Bağkur

BAĞ-KUR Prim Borcu Sorgulama

BAĞ-KUR’a tabii olarak çalışan insanlar primlerini kendileri yatırırlar. Primlerini yatırmadıkları durumlarda ise hem sağlık hizmetlerinden hem de sosyal hizmetlerden yararlanamazlar. Bunların yanında emeklilik için biriktirdikleri prim gün sayısı da sekteye uğrar. Ancak bazı kişiler prim borcu var mı yok mu bilmemektedir. Bu sebeple BAĞ-KUR prim borcu sorgulamanızı yapabilir ve herhangi bir borcunuz var mı öğrenebilirsiniz. BAĞ-KUR prim borcu sorgulama işlemi internet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. BAĞ-KUR prim borcu sorgulama işlemi şifreli olarak yapılabilmektedir. Şifreli olarak BAĞ-KUR prim borcu sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet üzerinden yapacağınız işlemler için de E-Devlet şifresi almanız gerekiyor.


2014 Nisan ayına kadar şifresiz olarak yapılabilen işlemlerden biri de bu işlemdi. Ancak kişilerin şikayetlerine kayıtsız kalamayan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kapatılan E-SGM portalı yüzünden sadece şifreli hale geldi. Sadece kişisel bilgilerin yeterli olduğu bu portalda güvenlik açısından açıkların olması ve bunun üstüne yanlış bilgi içermesi dolayısıyla kapatıldığı bilinen E-SGM portalının tekrar açılmayacağı düşünülüyor.

BAĞ-KUR Prim Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden BAĞ-KUR prim borcu sorgulama işlemi için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. E-Devlet şifresine sahip olmanız oldukça basit. Online olarak alabileceğiniz bir şifre değildir, bu yüzden PTT şubelerine giderek başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvuru sonunda ödemeniz istenen 2 TL’yi de ödeyerek şifrenizi alabilirsiniz.

Şifre alındıktan sonra yapılacak olan ilk işlem de yazı bitiminde verilen web linkine tıklamaktır. Açılmış olan 4B Borç Durumu uygulamasında karşınıza çıkacak olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamaktır. Ardından açılan ekranda girilmesi gereken yerlere önce T.C kimlik numaranızı, daha sonra E-Devlet şifrenizi tam ve doğru bir şekilde yazınız. Son olarak da işleminizi tamamlamak için “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız. Böylelikle BAĞKUR prim borcu sorgulama işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Sistemi Üzerinden E-Devlet Şifresi İle BAĞ-KUR Prim Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. 1999yılında tarım bağkuruna giriş yaptım bir müddet ödeme yaptıktan sonra ödemeyi bıraktım. 2012yılında olan yapılandırmadan faydalanamadım borcumu ödemek istiyorum sistemde borcum görünmüyor ne yapmalayım

  2. Merhabalar babam 1970 doğumlu 2011 yılından beri bağkur emeklilik primi ödemekte şimdi ise sigortalı bir ise girdi ve sigorta başlangıcı yapılacak sigorta ödemesi olurken aynı anda bağkur ödemesi yapmalı mi ama bu işi uzun yıllar sürmeyecek işi sona erdiğinde bağkur â devam edebilirmi sigorta primleri birlestirilebilirmi teşekkürler.

  3. mrb iyi çalışmalar babam 1991-92 yılında istanbul bir şirket tarafından Rusya ya çalışmaya gitmiş. işkur tarafından pasaportu onaylanmış şimdi ben ssk ya giriş olup olmadığını ögrenemiyoruz nasıl ögrenebiliriz yardımcı olabilirmisiniz 2005 kadar hiç bağkur sigorta girişi gözükmüyor dosyalar kalmiş olabilrimi teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu