınız raporu işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik merkezine ibraz etmeniz gerekmektedir.

    1. HASAN dedi ki:

     Teşekkür ederim cevap verdiginiz için bizim yapılandırma borcu var.Ödemeleri aksatmadan yatırıyoruz, onun dışında 2 aylık bir ödenmemiş olması lazım onuda hemen yatırmayı düşünüyorum. Birde ödenek tutarı ne kadar çıkar onu ögrenmek istiyorum.Sağolun iyi çalışmalar..

  48. Tülay dedi ki:

   Merhaba ben 32 haftalik hamileyim doktordan doğum izni raporu aldim.Mart ayından beri SSK lıyım aynı zamanda adima home office var yaklaşık bir aydır SSK’lı olduğum işten çıktım home ofisten dolayı Bağkur devreye girdi.yani 1 aydır bagkurluyum. bu durumda iş görememezlik ten çocuk parası ve süt parasından yararlanabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tülay Hanım merhaba,

    Bağkur prim borcu olmadığı sürece bağ-kura dönmeniz rapor paranıza mani olmaz. Siz zaten ssk lı olarak rapor parasını alacaksınız. Rapor parasında son üç ay brüt maaşın ortalaması alınacaktır.

  49. Sadet dedi ki:

   Şimdi benim Bağkur borcum var ama hamileyim ve iş görememezlik raporu alıcam taksitlendirme yapsam dahi Doğum parasından yararlanabiliyormuyum yoksa direk Bağkur borcumdan mı düşünüyor sağlıktan yararlanabiliyorum ama Doğum parasıda alacak mıyım esnafım kendime ait işletmem var

  50. Şükran dedi ki:

   Doğuma bir hafta kaldı rapor almadim bağkurluyum ve prim borcum var ne yapabilirim

  51. Şükran dedi ki:

   Bağkurluyum ama orim borcum var doğum yapacam nasıl ve ne kadar yardım alabilirim ve nereye basvurabilirim

  52. Şükran dedi ki:

   Bağkurluyum ama borcum var doğum yapacam nasıl ve ne kadar yardım alabilirim ve nereye basvurabilirim

  53. Serap dedi ki:

   Merhaba kendi üzerime taksi durağında taksim var.sigortalı calistiriyorum. Şuan hamileyim hamilelere verilen haklardan yararlanmam söz konusu mu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Gerçek kişi mükellefi olarak bağkur prim borcunuz yok ise aynı haklardan yararlanacaksınız. 32. haftada iş görmezlik raporu alıp kuruma bildirimde bulunun.

  54. Nazmiye dedi ki:

   Merhaba,ben bayan kuaförüyüm,32haftalik hamileyim,bu hafta rapor yazdirip doğum iznine çıkacağım,muhasebeci bagkuru durdurması gerekirmi? Rapor süresince borç çıkmaz değil mi ? Başka bi islem yapmam gerekirmi? Raporu sgk ya elden götürmem gerekirmi?

   1. Nazmiye dedi ki:

    Üzerime kayıtlı çalışanım yok,tek çalışıyorum

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Analık İş göremezlik raporunu İşyerinin bağlı bulunduğu SGK ya elden teslim edeceksiniz. Ticari faaliyetiniz dondurma veya durdurma gibi bir durum söz konusu olmadığından bağkur primleriniz tahakkuk eder. Yine de Raporunuzu verirken konuyu kurum yetkililerine teyit ettiriniz.

    1. Nazmiye dedi ki:

     Merhaba bugün iş gormezlik raporumu alıp gittim sgk ya ama alamayacağını söylediler,63,maddeden dolayı,benin geçmiş dönemde bagkurluyum.ama hiç prim ödemesi yapmamıştım ve 5yilimi sildirdim, şimdi o borç olarak gözüküyormuş,ilerde emekli olurken alabilirim diye tamamen silinmiyormus, o borcu 5yili odersem dogum parasi alabilirmisim,çok saçma bundan feragat etme hakkım olması gerekmezmi, ne olur yapabileceğim itiraz edebileceğim bi yer varmi,çok zor durumda kaldım,,,

  55. çiğdem dedi ki:

   merhaba benimısyerımvar bagkurluyum 32 haftada rapor aldım hazıran 23 te ama bu temmuzda yıne bagur odemem geldiacaba sisteme düsmüşmemişmidir bagkur odemesi raporl oldugum zamanda odüyormuyum acaba

  56. Habibe dedi ki:

   Merhaba ben 23 haziran 2017 de doğum yaptım basit usul butigim var Bağkur borcum vergi borcum yok rapor parasını nasıl alırım nereye başvurmalısınız hemen alabiliyor muyum

  57. Aysel dedi ki:

   Ben bayan kuförüyüm üzerime kayıtlı çalışanım yok ikinci çocuğuma hamileyim doktordan rapor alıcam bağkura 6 ay borcum var rapordan önce yatırsam bende doğum parası süt parası ve rapor parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni için rapor alacağınız zaman bağ-kur borcunuz öderseniz rapor parasını (iş göremezlik ödeneği) ve süt parası (emzirme ödeneği) alabilirsiniz. Doğum yardımı için ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurmalısınız.

  58. yılmaz damgalı dedi ki:

   Merhaba eşim hamile ve gerçek usul deftere tabi ancak bağ kur borcu var.hamileliğin de 32 haftada ve doktorumuz iş görmezlik rapor verdi bağ kur borcu varken ödenek alabilir mi? ve ayrıca emzirme ödeneği alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emzirme ödeneği için Kendi adına ve hesabına (4/b li) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir.

    Aynı şekilde doğum parası için de prim borcu olmaması gerekmektedir.

  59. Meral dedi ki:

   Mrb eşim bağkur lu ama borçlu bende sigortaliyim 2 at önce 2.çocuğumu dünyaya getirdim.İlkinde bagkurluyuz die emzirme yardımı yapılmadı şimdi emzirme yardımı ve çocuk parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz kendi sigortanızdan dolayı sağlık hizmeti aldığınızdan eğer sgk lı çalışansanız hem süt parası hem de doğum parası alabilirsiniz.

    1. Meral dedi ki:

     İşyeri eşimin peki bu engel mi

  60. şeyma gençaslan dedi ki:

   merhabalar. Ben avukatım ve 06.10.2016 tarihinde avukatlık bürosu açtım. Şuan 30 haftalık hamileyim. Geçici iş göremezlik ödeneği alabilirmiyim?
   Doğumdan belli bir süre önce ve sonra çalışamayacağım. Bu durumda bağkur primleri ödenmeye devam edermi? şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar analık geçici iş görmezlik ödeneği alabilirler. Ödenek alabilmeniz için izine çıkacağınız tarihte bağkurlu olmanız gerekmektedir. Ticari faaliyetiniz devam ettiğinden bağkur sigortalılığınız devam eder. Raporlu olduğunuz tarihte prim ödemeniz çıkmaz ama rapor sonrasında tekrar prim ödemeye başlarsınız.

  61. Büşra dedi ki:

   Merhaba

   Ben işyeri sahibiyim iki çoçuğum var .Çocuk parasından faydalana
   bilirmişim acaba şimdiden teşekkürler.

  62. nuray dedi ki:

   Merhaba adıma şirket var doğum parası alabiyormuyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağ-kurlu olanlardan Gerçek kişi bağkurlular analık geçici iş göremezlik ödeneği alma hakkına sahip. Maalesef Şirket yönetim kurulu üyeleri veya ortakları bu hakka sahip değil.

  63. ibrahim dedi ki:

   mrb kolay gelsin eşim 20 haftalık hamile onun adına bir dükkan açtık vergi lehvamız yeni çıktı doğum parası alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum tarihine kadar 90 günlük primi doldurup, prim borcunuz da olmazsa 32. hafta rapor alarak geçici iş görmezlik ödeneği alabilirsiniz

  64. Dilek dedi ki:

   Merhaba.benin kendi dukkanim var bagkurluyum dogum parasi alabilirmiyim.bir diger sorunda bagkurumu 500 tl olarak yatiriyorum eger dogum parasi alirsam ne adar alirim .simdiden tesekkur ederim ilgilendigini icin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Analık nedeniyle ödenen geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilrisiniz. Prim borcunuzun bulunmamsı gerekir. Asgari ücretten ödenen asgari prim 524,36 TL dir. Verdiğiniz bilgiye göre asgari ücretten yani 1777,50 tl üzerinden prim ödemesi yapıyorsunuz. 16 haftalık yani 112 günlük ödeme alırsınız. 1777,50 /30=59,25 59,25* 2/3= 39,50 39,50*112= 4424 TL

  65. Nazmiye dedi ki:

   Merhaba bbm kuaför dükkanım var,bagkurluyum bağkur borcum yok ama vergi borcum var,hamileyim rapor parası alabilirmiyim?

   1. Nazmiye dedi ki:

    Merhaba bbm kuaför dükkanım var,bagkurluyum bağkur borcum yok ama vergi borcum var,hamileyim rapor parası alabilirmiyim? 524,36 aylık bağkur ödemem, ne kadar ücret alırım?

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Doğum parası alma şartlarında bağkur borcu olmaması gerekiyor. Vergi borcunuz doğum paranıza engel olmaz.

     Priminiz asgari ücretten ödeniyor.

     Doğum için ayakta tedavilerde iş göremezlik ödeneği toplam (2/3) 4.424,00 TL
     veya
     Doğum için yatarak tedavilerde işgöremezlik ödeneği toplam (1/2) 3.318,00 TL

     ödeme alırsınız.

     1. Nazmiye dedi ki:

      Çok teşekkür ederim,bir de 32,haftada doktordan rapor alacağım calismayacagim doğuma kadar,o gunden itibaren muhasebeci de bağkur ilişiğini kesmesi gerekiyor mu o nasıl olacak,basvuru surecinde ne yapmamiz gerekiyor?

      1. Nazmiye dedi ki:

       Bir de doğum için yatarak tedavi veya ayakta tedavi nasıl oluyor doktor raporunda mı belirtiliyor? Normal ya da sezeryan doğum olarak mı değişiyor ? Neye göre belirleniyor Bu?

      2. Danışma Birimi dedi ki:

       Merhaba,

       Yatarak tedavi Hastanede yattığınız günleri ifade eder. Sezeryan veya Normal doğum olması farketmez. Doğum İzni zamanınızı nasıl geçirdiğiniz önemlidir.

  66. Gözde dedi ki:

   Ben bağkurluyum 420 aylık yatırıyorum 32 hafta dan sonra rapor alıcam bana toplam ne kadar ücret ödenir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tarım Bağkurlu olarak 420 TL ödüyorsunuz. Buna göre 1421,60 TL Kazanç beyanınız var. Alacağınız Analık nedeni ile iş görmezlik ödeneği 2/3 oranında olacaktır. Yani Aylık 1421,60 x 2/3 = 947,73 TL Günlük: 947,73/30 = 31,59 TL, Sonuç olarak Toplamda 16 haftalık (112 günlük) yaklaşık olarak 3.538,08 TL ödenek alırsınız

  67. Esra dedi ki:

   Dogum parasi icin .6

  68. Esra dedi ki:

   Merhaba. Bagkurluyum , limited sirketinin tek sahibiyim. Primlerimin odemesi duzenli.Raporlarimida zamaninda verdim hersey normal ancak Baglur odeme yapmiyor. Limited sirketi oldugu icin. Tek pay bana ait ama odeme yapmiyorlar. Bu dogru mu sizce ?

  69. Selma dedi ki:

   2 düşük yaptim bu 3. Gebeligim riskli oldugu icin 7. Haftadan itibaren raporluyum doguma kadar raporlu evde istirahat edicem 10 yildir ozel sektor calisaniyim dogum parasi alabilirmiyim ve nezaman ve ne kadar alabilirim

   1. Selma dedi ki:

    Cvp yazarsaniz sevinirim

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Sorunuz cevaplandı. Gecikme için üzgünüz….

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar hastalık iş görmezlik, sonrasında da Analık iş görmezlik ödeneği alırsınız. Doğumdan önce 90 günlük prim ödemiş oluyorsunuz. Doğum parası olarak son 90 günde yatan brüt primin ortalaması alınarak Yatarak tedavide 1/2 (yarısı) ödenir.

    Asgari ücret için; 1.777 / 30 gün = 59,23 Yatarak tedavide 59,23/2 = 29,62 (rapor için alacağınız günlük ücret) Rapor gününüzle çarparak alacağınız ödeneğe ulaşabilirsiniz.

  70. AYŞE dedi ki:

   MRB.BEN SGK ÇALIŞANDIM AMA AYNI ZAMANDA DA VERGİ MÜKELLEFİYDİM SGK İŞTEN ÇIKIŞTIĞIM TARİHLERDERE BAĞKURUM İŞLEMİŞ VE BEN BU SÜREDE DOĞUM YAPTIM AMA BAĞKUR İŞLEDİĞİNİ BİLMEDİĞİMDEN RAPOR FALAN ALMADIM DOĞUM PARASI TALEP EDEBİRMİYİM AYRICA O YASAL SÜREDE İŞLEYEN BAĞKUR PRİMİ İPTALİNİ İSTEYEBİLİRMİYİM?

  71. Fatma dedi ki:

   Mrhb 1 aydır çiftçi bağkurum başlamıştır şu anda hamileyim doğum parası alabilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Tek sefere mahsus 122 TL ve Rapor miktarının tutarı kadar Doğum Parasının ödenebilmesi için aşağıdakiler zorunludur
    > İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    > Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    > Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    > Doğum olayının gerçekleşmiş olması,
    Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  72. emir dedi ki:

   Eşim bir yıllık bagkurlu iş veren dogum parası için sosyal hizmetlere baş vurulması gerekiyormuş diye duydum ve oraya baş vurdum iki ay sonra ptt den eşimin adına ödemenin çıkacagını söylediler sgk ya ayrıca bir baş vuru gerekiyormu süt parası için hastane baş vuru yaptı 10.gün içinde ziraat bankasına adıma yatacakmış çok teşekkür ederim ilginize

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık Halinde Geçici iş göremezlik ödenekleri Temmuz/2012 tarihinden itibaren T.C. Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır. Yapılan yeni düzenleme ile sigortalılara ait geçici iş göremezlik ödenekleri banka hesaplarına gönderildiğinde, kişilere cep telefonları üzerinden SMS mesajı yollanması sağlanmıştır.
    Bu nedenle Özel durumunuzdan dolayı lütfen Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  73. Zehra dedi ki:

   Kolay gelsin istege bagli bagkur yada sigorts pirimi odeyen birisi 32.haftada raporunu alip dogumdsn sonra gerekli müracatı baslatsa rapor parasindan yararlanabilir mi? Ozellikle istege bagli bagkuru soruyorum tskkurler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet yararlanır. Kurumunuza başvurunuz.

  74. Cansu dedi ki:

   Mrb bnm eşim BAĞ-KUR lı ikinci çocuğu doğum Yaptım bir sene önce doğum Yardımı diye bişey duydum ben faydalanabilir miyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet. Bir defaya mahsus olmak üzere : 1. çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL, 3. çocuk için 500 TL ödenmektedir. Detaylı bilgi ve başvuru için Sosyal Yardımlaşma hattı ALO 144’ü arayınız.

  75. filiz dedi ki:

   bağkurluyum kendi dükkanım var 10 gün önce doğum yaptım doğum raporu aldım parayı almak için ne yapmalıyım ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    90 gün priminiz bulynuyorsa Sgk kurumuna dilekçe ile başvurunuz

   2. SGK Merkezi dedi ki:

    Son 1 yıl içinde 90 günlük priminiz var ise Bağkurlularda doğum rapor ödemesi alabılmektedir. Ancak şirket ortağı bağkurlular bu ödemeden
    yararlanamamaktadır.

  76. Hülya Zeynep deniz dedi ki:

   Ben kasım 1 itibariyle bagkurluyum ve o tarihte 23 haftalık hamileydim doğum parası alabilir miyim. Şuan 28 haftalık hamileydim. Para alabiliyorsam ne zaman nereye ne gibi bir işlem yaptırmak lazım.

  77. meral dedi ki:

   Mrb su an birikmiş bağkur borcum var ve hamileyim son 90 gün ödenmişliğim olsa doğum parası alabilirmiyim. Borcum varken para alabiliyormuyum. Teşekkürler.

  78. Leyla dedi ki:

   Ben bağkurluyum 32 haftada işgörememezlik raporu aldım 39 haftadayım iş yerimi kapatmam gerekiyo bağkuru kapatırsam rapor parasını alabilirmiyim

  79. Nihal durgun dedi ki:

   Benim 4 senedir bi küçük tekstil atölyem var esimle birlikte ama benim ustume yaptık açılışı bağkur luyum ama hiç ödemedik yapilandirdik yeni taksitlerim var 12 ay 2016 da baslicam odemeye 2019 da bitiyor hamileyim 2 aylık doğum parası alabilir miyim almak için ne yapmalıyım. Borcumu yatirsam ama aylık gelen bağkur yatirmasam olurmu şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

  80. Toprak çınar dedi ki:

   Merhabalar, şirket sahibiyim. herhangi bir borcum yok. kendim başka bir yerden ssk lıyım. Çocuk sahibi olursam doğum parası alabilir miyim ?

  81. hatice dedi ki:

   merhabalar.14 ekim 2016 tarihinden itibaren bağkurluyum.7 aylık hamileyim şu anda doğuma kadar 90 gün primi dolduramazsam çünkü erken doğum riskim var. yine de 32. haftada rapor alsam doğum parası alabilir miyim? 90 gün prim günümü doğumdan sonra doldursam olur mu?

  82. Sema inci dedi ki:

   Ben avukatım ve 19 kasımda 32. Hafta olduğu için rapor aldım … Prim borcum bulunmamakta… Bu safhada raporu sgk ya götüreceğim ve prim ödemeyeceğim ve doğumdan sonrada diğer raporu götüreceğim anladığım kadarı ile ve belirtilen bu ödemeyi alacağım … Yanlış anladığım bir husus varsa yazarsanız sevinirim … Benim sorum raporlu olduğum dönemde Bağ-Kur’lu olmaktan çıkarsam ödeme alma konusunda sıkıntı yaşarmıyım

  83. Hülya dedi ki:

   Ben 01.11.2016 tarihi itibariyle bağkurluyum öncesinde ev hanimiydim. şubat 27 de doğum yapacağım doğum parası alabilir miyim ve bağ-kur pirimini yüksek ödeme diye birşey var mı yüksek ödesem daha mı çok doğum parası alırım.

  84. fadime dedi ki:

   Merhaba uzerime kayıtlı bir tane 40 ayak kamyon var suanda 3 aylık hamileyim yeni bagkur yaptirsam dogum parasından yararlanma şansım varmı acaba

  85. Isimsiz dedi ki:

   Merhaba sirket ortagi olunca dogum parasi alinamiuormu?
   Alinmasi icin yapilicak bisey yokmu?

  86. Beyhan dedi ki:

   Mrb eşim is yeri var bagkur borcunu yapılandırdı fakat gittik rapor parası için borcunuzun hepsini kapatmanız gerekiyor.denildi.ama ilk ödeneği yaptılar.ikincide parayı geri istiyoruz dediler.ne yapmam gerekiyor.yardimci olursanız secinirim…

  87. tuğce dedi ki:

   7 aydır isteğe bağlı bağkurluyum yarın doğum yapacagim dogum parasi halma akkim varmi acaba..

  88. Mustafa dedi ki:

   Merhabalar ben bagkurluyum eşim çalışmıyor 1ay önce dogum yaptı 1300tl prim borcum var dogum parasından faydalanabilirmiyiz

  89. Shrbn dedi ki:

   Merhaba benim adi ortak olarak çalıştığım mühendislik firması var suan 32 haftalik hamileyim bagkurlu olarak butün primlerimi düzenli olarak ödedim. Şuan da rapor alsam bagkurlu olarak doğum parası alabilirmiyim. Tesekkur ederim.

  90. yasin mert dedi ki:

   eşim çiftci bağkurlu çocuk parası alabilirmi

  91. Mehmet dedi ki:

   Merhaba eşim esnaf aylık 570 tl bagkur yatırıyoruz nekadar para alırız 120 gün raporu var

  92. Türkan dedi ki:

   Bağkurluğum ve hamileyim doğum parası alabiliyomuyum ve nereye baş vurmam gerekiyo

  93. selin dedi ki:

   Merhaba,
   Avukat olarak bağkurluyum. Doğum yapacağım. Doğum parası alabilir miyim?

  94. Sevgi dedi ki:

   Eşim benim üzerime kıraathane açtı bagkurlu olarak gozukuyorum bnde dogum parasi alabilirmiyim

  95. Seda cagirici dedi ki:

   Merhaba kendime ait kuafor dukkanim var bagkurluyum 40 gun once dogum yaptim 32.haftamda is gormezlik raporu almadim dogum parami alabilirmiyim?

  96. Orcun dedi ki:

   Eşim çalışmıyor fakat 4b’li ve düzenli prim yatırıyoruz. Doğum parası alabilir mi?

  97. Bircan kurt dedi ki:

   Mrb benim adima bi dukkan actik vergi levhasinda benim adima 1 eylul de cikti levhamiz bagkurluyum yani 7 eyluldede dogum yaptim ben dogum parsi alabiliyormuyum simdiden tesekkurler

  98. demet özdemir dedi ki:

   Eşimin baykura borcu var 3 tane çocuğum var 5 aylıkta hamileyim doğum parasını bende alabilirmiyim

  99. Çiğdem dedi ki:

   Merhaba ben bağkurluyum fakat rapor aldığım dönemlere ait prim borcum ödendi dopum parası almam da sıkıntı olur mu ?

  100. ahmet dedi ki:

   bağkurluyum 2 çocuğum var ne tür yardımlar alabilirim çocuk parası alabilirmiyim

  101. Serpil dedi ki:

   5 aylık oglum var analık parası ve süt parasını alabilirmiyim bagkurluyum calısan 1 yıldan fazla oldu primi yatırıyorum geriye dönük borçlarım var dondurdum hastaneden de dogum raporum var bilgi verebilir misin

  102. Seyma kosar dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey, ben 6 yıldır bagkurluyum ve prim.borcum yok. Bundan 4,5 yil once dogum yaptigimda dogum parasi alabilecegimi bilmiyordum,acikcasi yönlendirmede olmadi. Su an ogrendim ki 5 yil oncesine kadarki dogum parasini hak olarak talep edebiliyormusuz. Dogru mudir ve ne yapmam gerekir. Gerekli evraklar nelerdir. Iyi calismalar

  103. Asiye dedi ki:

   Merhaba. Daha once ssk liydim. 1 subat 2016 itibariyle bagkurlu oldum. Kendime ait bilgisayar dukkanim var. Suan 32 haftalik hamileyim. Bu haftada rapor almam gerekiyor mu? Muhasebecim isveren oldugum icin dogum parasi alamiycagimi soyledi.Bilgilendirirseniz sevinirim

  104. Yusuf tuna dedi ki:

   Eşimin üzerine bir etüt merkezi var, yani bağkurlu. Rapor aldıktan sonra işyerini kaparsa dogum parasi alabilir mi? Dogum parasi alabilmesi için prim borçlarını rapor tarihine kadar mi yoksa dogum tarihine kadar mi ödemesi gerekir.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum raporu öncesi borcu kalmaması gerekir.

  105. h cengiz dedi ki:

   merhaba hanımım rus vatandaş hali hazırda Türk vatandaşı olamadı ama 6 senedir bağkurlu sadece üç aylık borcumuz var biz yaralanabiliyoruzmu ?170 ve 183 den düzgün bilgi alamadım. teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

  106. Sezen dedi ki:

   Merhabalar sımdı benım eskiye dayanık bagkur borcum var ve suan calışıyorum ssk olarak hamileyim ve Son ayımdayım bu bagkur borcu rapor parasına engel olur mu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  107. duru dedi ki:

   bende bağkurluyum gecmiş dönem prim borcum var fakat 7 aylık hamileyim son 3 aydır bagkuru ödüyorum bu hizmetten yararlanabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sadece sigortalı olarak çalışanlar doğum parasından yararlanabilir.

  108. melek dedi ki:

   merhaba ben bagkuruyum iki aydir is yerimi kapattim fakat 15 aylik bircum var yani sadece bir ay odedim ve su anda 30 haftalik hamileyim dogum parasindan nasil faydalanabilirim sigortali olarak bi isyerinde primlerim odense dogum parasi alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bağ-kur’dan doğum parası alamıyorsunuz.

  109. Orhan dedi ki:

   Merhaba esim bagkurlu raporunu aldi 32. Hafta da 170 i ariyoruz raporunuzu bursa sgk ya verin diyor..bursada oturuyorum ve bursadaki sgk yi aradigimda dogumdan sonra dogum kagitlari ve raporunuzla gelin diyor..simdi gelsenizde birsey degismez 2 kere gelmek zorunda kalirsiniz dedi..herkes baska diyor ne yapmamiz lazim..raporla hemen mi basvurcaz yoksa dogumdan sonra butun evraklarlami..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önce izne çıktığında gitmeniz ve doğumdan sonra rapor aldığınızda gitmeniz gerekir. Doğum parasını 2 seferde alacaksınız.

    1. hande dedi ki:

     merhabalar yusuf bey ben sgk lı olarak çalışıyorum fakat bağkurdanda yetim aylığı alıyordum şimdi kesilmiş ve 2 yıl önce denetmenler ölüm tarihine bakarak bağlamışlardı ölüm tarihi 1998 ve şimdi sgk çalışanlarına bunu anlatamıyorum hayır çalışırsanız kesilir diyorlar ne yapmam gerekir

  110. Barış kara dedi ki:

   Ben barış eşim şu an 3 aylık hamile ve ikiz cocuk bekliyoruz yilbasindan beri sigortalı ama işten çıkacak haziran ayı itibari ile ve doğumdan sonraya kadar sigortası olmayacak bu şekilde doğum yardımı alabilirmiyiz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum iznine kadar çalışması durumunda doğum parası alabilir.

  111. Zübeyde dedi ki:

   Merhaba vergiden muaf şekilde 2 yıldır bağkurumu ödüyorum evde
   Çalışıyorum yani şuan çalışamıyorum 28 haftalık hamileyim doğum yada çalışamadım günler için herhangi bir para alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  112. kemal özen dedi ki:

   limitet şirkette % 10 hisseli aynı zamanda şirket müdürü bayan 32. haftada doktor raporu alırsa doğum parası alabilirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigorta primleri doğum parası şartlarını sağlıyorsa alabilir.

  113. Mukerrem ozturk dedi ki:

   Ben 12 aydır bagkurluyum 9 aylık hamileyim 32 hafta raporu aldım fakat bagkura borçluyum borcunun tamamını taksite boldursem odesem rapor paramı alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Borcu ödemeniz durumunda doğum parası alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   2. Dilek dedi ki:

    Merhaba Benin bİsorum olacaktı .bagkurluyum üzerime iş Yeri var ,hamıleyım 32. Haftaydayım rapor aldım Doğum parası alabılmek ıcın , bulunduğum ildeki SGK iş müdürlüğüne gittim ordakı yetkıler sızin raporlu olduğunuz süreçte dükkanınızda kapalı olması gerekiyor , fiş fılan kesılmemesı lazımmış.cok saçma degılmı bu ben ısyerını nıye o süreçte kapatayım elemanım var sonuçta.alo 170 aradım öyle bişey olamaz yanlış bılgılendırmıslrr sızı dedıler iş yerınızı kapatma gıbı bı durum tok dedıler.bilgınız varsa bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  114. Abdurrahman dedi ki:

   Ben haziran 2015 ten beri tarım bağkurluyum biraz prim borcum var ama hastaneye gitmeye engel değil. Eşim bugün doğum yaptı süt ve doğum parası alabilir miyim yada Nasıl haklarım var.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çocuk yardımı alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  115. Sibel dedi ki:

   Merhaba çiftçi bağkurluyum eşim her ay parayı yatırdı rapor aldım rapor süresince yine Bağkur paramı yatıracak mı bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor süresince yatırmamalısınız.

  116. Rabia dedi ki:

   Ben calismiyorum eşim bagkulu peki ben alabilirmym doğum parasi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef alamıyorsunuz.

  117. Cisem dedi ki:

   Meraba babamın bagkurundan yararlanıyorum hamileyim doğumu karşılarmi bağkur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hastane masrafları sigorta tarafından karşılanır. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  118. Meryem Aydin dedi ki:

   benim 4.5 yıldır kendi uzerime olan ve tek çalıştığım şirketim var 17 aylik bağ-kur borcum var 13 haftalık hamileyim prim borcu olması iş göremezlik ödeneği ne mani midir. İlk bebeğimi 2013 te olmuştu o zaman almıştım ama prim borcum yoktu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Prim borcunuz varsa sıkıntı çıkabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  119. Eda dedi ki:

   Merhaba benim ic giyim magazam var bagkurluyum 3 aylik hamileyim dogum parasindan yararnabiliyormuyum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Primleriniz yatıyorsa doğum parası alabilirsiniz, Eda Hanım.

  120. Pelin dedi ki:

   Merhaba eşim kendine servis açtı 3 ortak ve servisi eşlerin üstüne yaptılar 3 bayan ortak bagkurumuz ödeniyor sirket olarak gözüküyor 1 sene oldu açalı. Ben su anda 17 haftalik hamileyim doğumdan sonra doğum parası alabikiyormuyum bilgi verirmisiniz ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet doğum parası alabilirsiniz.

  121. Tülin dedi ki:

   Merhabalar ben bir yıldır bir işletme işletiyorum bagkur girişim yapıldı fakat ben gidip gerekli evrakları veripte bagkurumu başlatamadım girişim yapıldıktan. Sonra hamilelik durumunda analık haklarından yararlanabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet şartları sağladıktan sonra doğum parası alabilirsiniz.

  122. kubra dedi ki:

   bayan kuaforuyum bagkur primlerimi duzenli oduyorum 32 haftalik hamileyim ve 30 martta is goremez raporu aldim raporun baslama tarihinden bittis tarihine kadar olan donemde prim odemesi yapmam gerekiyormu raporlu oldugum donemde is yeri kapali kalacak calisanim yok bunla ilgili bi islem yapmam gerekirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Raporlu olduğunuz dönemde prim ödemesi yapmamanız gerekir.

  123. aydin dedi ki:

   Esim bagkurlu idi.prim borclari var.baska bir isletmede ssk li basladi.dogum parasindan yararlanabilirmi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası alma şartlarını sağlarsa alabilir. Ancak durumunuz hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  124. songül çoban dedi ki:

   Merhabalar ;

   Aralık ayında kendi şahıs firmamı kurdum ve bu ay bağkura geçişim tamamlandı Aralık ayından bu yana 4 aylık bağkur pirimi ödedim ve bir pirimde nisan ayında ödiyeceğim 2 haftaya kadar ikinci kızımı kucağıma alacağım , doğum parası alabilirmiyim acaba .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz, Songül Hanım. Doktorunuzdan rapor alarak SGK müdürlüğüne teslim etmelisiniz.

  125. Meliha dedi ki:

   Merhaba ben 4 senedir bağ kur luyum üzerime dukkanimiz var.3.5 ay önce doğum yaptım.fakat 32 haftalik hamileyken doktorundan is görmezlik raporu almadım.doğumdan sonrada almadım.bu konuda bilgim yoktu muhasebecimizde bilgilendirmedi.suan doktorumdan bu raporları alabilirmiyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor almadıysanız doğum parasından yararlanamıyorsunuz.

  126. meliha dedi ki:

   Merhaba.bayan kuaförüm var.iki ortak çalışıyoruz,bağkurluyum.2009 ilk doğumum 2015 de ikinci doğumumu yaptım.hiç yardım almadım.sadece doğum raporlarım var.doğum parası alabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası şartlarını sağlıyorsanız alabilirsiniz, Meliha Hanım.

  127. hasine dedi ki:

   mrhba benim bir şirkette hissem var ve orada çalışıyorum doğum parası alabilecek miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  128. raziye dedi ki:

   Merhaba ben bagkurlu yum düzenli olarak primlerimi yatirdim doğuma sekiz hafta var doktor bana is görmezlikraporu verdi başvuru yapmam gerekir mi şimdi yada ne zamn yapmam gerekir doğumdan sonrada rapor alınıyor galiba muhasebe oyke dedi ama tam bilgisi yok nasıl bir yol izlemeliyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doktor raporunuzu çalıştığınız yere teslim ediniz. Doğumdan sonraki raporu da iş yerinize ulaştırmanız gerekir, Raziye Hanım.

  129. Gamze dedi ki:

   Merhaba. Bağkur prim ödemem bu Mart ayında basladı. Ağustosta doğum yapacağım. Doğum parası alabilir miyim birde ne kadar bi ödeme yapılıyor?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum raporu başlayana kadar çalışırsanız doğum parası alabilirsiniz, Gamze Hanım.

  130. nurten dedi ki:

   iyi günler ben avukatım suanda sigortalıyım prim günüm dolmak üzere 90günlük süre 10 günüm kaldı hamilileğin 32.haftasındayım 90gün doluncu çıkıs yapabilirmiyim?ondan sonra bağkurllu olarak devam etsem diğer gebeliğimde para alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    90 gün dolunca izne çıkabilirsiniz. Doğum parası alabilirsiniz, Nurten Hanım.

  131. Gizem bozer dedi ki:

   Merhaba iyi akşamlar 4 haftalık hamileyim yeni iş yeri açıyoruz kapitone işi iş veren ben olacağım bir kaç gün içinde vergi levhasını cıkartacağız bende bu durumda doğum parası alabilirmiyim acaba??
   Teşekkürler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bundan sonrası için sigorta primlerinizi yatırırsanız doğum parası alabilirsiniz, Gizem Hanım.

  132. NAZİFE dedi ki:

   2013 MAYIS AYINDA DOGUM YAPTIM 3ÇOCUĞUMA AMA HERHANGİ BİR YARDIM ALMADIM . TALEP ETSEM ALMA HAKKIM VARMI.EŞİMİN ÜSTÜNE BAĞKURLUYUM.ÇALIŞMIYORUM.EV HANIMIYIM.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Nazife Hanım.

  133. Gülizar dedi ki:

   Merhaba kendi üzerime imalat ve ihracat yaptığım is yerim var 2013 yılından beri vergi mükellefiyim fakat aftan yaralandım ve prim borçlarım silindi yaklaşık 10 aylık prim ödemem var haziran ayında doğum yapacagim rapor parası alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Alabilirsiniz Gülizar Hanım. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  134. esra dedi ki:

   slm benim bir şirktte hissem var ve orada resmi olarak da calişiyorum dogum icin rapor parası alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz, Esra Hanım.

  135. figen dedi ki:

   eşimin üzerine bagkurlu ev hanımıyım dogumuma 1 aydan kısa bir süre kaldı bende ala bilirmiyim dogum parası

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Figen Hanım.

  136. Derya dedi ki:

   2015 Ocak ayında dogum yaptım bagkurluyum dogum parası alabilirmiyim alabilirsem ne yapmam gerekiyor sagolsun bu konuda muasebecim hiççç yardımcı olmadıda

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan 1 yıl öncesine kadar en az 90 prim günü şartını sağlıyorsanız, doğum raporu ile SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz, Derya Hanım.

  137. Esen dedi ki:

   Merhaba benim esim bagkurlu ve prim bocu var. Hastane imkanlarindan faydalanamiyor. Esim hamile bu haklarinda dogum yapana kadar faydalana bilirmi acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Prim borcunu ödemesi gerekecektir. Şuan faydalanamaz.

    1. muhammet dedi ki:

     vatandaşa yanlış bilgı verme sen uzman mısın yoksa sosyal soytarımı kanunlardan haberın yoksa yorum yapma şu an kı yasalarda sıgortası olmayan veya borçlu olan hamıleler hamılelelık soresınde kayıtsız şartsız sıgortalı sayılırlar doğumdan sonrada 8 hafta daha sıgortadan faydalanırlar

   2. muhammet dedi ki:

    yeni çıkan yasa hıç sıgortanız yoksa veya borçlu bıle olsanız hamılellıkte ve doğumdan sonra 8 hafta sıgortadan faydalanıyorsunuz bende aynı durumdaydım faydalanıyorum haberınız olsun

  138. burcu dedi ki:

   mrb ben 6 ay önce doğum yaptım kendi üzerime marketim var bagkurluyum doğum parasından yararlanmak istiyorum böle bi imkanım varmıdır.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında belirtebilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.