• Bağ-Kur Borç Sildirme İşlemleri Ve Dilekçesi


  Bağkur, serbest meslekle uğraşanların ve esnafın emekli olabilmesi için tasarlanmış sistemin adıdır. Bu sistemde kişi prim ödeyerek emekli olmaktadır. Bazı hallerde Bağkur’lular devlete borçlanabilmektedir. Faiz oranların artmasıyla borç oranların sabit kalmayıp artmasıyla pek çok Bağkur’lu bu borçlardan yakınmaya başlamıştır. Biz de bu yazımızda Bağkur borç sildirme işlemleri ve dilekçesi konusunu kaleme alacağız.


  Devlet de bu yakınmalara kayıtsız kalmamış ve Bağkur borç sildirme konusunda adımlar atma zorunluluğu hissetmiştir. Bağkur borçlarının affıyla alakalı genelge birkaç yıl önce yayınlanmıştı. Bu genelge kapsamında Türkiye vatandaşı olan herkes şartları yerine getirmek kaydıyla bu borç sildirme işleminden yararlanabilmektedir. Bu konu prim borcu yüzünden sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Bağkur’lulara umut olmuştur.

  Kimler Bağ-Kur Borcunu Sildirebilir?

  • Eski Bağkur’lu olarak tescilleri yapılmış olanlar
  • Esnaflar
  • Tarım Bağkur’u olanlar
  • Sanatkarlar
  • Borcunun süresi en az 2 yıl olanlar. (İki yıldan az borcu olanlar için sildirme yerine borç yapılandırmasına gidilir.)
  • Borcun silinmesi için Bağkur borç sildirme dilekçesi ile SGK’ya başvurulmalıdır.
  • 12 aydan daha fazla prim borcu olan Bağkur’lular.
  • Önceden prim borcunu yapılandırmış olan Bağkur’lular.
  • Borç yapılandırma işlemini iptal ettirmiş Bağkur’lular.

  Bağ-Kur Borcu Sildirme İşlemi Kapsamı

  Bağkur borç sildirme işlemleri kapsamında tüm borçlar silinmeyecektir. Buradaki Bağkur borç sildirme durumu borcun üzerine eklenen gecikme faizi üzerinden yapılmaktadır. Yani devlet var olan borçları silmeyecektir. Sadece borçtan ötürü ortaya çıkan faiz silinmektedir. Buna göre Bağkur’luların ödeyecekleri borç miktarında azalma olacaktır.

  Bağkur borç sildirme işlemleri sonucunda yapılan plana sadık kalıp ödemelerinizi yapmanız gerekmektedir. Ödeme yapmadığınız takdirde bu ihmale gireceği için borç sildirmeniz iptal edilebilir. Ayrıca Bağkur affı olarak da geçen borç sildirme işlemleri 1 Haziran 2018 tarihinde başlamıştır.

  Bağ-Kur Borç Affı Hangi Düzenlemeleri İçeriyor?

  • İsterseniz 2018 Mart ayı ve öncesindeki prim borçlarınızı yapılandırarak on sekiz ay taksitlendirerek ödeye bilmektesiniz.
  • Eğer bunu ödeyemezseniz 2018’in Haziran ayı öncesi prim borçlarının tümünü sildirerek kaydınız devam ediyorsa 1 Haziran itibariyle borçsuz olarak Bağkur ödemelerine başlayabilirsiniz.
  • Bu yasa düzenlemesi kapsamında prim borcunuz yüzünden dondurulmuş hizmet sürelerinizi yapılandırarak ödeyebilirsiniz.

  Bağ-Kur Yapılandırma İşlemleri

  2018 Mart ayı ile marttan öncesi ödenmemiş olan prim borçlarınızı yapılandırabilir, Bağkur borcu affı kapsamında 2018 mart ayı öncesindeki prim borçlarındaki faizile gecikme zammı silinir ve kalan anapara üzerinden on sekiz taksite kadar yapılandırarak ödeyebilirsiniz. Taksit ödemeleri ise on sekiz taksit yaptığınız taktirde on sekiz eşit parçaya bölünür ve ödemeler iki ayda bir yapılır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yapılandırmada ayrıca miktarı peşin vererek borcu tümden kapatmanız da mümkün. O zaman da uygulanacak enflasyon farkının yalnızca %10’unu ödeyeceksiniz. Taksitli ödemeyi tercih ettiğiniz vakit ise anaparaya ek olarak taksit farkı ve enflasyon farkı uygulanarak bu fark sizden tahsil edilecektir. Yapılandırma başvurusu için de Türkiye genelinde Sosyal Güvenlik Merkezine yapılandırma dilekçesi yazarak başvurabilirsiniz.

  Bağ-Kur Borcu Sildirme Düzenlemesi

  2018 Bağkur prim borcunun silinmesi kapsamında, 2018’in Mayıs ayı öncesi ödenmemiş borcunuz bulunuyorsa ve 31 Temmuz 2018 tarihine kadar bu borcu ödemez veya anlattığımız şartlara göre yapılandırmaz iseniz borçlarınız 31 Temmuz itibariyle kendi kendine silinecek. Eğer beklemek istemezseniz dilekçe ile hemen başvurarak borçlarınızı sildirebilmeniz mümkün.

  Silinmenin ertesinde eğer çiftçilik veya vergi kaydınız şirket ortaklığınız devam etmekte ise Bağkur’unuz 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle tekrardan başlayacak. Eğer devam eden bir kaydınız yok ise borçlar silinecek ancak bağkur tekrar başlamayacak.

  Yeniden Bağ-Kur Hizmeti Kazanma

  Bağkur’lulardan Bağkur’lukları durdurulmuş olan ve hizmetleri silinenler sonrasında talep ettikleri takdirde, durdurulan sigortalılık sürelerinin hepsini talep edilen tarihte belirlenecek olan prime asıl kazanç tutarı üzerinden borç miktarı hesaplanıp ihya edilebilecektir. Hesaplama sonunda ortaya çıkarılan bu borcun, tebliğ tarihinden itibaren olmak üzere 3 ay içinde ödenmesi halinde bu süre sigortalılık kapsamında değerlendirilecektir.

  Tebliğ tarihinden itibaren olmak üzere üç ay içinde bu borcun ödenmemesi durumunda bu süre sigortalılık kapsamında değerlendirilmeyecek ve ödenen tutarlar, ödeyenin prim ve primle alakalı borcu olmaması şartıyla faizsiz şekilde iade edilecektir. Bu kapsamın içinde sigortalıkları durdurulmuş olan ve onların bakmakla sorumlu sorumlu olduğu kimseler için genel sağlık sigortası hükümleri tatbik edilmeyecektir.

  Emekli Aylığı Alırken Bağ-Kur Çalışanların da Borçları Silinebilir mi?

  Emekli birinin Bağ-kur kapsamında çalışması onun Bağ-kur sigortalısı sayılmasını gerektirmektedir. Bu sebeple ödemesi gereken sosyal güvenlik destek primini ödememesi durumunda, destek priminin borçları ve bu borçla alakalı gecikme cezası ile gecikme zammı gibi borçları silinmiş  olacaktır.  Bu kapsamda borçlu olanların başvurmalarına gerek olmadan sosyal güvenlik destek primi borçları kendiliğinden silinecektir.

  Bağ-kur Borç Sildirme Dilekçesi Nasıl Yazılır?

  Bağ-kur borcunu sildirmek için bulunduğunuz yerdeki kurumlara dilekçe ile talebinizi bildirip başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu başvurunuzun sonucunda incelemeler yapılacak ve Bağkur borç sildirme işlemleri ve dilekçesi  neticelenecektir. Peki dilekçeyi nasıl yazmanız gerekiyor?

  ÖRNEK DİLEKÇE İÇİN TIKLAYINIZ

  Öncelikle başvuracağınız Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bilgilerini başlığa yazmanız gerekmektedir. Hemen altına kişisel bilgilerinizi yazmanız lazım ve daha sonrasında prim borcunuz üzerinde sildirme ya da yapılandırma hangisini yapmak istiyorsanız bunu belirtiyorsunuz. En son olarak tarih-imza atıp dilekçenizi işleme koymak üzere hazır edebilirsiniz.Şunu da söylemek gerekir ki, başvuracağınız Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan size bu başvuruya ilişkin bir form verilmesi de mümkündür.

  Bağ-Kur Borcu Affı Yasası

  Bağ-Kur Geriye Dönük Prim Ödeme İmkanı

  Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi ?  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur Borç Sildirme İşlemleri Ve Dilekçesi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Gül Aybastı dedi ki:

   Mrhaba 1986 dan açılmış ssk sigortam var 1 yıl kadar ödenmiş,daha sonra 2006 yılından açılmış kuaförüm vardı fakat vergi dairesinde 2006 gözükürken Bağ-Kur’da 2008 gözüküyor.sormak istediğim iş yerim varken ben sadece vergimi ödedim hiç Bağkur ödemedim,2006 2013 yılları arası açık görünüyor iş yerim Bağ-Kur’a gittim 25 30 bin gibi bir ödeme çıkacağını bunu bir seferde ödemem gerektiğini söylediler,yada ödemeyebilirsiniz dediler,ben bir şekilde emekli olmak istiyorum yani Nasıl bir yol izlemeliyim, 1 yıllık ssk 2008 2013 arası ödenmemiş Bağ-Kur’la ne yapabilirim birde çocuğum var bu arada cevap için tşkler!

  2. İbrahim yildiz dedi ki:

   Mrb bağkur borcumu sildirsem bu sildirmis olduğum borçla birlikte hizmetimde silinmiş oluyor.ileride emekli olacagimda sildirdigim borç ve hizmeti geriye dönük ödeyebilir miyim acaba.

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhaba, Eğer borcunuzu sildirmek isterseniz primler dondurulacak ve silinecek. Daha sonra canlandırma hakkınız var. Ancak o dönemdeki prim tutarları ve peşin ödemek kaydı ile primlerinize sahip olabilirsiniz. Daha önceki yapılandırmalar da peşin ödemede % 90 varan avantajlar yoktu. Eğer ödeyebilme şansınız var ise peşin ödeyerek primlerinizi kaybetmeyin

  3. Aslan kaya dedi ki:

   B bağkur borcum var 25 ay oldu ama ödeyemiyom servis işi ypıyom ama 2 tane oğlum asgerde ev kira servisinen anca kirami ödeye biliyom bnm bağkur pirim borcu silinirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Borçlarınız af kapsamında Mayıs /2018 ayı dahil silinecek. ancak Haziran ve Temmuz ayı Bağkur primleriniz devam edecek. Bu iki ayın primlerini ödeyerek hem sağlıktan da yaralanabilirsiniz

  4. Özal dedi ki:

   S.a babamın 1997 bagkur girişi var ve babam 1967 dugumlu bagkur borcunu ödedim ama bana dedilerki 1 sene sonra emekli olacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1997 yılı giriş tarihine göre 57 yaşını bitirip 58 yaşına girdiğinde emekli olabiliyor. Bu nedenle 1 sene sonra denmiş olmalı sanırım 1961 doğumlu.

  5. Mustafa dedi ki:

   Slm benim 4 yıl borcum var esnafın sağlıktan yararlanamadı bizi kapsamıyla mu bu yasa

   1. Yonetici dedi ki:

    Herhangi bir Bağkur borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişiler, sağlıktan yararlanabilmek adına ilk önce kendisinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeli. Bağkur borcu olanlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim borcunun bulunduğunu ve bunu ilgili kanunun (6183 Sayılı Kanun) 48. Maddesi bünyesinde taksitlendirmek istediğini ifade eden bir dilekçe vermeli. Bu dilekçenin ardından Bağkur borcu olanlar eğer talep ederlerse 36 aya varan vadelerle taksitlendirmelere tabi tutulabilecekler.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsterseniz geçmiş borçlarınız taksitlendirme yapmazsanız Mayıs ayı dahil primleriniz dondurularak borcunuz silinecek. Ancak Haziran ve temmuz ayı priminiz kalacak eğer bu borçları ödersenz saplıktan yararlanabilirsiniz. Bu fırsatı kaçırmayın…

  6. Recep ulkusever dedi ki:

   1994 1998 arası esnaf bağ kurumu sildirdim şimdi çıkmıyor nasıl bulurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    o dönemlerdeki dondurduğunuz primleri ancak kuruma dilekçe vererek canlandırabilirsiniz.

  7. Ramazan yılmaz dedi ki:

   Bağkur borcumu ögrenmek istiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    E devlet şifresi ile öğrenebilirsiniz

  8. fatma sarı dedi ki:

   4 aylık borcum. var saglıkdan. yararlana bılirmıyım esnafım

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Bağ-Kur borcu olanlar sağlıktan yararlanabiliyor.

  Sorunuzu Yazın