Bağkur

4/B BAĞ-KUR Hizmet Dökümü Nasıl Alınır ? 4B Sorgulama

4/B Bağ-Kur hizmet dökümünü almak için e- devlet ve www.turkiye.gov adresi kullanılabilmektedir. Girişlerinizi dilerseniz direkt olarak turkiye.gov adresinden yapabilirsiniz, dilerseniz e- devlet sisteminden yönlendirme alabilirsiniz. sistem üzerinden alacağınız yönlendirme olmasa da, turkiye.gov sorgulama adresi, e-devlet sistemi ile ortak bir şekilde çalıştığından sizi e- devlet giriş sayfasına yönlendirecektir. Bu kapsamda alacağınız Bağ-Kur hizmet dökümünü her iki adresten de elde edebilirsiniz.


E-Devlet Üzerinden Bağ-Kur Hizmet Dökümü Almak

E- devlet üzerinden Bağ-Kur hizmet dökümü almak için, öncelikle sisteme PTT’den alacağınız şifre ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmalısınız. Yapacağınız girişin ardından ekranda ne yapmak istediğinize dair seçenekler bulacaksınız. Ekranda bulunan arama bölümüne ‘4B hizmet dökümü’ ya da ‘4B Sorgulama’ gibi anahtar kelimeler yazmanız halinde ekran sizi, sorgulama sonuçlarına götürecektir. Sorgulama sonuçlarında karşınıza çıkacak iki sonuç göreceksiniz. Bu sonuçlar: Sosyal Güvenlik Kurumu/SGK Tescil ve Hizmet Dökümü ve Sosyal Güvenlik Kurumu/SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Belge Doğrulama olarak verilecektir. Sizin ilk seçeneği işaretlemeniz gerekmektedir.

Bu seçeneğe tıkladığınızda ekran sizi www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu sayfasına yönlendirecektir. yönlendirme ekranında ad, soyad, anne ve baba adı, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi gibi bilgiler bulacaksınız. Bilgilerin alt kısmında ise Tescil Bilgileri adlı bir bölüm yer alacaktır. Bu bölümde 4A, 4B ve 4C bilgileri ile Emekli Sandığı bilgileri bir arada, farklı başlıklarda verilmiştir. Ekran direkt olarak 4A bilgilerine göre açılmaktadır. Sizin 4B Tescil Bilgileri seçeneğini işaretlemeniz gerekecektir. Bu işaretlemenin ardından ekranda hizmet dökümü belgenizi bulabilirsiniz.

Turkiye.Gov Adresinden 4B Hizmet Dökümü Almak

Direkt olarak turkiye.gov.tr adresinden hizmet dökümü almak için e- devlet sisteminden yapılan yönlendirmeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu kapsamda yapılan sorgulama için adrese e- devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapılması gerekmektedir. Girişin ardından yine arama kısmına 4B Hizmet Dökümü gibi anahtar kelimeler yazılarak sorgulama sayfasına ulaşılabilir.

4B Hizmet Bilgisi Sayfasından Elde Edilebilecek Bilgiler

4B Hizmet Dökümü sayfasının yanında kullanılabilecek bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişisel nüfus kağıdı bilgileri
 • İşe ilk giriş tarihi
 • Ödenen sigorta primi gün sayısı
 • İşten ayrılma tarihi ya da tarihleri
 • Eksik gün bilgisini öğrenebilirsiniz.

Bağ-Kur Hizmet Dökümü Sorgusundan Barkotlu Çıktı Almak

Bağ-Kur hizmet dökümü çıktısını barkotlu bir şekilde almak, aldığınız çıktıyı resmi adreslerde kullanılabilir duruma getirmeyi sağlar. Sadece çıktı alırken e- devlet sitesini kullanmanız, kullanım sırasında çıktı alma aşamasında bazı işlem değişiklikleri yapmanız grekecektir.

E- devlet üzerinden yapacağınız sorgulama için gerekli adımları izleyiniz. Alacağınız yönlendirmenin ardından ekranda göreceğiniz 4A hizmet dökümünün hemen yanında 4B hizmet dökümü seçeneği de bulunacaktır. Bu seçeneğe tıklayarak 4b hizmet dökümü bilgilerinizi ekrana taşıyınız. Ardından sağ üst kısımda yazdırma işareti ile birlikte bir sembol göreceksiniz. Sembolün hemen yanında ‘Barkotlu çıktı yazdır’ seçeneği olacaktır. bu seçeneğe tıklamanız halinde ekranda yazdırılacak belgenin ön izlemesini göreceksiniz. belge ön izlemesini incelediğinizde ekranın sağ üst köşesinde bir barkot göreceksiniz. Bu barkodun altında bulunan rakamların sistem doğrulama adresine okutulması halinde belgenin doğruluğu ispatlanmış olacaktır. Bu şekilde aldığınız Bağ-Kur hizmet dökümü çıktısını tüm resmi kurumlarda ve banka başvurularında kullanabilirsiniz.

Bağ-Kur Hizmet Dökümü Ne İçin Sorgulanır?

Bağ-Kur hizmet dökümü sorgulamasının kullanıldığı alanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Güvensiz bir iş yeri ortamında, sigortanızın yatıp yatmadığını kontrol etmek amacıyla, hizmet dökümü sorgunuzu yapabilirsiniz. Bu sebeple yapacağınız sorguda yatan priminizi, gün sayınızı ve diğer Bağ-Kur ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz.
 • Kredi çekmek istemeniz halinde sizden böyle bir belge istenebilmektedir. Bankaların, kredi talebinde bulunan müşterilerinden talep ettikleri belge, müşterinin hem çalışmakta olduğunu, hem de sigorta primlerinin ve dolayısıyla maaşlarının zamanında yattığını beyan etmektedir.
 • Kıdeme esas gün sayısına bağlı kıdem tazminatı hesaplamalarında bu sorgulama işlemi baz alınır. Kıdem tazminatı hesabında da Bağ-Kur hizmet dökümü sorgulama işlemi yapmanız gerekecektir.
 • Sadece emekliliğe kalan gün sayınızı hesaplamak için de bu tür bir sorgulama işlemine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız sorgulamalarda çıktı almanıza gerek yoktur.
 • Yurt dışına çıkmak için, bazı ülkeler sigorta dökümü istemektedir. Bu ülkelerden birine seyahat etmeniz halinde Bağ-Kur hizmet dökümü çıktısı almanız gerekecektir. Bu şekilde alacağınız çıktılarda barkotlu çıktı almanız önem taşır.

Bağ-Kur Hizmet Dökümü Çıktısı Doğrudan Alınabilir Mi?

Bağ-Kur hizmet dökümü çıktısının sistemden direkt olarak alınması mümkün değildir. Belgenin, sisteme giriş yapılan bilgisayara öncelikle indirilmesi gerekmektedir. bilgisayara yapılan indirme işleminin ardından çıktı alınacaktır. Yazdırma durumuna kadar getirildikten sonra ekranda bulunan barkot seçeneğinin tıklanması gerekmektedir. Bu durumda alt kısımda bir pencere açılacak ve belgenin çıktısının alınması halinde nasıl görüneceği görülecektir. Bu aşamadan sonra, ön izlemenin alt kısmında bulunan İndir yazısına tıklanmalıdır. İndir yazısına tıklanması halinde dosya bilgisayara indirilir. İndirilen dosya açılarak çıktısı alınır. Eğer barkot işaretine tıklanmışsa, indirilen dosyada barkot numaraları görülecektir. Çıktı alma işlemi için indirme şart olduğundan, güvenilir bir bilgisayarda işlem yapılması önem taşır.

Bağ-Kur Hizmet Dökümünde Eksik/Fazla Gün Problemi

Bağ-Kur hizmet dökümünde eksik ya da fazla gün sorunu, yapılmaması gereken zamanlarda yapılmış sigortalardan kaynaklanabilmektedir. İşten ayrılma tarihi ile sigortanın sonlandırıldığı tarih arasında fark olması, sigortanın beklenenden erken bir zamanda yapılmış gibi görünmesi gibi durumlar, Bağ-Kur sigorta kayıtlarında hata olduğunu göstermektedir. Bu hata türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Beklenen tarihten önce Bağ-Kur kaydı başlangıcı: Beklenen tarihin öncesinde Bağ-Kur sigorta başlangıcının varlığının görünmesi halinde sistemsel bir hatadan şüphelenilmelidir. Bu hata türünde kişinin, sistemde sigortasının yapıldığı tarihlerde sigortalı çalışan olmadığının ispatlanması gerekmektedir. bu hata türünde kişi askerde iken ya da öğrenciyken sigortasının yapılması gibi durumlar meydana gelebilir. Bu durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu merkezleri ziyaret edilerek hatanın düzeltilmesine yönelik itiraz dilekçesi yazılmalıdır. Eğer askerlik ya da öğrencilik gibi ispatlanabilir bir durum ile birlikte kişinin sigortasının yapılmış olması söz konusu ise, itiraz dilekçesine ek olarak kişi yanında askerlik yaptığına dair belge veya o tarihlerde öğrenci olduğuna dair belge getirmelidir. Belirtilen tarihlerde kısa süreli sigorta başlangıcı yapılıp, sigorta çıkışı da verilmişse, kişi bu girişi yapan kurum ile görüşmeli ve oradan, bu kurumda çalışmadığına dair belge almalıdır. Kişinin öğrenci olması durumunda diploma ve sigorta yaptığı görülen şirket adına hatalı sigorta girişi yapıldığına dair imzalı kağıt alınması gerekmektedir.

Bağ-Kur Hizmet Dökümünde Beklenenden Sonra Sigorta Girişi Görülmesi

Beklenen tarihten sonra Bağ-Kur sigorta girişi yapılmış olması, kişinin iş vereninin sigorta başlangıcını geç yaptığını ifade eder. Bu durumda kişi, sigorta başlangıcını geriye çekmek için iş verene dava açabilir, direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nu ziyaret edebilir ya da başlangıçta kurum muhasebe birimi ile irtibata geçebilir. Hiçbir şekilde yanıt alamaması halinde işçinin açacağı haklı davada, işçinin hem sigortası geri tarihlere çekilecek, hem de iş veren yüksek meblağlı bir para cezasına çarptırılacaktır. Bu durumlara karşı erken önlem almak ve işlemleri geciktirmemek için işe başlamanızdan en geç 1 hafta sonra Bağ-Kur hizmet dökümü sorgunuzu yapmalısınız.

Bağ-Kur Erken Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Bağ-Kur Borcu Ödemesi, 4B Kredi Kartı İle Borç Ödeme

Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi ?

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. BABAM BAĞKUR EMEKLİSİYDİ VEFAT ETTİ.ÖLÜM AYLIK FORMU DOLDURUYORUM GEÇEN HİZMET SÜRESİ SORULMAKTA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.SİCİL NO

 2. Merhaba, 1993 yılında babam, adıma dükkan açarak beni bağkurlu yapmıştı. Ödemelerini de muntazam yaptı. Ben şimdi sigortalı olarak çalışmaktayım. 229483713 bağkur numaramdır. Ancak sorgulama yaptığımda bağkurl ilgili hizmet dökümü alamıyorum. Sigorta ile birleştirme ve emeklilik kriterlerimi görmek istiyorum. Doğum tarihim 01,01,1975

 3. ********** Sicil No için Toplam Hizmet Süreniz: 1 yıl 0 ay 24 gün gözüküyor . Bununla alakalı bilgi alabilir miyim?

  1. Hizmet dökümünüzdür. Yani 1 yıllık hizmetiniz bulunuyor. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu