Bağkur

Bağ-Kur Analık Ödemesi Nasıl Alınır?

Ülkemizde erkekler gibi kadın çalışanlar da giderek artmaktadır. Kadınlarımız da gelişen teknolojiyle ve kendilerine yapılan kolaylıklar sayesinde ekonomiye katkıda bulunmakta ve bunun yanında da aynı zamanda bir aile kurabilmektedirler. Kadın Bağ-Kurlulara yapılan en önemli yardımlardan birisi de analık ödemesi yani doğum parasıdır. Halk dilinde analık parası olarak bilinen kavram, aslında kanunda Doğum Rapor Parası olarak geçmektedir. Bu yazımızda Bağ-Kur analık ödemesinin alım şartlarını ve nasıl alınacağını öğrenebilirsiniz.


5510 Sayılı Kanuna göre kadın sigortalı çalışanların doğumdan önce 8, doğum sonrası 8 olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni olarak adlandırılan bir izin hakları bulunmaktadır. Eğer kişinin birden fazla çocuğu dünyaya gelmişse ya da gelecekse doğumdan sonraki izin süresi 10 hafta olarak kullanılmaktadır, böylece çoğul gebeliklerde kadınların 18 haftalık bir doğum izinleri olur.

Analık ödemesi ile ilgili konulara geçmeden önce analık halinin tanımlanmasında fayda vardır. Analık halinin kanunda tanımlaması şu şekildedir: 4/a eski adıyla SSK ve 4/b eski adıyla Bağ-Kur sigortalılık statüsüne tabii sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşinin, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadının ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşinin gebeliğinin başladığı tarihten itibaren doğumdan sonraki ilk sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise ilk on haftalık süreye kadar olan gebelik ve analık haliyle ilgili rahatsızlık ve engellilik hallerine analık hali denilmektedir.

Analık Sigortası Kapsamına Giren Kişiler

 • 4/a sigortalılık statüsüne tabii sigortalı kişiler (SSK)
 • 4/b sigortalılık statüsüne tabii sigortalı kişiler (Bağ-Kur)
 • Ceza İnfaz Kurumları ile Tutuk evlerinde çalışan hükümlü ve tutuklular
 • Sosyal Güvenlik Sözleşmesi olmayan ülkelerde işverenler tarafından yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçileri analık sigortası kapsamına giren kişilerdendir.

Bağ-Kur Analık Ödemesi

Analık ödemesi hastalık halinde yok ama yenilik ile Ekim 2008’den itibaren kendi hesabına çalışanlara da analık hallerinde geçici iş göremezlik parası ödenmeye başlamıştır. Yatarak tedavi şartı aranmaksızın esnaf kadınlara bu hak tanınır.

Bağ-Kur analık ödemesi almak isteyen kadınların, gebeliğin 32. haftasında, diğer bir deyişle doğuma 8 hafta kalınca gerekli kurumlardan sağlık raporu alması gerekmektedir. İstenen bu raporda sağlık raporunun tarihi ve doktor tarafından kişinin gebeliğinin normal ya da çoğul olup olmaması ile doğuma kalan hafta sayısını yazması gerekmektedir. Doğumdan sonra ise doktor tarafından doğum yapan kadına en az 8 haftalık analık nedeni ile iş göremezlik raporunun verilmesi gerekmektedir.

Bağ-Kurlu olan kadının analık nedeni ile iş göremediği toplam 16 haftada (bu 112 güne tekabül ekmektedir) Sosyal Güvenlik Kurumundan doğum rapor parası yani analık parası alması gerekmektedir. Çoğul gebeliklerde ise 112 günlük bu süre 126 gün olarak kabul edilmektedir. Bu hak, kadın Bağ-Kurluya verilen bir haktır. Bu hak ile analık sigortası kapsamında sigortalı kadınlara hem emzirme ödeneği hem de geçici iş göremezlik ödemesi yapılmaktadır.

Şirket Ortağına Doğum Parası Yok

Analık parası yani doğum parası şirket ortağı olan kadınlara verilmiyor.

Bağ-kurlular her hastalanma sırasında doktora giderek istirahat aldıklarında rapor parasını alma imkanları yoktur. 5510 sayılı kanunda “4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanlara (Bağ-Kur’lular) iş kazası veya meslek hastalığı ya da analık halinde geçici iş göremezlik ödeneği, genel sağlık sigortası dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şartıyla yatarak tedavi süresince veya yatarak tedavi sonrası bu tedavinin gereği olarak istirahat raporu aldıkları sürede ödenir.” maddesi yer almaktadır. Bu maddeye göre iş kazası geçirenler, yapmış olduğu meslekten dolayı ortaya çıkan meslek hastalığından dolayı hastanede yatarak tedavi gören ve yatarak tedavi gördükten sonra tedavinin devamı olarak verilen dinlenmelerde ancak rapor ücreti alabilmektedirler. Yatarak tedavi şartı ise sadece analık halinde yani doğum yapılacağı zaman aranmamaktadır. Bundan dolayı Bağ-Kurlu olanlar hastalandıklarında ayakta tedavi süresince istirahat alsalar da geçici iş göremezlik ödeneği almazlar.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhaba benim eşim 25 nisan 2018
  Dogum yaptı neticesinde 1seneye yakın sskli olarak çalıştı ve 32 haftasında dogum iznine ayrıldı e devletten goruntuledgim kadarıyla analık parasi adında 900 tl yatmis bu miktarın bu kdr az olmasının sebebi nedir

  1. Merhaba,

   Öncelikle doğumdan önceki 1 sene içinde en az 120 gün prim, borç olmaması ve 32. hafta doğum iznine çıkmanız gerekiyor. Aldığınız raporu da sosyal güvenlik Bağkur servisine bildirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu