• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI


  emeklilikte prime takılanlar

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bir kişinin babası vefat etme durumunda o kişinin babasının emekli maaşını alması için gerekli olan koşulları anlatacağız. Bir diğer deyişle babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir sizlere aktardık. Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. İşte bu şartlar sağlandıktan sonra ise emekli maaşı almak için gerekli durumları yapıp başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gereklidir. Daha sonra ise bir müddet geçecek ve gerekli her türlü şartı sağladığınız öngürülürse emekli maaşını alabilirsiniz. İşte bu yüzden bu şartların veya koşulların önemi oldukça çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.


  Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

  • İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
  • Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
  • Çocuklar ayrıca 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Ancak kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

  Babadan emekli maaşı alma koşullarını sizlere aktardık. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Esra dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 1984’te vefat etti. Emekli İş Bankası Müdürü idi.
   Ben 2014’te SSK emeklisi oldum. Bekarım. Babamdan maaş alabilir miyim?

  2. Fuat dedi ki:

   Merhaba
   Beb 53 yasinda SGK dan emekli %60 engelliyim babamda emekli sandigindan emekliydi babam ve annem rahmetli oldu babamin emekli maasini alabilirmiyim bukonuda yardimlarinizi bekliyorum.
   Saygilarimla sevgi ile kalin

  3. ümmügül dedi ki:

   merhaba, eşim emekli ama düşük seviye maaşımız. babam sgk dan emekliydi vefat etti. ben hiç çalışmadım yetim maaşından faydalanabilri miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli olduğunuz için yetim maaşı alabilmeniz mümkün değil.

  4. Ceren dedi ki:

   Merhabalar babam.daha olmedi ogretmendi sonrasinda ise kendi kendine prim odemis sanirim suan emekli bagkurlu maasinida bilmiyorum baskasiyla evli tek kiz cocugu benim eside sigortaliymis bana kendisi olunce.esinin maas almicagini onun maasinolsugunu ve sadece benim maas alicagimi soyledi bu dogrumudur? Esi maas alma hakki olsaydida yine almak istemeseydide ben nekadar alirdim tamamini alabilirmiydim?

  5. nermin dedi ki:

   merhabalar ben emekli sandığı emeklisiyim ve yine emekli sandığı emeklisi eşimden dul maası alıyorum. Babam iş bankası emeklisi olup 1992 yılında vefat etmişti
   Bu durumda babamdan da maaş alabilir miyim

  6. Hulya dedi ki:

   Ozel bir sirkette sgk li calisiyorum. Bosanma durumunda vefat etmis memur emeklisi babamdan maas alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet alabilirsiniz.

  7. Şükriye kartaca dedi ki:

   Merhabalar ben eşimi 3 yıl önce kaybettim onun emekli maaşını alıyorum kızım boşandı Hastalığından dolayı çalışamıyor ben babamın emekli maaşını almak istiyorum oda babasının maaşını alsın istiyorum acaba ne kadar maaş alırız bilgilendirirseniz çok memnun olurum

  8. Merhaba. Babamın 9 yıl memuriyeti var. 1983 yılında vefat etti. Ben SSK emeklisi ve bekarım. Yedek subay olarak askerlik yapmış bunu borçlanarak emekli maaşı alabilir miyim. Teşekkürler. Soruları okudum fakat benzer bişey bulamadım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet süresi 5 ile 10 yıl arasında olan devlet memurlarının ölümü halinde kız çocuklarına emekli maaşı bağlanır. Müracaat ederek yetim maaşı alma hakkınız bulunmaktadır.

    1. ibrahim dağlıkaya dedi ki:

     benim sorduğum soruyu neden atlıyosunuz

  9. ibrahim dağlıkaya dedi ki:

   merhaba gecen soru sormuştum tekrar bilgi almak istiyorum annem babamın emekli maaşını alıyor emeklisandığından dedemde bağkur emeklisi siz alabilir demiştiniz ama annem 1800 tl alıyo dedem de 800 tl falan alıyodu yanı bu durumlarda hak kazanımı varmıdır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızdan aldığı maaş tutarının bir önemi yok. Dedeniz emekli sandığı emeklisi olduğu için maaş alabilir.

  10. safiya türk dedi ki:

   Merhaba babam 2000 yılında vefat etti bagkur emeklisiydi ben eşimden ayrıldıım.Asgari ücretli ve ssk lı olarak çalışıyorum.oğlum 27 yaşında devlet memuru,kızım 22 yaşında lise mezunu ev kızı annem vefat kardeşlerimin üçüde memur..babamın emekli maaşını alabilirmiyim

  11. Ayse dedi ki:

   Merhaba ben kocamin emekli maasini aliyorum kocam (bagkurlu) babam 2008 senesinde vefat etti babmin (bagkur) emekli maasini almak istoyorum ve ben babamin emekli baasini alirsam kizima kocamin tam emekli maasini verirler mi

  12. fatma yaktirik dedi ki:

   esim babasindan emekli sandigindan kalp rahatsizligi nedeniyle askerlik yaoamadigi icin 40 yildir maas aliyordu esim ssk li olarak calip emekli olursa emekli maasi ve babasindan aldigi maasi alabilurmi tesekkurler

  13. e.erkılınç dedi ki:

   selamlar babam 1997 yılında vefat etti ben ve annem birlikte yetim maaşı almaya başladık.ben evlenince kesildi.şimdi tekrar başvurdum.babam ssk dan emekli.dedem 1985 yılında vefat etmişti.daha sonra ananem almişti maaşı ancak ananmede vefat ettiği için size sorum şu olacak….ben babamdan maaş alıp annemde dedimin maaşına başvursa ben babamdan annem babsından maaş alabilirmi…ve maaş oranları ne olur….teşekkürler

  14. Burhan dedi ki:

   Merhaba
   Babam vefat etti.bağkur dan 2016 yilimda emekli oldu.annem emekli maaşı alabilirmi.annemin emekli maaşı almak için ne yapmalıyım.

  15. burcu pınar dedi ki:

   babam emekli sandığından emekli.vefat etti.annem emekli sandığından emekli sağ.ben evlenmedim 3o yaşında bayanım.ssk lı olarak çalışıyorum babamın emekli maaşını alabilirmiyim.

  16. Yasemin dedi ki:

   Merhaba Annem 43 yaşında Babası 2014 yılında 70 yaşında vefat etti sgk emeklisi olup anneannem maaşını alıyor. Annemde başvuru yapıp parayı aldığında anneannemden ne kadar kesinti olur annem ne kadar maaş alır ? Ve ölümünden itibaren 2014-2018 arasındaki alinmayan maaş da alınabilir mi bilgilendirirseniz çok memnun olurum .

  17. uğur dedi ki:

   Babam 2014 yılında vefat etti emekli sandığından emekliydi annem babamın maaşını alıyordu dedemde çiftçi bagkuru emekliydi 1999 tarihinde vefat etti dedemin maaşı içinde müracaat ettik araştırıldı hak kazandığımız söylendi 2 yıl dedemin maaşını da aldı annem daha sonra haksız kazanç deyip kesildi ve aldığı paralar faiziyle geri istendi ve babamın maaşından otomatik kesiliyor bunun nedeni nedir yardımcı olursanız sevinirim

  18. Seda dedi ki:

   Merhaba babam 2001 yılında Almanya’da vefat etti malülen emekli olmuştu .öldükten sonra ben sadece iki yıllık maaşını alabildim lisede okuduğum için sonra okul bittiği için alamadım .şimdi ben evleneceğim herhangi bir maaşım Yok çeyiz parası almam mümkün mü ? Cevap verirseniz sevinirim teşekkür ederim.

  19. Leyla dedi ki:

   Merhaba, babamdan yetim maasi aliyorum ama ayni zamanda ikinci esi de aliyordu yani maas bolunuyor. Fakat 2. Esi evlenmis ben maasin tamamini alabilir miyim? Ve sanirim imam nikahı ile evlenmis olabilir bu durumda benim hukuki bir yaptirimim olabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkinci eşi ile siz alıyorsunuz maaşınız %30 oranında bağlanmıştır. Resmi nikah veya imam nikahı ile aynı evde kalıyor ise Alo 170 hattına veya en yakın sosyal güvenlik kurumuna bildirimde bulunun maaşınız % 50 ye çıkacaktır.

  20. Şadiye sadiye dedi ki:

   Ben eşimden sigortadan maaş alıyorum ve ölüm aylığı babamın maaşın ölüm aylığını alabilirmiyimoda sigortali

  21. Burcu dedi ki:

   Merhaba iyi günler, benim babam 7 ay önce vefat etti ve sigortası vardı,babamın eşi (üvey anne) sigortadan yararlaniyor ve benim de yararlanma hakkım var mı ve bazıları ‘devletin sana verdiği öyle bir hak yoktur ‘ diyor yani bekarım kız çocuğum yetim aylığı olarak geçiyor bu sanrm benim bundan yararlanma hakkım yok mu ?

  22. Ayşe dedi ki:

   Merhaba emekli sandığından emekli babam 2009 da vefat etti. Ben SSK lı çalışanım. Boşandım iki çocuğumun velayeti de bende. Babamdan maaş alabilir miyim?

  23. NURDAN dedi ki:

   2015 Yılında vefat eden SSK emeklisi babamın sağlık hizmetlerinden yararlanabilirmiyim.

  24. NURDAN dedi ki:

   Merhaba,

   Bekar 42 yaşındayım , annem ile yaşıyorum.
   Babam 2015 yılında vefat etti . SSK emeklisiydi.
   Annem emekli maaşını alıyor.Ben maaş bağlansın istemedim.

   Babamın sağlık hizmetinden yararlanabilirmiyim.
   Yararlanırsam nereye başvurmalıyım.

   Teşekkürler..

  25. Dilan dedi ki:

   Merhaba ben 20 yildir esimden bosandim 2012 ssk isci emeklisiyim babam 2011 de vefat etti kendiside ssk emeklisi babamin maasini alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz ve babanız ssk emeklisi olduğunuzdan yetim maaşı alamasınız.

    1. Aylin dedi ki:

     Babam 2005 yılında vefat etti sgk emeklisiydi. O tarihten beri maaşını yetim maaşı olarak alıyorum. Şimdi bende bağkurdan malulen emekli olacağım. Her iki maaşı da alabilir miyim? Yada bağkurlu mu olmam gerekli? O zaman alabiliyor muyum?Teşekkür ederim.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      SSK veya Bağkurdan Malulen emekli olmanız durumunda SSk emeklisi babanızdan aldığınız maaş kesilecektir. Eğer babanız Emekli sandığı emeklisi olsa idi almaya devam edecektiniz.

   2. Selma tomruk dedi ki:

    Annem babamdan ayrı Bağkur emeklisi dedem vefat etti SSK emeklisi idi annem maaş alabilirmi

  26. AYPER dedi ki:

   Eşimden boşandım sigortalı olarak çalısıyorum memur degilim yetim maaşı alabilirmiyim evlenene kadar da almıştım

  27. Gazanfer Mengeloğlu dedi ki:

   Merhaba;Avusturya’da yaşayıp Avusturya vatandaşlığına geçen kızkardeşim Türk olan eşinden Avusturya’da boşandı.Boşanma kararı Türkiye’de aile mahkemesinde de kabul edilip kesinleşerek Mavi Kartlar Kütüğüne tescil edildi.Babam emekli sandığı emeklisi idi.Kızkardeşim de Avusturya’dan emekli oldu.Acaba,babamdan yetim maaşı alabilir mi?Teşekkürler.

  28. Mualla dedi ki:

   annem emekli sandığından emekli.. babam vefat etti o da emekli sandığından emekli annem babamın maaşından yararlanabilir mi? bilgi rica ederim

  29. Figen dedi ki:

   Mrb.Ben 12 yıl önce boşandım ve 4 yıldır çalışmıyorum. Babam emekli sandığından emekli ve halen yaşıyor. Babamın sağlik haklarindan faydalanıyorum. Babamın emekli maaşından da faydalanabilir miyim? Eğer faydalanirsam babamın emekli maaşından kesinti olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız sağ iken sadece sağlık haklarından yararlanabilirsiniz.

  30. zehra özle dedi ki:

   iyi günler, emekli sandığından emekliyim. babamda emekli sandığından emekliydi ve vefat etti. babamın emekli maaşını alma durumum olabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  31. Gökçen dedi ki:

   Merhabalar
   Eşim 2015’te vefat etti ve işçi emeklisiydi. Ben onun SSK maaşını alıyorum. Babam da 1995 yılında vefat etmişti ve Bağkurdan emekliydi. Ben çalışmıyorum. Babamın maaşını da alabilir miyim?
   Not: Gelirim bürüt asgari ücretin üzerinde görünüyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz 2008 sonrası ssk babanız 2008 öncesi Bağkur emeklisi iken vefat ettiği için her iki aylığı da alma hakkınız mevcut.

  32. nilay dedi ki:

   Merhaba,

   Annem eşinden boşandı ve emekli sandığından emekli. Dedem de vefat etti emekli sandığından astsubay emeklisiydi. Annem dedemin maaşından yararlanabiliyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her ikisi de emekli sandığı emeklisi olduğundan tercih ettiği aylığı alabilir.

    1. Beste dedi ki:

     Bizde de aynı durum var ama annem kendi aylığından vazgeçtiği halde dedemin maaşının yarısını alabiliyor

    2. nilay dedi ki:

     annem emekli sandığından emekli yine de dedemin maaşından yararlanabiliyor mu

  33. Kader dedi ki:

   Merhaba
   Babamdan maaş alıyordum evlenince kesildi.
   Boşandıktan sonra biriken parami alabilirmiyim?
   3 senelik içer de olan paramı toplam ?

  34. Dilan dedi ki:

   Merhaba Ben 2012 yılında ssk dan emekli oldumm 20 yıldır eşimden boşandım… Babam 2011 Yılında vefat etti ssk dan emekliydi babamın maaşını alabilirmiyim??? Tşkk ederim..

  35. Tolgahan dedi ki:

   Merhaba babam 2000 oncesinde vefat etti annem babamin bagkur maasini aliyor 1 ay once annem babasini kaybetti o da bagkur emeklisi 2 maasida alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her ikisi de bağkur emeklisi olduğundan ölüm tarihleri farlı olsa da tercih ettiği maaşı alabilecektir.

  36. Taner AYDIN dedi ki:

   hayırlı günler. benim sorum ssk dan emekli ama vefat etmiş bir babanın emekli maaşını evde bulunan bekar bir kızı var.Ama bu kızıda ssk olarak çalışmakta.Bu bekar olan kızı hem ssk çalışıp hemde vefat etmiş babasının emekli maaşını alabilirmi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer babası emekli sandığı emeklisi ise ssk lı çalışsa dahi alabilir. Ancak Bağkur ve ssk emeklisi ise alamaz.

  37. Aysel dedi ki:

   Merhabalar,

   Kendim SGK emeklisiyim 2015te emekli oldum. Sonra kocamdan boşandım. 1984 yılında vefat etmiş SGK emeklisi babamdan yetim maaşı alabilir miyim?

   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  38. Bilge dedi ki:

   Merhaba babam 1997 yılında karyollarından emekli oldu ve 2000 yılında vefat etti eşi ölen ablam babamın maaşını alıyor ve ben 2009 yılında evlendim o güne kadar babamdan yetim maaşı alıyordum artı sgk’dan da yararlanıyordum evlenince ikiside otomatikmen kesildi ve ben boşanmayı planlıyorum boşanam durumunda bende babamın aylıgından alabilirmiyim ve yüzde kacını alabilirim.Şimdiden tşk ederim

  39. Emrah dedi ki:

   Anneannemin eşi 1980 yılında vefat etti.ölen eşinin emekli maaşı anneaneme baglanmıştı ordan maaş alıyor.anneanemin babası ise 1992 yılında vefat etti bizde böyle maaş baglancagını bilmiyorduk başvurduk oldu.şimdi ordanda maaş baglanıcak.anneanemin üstünüde hiçbirşey yok.acaba babası öldükten sonra olan maaşı toplu alabilirmi?

  40. Gizem dedi ki:

   Merhaba,
   Annem Sgk emeklisi . Babam 2 Ocak 2009 yılında vefat etti. Babam da Sgk emeklisiydi. Annem babamdan maaş alıyor. Kendi emekli maaşınıda alabiliyor. Ancak annemin babası 2001 yılında vefat etti. Emekli sandığına bağlıydı. Babasından da maaş alabilmesi mümkün mü?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz babası emekli sandığı emeklisi olduğu için babasından da maaş alabilir.

  41. filiz dedi ki:

   merhaba ,
   babam vefat edelı 6 yıl oldu .esımden ayrıldım.ben kendım ssk dan emeklıyım .babam da ssk dan emeklı .maassını hakkım varmı.

  42. Wish dedi ki:

   Merhaba babam 1997 de vefat etti bagkurdan emekliydi 2015 yilina kadar sigortali oldugum icin maasini alamadim . 2015 yilindan beri babamin maasini aliyorum 2018 subatta emekli olacagim babamin maasini almaya devam edebilirmiyim

  43. solmaz dedi ki:

   eşim iş bankasından emekli 2004 tarihinde vefat etti ve dul aylığı alıyorum. Babam sgk dan emekli 2016 tarihinde vefat etti.Babamdan dolayı yetim aylığı alabilirmiyim.Teşekkürler.

  44. Ayşe dedi ki:

   Merhaba ben bağkurlu yum.babamin ssk emekli ayliğindan yararlanabilir miyim?

  45. ibrahim dağlıkaya dedi ki:

   Merhaba Annem babamın emekli aylıgını alıyor babam emekli sandığından emekli babab 2014 yılında vefat etti. dedemde bağkurdan emekli oda 2012 yılında vefat etti.annem dedemin emekli aylığınıda alma hakkı varmıdır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet emekli sandığı ve bağkur emeklilikleri olduğundan iki maaşı da alma hakkı bulunmaktadır.

  46. sevgi dedi ki:

   Merhaba,
   1 ay kadar önce babamı kaybettik kendim boşanmış durumdayım,
   şuan çalışıyorum 1 yıl sonra ssk emeklisi olacağım emekli olmam durumunda babamın maaşından bir hak talep edebilir miyim ? teşekkürler

  47. Hülya Bozkurt dedi ki:

   Merhaba ben emekli sandığından emekli maaşı alıyorum.Babam ssk dan emekli.1971 yılında vefat etti.Annem 2004 yılına kadar babamdan maaş
   Aldı.2004 yılında vefat etti. Ben babamın maaşınıda alabilirmiyim.

  48. MİHRİBAN dedi ki:

   MERHABA BABAM 1995 DE VEFAT ETTİ EŞİM 2009 DA HER İKİSİDE BAĞKURLU BEN EŞİMDEN ALIYORUM AMA BABAMDAN DA MAAŞ ALABİLİRMİYİM (YASALAR KANUNA GÖRE 29.07.1964 506 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR KANUNU ÇERÇEVESİNDE 16.06.2006.5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENENEL SGORTASI KANUNU)ANKARA :RESMİ GAZETE BU ÇERÇEVEDE HAKKIM VAR MI

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tercih ettiğiniz aylığı alabilirsiniz. Her iki maaşı da alma hakkınız bulunmuyor.

  49. Songül dedi ki:

   Merhaba

   Babam devlet demir yolları emeklisiydi ve ben boşandığımda babamın maaşını alıyordum ve tekrar evlendim maaşım kesildi.

   Şuanda kardeşimin eşi vefat etti oda baba maaşının yarısını alıyor.

   Sigortalı / Emekli çalışan değilim ek bir gelirim yok. Tekrar babamın maaşını alabilir miyim? veya ne gibi bir yardım talep edebilirim bilgi verir misiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli olduğunuz için yetim maaşı alamazsınız. Ancak Daha önceki evliliğinizde çeyiz parası almadıysanız 24 aylık maaşınız tutarında çeyiz parası alma hakkınız bulunmaktadır.

   2. Songül dedi ki:

    Selamlar

    Çeyiz parasını aldım, boşandığımda tekrar babamdan evlenmeden önce yetim maaşına başvurabilir miyim, alabilir miyim? Onu sormuştum ek bir gelirim veya kendi üzerime birşey bulunmuyor.

    Bilgilendirirseniz sevinirim.

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Tekrar maaş bağlanır. Ancak çeyiz parası aldıktan 24 ay sonra ancak maaş bağlanır.

  50. gülseren dedi ki:

   Merhaba, ben ssk.dan emekliyim,
   Eşimi kaybettim ve ondan herhangi bir maaş almıyorum.
   Babam SSK.dan emekli idi ve vefat etti.
   ben babamdan maaş alabilir miyim.

  51. Zahide Erdem dedi ki:

   Merhaba; benim esim 2005 yilinda vefat etti. Onun emekli ayligini aliyorum. Babamda kore gazisi ve bagkurdan emekli maasi aliyor. Yalniz ben babamin ilk esinden olan dul kiziyim. Babam vefat ettiginde ikinci esiyle evliydi. Su anda maaslarini ikinci esi aliyor. Benim sorum su ki: babamin maasini alabilir miyim?
   Ikinci esinin almaya devam ettigi aylikta bir kesinti olur mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bababnızın maaşını alabilirsiniz. İkinci eşinin aldığı maaşta düşme olur.

  52. Nesrin dedi ki:

   Slm ben resmi nikahsız biriyle yaşıyorum. Babamın maaşını alabılırmıyım?ssk sından faydalanabılırmıyım? Tşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli olmadığınız müddetçe yetim maaşı alabilirsiniz. Nikahsız da olsa biriyle evli gii yaşıyor olduğunuz tespit edilir ise maaşınız kesilir.

  53. zafer dedi ki:

   annem babamdan bagkur emekli aylıgı alıyor dedem emekli sandığından emekli annem dedemin maasından yararlanabilirmi (babam ve dedem yasamıyor)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz her iki aylığı da tam olarak alabilir.

  54. Ali dedi ki:

   Dedem yillar once vefat etti . Annemin dedigine gore fransada isci olarak calismis ve emekliymis dedem . Ama nereden ve hangi kurumdan emekli bilmiyorum . Annemle babam ayrilma arifesinde . Annem dedemin maasini alabilir mi ayrildiktan sonra ?

  55. yasemin dedi ki:

   Merhabalar babam 2008 den önce 2002 yılında vefat etti annem ev hanımı babamdan kalan bağ kur dul maaşını alıyor..Dedem ssk emeklisi oda 2013 de vefat etti. anneannemde 2017 de vefat etti.Annem dedemin emekli maaşını da alması mümkün mü acaba iyi çalımalar teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur emeklisi babanız 2008 yılı öncesi, SSK emeklisi dedeniz 2008 yılı sonrası vefat ettiği için anneniz her iki aylığı da alabilir.

  56. Sevtap dedi ki:

   60 yaşında Bağkur emeklisi erkeğim babadan emekli maaşı alabilir miyim

  57. pelin dedi ki:

   merhabalar annem dedemden yetim maasi aliyor dedem emekli sandigi emeklisi。simdi teyzemde esinden ayrildi sgk li olarak calisiyor teyzem dedemin maasini alabilirmi ? alirsa yuzde kac kac bölünür bilgi verirseniz sevinirim .

  58. Yelda Ergül dedi ki:

   Benim oglum 5 aylık ve ben dulum cocugumu kendi soy ismime kaydettim oglum icin yetim aylıhı alabilirmiyim

   1. Yelda Ergül dedi ki:

    Merhaba benim babam 20.01.2018 de vefat etti ben dulbir kadınım ve calışmıyorum hicbir güvencem yok 3 tane cocuhum va 1 kızım ve iki oglum var kızım ve oglum reşitler diye oglum 5 aylık babam üzerinden bana maaş bahlanırmı benim başvuru yapmama gerek varmı sgk ya ve 5 ayli bebeyime benim soy ismimi verdim onun icinde yetim mahaşı alma imkanım varmı varsa nasıl tşkkürler cvplarsanız

  59. Arife Hansu dedi ki:

   Merhaba
   Ben dul bir bayanim babamdan emekli maaşı aliyordum suanda gecici fahri kuran kursu ogreticiligi yapıyorum ders ucreti karşılığı. Sigorta mi yarim yatiriyorlar ve verilen ucret emekli maasimin 3 te biridir. Dolayısıyla emekli maaşım kesilmiş. Emekli maaşını alabilirmiyim
   Teşekkürler

  60. SERAP TORAMAN dedi ki:

   İŞ BANKASINDAN EMEKLİYİM. İŞ BANKASI SGK KURUMUNA BAĞLI (NE SİGORTA NE BAĞKUR NEDE EMEKLİ SANDIĞINA) BAĞLI BİR KURUM DEĞİLDİR.(BAYAN) DULUM SİGORTADAN EMEKLİ OLAN BABAMIN YETİM MAAŞI ALABİLİR MİYİM. ŞAYET ALIRSAM GERİ ÖDEME İLE ALINIRMI.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz de banka emekli sandığına bağlı bir çalışansınız. Dolayısıyla ssk emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  61. Serap Erdoğan dedi ki:

   Babamdan yetim maaş aldim 2 sene , is kurduğum icin o para anneme bağlanır mi ?

  62. Rambo dedi ki:

   Slm.Ben cezaevinde hükümlüyüm ve rahatsızlıklarımdan dolayı rapora ve ona istinaden de babamın maaşına başvuruda bulunacağım. Şu anda maaşı sadece ablam alıyor. Başvurum onaylandığı takdir de maaşın yüzde kaçını alırım. Bilgilendirirseniz sevinirim

  63. Nur dedi ki:

   Merhaba eşimden 3 ay önce boşandım, vefat eden babamın bagkur maaşını bağlattırmak istiyorum, mahkemenin bittiği günden mi yoksa ilam’i imzaladigim gunden itibaren mi gecerli sayilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kararın kesinleştiği günden itibaren müracaat edebilirsiniz. Yani ilamdan sonra.

  64. Öznur dedi ki:

   Babanem dedemden kalma bir emekli maaşi aliyor 2 ay öncede babasını kaybetti ondanda bir maaş alabilirmi yetim maaşi birde alirsa içerdeki 2 aylık parayida alabilirmi sizce teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinin ve babasının hangi kurumdan emekli olduğuna göre alıp alamayacağı belirleniyor. Ve de ölüm tarihlerine göre bilgi verirseniz cevaplandırabiliriz.

  65. Emine dedi ki:

   Merhabalar babam 5sene oldu vefat edeli ve istege bagli emekli olmustu.ben dul bir bayan olarak babamın bu emekliliginden faydalana bilirmiyim.ayrica askeri ücretle şuan çalışmaktayım.bu konu ile bilgilendirirseniz beni sevinirim saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı olarak çalışırken yetim maaşı alamazsınız. Çalışma durumunuz sona ererse yetim maaşı alabilirsiniz.

  66. cevdet dedi ki:

   merhaba babam ssk emeklisi( SAĞ ) ben %50 engelliyim şuan çalışmıyorum daha önce özel sektörde çalıştım 01/03/2006 girişli 10 sene çalışma surem oldu babam ssk yaka benim engellimi belirtse onun maaşına bir değişiklik olur mu 39 yaşındayım

  67. İnci dedi ki:

   Merabalar annem 75 yasında babam vefat etti babamdan SGK emekli maaşı alıyor annenin babası da SGK emeklisiydi başvuru yapsak annem babasından maaş alabilirmi tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz her iki maaşı alamaz. Tercih ettiği yüksek olan maaşı alabilir.

  68. Nur dedi ki:

   Ben özel bir bankada çalışmaktayım,babam 12 yıl önce vefat etti.bağ kur emeklisi idi.annemde hayatta değil.ben babamdan dolayı şu an maaş bağlanabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı çalıştığınız sürece Bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  69. Aslı dedi ki:

   Merhaba velayeti bende olan kız çocuğum var babası vefat etti ondan yetim maaşı alabilirmi bir de üzerinde kayıtlı miras varsa yararlanabilirmi…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hem miras hem de yetim maaşından yararlanabilir. Maaş pay oranları ile ilgili, https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz

  70. AYŞE COŞKUN dedi ki:

   MERHABA..

   ANNEM 1985 YILINDA VEFAT ETTİ..BEN EŞİMDEN 2007 DE BOŞANDIM..EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİYİM.. ANNEMİN MAAŞINI ALABİLİRMİYİM

  71. Nazire dedi ki:

   Merhaba ben ssk emeklisi bekar bir bayanım babam mı 2018 de kaybettim babam bağkur emeklisi ve ben çalışmıyorum sadece emekli maaşım var beb babamın maaşını alabilirmiyim teşekkür edrim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ssk emeklisi olarak bağkur emeklisi babanızın maaşını alamazsınız.

  72. Cemile Yayla dedi ki:

   Merhaba, EK: Babam SSK emeklisiydi. Selamlar…

  73. Cemile Yayla dedi ki:

   Merhaba, babamdan yetim maaşı alıyorum. Yeni vefat eden Bağkur emeklisi annemden de maaş bağlanır mı? İki maaş olur mu? Ayrıca Sigortalı bir işe girersem bu maaşlarda değişiklik ne olur.? Selamlar…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışmadığınız ve evlenmediğiniz sürece yüksek olan maaşın tamamı düşük olan maaşın yarısını alabilirsiniz.

  74. Yıldız dedi ki:

   Merhaba ben kızıma babası öldüğü için bu maaşı bağlantım ve para birikmesi için bu paraya hiç dokunmadım ama paranın üzerinden hiç para almadığım için para geri alınmış ve hesabım dondurulmuş ben alınan paranın geri iadesi ve hesabın tekrardan açılması için ne yapmalıyım

  75. Ebrar dedi ki:

   Babam ssk emeklisi 2002 de vefat etti.Annem babamla ayrı oldukları için hiçbir maaş alamadı.Şimdi ben eşimden ayrılıyorum.Hiçbir gelirim ve sosyal güvencem yok.Babamın ssk maaşını alabilirmiyim,ne kadarını alabilirim?Teşekkürler

  76. Nazire dedi ki:

   Merhaba babam bağkur emeklisi 2018de vefat etti ben ssk emeklisiyim ve bekarım babamın emekli maaşını alabilirmiyi

  77. Ferhan dedi ki:

   Merhaba,
   Tobb emekli sandigi emeklisiyim. Babamin 1970 yilindaki vefatindan beri onun emekli maasini(ssk emeklisi) aliyorum. Gecen hafta babamin maasini yatirmamaya basladilar ve geriye donuk 10senelik borc cikardilar, o maasi almamam gerekiyormus. Bu durum normal midir? Babalari emekli sandigi emeklisi olan arkadaslarim hala babalarinin maaslarini alabiliyor.

  78. mehmet dedi ki:

   ben 18 yaşındayım babamdan kalan emekli maaşım var lise 4 ü bitereceğim bu yıl ( eğitimimde üniversite ile lise arası) 1 yıl hazırlanmam gerekecek 1 yıl okul kaydım olmadan aylığımı almaya devam eder miyim

  79. dg dedi ki:

   2. evliligim 3 aylik evliyim ve suan bosanma asamasindayizmalesef tekrar yetim maasi alabilirmiyim

  80. CAN dedi ki:

   MERHABA ANNEM SİGORTALI KOCASININ MAAŞINI 5 YILDIR ALIYOR(1350 TL) BABASININDA SİGORTALI 1960 DA VEFAT ETMİŞ ONUN MAAŞINIDA ALABİRMİ

  81. nur dedi ki:

   merhaba babam ssk emeklisi ben 44 yaşımda iki çocuk lu (26 ve 23 yaşlarında ) dul bir anneyim kira da oturuyorum madden çok zor durumdayım hastanelerde babamın sigortası üzerinden bakılıyorum maaşından da yararlanabiliyor muyum birde duyduğuma göre babanın kaç dul kızı varsa maaşı onlara da bölünürmüş bu doğru mu ? şimdiden tşk ederim

  82. vicdan uyanık dedi ki:

   merhaba babam ssk emeklisi ben 44 yaşımda iki çocuk lu (26 ve 23 yaşlarında ) dul bir anneyim kira da oturuyorum madden çok zor durumdayım hastanelerde babamın sigortası üzerinden bakılıyorum maaşından da yararlanabiliyor muyum birde duyduğuma göre babanın kaç dul kızı varsa maaşı onlara da bölünürmüş bu doğru mu ? şimdiden tşk ederim

  83. Ebrar dedi ki:

   Babam ssk emeklisi 2002 de vefat etti.Annem babamla ayrı oldukları için hiçbir maaş alamadı.Şimdi ben eşimden ayrılıyorum.Hiçbir gelirim ve sosyal güvencem yok.Babamın ssk maaşını alabilirmiyim,ne kadarını alabilirim?Teşekkürler

  84. özlem dedi ki:

   mrb babam 5 yıl önce vefat etti bende boşandım yanlız yrt dısında boşandım trkiyede boşanmayı tanıtma davsı açamadım babm ssk dan emekli annem bu maası alıyo bende alabilirmiyim ve annemin maasında kesilirmi

  85. Kezban ketene dedi ki:

   kendim SSK emeklisiyim, babam bağkur emeklisi. eşimden 30 yıl once boşandım, babamın emekli maasını alabılırmıyım?

  86. derya dedi ki:

   Merhaba, babamın vefatından sonra babamın emekli maaşı annemle ikimize paylaştırıldı, şimdi işe girdim ve maaşım kesildi, sorum şu; bana yatan para artık anneme mi yatacak. bunun için bir başvuru yapmamız gerekiyor mu? teşekkürler

  87. Aslıhan dedi ki:

   Merhabalar ben özel üniversitede burlu olarak doktora eğitimime devam etmekteyim babam ssk emeklisiydi 3 ay önce vefat etti. şuan annem babamın maaşını alıyor.bende babamın sağlık güvencesinden yararlanıp maaşından alabilirmiyim? Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Henüz 25 yaşını doldurmadıysanız maaşından ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/2017-yeni-mezun-olan-ogrencilerin-sagliktan-yararlanma-sureleri/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  88. Nimet uysal türe dedi ki:

   Merhaba. Annem babamdan ssk enekli maaşı alıyor. 2014 de babası vefat etti Babası da ssk emeklisi. Annem babasın maaşını da alabiliyormu

  89. ayhan karlı dedi ki:

   Kayınvalidem 2012 de eşi vefat etti ssk emeklisi maaşını eşinden alıyor .Babası 1982 bağkurdan emekli olamadan vefat etti . ölüm den ötürü kaynvalidemin annesi maaşını almaya başladı .kayınvalidemin annesi 2010 vefat etti. kayınvalidem şimdi annesinden kalan bağkur maaşını almak istiyor alabilirimi. ayrıca bağkur nosunu sgk yetkilileri bilgisayardan bilgilerini ulaşamıyor . manisa iline bağlıyız nasıl bir yol izlememiz lazım saygılarımla.

   1. ayhan dedi ki:

    Kayınvalidem 2012 de eşi vefat etti ssk emeklisi maaşını eşinden alıyor .Babası 1982 bağkurdan emekli olamadan vefat etti . ölüm den ötürü kaynvalidemin annesi maaşını almaya başladı .kayınvalidemin annesi 2010 vefat etti. kayınvalidem şimdi annesinden kalan bağkur maaşını almak istiyor alabilirimi. ayrıca bağkur nosunu sgk yetkilileri bilgisayardan bilgilerini ulaşamıyor . manisa iline bağlıyız nasıl bir yol izlememiz lazım saygılarımla. GEÇENDE YAZDIM CEVAP YAZILMAMIŞ TEKRAR SORUYORUM..

  90. KIYMET ÇINAR dedi ki:

   İYİ GÜNLER BENİM BABAM 26 03 2010 TARİHİNDE VEFAT ETTİ VE BABAMIN ÜZERİNDEN ANNEME BAĞKUR ÖLÜM AYLIK BAĞLANDI 01.03.2012 TARİHİNDE ANNEM VEFAT ETTİ.
   1-BENİM SORUM BEN BEKARIM BU AYLIĞI ALABİLİR MİYİM
   2- EN ÖNEMLİSİ ALACAĞIM AYLIK NE KADAR OLUR
   YANITINIZ İÇİN ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  91. Yasemin dedi ki:

   Merhaba ben babamdan yetim maaşı alıyorum tek çocuğum annemde vefat etti e devletten baktığımda 2/4 hisse oranı yazıyor bu ne anlama geliyor tesekkurler

  92. Hale dedi ki:

   Merhaba, babam 4 ay önce vefat etmiş. Tesadüfen e devletten öğrendim. İkinci eşi maaşını hemen kendine bağlatmış. Ben 14 sene önce boşandım ve 2 senedir işsizim. Bugün ben de maaş için başvurdum. Benim sorum şu: geriye dönük 4 aylık hakkımı ikinci eşi almış. O hakkım ondan alınıp bana verilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşı başvurusundan sonra hakkınız olacaktır. Geriye dönük ödeme alamazsınız.

  93. Cihat dedi ki:

   Babam emekli sandığından emekli oldu ve vefat etti annem ve Ablam babamdan kalan maaşı almakta yakın zamanda dedem de Bağkur emeklisi olarak vefat etti dedemin maaşı anneme bağlanır mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik kurumları Emekli sandığı ve Bağkur olduğundan her ikisinden de maaş alma hakkı mevcut. Başvuru yaparak emekli maaşından faydalanabilirsiniz.

  94. Fatma dedi ki:

   Merhaba 657 li olarak çalışıyorum babam 2011 yılında ssk emeklisi olarak vefat etti babamdan yetim ayligi alabilirmiyim yada saglik sorunlarından dolayi ücretsiz izin alma durumumda babamdan yetim ayligi alabilirmiyim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    657 e tabi çalışan olarak veya ücretsiz izinde yetim maaşı alamazsınız.

  95. Ayşegül dedi ki:

   Babamı 2 yıl önce kaybettim. Maaş almıyorum. Nereye nasıl basvurmam gerektiğini bilmiyorum Sigortası yoktu yine de herhangi bu yerden maaş alabiliyor muyuz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim ödemeleri yeterli değil ise yetim maaşı alamazsınız en az 5 yıl sigorta süresi ve 900 gün prim gerekli

  96. fatma dedi ki:

   benim eşim vefat etti ondan ssk maşi alıyorum babamda vefat etti o emekli sandığıda maaş alıyordu onun maşından alabilirmiyim

   1. fatma dedi ki:

    benvefat eden eşimden ssk aylığı alıyorum şimdi emekli sandığı dan maaş alan babam vefat etti onun maaşindan ala bilirmiyim

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba

     Her ikisinden de maaş alma hakkınız bulunmaktadır.

     1. Emel dedi ki:

      Annem ssk emeklisi olan babamın maaşını almakta dedem tarım bağkur emeklisi onun maaşını alma.hakki olmadığını tercih yapması gerektiğini söylediler..dedemin maaşınıza alabilmesi için ne yapmamız.gerekiyor

      1. Danışma Birimi dedi ki:

       Merhaba,

       Sosyal güvenlik merkezine giderek eşinin maaşından feragat ederek babasının maaşını talep ettiğine dair bir dilekçe verecek.

  97. Nevin dedi ki:

   Merhaba,kocamin emekli sandığı maaşını almaktayım. Babamın SSK maaşını alırsam kocamın maaşında herhangi bir kesinti olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İki maaşı da alabilirsiniz herhangi bir kesinti olmaz.

  98. Zehra unsoy dedi ki:

   Merhaba eşim vefat etti. Emekli sandığı emeklisiydi, onun maaşını alabiliyorum. 2008 yılından önce vefat eden babamın Bağkur maaşını alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet her iki maaşı da alma hakkınız var.

  99. nevin dedi ki:

   merhaba,
   kocamın emekli sandığı maaşını alıyorum. babamın da ssk maaşını alabileceğimi biliyorum fakat bu ssk maaşını alırsam kocamın maaşında herhangi bir kesinti olur mu? %1 bile bir kesinti olur mu yoksa kocamdan aldığım maaş aynı kalarak babamın maaşını da alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kocanızın maaşından kesinti yapılmaz. Her iki aylığı da alırsınız.

  100. Polen dedi ki:

   Merhaba dedem 1995 de vefat etmişti. Anannem 1 sene önceye kadar maasini alıyordu. Anannemde vefat etti. Annem yakın zamanda boşanmayı düşünüyor. Dedemden maaş alabilir mi ne kadar olur ? (annem ev hanımı)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz dedenizden maaş alabilir. Ancak bilgileri olmadığından maaş hesabı yapamıyoruz.

  101. Dilan dedi ki:

   Merhaba,
   Babam subay emeklisiydi yeni vefat etti. 34 yaşında bekar bir kadınım. Ben yurtdışında bir işte çalışıyorum, yetim aylığı alabilir miyim? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışında çalışanlar Türkiye den yetim maaşı alamazlar.

  102. İmihan dedi ki:

   Merhaba babam vefat etti bende bekar kızıyım bende emekliyim babam SSK emekli si bende SSK emekli siyim babamdan yetim maşı alma hakkım warmıdır 8

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  103. erkan dedi ki:

   merhaba

   ben 18 yasima giricem 1 ay sonra babamdan kalan yetim maasim kesilirmi . fakat lise yi acıktan okuyorum ve de ciraklik egitimde de okuyorum bunlar araciligiyla maasimi 20 yasina kadar keserlermi kesmezlermi??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Açıktan da olsa öğrenci olmanız dolayısıyla yetim maaşınız kesilmez ancak. 18 yaşınızı doldurmadan öğrenci belgeniz ile kuruma bir dilekçe ile bilgi verin.

  104. selma dedi ki:

   Merhabalar,babam 2003 yılında vefat etti, Sgk’dan emekli, maaşını sonradan evlendiği eşi alıyor bende Sgk’dan emekliyim ve bekarım babamın maaşından benden alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak SSK emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  105. Gazanfer Mengeloğlu dedi ki:

   Merhaba;Avusturya’da yaşayıp Avusturya vatandaşlığına geçen kızkardeşim Türk olan eşinden Avusturya’da boşandı.Boşanma kararı Türkiye’de aile mahkemesinde de kabul edilip kesinleşerek Mavi Kartlar Kütüğüne tescil edildiBabam emekli sandığı emeklisi idi.Kızkardeşim de Avusturta’dan emekli oldu.Acaba,babamdan yetim maaşı alabilir mi?Teşekkürler.

  106. süküfe karayel dedi ki:

   KOLAY GELSİN,
   BEN EMEKLİ SANDIGI EMEKLİSİYİM VE DULUM. BABAMDA EMEKLİ SANDIGI EMEKLİSİ VE VEFAT EDELİ 15 YIL OLDU. BABAMDAN MAAŞ BAĞLANIRMI ? BAZILARI BAĞLANMAZ DİYOR BAZILARI MAAŞINI YARISINI BAĞLARLAR DİYOR BAZILARI 15 YILIN BİRİKMİŞİYLE MAAŞ BAĞLANIR DİYOR. EMEKLİ SANDIGINA YAZDIK AMA Bİ CEVAP Bİ SONUÇ ÇIKMADI.SİZE ZAHMET BANA Bİ YOL YORDAN GÖSTERİN.NASIL OLUYOR BU İŞ NE YAPMAM LAZIM
   yazmıştım 1 ay oldu cevap vermediniz…bi benim sorunumamı çözüm yok ?

  107. Emine Pınar ÖZKARA dedi ki:

   Merhaba,

   Ben ve eşim Emekli sandığı emeklisiyiz eşim 2004 yılında vefat etti dolayısıyla ondan maaş alıyorum, babam ise2010 yılında vefat etti kendisi bağ-kur emeklisiydi, ben babamdan da maaş alabilir miyim?
   Beni aydınlatırsanız sevinirim.

   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olarak bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  108. Ayşe Perin Özyağcılar dedi ki:

   Eşimden ayrılıyorum. Babam vefat etmişti. Annem babam ayrıydı. Ondan bana ne kadar maaş bağlanacağını nasıl öğrenebilirim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    en yakın Sosyal Güvenlik kurumu emeklili servislerinden öğrenebilirsiniz.

  109. Merhaba sayın ilgili,
   Ben rahmetli eşimin emekli maaşını alıyorum, babam da emekli iken vefat etti,
   babamdan yetim (kız) maaşı alabilir miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın ve eşinizin hangi kurumdan emekli oldukları ve ölüm tarihleri belirleyici olacaktır. Bu konuda bilgi verirseniz sorunuzu yanıtlayabiliriz.

    1. İlginize teşekkür. Babam Bağkur emeklisiydi, 1998 yılında vefat etti. Eşim ise SSK emeklisiydi, altı yıl önce (2011) vefat etti. Babam öldüğünde evli olduğum için maaşından yararlanamadım.

  110. Ali arikan dedi ki:

   Iyi gunler ben 1963 dogumluyum 83 ve 84 de 19 ay askerligimi yaptim 85 ve 87 kamyon soforu olarak calistim kendi isimizdi ama babam sigortami yatirmadi karnem mevcuttur daha oncede calistim ama bir belgem yok
   Hizmet tespit davasimi acmaliyim yurt disi emekliliginden yararlanmak istiyorum 87 de evlenip fransaya geldim ne kadar prim yatirmam gerekiyor ve ne zaman emekli olabilirim tesekkurler

  111. İmihan dedi ki:

   Babam emekli SSK dan bende emekliyim SSK dan bekar kızı benim benim yetim maşı alma hakkım warmıdır

  112. zehra dedi ki:

   vefat eden babamın 768 gün ödenmiş ssk sı bulunmakta kız evladı olarak ne gibi bir işlem yapmam gerekir maaş alabilmek için

  113. Yıldız dedi ki:

   2 ay önce babam vefat etti annem için ankaraya dilekçe gonderdik ama bir haber yok maaş bağlanması için başka ne yapabiliriz

  114. nesli dedi ki:

   babamdan yetim maaşı alan evlenmemiş kızım.Annem vefat etti.Yetim maaşım ne kadar değişir.

  115. Esra dedi ki:

   Merhaba, babam 2006 yılında vefat etti. Şuan üniversite öğrencisiyim. Yeşil pasaportum var ve babamdan dolayı her ay para alıyorum. Üniversite stajı ya da gönüllü çalışmalarda (yani sürekli çalışmadığım belirli bir dönem çalıştığım zaman) bu para kesilir mi ve yeşil pasaportum iptal olur mu?

  116. Peri dedi ki:

   Merhaba ben eşimden ayrıldım ikamet adresimiz aynı kendisi yurt dışında olduğu için adres degişikligi yapmadı verdigim dilekçede bunu belirtmedim bana sıkıntı çıkar mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Detaylı araştırma yapılacaktır. İkametgahı orada gözükse de fiilen yaşamadığı kanıtlandığında sıkıntı çıkmayacaktır.

  117. Ayşe dedi ki:

   Merhabalar babam bağkur emeklisi ve 2002 yılında vefat etti kendim şu anda sigoryalı olarak çalışıyorum kirada oturuyorum sigortalı olarak çalıştığım için babamın maaşını alamıyorum ama emekli sandığından emekli olanlar alabiliyor bunun büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyorum otuzüç yıldır kirada oturuyorum ben de almış olsam hemen kredi çekip ev alabilirim alamayan tüm bağkurlu ve sigortalılar adına soruyorum bu adil mi?

  118. İmihan dedi ki:

   Merhaba ben imihan ben SSK emeklisiyim babam da SSK emeklisiydi babam vefat etti babamın maaşını ben alabilirmiyim ben aynı zamanda dulum yorumuma cvp alamadım Bi cvp yazarsanız

  119. DEVRİM dedi ki:

   MERHABA: DEDEM 1 HAFTA ÖNCE VEFAT ETTİ. EMEKLİ MAAŞI VAR. ANNEMDE DUL EV KADINI DEDEMİN EMEKLİ MAAŞINI NASIL ALABİLİR? NEREYE BAŞVURMASI GEREK VE İSTENEN EVRAKLAR FİLAN VAR MIDIR? AYRICA DEDEM İZMİR DE VEFAT ETTİ VE ORADA YAŞIYOR ANNEMDE ANKARA DA YAŞIYOR. CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM İYİ ÇALIŞMALAR

  120. İmihan dedi ki:

   Merhaba ben imihan ben SSK emeklisiyim babam da SSK emeklisiydi babam vefat etti babamın maaşını ben alabilirmiyim ben aynı zamanda dulum yorumuma cvp alamadım teşekkür ler

  121. Emine dedi ki:

   merhaba benim babam devlet memuru idi 1999 yılında emekliliğine 3 yıl kala trafik kazasında hem annemi hem babamı kaybettim şimdi ben eşimden ayrıyım babam üzerinden bi hakkım varmı emekli parası alabilirmiyim ? 2 çocuklu dul bayanım ve sigortalı çalışıyorum hem çalışıp hemde bu haktan yararlanabilirmiyim çok teşekkürler.

  122. İmihan dedi ki:

   Merhaba ben imihan ben SSK emeklisiyim babam da SSK emeklisiydi babam vefat etti babamın maaşını ben alabilirmiyim ben aynı zamanda dulum tşk

  123. Derya dedi ki:

   Babam 3 yıl önce vefat etti annem babamdan maaş alıyor emekli sandığı yüzde yetmişinci alıyor ben yeni ayrıldım bana maaş nekadar bağlanır saygılarımla..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sizin talebinizden sonra anneniz %60 siz %30 maaş alacaksınız. Pay oranları ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızdan ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

  124. Müzeyyen keske dedi ki:

   Ben oglumdan bakım aylıgı alıyorum oglumda 3 ayda engelli maaşı alıyor başkada gelirimiz yok .Babamın maaşıda baglanırmı bana .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli değil ve çalışmıyorsanız babanızdan dolayı yetim maaşı alabilirsiniz. ancak diğer gelirlerinizin kesilmemesi için başvuru esnasında kurum yetkilisinden bilgi alınız.

  125. Fatma gulfidan dedi ki:

   Mehrabalar benim sorum şudur
   Nasil oluyorda yurt dişinda yaşayan kadinlar (Dul yada bekar ) yurt dişinda sosyal yardim,yada işizlik parasi aliyorlar,birde turkiyeden vefat etmiş annelerinin yada babalarinin emekli maašini aliyorlar.
   Bu bir hak midir ?
   Teşekurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışından sosyal yardım veya işsizlik maaşı alanlar. Türkiye’ den yetim maaşı alamazlar.

  126. Gokhan dedi ki:

   Merha benim annem ve babam iki yil once bosandi simdi bu ay anneme babadan kalan maas baglandi ssk dan bakinca bu gune kadar 31 bin tl yazir birikmis tutar bu ne anlama geliyor

  127. Ayse dedi ki:

   Babam SSK emeklisi 2004yılında vefat etti ben eşimden boşandım SSK’lı olarak çalişiyorum babamın maşini alabilirmiyin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ssk emeklisi olarak ssk emellisi olan babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  128. Uğur Yükselen dedi ki:

   Babam vefat etti.Annem ve bekar iki kız kardeş emekli maaşını orantılı olarak alıyorduk.Annemde vefat etti.biz iki bekar kızın 1800TL.kira gelirimiz var.Babamımızın bağKur emekli maaşını ne kadarını alabiliriz. Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizle birlikte Anneniz %50 Siz % 25 er maaş alıyordunuz. Şimdi ise % 40 ar maaş alacaksınız. Pay oranları ile ilgili, https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemizden bilgi alabilirsiniz.

  129. Niyazi karaman dedi ki:

   87 Yaşındayım 4 kızım var 1 i dul kocasından emekli maaşı alıyor
   bana bakmıyor ölünce emeki maaşımın dul kızıma kalmasını istemiyorum ne yapmalıyım

  130. Emine dedi ki:

   Ben eşimden boşandım fakat eşim ikametini benim evimden hala aldirmamis yetim aylığı için basvursam bu bı sorun olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşına başvurmadan önce nüfus müdürlüğüne bir yazı ile bildirin. Yetim maaşı başvuru dilekçenize kayıttan geçirdiğiniz dilekçeyi de ekleyin.

  131. cemile dedi ki:

   Merhabalar babam bağkur emeklisi 2008 yılı öncesi vefat etti.ben 20kasım 2017 tarihinde boşandım.Babamdan yetim aylığı alabillir miyimve ayrıca % lik olarak ne kadar maaş bağlanır.
   Teşekkürler

   1. cemile dedi ki:

    unuttuğum birşey var annemde vefat etti kendisi emekli değildi tek kız çocuğuyum

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer bir sigortaya bağlı çalışmıyorsanız yetim maaşı alabilirsiniz. Yetim maaşınız % 50 oranında olacaktır. Bağlanma oranı ile ilgili detay için https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  132. Gökhan dedi ki:

   Merhaba, Emekli bir içişleri bakanı vefat etti 2 kızı var babalarının emekli maaşlarını almaları için nereye nasıl başvuru yapmaları gerekiyor. Kızları reddi miras yaptı ve mahkemeden veraset ilamı alındı TBBM ye de herhangi bir başvuru yapmaları gerekir mi? Yoksa Sgk ya başvuru yeterli olur mu? E devletten başvuru yapılabilir mi?

  133. Esra dedi ki:

   Merhaba babam 2003 yılında vefat etti annem dedemden maaş alıyor ben eşimden yeni boşandm babamın maaşını alabilmek için müracaat ettim 15 gün oldu evrak takipten baktığmda evrak yaşadıgım şehirde görünüyor ne zaman bi sonuç alabilirimi acaba

  134. Emine dedi ki:

   Eşimden boşandım fakat ikameti hala benim yaşadığım evde gözüküyor yetim maaşı için başvuru yapsam sorun olur mu

  135. Esra dedi ki:

   Merhaba

   Babam emekli sandigi emeklisi idi 2017 yılında vefat etti anneme maasi baglandi.Bende esimden bosandim herhangi sosyal guvencem yok babamin maasindan faydalanmak için basvurdugumda annemin aldigi maastan kesilirmi?Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz mevcut durumda %75 oranında maaş alıyor. Sizin başvurunuz ile birlikte % 60 a düşecek siz de % 30 alacaksınız. Bu durumda toplamda % 90 maaş almış olacaksınız.

    1. Esra dedi ki:

     Nereye basvurmam gerekiyor

  136. Haluk babyrakdar dedi ki:

   Babam 3 ay oldu rahmetli olalı bagkurdan emekligdi 3 aylık alıyordu bende 5 sene oldu ssk dan emekli olalı dulum babamın emekli maaşını alabilirmiyim

  137. Yunus KILINÇ dedi ki:

   Selamun aleykum
   benim sorum babam 2006 yılında vefat etti babamın bagkur borcunu ödeyip annemi emekli yaptık ama asıl hak sahibi annem olmadığı için malulen emekli sayılıyor bu durumda % kaç oranında maaş kesintisi yapılır, birde ben 28 yaşında erkeğim bu maaştan bende faydalanabilir miyim

  138. ilker dedi ki:

   Annem babamın maaşını alıyor vefat ettiği için kendisi çiftçi bağkur emeklisi dedem 4 ay önce vefat etti annem dedemin maaşında alabilir mi

  139. Uluer tapınç dedi ki:

   Babam 1960 yılında sigortalı oldu.1968 yılında vefat etti 1400 günü var.annem ssk emeklisi babamdan maaş alma şartları nedir teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz babanızın emekli maaşını yarısını alır. Çalışırken vefat eden sigortalılar için 900 gün prim yeterli olmaktadır.

   2. beste atli dedi ki:

    Emekli sandığı emeklisiyim dul bir bayanım vefat eden annem ve babamda emekli sandığı emeklisiydi şuan kendi maaşımdan feragat etmem şartıyla sadece babamın maaşının yarısını alabiliyorum
    Duyduğuma göre emekli olmadan önce sigortada çalışıp emekli sandığında çalıştığım günleri sigortaya saydırıp sigortadan emekli olsaymışım kendi maaşımın yanısıra annemin ve babamın maaşınida alabiliyormuşum
    18 yaşımdayken sigortalı 2aylık çalışmıştım
    Şimdi bu durumda emekli olduğum kurumu sigortaya geçirmem mümkünü veya bir tavsiyeniz varmi

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Söylediğiniz doğru ssk dan emekli olsaydınız iki maaşı da alabilecektiniz. ancak şu anda ssk ya geçmek gibi bir durum mümkün değil.

  140. Berrin dedi ki:

   Merhaba annem 65 yaş aylığı alıyor babası 1981 yılında vefat etti buna göre babasının maaşını alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz dul ise babasından maaş bağlanabilir. Ancak bu durumda 65 yaş aylığı kesilir.

  141. Gani IŞIK dedi ki:

   Konu, Kız kardeşim ile ilgili. Adı Adile IŞIK (ev hanımı, yaş 65)… Eşi, 2017’de öldü. Bağkur emeklisi idi. Babası da Emekli sandığından (Orman Bakanlığı) emekli idi . 1987’de vefat etti. Babsı Vefat ettiği zaman Adile evli durumda olduğu için babasından dolayı yetim maaşı için müracaat etmedi (edemezdi). Ama şimdi Eşi de babası da vefat ettiler (Eşi 2017^de, babası 1987’de). İkisinden de maaş alabilir mi? Manavgatta oturuyor. Nereye, nasıl (hangi evraklarla) başvurmalı)? Teşekkürler… Ağabeyi gani IŞIK

  142. nurten hanim dedi ki:

   58 yasinda bagkur emeklisi bayanım eşimden daha yeni boşandım fakat..ölen babamda ssk emeklisi idi ..babamdanda maaş alabilmem mümkün mü…yani iki aylik birden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur emeklisi olarak SSK emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  143. Nurten dedi ki:

   Babam 2015 de vefat etti. Ben hic evlenmedim babamın emekli maasini alabilmek için başvurdum ama cevap bile vermediler. Ne yapabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaş talebinizi en yakın sosyal güvenlik merkezine tekrar verin veya kuruma İadeli taahhütlü posta ile de gönderebilirsiniz. Mutlaka kayda girer ve cevaplanır. Herhangi bir sigortaya tabi çalışmıyorsanız yetim maaşı alabilirsiniz.

  144. Zekiye KURT dedi ki:

   Ablam emekli sandığından emekli ve dul.Babam SSK emeklisi 2006 yılında öldü.Ablam babamın emekli maaşını alır mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ablanız emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan maaş alamaz.

  145. derya san dedi ki:

   Merhaba. Dedem bundan 15 gün önce vefat etti. Annem 15 yıl önce eşinden ayrıldı. Şu an annem bayan kuaförü ve bağkurlu. Annem ve ablamla beraber yaşıyoruz. Dedem ssk dan emekli idi. Başvursak annem dedemin maaşını alabilir mi?

  146. Şükran DEMİRCİ dedi ki:

   17 Aralık 2017 tarihli sorularıma cevap alamadım.bilgilendirmenizi rica ediyorum..kendim emekli sandığından 2006 yılında emekli oldum.eşim bağkur emeklisi iken 2012 yılında vefat etti.bana /%50 dul maaşı bağlandı.babam 1998 yılında sigorta emeklisi iken vefat etti….şu an aktif çalışan değilim, kendim , eşim, ve babam farklı kurumlardan emekli olduğu için, ve babam 2008 de çıkan yasadan önce vefat ettiği için kendim emekli sandığı emeklisi ancak aktif çalışan olmadığım için babadan yetim maaşı alabilir miyim. Bilgilerinize rica ederim.saygılarımla

  147. SEVAL pişmişoğlu dedi ki:

   1964 te almanyaya çalışmaya giden babam 1974 te vefat etti almanyadan anneme dul aylığı bağlandı annem ssk emeklisi yurtdışı borçlanması ile dul aylığı alabilirmiyiz ne kadar borçlanmalıyız maaş ne kadar olur teşekkürler

   1. SEVAL pişmişoğlu dedi ki:

    Cevap bekliyorum teşekkürler

  148. hülya kasapoğlu dedi ki:

   merhaba annem babsından emekli maaşı alabilrimi babası yıllar önce ölmüş ölmeden devlet demir yollarında 15 yıl kadar çalışmış emekli olmadan işten ayrılmış şimdi annem bu maaşı çıkartabilirmi annem ölen babasından emekli maaşı alabilrimi eşi öldü eşinden bağkurdan kalan emekli maaşı alıyor ama bu maaş çok az babasından da alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babasından da emekli maaşı alma hakkı var. Devlet demir yollarında hangi statüde ( işçi memur) çalıştı ise o kuruma başvuru yapıp emekli maaşı almasını sağlayabilirsiniz.

  149. TARIK DURAN dedi ki:

   KIZKARDEŞİM BAĞKURLU.
   BAĞKURDAN EMEKLİ OLURSA, 35 YIL ÖNCE VEFAT EDEN SSK EMEKLİSİ BABAMDAN DOLAYI MAAŞ ALABİLİR Mİ?
   ANNEM DE VEFAT ETTİĞİ İÇİN BABAMIN MAAŞ TALEP EDECEK BAŞKA VARİSİ YOKTUR.
   KOLAY GELSİN.
   TEŞEKKÜRLER.

  150. Burcu dedi ki:

   Merhabalar,
   Ben kamu kurumunda taşeron olarak çalışıyorum, malum kadro geldi ve ben babamdan dolayı emekli maaşı alıyorum. Bu kadrodan dolayı emekli maaşım kesilir mi?
   Babam memur emeklisi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Burcu Hanım merhaba,

    Henüz her şey muallak. Nisan ayında tüm geçiş işlemi tamamlandığında bu konularda netleşecektir.

  Sorunuzu Yazın