Bağkur

 Bağ-Kur basamakları yükseltme nedir?

Ülkemizde kendi nam ve hesabına çalışmakta olan vatandaşların bağlı bulundukları sigorta kolu olan Bağ-Kur’ da en düşüğü bir olan ve en yükseği yirmi dört olan Bağ-Kur basamakları bulunmaktadır. Bu noktada ülkemizde sigortalı, sigortalılığına başladıkları tarih çerçevesinde ilk on iki basamaktan birini seçmekte serbesttir.


Fakat bu noktada tescil işlemini en geç üç ay içerisinde kuruma vermiş olduğu giriş bildirgesi üzerinde ve yazılı dilekçesi ile bildirmek mecburiyetindedir. Bu noktada kişiden herhangi bir talep olmaması halinde birinci basamak üzerinden giriş yapılmış sayılmaktadır. Bu noktada ayrıca kişinin Bağ-Kur sigortalılığından önce Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı sigortalılığa varsa , bu sigortalılık süresinin Bağ-Kur’daki basamak karşılığından altı seçilmesi olanaklı değildir.

Bağ-Kur basamakları yükseltme nedir?

Bağ-Kur basamakları ile ilgili olarak yükseltme işlemi birden altıncı basamağa kadar her sene Kurum tarafından, yediden on ikinci basamağa kadar iki yılda bir olarak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca on üçten yirmi dördüncü basamağa kadar bir yılda bir olarak prim borcunun bulunmaması şartı ile kişinin Bağ-Kur basamakları yükseltme formunu doldurarak, bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne vermesi ile gerçekleştirilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu