Bağkur

Bağ-Kur Af Yasası

Bağ-Kur affı (2016) için prim borçları yüzünden emekli olamayanlara yüz güldürecek haber geldi! Bağ-Kur af yasası sayesinde prim borçlarını ödeyemeyenler için anında emekli olmak artık çok kolaylaşmış vaziyette. Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan ve Resmi Gazete’de yayımlanmak için Başbakanlığa gönderilen af yasası prim borcu olan Bağ-Kur ‘luların da Bağ-kur af yasası sayesinde indirim uygulaması günümüzde hayata geçmiş bulunmaktadır. Torba Yasada Bağ-Kur affı konusunda bekleyen vatandaş için bazı maddeler yetersiz kalıyordu ve bu konuda yeni düzenlemelerin yapılması bekleniliyordu. 2016 yılının Nisan ayında yeni bir Torba Yasası için meclis toplandı. Eski maddelerde  yetersizlikleri ön görülen maddelerde uzlaşmaya gidilmek amacıyla bir kanun hazırlandı. Yeni Torba Yasa’nın eski maddelerinin bir kısmı değiştirildi ve yetersiz olduğu görülen bazı maddelerin yetersizliğini tamamlamak için TBMM oy çoğunluğu ile kabul edildi. Bağ-Kur af yasası Bağ-Kur’a prim borcu olanlar, sosyal güvenlik destekleme primi bulunan ve buna bağlı gerçekleşen gecikme zammı ile faiz borçlarını kapsıyor. Bağ-Kur affından günümüzde birçok vatandaşın yararlanması bekleniliyor. Bağ-Kur Af Yasasından yararlanan vatandaşlar 36 aya varan vade ile borcunu rahatlıkla ödeyebilecek. Borcunu peşin yada taksitli ödemek isteyenler ise ilk ödemelerini 2 Ocak 2017 tarihi süresince yapabilecekler.


Yürürlüğe yeni giren Torba Yasa maddeleri sayesinde tahmini 600 bin esnafın geçmişte bulunan borçları sayesinde Bağ-Kur af yasasından yararlanmaları bekleniliyor. Torba Yasada Bağ-Kur affı sayesinde 600 bin esnaf mevcudunda bulunmuş olan prim borçlarını ve onların gelirlerine göre yeniden düzenlenmesi sağlanacaktır.Yani vatandaş  yasa sayesinde kendi bütçesine göre yeniden yapılandırma kolaylığından faydalanabilecek. Bağ-kur’a sahip olan her vatandaşın geçmişteki yıllarda Emekli Sandığı yada SSK güvencelerinin bir araya getirilmesi ve güvencelerin birleşmesi sonucunda ortaya çıkan bazı sorunlar sona erecektir. Sigorta birleştirilmesi sonrasında olası durumların takdirinde sosyal güvence kurumları tarafından korunmalarının sürekliliği sağlanacaktır. Torba Yasada Bağ-Kur affının yenilenmiş olan maddelerine göre SGK emekli aylığı olan vatandaş, esnaf kategorisinde olarak yeni bir iş yeri açmış ve sigorta primlerini ödemeyemediği durum için de ödemesinde yeni bir yapılandırma oluşturulmuş vaziyettedir.

Prim ödeme konusunda sorun yaşayan bireyler içinde af durumu aktif durumda. Buna göre;

1.SSK 4/a ve Bağ-Kur 4/b prim ödemelerinin yeniden yapılandırılmasından, sigorta primi alacağı olan bireylerin toplam ana parasından küçük bir miktarda da olsa Torba Yasada Bağ-Kur affı şartlarına göre bir indirim söz konusu değil.

2.Bağ-Kur ve SSK sigorta primlerinin yatırılmaması takdirinde  birikmekte olan borca birikmiş gecikme faizi Torba Yasada Bağ-Kur affı maddelerince siliniyor. Yani vatandaşımız gecikme faizi uygulamasından affa uğramış oluyor.

3.Torba Yasada Bağ-Kur affı maddelerince düzenlenmiş yasaların faiz şekline göre hesaplanmakta olan sigorta prim ödemeleri de ele alınıyor. Gerekli maddelerce yer almış olan faiz hesaplama şekline göre belirlenen faiz oranı, önceki borçların faizi olan yani kısmen dörtte üçü oranında bir indirim gerçekleşmiş oluyor. Sigortalı çalışmakta olan vatandaşın sigorta primlerinin ödememesi sonucunda birikmiş olan primlerine gecikme zammının yaklaşık dörtte üçü olan borç zammı affediliyor ve gecikme zammı silinmiş oluyor.

4.Yürürlüğe girmiş olan Torba Yasada Bağ-Kur affı maddelerince hesaplanan faiz gecikme zammı, sigorta primlerinin ödenmemesi sonucunda oluşan borcun belirlenmiş olan bir kısmı siliniyor. Torba Yasada Bağ-Kur affı ile yürürlüğe giren tekrardan düzenlenmiş olan maddelere göre yeniden yapılandırılan toplamda ki borca sene boyunca toplam da yüz de 5 oranında bir faiz uygulaması yapılmaktadır.Toplam borç 36 aya varan vade ile vatandaşımıza rahatlıkla ödeme yapabilmesi için rahatlık sunuyor.

Bağ-Kur borç sildirme kapsamında olanlardan bahsedersek eğer;

1.12 Ay ve daha fazla süreyle prim borcu olanlar

2.Esnaf  ve Sanatkarlar

3.Tarım ve  Çiftçi Bağ-Kur’lular

4.Prim  borçlarını yapılandıranlar ve yapılandırma iptali için başvuruda bulunmuş olanlar.

 

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 1987-1989 yıllarında esnaflık yaptım esnaf odasına da üye olmuştum.halen sigortalı çalışmaktayım.49 yaşındayım .sgk ya geçmiş 2 yılım için başvurdum,onlarda esnaf odasından aldıkları bilgiler dahilinde yaklaşık 10 yıllık borç çıkarttılar.ben onlara vergi dairesinden aldığım başlangıç ve bitiş evrakını verdiğim halde kabul etmeyip,benim kaydımı sildirmeyi akıl edemediğim,esnaf odasının 10 yıllık kaydını esas aldılar.1995 yılından beri sgk/lı olarak çalışıyorum,son çıkan yasa çerçevesinde,yapılandırma istedim kabul etmediler,şimdi 68 bin tl yi peşin ödersen emekli olabilirsin diyorlar,ben ne yapabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu