• Bağ-Kur’da Erken Emeklilik Müjdesi


  Emeklilik herkesin hayalidir. Hatta hepimiz emekli olabilmek için çalışıp yıllarca didiniriz. Tam emekliliğiniz yaklaşmışken Bağ-kur’da erken emeklilik gibi bir fırsat karşınıza çıktığını düşünsenize. İşte o an, o imkândan faydalanacak olan emekli adaylarımızın yüzlerindeki ifade görülmeye değerdir. İşte size Bağ-kur, erken emeklilik fırsatı sunmaktadır.

  Nedir Peki Erken Emeklilik Şartları?

  Bildiğiniz üzere Bağ-kur’da erkeklerin emekli olabilmesi için aranan şartlar arasında en az 25 yıl prim ödemesi yapmış olma şartı, bayanlarda ise en az 20 yıl prim ödemesi yapmış olma şartı aranmaktadır. Ancak, Bağ-Kur’luya müjde 2017 yılı itibariyle geçerli olacak erken emeklilikte, bu sınırlar biraz daha aşağıya çekilmiş durumdadır. 15 yıl prim ödemesini dolduran kişiler belirli bir yaşı aştıkları takdirde erken emeklilik imkanından faydalanabilmektedirler.

  Bağ-kur’da erken emeklilik 2017 yılı için koşulları şu şekildedir: 30 Nisan 2008 tarihinde ya da bu tarihin öncesinde Bağ-Kur’a giriş yapmış olan sigortalılar arasından 15 yıl koşulu ile kısmi emeklilik şartı sunulmaktadır. Ancak, Bağ-Kur’dan emekli olabilmek için tam yıl sayısı baz alındığından dolayı, 15 yılını dolduranlar, yani 30 Nisan 2008 tarihi ve öncesinde Bağ-Kur girişi olanlara emeklilik müjdesi verilmiştir.

  Bir diğer önemli husus ise; Tarım Bağ-kur’luları ve İsteğe Bağlı Bağ-Kur’luların emeklilik esaslarıdır. 1999 yılında Bağ-kur sigortalıları için emeklilik koşulları değiştiğinden dolayı, sigortaya giriş tarihi 8 Eylül 1999 ya da sonrasında olan Bağ-Kur sigortalılarından bayanların 60 yaşını, erkeklerin ise 62 yaşını doldurmaları halinde aranan koşul, 15 tam yıl sigorta primi ödemiş olmasıdır. Bu koşulları sağlayıp 15 tam yıl sigorta primi de ödedikleri takdirde Bağ-Kur sigortalıları da bu koşullarda erken emeklilik imkanından faydalanabiliyor. 15 tam yılını doldurmayıp da geriye kalan şartları sağlayanlar ise 15 tam yıl prim gününü doldurduğu takdirde emekli olmaya hak kazanabilmektedir. Emekli olacağınız gün ve yaşınız ile ilgili hesaplama yapabilmek için bulunduğunuz yerdeki il müdürlüğüne gitmeniz yeterli olacaktır.  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur’da Erken Emeklilik Müjdesi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.