Bağkur

BAĞ-KUR AFFI

Devlette ya da özel sektörde çalışma imkanı olmayan kişilerin emekli olabilmesini sağlayan BAĞ-KUR sisteminde bazı vatandaşlar prim borçlarını ödeyememektedirler. BAĞ-KUR prim borcunu ödeyemeyen bu kişilere BAĞ-KUR affı ile ödeme kolaylığı sağlanmaktadır. BAĞ-KUR prim borcu bulunan kişilerin hem kendileri hem de ailesi sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktadırlar. BAĞ-KUR affı ile hem borcu olan kişiler borçlarını daha kolay bir şekilde ödeyebilecekler hem de kendileri ve yakınları sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.


BAĞ-KUR Affı Kimleri Kapsar ?

BAĞ-KUR affı, BAĞ-KUR’ a 24 aydan fazla prim borcu olan kişileri kapsamaktadır. Yani 2 yıldan daha az prim borcu olan kişiler BAĞ-KUR affından yararlanamazlar. 24 aydan daha fazla borcu olan kişilerin BAĞ-KUR affı ile hem borçları hem de hizmet süreleri silinecektir. Örneğin 10 yıllık BAĞ-KUR prim borcu bulunan kişilerin hem borçları hem de 10 yıllık hizmet süresi de silinecektir.

BAĞ-KUR Affının İçeriği Nedir ?

BAĞ-KUR affı ile silinmiş olan hizmetler ilerleyen yıllarda emeklilik için prim gün sayısına ihtiyaç duyan kişiler silinen sürenin tamamı olmamak koşulu ile ihtiyaç duydukları süre kadar primlerini ödeyerek geri alabileceklerdir. Örneğin 5 yıllık süresi silinen bir BAĞ-KUR’ lu vatandaş emeklilik için 3 yıla ihtiyaç duyuyorsa, 3 yıllık primini ödeyerek sigortalılık süresine ilave edebilecektir.

Ayrıca BAĞ-KUR affı ile BAĞ-KUR’ a 24 aydan daha fazla süre borcu olan kişilerin ana paraları sabit kalmak şartı ile gecikme zammının yarısı silinecek ve bu kişiler kalan miktarı da 36 ay taksit ile ödeme imkanına sahip olacaklardır. 24 aydan daha az borcu olan kişiler de gecikme zammının yarısını sildirerek taksitlendirme imkanından yararlanabileceklerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu