Bağkur

Bağ-Kur Borç Sildirme İşlemleri Ve Dilekçesi

Bağkur, serbest meslekle uğraşanların ve esnafın emekli olabilmesi için tasarlanmış sistemin adıdır. Bu sistemde kişi prim ödeyerek emekli olmaktadır. Bazı hallerde Bağkur’lular devlete borçlanabilmektedir. Faiz oranların artmasıyla borç oranların sabit kalmayıp artmasıyla pek çok Bağkur’lu bu borçlardan yakınmaya başlamıştır. Biz de bu yazımızda Bağkur borç sildirme işlemleri ve dilekçesi konusunu kaleme alacağız.

Devlet de bu yakınmalara kayıtsız kalmamış ve Bağkur borç sildirme konusunda adımlar atma zorunluluğu hissetmiştir. Bağkur borçlarının affıyla alakalı genelge birkaç yıl önce yayınlanmıştı. Bu genelge kapsamında Türkiye vatandaşı olan herkes şartları yerine getirmek kaydıyla bu borç sildirme işleminden yararlanabilmektedir. Bu konu prim borcu yüzünden sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Bağkur’lulara umut olmuştur.

Kimler Bağ-Kur Borcunu Sildirebilir?

 • Eski Bağkur’lu olarak tescilleri yapılmış olanlar
 • Esnaflar
 • Tarım Bağkur’u olanlar
 • Sanatkarlar
 • Borcunun süresi en az 2 yıl olanlar. (İki yıldan az borcu olanlar için sildirme yerine borç yapılandırmasına gidilir.)
 • Borcun silinmesi için Bağkur borç sildirme dilekçesi ile SGK’ya başvurulmalıdır.
 • 12 aydan daha fazla prim borcu olan Bağkur’lular.
 • Önceden prim borcunu yapılandırmış olan Bağkur’lular.
 • Borç yapılandırma işlemini iptal ettirmiş Bağkur’lular.

Bağ-Kur Borcu Sildirme İşlemi Kapsamı

Bağkur borç sildirme işlemleri kapsamında tüm borçlar silinmeyecektir. Buradaki Bağkur borç sildirme durumu borcun üzerine eklenen gecikme faizi üzerinden yapılmaktadır. Yani devlet var olan borçları silmeyecektir. Sadece borçtan ötürü ortaya çıkan faiz silinmektedir. Buna göre Bağkur’luların ödeyecekleri borç miktarında azalma olacaktır.

Bağkur borç sildirme işlemleri sonucunda yapılan plana sadık kalıp ödemelerinizi yapmanız gerekmektedir. Ödeme yapmadığınız takdirde bu ihmale gireceği için borç sildirmeniz iptal edilebilir. Ayrıca Bağkur affı olarak da geçen borç sildirme işlemleri 1 Haziran 2018 tarihinde başlamıştır.

Bağ-Kur Borç Affı Hangi Düzenlemeleri İçeriyor?

 • İsterseniz 2018 Mart ayı ve öncesindeki prim borçlarınızı yapılandırarak on sekiz ay taksitlendirerek ödeye bilmektesiniz.
 • Eğer bunu ödeyemezseniz 2018’in Haziran ayı öncesi prim borçlarının tümünü sildirerek kaydınız devam ediyorsa 1 Haziran itibariyle borçsuz olarak Bağkur ödemelerine başlayabilirsiniz.
 • Bu yasa düzenlemesi kapsamında prim borcunuz yüzünden dondurulmuş hizmet sürelerinizi yapılandırarak ödeyebilirsiniz.

Bağ-Kur Yapılandırma İşlemleri

2018 Mart ayı ile marttan öncesi ödenmemiş olan prim borçlarınızı yapılandırabilir, Bağkur borcu affı kapsamında 2018 mart ayı öncesindeki prim borçlarındaki faizile gecikme zammı silinir ve kalan anapara üzerinden on sekiz taksite kadar yapılandırarak ödeyebilirsiniz. Taksit ödemeleri ise on sekiz taksit yaptığınız taktirde on sekiz eşit parçaya bölünür ve ödemeler iki ayda bir yapılır.

Yapılandırmada ayrıca miktarı peşin vererek borcu tümden kapatmanız da mümkün. O zaman da uygulanacak enflasyon farkının yalnızca %10’unu ödeyeceksiniz. Taksitli ödemeyi tercih ettiğiniz vakit ise anaparaya ek olarak taksit farkı ve enflasyon farkı uygulanarak bu fark sizden tahsil edilecektir. Yapılandırma başvurusu için de Türkiye genelinde Sosyal Güvenlik Merkezine yapılandırma dilekçesi yazarak başvurabilirsiniz.

Bağ-Kur Borcu Sildirme Düzenlemesi

2018 Bağkur prim borcunun silinmesi kapsamında, 2018’in Mayıs ayı öncesi ödenmemiş borcunuz bulunuyorsa ve 31 Temmuz 2018 tarihine kadar bu borcu ödemez veya anlattığımız şartlara göre yapılandırmaz iseniz borçlarınız 31 Temmuz itibariyle kendi kendine silinecek. Eğer beklemek istemezseniz dilekçe ile hemen başvurarak borçlarınızı sildirebilmeniz mümkün.

Silinmenin ertesinde eğer çiftçilik veya vergi kaydınız şirket ortaklığınız devam etmekte ise Bağkur’unuz 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle tekrardan başlayacak. Eğer devam eden bir kaydınız yok ise borçlar silinecek ancak bağkur tekrar başlamayacak.

Yeniden Bağ-Kur Hizmeti Kazanma

Bağkur’lulardan Bağkur’lukları durdurulmuş olan ve hizmetleri silinenler sonrasında talep ettikleri takdirde, durdurulan sigortalılık sürelerinin hepsini talep edilen tarihte belirlenecek olan prime asıl kazanç tutarı üzerinden borç miktarı hesaplanıp ihya edilebilecektir. Hesaplama sonunda ortaya çıkarılan bu borcun, tebliğ tarihinden itibaren olmak üzere 3 ay içinde ödenmesi halinde bu süre sigortalılık kapsamında değerlendirilecektir.

Tebliğ tarihinden itibaren olmak üzere üç ay içinde bu borcun ödenmemesi durumunda bu süre sigortalılık kapsamında değerlendirilmeyecek ve ödenen tutarlar, ödeyenin prim ve primle alakalı borcu olmaması şartıyla faizsiz şekilde iade edilecektir. Bu kapsamın içinde sigortalıkları durdurulmuş olan ve onların bakmakla sorumlu sorumlu olduğu kimseler için genel sağlık sigortası hükümleri tatbik edilmeyecektir.

Emekli Aylığı Alırken Bağ-Kur Çalışanların da Borçları Silinebilir mi?

Emekli birinin Bağ-kur kapsamında çalışması onun Bağ-kur sigortalısı sayılmasını gerektirmektedir. Bu sebeple ödemesi gereken sosyal güvenlik destek primini ödememesi durumunda, destek priminin borçları ve bu borçla alakalı gecikme cezası ile gecikme zammı gibi borçları silinmiş  olacaktır.  Bu kapsamda borçlu olanların başvurmalarına gerek olmadan sosyal güvenlik destek primi borçları kendiliğinden silinecektir.

Bağ-kur Borç Sildirme Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bağ-kur borcunu sildirmek için bulunduğunuz yerdeki kurumlara dilekçe ile talebinizi bildirip başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu başvurunuzun sonucunda incelemeler yapılacak ve Bağkur borç sildirme işlemleri ve dilekçesi  neticelenecektir. Peki dilekçeyi nasıl yazmanız gerekiyor?

ÖRNEK DİLEKÇE İÇİN TIKLAYINIZ

Öncelikle başvuracağınız Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bilgilerini başlığa yazmanız gerekmektedir. Hemen altına kişisel bilgilerinizi yazmanız lazım ve daha sonrasında prim borcunuz üzerinde sildirme ya da yapılandırma hangisini yapmak istiyorsanız bunu belirtiyorsunuz. En son olarak tarih-imza atıp dilekçenizi işleme koymak üzere hazır edebilirsiniz.Şunu da söylemek gerekir ki, başvuracağınız Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan size bu başvuruya ilişkin bir form verilmesi de mümkündür.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

44 Yorum

 1. Merhaba ben vergi mükellefiyim bağkurumu ödeyemiyorum bağkur primimi dondurabilirmiyim yada biriken prim borcumu sildirebiliyor muyum

 2. 2003 Mayıs / 2005 Eylül arası bağ-kurluyum. Borç yapılandırması yapmadığımdan Sicilim silinmiş. Toplam gün sayımı ve borcumu nasıl öğrenebilirim; ayrıca İhya işlemi yapabilir miyim?

 3. 3 aylık prim borcum var terk etmiş mükellefin ben bağkur sigortası istemedim neden prim borcum çıkıyor bunu sildiremezmiyiz

 4. Merhabalar 31 mayıs öncesi 11 aylık borcum vardı. Herhangi bir yapılandırma yapmadım. SGK ya gittiğimde borçların 31 temmuz itibari ile kendiliğinden silineceği iletilmiştir. Şu an borç hala aktif gözüküyor. bu olanlar sistem hatası mıdır ? yoksa ben birşeyleri eksik mi yaptım? şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Bilgilendirme doğru verilmiş. Yapılandırmanın süresinin uzaması nedeni ile sistemden silinmesi gecikti. Eylül ayı sonuna kadar silineceğini düşünüyoruz.

 5. Geçmiş yıllara istinaden bağ kur prim borcum vardı.
  Yeni yasa çıktıktan sonra geçen hafta haziran temmuz ağustos 2018 prim borcunu ödedim.
  Fakat bugün muayene olamadım.
  Nedeni ödenmemiş borçmuş.
  Geçmiş yıl borçlarım sistemden silinmemiş.

  Ne yapmam gerekiyor.

 6. Merhaba,
  6 aylık birikmiş Bağkur prim borcumu silmek için dilekçe verdim; dondurma işleminin 3-4 gün içinde sisteme düşeceğini ve Haziran ayının ödemesini bu bilgiler sisteme düştükten sonra yapmamı söylediler. Bugün son gün, SGK’da telefonları kimse cevaplamıyor ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Hizmet sürem dondurulmamış olabilir mi?

 7. 1981.11.27 Tarihinden beri yurtdisinda bulunmaktayim ve calismaktayim hala butarihden itibaren benden tarim bagkuru kesilmektedir ve borclandirilmis gösterilmektedi bu borcve kesintilerin sildirmem icin neler getektigini bildirmenizi arz ederim

 8. Merhabalar,
  Babamın faizle birlikte 70bine yakın bağkur borcu var. Bu yıl borç yapılandırması yaptık her ay ödeme yapıyoruz mayıs 2019’da bu ödeme bitecek ama sonrası nasıl olacak biz şuan faiz mi ödüyoruz?Silinme durumu nedir? 1967 doğumlu ne zaman emekli olabilir? Şimdiden teşekkürler.

 9. bağkur borcunu sildirebilmek için en geç bu ayın içersinde sildirebiliriz ve son iki ayı sildiremiyoruz, doğrumu anladım?

 10. mali müşavir arkadaşım 2018 haziran öncesi bağkur primlerimi dondurdu ve silinmesi için başvuru yaptı fakat e devlet sitesinden giriş yaptığımda eski prim borcum hala görülmekte acaba bir sıkıntı varmıdır yoksa borçlu görülmem normal midir teşekkürler şimdiden

 11. Mrhaba 1986 dan açılmış ssk sigortam var 1 yıl kadar ödenmiş,daha sonra 2006 yılından açılmış kuaförüm vardı fakat vergi dairesinde 2006 gözükürken Bağ-Kur’da 2008 gözüküyor.sormak istediğim iş yerim varken ben sadece vergimi ödedim hiç Bağkur ödemedim,2006 2013 yılları arası açık görünüyor iş yerim Bağ-Kur’a gittim 25 30 bin gibi bir ödeme çıkacağını bunu bir seferde ödemem gerektiğini söylediler,yada ödemeyebilirsiniz dediler,ben bir şekilde emekli olmak istiyorum yani Nasıl bir yol izlemeliyim, 1 yıllık ssk 2008 2013 arası ödenmemiş Bağ-Kur’la ne yapabilirim birde çocuğum var bu arada cevap için tşkler!

 12. İyi geceler sigortalı çalışıyorum babam emekli sandığına bağlı annem babamın maaşını alıyor ölüm aylığı ben ise annemden kesinti olmaksızın maaş yani devlete kalan payı ala biliyormuyum emekli Sandığı hakkım olmadığını söylüyor ama yazılara bakıldığında ala bileceğim görülüyor bana net bilgi vere bilirmişiz annemden hiç bir kesinti olmadan bana mağaş bağlanırmı acaba net bilgi alabilirmiyim

 13. 1962 doğumluyum 1989 yılından beri bağkurluyum. 5400 günden emekli olabilmem için istediğim gün kadar borçlanabilir miyim? SGK bana borcumun tamamını çıkardı. İstediğiniz gün kadar borçlanamazsınız dedi. Bu doğru mudur?

 14. Hocam merhaba e devlet üzerinden sorguladım meslek başlangıç 01.03.2016 ceza dahil 8,983 TL Bağkur borcum var. Prim borç ay sayısı 12 ay borcumu sildirebilir miyim? Teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.

 15. Merhaba haziran ayında yapılandırmak icin gittim bu rakam yapılandırma olmaz odeme durumunuz yoksa sildirmek icin basvuru yapin dendi oyle yaptim silinmesini bekliyorum odeme de yapmadim ssk dan da faydalanamıyorum. Borcum 01.02.2018 den bugune kadar ödemedim sizce silinirmi tekrar gidip sormama gerek varmi hasta oluyorum bastahane ucretleri cok fazla gidemiyorum cevap verirseniz sevinirim tesekkurler.

 16. Ata SANLI slm benim 2008 2011 yıllarında 3yil 3 ay borcum var bagkur.a 2015te dondurmustum şimdi e devlette göremiyorum borçlanmayı tekrar canlandırıp taksit imkanım varmi

 17. 1993-2001 yılları arası vergi kaydım var bağkura hiç kayıt yaptırmadım şimdi geriye dönük borçlanma yapabilrmiyim

 18. Mrb bağkur borcumu sildirsem bu sildirmis olduğum borçla birlikte hizmetimde silinmiş oluyor.ileride emekli olacagimda sildirdigim borç ve hizmeti geriye dönük ödeyebilir miyim acaba.

  1. Merhaba, Eğer borcunuzu sildirmek isterseniz primler dondurulacak ve silinecek. Daha sonra canlandırma hakkınız var. Ancak o dönemdeki prim tutarları ve peşin ödemek kaydı ile primlerinize sahip olabilirsiniz. Daha önceki yapılandırmalar da peşin ödemede % 90 varan avantajlar yoktu. Eğer ödeyebilme şansınız var ise peşin ödeyerek primlerinizi kaybetmeyin

 19. Merhaba ben bagkur prim yılını doldurdum halen esnafliga devam ediyorum ben bu saatten sonra aylık 580 lira olan primi odemek zorunlulugum devam edecek mi yada başka bir çıkış yolu yokmu

 20. Merhaba
  Iyi gunler
  Benim 1994 yılında esnaf bagkur girişim var ve 2005 tarihi sicil kaydın silindi yazıyor.ben bunu nasıl yapilandirabilirim.ben yurdışında kaldığım icin hic bilgi gelmedi e devletten bakiyorum gözükmüyor sadece sigorta günleri cikiyor

 21. İkıkere-ıhyayapilmiş
  Eşim vefat etti borç ödenmış EŞİM 1800günden faydalanamadim YEnı cikan bir hakdogdu 2273gün borç 62756bın bağkur nekadar maaş alirim

 22. Merhabalar bem 2 yıllık sigorta primim vardı ben ev hanımlarının yararlandığı isteğe bağlı bağkurlu oldum 1,5 senede ödedim daha sonra ödeyemedik yaklaşık 2 yıl ödeme yapamadım doktoraya çıkamıyorum gittim dondurduk şimdi o ödeyemedik aylar silinir mi?birde 2 çocuk annesiyle doğum borçlanması ni ziraat Bankası veriyormuş diye duydum ben 58 yaşımi doldurdum nasıl ve ne zaman emekli olabilirim,cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler

 23. S.a benim 2008 yılına ait 8 aylık bağkur pirim borcum var yapılandırma yaptırdım 2 taksit ödedim sonra devam edemedim şimdi nasıl olacak borç tamamen silinicekmi yoksa sadece faizlerimi silinecek.

 24. B bağkur borcum var 25 ay oldu ama ödeyemiyom servis işi ypıyom ama 2 tane oğlum asgerde ev kira servisinen anca kirami ödeye biliyom bnm bağkur pirim borcu silinirmi

  1. Merhaba,

   Borçlarınız af kapsamında Mayıs /2018 ayı dahil silinecek. ancak Haziran ve Temmuz ayı Bağkur primleriniz devam edecek. Bu iki ayın primlerini ödeyerek hem sağlıktan da yaralanabilirsiniz

 25. S.a babamın 1997 bagkur girişi var ve babam 1967 dugumlu bagkur borcunu ödedim ama bana dedilerki 1 sene sonra emekli olacak

  1. Merhaba,

   1997 yılı giriş tarihine göre 57 yaşını bitirip 58 yaşına girdiğinde emekli olabiliyor. Bu nedenle 1 sene sonra denmiş olmalı sanırım 1961 doğumlu.

  2. 13.08.2018 tarihinde ödeme yapsak geçersiz mi oluyor yasadan yararlanamıyor muyuz

  1. Herhangi bir Bağkur borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişiler, sağlıktan yararlanabilmek adına ilk önce kendisinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeli. Bağkur borcu olanlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim borcunun bulunduğunu ve bunu ilgili kanunun (6183 Sayılı Kanun) 48. Maddesi bünyesinde taksitlendirmek istediğini ifade eden bir dilekçe vermeli. Bu dilekçenin ardından Bağkur borcu olanlar eğer talep ederlerse 36 aya varan vadelerle taksitlendirmelere tabi tutulabilecekler.

  2. Merhaba,

   İsterseniz geçmiş borçlarınız taksitlendirme yapmazsanız Mayıs ayı dahil primleriniz dondurularak borcunuz silinecek. Ancak Haziran ve temmuz ayı priminiz kalacak eğer bu borçları ödersenz saplıktan yararlanabilirsiniz. Bu fırsatı kaçırmayın…

  1. Merhaba,

   o dönemlerdeki dondurduğunuz primleri ancak kuruma dilekçe vererek canlandırabilirsiniz.

 26. 1999 yılında başlayıp 2002 yılında durdurulan isteğe bağlı bağkurlu bu haklardan yararlanır mı?

 27. 2005 te bagkuru terk ettim.oncesinde ödenmemiş prim borcum vardı bunlar silinecekmi.şuan yurtdışında çalışıyorum ve dilekçe verme imkanım yok genede silinecekmi. Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu