• Bağ-Kur’dan Emekli Olmanın Şartları Nelerdir?


  Serbest çalışan ve odalara kayıtlı esnafın bağlı bulunduğu kurum olan Bağ-kur, 2008 yılındaki resmi kurul kararı ile tüm sosyal güvencelerin aynı çatı altında toplanmasında SSK ile ve emekli sandığı normlarına taşınmış olsa da belli farklılıklar göstermekte, dönem dönem yapılan düzenlemeler ile bu farklılıklar minimum seviyeye çekilmeye çalışılmaktadır.


  Buna bağlı olarak Bağ kur emeklilik şartları tablosu na bakmadan önce, emeklilik şartlarını oluşturan iki ana maddeye dikkat etmek gerekir bunlar;

  • Kuruma kayıt olduğunuz gün / yıl ( üyeliğinizin başladığı tarih)
  • Cinsiyetiniz (kadın ve erkek prim ödeme ve yıl farklılık gösterir)

  Ön bilgi için kurumlara giderek uzun vakitler harcamanıza artık gerek kalmamış ve hem buradan hem de kurumun internet sitesinden TC. kimlik numaranız ve kurum sicil numaranızla giriş yaparak dökümanı almanız hesaplamanızı yapmanız ve bu ön bilgiler doğrultusunda kuruma başvurmanız gerekir ve bu işinizi çok kolaylaştırır .

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bağ-Kur’dan Emekli Olma Şartları Nelerdir?

  Burada kısaca Bağ-Kur’dan normal emeklilik şartlarını belirtecek olursak;

  • Erkek üyelerde dokuz bin gün ve yirmi beş yıl prim ödemiş olmak emeklilik hakkını kazanılmasına yeterlidir.
  • Kadın üyelerde yedi bin iki yüz gün ve on sekiz gün prim ödemek emeklilik hakkının kazanılmasına yeterlidir.

  Bu süreler kesin süreler olmakla birlikte kuruma kayıt tarihine göre kademeli olarak emeklilik yaşları değişiklik göstermekte dir ; sizler tablolardan giriş tarihinize göre kendi yaş grubunuzu bulabilir hesaplama tabloları ile netleştirebilirsiniz.

  Kurumların aynı çatı altında toplanmaları ve yaş hadlerinin yaklaştırılması kapsamında emeklilik yaşı düzenlemeleri yeniden yapılandırılmış bununla beraber SSK’da bulunan bir sistem olan erken emeklilik Bağ kur üyelerine de tanınmıştır

  Bağ kur dan 3600 günde emekli olma şartları ise yaş haddiyle birlikte kesintisiz on beş yıl (üç bin altı yüz) gün ile emekliliği hak etmedir .

  3600 günden emeklilik hesaplama ise normal emeklilikte olduğu gibi belli yıllar arasında kademeli olarak sağlanmış kadın ve erkek üye ye göre faklılık göstermektedir bu ayrımları da ekteki tabloda inceleyebilir hangi dilime girdiğinizi hesaplayabilirsiniz.

   
  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur’dan Emekli Olmanın Şartları Nelerdir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın