• BAĞ-KURLULAR DOĞUM PARASI ALABİLİR Mİ ?


  Bu yazımızda sizlere rapor parası nedir detaylı bilgi verdik. Ayrıca BAĞ-KURlular doğum parası alabilir mi anlattık. Öncelikle rapor parası nedir açıklayalım. Sigortalı işçiler ile BAĞ-KUR’LU işciler iş kazası-meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde geçici iş göremezlik hallerinde olduklarında yani işten geri kaldıkları durumlarda bu sürelerde SGK tarafından verilen ödeneğe rapor parası denir. Bunun yanı sıra ise geçici işgöremezlik dediğimiz olay ise sigortalının iş kazası hastalık ve anne olma hallerinde kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulunun belirttiği süre boyunca çalışamayacak durumda olduğu durumdur. Bu ödenek te işgöremeyeceğimiz saptandığı zaman verilen bir ödenektir. Peki BAĞ-KURlular doğum parası alabilir mi ? Evet alabilir. Yapılan reformla birlikte hastalık halinde veya da BAĞ-KUR’lu kadının annelik halinde doğum parasını gerekli kurumlardan alabiliyor.

  BAĞ-KURlular Doğum Parası Alabilir mi ?

  • Bu durumu bazı şartlara göre incelemelerde bulunarak anlattık. Öncelikle hastalık hallerinde BAĞ-KUR’lulara ödenek yoktur.
  • Ancak kadınlar ise herhangi bir doğum anında gerekli kurumlardan doğum parası alabilirler. Ancak bu esnaf kadınların yatarak tedavi şartı aranmaksızın vardır. Yani şirket ortağı olan kadınlara böyle bir yardım söz konusu değildir.
  • Bunların yanı sıra ise iş kazası veya meslek hastalığı olan BAĞ-KURlu ise eğer prim borcu yoksa ve istirahat raporunu da almışsa onlar da bu ödenekten yararlanabilirler.
  tıkla sorunu sor

  BAĞ-KURLULAR DOĞUM PARASI ALABİLİR Mİ ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Aysel dedi ki:

   Ben bayan kuförüyüm üzerime kayıtlı çalışanım yok ikinci çocuğuma hamileyim doktordan rapor alıcam bağkura 6 ay borcum var rapordan önce yatırsam bende doğum parası süt parası ve rapor parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni için rapor alacağınız zaman bağ-kur borcunuz öderseniz rapor parasını (iş göremezlik ödeneği) ve süt parası (emzirme ödeneği) alabilirsiniz. Doğum yardımı için ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurmalısınız.

  2. Meral dedi ki:

   Mrb eşim bağkur lu ama borçlu bende sigortaliyim 2 at önce 2.çocuğumu dünyaya getirdim.İlkinde bagkurluyuz die emzirme yardımı yapılmadı şimdi emzirme yardımı ve çocuk parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz kendi sigortanızdan dolayı sağlık hizmeti aldığınızdan eğer sgk lı çalışansanız hem süt parası hem de doğum parası alabilirsiniz.

    1. Meral dedi ki:

     İşyeri eşimin peki bu engel mi

  3. şeyma gençaslan dedi ki:

   merhabalar. Ben avukatım ve 06.10.2016 tarihinde avukatlık bürosu açtım. Şuan 30 haftalık hamileyim. Geçici iş göremezlik ödeneği alabilirmiyim?
   Doğumdan belli bir süre önce ve sonra çalışamayacağım. Bu durumda bağkur primleri ödenmeye devam edermi? şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar analık geçici iş görmezlik ödeneği alabilirler. Ödenek alabilmeniz için izine çıkacağınız tarihte bağkurlu olmanız gerekmektedir. Ticari faaliyetiniz devam ettiğinden bağkur sigortalılığınız devam eder. Raporlu olduğunuz tarihte prim ödemeniz çıkmaz ama rapor sonrasında tekrar prim ödemeye başlarsınız.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.