Bağkur

Bağ-Kur Af Yasası

Ülkemizde birçok kişi devlete olan borçları yüzden emekli olamamaktadır ve bu borçlar ödenmedikçe de üzerilerine eklenen faizle birlikte bu borçlar daha da artmaktadır. Bu da birçok kişinin zorlanmasına neden olmaktadır. Bağ-Kurluları zorlayan bu duruma sonunda çare olarak torba yasa ile Bağ-Kur affı getirildi ve borcu olan esnafın zorlukları biraz da olsa giderilmeye çalışıldı.


Yürürlüğe giren torba yasa ile sonunda Bağ-Kurlulara af geldi. Bu af sayesinde birçok esnafa mevcut olan prim borçlarının kendi gelirlerine göre yapılandırılması ve ödeme kolaylığı getirilmesi sağlanacak. Bu torba yasa ile geçmişinde Emekli Sandığı yada SSK güvencelerinin tek bir çatı altına toplanması sonucunda ortaya çıkan sorunlar sona erecek ve farklılıklar ortadan kalkacaktır. Bu sigorta birleşmesini gerçekleştiren çalışanların güvencelerini ise bağlı bulundukları sosyal güvence kurumları koruyacaktır.

Yeni torba yasa ile Bağ-kur affı konusunda birçok kolaylık getirildi aslında. Yeni iş yeri açmış ve sigortaya olan primleri ödeyemeyen çalışanların borçlarının yapılandırılmasına fırsat veren bu torba yasa ile birçok esnaf zorluk altından kalkacaktır. Yeni iş yeri açan bireyler, 3 ay içerisinde bulundukları yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak torba yasadaki Bağ-Kur affı maddelerinden yararlanabilir ve borçlarının yeniden yapılandırılmasını talep edebilir.

Söz konusu olan 6736 sayılı torba kanun, 19 Ağustos 2016’da resmi gazetede yayınlanmasıyla yürürlüğe girdi. Bu torba kanun ile Bağ-Kur affından 30 Haziran 2016 ve öncesinde borcu olanlar da yararlanabilecek.

SSK (4/a) ve Bağ-Kur prim ödemelerinin yeniden yapılandırılmasında, sigortalı kişilerin asıl borcu olan anaparadan bir silinme olmuyor aslında, bunun yerine borçların ödenmemesiyle birikmiş olan gecikme faizi Torba Yasa tarafından getirilen Bağ-Kur affına göre siliniyor. Sigortalıların sigorta prim ödemeleri, toplam anaparası üzerinden gerekli finansal materyallerin artış oranlarına göre, yeni Torba Yasada yeni bir faiz oranı ile tekrar hesaplanıp yapılandırılıyor. Bu yeni faiz oranı ile toplam borçta yaklaşık dörtte üçü oranında bir indirim, yani borçlu kişinin borcundan gözle görülür bir azalma meydana geliyor.

Ayrıca yayınlanan bu torba yasa ile gelen Bağ-Kur affı kapsamında son hesaplanan borçlarını ödemede Bağ-Kurlulara başka kolaylıklar da bulunuyor. Torba yasadaki Bağ-Kur affı ile Bağ-Kurlu kişiler yeniden yapılandırılan borçlarını 18 veya 36 aya kadar varan taksitlerle ödeyebilirler. Sözü edilen Bağ-Kurlu ödemesini taksitle değil de peşin yapmak isterse bu imkan da sağlanıyor.

Torba Yasa İle Gelen Bağ-Kur Affından Borç Sildirenler

Yeni torba yasa ile gelen Bağ-Kur affından yararlanabilecek kişileri ise şöyle sıralayabiliriz:

  • 12 ay veya daha fazla süre ile prim borcu olan kişiler
  • Esnaflar
  • Sanatkarlar
  • Tarım ve çiftçi Bağ-Kurlu olanlar torba yasa kapsamındaki bu af için gerekli yerlere başvuruda bulanabilirler.

Yeni torba yasa ile gelen Bağ-Kur affı ile gerçekleşen Bağ-Kur yapılandırma başvuruları, bu yıl 31 Ekim 2016 tarihine kadar sürecektir. Bu yapılandırmalar sonucunda ödemesini taksitle yapmak isteyen sigortalılar için son ödeme tarihi 2 Ocak 2017; peşin ödeme yolu ile ödeme yapacak kişiler için son ödeme tarihi de 2 Ocak 2017 olarak belirlenmiştir ve bu sürelerin geçirilmemesi dikkat edilmelidir.

Bağ-Kur affına başvurmak isteyenler “Yapılandırma Başvuru Formu” ve bir adet sigortalı kişinin kimlik fotokopisi ile birlikte başvurularını Sosyal Güvenlik Merkezi veya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne iletebilirler. Başvurular elden, kargoyla yada posta yolu ile yapılabilir.

Ek olarak 6552 sayılı kanun kapsamında 12 yada 18 taksit seçeneğini seçip borcunu yapılandıran sigortalılar 6736 sayılı kanun kapsamındaki affa müracaat ettikleri takdirde; 6736 ile olan taleplerinin sisteme girilmesiyle diğer yasadan kalan ve ödenmeyen kısmı burada yapılandırılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu