Bağkur

Bağ-Kur 4500 Günden Emeklilik

Ülkemizde birçok sigorta kolu bulunmaktadır. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı olarak adlandırılan bu sigortalılık kolları sayesinde sigortalı olan vatandaşlar prim ödeyerek hem sağlık gibi hizmetlerden faydalanır hem de emekliliklerini hazırlarlar. Bu primlerin ödenmesi ile emeklilik maaşları oluşur. Sigorta kollarında emeklilikler de önemlidir. Biz de bu yazımızda Bağ-Kur 4500 günden emeklilik konusunu işleyeceğiz.


Bağ-Kur 4500 günden emeklilik konusuna geçmeden önce Bağ-Kur sigortalılığın ne olduğuna ve kimlerin bu kapsamda sigortalı olabildiğine bakalım. Böylece eğer Bağ-Kur kapsamında sigortalı değilseniz, Bağ-Kur’lu olup olamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Bağ-Kur

Bağ-Kur, bağımsız çalışmakta olan kişilerin tabii olduğu sigorta koludur. Yani kısacası kendi hesabına ve namına çalışan kişiler Bağ-Kur’a prim ödemesinde bulunur. Son yapılan değişiklik ile yasalarda Bağ-Kur adı, 4/B olarak anılmaktadır fakat alışkanlıktan dolayı halk arasında Bağ-Kur olarak kalmıştır. Bağ-Kur kapsamında sigortalı olan kişiler kendi primlerini kendileri yatırmaktadır, diğer bir deyişle Bağ-Kur’da işveren kişiler kendileridir. Bağ-Kur’luların ödedikleri primler, asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır

Bağ-Kur’lu kapsamına esnaf ve sanatkarlar, muhtarlar, kendi hesabına çalışmakta olan kişiler girmektedir. Bu kişiler primlerini Bağ-Kur’a yatırırlar ve böylece emeklilik zamanlarını hazırlarlar. Bağ-Kur’un emeklilik şartları da diğer sigorta kolları gibi değişebilmektedir.

Bağ-Kur’dan emekli olabilmek için kanunda belirtilmiş olan emeklilik şartlarının sağlanması gerekmektedir. Bağ-Kur yaşlılık aylığına hak kazanabilmek için 9000 günlük yani 25 yıllık sigortalılık prim ödemesi tamamlanmış olmalıdır. Buna ek olarak da yaş şartı sağlanmalıdır. Fakat burada önemli olan konu yaşı ilerlemiş olan kişilerin bazı durumlarda bu şartı sağlayamamasıdır. İşte bu kapsamda Bağ-Kur’lu vatandaşlar emekli olabilmesi için değişik kapsamlar ve şartlar getirilmiştir.

Bağ-Kur’luların emekli olabileceği diğer bir alan da Bağ-Kur 4500 günden emekliliktir. Bağ-Kurlu olan kişiler gereken şartları yerine getirdikten, 4500 günlük prim ödedikten ve yaş şartını sağladıktan sonra Bağ-Kur 4500 günden emeklilik ile emekli olabilirler. Bağ-Kur 4500 günden emeklilik ile emekli olan kişilere emekli maaşı bağlanmaktadır.

Bazı durumlarda sigortalı olan vatandaşlar bazı durumlarda normal değil kısmi emekli olabilirler. Bağ-Kur 4500 günden emeklilik de kısmi emeklilik çeşitlerindendir.

Bağ-Kur 4500 günden emeklilik konusu kapsamında ilk olarak kadın Bağ-Kurlularda emekliliğin nasıl olduğuna ve şartlara bakalım.

Kadınlarda Bağ-Kur 4500 Günden Emeklilik

Bilindiği gibi ülkemizde Bağ-Kur kapsamında birçok kadın çalışan bulunmaktadır. Kadın Bağ-Kur’luların, sigorta girişlerinin tarihi önemlidir. Buna göre 9 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigorta girişleri yapılan kadın Bağ-Kur’lular, Bağ-Kur 4500 günden emeklilik ile emekli olabilmeleri için 25 seneden beri sigortalı bulunmalı ve en az 4500 günlük prim ödemesi yapmalıdır. Böylece 58 yaşında emekli olabilirler.

Erkeklerde Bağ-Kur 4500 Günden Emeklilik

Kadın Bağ-Kurlular gibi erkek Bağ-Kur’lular da Bağ-Kur 4500 günden emeklilik ile emekli olabilirler. 9 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 tarihlerinin arasında ilk defa sigorta girişleri yapılmış olan bu kişiler için de sigortalılık olma ve prim günü ödeme sayısı aynı olsa da erkek Bağ-Kur’luların emekli olma yaşı daha geçtir. Buna göre 25 yıllık sigortalılık sürelerini ve 4500 günlük prim ödemesini tamamlamış olan erkek Bağ-Kur’lular, 60 yaşında Bağ-Kur 4500 günden emeklilik ile emekli olabilirler.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. 22.03.1982 SSK girişim ile 822 gün 4a ve 28.12.2010 dan beri 3279 gün 4b hizmetim var emekli olmak için kaç gün pirime ihtiyacım var. teşekkürler efendim.

  1. Merhaba,

   4/b den emekli olabilmek için 9000 gün şartı var. Kısmi emeklik için ise 4500 günü ve 60 yaşını doldurmalısınız. 4/a ya geçip emekli olmak isterseniz. En az 3,5 sene ssl lı olup emekli olabilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Evet 1999 öncesi başlangıcı olanlar yararlanabilirler.

  1. Merhaba,

   son 7 yılın yarısından 1 fazlası hangi kurumsa oradan emekli olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu