Bağkur

Bağ-Kur Emekli Aylığı Hesaplama

Bağ-Kur ; Esnaf ve sanatkarlarla diğer bağımsız çalışan kişileri kapsamına alan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı, idari ve mali özerkliğe sahip, üyelerine malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortası hizmeti sunan bir sosyal güvenlik kurumudur.


Bağ-Kur Emekli Aylığı Hesaplama Ne İşimize Yarar?

Kişilerin 4A, 4B ve 4C olmak üzere üç ayrı sigorta türünde emekli olma hakları vardır. Bağ-Kur’u 4B sigorta seçeneği kapsamaktadır. Kişilerin iş hayatı süresinde prim ödemesi durumunda emekli olma hakkına sahip olurlar. Mevzuatlarda geçen maddelerin uygulanması ardından kişiler emeklilik için başvuru yapabilmektedir. Bu durumda en merak edilen sorulardan birisi “Kaç yaşında emekli olabilirim?” iken bir diğer merak edilen konuların başında “Emekli olduğum zaman ne kadar maaş alabileceğim? sorusu gelir. Bağ-Kur Emekli Aylığı Hesaplama işlemi ile ileride alacağınız ve ya şu anda aldığınız emekli maaşını kolayca öğrenebilirsiniz. Günümüz teknolojisinde bir çok işlem gibi devletle ilgili işlemlerinizi de internet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Birazdan bahsedeceğimiz konuda, kişinin herhangi bir kuruma gitme zahmetine girmeden, evrak, imza ve ya belge işleriyle uğraşmadan çok kısa bir süre içerisinde, ne kadar maaş alacağını internet üzerinden bir kaç tıkla nasıl yapabileceğini anlatacağız.

Bağ-Kur Emekli Aylığı Sorgulamasını Nasıl Yapabilirim?

Öncelikle daha önceki yıllarda şifreli ve şifresiz olmak üzere iki ayrı yerden yapabildiğiniz Bağ-Kur emekli aylığı hesaplamasını yeni yapılan düzenlemeyle tek bir kanala indirildiğini belirtmek isterim. Eskiden SGK nın resmi web sitesi üzerinden şifresiz yapabileceğiniz Bağ-Kur emekli aylığı sorgulaması, kişisel verilerinizin korunması ve güvenliğiniz için diğer bir çok SGK sorgulaması gibi şifreli olarak işlem yapabileceğiniz devletin resmi sitesi olan e-devlet sitesine aktarılmıştır. Eğer bir e-devlet şifreniz yoksa ve ya şifrenizi unuttuysanız şifreyi internet üzerinden alamıyorsunuz. Bu şifreyi size en yakın PTT şubesinden 2 TL ücret ve kimlik bilgilerinizle kolaylıkla alabilirsiniz. Aldığınız şifreyi kimseyle paylaşmayınız.

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra Bağ-Kur emekli aylığı hesaplama işlemine kolaylıkla başlayabilirsiniz. Bizde Bağ-Kur emekli aylığı sorgulama işlemini görsellerle destekleyerek adım adım size anlatacağız. Öncelikle başlayabilmek için aşağıda belirtmiş olduğumuz linke tıklayabilirsiniz.

Bağ-Kur Emekli Aylığı Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

Linki tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak sayfayı aşağıdaki fotoğrafta gösteriyoruz. Açılacak olan sayfada yine aşağıdaki fotoğrafta yuvarlak içine alınmış “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

Bağ-Kur Emekli Aylığı Sorgulama

“Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan sayfa aşağıda bulunan fotoğraftaki gibidir. Doldurmanız gereken yerleri sizler için aşağıda bulunan fotoğrafta ayrıntılı bir biçimde gösterdik. Öncelikle fotoğrafta kare içine alınmış bu alanlara TC kimlik numaranızı ve daha önceden almış olduğunuz e-devlet şifrenizi girmelisiniz. TC kimlik numaranızı ve şifrenizi hatasız ve eksiksiz girdikten sonra yuvarlak içine alınmış olan “Sisteme Giriş Yap” butonunu tıklayınız.

 

Bağ-Kur Emekli Aylığı Sorgulama

Bu işlemlerden sonra Bağ-Kur Emekli Aylığı sorgulama işlemenizi başarıyla sonuçlandırmış olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu