Bağkur

Bağ-Kur 5 Yıl Erken Emeklilik

Ülkemizde birçok sigorta çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Bağ-Kur’dur. Vatandaşlar Bağ-Kur kapsamında prim ödeyerek emekliliklerini hazırlarlar ayrıca bu sayede sağlık gibi hizmetlerden de faydalanabilirler. Bağ-Kur’luların da emeklilikleri diğerlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Son zamanlarda düzenlemesi yapılan Bağ-Kur emekliliklerinde birisi de Bağ-Kur 5 yıl erken emekliliktir. Biz de yazımızda bu konuyu işleyeceğiz.


Bağ-Kur 5 yıl erken emeklilik konusuna geçmeden önce Bağ-Kur hakkında bilgi vermekte fayda var.

Bağ-Kur Nedir?

Bağ-Kur kendi adına çalışmakta olan kişilerin mensup olduğu sigorta koludur. Bu sigorta kapsamında da prim ödenir ve bu sayede emekli olunabilir. Bağ-Kur kapsamına, esnaflar ve sanatkarlar, muhtarlar, kendi adına bağımsız olarak çalışmakta olanlar girmektedir.

Bağ-Kur’lular prim ödeyecekleri zaman ödedikleri primler asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Ayrıca Bağ-Kur ismi, yasalarda artık 4/B olarak geçmektedir. Fakat kolay olduğundan dolayı halk arasında Bağ-kur kullanılmaktadır.

Emeklilik şartları farklı sigorta kolları arasından farklı olabildiği gibi, Bağ-Kur içinde de çeşitlilik gösterebilmektedir. Kısmi ve normal emeklilik imkanları mevcuttur. Emekli olabilmek için yasalarda belirlenmiş olan şartlar tamamı ile sağlanmalıdır.

Emeklilikte genel şartlar prim gün sayısı, yaş ve sigortalı bulunma süresidir. Bağ-Kur emekliliğinde de bu şartlara bakılmaktadır. Bağ-Kur normal emeklilikte 9000 günlük prim gün sayısının tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu da 25 yıla karşılık gelir. Prim gün sayısına ek olarak istenen yaş şartı da sağlanırsa kişi Bağ-Kurdan emekli olabilir.

Bazen kişiler emekli olabilmek için tüm şartları yerine getiremez. Bu gibi durumlarda da devlet bazı düzenlemeler yapmıştır. Bağ-Kur 5 yıl erken emeklilik de bu kapsama girmektedir. Şimdi bu Bağ-Kur 5 yıl erken emeklilik düzenlemesinin ne içerdiğine bakalım.

Bağ-Kur 5 yıl Erken Emeklilik Nasıl Olur?

Bilindiği gibi 2008 yılında yapılan bir değişiklik ile işçilerin ve memurların emekli olabilmeleri için prim gün sayılarının 7200 gün yani 20 yıl olabileceği belirtilmiştir. 7200 günlük bu süre Bağ-Kurlular için 9000 gündür yani bu da 25 yıla denk gelmektedir. Buna göre Bağ-Kur kapsamında sigortalı olan kişiler 5 yıl daha fazla prim ödemek zorundadır. Kısacası daha geç emekli olabilme durumları söz konusudur.

İşte bu yüzden geçtiğimiz yıllarda yeni bir düzenleme yapılmış ve Bağ-Kur 5 yıl erken emeklilik söz konusu olmuştur. Yapılan düzenlemeye göre, SSK kapsamında çalışan ile Bağ-Kur kapsamında çalışan kişinin arasında kalan 1800 günlük yani 5 senelik süre eşitlenecektir. Böylece Bağ-Kur’lular için dezavantajlı olan durum ortadan kalkacaktır. Bağ-Kur 5 yıl erken emeklilik yürürlüğe girdikten sonra artık 7200 günlük prim ödemesi ile emekli olunabilmektedir.

Normal durumlarda emeklilik tarihi hesaplaması yapılırken Bağ-Kur’lularda fiili olarak prim ödenen gün sayısı dikkate alınmaktadır. Çalışma şartları düşünüldüğünde, buna göre Bağ-Kurlular 55 yaşındayken emekli olabiliyor. Bağ-Kur 5 yıl erken emeklilik uygulaması sayesinde Bağ-Kurlular artık daha erken emekli olabilecek. Bağ-Kur 5 yıl erken emeklilik ile erken emeklilik avantajının yanı sıra emekli aylığının da yüksek olabilme imkanı da bulunuyor.

Bağ-Kur 5 yıl erken emeklilik uygulaması farklı sigorta kurumları arasındaki prim gün sayısındaki adaletsizliği gidermek için başlatılacaktır. Prim gün sayılarının tek çatı altında toplanması durumunda emekli olacak kişiler arasındaki adaletsiz de son bulacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi aslında Bağ-Kur normal emeklilikte tamamlanması gereken prim gün sayısı 9000’dir. Fakat haksızlık durumu oluştuğu için bu prim gün sayısı 1800 gün yani 5 yıl azaltılacaktır. Bağ-Kur 5 yıl erken emeklilik ile daha az prim ödeyerek emekli olunabilecektir. Böylece ülkemizde Bağ-Kur kapsamında sigortalı olan binlerce kişi erken emekli olabilecektir.

Bağ-Kur 5 yıl erken emeklilik kapsamında güncel sigorta bilgilerinizi görebilmek için e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. E-Devlet şifreniz ve T. C. Kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra ne kadar prim ödemeniz olduğunu ve diğer sigorta bilgilerinizi rahatlıkla görebilir ve buna göre emeklilik hesabınızı yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba Eşim haziran/1985 sgk girişlidir. son yedi yıl yasa kapsamından dolayı emekli olamamaktaydı. Son yedi yıl içinde işveren olup bağkur pirimi ödediği için. Eşimde bu yasadan faydalanabilirmi? 5 yıl erken emekli olabilirmi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu