• BAĞ-KURLULAR DOĞUM PARASI ALABİLİR Mİ ?


  Bu yazımızda sizlere rapor parası nedir detaylı bilgi verdik. Ayrıca BAĞ-KURlular doğum parası alabilir mi anlattık. Öncelikle rapor parası nedir açıklayalım. Sigortalı işçiler ile BAĞ-KUR’LU işciler iş kazası-meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde geçici iş göremezlik hallerinde olduklarında yani işten geri kaldıkları durumlarda bu sürelerde SGK tarafından verilen ödeneğe rapor parası denir. Bunun yanı sıra ise geçici işgöremezlik dediğimiz olay ise sigortalının iş kazası hastalık ve anne olma hallerinde kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulunun belirttiği süre boyunca çalışamayacak durumda olduğu durumdur. Bu ödenek te işgöremeyeceğimiz saptandığı zaman verilen bir ödenektir. Peki BAĞ-KURlular doğum parası alabilir mi ? Evet alabilir. Yapılan reformla birlikte hastalık halinde veya da BAĞ-KUR’lu kadının annelik halinde doğum parasını gerekli kurumlardan alabiliyor.

  BAĞ-KURlular Doğum Parası Alabilir mi ?

  • Bu durumu bazı şartlara göre incelemelerde bulunarak anlattık. Öncelikle hastalık hallerinde BAĞ-KUR’lulara ödenek yoktur.
  • Ancak kadınlar ise herhangi bir doğum anında gerekli kurumlardan doğum parası alabilirler. Ancak bu esnaf kadınların yatarak tedavi şartı aranmaksızın vardır. Yani şirket ortağı olan kadınlara böyle bir yardım söz konusu değildir.
  • Bunların yanı sıra ise iş kazası veya meslek hastalığı olan BAĞ-KURlu ise eğer prim borcu yoksa ve istirahat raporunu da almışsa onlar da bu ödenekten yararlanabilirler.


  tıkla sorunu sor

  BAĞ-KURLULAR DOĞUM PARASI ALABİLİR Mİ ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Elif goren dedi ki:

   Merhaba ben vergi mukellefiyim 33. haftalaik hamileyim raporu illaki 32. Haftada mi alınması gerekiyor bayram haftasiydi doktora gidemedim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım,

    Raporu 32. haftada almadıysanız yine de rapor alabilirsiniz ancak doğum öncesi raporunuzda 1 hafta kaybınız olur. 7 hafta kullanabilirsiniz.

  2. Tuğba dedi ki:

   Merhaba, 5 yıldır özel sektör de halen ssk lı çalışıyorum, ayrıca 4 senedir üzerime kayıtlı okul servisi olduğundan şahıs firmamda var ve bu işimizde devam ediyor , şu an 28 haftalık hamileyim, raporumu aldığım zaman doğum parası, emzirme parası ve iş göremezlik ödeneği alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba Hanım,

    ALacağınız raporu özel sektörde çalıştığınız iş yerine vererek rapor parası ve diğer haklarınızı alabilirsiniz.

  3. Özlem dedi ki:

   İyi günler. Benim bir rehabilitasyon merkezinde %11 lik bir hissem var. aynı zamanda bu merkezde aktif olarakta öğretmenlik yapmaktayım. Şimdi 28 haftalık hamileyim. Doğum parası alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özlem hanım merhaba,

    Rehabilitasyon merkezi Şirket ve bağkurunuz bu şirket dolayısı ile yatıyorsa doğum rapor parası alamazsınız. Bu haktan sadece kendim nam ve hesabına işyeri olan gelir vergisi mükellefleri yaralanabiliyor.

  4. Ali dedi ki:

   Eşim şirket ortağı (%49)doğum parası alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali bey,

    Maalesef şirket ortakları rapor parası alamamaktadır.

  5. HASAN dedi ki:

   Merhabalar eşim gelir vergisi mükellefi ay sonu doğum iznine çıkacak muhasebecimize sorduk bize tam bir açıklama yapamadı. doğum parası alabilir miyiz ayrıca ne kadar alabiliriz yapmamız gereken işlem nedir yardımcı olur iseniz çok teşekkür ederim. ve ayrıca kurum a (SGK) başvuruda bulunacak mıyız.Doktorumuzdan rapor almamız yeterli midir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hasan Bey Merhaba,

    Şiket ortağı olmayan kendi nam ve hesabına çalışan gelir vergisi mükellefi Bağ-Kur lular 1 yıl içinde geriye dönük 120 günlük primi olmak ve borcu bulanmamak şartı ile 32. haftada doğum iznine çıkarak 16 haftalık doğum iznini kullanabilirler. Bu izinler neticesinde kurumdan ödenek alabiliriler. Bunu için aldığınız raporu işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik merkezine ibraz etmeniz gerekmektedir.

    1. HASAN dedi ki:

     Teşekkür ederim cevap verdiginiz için bizim yapılandırma borcu var.Ödemeleri aksatmadan yatırıyoruz, onun dışında 2 aylık bir ödenmemiş olması lazım onuda hemen yatırmayı düşünüyorum. Birde ödenek tutarı ne kadar çıkar onu ögrenmek istiyorum.Sağolun iyi çalışmalar..

  6. Tülay dedi ki:

   Merhaba ben 32 haftalik hamileyim doktordan doğum izni raporu aldim.Mart ayından beri SSK lıyım aynı zamanda adima home office var yaklaşık bir aydır SSK’lı olduğum işten çıktım home ofisten dolayı Bağkur devreye girdi.yani 1 aydır bagkurluyum. bu durumda iş görememezlik ten çocuk parası ve süt parasından yararlanabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tülay Hanım merhaba,

    Bağkur prim borcu olmadığı sürece bağ-kura dönmeniz rapor paranıza mani olmaz. Siz zaten ssk lı olarak rapor parasını alacaksınız. Rapor parasında son üç ay brüt maaşın ortalaması alınacaktır.

  7. Serap dedi ki:

   Merhaba kendi üzerime taksi durağında taksim var.sigortalı calistiriyorum. Şuan hamileyim hamilelere verilen haklardan yararlanmam söz konusu mu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Gerçek kişi mükellefi olarak bağkur prim borcunuz yok ise aynı haklardan yararlanacaksınız. 32. haftada iş görmezlik raporu alıp kuruma bildirimde bulunun.

  8. Nazmiye dedi ki:

   Merhaba,ben bayan kuaförüyüm,32haftalik hamileyim,bu hafta rapor yazdirip doğum iznine çıkacağım,muhasebeci bagkuru durdurması gerekirmi? Rapor süresince borç çıkmaz değil mi ? Başka bi islem yapmam gerekirmi? Raporu sgk ya elden götürmem gerekirmi?

   1. Nazmiye dedi ki:

    Üzerime kayıtlı çalışanım yok,tek çalışıyorum

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Analık İş göremezlik raporunu İşyerinin bağlı bulunduğu SGK ya elden teslim edeceksiniz. Ticari faaliyetiniz dondurma veya durdurma gibi bir durum söz konusu olmadığından bağkur primleriniz tahakkuk eder. Yine de Raporunuzu verirken konuyu kurum yetkililerine teyit ettiriniz.

    1. Nazmiye dedi ki:

     Merhaba bugün iş gormezlik raporumu alıp gittim sgk ya ama alamayacağını söylediler,63,maddeden dolayı,benin geçmiş dönemde bagkurluyum.ama hiç prim ödemesi yapmamıştım ve 5yilimi sildirdim, şimdi o borç olarak gözüküyormuş,ilerde emekli olurken alabilirim diye tamamen silinmiyormus, o borcu 5yili odersem dogum parasi alabilirmisim,çok saçma bundan feragat etme hakkım olması gerekmezmi, ne olur yapabileceğim itiraz edebileceğim bi yer varmi,çok zor durumda kaldım,,,

  9. Aysel dedi ki:

   Ben bayan kuförüyüm üzerime kayıtlı çalışanım yok ikinci çocuğuma hamileyim doktordan rapor alıcam bağkura 6 ay borcum var rapordan önce yatırsam bende doğum parası süt parası ve rapor parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni için rapor alacağınız zaman bağ-kur borcunuz öderseniz rapor parasını (iş göremezlik ödeneği) ve süt parası (emzirme ödeneği) alabilirsiniz. Doğum yardımı için ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurmalısınız.

  10. yılmaz damgalı dedi ki:

   Merhaba eşim hamile ve gerçek usul deftere tabi ancak bağ kur borcu var.hamileliğin de 32 haftada ve doktorumuz iş görmezlik rapor verdi bağ kur borcu varken ödenek alabilir mi? ve ayrıca emzirme ödeneği alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emzirme ödeneği için Kendi adına ve hesabına (4/b li) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir.

    Aynı şekilde doğum parası için de prim borcu olmaması gerekmektedir.

  11. Meral dedi ki:

   Mrb eşim bağkur lu ama borçlu bende sigortaliyim 2 at önce 2.çocuğumu dünyaya getirdim.İlkinde bagkurluyuz die emzirme yardımı yapılmadı şimdi emzirme yardımı ve çocuk parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz kendi sigortanızdan dolayı sağlık hizmeti aldığınızdan eğer sgk lı çalışansanız hem süt parası hem de doğum parası alabilirsiniz.

    1. Meral dedi ki:

     İşyeri eşimin peki bu engel mi

  12. şeyma gençaslan dedi ki:

   merhabalar. Ben avukatım ve 06.10.2016 tarihinde avukatlık bürosu açtım. Şuan 30 haftalık hamileyim. Geçici iş göremezlik ödeneği alabilirmiyim?
   Doğumdan belli bir süre önce ve sonra çalışamayacağım. Bu durumda bağkur primleri ödenmeye devam edermi? şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar analık geçici iş görmezlik ödeneği alabilirler. Ödenek alabilmeniz için izine çıkacağınız tarihte bağkurlu olmanız gerekmektedir. Ticari faaliyetiniz devam ettiğinden bağkur sigortalılığınız devam eder. Raporlu olduğunuz tarihte prim ödemeniz çıkmaz ama rapor sonrasında tekrar prim ödemeye başlarsınız.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.