• Bağ-Kur İhya Canlandırma Dilekçesi

  Bağ-Kur aslında bağımsız çalışanlar kurumu olarak geçmektedir. Devlette veya özelde çalışma imkanı bulamayanların prim ödeyerek emekli olabilmesi için geçerli olan bir sistemdir. Bağ-Kurlular kendi primlerini kendileri öderler. Yani diğer bir deyişle işverenler kendileridir. Bağ-Kurlu olan kişiler en az asgari ücretin %32’si kadar prim öderler. Ödedikleri prim sayesinde sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkına sahip olurlar. Borçlarını dondurmuş olan Bağ-Kurlular bazı şartlar ile Bağ-Kur İhya Canlandırma Dilekçesi doldurarak tekrar ihya edebilirler.


  Devletler, ülkelerindeki çalışanların haklarını korumak ve onlara sağlık gibi önemli konularda kolaylıklar sağlamak için çeşitli yollarla sigortalanma işlemleri yapmaktadır. Bizde de emekli sandığı, SSK, Bağ-Kur gibi birden fazla sigortalı olma çeşitleri vardır. ve bu sayede çalışanlar sağlık gibi temel hizmetlerden indirimli faydalanabilmektedirler. Bu kapsamda ülkemizde sigortalı olarak çalışan birçok vatandaş bulunmaktadır ve sigortalı kişileri en çok ilgilendiren durumlardan birisi de af ve canlandırma olarak da geçen ihya konusudur. Bağ-Kurluları sevindiren af konusu torba yasa ile kesinleşmiştir. Torba yasa ile borcu olan Bağ-Kurluların borçları gelirlerine göre tekrardan yapılandırılacak ve bu borçları ödeme kolaylığı olarak taksite bağlanabilecektir. Torba yasa ile gelen bu aftan esnaf ve sanatkarların yanı sıra, 12 ay ve daha fazla prim borcu olanlar ile tarım veya çiftçi Bağ-Kurlu olan kişiler de faydalanabilecektir. Bağ-Kur affı kapsamındaki borçlarının yapılandırılmasını isteyen Bağ-Kurlu bir çalışan, af başvuru formu ve kimlik fotokopisiyle Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvuru yapabilir. Bu af ile elbette borçlarının tamamı silinmiyor. Bunun yerine borçların ödenmemesiyle eklenen gecikme zammı ve üstüne ekstra eklenen faizi silinecek. Anapara üzerinden ise en sonunda gerekli hesaplamalar tekrardan yapılacak.

  Bağ-Kur İhya Canlandırma Dilekçesi Ne İşe Yarıyor?

  Bağ-Kur ihya canlandırması kapsamında, dondurduğu süreleri tekrar aktifleştirmek isteyen kişilere bu hak tanınıyor. Durdurulan bu sürelerin, eğer hak sahibi kişi talep ederse ödemesi yapılabiliyor. Buna göre, talep yapan sigortalının ya da bu konuda hak sahibi olan kişilerin ödeyeceği tutar, istek yapıldığı zamandaki prime esas kazançlar üzerinden hesaplanıyor. Yani kısacası başvuru ne zaman yapılırsa esas alınan prim tutarı o dönemdeki prim tutarıdır. Hesaplanan bu Bağ-Kur ihya tutarları tebliğden itibaren en geç üç ay içinde ödenmelidir. Yani kısaca açıklamak gerekirse, eğer söz konusu olan sigortalı kişi ileride ekonomik durumunu düzeltirse, devlete olan prim borçlarını ödeyerek sigortalılık süresini ihya edebilecek, yani canlandırabilecektir.

  Bağ-Kur İhya canlandırmasına başvurmak için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumundan alabileceğiniz ya da internetten kolaylıkla indirebileceğiniz Bağ-Kur İhya Canlandırma Dilekçesi formunu doldurmak zorundasınız. Bağ-Kur İhya Canlandırma Dilekçesi formunda sigortalı kişinin yani hak sahibinin adı, soyadı, TC kimlik numarası, Bağ-Kur numarası istenmektedir. Bundan sonra kişinin kendi adresini Tebligat Adresi kısmına yazması gerekiyor. Bağ-Kur ihya canlandırma dilekçesinin bir alt kısmında ise Prime Esas Günlük Kazanç Beyanını TL cinsinden yazıyoruz. Bağ-Kur ihya canlandırma dilekçesinin son kısmında ise telefon numarası, faks numarası, cep telefonu numarası ve e-posta adresini ekleyerek tarihi doldurup imzaladıktan sonra yanında kimlik fotokopisiyle birlikte gerekli birimlere iletebilirsiniz. Böylece durdurmuş olduğunuz bu durum, Bağ-Kur İhya Canlandırma Dilekçesinin doldurulmasıyla ve teslim edilmesiyle tekrar aktif edilebilmektedir.

  bagkur-ihya

  Sponsorlu Bağlantılar
  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur İhya Canlandırma Dilekçesi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. 1991/1994 yıllarında gerçek vergi mükellefligim var. Sgk girişim 2002. İhya dilekçesi ile budönemi ödeyebilirmiyim.

  2. Sezgin usta dedi ki:

   Merhaba silinmiş bağkur borçlarımı almak için baş vurdum ama bu böcü peşin ödeme gücüm yok ne yapmam lazım bana yardımcı olur musunuz teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    27 Ağustosa kadar taksitlendirmeden yararlanabilirsiniz.

  3. Memet dedi ki:

   İhya dilekçesi sonucunu nasıl öğreniriz yadakaç günde cevap gelir

  4. Bilal Ercan Bektaş dedi ki:

   İhya için dilekçe verdim onayladı ama ben ödeyemedim ilerde tekrar ihya dilekçesi verebilir miyim.

  5. Gökhan GENÇ dedi ki:

   Merhaba,

   Annemin üzerine 1982 – 2002 yılları arasında Ticari taksi bulunmaktaydı. Bu süre zarfında kendisinin vergi mükellefi olarak vergi dairesinde kaydı mevcut.
   Ancak Bağkur’a hiç giriş yaptırmamış. 1 gün dahi kaydı yok.

   20 yıllık vergi mükellefi olması sebebiyle geriye dönük prim borçlanması yaparak annemin emekli olmasını sağlayabilir miyiz?

   Teşekkürler,

   İyi çalışmalar…

   1. Lütfi Kılıç dedi ki:

    Bağkur İhya Dilekçesi ile 2004 Yılından önceki günlerimide alabilirmiyim.

  Sorunuzu Yazın