Bağkur

Bağ-Kur Borcu Nasıl Ödenir?

Bağ-Kur, vatandaşlar tarafından bilinen ve ilgi gösterilen sigortalılık türüdür. Bu sebeple hakkında araştırma yapılması gereken ve bilgi sahibi olunması gereken sigorta kapsamındaki kavramlardan bir tanesidir. Bağ-Kur’lu olan birçok vatandaş belli bir süreyi doldurduktan sonra emekliliği de Bağ-Kur kapsamında elde edebilmektedir. Özellikle devlet kurumlarında ya da özel sektörlerde iş imkânı bulamayan vatandaşların tercih ettiği sigorta türüdür. Genel olarak esnafların, kendi iş yerinde çalışma olanağı bulunan kişilerin, tarımla uğraşanların ya da çiftçilerin ve muhtarların bağkur sigortalılığına sahip oldukları görülmektedir. Bağ-Kur diğer sigorta türleri gibi prim ödeme yoluyla sigorta ve emeklilik hakkına sahip olmayı gerektirir. Bağkur ödemeleri bu bağlamda birden fazla seçenekle prim borçlarını ödeme şeklinde gerçekleştirilmektedir. Aşağıda Bağ-Kur borçlarını ödeme hususları ve hangi durumlarda gerçekleştirildiği açıklanmaktadır.


Bağkur Prim Borçları Ödeme Hususları

  • Vatandaşların bağkur borçlarını ödeme kapsamında ödeyecekleri tutar, sahip oldukları prim borçlarının asgari ücret nezdinde hesaplanması ile oluşturulması esas alınmaktadır.
  • Bağkur yapılandırma ödeme işlemi birden çok seçenek ile yapılabilmektedir.
  • Genel olarak online şeklinde günümüzde ödeme işlemleri kolay hale getirilmiştir. E-devlet üzerinden vatandaşlar PTT’den almış oldukları şifreleri ve T.C. kimlik numaraları ile giriş yaparak kredi kartı aracılığıyla ödeme işlemini gerçekleştirmekler. E-devlet sitesinde yer alan 4B sigortalı ödeme başlığı altında seçenek seçilerek o sayfadan ödeme yapılabilmektedir.
  • Online ödeme dışında kurumca belirlenen çeşitli bankalar aracılığıyla da ödeme olanağı bulunmaktadır.
  • Özellikle Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank anlaşmalı bankalar olarak sunulmaktadır.

  • Vatandaşlar bankalara kendi nüfus cüzdanları ile giderek Bağ-Kur borcu ödeme olanağı elde etmektedirler.
  • Son dönemlerde birden fazla başka bankalar ile devlet anlaşma sağlamış ve Bağ-Kur primlerini ödeme noktalarını genişletme aşamasına geçilmiştir.

Bağkur Borcu Ödeme Noktaları

Finansbank, İş Bankası, TEB, Anadolu Bank, Akbank, Denizbank, Şekerbank ve İNG Bank Bağkur anlaşmalı bankalar arasında yer almaktadır.

  • Bankaların dışında vatandaşların kendilerine en yakın PTT şubesine giderek bağkur prim borçlarını ödemeleri de mümkün olmaktadır.

Bağkur Borcunun Ödenmemesi Hali

Sponsorlu Bağlantılar


  • 60 günden fazla Bağ-Kur prim borcu bulunan vatandaşlar, sağlık hizmetlerinden indirimli olarak yararlanma imkânına sahip olamamaktadır.
  • Prim borcunu ödemeyen vatandaşların bağkur prim borçlarına ek olarak gecikme zammı eklenmekte ve bu gecikme zammı ile prim borçlarını ödemek durumunda kalmaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı