SGK

2020 Öksüz Yetim Yardımı Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2020 yılında öksüz yetim yardımı parası aylık 100 TL’dir. 2 ayda bir verilen bir yardımdır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yaparak alınabilecek bir paradır. Gerekli şartları sağlayan kardeşlerin hepsi bu yardımdan yararlanabilmektedir. Annesi vefat edenler, babası vefat edenler veya hem annesi hem de babası vefat edenler başvuru yapabilmektedirler.


Öksüz Yetim Yardımı Parası Alabilmek İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Kanunlara göre öksüz ve yetim yardımı almaya hak kazanmak için istenen koşullar şöyledir:

 • Henüz 18 yaşını doldurmamış olanlara bu yardım verilmektedir.
 • Öksüz ve yetim yardımı almak isteyenlerin anne ve babalarının her ikisinin de vefat etmiş olması veya en az birinin vefat etmiş olması şartı aranmaktadır.
 • Evlenmemiş olanlara bu yardım verilmektedir.
 • Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı’nın SED ismi ile verdiği yardımlardan yararlanmayanların alabileceği bir yardımdır.
 • Herhangi başka bir kuruluş üzerinden öksüz veya yetim yardımı almıyor olması koşulu aranmaktadır.
 • Bir kuruluşun koruması altında olanlara öksüz ve yetim yardımı parası verilmemektedir.
 • 3294 sayılı kanunda belirtilen hükümler kapsamında, evladın muhtaç durumda olduğunun tespit edilmesi ile beraber bu yardım verilebilmektedir.

Öksüz Yetim Yardımı Parası İçin Hayattaki Ebeveynin Taşıması Gereken Koşullar Nelerdir?

Öksüz ve yetim yardımı alanların yanı sıra, eğer diğer ebeveyn hayatta ise; hayatta olan ebeveynin de taşıması gereken bazı şartlar bulunmaktadır.

Bunlar ise aşağıda verilmiştir:

 • Hayatta olan ebeveynin, öksüz ve yetim parası alan evlat ile aynı hane içerisinde ikamet ediyor olması gerekmektedir. Bunu belgeleyebiliyor olmaları gerekmektedir.
 • Hayattaki ebeveynin ve öksüz yetim yardımı alan kişinin aynı hane içerisinde yaşadığı diğer kişilerin toplumsal güvenceye haiz olmaması gerekmektedir.
 • Hane içerisinde Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından muhtaçlık durumunun denetiminin ve tespitinin yapılması şartı aranmaktadır.
 • Hane içerisinde eğer engelli birey var ise; bu bireyin evde bakım aylığı almıyor olması gerekmektedir.

Öksüz Yetim Yardımı Parasını Hangi Bakanlık Finanse Eder?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın finanse ettiği bir devlet yardımıdır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile ihtiyaç sahibi olan çocuklara ulaştırılmaktadır.

Öksüz Yetim Yardımı Parası İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Öksüz ve yetim yardımı almak isteyenlerin başvuru yapmaları gereken kurum, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’dır. İkamet edilen bölgedeki vakıfa başvuru için gidilmesi gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, kaymakamlıklara bağlıdır. İkamet edilen bölgenin kapsamında olan kuruma gidilmemesi durumunda, başvurular reddedilmektedir. Kimlik belgesi, başvuru dilekçesi ve talep edilen diğer belgeler ile beraber kuruma gidilmelidir. Daha önceden vakıfta bulunan bir yardım dosyasının olması durumunda ekstra bir belge talep edilmemektedir. Sadece kimlik belgesi ile başvuru yapmak yeterli olmaktadır.

Aynı Hane İçerisinde Birden Fazla Çocuk Öksüz Yetim Yardımı Parası Alabilir Mi?

Öksüz ve yetim parası için bir sınırlama bulunmamaktadır. Aynı hane içerisinde yaşayan birden fazla kardeşin öksüz ve yetim yardımı için başvuru yapabilmesi mümkündür.

Bir Çocuk Engelli Maaşı Alırken Diğer Çocuk Öksüz Yetim Yardım Parası Alabilir Mi?

Engelli yardımı alırken öksüz yetim yardımı parasının alınması mümkün değildir. Ancak ailenin bir çocuğu engelli yardımı alırken, diğer çocuğunun öksüz ve yetim yardımı alabilmesi mümkündür. Ayrıca engel oranı %60’ın üzerinde olan çocuk da hem engelli maaşı hem de öksüz ve yetim yardımı alabilmektedir.

Öksüz Yetim Yardımı Parası Ne Kadar Verilmektedir?

2020 yılında öksüz ve yetim yardım parası alacak olanlara çocuk başı ödeme yapılmaktadır. Ödemeler 2 ayda bir yapılmaktadır. Çocuk başına yapılan bir aylık ödeme 100 TL’dir ve 2 ayda bir çocuk başına 200 TL yatırılmaktadır. Örnek vermek gerekir ise; 18 yaşını doldurmamış olan 4 çocuğun bulunduğu bir haneye 2 ayda bir yapılan yardım 800 TL olmaktadır.

Öksüz Yetim Yardımı Parası Nereden Çekilir?

Öksüz ve yetim yardımı alanlar paralarını PTT üzerinden almaktadırlar. Ancak istedikleri bir banka üzerinden veya PTT üzerinden almaya devam edebilmeleri mümkündür. İsimlerine açılmış bir hesaba para yatırılmaktadır ve kimlik belgesi ile çekmeleri gerekmektedir.

Öksüz Yetim Yardımı Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Öksüz ve yetim yardımı alanların sorgulama yapabilmeleri için e-devlet sistemine girmeleri gerekmektedir. İzlemeleri gereken adımlar aşağıda açıklanmıştır:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfadaki e-hizmetler listesinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bulunmalıdır. Buna alternatif olarak sayfanın üst kısmında bulunan size nasıl yardım edebilirim kısmına da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazılabilmektedir.
 • Bu kurum ile yapılabilecek işlemler içerisinden Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada kimlik doğrulaması istenmektedir ve bunun için de 5 farklı yöntem sunulmaktadır. Bu yöntemler; e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığıdır. E-devlet şifresi alabilmek için herhangi bir PTT şubesine kimlik belgesi ile beraber gidilmesi yeterlidir.
 • Kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra açılan sayfada alınan sosyal yardım ile ilgili bilgiler görülebilmektedir.

Öksüz Yetim Yardımı Parasının Kesildiği Durumlar Nelerdir?

Öksüz ve yetim yardımı alanların, aldıkları tutarın kesilmesine neden olabilecek bazı haller şu şekildedir:

 • Kız çocuklarının da erkek çocuklarının da öksüz ve yetim yardımları evlenmeleri durumunda kesilmektedir. Kız çocuklarının evlenmeleri ile beraber yardımlarının kesilmediği bir istisna bulunmaktadır. Bu istisnaya göre; %60 ve üzerinde engeli bulunan kızların evlenmeleri durumunda, yardımları verilmeye devam etmektedir.
 • Erkek çocuklarının 18 yaşına girmesi ile beraber aldıkları yardım kesilmektedir. Ancak kız çocukları için yaş sınırı bulunmamaktadır.
 • Erkek çocukları veya kız çocukları eğer sigortalı olarak bir işe girer ise; bu durumda aldıkları yardım kesilmektedir.
 • Hane içerisindeki muhtaçlık durumunun düzelmesi durumunda yardım parası kesilmektedir.
 • Öksüz ve yetim yardımının yanı sıra başka kurumlardan yardım veya koruma alması durumunda, öksüz ve yetim yardımı kesilmektedir.
 • İkametgah adresinin değişmesi ve bu durumun bildirilmemesi ile beraber öksüz ve yetim parası kesilmektedir.

Öksüz Yetim Yardımı Parası İçin Gerekli İtirazlar Nereye Yapılmalıdır?

Öksüz ve yetim yardımı alanların yardım paraları konusunda bir sıkıntı olması halinde; itirazlarını yapabilecekleri kurum, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’dır. İkamet edilen bölgedeki vakıfa itirazların yapılması talep edilmektedir.

Öksüz Yetim Yardımı Parası Veren Vakıflar Hangileridir?

Yetimlerin ve öksüzlerin, öksüz yetim yardımı parası dışında yardım alabilecekleri bazı vakıflar aşağıda örneklendirilmiştir:

 • Darüşşafaka; Şefkat Yuvası olarak da bilinen bir kurumdur ve 1873 yılından beri hizmet vermeye devam etmektedir. Öksüz ve yetimlere parasız ve yatılı eğitim vermektedir. Bunun için öncesinde sınava girilmesi gerekmektedir.
 • Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı; hem ebeveynleri vefat etmiş olan hem de ailesi ona bakamayacak durumda olan çocukları koruma altına almaktadır.
 • 1921 yılından beri Çocuk Esirgeme Kurumları; ebeveynleri olmayan, bakıma muhtaç olan çocukları koruması altına almaktadırlar.
 • Yetimhaneler tarafından bünyelerinde bulunan çocuklar ücretsiz okutulup büyütülmektedirler.

Dul Maaşı Ne Kadar

SGK Çeyiz Yardımı Ne Kadar Şartları Neler?

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

24 Yorum

 1. Ben eşimden boşandıktan 4sene sonra eşim vefat etti. Bir kızım var ve şuan 14 yaşında lise 1e gidiyor. Yetim aylığı alabilirmi. Alabilirse nereye müracaat etmem gerek.

  1. Merhaba,

   Evet alabilir. İkametgahınızın bağlı Sosyal güvenlik müdürlüğüne başvuru yapmalısınız.

 2. MERHABA;

  ESIM 2018 YILINDA VEFAT ETTI. 2 COCUGUM VAR 7-9 YASLARINDA IBB YETIM COCUKLAR ICIN VERDIGI YARDIMI ALABILIRLERMI, ESIMDEN COCUKLARA DA BANA DA EMEKLILIK MAASI BAGLANDI. AYRICA BEN CALISIYORUM.
  TESEKKUR EDERIM.

 3. Mrb benim annem vefat etti ve malulen emekli oldu babam suanda annemin emekli maasini aliyor ben evliyim ben bu maastan yararlanabiliyormuyum basvuru yaparsam bir kismini alabilormiyim

 4. Merhaba benim annem vefat etti malulen emekli oldu suanda babam emekli maasini aliyor ben evliyim ben bu maastan yararlanabiliyormuyum yani maasin bir kismini alabilirmiyim

 5. Merhaba ..benim ogulumun babasi 2012 de vefat etti ben evlendim esim sskli calisiyor ama oguluma maddi hic bi yardim etmiyor ..ogulumun okul durumu cok iyi onu okutmak istiyorum esim okutmam diyor…devlet ogulumu okutmak icin yardim edermi?

  1. Merhaba,

   Oğlunuz okuduğu süre boyunca babasından yetim maaşı alabilir. Ayrıca kaymakamlıklarda bulun asd vakıflarına müracaat ederek burs talebinde de bulunabilirsiniz.

  2. evet eder benımde babam öldü annem ben küçükken bütün maaşı ustune aldı şimdi ben gerı basvurup aldım sız evlendınız ıcın oglunuza tekrar verırler ama 18 yas altı oldu ıcın maaşı velısı olarak sız cekersınız egıtım ıcın de destek oluyorlar sıgortaya gıdıp basvuruda bulunmanız gereklı

 6. Merhaba.

  Rahmetli eşim 2017 yılında ikinçi cocuğuma hamileyken doğumda vefat etti bana iki tane kız cocuğu emanet bıraktı büyük kızım 7 taşında küçük kızım 2 yaşında büyük kızım bu sene 1 sınıfa başlıcak okul yardımı almak istiyorum. Ve nereye baş vuracağım ve nasıl bir prosötür gerekmektedir.

  1. Merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal Dayanışma vakıflarına şartlı eğitim desteği yardımını talep edebilirsiniz.

 7. Sosyal yardımların her ay almamız mümkünmü yada 2 ayda bir verilen 200 tl yükseltilemezmi

  1. Merhaba ben üniverste öğrencisiyim babamin emekli maaşıni aliyorum aylik üvey annem var ama nüfusta onun uzerine kayitli değilim her yil benden öğrenci belgesi istiyor ve maaş için her yil gerekli olduğunu söylüyor acaba benim uzerimden farklı bir yardım mi alıyor ben farkı bir maaş daha olabiliyo muyum çünkü hem annem hemde babami kaybettim

  2. Merhaba,

   Kız çocukları öğrenci olsun olmasın evlenene veya sigortalı bir işte çalışana kadar yetim maaşı almaya devam eder. Siz nüfusuna kayıtlı olmadığınız için ayrıca yardım alamaz. Öğrencilikte belge ile heryıl aktive gerekir.

 8. Merhabalar babam 1961 dogumlu sigorta baslama tarihi 01/04/1995 emekli olma durumu nedir 3600 gunden faydalanabiliyor mu

 9. merhaba 26 yasındayım (bayanım) ve yaklaşık 13 sene önce annem vefat ettim.
  18 yasında da bir kardesim var (erkek) yararlanabileceğimiz durumlar var mıdır?

 10. Merhaba,
  Babamın mesleği posta memuru idi.
  40 sene önce vefat etti. Eşim 2012 vefat etti.
  Maaş alırmıyım geriye dönük para alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Eşiniz emekli sandığı emeklisi ise sadece eşinizin maaşını alabilirsiniz. Eşiniz ssk veya bağkur emeklisi ise Babanızdan da maaş alabilirsiniz.

 11. Iyi gunler abimim esi 1 yil oldu vefat edeli 13 yasinda 6 yasinda erkek cocuklari var abimde onlari bakabilmesi icin calisamiyor annelerinden ssk ve maas aliyorlar fakat imkan sartlari zor devlet cocujlara harclik yardimi yapabiliyormu ne gibi bir yol izlenmeli

 12. MERHABA BENİM BİR OGLUM VAR 12 YAŞINDA 2008 BABASINI KAYBETTİK VE BABADAN MALULEN MAASI VAR ONA RAĞMEN BU PARADAN YARARLANABİLİRM

  1. Merhaba enistemiz kanserden vefat etti. emwkli olup eşine dul maaşı 2 çocuk 6 ve 9 yaşındaki çocuklarına yetim maas için bsv yaptık 4 gün oldu. 2 çocuk öğrenci ilk okula gidiyor dul ve yetim maas alan kişi yardım Parasi alabilir mi. Her hangi bir okul için veya farklı yardım için tsk

 13. 8 senedir sosyal yardimlasmadan cocuk yardim parasi aliyodum 5 senedirde babalarinin vefaat etmesiyle maas baglandi ama yardim parasi almaya devam ettim 3 aydir alamiyorum kesildi ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba,

   Aldığı maaş 1000 Tl ye çıkacağından soayal yardım ödeneği kesilmiş olabilir. Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  2. Merhaba 23 yaşındayım çalışmıyorum aileme bakıyorum. Annem doğumum da vefat etmiş . Ailemle ilgilenmek zorundayım ama bana herhangi Bi yardımları gerçekten fazlasıyla zor durumdayım alabileceğim bir yardım var mı acil dönüş yaparmısınız ????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu