• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI


  emeklilikte prime takılanlar

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bir kişinin babası vefat etme durumunda o kişinin babasının emekli maaşını alması için gerekli olan koşulları anlatacağız. Bir diğer deyişle babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir sizlere aktardık. Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. İşte bu şartlar sağlandıktan sonra ise emekli maaşı almak için gerekli durumları yapıp başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gereklidir. Daha sonra ise bir müddet geçecek ve gerekli her türlü şartı sağladığınız öngürülürse emekli maaşını alabilirsiniz. İşte bu yüzden bu şartların veya koşulların önemi oldukça çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.

  Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

  • İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
  • Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
  • Çocuklar ayrıca 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Ancak kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

  Babadan emekli maaşı alma koşullarını sizlere aktardık. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Elif dedi ki:

   Merhaba,

   * Babam bağkur emeklisi idi. 2012’de vefat etti.
   * Ben SSK’dan prim günümü doldurdum yaşı bekliyorum (7 sene sonra emekli olabiliyorum)
   * Şu an çalışmıyorum.
   * Geçtiğimiz ay boşandım.
   * 46 yaşında kadınım.
   * Evli olmayan tek kız çocuğuyum

   1) Babadan emekli maaşına başvurabiliyor muyum?
   2) Evet ise onun maaşının %50’sini mi alabiliyorum?
   3) (Yine evet ise) online başvurulabiliyor mu? Yurtdışında yaşıyorum. Şahsen başvuru zorunluysa (muhtemelen öyledir) bir-iki günlüğüne Türkiye’ye gelip hemen yapabiliyor muyum, önceden randevu vs. gerekiyor mu?
   4) Türkiye’de nereye gidip başvuru yapmam gerekiyor?
   5) Ben kendi emekliliğimi hakettiğimde bu maaş kesiliyor mu?
   6) Çok oldu biliyorum, şimdiden çok teşekkür ederim

   İyi günler diliyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif hanım merhaba,

    Babanızdan yetim maaşı alabilirsiniz,
    Yetim maaşını sadece siz alacaksanız (Anneniz veya Kardeşiniz almıyorsa) % 50 alacaksınız,
    E devlet şifreniz ile emeklilik tahsis ve maaş işlemlerinden başvuru yapabilirsiniz.
    Kendi emekliliğinizden sonra yetim maaşınız kesilir.

    iyi günler.

    1. Elif dedi ki:

     Çok teşekkürler
     İyi çalışmalar

  2. Emine dedi ki:

   Babam vefat etti ben eşimden boşandım fakat sigortalı olarak çalışıyorum babamın emekli maaşından bende alabilirmiyiz babam SSK emeklisi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emine Hanım,

    Sigortalı olarak bir işte çalıştığınızdan babanızdan dolayı yetim maaşı alamazsınız. Bu hak sadece Babadan emekli sandığı emeklileri için verilmiştir.

  3. SERKAN dedi ki:

   MERHABA ANNEM ÜVEY BABAMDAN ÖLMESİ ÜZERİNE MAAŞ ALIYORDU VE ŞİMDİ ANNEMDE VEFAAT ETTİ EMEKLİ MAAŞI BANA BAĞLANIRMI

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Üvey baba ile soyadınız tutmadığında yani evlat olmadığınızdan yetim maaşı alamazsınız. Sağlığında evlatlık larak nüfusuna geçseydiniz alabilecektiniz.

  4. ACG dedi ki:

   Merhaba, annem babam boşandılar ve babam bağkurdan emekliydi ve 3 yil once vefat etti..Ben suan calisiyorum ve Ssk dan sigortam devam etmektedir ve evlenmedim. Calismama ragmen hala babamin maasini alma olasiligim nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığınız süre boyunca babanızdan maaş alamazsınız.

  5. Gökhan dedi ki:

   Slm dedem Bağkur emeklisiydi vefat edince ninem aylığını alıyordu ninemde vefat etti. Ninem ve dedemin %50 akıldan özürlü raporu olan ve üç aylık engelli maaşı alan oğlu( dayım) var. Şimdi size sormak istediğim dayım ninemin ölmeden önce aldığı emekli maaşını alabilir mi?

  6. Ömer dedi ki:

   Annem bagkur emeklisi babamın maaşını 2010 yılının ilk ayından beri almakta. 2016 da vefat eden Ssk emeklisi dedemin maasinida anneme aktarabilme şansımız varmı acaba. Yani bagkur emeklisi eşinin ve ssk emeklisi babasinin maaşını alabilir mi. Cvp lutfen

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz bağkur emeklisi olduğundan ssk emeklisi dedenizden maaş alma hakkı bulunmamaktadır.

  7. derya dedi ki:

   merhaba, ben ssk lı annemden yetim aylığı alıyorum babamda ocak 2017 de öldü.bağkurluydu emekli değildi bağkur borcu var mıydı onu da bilmiyorum . babamdan ölüm toptan ödemesi ihyası alabilir miyim? alırsam bile yetim aylığım kesilir mi..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Derya Hanım merhaba,

    Babanızın en az 1800 günlük prim ödemesi var ise toptan ödeme vaya emekli maaşı bağlatma hakkınız var. Hem annenizden hem babanızdan yetim aylığı alma hakkınız var. Bu durum maaşınızda bir kesintiye sebep olmaz.

  8. Bahriye dedi ki:

   Esim 2009 da vefat etti bana esimin maasi baglandi. Babam ise 1985 yilinda is kazasi nedeniyle vefat etti annem babamin skkdan maasini aliyor banada yetim ayligi baglanirmi 2008den once vefatlarda oluyir diye bir paylasim okudum

   1. Bahriye dedi ki:

    Esiminde sigortası skk

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Bahriye Hanım Merhaba,

    2008 öncesi olsada aynı statüden emekli olması nedeni ile Tercih edilen aylık alınabiliyor. Her ikisini de alma hakkınız mevcut değil.

  9. Safiye dedi ki:

   Babam 13 ağustos 2017 de vefat etti ben üniversiteye Yen’i geçtim 18 yaşındayım abim resmî bir memuriyette çalışmıyor . Babam Bağ-Kur’luydu ama emekli olmamıştı annem bu Bağkur maaşını alabilir mi ve babam öldükten sonda bir süresi var mı bu başvurunun

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Safiye Hanım merhaba,

    02 Ağustos 2003 gününden sonra ölen 4/b sigortalıları için: en az 1800 gün prim ödemek, sigortalının hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanması için yeterli şarttır. Bu süreleri hak sahipleri borçlanma yoluyla da tamamlama imkanına sahip. Askerlik, yurtdışı ve benzeri borçlanma yöntemleri bulunmaktadır.Eğer en az 1800 gün bağkur primi var ve bağkur borcu yok ise maaş bağlanması için SGK na müracaat edebilirsiniz.

  10. Engin Gökdemir dedi ki:

   Merhaba babam 1981 yılında vefat etmiş ve annem babamdan dolayı Bağkur maaşı almakta dedem ise 31 Aralık 2007 tarihinde vefat etti annem dedemin maasınida alabilirim tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Engin bey,

    Dedeniz hangi kurumdan maaş aldığını belirtirseniz yardımcı olabiliriz.

  11. Gamze iba dedi ki:

   Merhaba. Babam vefat etti. Annem babamdan sgk li maas aliyor. Dedem emekli sandigindan emekli. Dedemde vefat etti. Annem dedemin maasini alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gamze Hanım merhaba,

    Anneniz müracaat ederse dedenizin maaşını da alabilir. İkisi de farklı kurumlar olduğu için her iki maaşı da alma hakkı bulunmaktadır.

  12. Nergiz dedi ki:

   Eşim yeni öldü eşim ssk emeklisi babam da ssk emeklisi 1993 yılında öldü bir kardeşim babamdan maaş alıyor bende alabilirmiyim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nergiz Hanım merhaba,

    Aynı statüde emekli olduklarından tercih ettiğiniz yüksek olan maaşı alabilirsiniz. Her ikisini de alma hakkınız bulunmuyor.

  13. N. Gül dedi ki:

   Iyi aksamlar
   Babam Emekli Sandigina bağliydi 1985 yilinda vefat etti. 2012 yilinda esimden bosandim. Babamdan maaş baglandi. 1.5 sene sonra eski esimle tekrar evlendik. Maasim kesildi. Bu arada ben Sigortadan emekli oldum. Tekrar bosanmam durumunda babamin maasi baglanir mi? Hem kendi maasimi hem babamin maasini alabilirmiyim.
   Tesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Gül Hanım,

    Siz ssk babanız emekli sandığı emeklisi olduğunda boşandığınız takdirde babanızın maaşını tekrar alabilirsiniz.

  14. İlyas Safitürk dedi ki:

   Kadın isteğe bağlı ssk emeklisi, kadının kocası da ssk emeklisi, kadın ölen kocasının emekli maaşını alıyor,Dul kadın ssk emeklisi olan ve ölen babasının maaşını alabilirmi.Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İlyas Bey merhaba,

    SSk veya Bağ- kur emeklileri Yine ssk veya bağkur emeklisi babalarından yetim maaşı alamamaktadır.

  15. ayşe bayar dedi ki:

   merhaba
   ben ssk emeklisi biriyim.eşim vefat ettiği için ondan maaş alıyorum(bağkur).9 mart 2017 de babamı kaybettim.babamın emekli maaşını alabilirmiyim(bağkur).

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    SSK emeklisi olmanızdan dolayı Bağkur emeklisi babanızdan emekli maaşı alamazsınız.

  16. Hanife DERELİ dedi ki:

   ssk emeklisi 2010 yılında vefat eden babasından yetim aylığı alan dul kadının, oğlu devlet memuru olursa dul kadın yetim aylığı devam eder mi, kesilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hanife Hanım merhaba,

    Sizin emekli yetim maaşı babanızdan hak ettiğiniz bir ödenek. Bu maaş için gelir ile ilgili bir şart yok. Maaşınızı almaya devam edersiniz.

    1. Hanife DERELİ dedi ki:

     YUKARIDA

     Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

     İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.

     Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.

     ŞARTLARINI YAZDIĞINIZ İÇİN TEREDDÜT ETTİM.
     BURADA ÇOCUKLARININ DEVLET MEMURU OLMAMAMSI GEREKLİDİR YAZIYOR.

  17. Veysel dedi ki:

   Selam babam 2001 de vefat etti bağkur emeklisiydi annem dul maaşını alıyor dedem de 2001 de vefat etti anneannem dul maaşı alıyor emekli sandığından halen annemde Dedemden kalan yetim aylığını alabilir mi
   Alırsa geriye dönük 5 yılı alabilir mi
   Alırsa anneannemin maaşında azalma olur mu
   Vereceğiniz cevap için teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz babasından dolayı yetim maaşı alabilir. Ancak emekli maaşları başvuru tarihinden itibaren işler. Geriye dönük maaş alamazsınız.

  18. Ünzüle guder dedi ki:

   Ben emekli sandigigindan emekli bayanın.babam ssk emelisiydi.2004 yılında vefat etti.Ben eşimden 2010 yılında ayrıldım.acaba babamın maasini alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ünzüle HANIM MERHABA,

    Emekli sandığı emeklisi olanlar babadan veya anneden maaş alma hakları bulunmamaktadır.

  19. remziye dedi ki:

   iyi günler babamı 2009 da kaybettm ben çalışan bekar bayanım acaba yetim aylığı alabilr myim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Remziye hanım,

    sigortalı bir işte çalışıp gelir elde ediyorsanız yetim maaşı almanız için babanızın Emekli sandığı emeklisi olması gerekiyor. Diğer kurum emekliliklerinde bu hak bulunmuyor.

  20. Ömer dedi ki:

   Annem bagkur emeklisi babamın maaşını 2010 yılının ilk ayından beri almakta. 2016 da vefat eden Ssk emeklisi dedemin maasinida anneme aktarabilme şansımız varmı acaba. Yani bagkur emeklisi eşinin ve ssk emeklisi babasinin maaşını alabilir mi.

   1. Ömer dedi ki:

    Not:babam 2009 yılının 11. ayinda vefat etti

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Ömer Bey,

    Her iki side 2008 sonrası vefat ettiğinden Tercih ettiği yüksek olan maaşı alabilmektedir.

  21. Melek dedi ki:

   merhaba eşim emekli memurdu üç yıl önce kaybettim %60 dul maaşı alıyorum kızımda %30 eşimin maaşını alıyor. Ölen babamın maaşını alabileceğim söylenince başvurdum sigortasını toplayınca gün eksikti askerliği hesapladılar ücreti yatırınca maaşa bağlandım babamın maaşını almaya başladım. Kız kardeşim bekar ve devlet memuru babamın maaşına başvurunca alabilir mi ve emekli oluncada alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Melek Hanım,

    Kız kardeşinizde babanızın emekli sandığı emekli maaşından başvurarak maaş alabilir.

  22. Hakan dedi ki:

   2012 de önlisans eğitimi bitirdiğimde sigortalı bir işe başlamış ve vefat eden babamdan aldığım aylık kesilmişti ancak ben 2013te tekrar yükseköğretime başladım ve halen devam ediyorum ancak maaş konusunda hiç bir başvuru yapmadım..Ozamandan bu zaman olan aylık yardım parasını sgk dan geri almam mümkün mü ? Şimdiden cevabınız için teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hakan Bey,

    Yetim maaşı için tekrar başvuru yapmanız gerekiyordu . Başvuru yapsanız da geriye dönük maaş alamazsınız.

  23. İsa Biter dedi ki:

   teyzem ölen dedemin 1100 TL maaşını almaktadır. Dul olan annemde müracaat etmesi durumunda aynı maaşı alabilir mi veya her ikisi ne kadar maaşa bağlanır?

   Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İsa Bey,

    Annenizin yetim maaşına başvurması durumunda İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80, oranında bağlanır teyzeniz % 50 oranında maaş alıyor. Sonuç olarak maaşları 880 TL olarak alırlar

  24. ayse dedi ki:

   ben 54 yasinda bir bayanim esim vefat etti esimin hic sosyal güvencesi yoktu.babamin emekli maasi vardi ben babamin bu emekli maasini alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    Babanızdan doğan emekli maaşı için başvuru yapıp yetim maaşı alabilirsiniz.

  25. Gökhan dedi ki:

   Slm dedem Bağkur emeklisiydi vefat edince ninem aylığını alıyordu ninemde vefat etti. Ninem ve dedemin %50 akıldan özürlü raporu olan ve üç aylık engelli maaşı alan oğlu( dayım) var. Annemle dayım kardeş. İki kardeşler. Şimdi size sormak istediğim dayım annesinden yani ninemin ölmeden önce aldığı emekli maaşını alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gökhan Bey merhaba,

    Anneniz babanızdan ayrı veya dul ise ve çalışmadan dolayı veya emeklilikten dolayı geliri yok ise yetim maaşı başvurusu yapıp maaş bağlatabilir. Ninenizden %25 kadar daha az maaş bağlanır.

    1. Gökhan dedi ki:

     Peki yüzde 50 özürlü raporu olan ve 3 aylık engelli aylığı alan dayım vefat eden annesinin Bağkur emekli maaşını alabilir mi?

     1. Gökhan dedi ki:

      Son sorduğum soru hakkında beni bilgilendirir misiniz?

  26. nilufer dedi ki:

   kendim ssk emeklisi yim babam bagkurlu 1982 yılında vefat etti babamdan maaş alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nilüfer Hanım merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı bağlanamamaktadır.

  27. Ayşin dedi ki:

   Merhaba ben sskdan emekliyim, eşimden SSK dul maaşı alıyorum babam bağ kur emeklisiydi vefat etti, babamdan da maaş alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşin Hanım merhaba,

    Ssk den emekli statüsünde olduğunuzdan Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  28. Deniz dedi ki:

   Merhabalar dedem vefat etti annem bosanmak uzere dedemin emekli maasini anneme baglanabiliyormu eger baglaniyorsa ne gibi evraklar lazim bizi bilgilendirirseniz sevniriz bagkurdan emekli dedem

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin emekli maaşı geliri yok ise dedenizden maaş bağlanabilir.

    ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANMASI İÇİN İSTENEN BELGELER

    Maaş Bağlanması İçin Dilekçe (Ek:1)
    Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
    2 Adet Fotoğraf
    Veraset İlamı
    Ölüm Defin Tutanağı
    Nüfus cüzdan fotokopileri.
    Okuyan Öğrencilerden Yeni Öğrenim Belgesi
    18 Yaşından büyük okumayan kız Çocuklarından, sigortalı olmayan, isteğe bağlı sigortalı sayılmayan ve kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan kişilerin http://www.türkiye.gov.tr üzerinden (PTT E-Devlet şifresi alınarak) SGK ( 4(a), 4(b), 4(c) ilişiği olmadığına dair hizmet ve sağlık provizyon dökümleri. )
    Sosyal Güvenlik Kurumlarından Gelir Ve Aylık Belgesi ( Sadece Maaş Alan Haksahipleri Belgeleyecektir)
    Malul Çocuklar İçin Sağlık Kurulu Raporu
    Hak Sahipleri İçin Beyan ve Taahhüt Belgesi (Ek:2)
    Ziraat Bankası Şubesinde Açılmış Hesap Numarası (Her Hak sahibi için ayrı hesap açılması gerekmektedir. Banka hesap cüzdanın fotokopisi eklenmelidir)

  29. Kader dedi ki:

   slm babam emekli sandığjndan emekli oldu ve 20 yık önce vefat etti. Ben evlşydim o zaman. Şimdi boşandım eşimden ve annemde 5 yıl önce vefat etti. Tek kız çocuğu benim. Ben babamdan dolayı maaş alabilirmiyim ve ne kadar alırım. Alacağım maaş o zamanki maaşı üzerinden mi hesaplanır yoksa şimdi emsali olan bir emeklinin maaşı üzerinden mi hesaplanır tşkler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kader Hanım merhaba,

    Kendi Emekli sandığı emekliliğinden dolayı bir geliriniz yok ise yetim maaşı alabilirsiniz. Maaşınız güncellenmiş tutarlardan bağlanacaktır.

  30. Sukran dedi ki:

   Emekli ogretmenim esimden ayrildim babam 2002 yilinda vefat etti kendisi de emekli sandigindan emekli yetim ayligi alabilirmiyim .Yanitlarsaniz sevinirim iyi calismalar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şükran Hanım merhaba,

    Siz ve babanız emekli sandığı emeklisi olduğunuzdan babanızın emekli maaşını alamazsınız.

  31. Şengül dedi ki:

   Merhaba
   Babam 21 Nisan 1976 yılında vefat etmiştir. Babam ölmeden bir ay önce Bağkur ödemesi yapmıştır. Sonra ben evlendim ve babamdan maaş bağlatmadım. Şimdi eşim vefat etti. Babamdan maaş alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şengül Hanım,

    Babanız emeklilik şartlarını sağlamış ise siz de çalışmayan ve evli olmayan kız çocuğu olarak yetim maaşı alabilirsiniz.

  32. Didem dedi ki:

   Merhaba, annem babamdan ssk dul maasi aliyor. Annemin babasi yurtdisinda 20 yil calisip öldüğü icin anneanneme Hollanda ‘dan maas baglanmisti. Anneannem öldü. Annem babasinin maaşını da alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Didem Haanım merhaba,

    Almanya iş kanunu yetim kızlar için öğrenci olmaları kaydı ile 27 yaşına kadar yetim maaşı öder. Bu nedenle Almanya dan yetim maaşı alamazsınız.

  33. hatice sulun dedi ki:

   Merhaba babam 1992 de vefat etti. Ben evli olduğum icin maasindan hic almadim. Emekli sandigi en üst dereceden emekli. Simdi boşaniyorum. Ben sgk emeklisiyim. Babamin maasini da alabilirmiyim? Erkek kardes var o alamiyor biliyorum.
   tesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hatice Hanım Merhaba

    Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan ssk emeklisi de olsanız boşandığınızda yetim maaşı alma hakkınız var.

  34. Rabia dedi ki:

   Merhaba. Babam 3 yil once vefat etti. Ssk dan emekli yaptilar. Ve maasi annem kardesim ve ben olmak uzere 3 e bolundu. Kardesim erkek ve 18 yasini temmuz ayinda doldurdu. Ve agistos ayindaki maasi direk kesildi. Bu maasin annem veya bana bir sekilde eklenmesi gerekiyormuydu? Yoksa 18 olunca ve okumayinca erkek cocugunun maasi direk kesilip diger aile fertleerine eklenmiyormu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Rabia Hanım,

    Kardeşiniz maaştan düştükten sonra aldığı maaş maaş bağlanma oranına göre size yansıtılması gerekir. Sistemsel olarak henüz yapılmadı ise hızlandırmak adına En yakın Sosyal güvenlik Merkezi Emeklilik servisine müracaat edebilirsiniz.

    1. Rabia dedi ki:

     Bu alınan maaş %50 annemin %25 benim ve %25 kardesimin uzerineydi. Bu erkek kardesimin uzerinki %25 lik hak ekstra bir hak denildi bugun bize. Aslında %75 i alınabilirmiş bu maaşın bize hukuk musavirliginden boyle denildi. Fakat sgk yı aradigimizda ise . Oransal olarak tekrardan dagitilmasi lazım yani kardesimin uzerine olanin tekrardan iki kisi arasinda oraninin belirlenmesi gerek denildi. Hangisinin olması ihtimal ögrenebilir miyim?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Rabi Hanım,

      Mevcut durumda bahsettiğiniz oran doğru. Fakat kardeşiniz maaştan düştükten sonra Anneniz % 60 sizi % 30 alırsınız. Konu ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemizi okumanız faydalı olacaktır.

      1. Rabia dedi ki:

       Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için 😃

  35. semiha altıntaş dedi ki:

   Merhaba; ben babamın sgk maaşını alıyorum. Bu yıl üniversiteye başlıyorum acaba ekstra öğrenci parası alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Semiha Hanım merhaba,

    Yetim maaşı alanlar için öğrencilik durumunda ödenenek bir ödenek bulunmamaktadır.

  36. Ayşe sergül yıldırım dedi ki:

   bekar kızı olarak hem ben hemde annem ölen babamdan emekli maaşı alıyoruz.ayrıca ben vakıfbanktan emekli maaşı alıyorum.Benim sorum şu,annemin vefetı halinde babamdan alacağım emekli maaşım ne kadar olur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    Annanizin vefatı durumunda şu anda aldığınız % 30 luk oran %50 olarak güncellenecektir.

  37. Ayşe eraslan dedi ki:

   Mrb ben esimden ayrilmak uzereyim.yalniz sgk bir iste calisirsam babamın bağkur emekli maasini alabilirmiyim.babam 2001 yilinda vefat etti.bagkur emeklisi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    SSk lı olarak bir işte çalışıp gelir elde ederseniz Bağ-kur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  38. Selim Hasret dedi ki:

   Baba Tarım sigortalı Emeklisi idi(vefat etmiş) Anne (Vefat etmiş), Bayan dul(SSK Emeklisi) Babadan yetim maaşı alabilir mi. saygılarımla

  39. gülgün dedi ki:

   ben ptt çalışan devlet memuruyum babam ssk emeklisi idi 3 yıl önce vefat etti kendim emekli sandığına tabi çalışan olduğumdan ssk emeklisi olan babamdan yetim maaşı alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülgün Hanım Merhaba,

    Emekli sandığı çalışanı veya emeklisi olanlar babadan veya anneden emekli maaşı alamazlar.

  40. Arzuu dedi ki:

   Dedem vefat etti anneannem onun emekli maaşını alıyor.
   Babam vefat etti annem de onun emekli maaşını alıyor.
   1 hafta önce anneannem vefat etti. Bu durumda başvuru yapsak annem dul olduğu için babamın maaşını almaktan vazgeçip dedemin maaşını alabilir mi?
   Bende dul ve çalışmayan emeklilik için 54 yaşımı bekleyen bir bayanım.
   Bende annem almayınca kendi babamın maaşını alabilir miyim?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arzu Hanım merhaba,

    Annenizin sigortalık statüsüne göre hem eşinden hem babasından emekli maaşı alma hakkı var. Bunun yanında tercih hakkı da var. Siz anneniz maa alırken de yetim maaşı alma hakkınız var. Ancak annanizin tercihi sonrası almak isterseniz emekli olana kadar babanızın maaşından faydalanabilirsiniz.

  41. Gülşen ÖZKAN dedi ki:

   Ben ssk emeklisiyim ve bekarim annem bağkur emeklisi idi annemin maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülşen Hanım,

    SSK emeklisi olarak Annenizin bağkur emeklisi maaşını alamazsınız.

  42. Zuhal Uslu dedi ki:

   Merhabalar. Ben ssk malulen emekliyim, babam kamu çalışanı idi. İşten ayrılınca isteğe bağlı sigorta ile gününü tamamladı. Ben emekli olana kadar babamdan maaş aldım, emekli olunca kesildi. Tekrar başvurdum. Banaızda ssk emelisi iki maaş alamazsınız dediler. Şimdi kızkardeşim kamudan emekli oldu . Oda bekar ve yetim . O da başvuru yapmış onada babnız emekli sandığından emeki görünüyor iki maaş alamazsınız demişler. Bana sgk emelisi kardeşime emekli sandığından demilşler. hangisi doğru. Ve hangimiz ikinci maaşı bağlatabiliriz. Çok mağdur durumdayız. Saygılarımla.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zuhal Hanım Merhaba,

    Kardeşiniz Emekli sandığı emeklisi olduğundan Hangi kurum olursa olsun yetim maaşı alamaz. Ancak Babanız emekli sandığı emeklisi görünüyorsa siz yetim maaşı alabilirsiniz.

  43. Yasemin dedi ki:

   Merhaba,

   Babam Emekli sandığı emeklisi olarak 2014’de vefat etti. Annem o tarihten itibaren dul aylığı almakta. Annemin babası ise 2007 yılında Bağ-Kur emeklisi olarak vefat etti ve herhangi bir çocuğu maaşını almıyor. Annemin babasından kalan aylığı alma hakkı var mı varsa şartları neler öğrenmek istiyorum. Annemin üzerine kayıtlı 1 adet ev ve 1 adet dükkan olduğunu belirtmek isterim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yasemin Hanım,

    Annenizin hem babanızdan dul maaşı , Hem de babasından yetim maaşı alma hakkı vardır. En yakın Sosyal güvenlik Merkezi emeklilik servisine müracaat edebilirsiniz.

  44. Gulay dedi ki:

   Mrb benim babam 2001 yılında vefat etti ve bende esimden bosaniyorum ben icerde kalan maaslari alabilirmiyim toplu olarak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülay Hanım,

    Emekli maaşı işlemlerinde hak Başvuru yapılan tarihten itibaren başlar. Geriye dönük emekli maaşı alma hakkınız bulunmamaktadır.

  45. Muhterem Çakar dedi ki:

   Lütfen, cevap bekliyorum. Tesekkürler.

  46. Gülay dedi ki:

   Merhaba,
   babam 2015 yılında vefat etti. Son emekli maaşı 1500Tl idi, bekar kızı olarak başvurum durumunda ne kadar maaş bağlanır bana??
   Başvuru tarihinden ne kadar süre sonra ilk maaş verilir?
   Teşekkürler
   Gülay

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülay Hanım,

    Şuana kadar emeklilere yapılan zam ile güncellenerek sadece siz maaş alacaksanız, maaşının % 50 si size bağlanacaktır.

  47. Emine Seçer dedi ki:

   Emekli sandığı çalışanıyım. Vefat etmiş babamdan( Bağ-Kur emeklisi)bekar olmam nedeniyle tarafıma bir maaş bağlanması söz konusu olabilir mi?
   Saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emine Hanım,

    Çalışan kadınlar SSK veya BAĞ-Kur dan yetim maaşı alamazlar.

  48. Ali dedi ki:

   Ben ssk dan emekliyim karımdan boşandım babamın bağkur aylığını ala bilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali Bey,

    Babadan veya anneden emekli maaşı alabilme hakkı sadece kadınlara verilmiştir.

  49. Selim Hasret dedi ki:

   Babadan yetim aylığı alacak 2 kız çocuğuna bu iki kızdan başka hak sahibi yok hangi oranda aylık bağlanır. (Anne vefat etmiş)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80 oranında yetim maaşı bağlanacaktır.

  50. Ayla dedi ki:

   Merhaba,babam ssk emeklisi 2001 yılında vefat etti. Ben de 657 den(emekli sandığında)n emekliyim ve esimden 2003 yılın da boşandım. Babamın maaşını alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayla Hanım,

    Emekli sandığı emeklisi olan kadınlar babadan veya anneden yetim maaşı alamamaktadır.

  51. Sevil dedi ki:

   Ben babamdan maaş alıyorum annem ise ilk başta babamın bütün mirasından feragat ettiğine dair bi dilekçe imzaladı ama şimdi o da maaşa bağlandı böyle bi şey mümkün mü

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevil Hanım,

    Reddi miras yapsanız da emekli maaşı alma hakkınız var. Reddi mirastan tek etilenmeyen kalem emekli maaşıdır.

  52. Aslı dedi ki:

   Gözden kaçmış olabilir yoğunlukta, tekrar etmek istedim.

   Merhaba;

   Ben 1955 doğumluyum. Birkaç ay önce eşimden ayrıldım. 9 yıl kadar sigortalı olarak çalıştım, 2014 ‘den beri çalışmıyorum. Babam 1982 yılında vefat etti. Geçen yıla kadar annem, babamın emekli maaşını alıyordu ( babam bağkur emeklisi ). Annem’de geçen yıl vefat etti. Bu durumda babamın emekli maaşını ben alabilir miyim ? Ve tamamını alabilir miyim ? Ne kadar zamanda bağlanır ?

   Bir diğer sorum; babaannem Kız Enstitüsü Müdireliği yapmış. Şu an net bilgim yok fakat sanırım oda emekli. Babaannemin maaşını talep etmem de söz konusu olabilir mi ? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

   Saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aslı Hanım,

    Babanızın emekli maaşını alabilirsiniz. Anneniz Babanızın maaşının % 75 ini alıyordu. Kanunen tek kız için %50 maaş bağlanır. Örneğin annenize 750 tl maaş bağlandıysa size 500 tl olarak bağlanacaktır. Başvuru tarihinden itibaren 45-60 gün içinde maaşınız bağlanır.

    Babaannenizden dolayı maaş almanız mümkün değil.

    1. Aslı dedi ki:

     Tekrar merhaba, iyi günler. Müsaadenizle sizden bir kaç şey daha öğrenmek istiyorum. Eşimden bir mal, eşya vs. talebim olmadığı için anlaşmalı olarak boşandık. Babamdan kalan maaşı alabilmek için Dul ve Yetim aylığına başvurdum ve Ekim ayında bağlanacak. Ancak boşanma şeklim maaşı almama bir engel yaratır mı? Ben ayrı bir şehirde yaşıyorum, boşandığım eşim ayrı bir şehirde. Eşim gelenekler gereği yaş itibariyle de boşandığını söylemeye utanan bir insan,etrafındaki insanlara boşandığını söyleyemiyor.Bu durum denetleme açısından bir sıkıntı yaratır mı? Maaşımın kesilmesine sebep olur mu ? Ve denetleme nasıl yapılıyor acaba? Yardımcı olursanız sevinirim. ilginiz için şimdiden teşekkürler.

  53. Gönül yıldırım dedi ki:

   Merhaba bir bayan tanıdığım ve kızkardeşi babasından yetim aylığı alıyordu.kızkardeşi vefat etti vefat eden kardeşin payı kızkardeşi geçer mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gönül Hanım,

    Kardeşinin aldığı emekli maaşı kendisine geçecektir. Sistemden Otomatik olarak artış olmaz ise bağlı bulunduğu kuruma başvuru yapması gerekmektedir.

  54. Burak Can Polat dedi ki:

   İyi günler,

   Annem ile babam şu an boşanıyorlar. Anneannem SGK emeklisi idi ve 7 yıl önce vefat etti 2 yıl boyunca dedem anneannemin maaşını almaya devam etti. Dedem vefaf ettikten sonra maaş kesildi. Şimdi annem boşandıktan sonra anneannemin maaşını alabilir mi tekrar? 5 yıl boyunca kalan tutar toplu olarak ödenecek mi? Eğer olursa ne gibi adımlar izlememiz gerekecek?

   Diğer bir sorum da dedem ile ilgili. Dedem Almanya’dan emekli idi, duyduğuma göre bazı ülkeler ile anlaşmamız olduğunda o maaş da tekrar alınabiliyormuş. Bu doğru mudur? Doğru ise yine ne gibi işlemleri gerçekleştirmemiz gerekiyor? Not olarak ise dedem ilaçlarını vesaire SGK üzerinden karşılıyordu. Özel bir anlaşma vardı sanırım.

   Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Burak Bey,

    Anenniz Sgk Emeklis annnenizden dolayı yetim maaşı alabilir. Bunun için en yakın sosyal güvenlik Merkezi emeklilik servisine müracaat edebilirsiniz. Emekli maaşı, maaş bağlanması için müracaat edilen süreden itibaren işlemeye başlar. Geriye dönük maaş alma hakkınız bulunmamaktadır.

    Dedeniz ile ilgili Almanyadaki işleyen prosudure göre yetim kızlara 27 yaşına kadar maaş bağlanmaktadır. 27 yaşını geçenler yetim maaşı alamazlar.

  55. Nazlı dedi ki:

   Merhaba
   Ben 3 sene önce boşandım. Babam Emekli Sandığı mensubuydu. Ben SSK lı çalışıyordum. Babamdan maaş bağlandı. Daha sonra tekrar evlendim. Babamın maaşı kesildi. Bu arada ben emekli oldum. Sorum Şu ;
   Tekrar boşandığım takdirde hem SSK dan kendi emekli maaşımı alıp hemde babamdan (emekli sandığı) dul ve yetim maaşı alabilirmiyim
   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nazlı Hanım,

    Sskdan emekli maaşı alırken aynı zamanda emekli sandığından yetim maaşı almaya devam edebilirsiniz.

  56. Muhterem Çakar dedi ki:

   Merhaba. Daha önce de size yazmıstım.önümüzdeki ay maasımı alabileceğimi söylemistiniz. Bankaya gittim yatmamıs. Babam Bağkur emeklisi olarak 05.ocak.1994 tarihinde vefat etti. 31 Ağustos 2016 tarihine kadar maasını annem aldı. Ben SSK emeklisiyim. Müracaatta bulundum.Raporlarımın kabul edildiğini maasın bağlanacağını söylediler. Zaten bana 2015 tarihinde babamın maasından bağlamıslar.Bana bilgi verilmedi.Haberdar olmadım. SGK” DAN YAZI GELDİ.Müracaat tarihinden bu yana birikmis 6.833.31 TL olduğu.Annem adına 4.785.34. TL kesildiği bir sonraki ay 711.TL emekli maasımı alabileceğimi ifade ettiler. Kalan sadece 25 TL idi. 2016 Ekim ayında çıkan yasaya göre almamın mümkün olmadığını ama kasım 2016 da müracaatımı kabul ettiklerini. 2015 YILINDA ADIMA MAAS BAĞLANDI İSE YENİ ÇIKAN YASANIN GERİYE DÖNÜK İSLEM YAPAMAYACAĞINI, MAASIMI NEDEN ALAMADIĞIMI, İZLEYEBİLECEĞİM YOLU TARAFIMA BİLDİRMENİZİ SAYGILARIMLA ARZ EDERİM.

   1. Muhterem Çakar dedi ki:

    Sayın Danısman, benim soruma yanıt vermemissiniz. Cevap bekliyorum. Tesekkürler.

   2. Muhterem Çakar dedi ki:

    Cevap alamadım, bekliyorum, tesekkürler.

  57. Ece ipek dedi ki:

   1993 ten bu yana emekli sandığına bağlı öğretmen olarak çalışmaktayım. Babam da öğretmendi. Babamı 1977 de kaybettim ve 1993 e kadar emekli sandığından yetim maaşı aldım. Annemi de 2007 de kaybettim. Emekliliğimi hakettim. Bu yıl sonunda emekli olmayı düşünüyorum. Emekli maaşımla birlikte babadan yetim maaşı alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ece Hanım Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olduğunuzda yetim maaşı alma hakkını kaybedeceksiniz.

  58. Ufuk dedi ki:

   ben 56 yaşında dul bir bayanım Kocamdan boşanınca babamdan dul yetim aylığı almaya başladım.Şimdi 2. evliliğimi yapacağım bu maaşın kesileceğini biliyorum nasıl bir yol uygulamalıyım.Ayrıca annemde babamdan babamdan maaş alıyor benden kesilen maaşın anneme faydası olur mu ? ayrıca bana ceyiz parası adı altında ödeme yapacaklar mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer ilk evliliğinizde çeyiz parası almadıysanız 2. evliliğinizde çeyiz parası alma hakkınız var. Evlendiğinizde çeyiz parası alırsanız 24 ay boyunca annenizin maaşı artmayacak. 24 ay sonunda sizin maaşınız yarısı annenize aktarılır.

  59. filiz dedi ki:

   Daha öncede sordum cevap alamadım..!dedem 1990 yılında öldü. emekli sandığına tabi idi.Annem yetim maaşıiçin 2011 yılında başvurduğunda ihya talebinde bulunmasını istemişlerdi ve bulundu.Belirlenen bedeli ödedi ve sonrasında 2011 yılı 9.ayında maaşı bağlandı.2013 yılı kasım ayında kesildi.Sebebini yazı ile sorduğumuzda ssk emeklisi olması sebebiyle dediler.sonrasında iş mahkemesinde dava açtık.dava neticesinde ihya talebinden sonra 5510 sayılı kanun sebebiyle ssk dan gelir elde ediyor diye yetim maaşı almaya hakkının bulunmadığı yönünde karar verildi.Temyiz ettik yargıtay 5434 e göre işlem yapılması gerektiğini ve idari yargıda dava açılmasıı gerektiğini belirterek usulden bozdu.Şimdi idari yargıda dava açılacak ancak merak ettiğim şey ihya edildiği zaman ihya tarihindeki kanun mu geçerli olur.Kazanılmış hak geri alınır mı? sonuçta dedem 2008 öncesinde öldü.Beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler..

   1. ayten dedi ki:

    benim tanidigim bir cok kadin ssk dan emekli oldugu halde, emekli sandigindan emekli olan babasindan da maas aliyor

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Ssk veya bağkur emeklisi dul ve yetim kadınlar Emekli sandığı emeklisi anne ve babasından yetim maaşı alabilirler.

  60. Gölge dedi ki:

   Merhaba ;
   Babam ikinci eşi ile boşanma aşamasındaydı fakat rahmetli oldu şimdi ondan kalan emekli maaşını eşi mi alacak yoksa ben bekar olarak ve aynı evde yaşadığım için bu haktan faydalanabilecek miyim?
   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Boşanma durumu sonuçlanmadıysa resmi eşi olarak gözüktüğünden emekli maaşını % 60 ını eşi % 30 unu siz alacaksınız. Eğer boşanmış olsaydı siz % 50 alacaktınız.

  61. murat... dedi ki:

   hocam yazdığınız yorumlarda isim yazsanız bizde kime yazdığınızı bilsek

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Önerinizi dikkate alacağım Murat Bey

  62. Ayşegül Özgen dedi ki:

   Iyi günler,

   Benim babam emekli sandığı emeklisiydi. 2001 yılında vefat etti, ben 2002 yilinda ssk dan emekli oldum, 2017 yılında boşandım ve babamdan yetim maaşi almak için müracaat ettim fakat işlemlerin hangi aşamada olduğunu sormak için Bimer‘e müracaat ettim, bana gelen cevapta kendi emekli maaşim olduğu için yetim maaşi alamiyacagim söylendi bu doğrumudur ben babamdan maaş alamazmiyim, halbuki sgk‘ya ilk gittiğimde alabileceğim söylenmisti

   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan babanızdan yetim maaşı alabilirsiniz. Eğer SSK veya Bağkur emeklisi olsaydı yetim maaşı alamayacaktınız.

  63. Ceyda Teksin dedi ki:

   Merhabalar iyi çalışmalar!
   Yaşlı komşumuz, rahmetli eşinden ssk maaşı alıyor. Rahmetli babası da bağkur emeklisiymiş. Acaba babamdan da alabilir miyim diye size soruyor.iyi çalışmalar…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinin ve babasının ölüm tarihlerini bildiriseniz daha doğru bir bilgilendirme yapabiliriz.

  64. ismail dedi ki:

   Dedem bagkur emeklisi idi öldü..babam emekli sandigi emeklisi idi öldü…Annem babamin maasini aliyor dedemin maasini alabilir mi…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin hem babanızdan hem dedenizden emekli maaşı alma hakkı var. En yakın SGK merkezi emeklilik servisine başvurabilirsiniz.

  65. melis dedi ki:

   biz yaklaşık 3 yıl önce annemin annesinin yani ananemin maaşını aldık bize tam 1 yıl sonra dediler ki maaş kesildi bağlanınca bildirmeniz lazımdı. geri ödeyin dediler 14bin ₺ para çıkardılar ödedik bitti sayılır birkaç ayı kaldı son olarak. ananemin maaşını alamıyormuş annem böyle bir durum var mı ? bizim hiçbirşeyden haberimniz yoktu gerekli imzaları attık ve maaş bağlandı bize haber vermediniz ne demek biz bu parayı geri alabilirmiyiz? ankara genel müdürlüğe gitti hata yapılmasının imkanı olmadığını düşünüyoruz bizim hatamız olmayan birşeyden dolayı böyle birşey olması mümkün mü?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Anneden veya babadan maaş alma durumu Annenizin emekli veya çalışma durumuna göre değişim gösterir. Örneğin anneniz SSK veya Bağ-kur emeklisi ise Bağ-kur ve ssk emeklisi annesinden maaş alamaz. Ancak Emekli sandığı emeklisi olan anneden alabilir. Eğer anneniz Emekli sandığı emeklisi ise Hiç bir şekilde alamaz.

    1. melis dedi ki:

     ama bize maaş bağladılar. Alabiliyorsunuz dediler tam 1 yıl sonra alamıyorsunuz parayı geri verin dediler. Şimdi suç bizdemi

  66. harun dedi ki:

   babamdan kalan emekli, maaşı bu ay yatmadı halen öğrenciyim yaşım 23 nedenini öğrenebilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yüksek okulda öğreniminize devam ediyorsanız maaşınızın yatması devam etmeli. Kurum öğrenim dönemi sonlarında tedbiren donduruyor. Öğrenci belgenizi gönderip tekrar bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

  67. Sabire dedi ki:

   Merhaba.babam 1994 yilinda vefat etti.bagkurdan emekli idi.ben babamin maasini aliyordum.falat gecrn yil yani 2016 subat ayinda ssk dan emekli oldum.babamin maasi kesildi.birkac yerde okumustum babasi 2008 yilindan once vefat eden kuz çocukları bu maasi alabilirler diye. Bu parayada cidden cok ihyacim var eger hak ediyorsam nasil bir yol izlemeliyim.geri donus yaparsaniz cook sevinirim.saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz ssk lı babanız emekli sandığı emeklisi olsaydı Söylediğinizde haklıydınız. Ancak siz ssk lı babanız bağ kur emeklisi olduğundan yetim maaşı almaya devam edemezsiniz.

  68. Seda dedi ki:

   Merhaba,
   Babam ve Annem vefat etti. Ben tek bekar kızıyım. Babam yurt dışından emekli olmuştu (34 yıl çalıştı yurt dışında), Türkiyede çalıştığı
   gün sayısını çıkardım 612 gün.. şimdi yurt dışından borçlanma
   yapabiliriz ve emekli olursun diyorlar fakat bunun için 20 bin küsür TL
   ödeme yapmam gerekiyor.. bu ödeme için bankalar ile bir anlaşma
   yokmudur? kredi çeksem.. 20 bin küsür tl param olsa kenarda zaten
   emekli olmaya çalışmam.. kendiliğimden gidip kredi çekmek istedim
   (ihtiyaç kredisi) fakat onaylanmadı.. bu konuda lütfen bana yardımcı
   olurmusunuz? Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışı borçlanmasını yaptırın. Sonrasında devlet bankalarına müracaat ederseniz kredi çıkma olasılığı daha yüksek. Borlanmayı 3 ay içerisinde ödeme hakkınız var. Ödemezseniz borçlanmanız düşer. Eğer isterseniz sonra yine başvurabilirsiniz.

  69. berat dedi ki:

   biz yaklaşık 3 yıl önce annemin annesinin yani ananemin maaşını aldık bize tam 1 yıl sonra dediler ki maaş kesildi bağlanınca bildirmeniz lazımdı. geri ödeyin dediler 14bin ₺ para çıkardılar ödedik bitti sayılır birkaç ayı kaldı son olarak. ananemin maaşını alamıyormuş annem böyle bir durum var mı ? bizim hiçbirşeyden haberimniz yoktu gerekli imzaları attık ve maaş bağlandı bize haber vermediniz ne demek biz bu parayı geri alabilirmiyiz?

   1. berat dedi ki:

    ankara genel müdürlüğe gitti hata yapılmasının imkanı olmadığını düşünüyoruz bizim hatamız olmayan birşeyden dolayı böyle birşey olması mümkün mü?

  70. Ali akbaş dedi ki:

   Babamdan kalan ayligi aliyordum . 18 e girince kesildi. Ankara sgk kurumuna bi dilekce yazdim maasim tekrar
   Baglandi.1 yil gecti simdi kesildi.fakat bn hala yuksek ogretime dewam etmekteyim.bu maasi nasil tekrar alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kurum öğretim yılın sonunda maaşı tedbiren kesiyor. Tekrar dilekçe ekinde öğrenci belgenizle bildirim yapmalısınız.

  71. berat dedi ki:

   iyi günler annem babasının maaşını alması gerekiyor fakat güncel tutarını bilmiyoruz. bunu nerden öğrenebiliriz 39 yıl eczacı kalfası veya eczacılık yapmış bir insan kendisi. 1/3 yada 3/1 den emekli. Yardımlarınızı bekliyoruz iyi geceler.

  72. berat dedi ki:

   az önce bir soru sormuştum teşekkür ederim değerli cevabınız için. Peki annemin babası vefat etti. onun maaşını nasıl öğrenebiliriz hem kendi hem de babasının maaşını alabilir demiştiniz. bu maaşı sorgulayabilceğim hiçbiryer yok annemin babasının yani dedemin sicil nosu var 39 yıllık eczacı kalfası idi eczacı da olabilir. nasıl sorgulatabiliriz. 3/1 yada 1/3 dereceleri tam olarak bilmiyorum. Allah razı olsun

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta numarası var ise onunla yok ise nüfus müdürlüğünden bilgilerini talep edip alacağınız belge ile Sosyal Güvenlik Merkezlerinden bilgilerine ulaşabilirsiniz.

  73. Adile kurt dedi ki:

   Boşandım acaba benim için babamın emekli maaşında bir artış olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz çok anlaşışır olmadığından cevap veremiyoruz.

    1. Adile Kurt dedi ki:

     Eşimden ayrıldımve baba evine döndüm.babam işçi emeklisi ben tekrar babamın sigortasından yararlanmaya başladım.
     acaba babamın emekli maaşında da artış olur mu? bunun için nereye baş vurmam gerekiyor?
     teşekürler.

  74. Tülay dedi ki:

   Merhaba. 23 yıldır kesintisiz SGK lı olarak çalışıyorum. işten ayrılmak istiyorum. bekarım. işten çıktığımda Vefat eden babamdan maaş almak için başvuru yapacağım. Bu arada annem babamdan maaş alıyor. Birinci Sorum ben de babamdan maaş alırsam annemin maaşı düşer mi.
   İkinci sorum prim günlerim doldu 7 yıl sonra emekli maaşı alabileceğim. Benim babamdan alacağım maaş 7 yıl sonra alacağım emekli maaşını etkiler mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olana kadar babanızdan yetim maaşı alabilirsiniz. Yetim maaşı almanız emekli maaşınızı etkilemez. Siz de talepte bulunursanız annenizin maaşı yaklaşık % 10 oranında düşer. Örneğin anneniz 750 tl maaş alıyorsa 600 tl ye düşer. Bununla birlikte bu hesaba göre siz de 300 tl alırsınız. Toplamda aldığınız maaş 900 tl yapar.

  75. olgun dedi ki:

   babam emekli sandigindan emekli oldu ve vefat etti annem babasinin ssk emeklisinden yetim ayligi alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz hem babanızdan hem de dedenizden maaş alma hakkına sahip. Her ikisinden de emekli maaşı alabilir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.