Bağkur

Bağ-Kur Primleri Nereden Ödenir?

Bağ-Kur kavramı artık herkesin bildiği ve ilgilendiği bir kavramdır. Devletin belirlendiği sigortalılık kapsamında olan Bağ-Kur sayesinde birçok kişi emeklilik hakkı kazanmaktadır. Bağ-Kur primini ödeyerek bu hakları kazanabilirsiniz. Bağ-Kur primlerinin ödenmesi çeşitli yollarla yapılmaktadır. Bağ-Kurlu vatandaşlar istedikleri yöntemle Bağ-Kur primlerini ödeyebilirler. Bu yazımızda da Bağ-Kur primlerinin nereden ödeneceğini inceleyeceğiz.


Bağ-Kur kapsamına özelde ya da devlette çalışma imkanı bulamayan kişiler girmektedir. Endi adına bağımsız çalışanlar, esnaflar, şirket ortakları, tarım çiftçi Bağ-Kurlular ve muhtarlar Bağ-Kur kapsamına girmektedirler.

Kişilerin Bağ-Kur için ödeyeceği prim borçlarının hesaplanması asgari ücret açısından yapılır. Bu prim tutarı asgari ücretin brüt tutarı üzerinden hesaplanmaktadır.

Bağ-Kur primlerinin ödeme şekilleri birden fazladır. Bu sayede Bağ-Kurlu vatandaşlar çok sıra beklemeden ya da online olarak Bağ-Kur primlerini ödeyebilirler. Bağ-Kur primlerinin ödenebildiği bankalar kurum tarafından belirlenmiştir. Bu bankalar Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankasıdır. Bağ-Kurlu vatandaşlar, nüfus cüzdanları ile bu bankalara gittikleri takdirde Bağ-Kur primlerini yatırabilirler.

Ayrıca devlet gün geçtikçe diğer bankalarla da anlaşma yaparak Bağ-Kur borcunun ödenebileceği bankaların sayılarını artırmaktadır. Bağ-Kur primlerinin ödenebileceği diğer bankalar da şöyledir:

 • Akbank
 • Anadolu Bank
 • Finansbank
 • Fortis Bank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • ING Bank
 • İş Bankası
 • Şekerbank
 • TEB
 • Tekstil Bank
 • Denizbank

Bağ-Kur primleri ayrıca PTT şubelerine ödenebilir. Nüfus cüzdanınızla birlikte size en yakın olan PTT şubesine giderek Bağ-Kur prim borcunuzu yatırabilirsiniz.

Çiftçi, tarım, esnaf, şirket ortağı ve muhtarlar, Bağ-Kur primlerinin ödemelerini borcun olduğu ayı takip eden ayın son gününe kadar ödeyebilmektedirler.

Bağ-Kur prim borcu, bankalar ve PTT aracılığı ile ödenebildiği gibi, online olarak internet üzerinden de ödenebilmektedir. Bunun için Bağ-Kurlu vatandaşın ilk olarak e-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. E-devlet şifrenizi bulunduğunuz yerdeki herhangi bir PTT şubesinden temin edebilmektesiniz.

E-devlet şifrenizi aldıktan sonra resmi E-devlet sitesi üzerinden hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödemenizi yapmak istiyorsanız çıkan sayfada 4B Sigortalı Ödemelerini seçerek işlem yapabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra izleyeceğiniz yönerge şöyledir:

 • E-Hizmetler
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • 4/b Hizmetleri
 • 4/b Borç Durumu

Bu yönergeleri izleyerek kredi kartınız ile Bağ-Kur primlerinizin ödemesini yapabilirsiniz.

 

E-devlet Sistemi İçin TIKLAYINIZ!

Bağ-Kur Primlerinin Ödenmeme Durumu

Bazı durumlarda Bağ-Kurlu vatandaşalar Bağ-Kur primlerini ödeyememektedirler. Eğer bir Bağ-Kurlunun 60 günden fazla prim borcu varsa, bu kişi sağlık hizmetinde indirimli faydalanamamaktadır. Ayrıca kişi Bağ-Kur prim borcunu ödemedikçe primlerinin üstüne gecikme zammı da uygulanmaktadır. Kişi daha sonradan borcunu ödemek isterse, zamlı olan miktarı ödemek zorunda kalır.

Bağ-Kur Primlerini Yapılandırma

Bağ-Kurlu olan kişi, imkan bulduğu takdirde Bağ-Kur borçlarını yapılandırabilmektedir. Taksitlendirmeden sonra Bağ-Kurlu olan kişi ilk taksitini öderse sağlık hakkından tekrar faydalanmaya başlar. Ayrıca sadece sigortalı kişinin kendisi değil, bakmakla yükümlü olduğu kişiler de sağlıktan yararlanır.

Bağ-Kurdan Emekli Olma

Bağ-Kur kapsamındaki kişiler, primlerini ödeyerek emekli olmaya hak kazanırlar. Bağ-Kurda kısmi emekli olabilmek için en 5400 gün prim ödenmesi gerekmektedir. Normal emeklilik için ise bu süre 9000 gün olarak belirlenmiştir. Emekli olmak için belirlenen prim günlerinin sayısı erkek çalışanlar için de bayan çalışanlar için de ayıdır. Fakat yaş kısmında farklılıklar görülmektedir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Eski bağkur borcunu ödemeden yeni ayların primini yatırdığımızda sağlıktan faydalanabilir miyiz?

  1. Merhaba,

   Taksitlendirilmiş borç ise evet ama değilse ödemeden muayene olamazsınız.

 2. Çok teşekkür ederim Ben yeni bağkurlu oldum ve nereden nasıl ödeyeceğimi bilmiyordum.Sayenizde öğrenmiş oldum tekrar tekrar teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu