• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI


    emeklilikte prime takılanlar

    Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bir kişinin babası vefat etme durumunda o kişinin babasının emekli maaşını alması için gerekli olan koşulları anlatacağız. Bir diğer deyişle babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir sizlere aktardık. Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. İşte bu şartlar sağlandıktan sonra ise emekli maaşı almak için gerekli durumları yapıp başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gereklidir. Daha sonra ise bir müddet geçecek ve gerekli her türlü şartı sağladığınız öngürülürse emekli maaşını alabilirsiniz. İşte bu yüzden bu şartların veya koşulların önemi oldukça çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.


    Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

    • İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
    • Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
    • Çocuklar ayrıca 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Ancak kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

    Babadan emekli maaşı alma koşullarını sizlere aktardık. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.



    tıkla sorunu sor

    BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!



    Etiketler:

    Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

    1. can dedi ki:

      Erkek Kardeşim epilepsi hastası ve hastalığı kroniktir. %40 engelli raporu vardır. bu ay 18 yaşına girecektir. yetim maaşı devam edecekmidir? Etmesi için nereye başvuru yapılmadır. zihinsel engelliler özel lisesini bu dönem bitirecektir.

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Merhaba,

        Babadan yetim maaşı almaya devam etmesi için en az %60 engelli olması gerekiyor. % 40 rapor ile maaşı devam etmez. Tekrar rapor talebinde bulunabilirsiniz.

    2. Hülya Büken dedi ki:

      Oğlum 44 yaşinda fakat %51 ortopedik engelli ve lösemi hastası. Çalişamiyor hicbir yerden geliri yok. Bekâr ben annesiyle oturuyor. Babası 7 yıl önce vefat etti. SSK dan emekli ayligıni alıyorum. Sorum şu ki oglum da bu maastan ve sağlıktan alabilirmi?

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Merhaba,

        Heyete girerek raporu % 60 a çıkarttırarak hem maaşından hem de sağlık hizmetlerinden yararlandırabilmeniz mümkün. Verdiğiniz bilgiler göre bu oranda engelli durumu raporu alır.

    3. Melahat dedi ki:

      Merhaba, babam vefat ettikten sonra kizkardesim seneler once başka birine evlatlik olarak verildi. Su an boşanıyor. Hem babasından hemde babaligindan çift yetim maasi alabiliyormu.

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Merhaba,

        Medeni Kanunun Yasal mirasçılar bölümünün 500. maddesinde ”

        C. Evlatlık

        Madde 500.- Evlatlık ve altsoyu, evlat edinene kan hısımı gibi mirasçı olurlar. Evlatlığın kendi ailesindeki mirasçılığı da devam eder.

        Evlat edinen ve hısımları, evlatlığa mirasçı olmazlar.

        ibaresi mevcut. Kurumda bununla ilgili bir görüş bulamadık. Medeni kanuna göre öz babadan da maaş alma hakkı almalı. Alo 170 SGK danışma hatıını arayarak bu kanundan da bahsederek bilgi alabilirsiniz.

    4. Sedef dedi ki:

      İi akşam benim görme engelli dayım evli ve hem bakım parası hem engelli maası alıyolar ve şimdide dedemin maasını almak istiyo dedemin maasınıda annem alıyo dayımda alabilirmi

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Merhaba,

        Engelli oranı % 60 ın üzerinde olan yetim çocukların yetim maaşı alma hakları bulunmaktadır.

        1. Sedef dedi ki:

          Ama dayım %90 görme engelli ve evli 65 yasında diyer maaslarıda alabilirmi engelli maası ve bakım parası

    5. Nevin unlu dedi ki:

      Merhaba babam 2014 te vefat etti SSK emeklisi annem 1000 lira maas aliyor ben esimden bosandim 3 aydir issizim basvursam yetim ayligi alabilirmiyim nekadarini alabilirim anneminde magdur olmasini istemiyorum annemin alicagi maas nekadara duser teskkrler

    6. Kader dedi ki:

      Merhaba….babam 2013 yulında vefat etti…emekli olmasına 1 ay vardı….boşandığımda…maaş alabilecekmiyim…toplu birikmiş parayıda alabiliyormuyum

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Merhaba,

        Evet babanız prim olarak emeklilik şartlarını yerine getirmiş. Boşandığınız da emekli maaşı alabilirsiniz.

    7. nevin ünlü dedi ki:

      merhaba babam 2014 te vefat etti etti ssk dan emekli annem 1000 lira emekli alıyor dedem bağkur emeklisiydi şimdi başvursa onun aylığınıda alabilirmi koşulları nelerdir teşekkr edeeim

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Merhaba,

        iki maaşı da alabilmesi için ölüm yılları önemli. Dedenizin ölümü 2008 yılı öncesi ise iki maaşı da alabilir.

    Sorunuzu Yazın

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.