Bağkur

Bağ-Kur Borçları Ne Zaman Silinecek?

Ülkemizde devlet tarafından sağlanan birçok sigortalılık şekli bulunmaktadır. Bağ-Kur da bu sigortalılık şekillerinden birisidir. Bağ-Kurlu olan yani 4B’ye tabii olan birçok vatandaş bulunmaktadır. Bağ-Kur kapsamında bu kişiler emeklilik ve sağlık gibi hizmetlerden yararlanabilmek için devlete prim ödemesi yapmaktadırlar. Bazen de bu kişiler primlerini ödeyememektedirler. Burada da devreye borç silme girmektedir. Bağ-Kur borçlarının ne zaman silineceği ise merak edilen bir konudur.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı durumlarda Bağ-Kurlu vatandaşlar devlete ödemeleri gereken primlerini zamanında ya da tam olarak ödeyememektedirler. Fakat emekli olmak için de primlerini ödemeleri gerekmektedir. İşte burada da Bağ-Kur prim borcu olan kişilere sağlanan Bağ-Kur prim borcu affı devreye girmektedir. Bu prim affı sayesinde Bağ-Kur borcu olan kişiler Bağ-Kur borçlarını sildirebilmektedirler. Bağ-Kur affı bu konuda büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Bilindiği üzere Bağ-Kur prim borcu olan kişiler devlet tarafından indirimli sağlanan sağlık ve sosyal hizmetlerden faydalanamamaktadırlar. Bağ-Kur prim borcu affı yani Bağ-Kur borç sildirme ile borçlu olan Bağ-Kurlulara ödeme kolaylığı sağlanır ve böylece sağlık gibi indirimli hizmetlerinin kesintileri durdurulabilir.

Bağ-Kur prim borcu affı ve Bağ-Kur borç sildirmesinden yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu fırsattan yararlanabilmek için kişinin Bağ-Kura 2 yıldan fazla borcu olması gerekir. 2 yıldan fazla borcu olan bu kişilere 3 aylık bir süre verilmektedir. Bu süre içerisinde de Bağ-Kur prim borcu olan kişilere borçlarını yeniden yapılandırma şansı tanınacaktır. Yapılandırma yapıldıktan sonra Bağ-Kurluların borçlarının ödenme dönemi başlar.

Bağ-Kur prim borcu affı kapsamında 2 yıldan fazla borcu olan bu Bağ-Kurluların borçları silinecektir, ayrıca silinen bu borçlarla Bağ-Kurluların hizmetleri de silinmektedir. Silinen bu hizmetlerin belirli bir süre geri alınabilmektedir. Böylece emeklilik zamanı geldiğinde prim gün sayısına ihtiyaç duyan insanlar hizmetlerinin borçlarını ödeyerek tekrar bu hizmetleri geri alabileceklerdir. Ayrıca emekliliğe de böylece tekrar hak kazanabilirler.

Torba yasadan çıkan bu Bağ-Kur affı sonucunda ayrıca sigorta birleştirme işlemi de yapılabilecektir. Sigorta işlemi gerçekleştirmiş olan bireylerin olan durumları, tabi oldukları sosyal güvence kurumları tarafından korunmaya devam etmektedir. Farklı güvencelere tabi olan bireyin, sigorta birleştirmede tercih ettiği ilk basamaktan itibaren güvencesi sağlanmaktadır.

Torba yasadan çıkan Bağ-Kur affına göre, SGK emekli aylığına sahip olduğu halde, esnaf kategorisinde yeni iş açmış olan ayrıca sigorta primlerini ödemeyen bireyler için de düzenlemeler yapılmıştır. Yeni iş yeri açmış bireylerin üç ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna Torba yasadan gelen Bağ-Kur affı için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Böylece hali hazır olan borçları yeniden yapılandırılacaktır.

Bağ-Kur borcu sildirmenin temel mantığı birikmiş borca yapılan gecikme faizinin silinmesidir. Devlet, ödemelerin yapılandırmasında hali hazırda olan borçları silmemektedir. Bunun yerine daha önceden birikmiş borçlardan dolayı bireyin borcuna eklenmiş olan gecikme faizlerini silerek yapılandırma yapmaktadır.

Kimler Bağ-Kur Borcu Sildirebilir?

Torba yasadan çıkan Bağ-Kur affından herkes yararlanamamaktadır. Bağ-Kur borç sildirme ve Bağ-Kur affından faydalanabilecek olan kişiler şöyledir:

  • 12 ay ya da daha fazla süreyle devlete prim borcu olanlar.
  • Esnaf ve sanatkarlar.
  • Tarım ve Çiftçi Bağ-Kurlular.
  • Prim borçlarını daha önceden yapılandırılanlar ve yapılandırma iptali için başvuruda bulunanlar bu Bağ-Kur borç sildirmeden faydalanabilmektedir.
Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir