• Bağ-Kur Ceza Affı


  Bağ-Kur ceza affı, Bağ-Kur üzerinden sosyal güvence hakkı kullanan vatandaşları ilgilendiren önemli bir konudur. Bilindiği gibi ülkemizde yaşayan vatandaşlara çeşitli kurumlar aracılığı ile sosyal güvence sağlanmaktadır. Bütün vatandaşların bu sosyal güvenceden yararlanma hakları bulunmaktadır. Devletimiz de kurduğu çeşitli kuruluşlar ile birlikte vatandaşlara bu hizmeti sağlamaktadır. Vatandaşların hangi kurumdan nasıl bir sosyal güvenceden yararlanacağı ise bazı değişkenlere bağlıdır. Şuan için bu tür bir hizmet veren üç farklı kurum bulunmaktadır. Bağ-Kur da bu kurumlardan birisidir.


  Bağ-Kur, devlet görevlerinde, kamu kuruluşlarında ya da özel sektörde herhangi bir işte çalışmayan kişilere sosyal güvence hizmeti veren bir kurumdur. Bağ-Kur’dan genellikle serbest meslek ile uğraşanlar, esnaflar, sanatkarlar ve bu tür iş alanlarında faaliyet gösteren vatandaşlar yararlanmaktadır. Devlet, kamu görevleri ve özel sektör çalışanlarından farklı olarak, Bağ-Kur kullanıcıları kendi sosyal güvencelerini kendileri başlatmaktadırlar. Ayrıca Bağ-Kur kullanıcılarının sosyal güvenceden faydalanabilmeleri için herhangi bir işte de çalışıyor olmaları gerekmemektedir. Genel olarak tek yapılması gereken şey, Bağ-Kur’a aylık prim ödemelerini yapmaktır. Bu prim ödemeleri düzenli yapıldığı takdirde sosyal güvenceden yararlanılabilir ve şartlar tamamlandığında kişi emekli olabilmektedir. Fakat çeşitli sorunlardan dolayı Bağ-Kur kullanıcıları için prim ödeme durumlarında sıkıntılar olabilmektedir. Bu nedenle Bağ-Kur ceza affı konusu tüm Bağ-Kur kullanıcılarını ilgilendiren bir konudur.

  Ülkemizdeki bütün sosyal güvence işlemleri prim üzerinden yürütülmektedir. Bütün sosyal güvence hizmeti veren kurumlar, kişiler adına yatırılan primler ile bu kişilere sosyal güvence sağlamaktadır. Devlette kamu görevlerinde çalışan memurlar ve işçiler için Emekli Sandığı kurumu bu işi yürütmektedir. SSK yani Sosyal Sigortalar Kurumu ise özel sektör işlerinde çalışan vatandaşlara bu hizmeti vermektedir. Bağ-Kur’da ise durum bu iki kurumdan farklı olarak işlemektedir. Bağ-Kur kullanıcıları için yine prim ödemesi yapılması gerekmektedir fakat bu ödeme işlemi kullanıcıların direk olarak kendileri tarafından yapılmaktadır. Bağ-Kur kullanıcıları serbest meslek çalışanları ya da çalışmayan kişiler olduğu için diğer iki kurumda olduğu gibi, ödemeler kurum tarafından değil, direk kullanıcılar tarafından yapılmaktadır. Her ay düzenli olarak prim ödemeleri yapan kişilerin sosyal güvenceleri devam etmektedir. Fakat bazı durumlarda Bağ-Kur kullanıcıları ödemelerini çeşitli nedenlerden dolayı yapamayabilir. Böyle olunca prim borcu birikmektedir. Biriken prim borcu ödenmediği takdirde ise borca faiz işleyecek ve ödemesi çok daha güç bir hal alacaktır. Borcu olan ve ödemekte güçlük çeken Bağ-Kur kullanıcısı vatandaşlar ise Bağ-Kur ceza affı çıkmasını bekler. Bağ-Kur ceza affı prim borçlarına yapılan düzenlemeler ile ödemelerin kolaylaşmasını sağlar. Bu aflar ise zaman zaman ihtiyaç halinde çıkartılmaktadır. Şuan torba yasa ile birlikte çıkartılacak bir Bağ-Kur ceza affı konusu gündemdedir.

  Bağ-Kur Ceza Affı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

  Bağ-Kur ceza affı yeni hazırlanan torba yasanın gündeminde olan konulardan birisidir. Bu düzenleme ile birlikte Bağ-Kur kullanıcısı vatandaşların prim borçlarında ve bu borçlara biriken faizlerde bir takım düzenlemelere gidilmesi planlanmaktadır. 600 bin kişiyi ilgilendiren bu düzenlemeler, prim borcu olan kişilerin borçlarını ödemesini kolaylaştıracak bir uygulama olacaktır. Bu nedenle borcu olan herkesin bu konuyu takip etmesi gerekecektir. Yeni yapılacak olan düzenleme ile birlikte aynı zamanda bireylerin geçmiş yıllardan kalan SSK ya da Emekli Sandığı üzerinden kalan sosyal güvence hakları birleştirilmeye alınmasından dolayı ortaya çıkan basamak farkları da düzeltilecektir. Bu düzenlemeye göre farklı sosyal güvencelere sahip kişilerin, bu güvenceler birleştirilirken ilk tercih edecekleri sigorta basamağı baz alınacaktır. Aynı zamanda SGK emeklisi olan ve maaş alan bireylerin, esnaf olarak yeni bir işletme sahibi olduklarında yapacakları sigorta primleri ödemelerinde de düzenlemelere gidilecektir. Torba yasa kapsamında yapılacak diğer önemli düzenlemeler ise şu şekilde olacaktır:

  • Sosyal Sigortalar Kurum ve Bağ-Kur prim ödemelerinde yapılacak olan yeni düzenlemelere göre, borçlu kişilerin ödenmesi gereken ana parada herhangi bir indirim yapılmayacaktır.
  • Bağ-Kur ceza affı durumu anapara değil, ödenmesi gereken miktar ödenmediğinde biriken faizlere yapılacaktır. Buna göre fazla borçlarda yapılandırılmaya gidilecektir.

  Prim borcu birikmiş ve faiz işlemiş olan Bağ-Kur kullanıcılarının torba yasa ile çıkacak Bağ-Kur ceza affı konusunu takip etmeleri faydalarına olacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur Ceza Affı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Mesut dedi ki:

   Merhabalar 2018 bağkur affı ne zaman yürürlüğe girecek

  2. salih dedi ki:

   selamun aleykum son durum ne oldu acaba cezalar ödemeler hakkında ben

  3. salih dedi ki:

   merhabalar benim 4/b borcum 1.156,98 TL
   ceza ise 278,70 TL
   toplam 1.435,68 TL
   bunu ödeme imkanım ksıtlı 750 tl maaş ile benle birlikte 4 kişiye bakıyorum yeni evliyim bunu nasıl öderim yardımcı olr musunuz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK ve Vergilerle ilgili borçların yapılandırılması ile ilgili bir kanun tasarısı mevcut. Henüz kesinleşmediği için tasarıyı paylaşmadık. 30/06/2016 ya kadar yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Yazılarımızı Lütfen takip edin

    1. salih dedi ki:

     2016 mı 2017 mi yanlış mı yazdınız efendim teşekkürler.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Estağfrullah. Evet yazım yanlışı olmuş. 2017 tarihinde.

  Sorunuzu Yazın