Bağkur

BAĞ-KUR KESİNTİSİ

BAĞ-KUR KESİNTİSİ

 


 

 • 4/B (bağkur) sigortalısının emekli olduktan sonra Bağ-kur kapsamında çalışması olan hakkında Sosyal Güvenlik Destek Primi( SGDP) uygulamasına ilk olarak 08/09/1999 da geçilmiştir. Bağ-kur sigortalılarının aylıklarından SGDP, Bağ-kur kesintisi yapılmıştır.
 • 5510 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 2008 yılı ekim ayı başından sonra (4/A ) ve (4/C) sigortalısı olup yaşlılık aylığı bağlananlardan ve yeniden çalışmaya başlayanlardan kendi nam ve hesabına tarımsal faaliyete tabi çalışanlar haricindeki sigortalıların bağlanan yaşlılık aylıkları kesilecektir. Aylıkları kesilen sigortalılardan kısa vade, uzun vade, genel sağlık sigortası primi alınacak, bu çalışmaları sona erdikten sonra yeni aylıkları bu hizmetleri de dahil edilerek yeniden hesaplanacaktır. bunlardan Bağ-kur kesintisi olmayacaktır.

BAĞ-KUR EMEKLİSİ KAMU SEKTÖRÜNDE ÇALIŞMAYA BAŞLARSA BAĞ-KUR KESİNTİSİ OLUR MU?

 

 • (4/a), (4/b) ve (4/c) kapsamında emeklilik ve yaşlılık aylığı bağlananların kamuya ait işlerde (genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin % 50’sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarda) (4/a) ya da (4/c) yönünden yeniden çalışmaya başlamaları halinde emeklilik ve yaşlılık aylıkları, Bağ-kur kesintisi (bağ-kur aylıkları) kesilmektedir.

BAĞ-KUR KESİNTİSİ NE KADARDIR?

 • 01.04.1994 tarihinden itibaren %1 oranında Bağ-kur kesintisi yapmaktadır. Yasal süresi içerisinde ilgili Bağ-Kur İl Müdürlüğü hesabına yatırılmaktadır.
 • 17.04.2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeni tebliğ yayımlanıncaya kadar tarımsal faaliyette bulunanlardan satın aldıkları ürün bedelleri üzerinden prim borçlarına mahsuben % 1 oranında bağ-kur kesinti yapmaları gerekmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. iyi çalışmalar. şuan sigortalı olarak çalışmaktayım işi bırakıp kendi işimi kurmayı düşünüyorum. kendi işimi kurduğumda bağ-kur yapmak istiyorum bu mümkün mü ve nasıl yapmalıyım.birde yasal kesintim % de kaç olur.

  1. Merhaba,

   SSk lı işi bırakıp vergi mükellefi olduğunuzda; sistem bağkur işlemlerinizi başlatır.

 2. ben şirket ortağım 2 yıldır aynı zamanda ssk lıyım bağkurlu olmam gerekiyormuş başvurdum bağkur borcum çıktı ne yapmam gerekir iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı