• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI


  emeklilikte prime takılanlar

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bir kişinin babası vefat etme durumunda o kişinin babasının emekli maaşını alması için gerekli olan koşulları anlatacağız. Bir diğer deyişle babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir sizlere aktardık. Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. İşte bu şartlar sağlandıktan sonra ise emekli maaşı almak için gerekli durumları yapıp başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gereklidir. Daha sonra ise bir müddet geçecek ve gerekli her türlü şartı sağladığınız öngürülürse emekli maaşını alabilirsiniz. İşte bu yüzden bu şartların veya koşulların önemi oldukça çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.


  Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

  • İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
  • Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
  • Çocuklar ayrıca 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Ancak kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

  Babadan emekli maaşı alma koşullarını sizlere aktardık. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Merhaba
   Ben vefaat etmiş olan babam dan Emekli Sandığı maaş alırken..kendi emekliliğim için 5 ay ssk pirim ödedim ve emekli oldum. Bana 10.000.-₺ haksız kazanç cezası kestiler. O yetmedi Emekli sandığından almış olduğum aylığımı…Kendim emekli(SSK) olduğum için…komple kesip 17.000.-₺ ceza geri ödeme çıkardılar.
   Sorum şu..Ben hem SSK emeklisi olup hem babamın EMEKLİ SANDİĞINDAN maaşımı alamazmıyım..ve nasıl bir yol izlemem gerekir.
   Dul ve 3 çocuk annesiyim.
   Şimdiden teşekkürler.

  2. Gamze dedi ki:

   Merhaba
   Soruma cevap alabilirsem çok sevinirim.
   Eşimden 2016 yılında boşandım. Özel sigortadan emekliyim. Babam ocak 2018 de vefat etti. SGK emeklisi. Ölüm maaşından faydalanabiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet özel sigorta emekliliği engel teşkil etmez. Babanızdan emekli maaşı alabilirsiniz.

  3. S.s dedi ki:

   Ben boşanmış bir kadınım. Çalışmıyorum 50 yaşındayım. 54 yasında isteğe bağlı Bağkur emeklisi olacağım. Babam vefat ettikten sonra (emekli sandığı) maaşını alma hakkım var mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet mevcut şartlarda babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan maaş alabileceksiniz.

  4. Dilek dedi ki:

   Evlenmemiş ve sağlık sorunlarından dolayı çalışamayan 42 yaşında bir tanıdığım; sgk emeklisi sağ olan babasının maaşından para alabilir mi? Yine bu tanıdığımın 74 yaşındaki annesi, bağkur emeklisi ölmüş babasının maaşını eşi kendisini boşamasa dahi müracaat edip alabilir mi, nereye başvurması gerekiyor? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tanıdığınız eğer kadın ise alabilir. erkek ise en az % 60 engelli raporu alması gerekiyor. 74 yaşındaki anne evli ve eşi sağ ise babadan maaş alamaz.

  5. ASLI dedi ki:

   Babam, emekli sandığından emekli aylığı almakta iken 2001 yılında vefat etti. Ben 2016 yılında devlet memuru olarak SGK’dan emekli oldum ve 2017 yılında boşandım. Babamdan yetim maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhba,

    emekli sandığı emeklisi olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  6. Şennur dedi ki:

   merhaba babam emekli sandığı emeklisiydi. 29.02.2016 yılında vefat etti. annem ssk emeklisiydi 18.02.2017 tarihinde vefat etti. ben kızıyım evliyim ama % 43 engelli raporum var çalışamıyorum zor durumdayım emekli sandığı emeklisi olan babam ve ssk emeklisi olan annemden yetim aylığı alabilirmiyim. alırsam hangi kanuna göre hangi yönetmeliğe gör verilecek. verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli olduğunuz sürece %43 engelli olsanız da yetim maaşı alamazsınız.

  7. YÜKSEL ertekin dedi ki:

   annem emekli sandığı emeklisi

  8. YÜKSEL ertekin dedi ki:

   ssk emeklisi olan Babam 2007 yılında vefat etti. Annem babamın maaşını alıyor.ben emekli sandığı emeklisiyim.dedem de ssk dan emekli. Annem babamın maaşından feragat edip dedemin maaşını alabilirmi. alırsa ben babamdan maaş alabilirmiyim.Kızı olarak.

  9. Özge dedi ki:

   Merhaba babam 1994 yılında vefat etti 5 yıl 4 ay hizmet süresi var tarafıma kız çocuğu yetim aylığı bağlandı lakin bana babamın görev süresi 10 yılın altında olduğu için 25 yaşını doldurunca kesilecegi söylendi maaşım kesilir mi öğrenmek istiyorum

   1. Özge dedi ki:

    Benim soruma neden hala cevap vermiyorsunuz

  10. Esra dedi ki:

   Babam SSK emeklisiydi ve gecen yıl vefat etti ve ben yeni bosandim.üvey annem bütün mal varlığını babam ölmeden önce üzerine gecirtmis simdi ben hem mallari hem de emekli maaşını alabilirmiyim kendimde sigortalı calisanim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığınız sürece emekli maaşı alamazsınız. Ancak mal varlığını muvazaalı olarak üstüne geçirdi ise dava açabilirsiniz. Bir avukatla detaylı görüşebilirsiniz.

  11. Songul Albayrak dedi ki:

   selam annemin babası 80 yılında vefat etmiş.Annem dul babamdan ayrıldı 90 lı yllarda hiç bir güvencesi malı sigortası yoktu. O yıllarda babasından maaş bağlanmış ama annemin haberi yok bizde küçüktük bilmiyorduk ne hakları var.Annem geçmişe dönük bağlanan parasını alabilirmi . Kim aldı yoksa biriktimi nasıl öğrenebiliriz bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.Bu bilgiyide tesadüf annemin bir işi için sgk ya gittik ordan öğrendik.

  12. Hatice H. dedi ki:

   Merhaba, babam 1999 vefat ettikten sonra annem babamin emeklisi aliyordu. Ancak annemde geçen yıl vefat etti ve ve ben bekar kızlari olarak AMA Almanya doğumlu olarak alabilirmiyim emekli parasini? Şartlardan biri çalışmamak diye duydum? Bu yaz İstanbula gidecegim..Almanyadan herhangi bir belge lazimmi?

   Cevabiniz için şimdiden teşekkür ederim
   Saygilarimla
   Hatice H.

  13. Sema dedi ki:

   Vergi mükellefiyim ve bağkur ödüyorum. Ssk emeklisi olan babam vefat etti. Onun sağlık sigortasından yaralanabilir miyim. 60 yaşında ve bekarım. Yetim maaşı alabilir miyim?

  14. Nazlı dedi ki:

   Merhaba. Annem emekli sandığı emeklisi babamla boşandılar.dedem SSK emeklisi 2007 yılında vefat etti. Annem hem emekli aylığını alıp hem de dedemin yetim aylığını alabilir mi? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    anneniz emekli sandığı emeklisi olduğundan babasından maaş alamaz.

  15. Hafize dedi ki:

   Merhaba ben eşimden ayrıldım babam 1974 de vefat etti kendisi bir kuruma bağlı sigortalıydı ben borçlanarak babamdan yetim aylığı alabilirmiyim bilgilendiriseniz çok teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik süresini borçlanıp en az 900 gün prim elde ederseniz. Emeklilik hakkını elde edebilirsiniz.

    1. Hafize dedi ki:

     Çok teşekkür ederim hangi kurumlara baş vurmam gerekiyor nasıl bir yol izlemem gerekir saygılar

  16. BELGİN CEYHAN dedi ki:

   merhaba… ben emekli sandığı emeklisiyim.. babam ssk dan emekli olduktan sonra vefat etti… dulum… maaşını alabiliyor muyum?

  17. Zubeyde dedi ki:

   Babam bagkurdannekmekliydi ve 1997 yillinda vefat etti. Geven sene bosandim. Hic calismisligim yok. Babamin maasini alabilirmiyim?

  18. Aynur Erdoğdu dedi ki:

   İsmim Aynur Erdoğdu (TC Kimlik no: 36661850128). 1-Temmuz-1998 tarihi itibarı ile SSK’dan emekli maaşı almaktayım.

   Eşim Feran Erdoğdu (Vefat tarihi: 13/09/1979)’dan Emekli Sandığı’ndan emekli maaşı alıyorum.

   Bağkur emeklisi olarak vefat eden babam Adil Azizoğlu (vefat tarihi: 28/03/1993)’dan emekli maaşı alabilirmiyim?

  19. Hatice dedi ki:

   Babam, emekli sandığından emekli aylığı almakta iken 2001 yılında vefat etti. Ben 2016 yılında devlet memuru olarak SGK’dan emekli oldum ve 2017 yılında boşandım. Babamdan yetim maaşı alabilir miyim?

  20. HATİCE dedi ki:

   Babam, emekli sandığından emekli aylığı almakta iken 2001 yılında vefat etti. Ben 2016 yılında devlet memuru olarak emekli oldum ve 2017 yılında boşandım. Babamdan yetim maaşı alabilir miyim?

  21. HİCRAN dedi ki:

   Merhaba ,babam 2013 yılın da vefat etti.öldüğün de emekli değildi ve çalışmıyordu.geriye dönük ödenmiş primleri toplatıp, [ne kadar var bilmiyorum.]eksiğide varsa ödeyip maaş alabilirmiyim.Şimdiden teşekkür ederim.

  22. Meltem dedi ki:

   Babam garanti bankası emeklisiydı. Vefat etti Ben sgkdan emekliyim. Babamdan maas alabilir miyim. Bekarım

  23. AYŞE dedi ki:

   Mehabalar, Annem 1983 te ölen babamdan bağkur dan maaş alıyordu vefat etti. Ben çalıştığım için maaş almıyordum. Eğer ben sskdan emekli olursam babamın maaşındanda aylık talep edebilir miyim?

  24. OYA YILDIZ dedi ki:

   SSK LI BABA VEFAT ETTİ MAAŞI ANNE VE KIZINA BAĞLANDI ŞİMDİDE ANNE VEFAT ETTİ KIZI ANNEYE VERİLEN MAAŞI ALABİLİR Mİ VEYA BABANIN MAAŞININ NE KADARINI ALABİLİR.

  25. ebru dedi ki:

   Ben 1994 yılından beri ssk lı olarak çalışıyorum. bekarım.babam 2015 yılında vefat etti. bağkurdan emekliydi. ben babamın emeli maaşını aynı anda alabilirmiyim.
   konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

  26. Murvet dedi ki:

   Merhaba. Annem ssk emeklisi dedem 2005de vefat etti bagkur emeklisiydi. Babam 2010 da vefat etti.emekli sandigina bagliydi. Annem kendisi ve babaminkini aliyor. Dedemin bagkur maasini da alabilir mi

  27. alican güler dedi ki:

   iyi akşamlar.babamdan cici annemize ve dul olan ablam ve bana maaş kaldı.geçen ay cici annemiz vefat etti.
   babamın maasının cici anneye kalan kısmıda bize geçiyormuş.bu durumda hangi evrakları vermek gerekiyor sgk ya.

  28. Serap dedi ki:

   Merhabalar
   AB’ den emekli tek bayanim. Turkiyeden rahmetli babamin SSK maasini alabilirmiyim. Alma sartlari nelerdir.tsk.ler

  29. Isımsız dedi ki:

   Babamdan maaş alıyorum 18 yaşındayım lise okuyorum lisem bitier bitmez maaşım kesilirmi

  30. ayşe dedi ki:

   Merhaba, vefat eden eşimden şuanda emekli maaşı alıyorum. kızımda boşandı acaba eşimin maaşından vazgeçip, vefat eden babamın emekli maaşı için başvuru yapabilir miyim ve oluyorsa maaş ne kadar süre içerisinde bağlanır ?

  31. handan kazel dedi ki:

   babam 2001 yılında vefat etti. ben 1999 yılında boşandım. annem ve ben babamın sgk emekli maaşını paylaşarak alıyoruz.Şu an sigortalı bir işe girsem benim maaşım kesilir mi ,kesilirse benden kesilen bölüm anneme tekrar ödenir mi tsk ler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başlarsanız yetim maaşınız kesilir ve yarısı annenize aktarılır.

  32. Bircan dedi ki:

   Merhaba üzerime ait ev var fakat SSK li Bir işim Yok babam SSK emeklisi maaşını alabilirmiyim üzerime mal varlığı olsada

  33. Abide Erdoğan dedi ki:

   Merhaba 2006 yılında eşim vefat etti ondan malul aylık almaktayım. 2000 yılında da bagkur lu olan babam vefat etmişti,
   Ben eşimin ölümünden sonra sigortalı herhangi bir işte çalışmadım. Babamdan da aylık alabilirmiyim?. Teşekkürler ıyi calismalar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz ssk emeklisi ise evet iki aylığı da alabilirsiniz. Bağkur emeklisi ise tercih ettiğiniz aylığı alabilirsiniz.

  34. Aydın GERİŞ dedi ki:

   kız kardeşim özel sigortadan emekli. Hiç evlenmedi. SGK’dan emekli babamdan maaş alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet çalışmıyor ise babanızdan maaş alabilir.

  35. Burçin dedi ki:

   Merhaba anneannem yurt dışında yaşıyor ve oradan emekli. Eşi vefat etti. Anneannem ölmüş babası (devlet memuruymus) üzerinden yetim aylığı alabilir mi Turkiyeden?

  36. ayşegul dedi ki:

   ssk emeklisiyim ve bekarım. babam bağ kur emeklisiydi 1989 yılında vefat etti. babamdan yetim maaşı alabilir miyim . teşekkür ederim.

  37. Nalan dedi ki:

   Yurt disinda calismayan,malulen emekli , bekarbir bayan ölmus babasinin yetim ayligini alabilir mi?Babasi emekli sandiginda calisiyordu.

  38. Tevrat Altun dedi ki:

   Merhaba babaannem buyukbabamdan dolayi emekli maaşı alıyor aynı anda kızıda dul olduğu için oda aynı maasdan alıyor sorum şu olacak babam sakat ve sakat aylığı alıyor babaannem vefat ederse bu maasdan yararlanma şansı olurmu sakatlık oranı %40

  39. Halil şen dedi ki:

   Merhaba,
   Ben yurt dışında yaşıyorum burada tanıdığım biri hem türkiyede babasının emekli maaşını alıyor hemde burada iki iş yerinde çalışıp maaş alıyor ayrıca iki adet dairesi kirada belçikada, bu bayan hırsızlık yapıyor ihtiyacı olmadığı halde ihtiyacı olan kimseye verilmesi gereken hakkı ihtiyaç sahibinden gasp ediyor.
   Babası astsubay emeklisi imiş, bu kişinin bu maaşı alması kanunimidir yoksa kanunsuzmu? Eğer kanunsuz ise nereye şikayet ediliyor?
   Teşekkürler kolay gelsin.

  40. hatice dedi ki:

   ben çalışan dul öğretmen bir bayanım. babamda bağkur çalışanıydı ,vefat etti.anneme maaş bağlandı . ben de babamdan aylık alabilirmiyim.

  41. ZEHRA dedi ki:

   Merhaba Ben 25 yaşındayım. Bekarım, hiç evlenmedim.
   Önümüzdeki ay işten çıkarılacağım.
   Babam emekli olmadan (3990 günü vardı) vefat etti.
   Babamın emekli maaşını 2009 yılından beri annem alıyor.
   İptal edip, kendi ölen babasının maaşına başvurabilir mi?
   O kendi babasından maaş alırken, ben kendi babamın maaşına başvurup alabilir miyim ?
   Alırsam eğer, 25 yaşında kadar sigortasız geçirdiğim sürelerin toplu ücretini talep edebilir miyim ??

  42. ayşe dedi ki:

   ssk emeklisiyim.ve bekarım. babam bağ kur emeklisiydi 1989 yılında vefat etti. babamdan yetim maaşı alabilir miyim . teşekkür ederim.

  43. Hatice dedi ki:

   Ben 2008 de devlet memuru olarak emekli oldum babam sigorta emeklisi 2018 Mart ayında vefat etti yetim aylığı alabilirmiyim

  44. aygün kaya dedi ki:

   ben bagkurdan emeklıyım dul bir bayanım 10 yıldır emeklıyım .ssk emeklı olan babam 1996 yılında vefat eti ben babamın magaşından faydalanabilirmiyim ayrıca 10 yıl önce başvuru dılekce göndermıştım cevap gelmemişti gerıye dönukte olabılırmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz Bağkurlu babanız ssk emeklisi olduğundan yetim maaşı alamazsınız.

  45. Nesrin dedi ki:

   2008 ssk emeklisiyim eşimden 2018 yilinda ayrildim.Babam Emekli sandigindan emekli ve 2001 yilinda vefat etti.Hem kendi emekli maasimi hemde babamdan yetim ayligi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Siz ssk emeklisi babanız da emekli sandığı emeklisi olduğundan yetim maaşı alabilirsiniz.

    1. Nesrin dedi ki:

     Ilginiz ve cevabiniz için tesekkurler

    2. Aykut dedi ki:

     Merhaba,,
     Babam malulen emekli ve malulen emekli olurken %62 raporu vardı… Rapor almadan önce kalp rahatsızlığı ve kanser rahatsızlığı yoktu… Yaklaşık olarak şuan için engel raporu almak istesek %80 in üstünde olur… Peki babam dedemin maaşını alabilmesi için ne yapması gerekiyor… Tekrar ediyorum babam malulen emekli yardımcı olursanız sevinirim

  46. semra dedi ki:

   mrb…ben özel bir şirkette asgari ücretle çalışıyorum eşimden ayrıldım babam vefat etti annem babamın ssk dan emek li maaşını alıyor annnemde rahatsız annem ölünce babamdan kalma ssk maasını sigortam devam ederken çalışırken ben alabilirmiyim vede ilerde ssk dan emekli olurdamda babamın sskdan kalan emekli maaşını almaya devam edermiyim yanıtlarınızı bekliyorum tşk

  47. Handan dedi ki:

   esim emekli sandigindan emekli ve ben onun uzerinden saglik guvencesine sahibim. Ancak emekli sandigindan emekli olan rahmetli babamin maasini alan annemde 3 yil once vefat etti. Su anda ailemde babamin maasini alan kimse yok .basvurdugum takdirde ben rahmetli babamin maasini alabilirmiyim.yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her ikisi de emekli sandığı emeklisi olduğundan tercih ettiğiniz aylığı alabilirsiniz.

    1. Handan dedi ki:

     Merhaba sanirim sorum yanlis anlasildi.Emekli olan esim hayatta.Ben vefat eden babamin maasini alabilirmiyim.Tesekkur ederim

  48. Elay dedi ki:

   Babam 2004 yılında vefat etti Bağkur emeklisiydi
   Annemin kendisi de emekli kendi maaşı dışında babamızda maaşını almak için başvurdu 2006 yılında ve alıyor
   Ben 2018 yılında başvurdum babamın maaşı için bu ay alacağım sgk ya gidip sordum
   Fakat birikmiş verebilirlermi ?bana evli değilim ve bu yıllar içerisinde uzun zaman sgk lı değildim
   Bana maaş bağlanınca annem den kesilecekmi
   Ne yazıkki bu bilgileri herhangi bir kurum çalışanından alamıyoruz cvp vermemeyi tercih ediyorlar genelde

  49. Şuayip Uzun dedi ki:

   Merhaba
   T.C. Ziraat Bankası A.Ş. de 31 sene 3 ay hizmetim var.
   12.04.1985 tarihinde sakat ve eski hükümlü kadrosundan işe girdim ortopedik engelliyim. Hiç bir kusurum ve suçum olmamasına rağmen 11.07.2016 tarihinde kurum demiyecem ama kurumda çalışan insanlıktan yoksun kişilerce haksız bir şekilde işten atıldım. Emekliliğimi hak etmeme rağmen bu yapılan haksızlığı içime sindiremeyip işe iade davası açtım davayı kazandım itiraz ettiler istinaf mahkemeside benim lehime karar verdi onada itiraz ettiler şimdi Yargıtayda bekliyorum hiç bir yerden gelirim yok çok mağdurum 21 ay oldu yargıtaydada 2 aydır bekliyor Adalet çok geç işliyor insanların mağduriyetini kimse düşünmüyor. Oysa işe iade davaları öncelikli ve kısa sürmesi gereken davalardır.Yargıtaya giden dosyalarda kanuna göre 1 ay içinde sonuşlandırılması gerekiyor bu durumda size 2 sorum olaçak.
   1- Dava geçikti peki benim sucum ne yargı sisteminde olan gecikmeler Adalet bakanlığının bir sucu değilmidir bu düzenlemeler onları ilgilendirdiğine göre geçiken bu dava için Adalet bakanlığına tazminat davası açabilirmiyim.
   2- Ben emekli sandığı emeklisi olaçam vefat eden babamda SSK lıydı yüzde 60 raporum var onun maaşını alabilirmiyim.
   Şimdiden emeğinize teşekkür eder sağlıklı güzel ve uzun bir ömür dilerim.
   E posta adresime cevabı gönderirseniz çok memnun olurum.
   saygılarımla

  50. Ayşe Baykal dedi ki:

   Merhaba
   Ben emekli sandığından emekli dul bir kadınım
   1986 yılında ölen eşinden de Bağkur maaşı almaktayım. Babam 2011 yılında vefat etti. Babamın hem Bağkur maaşı hemde Kore gazisi maaşı var. Annemin kendi maaşı da olduğu için babamın maaşlarını kesintilerle alıyor. Babamın Bağkur maaşından bende alabilirmiyim? Şimdiden teşekkürler

   1. Ayşe Baykal dedi ki:

    Merhaba soruma cevap alamadım

  51. aslı dedi ki:

   Merhaba annem emekli sandığı emeklisi , babam ssk emeklisi ve onun maaşını alıyor peki kendi babasının maaşı bağkur alabilir mi

  52. Nilay dedi ki:

   Merhaba 6aydır babamdan yetim maaşı alıyorum(SSK) 48 yaşındayım çalışmıyorum doğum borçlanması yapıp emekli olmak istiyorum kendi emekli maaşım bağlandığında babamdan aldığım kesilirmi teşekkür ederim

   1. Nazdar dedi ki:

    Sizden acil cevap bekliyorum

    1. Nazdar dedi ki:

     Sizden cevap bekliyorum kaç gündür siz sadece canınızın isteği üzere cevap veriyorsunuz kalsın sizden gelecek cevap

   2. Nilay dedi ki:

    Merhaba soruma cevap bekliyorum

  53. Nazdar dedi ki:

   Slm benim 9 yaşında bir oğlum var sgk maşası alıyorum ama oğlum almıyor şimdi baş vursam oğlumda da alırsa benim maaşından mi kesilir ona pay verilir yoksa ek bir miktar mi alır

   1. Nazdar dedi ki:

    Yani gçc köy kurucusu olarak emekli oldu

  54. arda dedi ki:

   Merhabalar soruma cevap vermediniz annem babamdan ayrı yaşıyor resmi olarak boşanmadı yoksulluk nafakası alıyor.annem boşansa babamdan nafaka almaya d3vam edermi.kendisinin hiçbir geliri yok 65 yaşında babam emekli memur ve birde dedem bagkur emeklisi vefat etti onun maasinin nekadarını alabilir şimdiden teşekürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yoksulluk nafakası alır. Ancak babasından yetim maaşı bağlandıktan sonraki gelir durumuna göre tekrar değerlendirilir.

  55. Murat dedi ki:

   Annem 70 yaşında babam vefat edeli 18 yıl oldu annemin babası karayollarından 1960 45 gün çalışması var…1975 vefat etmiş …annem babasında dolayı herhangi bir maaş alma hakkı varmıdır ..geriye dönük toplu alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vefat eden sigortalıların en az 900 gün prim ödemesi gerekmektedir. Herhangi bir ödeme alması söz konusu değil.

  56. Hüsniye Tezcan dedi ki:

   Babam 1993 de vefat etti.ssk işçi emeklisi idi.sorum şu memur olarak çalışan bekar kızkardeşim babamın maaşını alabilirmi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız ssk emeklisi olduğundan kardeşiniz yetim maaşı alamaz.

  57. Müberra dedi ki:

   Merhaba, ben memur emeklisiyim. Baban 1996 yılında vefat etti. Evli değilim babamdan maaş alanilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Memur emeklisi olduğunuz için yetim maaşı alamazsınız.

  58. Ezgi dedi ki:

   Merhaba,

   2015’de Babam vefat etti, yurtdisinda yasiyoruz. Annem turkiyeden dul maasi aliyor. Babamin turkiyeden calismisligi vardi, emekli sandigindan. Ben bekar ve calisan kiziyim benim icinde basvurduk, calistigim icin maas alamicagimi soylediler. Ne derece dogrudur. Alma imkanim varmi? Cevabinizi bekliyorum. Saygilarimla.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet çalıştığınız ve yahut yurt dışında sosyal yardım aldığınız sürece yetim maaşı alamazsınız.

    1. Ezgi dedi ki:

     Merhaba,

     Cevabiniz icin tesekkur ediyorum.
     Burda Buse hanim size soru sormus (Mart 11, 2018, 12:23 am): Babasi emekli sandigindan emekli ve kendisi calistigini soyledi. Ve siz bu soruya babasi emekli sandiginda emekli oldugundan dolayi calissada yetim maasi alabilicegini soylediniz.

     Benim ve hanimefendi ile durum farkimiz nedir? Aciklama verirseniz cok memnun olurum.

     Saygilarimla.

     Buse:
     Merhaba benım soruma cvp gelmedı rıca ersem cvplayabılır mısınız ? Bu arada rahmetlı BABAM emeklı sandığından emeklıydı ben suan SSK lı çalışıyorum eşlimden ayrılalı 2 yol oldu annem BABAM DAN maaş alıyor benımde rahmetli BABAM DAN yetim maaşı almam mümkün mü ? Teşekkürler

     Danışma Birimi:
     Merhaba,
     Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan çalışsanız da yetim maaşı alabilirsiniz.

  59. Fatih dedi ki:

   Merhaba babam altı ay önce vefat etti. SSK emeklisiydi ablamda dul eşi 2006yılında vefat etti vefatından sonra SSK ya para yatırıldı ablam eşinin maaşını alıyor 2 de çocuğu var babamdan da maaş alabilir mi

  60. Kubra dedi ki:

   Biraz once alo 170 i aradim. Annem babamin maasindan yuzde 75 aliyormus Sen de alirsan onun ki yuzde elliye duser. Sen de yuzde 25 alirsin dendi. Bir yanlislik yok mu
   Yuzde 60 es yuzde 30 yetim yaziyor sizin verdiginiz bilgilerde.

  61. Zeynep dedi ki:

   Merhaba, ben Bağkur’luyum. Bağkur günümü doldurduktan sonra bagkur ödemeyi bırakıp, vefat babamın maaşını alırsam, daha sonra yaşım geldiğinde de hem Bağkur maaşımı hem de SSK emeklisi babamın maaşını alabilir miyim? Teşekkür ederim.

  62. necla dedi ki:

   memur emeklisi dul bir kız çoğunun ssk lı babasından yetim aylığı almaması anayasanın eşitlik ilkesine aykırı değil mi?

  63. Latife dedi ki:

   Annem babam ayrı Annem dedemden emekli olarak görünüyor ve babamın herhangi bir sağlık güvencesi yok ben bu şartlar altında annemin emekli kurumundan faydalanabilir miyim? Eğer faydalanırsam nasıl bir yol izlemeliyim.

  64. özlem esin dedi ki:

   Babam ssk’dan emekliydi 4 ay önce vefat etti. Ablam 45 yaşında bekar. sembolik olarak bir kurumda %1 hisse ile şirket ortağı yapılmıştı. devlet otomatik olarak bağkurlu saydığı dönemden itibaren de bağkur borcu O şirket tarafından hiç ödenmemiş.
   Ablam Babamın emekli maaşını alabilirmi ? Bu konuda ne yapmamız gerekli ? bağkurdan feragat etsin dediler ama böyle bir uygulama var mı ? Yardımcı olmanızı rica ederiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer Anonim şirkette kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi ise veya Limited şirket ortağı ise Bağkur zorunluluğu var. Diğer hallerde bağkur ödeme zorunluğu yok.

    1. özlem esin dedi ki:

     Bağkur ödeme zorunluluğu olsa da Babamın emekli maaşını alabilirmi ? Bu konuda izlenecek yol nedir?

  65. NURŞEN bilgin dedi ki:

   BEN BAĞKUR EMEKLİSİYİM BAĞKUR EMEKLİSİ OLAN BABAMIN MAAŞINA MÜRACAT EDİP ALABİRİMİYİM

   1. NURŞEN bilgin dedi ki:

    soruma cevap alamadım

  66. Songül Sevil Karakan dedi ki:

   Ben bekarım ve ssk dan 2006 yılında emekli oldumğumdan beri emekli maaşı almaktayım. Babam 2007 yılında vefat etti, kendisi bağkur emeklisi. Babamın maaşını üvey annem almakta. Ben ssk lı olarak bağkurlu babamdan yetim aylığı hak ediyormuyum. Yanıtlarını sevinirim.

  67. Asena dedi ki:

   Slm babam 2015 te vefat etti ssk dan emekliydi annem şu anda babamdan dul maaşı alıyor dedem ise 1999 da vefat etti o da ssk dan emekli annem dedemden yetim maaşında alabilir mi yargıtay içtihadı var dava açan birisi almış

  68. Hatice dedi ki:

   Merhaba Şikayet uzerine kesilen memur emeklisi babadan alinan maaş tekrar baş vuru yapilinca maaşi almaya devam edebilirmi tesekkurler

  69. arda dedi ki:

   Merhabalar annem babamdan ayrı yaşıyor resmi olarak boşanmadı yoksulluk nafakası alıyor.annem boşansa babamdan nafaka almaya d3vam edermi.kendisinin hiçbir geliri yok 65 yaşında babam emekli memur ve birde dedem bagkur emeklisi vefat etti onun maasinin nekadarını alabilir şimdiden teşekürler

  70. Rana Demirel dedi ki:

   Eşimi 2012 yılında kaybettim ssk emekli maaşını alıyorum. Annem 2005 te vefat etti bağkurluydu,babam 1997 de vefat etti ssk lıydı ben anne yada babamdan emekli maaşı alabilirmiyim

  71. Buse dedi ki:

   Merhaba benım soruma cvp gelmedı rıca ersem cvplayabılır mısınız ? Bu arada rahmetlı BABAM emeklı sandığından emeklıydı ben suan SSK lı çalışıyorum eşlimden ayrılalı 2 yol oldu annem BABAM DAN maaş alıyor benımde rahmetli BABAM DAN yetim maaşı almam mümkün mü ? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan çalışsanız da yetim maaşı alabilirsiniz.

  72. Mustafa Kemal Genç dedi ki:

   Eniştem rahmetli oldu.Kardeşim,12 yaşında 7.sınıfa giden bir kız yeğenim ve 22 yaşında üniversite öğrencisi erkek yeğenim var bunların emeklilik yüzdeleri nasıl olur.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eş ve 2 çocuk şeklinde hesaplama yapılacak. Oranlarla ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemizi inceleyebilirsiniz.

    1. Mustafa Kemal Genç dedi ki:

     İlginiz için çok teşekkür ediyorum.Bir de küçük yeğenim 18 yaşından küçük olunca maaş alabiliyor mu?Son olarak da yeğenlerim ileride maaşdan düşünce tekrar kardeşim %75 e çıkıyor mu?Hayırlı günler dileğiyle tekrar teşekkür ederim.

  73. fatos dedi ki:

   merhabalar ben 32 yasinda dul bir bayanim issizim ve sosyal hicbir guvencem yok annem isci emeklisi babamda oyleydi babami kaybettim 2 yil oldu annem babamin maasini aliyor nekdr aldiginida soylemiyor banada sen baglanma maasa baglanirsan benden keserler evlenirsen diyor ben baglanmak istiyorum ama hicbir fikrim yok yardimci olurmusunuz lutfen

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal Sigortalar Kurumuna müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz. Anneniz eşinden de maaş aldığı için zaten % 50 oranında maaş alıyor. Sizin müracaatınızla düşmez. siz de %30 civarında maaş alırsınız annenizden ayrı olarak. Konu ile ilgili annenizi ikna etmek için Alo 170 danışma hattı ile görüştürebilirsiniz.

    1. fatos dedi ki:

     cok tesekkur ederim

  74. Nurhayat sezen dedi ki:

   Merhaba
   Babam 2001 de vefat etti. Su anda annem babamin maasini aliyor. Ben bekarim ve babamin maasin dan pay alirsam acaba annemin aldigi miktari olumsuz etkiler mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin maaşı düşer. Şu anda %75 oranda maaş alıyor. Sizin başvurunuz ile %60 a düşer Siz de %30 oranda maaş alırsınız. Maaş pay durumları ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

  75. Sefiye dedi ki:

   Merhaba ben Hollandada hollandaca kursu yuzunden 2000 yilinda tek vatandaslik vardi Turk vatandasliglndan izinli olarak ayrilmak zorunda kaldim istedigin zaman donersin dediler. Ben turk vatandasligimi geri almak istiyorum temelli donus dusunuyorum geri almak icin ne yapmam gerekiyor ne kadar zaman icinde geri alirim babam ssk dan emekli simdi vefat etti dulum babamin emeklisini abilirmiyim annemin emeklisi var annem aliyor iki masida temelli donuste alabilirmiyim nereye basvuracam ne kadar zaman surer almam icin bana yardimci olun cok caresizim turkiyeye gidince hic masim olmayacak Hollanda vatandasligimi oldurmeden alabilirmiyim uc ay Turkiyede kalabilirim girdi ciktigi illa Hollandayami yapmam gerek bir kisi bir gun fazla kalmis Turkiyede hapis cezasi almis para cezasina cevrilmis sinir disi edip bes sene Turkiye girmeme cezasi almis bende cok korkuyorum ayni sorunlari yasamamak adina once bilgilenmek sonra donus yapmak istiyorum ne olur bana yardim edin vatanima donmek istiyorum izinli ayrildim hic bir suc islemedim vatanimi cok seviyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızdan maaş alabilmek için Türk vatandaşlığına dönüş yapıp Yurt dışında hiç bir gelire sahip olmamanız gerekmektedir. Vatandaşlık konusunda bilgi sahibi değiliz. Avukatların veya Konsolosluğun cevap vereceği bir konu.

  76. Osman dedi ki:

   22 Yaşindayim Acik Lise Okuyorum Annem Ve Kiz Kardesim babamin Emekli Masini Aliyorlar Evliyim Bnde alabilirmiyim %10Raporum var iki sefer amelyat oldum cene kirigindan dolayi calisamiyorum Acil Cvp Verirseniz Sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Lise düzeyinde eğitim gören erkek çocukları 20 yaşına kadar yetim maaşı alabilmektedir

  77. serkan dedi ki:

   merhaba annem dul maası alıyor babamı 1993senesınde kayıp ettık dedem rahmetlı 1962 yılında rahmetlı oldu annem babamdan maas aöıyor dedemdende alabılırmı cvb yazarsanız cok sevınırım ıyı gunler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hangi kurumdan maaş aldıklarını yazmalısınız.

  78. Merve Yılmaz dedi ki:

   Merhaba,

   Annemi 1999 yılında babamı 2017 yılında kaybettim.

   26 yaşındayım. SSKlı olarak bir işe başlayacağım. Yetim aylığım kesilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli maaşı aldığınız hak sahibi emekli sandığı emeklisi değil ise çalıştığınızda yetim maaşınız kesilir.

  79. Ayşe ilcan dedi ki:

   İmam nikahli evliyim babadan emekli
   Maaş aliyorum yasalmi acaba

  80. ayşe dedi ki:

   ben 4A ‘dan 31.10.2006 da emekli oldum. 3 yıldır eşimden ayrıyım. emekli maaşım asgari ücretin altında. başka bi gelirim yok. kızımı okutuyorum. babam 1985 yılında öldü. 2009 yılında makam tazminatıyla bağkur emekliliği bulunmaktaydı. ben babamın maaşını alabilir miyim? teşekkürler

  81. Buse dedi ki:

   Merhaba ben SSK lı olarak özel bir şirkette çalışmaktayım. 2 yıldır oldu eşimden ayrıldım 5 ay önce Babam vefat etti Annem sağ Babam’ın maaşını alıyor benimde alma hakkım varmı ? Teşekkürler

  82. Demet Arslan dedi ki:

   Babam haziran 2008 de vefat etti 10 yıldır annem ve kız kardeşim devledin kendilerine bağladığı maaşı alıyor annem 1000 kız kardeşim 500 TL şimdi dedem öleli de 5 yıl oldu onun maaşını da ananem alıyordu şimdi ananem de vefat etti annem dedemin maaşını alabilir mi babamda dedem de sgk emeklisiydi mesela annem maaşını kızkardeşime devredip dedemin maaşını alabilir mi

  83. vildan dedi ki:

   babadan sgk annenemin bağkur 2 sinide alabiliyormuyum

  84. kibar dedi ki:

   Ben kaç yıldır babamın emekli maaşını almıyordum ablam alıyodu. Almadıgım zamanlarda o para toplanıyor mu

  85. Sevda dedi ki:

   Bu tesadüfüdür midir bilemefim iki farkli günde sorumu sordum her ikisinide cevap yazmadınız

  86. Aysel Baltacı dedi ki:

   Merhaba ssk emeklisiyim bagkur emeklisi olan sevgili babam 04 .01 .2001 de vefat etti,babamın maaşını alabilirmiyim. ..Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak bağkur emeklisi babanızın maaşını alamazsınız.

  87. Fatoş dedi ki:

   Merhabalar ben SSK emeklisiyim babamda SSK emeklisi babamın vefatı halinde ben babamın maaşını alabilir miyim annem le ikimize mi bölünür maaş teşekkür ederim

  88. Sevilay dedi ki:

   Babam öldü SGK maaşlısıydı şimdi annem alıyor. Bende eşimden ayrıyım ve bir çocuğum var maaştan nasıl yararlanabilirim?

  89. Ayşe parlar dedi ki:

   Merhaba 2004tebağkur emeklisi Babam öldü ben dulum babamın maaşı üzerimde mal bulunduğu için çok cüzi ödeniyor kanun değiştimi

  90. Osman F. dedi ki:

   Annem babasından yetim maaşı alırken alzheimer hastası oldu. boşandığı ve ayrı yaşadığı eşi ona aynı evde bakmaya başladı. Annemin aldığı yetim maaşı kesilir mi ve SGK geçmişe dönük borç çıkartır mı.

  91. Çiğdem dedi ki:

   Annem ssk emeklisi vefat eden babamdan dolayi maaş aliyor. Bende 36 yaşında dul kizi olarak babamin emekliliginden yararlanmak istiyorum fakat nereye müracaat etmem gerektiğini bilmiyorum.kktc de yaşıyoruz bugün tc elçiliğine gittim fakat oradan yardımcı olmayacaklarını söylediler ve yonlendirmedilerde!

  92. Hatice dedi ki:

   Merhaba, babam emekli sandigindan malünen emekliydi vefaat etti maaşini annem aliyor ablamda esi vefaat etti oda babamin maaşini aliyor bende eşimle ayrildim bende maaşini aliyordum ayrildigim eşim cocuklarimi gormeye geldigi icin iftira edildi beraber yasiyor diye ayrildigim eşim benden ayriliktan bir ay sonra tekrar baskasyla evlendigi halde ssk sikayet edilmisim mahkemede ispat edemedim beraber olmadigimizi maasim kesildi geri ödeme yaptim ve bir baska evllilikte yapmadim yesil kartliyim ve şu an tekrar başvursam babamin maaşini alabilirmiyim maaş yaklaş üç yil önce kesildi

  93. Merhaba, soruma cevap alamadım. Herkese cevap verdiniz bana neden yok?

  94. Sevda dedi ki:

   Marhaba
   Babam 04/10/1941 dogumlu. 25.07.2010 tarihinde
   Vefat etti.Emekli degildi.Ssk lı olarak yaklaşik 900
   günu var
   Ben 45 yasındayım çalışmıyorum
   Sorum şu babamdan borçlanarak veya ne şekilde oluyorsa
   maaş alabilirmiyim

  95. İnci dedi ki:

   merhaba ben SGK emeklisiym dulum babam da SGK emeklisiydi 2010 da vefat etti maaşını alabilirmiy m tesekkur ler

  96. Arya dedi ki:

   Son 3yilimi isteğe bağlı olarak ödeyip SSK emeklilik hakkı kazandım ,emekliyim 2012 de vefat Eden annemden Emekli sandığın dan yetim aylığı almaktayım.
   0cak 2004 de vefat eden babamdan Bağkurlu idi yetim ayligii alma hakkim da varmı ?
   Teşekkürler.

  97. yasemin dedi ki:

   Merhaba
   Ben sigortalı çalışan değilim emekli olmak için dışardan ssk ödüyorum 4b oluyor sanırım babam ssk emeklisiydi babamdan maaş alabilirmiyim acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı ödemesi fiili olarak çalışma sayılmadığından yetim maaşı alabilirsiniz.

  98. Fehiye Zencirci dedi ki:

   Babam sigorta emeklisiydi.ben boşanmış ama çalışan bir bayanım.
   Onun maaşından pay alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışan olarak ssk emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  99. Oğuzhan dedi ki:

   nerhaba

   benim babam vefat etti.Babamın emekli maaşı vardı 18 yaşına gelince okuduğumuzu ispatlamak için ne yapmalıyız

  100. Asuman dedi ki:

   Babam sskdan emekli bende 3 kez evlendim ayrıldım yinede babamın vefat durumunda maasini alabiliyormuyum

  101. Arif dedi ki:

   Merhaba
   2003 yilinda babam vefat etti.2014te bagkurdan dul ve yetim maasi baglandi.2012 yilinda once ben evlendim sonra ablam ve yine 2012 de annem de evlilik yapti.Ablamla ceyiz yardimindan da faydalanmistik.suan esimle bosanma asamasina geldik 8Aylik hamileyim.bosaninca yetim maasi baglanir mi? bagkura dilekce ile bildirsem ne kadar süre sonra faydalanabilirim.(sigortam yok)TESEKKURLER

  102. Merhaba, daha önce cevap vermiştiniz ama tatminkar değildi. Babam devlet memuru olarak 9 yıl çalışmış. Emekli olmamış hiç. Ben SSK emeklisiyim. Yedek subayligini borçlanıp maaş alabilirmiyim. Bir de babam primlerini çekmişmidir. SSK da erkekler çekemiyor sanırım fakat Emekli sandığında nasıl onu merak ediyorum. Teşekkürler.

  103. Filiz dedi ki:

   İki kiz kardeş babamdan yetim maaşı alıyorduk ablam 13 şubatta vefat etti ablamın maaşı bana aktarılırmı bu işlem için herhangi bir başvuru gerekiyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaş otomatikman belli oranda aktarılır. Ancak işin hızlanması için ikametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik kurumuna dilekçe vermenizde fayda var.

  104. Merve dedi ki:

   Merhaba. Babam vefat etti bagkur dan emekli maasini aliyorum.fakat sgk li bir işe girdigim de maasim kesilir mi yoksa her ikisini de alabiliyormuyum.? Abimin yasi 18 gectikden sonra abime dusen hak anneme baglanmadi. bagkur maasinda erkek cocugun hakki anneye baglanmiyor diye duymustum dogrumu acaba. Bilgi verirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    işe başladığınız takdirde yetim maaşınız kesilir. Kardeşiniz de dilekçe yazsın işi hızlandırır. Erkek veya kız çocuk ayrımı yok maaştan düştükten sonra aktarılması gerekir. Pay oranları ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

  105. Şükriye dedi ki:

   Merhaba babam vefat edeli 3 buçuk yıl oldu şimdi ben eşimden ayrılıyorum babamın maaşını almak için sgk ya başvuru yapıcam. Sorum şu maaş % kaç oranında bağlanır ve toplu para alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Toplu para alamazsınız. Maaşınız başvurduğunuz tarihten itibaren işlemeye başlar. Emekli maaşı pay oranları ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  106. fulya dedi ki:

   eşimden boşandım.rahmetli annem sigortadan malulen emekli idi.beni evlat edinen babam (RAHMETLİ OLDU 10-12-2008 de) önce bağkur sonra sigortadan emekli oldu.her ikisindende maaş alabilirmiyim?

  107. eslem dedi ki:

   merhaba.Babamdan bağkur yetim aylığı alıyordum sigortalı işe başladığım için maaşım kesildi kasımda işten ayrıldım.22-12-2017 tarihinde sgk ya işten ayrıldıgıma dair tekrar maaşımın baglaması için dilekçe verdim.2018 in şubat 28 inde maaş bağlandı ama diğer ayların parası yatmamış,170 i aradıgımda maaşınınız kesintiye uğramış dediler?ne yapmam gerekiyor ve sigorta 2 aylık maaş hesaplayıp yarısını kesintiye uğratmış,normalde aralık ayı maaşımında hesaplanması gerekmiyor mu?

  108. Necati Karataş dedi ki:

   Kız kardeşimin eşi 4/C li iken. 2011 yılında vefat etti. Kız kardeşim eşinden dul maaşı almaya başladı. Babam da 4/A dan emekli aylığı almakta iken 25.12.2015 tarihinde vefat etti. Kız kardeşim babamdan yetim aylığı alabilir mi? Alabilirse ölüm tarihine göre geçmiş aylığını da alabilir mi?Şimdiden iyi çalışmalar diler. Teşekkürlerimi sunarım.

  109. Nurten dedi ki:

   Fakat yıllardır bagkurumu odeyemiyorum. Babam emekli sandığı emeklisi. Onun sağlık güvencesinden yararlanabilmek ve vefat ettiğinde emekli maaşından yararlanmak için nasıl bir yol izlemeliyim.

  110. San sayman dedi ki:

   Babam ölmeden önce emekli sandığındaki primlerini çekmiş. Benim sorum ben babamın çektiği primleri geri ödeyerek yetim maaşı beğlatabilirmiyim kendime? Babamın Ölüm yılı 1979. Rica etsem biliyorsanız cevap yazabilirmisiniz? Teşekkürler

  111. yurdagül dedi ki:

   merhaba
   babam bir futbol takımının masörüydü. maç esnasında kalp krizi geçirdi. hastaneye kaldırıldı hastanede vefat etti. o dönem tazminat falan verilmedi. duyduğum kadarıyla yeni kanunla kalp krizi iş kazası kabul ediliyor. böyle bir durumda hak sahibi olabilir miyiz. ayrıca ben ssk dan emekli oldum. bekarım. babamdan (ssk dan)maaş alabilir miyim. ayrıca evlendiğim takdirde çeyiz yardımı alabilirmiyim. şimdiden teşekkür ederim. iyi günler

   1. yurdagül dedi ki:

    1986 yılında vefat etti.

  112. Sevda dedi ki:

   Babam 04.10.1941 dogumlu.25.07.2010 tarihinde vefat etti ama emekli degil.Ssk lı olarak yaklaşik 900 gunu var
   Ben 45 yaşindayim bekarım su an çalısmiyorum babamdan yetim aylıği alabilirmiyim?

  113. Didem dedi ki:

   Merhaba vefat eden babamın ssk günlerini nasıl öğrenebilirim? Çalışmıyorum ve yetim aylığı bağlatmak istiyorum.

   iyi çalışmalar.

  114. Ayşe yunus dedi ki:

   Merhaba eşim ssk işçi emeklisi. Eşim 1996 da vefat etti. Eşimden kalan maaşı ben ve üvey kızım alıyorduk. Şimdi diğer dul kızımda almak istiyor.
   1) bu kızımda başvuru yaparsa maaşım çok düşer mi?
   2) yeni başvuracak kızım hem bakıcı aylığıda alıyor başvurusu kabul olur mu? Ya da bakıcı aylığı kesilir mi?

  115. sema dedi ki:

   İyi akşamlar.ben eşimden %60 dul maaşı aklmaktayım. eşim 6 ay öncesi vefat etti, ssk emeklisiydi. babamda ssk emeklisiydi 2006 da vefat etti. benim babamdan yetim aylığı alma hakkım varmıdır ? teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her ikiside ssk emeklisi olduğu için tercih ettiğiniz aylığı alabileceksiniz.

  116. tarık dedi ki:

   merhaba, ablam 15 senedir isviçrede ve babamızdan kalan maaşını 15 senedir çekmiyor. bu maaşları alabilmesi mümkün müdür? kendisi dul.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışı kaldığı ülkede çalışıyor veya sosyal yardım alıyor ise yetim maaşı alamaz.

  117. Gizem dedi ki:

   Merhaba 25 yaşında bi bayanım .babamın vefatından sonra annem ve ben emekli maaşı alıyorduk ben sigortalı bir işe girince dilekçe yazdım ve maaş anneme döndü şu snda işten ayrıldım tekrar dilekçe yazsam maaş ve diğer sigorta haklarım bana geri dönermi acaba ve tekrar nereye basvurmam gerekiyor ?tesekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenize geçmesi için dilekçe verdiğiniz kuruma tekrar başvuru yaparak yetim maaşınızı alabilirsiniz.

  118. yesom dedi ki:

   Merhaba, Babam emekli sandığı emeklisiydi ve 5 sene once vefat ett. Annem maasını alıyor. Ben SGK çalışanı ve bekarım. Maaş alabilirim sanıyorum fakat annemin maaşı çok kesilir diye kaygı yaşıyorum.
   Acaba % kaç oranında bir dağılım olur ? 5 sene sonra muracaat etsem nasıl bir süreç uygulanır ? Teşekkürler

  119. Nurgül dedi ki:

   Merhaba,

   2006 yılında babam vefat etti. emekli aylığı anneme bağlandı. ben özel bir bankanın özel sandığına bağlı olarak çalışıyorum.

   1-Babamdan kalan maaşın yarısını alabilirmiyim ?
   2-Başvuruyu e-devlet üzerinden yada en yakın sgk danmı yapmalıyım?
   3- Maaş ikiye bölünürse şu an annemin aldığından dahamı az tutar alırız?

   teşekkürler

  120. yeşim dedi ki:

   babam emekli sandığından emekliydi..vefat etti..ben sigortalı olarak bir kurumda ..çalışıyorum..eşimden ayrıldım..babamdan maaş alabilirmiyim..

  121. YEŞİM ÖZEL dedi ki:

   sgk çalışanıyım..boşandım..babamdan maaş almak istiyorum..annem de maaş alıyıor babamdan ..babam emekli sandığından emekli..sanırım ben bu durumda sorun olmadan maaş alabiliyorum..müracat etmek için hangi belgeler gerekli..?

  122. Ayşe dedi ki:

   1. Sorum: İsmim Ayşe; Babamın vefatından sonra yetim maaşı almaya başladım.Sigortalı işe girince de iptal için dilekçe yazdım.işten ayrıldıktan sonra evlendim yetim maaşımın annemin üzerine aktarılması ile ilgili bir dilekçe yazabilr miyim? Böyle bir hakkım var mıdır?
   2.Sorum: Erkek kardeşim de yetim maaşı almaktaydı. Kendisi şuan 28 Yaşında ve maaşı alamamakta.Onunda dilekçe yazıp maaşını anneme aktarması mümkün müdür?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    sizden ve kardeşinizden düşen maaşlar. otomatikman annenizin maaşına eklenir. Eğer eklenmedi ise kardeşiniz ve kendiniz için dilekçe yazabilirsiniz.

    1. Ayşe dedi ki:

     Cevabınız için teşekkür ederim. Bizden düşen maaşların eklenip eklenmediğini nasıl öğrenebilirim ? Bankadan yada SGK ‘dan mı ?
     ( Hesaplamak karışık biraz inceledim işin içinden çıkamadım.)

    2. Ayşe dedi ki:

     Merhabalar
     Soruma cevap gelmedi.Benim ve erkek kardeşimin aldığı yetim maaşlarının, annemin maaşına eklendiğini nereden öğrenebilirim. Teşekkürler…

  123. FİRDES SÖĞÜT dedi ki:

   Babam 1978yilindan 65 gün Luk sigortası varmış babam 2006 yılında vefat etti ben kızıyım ve dulum babamı emekli yapabilirmiyim ve ben olursa bu maaşını alabilirmiyim ne yapmam lazım bilgi verirseniz sevinirim

  124. Pınar dedi ki:

   Merhaba ben yaklaşık 4 yıldır çalışmıyorum yetim aylığı için başvursam ne kadar maaş alırım annem alıyor 4 kız kardeşiz 3 kardeşim sigortalı çalışıyor birde geriye dönük yetim aylığı maaşlarımı alabiliyormuyum

  125. Senem onal dedi ki:

   Maaşı almak için nereye nasıl ne sekilde basvuru yapmaliyim .basvuru yaptıktan ne kadar zaman sonra alabilirim maasi.

  126. hüseyin dedi ki:

   dulum .babamdan maaş almaktayım .bu maaşımı bankaya gösterip ev kredisi kullandım borcum devam etmekte.şimdi ablamın eşi vefat etti .ablamda aldığım maaştan almak istiyor. ablamın eşi öğretmen emeklisi idi .eşinin üzerinden maaş almakta.bu durumda babamın maaşından maaş alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Kardeşiniz babadan da emekli maaşı alabilir. Eğer siz tek başına yetim maaşı alıyorsanız çok fazla düşüş olmaz. Şimdi % 50 alıyorsunuz. Kardeşiniz başvurunca % 40 a düşer.

  127. Tuba dedi ki:

   Merhaba. Annem babam ayrı. Babam isteğe bağlı bağkurlu. 4692 gün hizmet sayısı var. 9. Basamakdan. Yalnız aklı melikeleri yerinde olmadığı için emekli maaşı da hiç almadan vefat etmiş. Ben eşimden ayrıldım. Çalışmıyorum. Hak sahibi oluyormuyum. Oluyorsam ne kadar bağlanır. Şimdiden teşekkür ederim.

  128. Ebru dedi ki:

   Merhabalar, Ben Almanyada yasiyorum dulum ve üc cocugum var buradan sosyal yardim almaktayim ,Babam bundan iki sene önce rahmetli oldu sgk ya
   bagli emekliydi ve ben kendisinin emeklisini alma imkanim var mi?

  129. Mukaddes KARASU dedi ki:

   Merhaba,
   Ben eşimden yaklaşık 20 yıl önce boşandım ve nafaka almadım. 10 yıl önce babamı kaybettik, kız kardeşim ile birlikte babamın maaşını alıyorduk. kız kardeşimi 3 yıl önce kaybettik ve tek başıma maaş almaya başladım. Annemde emekliydi, 3 ay öncede annemi kaybettik. Ben şimdi hem annemin hem babamın maaşını alabiliyormuyum? Alabiliyorsam nereye başvurmam gerekiyor, bulunduğum ilçedeki ssk ilgilenirmi? hangi evraklar ile başvurmalıyım? Kolay gelsin iyi çalışmalar.

  130. Sinem dedi ki:

   Merhaba ben esimden bosandim babam vefat etti annem ikinci evliligini yapti ben bu durumda babamin maasinin yuzde kacinj alabilirim tesekkurler

  131. Ar.At cikmazda dedi ki:

   Merhaba
   2003 yilinda babam vefat etti.2014te bagkurdan dul ve yetim maasi baglandi.2012 yilinda once ben evlendim sonra ablam ve yine 2012 de annem de evlilik yapti.Ablamla ceyiz yardimindan da faydalanmistik.suan esimle bosanma asamasina geldik 8Aylik hamileyim.bosaninca yetim maasi baglanir mi? bagkura dilekce ile bildirsem ne kadar süre sonra faydalanabilirim.(sigortam yok)TESEKKURLER

  132. San sayman dedi ki:

   Merhaba
   Benim babam emekli sandığına çalışmış. Ama ölmeden önce primlerini çekmiş. benim herhangi bir şekilde babamdan maaş bağlanabilirmi?(geri ödeme gibi) 1979 ölüm yılı.

  133. Ayfer dedi ki:

   Merhabalar,
   Ben kamu kurumunda işçi olarak çalışıyorum.Eşimden ayrıldım. Babam emekli sandığından emekli vefat etti. Emekli maaşını alabilir miyim ?

  134. nilay dedi ki:

   annem emekli sandığından emekli yine de dedemin maaşından yararlanabiliyor mu

  135. nunu dedi ki:

   Merhaba. Babamdan yetim maaşı alıyorum. Sigortalı bir işe gireceğim. Kesilecek. Sigortaya dilekçe yazmadan kardeşlerime döner mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Otomatikman kardeşlerinize artış olur. Ancak hızlandırmak için …/…./…… tarihinde çalışmaya başladığımdan dolayı maaşımın kardeşlerime aktarılmasını arz ederim. şeklinde bir dilekçe vermeniz uygun olur.

  136. İbrahim halil dedi ki:

   İyi gunler bnm babam köy korucusu idi vefat etti annem maasindan yararlaniyordu biz 3 kardes te yeni yararlanmaya basladik annemin maasindan kesinti oldu acaba bizim yararlanma surelerimiz biterse annemin maasi eski miktarin da mi kalir yoksa enson kac lira aliyor sa ayni miktar da devammi eder .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz tek başına % 75 oranda maaş alıyordu. Size bağlandıktan sonra Anneniz %50 siz ise % 25 % 25 olarak alıyorsunuz. sizden maaş kesilirse anneniz yine % 75 e çıkacak.

  137. Semra Bay dedi ki:

   Babam sgk emeklisiydi. 2011 de vefaat etti. Ben.de 2014 te bosandim. Devlet memuru degilim. Calismiyorum. Eski esimden nafaka aliyorum. Babamdan yetim ayligi alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet babanızdan yetim maaşı alabilirsiniz.

  138. şeyma dedi ki:

   merhabalar
   babam emeklı ve halen yasıyor. ancak kendısıyle görüsmüyorum. çalısmıyorum da babamın maasından almam mümkün mü? ya da ne tür haklarım var. kendısınden nasıl yararlanabılırım?
   cevap için şimdiden tesekkurler

  139. tülay KAMSIZ dedi ki:

   babam ssk emekli vefat etti özürlü bir ablam var maaş alıyor ama özürlü olduğunu beyan etmedik etmemiz gerekiyormu edersek yararı olurmu saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ayrıca özürlü olduğunu bildirmenize gerek yok.

  140. Elvan dedi ki:

   babam vefat edeli 15 sene oldu ben 7 yıldır dulum, esimden sgk maası bağlandı, babam bağkur pirimlerini ödemiş ama o dönem sordugumda bir görevliye az bi gün eksiği var askerlik borçlanması ile beraber demişti, takip edin alabilirsiniz daha sonra demişti, askerlik borçlanmasını ve epeyce odenmiş pirim ile birlikte yeni kanunda maaş hakkına sahipmiyim? Gün sayısını net nereden öğrenebilirim? O dönem sadece bir ilde bakmıştık oysa bir iki ilde daha iş yapmıştı. Ankaraya basvurdugumda alabilirsiniz bağlı oldugu ile basvurun denmişti, basvurdugum yer o sehir için baktı, askerlik borclanması ile biraz daha gün olursa alırsınız deditdi 2013 yılında. Takip edin aflar oluyor vs dediler. Nereden nasıl öğrenebilirim şu an hak sahibimiyim diye? Eğer sahip isem dul kaldığımdan itibaren kaç sene geriye dönük maaş alabilirim? Saygılar, hayırlı günler….

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hangi ilden baktırırsanız baktırın sistemde tüm primleri gözükür. İkametgahınıza en yakın sosyal güvenlik merkezine giderek tekrar hesaplama yaptırabilirsiniz. Öncesinde Eğer emeklilik hakkı dolmuş ise dul kaldığınız dönemden itibaren hesaplama yapılır. Ancak borçlanma yaparak emekliliği hak edecekse. Borçlanmayı ödedikten sonra emekli olacaksa yeni tarihten sonra hak edersiniz.

  141. vedat erkan dedi ki:

   Merhaba,memur emeklisiyim,,,babam bağ-kur emeklisiydi, , eşimi ,annemi ve babamı kaybettim,yeni kanun çıkmış babamdan kalan emekli maaşımı alabilirmiyim,, hak ediyorsam geçmiş yıllarıda alırmıyım Teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Memur emeklisi olarak Bağkur emeklisi babadan maaş alınamıyor. Bununla ilgili henüz değişen bir kanun yok.

  142. Nurten dedi ki:

   Merhaba 10 yıl önce boşandım. Bagkurlu kuaförüm. Fakat yıllardır bagkurumu odeyemiyorum. Babam emekli sandığı emeklisi. Onun sağlık güvencesinden yararlanabilmek ve vefat ettiğinde emekli maaşından yararlanmak için nasıl bir yol izlemeliyim.

  143. Esra dedi ki:

   Esra Yorumunuz denetim için bekliyor.
   Şubat 17, 2018, 12:28 am

   Merhaba,
   Babam 1984’te vefat etti. Emekli İş Bankası Müdürü idi.
   Ben 2014’te SSK emeklisi oldum. Bekarım. Babamdan maaş alabilir miyim?

  144. dilek dedi ki:

   merhaba,

   Annem boşandı ve hiç bir geliri yok dedem emekli sandığı emeklisi ve 1993 yılında vefat etti. babasından dolayı maaş bağlanır mı ve 4 kız kardeşler imzaları gerekli midir ? kardeşlerin maaş bağlanması konusunda.

  145. Esin dedi ki:

   Babam emekli asker vevat etti Ben sgk emeklisiyim eşimden ayrıldım Babamın maaşını alabilirmiyim

  146. Rahsan dedi ki:

   Babam 2002 de vefaat etti türkiye emekliydi ben kendim yurtdisinda yasiyorum ve 2008den berli dulum..ve Calismiyorum….Avusturya vatandasiyim..Babamin emekliligini alabilirmiyim

  147. Seher dedi ki:

   2012 de vefat eden eşimden emekli sandığından maaş alıyorum annem ve babam SSK emeklisiydi annem 2013 te babam 2017 Mayıs ayında vefat etti her ikisinin de maaşını alabilirmiyim teşekkür ederim .

   1. Seher dedi ki:

    Soruma neden cevap alamadım günlerdir denetim için bekliyo yaziyo

  148. Ahmet türkalp dedi ki:

   Dedem 1989 da vefat etti. Sigortadan emekli olmuştu, Annem’e babasının maaşı Bağlanır mı,şartlar nedir.Annem ev hanımıdır.Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babadan emekli maaşı almak için evli olmamak ve çalışmamak yeterlidir.

  149. Berin dedi ki:

   Merhaba
   Babam 2011 de vefat etti sgk emeklisiydi.Bende sgk kı olarak çalışıyorum babamın maasından faydalanabilirmiyim

   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız ssk emeklisi olduğundan çalıştığınız müddetçe yetim maaşı alamazsınız.

  150. nurullah dedi ki:

   babam emekli oldu ama 2 ay sonra vefat etti 13 yasinda kiz kardesim var babamdan kalan emekli maasini ona nasil aktaririz ne yapmaliyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En yakın sosyal güvenlik kurumuna kardeşiniz yetim maaşı için başvurması gerekecek.

  Sorunuzu Yazın