Bağkur

Bağ-Kur Affı Çıktı Mı?

Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan birisi de Bağ-Kur affının çıkıp çıkmadığıdır şüphesiz. Ülkemizde yaşayan birçok kişiyi ilgilendiren bu af kapsamında açıklamalara göre, Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen torba kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçlarda tekrar yapılandırılmaya gidilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeyecek borcu olan Bağ-Kurluların da bu yapılandırmadan faydalanma hakkı bulunmaktadır.


Yürürlüğe giren bu torba yasa ile Bağ-Kur affından yaklaşık 600 bin esnafın şu anda bulunan borçları gelirlerine göre yeniden yapılandırılacak ve taksitlendirme yöntemiyle ödeme kolaylığı sağlanacak. Böylece borcu bulunan Bağ-Kurlular borçlarını daha kolay ödeme yolu bulacak.

Kimler Bağ-Kur Affı İle Borç Sildirebilir?

  • Esnaf ve sanatkarlar.
  • Tarım ve çiftçi olan Bağ-Kurlular
  • 12 ay ve fazla süreyle prim borcu olanlar Bağ-Kur affı kapsamında borçlarına eklenen faizin ve gecikme zammının silinmesi için başvuruda bulunabilir.

Bağ-Kur Borçları İçin Yapılandırmada Nereye Başvurulacak?

Bağ-Kur affının sayesinde borçlarının yeniden yapılandırılmasını talep etmek isteyen Bağ-Kur’lular bulundukları yerlerin Sosyal Güvenlik Merkezi’ne ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne başvurabilir. Af başvurusu için başvuru formu ve kimlik fotokopisi yeterlidir.

Bağ-Kur Affı İle Ne Kadar Borç Silinecek?

Borçlarının tamamının silinmesi gibi bir durum söz konusu değil. Bunun yerine borçların gecikme zammı ve üstüne eklenen faizi silinecek. Anapara üzerinden gerekli hesaplamalar tekrardan yapılacak.

Bağ-Kur Affı İle Borçların Taksitlendirilmesi

Bağ-Kur affı ile aslında verilmek istenen yardım sadece gecikme zammının ve faizin silinmesiyle kalmıyor. Ayrıca Bağ-Kurluların borcunda da taksitlendirilmeye gidilecek. Borçların ödenmesinde peşin ödeme seçeneği ile 6, 9, 12 ve 18 aylık taksit seçenekleri olacak ve gerekli hesaplamalar sonucu belirlenen bu taksitler iki ayda bir ödenecek şekilde ayarlanacak. Ayrıca Bağ-Kur borçlarının kredi kartıyla da ödenebilmesi mümkündür.

Prim borcu olan Bağ-Kurlulara 3 aylık bir süre verilecek ve peşin ya da taksit yöntemiyle borçlarını ödeme imkanı bulabilecekler. Bu sürede sigortaları da durdurulacak ve bu sayede esnaf icradan kurtulmuş olacak.

Bağ-Kur Affı İle Hangi Tarihe Kadar Olan Borçlar Silinecek?

Devlet tarafından sağlanan Bağ-Kur affı ile 30 Haziran 2016’ya kadar olan Bağ-Kur borçları yapılandırılmaya alınacak ya da taksitlendirilecek.

Bağ-Kur Affı İle Borcunu Yapılandıranlarda Emeklilik

Elbette borçların hangi kısmının silineceğinin öneminden sonra borcunu yapılandıran kişilerin emekli olup olamayacağı önem derecesinde ikinci sıradadır. Bağ-Kur affının sayesinde olan bu yapılandırma sürecinde, Bağ-Kur borcunu taksitle ödeme seçeneği seçen kişiler borçlarının tamamını ödemeden emekli olamazlar. Peşin ödemeyi seçenler ise, borçlarını ödedikten sonra eğer emeklilik şartlarını sağlıyorlarsa emekli olabilirler. Emeklilik şartlarını sağlamayanlar ise yararlanamadıkları hastane hizmetinden faydalanabilecek ve emekli olabilmek için prim ödemeye devam edecektir.

Kredi İle Bağ-Kur Borcunu Peşin Ödeme

Sosyal Güvenlik Kurumu, borçlarını peşin ödeyerek kapatmak isteyen Bağ-Kurlulara kamu bankaları ve diğer bankalar yoluyla kredi çekme imkanı da sunuyor. Bu bankalar aracılığı ile  borçlarını kapattıktan sonra Bağ-Kurluların hemen emekli olması mümkün hale geliyor.

Bağ-Kur Affı İle Borcunu Yapılandıranların Sağlıktan Faydalanma Durumu

Eğer borcu olan kişinin Bağ-Kur cari prim borcu 60 günden fazla değilse ve yayınlanan bu yapılandırma kapsamında Bağ-Kur borcunun ilk taksitini ödediyse kişinin kendisi, bakmakla yükümlü olduğu eşi, çocukları, anne ve babası sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.

E-Devlet Üzerinden Borç Sorgulama

Artık değişen teknoloji ile e-devlet üzerinden birçok işlemi yapabilmemiz mümkün oluyor. Kimlik bilgilerimiz, hastane kayıtlarımızı, geçmiş test sonuçlarımızı e-devlet üzerinden inceleyebilme hakkına sahibiz. E-devletin sağladığı yararlardan birisi de borç sorgulamadır. E-devlet üzerinden Bağ-Kur no ile borcunuzu sorgulamanız çok kolay. E-devlet sitesinden TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak istediğiniz borcu sorgulayabilirsiniz.

E-devlet Bağ-Kur Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Bağ-Kur Primi Hesaplama

Bağ-Kur’lu vatandaşlarımız Bağ-Kur primlerinin hesaplanmasını e-devlet sistemi üzerinden, TC kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile kolaylıkla gerçekleştirebilir.

E-devlet 4B Hizmet Bilgisi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu