• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI


  emeklilikte prime takılanlar

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bir kişinin babası vefat etme durumunda o kişinin babasının emekli maaşını alması için gerekli olan koşulları anlatacağız. Bir diğer deyişle babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir sizlere aktardık. Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. İşte bu şartlar sağlandıktan sonra ise emekli maaşı almak için gerekli durumları yapıp başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gereklidir. Daha sonra ise bir müddet geçecek ve gerekli her türlü şartı sağladığınız öngürülürse emekli maaşını alabilirsiniz. İşte bu yüzden bu şartların veya koşulların önemi oldukça çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.


  Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

  • İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
  • Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
  • Çocuklar ayrıca 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Ancak kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

  Babadan emekli maaşı alma koşullarını sizlere aktardık. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hatice BACAKSIZ dedi ki:

   Merhaba. Daha önce de sormuştuk bu sorumuzu ama henüz bi cevap alamadık.
   8-9 yıldır bir ilköğretim okulunda yardımcı hizmetli olarak çalışmaktayız. (3 kişiyiz). Bu sürenin bir kısmı (6 yılı) temizlik şirketi üzerinden okul aile birliğinin hizmet alımı ile, 3 yılı da direk okul aile birliği kanalıyla çalıştık. Yani asgari ücret üzerinden son 3 yıl maaşımızı oku aile birliği ödemektedir. Yaz aylarında da işsizlik maaşı aldık. Sigortamız olarak genelde 9 ay üzerinden yatırıldı. (Ekim-Haziran ayları). Bu son taşeron işçilerin kadroya geçmesi hakkından faydalanabilecek miyiz. Selamlar.
   Metin ERGÜN. Ali AKBULUT ve Şenay ARTUÇ adına

  2. Aynur dedi ki:

   2000 senesi oncesi emekli olan babam 2017 yilinda vafat etti ben tek cocuguyum bana %70 oraninda maas baglandi arastirmalarimda %75 baglanmasi sonucuna ulasiyorum yardimci olabilirmisiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yalnızca eş olması halinde % 75,

    Yalnızca eş var ancak eş Emekli Sandığı’ndan kendi aylığını alıyor olması veya devlet memuru olarak çalışıyor olması durumunda ise % 50,

    Bir eş 1 yetim olması halinde; eş % 60, yetim % 30,

    Bir eş 2 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er,

    Bir eş 3 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er, ancak yüzde yüzü geçemeyeceği için tutarın paylaştırılması gerekmektedir.

    Tek yetim olması halinde % 50

    İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80,

    Üç yetim olması halinde 1/3 er oranında toplamda % 100

    Dört yetim olması halinde ¼’er oranında toplamda % 100

    konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  3. hayri yıldırım dedi ki:

   evli olmayan bağkurdan emekli bir kadın, ssk’dan (4a) emekli babasından dolayı yetim maaşı alabilir mi? 2.sorum ikisi de ssk (4a) olursa çift maaş alma hakkı olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk veya bağkurdan emekli olan kadınlar SSk veya Bağkur dolayısıyla emekli olan babasından maaş alamaz.

   2. Hande Sel dedi ki:

    SSK dan 3007 gunum var 3600 e tamamlayip bagkurdan kismi emeklilik yaptirmak istiyorum.Bekarim. Babam emekli sandigindan emekli. vefat durumunda hem bagkur maasimi hem babamdan maas alabilir miyim?( 8 yila yakin daha calisip ssk dan da emekli olma sansim da var.)

  4. Sevgi ekici dedi ki:

   S.S.K emeklisiyim. Bekarım. ölen annemin maaşını alabilirmiyim. Annem de ssk emeklisiydi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak ssk emeklisi annenizden maaş alamazsınız.

  5. Fatma dedi ki:

   Eşimden ayrıldım ve doldurmam için form verdiler sigortada rahmetli babamın maaşından başvurmam için hak sahibi bölümünümü doldurmam gerekiyor yoksa sigortalı bölümümü

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hak sahibi bölümünü doldurmanız gerekmektedir.

  6. Can dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 7 ay önce vefat etti.
   Annem babamdan dolayı emekli maaşı alıyorudu.
   Annemide yeni kaybettim 15 yaşında bir kız kardeşim var.
   Bu maaş kardeşime bağlanırmı. Maaşın bağlanması için ne işlem yapmam gerekiyor.
   Maaşın ne kadarı bağlanır. Ve kardeşim başka bir maaş alabilir mi.

   Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Can Bey merhaba,

    Yetim maaşını kardeşiniz alabilir. Ancak Öncelikle 18 yaşından küçük olduğu için vasi ataması yapılacak ve adıan banka hesabı açacaksınız. İkametgahınıza en yakın Sosyal Güvenlik Merkezinden işlemleriniz yaptırabilirsiniz.

  7. HATİCE dedi ki:

   Merhaba, babam emekli sandığından emekli olduktan sonra 2001 yılında vefat etti, annem de 2008 yılından önce emekli sandığından emekli oldu, hem kendi hem de babamdan dul maaşı alıyor. Ben iki ay önce boşandım. 2016 yılında sgk dan emekli oldum. Ben de babamdan maaş alabilir miyim, ayrıca annem vefat ettiğinde onun da maaşını alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hatice Hanım merhaba,

    Babanız ve anneniz emekli sandığı emeklisi olduğundan ikisinden de yetim maaşı alma hakkınız mevcut.

  8. Sengul belli dedi ki:

   Merhaba benim babam iki yıl önce vefat etti bağlar emeklisiydi,babamın ikinci evliliği olan bayan babamın maaşını aliyi birtanede ikinci eşinden kız kardeşim var,maaşı onlar aliyorlar,benimde boşanma durumum söz konusu bosanirsam maaş alabilirmiyim alırsam ne kadarini alırım,ayrıca sigortalı çalıştığım halde bu maaşı alma hakkım varmi onu öğrenmek istiyorum ,rica etsem cep verirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şengül Hanım merhaba,

    Boşandığınız takdirde yetim maaşı alabilirsiniz. Ancak babanız bağkur emeklisi olduğundan sigortalı çalıştığınız sürece yetim maaşı alamazsınız.

  9. ahmet dedi ki:

   Merhaba

   Almanyadan emekli dedem vefaat etti turkiyeden hic sigortasi yok annem turkiyeden sigortasi olmadigi ivin yararlanamiyor ama teyzem 11 yasina kadar almanyada yasamis teyzem 47 yasinda herhangi bir sigortasi yok ve dul dedemin emekli maasini alabilirmi alabiliyorsa geriye donuk falan .net kadar maas alabilir ve yapmamiz gereken islemler nelerdir basvuru nereye yapicaz vs. Hayirli gunler

  10. Havva dedi ki:

   Merhabalar ismim havva 52 yasindayim esim 2010 tarihinde vefat ettti emekli ayligini aliyorum. 2015 de babami kaybettim maasini ablam aliyo oda esini 2001 Kay Betti bende diyer yarisini almak icin muracat ettim ama bana maas dusmediyini solediler dogruluk derecesi nedir bilgileriniz icin tsk let..

  11. şule bölük dedi ki:

   Merhaba
   ben ssk emeklisiyim. babam (2010 yılında) ve annem (2011) yılında vefat ettiler. her ikisi de bagkur emeklisiydi. Yetim maaşı alıyordum ama emekli olunca kestiler. Eğer kendi emeklilik maaşımdan vazgeçersem ,hem annemden hem de babamdan yetim maaşı alabilir miyim? tek kız çocuğuyum. maaş oranı ( tam veya yarım) ne olur? teşekkürler

  12. İhsan dedi ki:

   Merhaba babam vefat ettiği için emekli maaşını alıyorum öğrenciyim bu sene okul bitiyor 2018 yılında Nisan ayında 25 yaşına giriyorum maaş hemen kesilir mi yoksa haziren ayına kadar alabilirmiyim diyelim ki kesildi Nisan ayında 14 Nisanda 25 yaşına giriyorum babamın maaşını her ay 21de alıyorum Nisan ayında alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşını doldurup 26 yaşından gün aldığınızda maaşınız kesilir. 1993 yılı doğumluysanız nisan ayında maaşınız kesilir.

  13. Hatice BACAKSIZ dedi ki:

   Merhaba. 8-9 yıldır bir ilköğretim okulunda yardımcı hizmetli olarak çalışmaktayız. (3 kişiyiz). Bu sürenin bir kısmı (6 yılı) temizlik şirketi üzerinden okul aile birliğinin hizmet alımı ile, 3 yılı da direk okul aile birliği kanalıyla çalıştık. Yani asgari ücret üzerinden son 3 yıl maaşımızı oku aile birliği ödemektedir. Yaz aylarında da işsizlik maaşı aldık. Sigortamız olarak genelde 9 ay üzerinden yatırıldı. (Ekim-Haziran ayları). Bu son taşeron işçilerin kadroya geçmesi hakkından faydalanabilecek miyiz. Selamlar.
   Metin ERGÜN. Ali AKBULUT ve Şenay ARTUÇ adına

   1. Hatice BACAKSIZ dedi ki:

    Merhaba.
    Bizim sorumuza cevap yok mu?
    Eğer buradan cevap alamayacaksak bize yol gösterir misiniz.
    Selamlar

  14. Fadime nur dedi ki:

   Babam iki evli ikinci kadın imam nikahlı ve iki çocuğu var 17 seneden beri evliligi var ve bu kadın bizimle beraber kalıyor ve bu kişinin babasının vefatından sonra emekli maasini alıyor bekar gözüktüğü için ceza almaz diyorlar ama bu kisi konunen bekar gozuksede sonuçta evli ve iki çocuğu var ve bizimle kalıyor sonra şikayet ederiz diye adresini başka yer olarak gösteriyor devleti dolandirmaya çalışıyor sikayet edilirse diger kardesinin adina gösterecek mis bizim bu konuda ne yapmamız lazım şikayet etsek ceza alır mi bu konuda ne yapmamız lazım lütfen yardimci olur musunuz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fadime Hanım merhaba,

    Şikayet ederseniz maaşı kesileceği gibi geriye dönük aldığı maaşlarda faiziyle birlikte ssk tarafından iade alınır. Alo 170 e işkur birimlerine ve Bimere şikayette bulunabilirsiniz. Adresinin başka yerde olması önemli değil fiilen durduğu yer tespit edilir. Bu işten kurtulmak Hanımefendinin dediği kadar kolay değil.

    1. Fadime nur dedi ki:

     Tekrar merhaba
     Çok teşekkür ederim bilgileriniz için.

  15. Gülay dedi ki:

   Merhabalar..
   Benim babam vefat ettti ve ben eşimden ayrı dul bir bayanım birisi 21 diğeri 15 yaşında iki çocuğum var 15 yaşında olan öğrenci ve ben ev hanımıyım herangi biyerde çalışmıyorum . Babam bağkur emeklisiydi ve ben babamın maaşının bir kısmını dul maaşı olarak alıyorum kalan kısmını ise annem alıyordu fakat annem vefat etti şimdi ben babamın maaşının tamamını alabiliyor muyum veya yüzde kaçını alabilirim ? Alabilmem için ne yapmam gerekir ?

  16. Ebru dedi ki:

   İyi günler.Babam 1994 de vefat etti.Annem babamın maaşını almıyor.dedemin maaşını alıyor.Babamın maaşından evlenmediği için ablam faydalanıyor.Ben de boşanma aşamasındayım.Babamın maaşını almam için,ablama düşen ücretten kesilerekmi bana verilir?Maaşın ne kadarını alıyor bilmiyorum.Tek kişi aldığı için %kaçını alıyor ve bende almaya başlarsam,%kaçını alabilirim.Şimdiden teşekkürler…..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ebru Hanım merhaba,

    Ablanız maaşın % 50 sin alıyor siz müracaat ettiğinizde %40 ve %40 olarak maaş alacaksınız. kardeşinizin maaşı az da olsa düşecek ancak sizinle birlikte %30 daha fazla maaş alacaksınız. Konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemizden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

  17. Nursen dedi ki:

   Ben yetim aylığı alıyordum babamdan daha sonra ablam boşandığı için maaşım bölündü yalnız su anda başka biriyle nikahsiz beraber yaşamak da ve ben kendisiyle görüşmedigim için nikah kıyıp kıymadığı hakkın da bir bilgim yok ben bu durumda napmam veya nereye başvurmam gerekiyor cvb verirseniz sevinirim teşekkür ‘ler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nursen Hanım merhaba,

    En yakın sosyal güvenlik kurumuna durumu izah eden bir dilekçe ile müracaat edin. İsterseniz aynı dilekçeyi iadeli taahhütlü posta yolu ile de gönderebilirsiniz. Kayda giren dilekçenize mutlaka cevap verilecektir.

    1. Nursen dedi ki:

     Teşekkürederim

    2. Nursen dedi ki:

     nasıl bir dilekçe yazmam konusunda yardımcı olması amacıyla bana bir dilekçe örneği sunarmınız

  18. Sevim dedi ki:

   Tekrar merhaba,

   Geri dönüşünüz için teşekkürler. Annemde vefat etti ve bir tane abim var emekli ama sigortalı olarak çalışmaya devam ediyor. Başvuru yapsam babamın emekli maaşının ne kadarı yetim maaşı olarak bağlanır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevim Hanım merhaba,

    Sadece siz maaş alacaksanız maaşın %50 sini alırsınız. Maaş oranları ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemizi inceleyebilirsiniz.

  19. süküfe karayel dedi ki:

   KOLAY GELSİN,
   BEN EMEKLİ SANDIGI EMEKLİSİYİM VE DULUM. BABAMDA EMEKLİ SANDIGI EMEKLİSİ VE VEFAT EDELİ 15 YIL OLDU. BABAMDAN MAAŞ BAĞLANIRMI ? BAZILARI BAĞLANMAZ DİYOR BAZILARI MAAŞINI YARISINI BAĞLARLAR DİYOR BAZILARI 15 YILIN BİRİKMİŞİYLE MAAŞ BAĞLANIR DİYOR. EMEKLİ SANDIGINA YAZDIK AMA Bİ CEVAP Bİ SONUÇ ÇIKMADI.SİZE ZAHMET BANA Bİ YOL YORDAN GÖSTERİN.NASIL OLUYOR BU İŞ NE YAPMAM LAZIM

  20. Canan Aktepe dedi ki:

   Yurt disinda yasayip, Türkiye den babasinin 3 aylik maasini alabilir mi, Yurtdisinda yardim ve emekli maasi almasina ragmen..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer yurt dışından maaş veya sosyal yardı alıyorsanız Türkiye den yetim maaşı alamazsınız

  21. Canan Aktepe dedi ki:

   Ikametini Türkiye de gösterip, Yurtdisinda yasayan bir kadin, babasinin 3 aylik maasini cekebilir mi?

  22. Derya dedi ki:

   Merhaba babamdan emekli maaşı alabilmek için başvuru yaptım. E devletten baktığım da 01.10.2017 aylık başlangıcı görünüyor fakat postaneye gittiğim de yatan para görünmüyor sgk ya gittim bilgimiz yok yattıysa ptt den çekeceksiniz diyorlar.e devlet üzerinden baktığım da birikmiş maaş görünüyor ama çekemiyorum nedendir ne yapmam gerekir bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  23. mergül dedi ki:

   merhabalar ben babamın emeklı maasını alıyodum calısmaya baslayınca kesıldı sımdı ısten ayrıldım tekrar almak ıstıyorum ssk ya basvurdum fakat bı sonuc cıkmadı

  24. Fadime nur dedi ki:

   Babam iki evli ikinci kadın imam nikahlı ve iki çocuğu var 17 seneden beri evliligi var ve bu kadın bizimle beraber kalıyor ve bu kişinin babasının vefatından sonra emekli maasini alıyor bekar gözüktüğü için ceza almaz diyorlar ama bu kisi konunen bekar gozuksede sonuçta evli ve iki çocuğu var ve bizimle kalıyor sonra şikayet ederiz diye adresini başka yer olarak gösteriyor devleti dolandirmaya çalışıyor sikayet edilirse diger kardesinin adina gösterecek mis bizim bu konuda ne yapmamız lazım şikayet etsek ceza alır mi

  25. Kiymet dedi ki:

   Merhaba babam almanyadan malulen emekliydi 12.12.1999 yılında vefat etdi ben 49 yaşındayım 4 çocuğum var ikisi okuyor yetim maaşı için başvurdum ve onaylandı fakat kısmı emeklilik bağlandı oda 9.54 tl taahhütname imzaladım sorum bu kısmı emeklilik yukselirmi ne yapmam lazım aylık 9.54 ben ne kira nede çocuk okutabilirim tskl

  26. Sevim dedi ki:

   Merhabalar,

   Daha önce hiç çalışmadım, ödenmiş bir ssk primim yok. Babam SSK dan emekliydi. 3 Ay önce vefat etti, daha önce adıma hiç ssk primi ödenmediğinden maaş bağlanır mı?
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevim Hanım merhaba,

    Ödenmiş priminiz de olsa Evli değil ve şu anda çalışmıyorsanız yetim maaşı alabilirsiniz.

  27. Emrah dedi ki:

   Merhaba Ben üniversite öğrenciyim babam vefat etti onun emekli maaşını alıyodum bölüm değiştirdim kesmişler. Ekim ayında tekrar başvuru yaptım onaylandı ama SGK’ya ne zaman gitsem beni geçiştiriyorlar bidaha ki ay diyip duruyolar ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emrah Bey merhaba,

    Alo 170 sgk şikayet hattına ve BİMER e şikayetinizi oluşturun. Ayrıca Dilekçe verdiğiniz kuruma iadeli taahhütlü posta ile talebiniz iletin.

  28. Seval dedi ki:

   Mrb, ben ssk dan emekliyim. Babamdan emekli sandigi yetim maasi aliyorum. Annemin vefati durumunda annemin hakki yani maasindan faydalanabilecek miyim?

   Tesekkurler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Seval Hanım merhaba,

    Anneniz de emekli sandığı emeklisi ise vefatı durumunda onfan da maaş alabilirsiniz. Diğer sigortalardan emekli ise alamazsınız.

    1. Seval dedi ki:

     Mrb, annem ev hanimi hic bir sigortaya bagli degil sadece esinden dolayi dul ( emekli sandigi) maas aliyor.

  29. Serap dedi ki:

   Merhaba
   2009 yılında ssk dan emekli oldum.
   2015 senesinde ssk dan emekli olan babam
   Vefat etti.Annem babamdan dul aylığı alıyor
   Bana yetim aylığı bağlanır mı ? Bu konuda
   beni bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkürler.

  30. H.ARZU KANIŞKAN dedi ki:

   Ben bağ kurlu olarak çalışan emekli sandığından emekli,(memur emeklisi) vefat eden babasından maaş alan bekar bir kadınım. bağ kurdan ayrılıp sigortalı olarak birinin yanında çalışsam babamdan aldığım aylık kesilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan ssk lı çalışsanız da yetim maaşı almaya devam edeceksiniz.

  31. Tülin dedi ki:

   Annem babamın maaşını aliyor iptal ettirip dedemin maaşını almak istiyor ben ise babamın maaşını almak istiyorum.annem şuanda 1200 tl maaş alıyor dedemin maaşını aldığında ücret ne kadar olur düşer mi ben ne kadar alirim

  32. Hulya dedi ki:

   Ben 48 yasinda ve sigorta emeklisiyim evli değilim babamın sigorta emekli maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hülya hanım merhaba,

    Ssk emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız

  33. Çiğdem zilan dedi ki:

   Merhaba,babam 2014 yılında vefat etti ben eşimden 2016 yılında ayrıldım şuanda çalışmıyorum çalıştığın süre boyunca sgkliydim babamda sgkliydi ama emekli olması icin sanırım 6000tl ödenmesi gerekiyormuş.ben bu tutarı şimdi ödesem bana geçmişe dönük ve bundan sonrası icin babamin emekli maaşı baglanirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Çiğdem Hanım merhaba,

    Ödemeyi yaparak babanızın emekli olması sağlayabilirsiniz. Ancak emeklilik hakkını yeni sağlayacağı için geriye dönük ödeme yapılmaz. Bundan sonrası için yetim maaşı alabilirsiniz.

  34. Sedat dedi ki:

   Kolay gelsin annem dedem ve babam dan tam ananem yaşadığı için Dedemden belirli oranda aylık alıyordu ananemde vefast etti annem dedemin maaşını tam almak için ne yapmalı biri ssk digeri bagkurlu 2008 öncesi ikiside nereye başvurmalıyız

  35. berna dedi ki:

   Berna

   Merhabalar,

   Babamı haziran ayında kaybettik,SSK emeklisiydi.Annem babamdan maaş almaya başladı.Dedem 1985 yılında vefat etti. Bağkur emeklisi idi.Annem babasından maaş alabilir mi?Yalnız annemim kira gelirleri var.Bu maaş almasına engel mi?

   teşekkürler…

  36. Tayfun dedi ki:

   Merhaba İsmim Tayfun ,

   Dedem bu sene vefat etti. Teyzem var hiç evlenmedi dedemden ne kadar bir ücret emekli maaşı bağlanır bu konuda bilgi alabilir miyim ?
   Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  37. Rasım Baltacı dedi ki:

   Merhaba babam iki evli ben ikinci hanımında olmayım ilk hanımı vefat etti babamda vefat etti ikinci hanımının resmi nikahı yok be cocuğu yani öz evlatları üzerine kayıtlı nufus kağıdımızda baba adı mahkeme mut anne adı abide yalnız resmi nikah yok annem babamın maışını alabilirim tşk

  38. Eda dedi ki:

   Merhaba
   Benim kendi adima firmam var bağkurluyum fakat babam vefat etti emekli sandigina bagli bosandigim icim babamin maasini alma sansim varmi yoksa firmami devir etmem gerektigi soylendi surec nedir bilgi verirseniz sevinirim

  39. Ebru dedi ki:

   Vefat etmiş olan babam SSK emeklisi. Annem sağ ama herhangi bir sigortası olmayan bir ev hanımı. Ben ise Bağkur’dan emekli boşanmış bir kadınım. Babamın emekli maaşından annem faydalanıyor. Sorum şu: Annem öldükten sonra babadan kalma SSK emekli maaşını benim almam mümkün müdür?

  40. Çiğdem dedi ki:

   Ben dul SSK emeklisiyim. Babam Bağkur emeklisi , 1 yıl önce vefat etti. Annem de Bağkur emeklisi ve babamın maaşının bir kısmını alıyor, kesilen kısmını ben alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  41. Meral dedi ki:

   Annemin hiç bir geliri yok . 95 senesinde vefat eden babam ancak bazı nedenlerden dolayı annemin medeni durumu yeni düzeltildi Dul olarak. Dedem 94 fevat etti ve emekli maaşı şimdi annem alabilir mı? biriken yılların maaşı ne olucak? Teşekkürler Hocam.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meral Hanım merhaba,

    Anneniz kanunen yeni dul kaldığı için bu tarihten itibaren yetim maaşına hak kazanabilecek. Geçmişe dönük evli olmadığını kanıtlayabilirseniz kurumdan geçmiş dönemleri de talep edebilirsiniz.

  42. Mehmet dedi ki:

   iyi gunler babam 2000 yılında vefat etti askerlik borçlanması ve 16 günlük sigortası yatmış kalan primlerini ödeyip emekli maaşı alabilirmyiz?

  43. Fitnat dedi ki:

   Merhaba
   Annem ve Ben, babam üzerinden maaş alıyorduk ama annem vefat etti. O’na düşen miktar otomatik olarak üzerime geçer mi yoksa SGK’ya kalan miktar için başvuru şart mı?
   Teşekkür ederiz.

  44. Yurdagül Özdemir dedi ki:

   Ben dul ev hanımıyım eşim ssk emeklisiyken 2005 te vefat etti.şu an maaşını alıyorum.Yakında vefat eden bağkur emeklisi babamın maaşıni alabilirmiyim.başka ilde yaşıyorum.istediğimiz ilde başvurulur mu.Hangi belgeleri lazım.

  45. Oguzhan durmus dedi ki:

   MERHABA AMCAM OZURLU %69 OZURLU RAPORU VAR VEFAT EDEN BABASININ EMEKLI MAASINI ALABILIRMI 3AY DA BIR ALIYOR AMA GECINEMIYOR BASVURU YAPTIK GECTIGIMIZ YILLARDA AMA OLMADI BU TUR OZURLU OLUPTA ALANLAR VAR TANIDIGIM NE YAPMAMIZ GEREKIR BEN VASISIYIM CVP YAZARSANIZ SEVINIRIM

  46. Şükran DEMİRCİ dedi ki:

   Kendim 2006 yılında emekli sandığından emekli oldum.eşim bağkur emeklisi iken 2012 yılında vefat etti.%50 oranında dul maaşı bağlandı.babam ssk emeklisi iken 1998 yılında vefat etti.kendim şu anda çalışmıyorum.babam 2008 yılında çıkan yasadan önce vefat ettiği için ve şu anda çalışmıyor olduğum için bana yetim maaşı bağlanır mı?. …. bununla ilgili ankara sgk ya başvurmuştum. Başvuru dilekçem de yukarıda belirttiğim gibi emekli olduğumu eşten dul maaşı aldığımı babamın 1998 yılında vefat ettiğini ayrıntılı olarak yazmıştım. Dilekçeme karşılık olarak tarafıma bir yazı ekinde beyanname gönderildi.konusu sigortalı bir işte çalışmaya başlarsam 15 gün içerisinde sgk ya bildirmem gerektiğine dairdi.ben de beyannameyi doldurup imzaladım geri gönderdim.maaş bağlanacak ümidiyle beklerken18 Kasım 2017 tarihinde gelen yazıda kendime ait emekli gelirim olması nedeniyle maaş bağlanamayacağı belirtildi.bana beyandan önce böyle bir cevap gelseydi kafamda soru işareti oluşmayacaktı.sanki maaş bağlayacaklarmışı gibi önce beyan isteyip arkasından olumsuz cevap gelmesi bu kurumda çalışanlarda bu konu ile ilgili bilgi yetersizliği varmış düşüncesini uyandırdı.bu konu ile ilgili ne yapmam gerektiğine dair bir yol gösterilmesi hususunda gereğini arz ve rica ediyorum.yasal yollara başvurmam gerekir mi..saygılarımla

   1. Şükran DEMİRCİ dedi ki:

    Yazıma ek olarak belirtmek istiyorum.babamın, eşimin ve kendimin emekli olduğu kurumların üçüde farklı ve babam 2008 de çıkan yasadan önce 1998 yılında ssk emeklisi iken vefat etti…
    SAYGILARIMLA

    1. Şükran DEMİRCİ dedi ki:

     Yazıma yine ek olarak belirtmek istiyorum.şu anda aktif çalışan değilim

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Şükran Hanım merhaba,

    Emekli sandığından emekli olmasaydınız ve siz de ssk veya bağkurdan babanız ise emekli sandığından emekli olsa idi babanızdan yetim maaşı alama hakkınız vardı ancak mevcut durumda babanızdan yetim maaşı alma hakkınız bulunmuyor. Bu durumda ölüm tarihlerinin de bir etkisi yok.

    1. Şükran DEMİRCİ dedi ki:

     Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için .iyi çalışmalar

  47. Deniz dedi ki:

   Ben esimden ayrildim tekrar sigortali ise basladim bir kizim var babam 9 sene once vefaat etti emekli sandigindan emekliydi suanda annem maasi aliyor ilerde ben primlerimi dolduramazsam sigortami dondurup babamin maasi bana baglanirmi

  48. didem dedi ki:

   merhaba 17 yaşındayım babamın sigortası olmasına ragmen hiçbir şekilde maaşından faydalanamiyorum kendisi vefat edeli 17 sene oldu annem başka biriyle evli ve buna ragmen sgk’ya daha öncede başvuruda bulundum hiçbir sonuç alamadım.

  49. Emel dedi ki:

   Hocam merhaba , ben sigortadan emekliyim ve dulum. Babam da Bağkur emeklisi , vefat etti . Annem yaşıyor ve annemde Bağkur emeklisi . Ölen babamın maaşının bir kısmını annem alıyor , babamın maaşindan bende faydalanabilir miyim ?

  50. SinemT. dedi ki:

   Merhaba,

   1999 yılında babam vefat etmişti o zamandan beri annemle emekli maaşını alıyoruz. Çalışmaya başladığımda maaşım kesilmişti ama şu an işten ayrıldım, evli de değilim, maaş otomatik olarak bağlanmamış görünüyor. Bu konuda ne yapabilirim, yardımcı olabilir misiniz?

  51. Meral dedi ki:

   Hocam , eşim emekli sandığından emekli.Benim sağlık güvencem yok. Babam 1 sene önce vefat etti , Bağkur emeklisiydi . Annem babamın maaşının bir kısmını alıyor, gerisini de ben alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meral Hanım merhaba,

    Eşiniz vefat etti ise vefat tarihlerine göre babanızdan maaş alma hakkınız var.

  52. Nafize dedi ki:

   Babam 2000 yılında öldü ben şuan da malulen emeklilik olarak maaş alıyorum 18 yaşıma girdim maaş da herangi bi yükselme olucak mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nafize Hanım merhaba,

    Maaşlar yaş haddine göre değişmemektedir. Aynı oranda maaş almaya devam edeceksiniz.

  53. selma canata dedi ki:

   Demin bir soru yazmıştım. SSK maasi hatalı yazılmış. 1489 tl olacak

  54. selma canata dedi ki:

   Merhaba.,ben ssk dan emekliyim-14185 tl maaş almaktayi – ve şahıs firmam var.1995 yılında vefat eden Bağkur emekli olan babamın maasini alabilirmiyim.tesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selma hanım merhaba,

    SSK emeklisi olmanız ve ayrıca faal olarak işyerinizin olması sebebiyle babanızdan emekli maaşı alamazsınız.

    1. selma canata dedi ki:

     Is yerimi kapatma durumunda alabilirmiyim

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Selma Hanım merhaba,

      SSk emeklisi olduğunuzdan iş yerini kapatsanız da Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  55. AYSUN CAN dedi ki:

   Merhaba, ben sgk asgari ücretle çalışıyorum 6 yıl önce eşimden ayrıldım 2 kızımla birlikte babamla yaşıyordum 2015 babamı kaybettim babam bağkur emeklisi idi ben babamın maaşından sgk çalışan dul bayan olarak yaralana bilir miyim tşk ler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aysun Hanım merhaba,

    SSk lı çalışan olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alma hakkınız bulunmuyor. Eğer babanız emekli sandığı emeklisi olsa idi alma hakkınız olacaktı.

  56. Emine GÜRER dedi ki:

   Merhaba babam bağkurdan emekli iken vefat etti 21/06/1998 tarihinde 2008 yılında eşimden ayrıldım.Kendim ssk lı çalışıyordum işten ayrıldım şimdi babamdan yetim maaşı alıyorum sorum şu ki kendim ssk dan emekli olursam babamdan bağkurdan aldığım maaş kesilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emine hanım merhaba,

    SSK dan emekli olursanız ancak tercih ettiğiniz aylığı alabilirsiniz.

  57. Kader yılmaz dedi ki:

   Isyerim vardı kapattım fakat bağkur borcum var 2 yıl 9 ay hiç ödemedim..babam rahmetli oldu ondan yetim aylığı alabilir miyim bağkur borcum varken

  58. Ayşin dedi ki:

   Merhaba,
   babam 2003 yılında ve annem de 2016 yılında vefat ettiler. Ben 2008 yılında boşandım ve kızımın velayeti benim üzerime. Aralık 1989 ssk girişliyim ve Şubat 2016da emekli oldum. İki ay önce iş hayatım da son buldu. Sadece emekliyim ve çalışmıyorum. Babam veya annemden emekli maaşı alma şansım var mı? emekli maaşımın dışında başka gelirim yok.
   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşin Hanım merhaba,

    Siz ssk veya bağkur emeklisi, anneniz veya babanız emekli sandığı emeklisi ise onlardan da maaş alabilirsiniz.

    1. MEFTUN SAYDAN dedi ki:

     akrabam hanım ssk ‘dan emekli maaşı almakta
     Babası 1957 yılında (MEMUR) vefat etti
     annesi eylül 2018 de (MEMUR)vefat etti.

     her ikiside memur emeklisi
     HEM ANNEDEN HEM BABADAN YETİM MAAŞI ALABİLİR Mİ?

  59. Mehtap dedi ki:

   Merhabalar, babamı yaklaşık bir buçuk ay önce kaybettim. Emekli sandığından emekli astsubaydı. Ben de yeni kosgeb destekli küçük bir dükkan açacaktım Fakat bu durumda ben bağ kurlu olursam emekli sandığı bağ kurlu olan bekar bayanlara yetim maaşı veriyor mu? Ve eğer evlenirsem çeyiz parası alabilir miyim? Ayrıca ölüm parası (cenaze ödeneği) konusu, biz üç kardeşiz abim ablam ve ben, bekar olan sadece benim diğer kardeşlerim evlidir. Ölüm parası biz üç kardeşe mi ödeniyor yoksa maaş bağlanacağı için bana mı ödenir? Şimdiden çok teşekkür ederim.
   Saygılar,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehtap Hanım merhaba,

    Cenaze ödeneği tüm varislere ödenmektedir. Bağkurlu olsanız da babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan yetim maaşı alabilirsiniz. dolayısıyla evlendiğinizde de çeyiz parası alabilirsiniz.

    1. Mehtap dedi ki:

     Öncelikle verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. Bu durumda diğer kardeşlerim cenaze ödeneği için mirasçılık belgesi ve dilekçe ile yine Ankara emekli sandığına mı evrakları göndereceğiz? Benim adıma düzenlenen vekalet var her şey için tek yetkili olarak beni atadı kardeşlerim. Yoksa sadece ben dilekçe yazıp mirasçılık belgesi ve vekaletname ile evrakları göndersem yeterli olur mu? Şimdiden çok teşekkür ederim.

     Saygılar,

  60. Arzu dedi ki:

   08.11.1968 dogumluyum,22.05.1989 yilinda 10gunluk ssk girisim var,22.11.1999 yilinda istege bagli bagkur baslattim,
   13yil 2ay9gun araliksiz odedim 2014 ekim ayinda ssk li bir ise girdim ve nisan 2017 kadar calistim bu arada malulen emeklilik icin basvurmustum fakat malulen olmayip bagkurdan yaslilik maasi adi altinda emekli edildim fakat bu istedigim bir durum degildi ,sormak istedigim 2018 nisanda normal sartlarda emeklilik gunum dolacakti bu emeklilige gecis yapabilme hakkim varmi?yada ne yapa bilirim?

  61. Arzu dedi ki:

   Babam 2014 yilinda vefat etti kendisi emekli sandigindan emekliydi.ogunden beri babamin maasini annem kullaniyordu ben bagkurdan 2016 da emekli oldum ve simdi bosaniyorum babamin maasini alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arzu Hanım merhaba,

    Bağkur emeklisi olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan yetim maaşı alabilirsiniz.

  62. Hesna dedi ki:

   İyi günler eşimle babam aynı senede öldü eşim SSK emeklisi babam Bağkur emeklisi eşimin maaşını alabiliyorum yanlız babamın maaşını alamıyorum bana dedikleri ikiside aynı senede öldüğü için alamıyorsun dediler sizce böylemidir başından sağıyorlar hemen ilgi ve alaka kesinlikle yok

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hesna Hanım merhaba,

    Ölüm tarihlerini belirtirseniz yardımcı olabiliriz.

    1. Hesna ekinci dedi ki:

     Eşiminki 28.06.2015 babamınki 18.11.2015

  63. Fatma dedi ki:

   Benim boşanma sürecim 3yıldır devam ediyor babam vefat etti emekli sandığından maaş alıyor ben boşanma bitmeden maaş alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fatma Hanım maalesef boşanma süreci tamamlanmadan yetim maaşı alamazsınız.

  64. Meral Önal dedi ki:

   Merhaba. SGK dan emekliyim. Bekarim.babamı kaybettim.kendisi SGK dan emekliydi. Şu anda annem maaşını alıyor. Sormak istediğim şey acaba bende babamin emeklisi nden yararlanabilir miyim. Teşekkür ederim.

  65. belgin karaarslan dedi ki:

   1950 doğumluyunbenkanser hastasıyım 7yıldırtedavioluyorumhasta olunca eşim bendenayrıldı.emekli sandığındanmaaşalıyorum.babam1yılönce öldü.babambağkuremeklisi. maaşını alabilirmiyim?teşklr

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emekli maaşı alırken Bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  66. Mel dedi ki:

   Yurt disi vatandasiyim turkiyede yasiyorum 2014 den buyana. Dulum babamin emekli maasini alma hakkim varmi. 2017 vefaat yili devlet hastanesinden emekli babam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızdan yetim maaşı alma hakkınız bulunmaktadır.

    1. Mel dedi ki:

     Kendim calisiyorum sigortaliyim hala hakkim varmidir

  67. Fatma dedi ki:

   Mrb hala sorumun yanitini alamadim benden sonra yazanlara cvp verdiniz bu arada simdiye kadar hicbir yerde calismadim tskrlr

  68. Muazzez dedi ki:

   Merhaba
   Ben 28 yaşındayım annem 3 sene önce vefat etti babamı da 1 ay önce kaybettim ,annemin herhangi bir güvencesi yok fakat babam bağkurdan emekli, babamın emekli maaşından yararlanabiliyor muyum?(bu arada ben sigortalı olarak asgari ücretle çalışmaktayım)konu ile ilgili bilgi vermeniz rica.Teşekkürler
   İyi günler dilerim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı olarak çalıştığınız müddetçe yetim maaşı alamazsınız.

  69. kıymet dedi ki:

   MERHABA babam ssk emeklisiydi 2007 de vefat etti maaşı anneme bağlandı ve 4yıl önce annem vefat etti şimdi ben boşandım sigortalı işe girersem babamın maaşı bana bağlanırmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı bir işte çalışırsanız ssk emeklisi babanızda yetim maaşı alamazsınız.

  70. ESRA K. dedi ki:

   merhaba erkek kardeşim geçtiğimiz haziran ayına kadar babamın vefatından sonra bağlanan maaşı alabilyordu ama haziranda liseden mezun oldu ve şu an 1 yıl bekleyerek tekrar üniversite sınavına hazırlanıyor sorum : bu 1 yıl toplu olarak okula başladığında yatar mı ve bizim herhangi bir yere başvuru yapmamız gerekiyor mu ?

  71. Gökhan dedi ki:

   kolay gelsin öncelikle; babam 2014′ ün şubat ayında vefat etti ve annem bu tarihten itibaren babamın aylığına almaya başladı. annemin babasıda 2008 den önce vefat etti. ama emekli değildi. sadece sigorta veya bağkur girişi bulunuyormuş. buna göre başvuruda bulunsak annem babası üzerinden de maaş alabilirmi. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler kolay gelsin.

  72. Ali taş dedi ki:

   Mrb benim babam 4 yıl önce vefat etti ve ben 18
   Yaşimi ozman doldurdum bu yüzden maaşını alamadım
   Şimdi 3. Sınıf Unuverste okuyorum ve bursum da var.babamın maaşina baş vurursam 25 yaşima kadar alma hakkım var zaten bursum kesilir mi birde bundan önceki 4 yılın maaşini toplu alabilirmiyim ?

  73. Bahar dedi ki:

   Merhabalar ben eşimden boşandım 2 kız çocuğumla annemin evinde oturuyorum 2 kızımda çalışıyor biz 5 kardeşiz ama ben eşimden ayrıldım diğer kardeşlerim evli annem hem kendi babasından hemde kocasından maaş alıyor babam uzun yıllar önce vefat etti maaşından hak talep edebilir miyim ne kadar alabilirim??

  74. fazilet dedi ki:

   Merhaba.. 25.10.2017 tarihinde vefat eden emekli sandığı emeklisi dayımdan eşe ölüm aylığı bağlandı.( 1327.28 aylık+53.09 ek ödeme) Eş ayrıca, 1991 yılında vefat eden bağ kurlu babasından da yetim aylığı almak istiyor. Ancak SGK da görevli kişi maaş bağlanamayacağı yönünde bir yanıt verdi. İtirazımız üzerine; Eşin babasının bağlı olduğu Konya (Bağ-kur) SGK ya başvurarak ”talepte bulunun isterseniz” şeklinde bir yanıt verdi. (Bulunduğumuz yer İzmir)
   Eş yetim maaşı alabilir mi ?
   Yetim maaşı talebi başvuru şekli ve yeri doğru mudur.
   Teşekkürler..

  75. sevilay dedi ki:

   merhaba , yurt disinda yasiyorum agustos ayinda esim vefat etti , emeklilik yasi gelmeden vefat etti, simdi turkiyeye kesin donus yapacagim babam 7 sene once vefat etti babamdan maas alabilirmiyim?

  76. Yasemin dedi ki:

   Merhabalar annem ve iki kız kardeşim babamdan dul ve yetim aylığı alıyordu babam SSK emeklisi idi kardeşimin biri yaklaşık üç ay evvel mefat etti. Skk ya gerekli evrakları gönderdim kardesimin ayligi kesilerek diger kardeşim ve aktarılması için fakat maaşlarinda her hangi bir değişiklik olmadı ölen kardeşimin aldığı yetim aylığı devlete mi kalıyor. Babam öldüğünde babanın maaşının %20 si kesilmişti şimdi ölen kardeşimde %25 kesildi yani babanın maaşına %45 ilk bir kesinti mi olur yardımcı olabilir misiniz teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yasemin Hanım merhaba,

    anneniz ile kız kardeşleriniz birlikte Anneniz % 50 Kız kardeşleriniz ise % 25 er maaş alıyordu. Kardeşinizin vefatı ile birlikte anneniz %60 kız kardeşiniz ise %30 olmalıydı. Konu ile ilgili önceki dilekçenizi de hatırlatarak tekrar bir dilekçe gönderin. Normalde artış 45 gün içinde sağlanmalıydı.

  77. Fatma dedi ki:

   Babam sgk emeklisi vefat etti ben 50 yasindayim hic evlenmedim annemde yasamiyor babamin maasinin ne kadari baglanir tskrlr

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    Eğer tek siz alacaksanız babanızın maaşının yarısını alabilirsiniz. Bu konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  78. Kıymet ŞAHİN dedi ki:

   Merhaba eşimle hem Türkiye ssk hem yurtdışından emeklii maaşı alıyorduk. Eşim vefat etti. Emekli maaşlarından faydalanabiliyor muyum? Kızım memur emeklisi fakat yaşını bekliyor emeklilik için çalışmıyor, o da faydanalabiliyor mu babasının maaşından? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Türkiye den aldığı emekli maaşını alabilirsiniz.

  79. Arzu Bulus dedi ki:

   Mrh.eşimi 2004 yılında vefat etti.Eşimin 1994 yılında vekil ögretmenlik yaptıgını ögrendim dilekçe ile başvuru yaptım çalıştıgı günler tarafıma resmi olarak gönderildi..Eşim emekli sandığında yaklaşık 3 ay kaydı var.16 yaşında bir oğlum var .Eşimin 3 aylık prim günü askerlik borçlanması ile cocuguma yetim maaşi baglanabilirmi ne gibi şartlar var ve ne yapmak gerekiyo teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arzu Hanım merhaba,

    Emeklilik için en az 1800 güne ihtiyacınız var. Askerlikle bu günleri sağlayamazsınız.

  80. Hazal dedi ki:

   Merhaba,Babam yeni trafik kazasında vefat etti.Ben sgk bir işyerinde çalışıyorum.Buna ragmen alabiliyor muyum?Çalışmıyor mu olmam lazım?
   Ayrıca nereye basvuru yapmalıyım?gerekli evraklar neler?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hazal Hanım merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi değil ise çalışırken aynı zamanda yetim maaşı alamazsınız.

  81. Gulay Barlin dedi ki:

   Babam Almanya dan emekli vefat etti annem babamdan Maas aliyor.
   Ben de bosandim ama emekli Maasim var. Ayrica babamdan dolayi
   Maas almam mumkun mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    almanya sosyal Güvenlik yasasına göre Kız çocuklarına sadece 27 yaşına kadar yetim maaşı verilmektedir. Bu nedenle alamazsınız.

  82. Elif dedi ki:

   Merhaba;annem Eylül 2001 de babam da Kasım 2014 de vefat etti.Annemin herhangi bir güvencesi yoktu ev hanimiyd.Babam ssk dan emekliydi tekelden malulen emekli olmuştu 90’li yıllar içerisinde.Ben evliyim bir oğlum var ve benim de bir erkek kardeşim var o da evli.Boşanma durumunda babamın maasinin ne kadarını alabilirim? Ayrıca yetim aylığı vs.alabilir miyim?

   1. Elif dedi ki:

    Ayrıca ben de ev hanimiyim calismiyorum.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım merhaba,

    boşanmanız durumunda babanızın maaşının yarısını alabilirsiniz. Bu alacağınız zaten yetim maaşı olacaktır. Ayrıca bir maaş alamazsınız.

  83. GÖKŞEN dedi ki:

   Merhaba,
   Yeni boşandım ve şuan çalışmıyorum. Babam 2011 yılında vefat etti.Bağkur emeklisiydi.Annem babamın vefatindan dolayı babamdan hak talep edemiyor.Şuan babamdan bana yetim aylığı bağlanır mı? Ya da farklı haklarım söz konusu mudir? Bağlandığı takdirde sgk ya bağlı olarak bir işe başlarsam bu aylık kesilir mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
   Kolay gelsin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gökşen Hanım merhaba,

    Herhangi bir sosyal sigortaya tabi olarak çalışmadığınız sürede yetim maaşı alma hakkınız mevcut. Çalışmaya başlarsanız yetim maaşınız kesilir.

  84. Gökhan ilgar dedi ki:

   ben 2006 da babamı kaybettim 2 abim var annem kaç senedir baskasıyla beraber 2 abim de onlarla yaşıyo ben tek basıma ayrı yaşıyorum fakat annem onunla resmi evlilik yapmamış ama babamın maşından faydalanıyo hayla ben suan 21 yaşındayım ben napabilirim bu konu hakkında o maşı almasını engelleyebilirim bide benim maş alma hakkım varmı nasıl yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz ?

  85. Ebru dedi ki:

   Merhaba,
   Yıllar önce boşandım ,çalışmıyorum annem SSK’lı vefat eden babamdan maaş alıyor. Ben de başvursam annemden ne kadar kesilir ?tekrar evlenme durumumda annem aldığı miktarı geri isteyebilir mi ya da verirler mi ?
   Teşekkürler

  86. Soruma yanıt alamadim. Emekli sandigi calisaniyim yeni boşandım. Yasli annem ve babama ve kizima bakmak icin gunumu doldurup emeklilige ayrilacagim. Annem ve babam ssk emeklisi. 58 yasinda maas alabilecegim. Bu sure zarfinda anne ve babam vefat ederse onlardan yuzde kac maas baglanir? Emekli sandigindan emekli maasim baglandiginda bu maaşlar kesilir mi? Onlarin saglik sigortalarindan faydalanabilir miyim? Simdiden cok tesekkur ederim.

  87. Yasin dedi ki:

   Merhabalar, babam 2014 yılında vefat etti. O sene lise mezunuydum ve dershaneye gidiyordum. O yüzden annem ve kardeşlerim babamın maaşını alırken ben alamadım. Şimdi üniversite 3. Sınıf öğrencisiyim ve bu zamana kadar da babamın maaşına başvurmamıştım. Yeni başvurdum ve 2 maaş çıktı ama daha yatmadı. Yatacak olan maaş toplu gelir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız başvurduğunuz tarihten itibaren işlemeye başlar. Geriye dönük ayların parasını alamazsınız. Zaten eğer o dönemde size maaş bağlansaydı anneniz ve kardeşiniz daha düşük maaş alacaktı.

  88. Babamin maasini istemiyorum sadece sosyal guvencesinden yararlanmam mumkunmudur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaş ve SGK sağlık hizmetleri ayrı değerlendirilir. Bu nedenle sağlıktan yararlanmanız mümkün.

  89. pınar dedi ki:

   iyi günler babam emekli sandığından emekli 1980 yılında vefat etti maaşını annemle paylaşıyorduk. annem üç ay önce vefat etti maaşımda artış olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizle birlikte alırken %30 oranında maaş bağlanmaktaydı. Mevcut durmda %50 oranında maaş bağlanacaktır. Artış olacaktır.

  90. Eşimden ayrildim memur olarak gorev yapmaktayim. 3 sene sonra zorunlu hizmet suremin bitiminde emeklilige ayrilmayi düşünüyorum çünkü annem babam yaslilar ve kucuk bir kizim var, onlara bakmak zorundayım. Annem ve babam ssk emeklisi. Ileride onlardan maas baglanabilir miyiz? Maas yasim geldigjnde baglanan aylik kesilir mi? Saglik sigortam onlarin uzerinden devam eder mi?

  91. satiye bozkurt dedi ki:

   Mrb babam ssk emeklisiydi 2 sene önce vefat etti maaşı anneme kaldı annem de 4 ay önce vefat etti babamdan kalan annemin maaşını alabiliyor muyum ben de ssk emekliyim 50 yaşındayım hiç evlenmedim ve mal varlığımız yok

  92. Neyran Örüm dedi ki:

   Emekli Sandığı’ndan emekliyim. Dulum. Babam SSK emeklisi ve 1986 ‘ da vefat etti. Babamdan maaş alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Neyran Hanım merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak yetim maaşı alamazsınız.

  93. Muhammed Emin dedi ki:

   Babamın emekli maaşını almaktayım, askere gittiğim zaman almakda olduğum emekli maaşı kesilir mi ?

  94. Güneş dedi ki:

   Merhaba babam işçi emeklisiydi 24ekim 2017de kaybettik erkek kardeşim%64engelli bir işyerinde 5senedir çalışıyor babamın emekli maaşını alabilirmi

  95. V.Ural dedi ki:

   Emekli sandığına bağlı olarak çalışan kuzenim eşinden ayrıdı.10 sene önce vefat eden emekli sandığı emeklisi annesinin maaşını albilirmi veya kendi emekli olma durumunda yüksekolan maaşı tercih edebilrmi Teşekkür ederin

  96. Arzu dedi ki:

   Merhaba annem ev hanımı babamdan boşanmak istiyor. Dedem de emekli sandığından emekliydi 3 yıl önce vefat etti. Annem boşandıktan sonra dedemin maaşının yüzde kaçını alabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arzu hanım merhaba,

    Anneniz babasının maaşını % 50 sini alabilir.

  97. Ferihan dedi ki:

   Eşimden kalan bağkur emekli maaşını yaklaşık 15 yıldır alıyorum.SSK dan emekli babam vefat etti anneme kalacak olan maaşdan bende alabilirmiyim? % kaçını alabilirim. maaş otomatik bölünür mü talep için başvurumu yapmalıyız?
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizden aylığı 2008 öncesinden itibaren aldığınız için 2008 sonrası vefat eden babanızdan da maaş alabilirsiniz.

  98. Cicek dedi ki:

   Merhaba! Babam bi ay önce vefat etti SSK yüksekten yatıyordu ölünce emekli oldu annemle nikahı YÖK tahminen ücretin ne kadarını alrım . Sadece bana düşüyor aylık ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın hak ettiği aylığın yarısını alabilirsiniz.

  99. Alara dedi ki:

   Merhaba,

   Babam 1997 yilinda vefaat etti.Benimde isyerim var bagkurluyum(1,5 yildir bagkur daha once ssk liydim ) fakat islerim iyi degil.Babamdan (ssk )emekli maasi alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur sigortalığı devam ettikçe babanızdan maaş alamazsınız.

  100. İBRAHİM dedi ki:

   Merhaba;
   Babam 2011 yılında vefat etti. Maaşını annem ve iki kardeş olarak almaya Devam ediyoruz. Ama küçük kardeşimize baglanmadi başvuru yapıp geriye dönük almadığı yılların ücretini alabilirmiyiz

  101. Gülden Oldaç dedi ki:

   19Eylül 2003’te öğretmenliğe başlayan bir bayanım. Daha önce 1986’da sigorta girişim var. Daha sonra 1992 yılı boyunca bir sigorta şirketinde çalıştım (arada çalışma yok.) Bundan sonra, 7,5 sene bir bankada çalıştım. Bu bankanın kendi sandığı var (Pamukbank). Ancak banka Halk Bankasına devredildi. Devirden önce, istifa ettim. 2003’te işe başlayana kadar, bir sene asgari ücretten sigortalı çalıştım.
   Sağlık durumum pek iyi değil. Astımım var. Emekli olmayı düşündüm. Ancak araştırmana göre, 9000 prim gününü doldurmama rağmen, 58 yaşı beklemek zorundayım.
   İşten ayrılırsam, yaşı beklemek üzere, maaş alamayacağım için, emekli sandığından emekli vefat etmiş doktor babamdan emekli olana kadar, maaş bağlatabilir miyim ? (Bekar bayanım, Doğum tarihi Mart 1966)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülden hanım merhaba,

    Emekliliği bekleyeceğiniz sürede yetim maaşı alabilirsiniz.

  102. Senem dedi ki:

   İyi günler annem emekli sandığindan emekli babamdan %50 oranında maaş alıyor ben ve kardeşimde %25 oranında maaş alıyoruz babam emekli sandığı emeklisiydi kardeşimin evliliği durumunda aldığımız aylık oranları nasıl değişir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Senem Hanım merhaba,

    Annenizin maaşı %60 babanızın maaşı %30 olarak güncellenecektir.

  103. Semra sari dedi ki:

   Babam ssk dan emekli 1996 ‘da vefat etti
   emekli maaşı şimdi ne kadardır
   nasıl öğrenebilirim
   babamin maaşı daha yüksek ise kendimin emekli maaşımdan feraget edecegim çünkü boşandım
   Teşekkürler……….

  104. Ece dedi ki:

   26 kasim 2017 de bir soru sormustum ama bana cevap vermediniz bu konuda yardimci olursaniz sevinirim

  105. seda can dedi ki:

   iyi ginler ben ssk dan emekli maası alıyorum,eşimden bosandım…ssk dan emekli olen annem ve babamdan yetim aylıgı baglatabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak SSk emeklisi anne veya babadan yetim maaşı alamazsınız.

  106. FİRUZE YILDIZ dedi ki:

   MERHABA
   BABAMI 16 GÜN ÖNCE KAYBETTİM.SSK EMEKLİSİ OLDUĞU İÇİN ANNEME MAAŞ İÇİN BAŞVURDUM.BU ARADA ANNEMIN BABASI BAĞKUR EMEKLİSİ İDİ VEFAT ETTİ.DUL OLAN TEYZEM DEDEMİN MAAŞINI ALMAYA BAŞLADI .BENDE ANNEM İÇİN DEDEMİN MAAŞINA BAĞKURDAN BAŞVURSAM ALIRMIYIM ALIRSAM % KAÇ BAĞLANIR.TEYZEMIN MAAŞI DA DÜŞERMI . ANNEM HEM BAĞKUR HEM SSK MAAŞI ALIRMI.TEŞEKKÜRLER

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz tercih ettiği aylığı alabilir. İkisini birlikte alamaz.

  107. fazilet candan dedi ki:

   SSK emeklisi olan babam vefat etti. 4A üzerinden emekli olmuştu. Tek bekar çocuğu benim ancak çalışan sigortalıyım. Maaş alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığınız sürece yetim maaşı alamazsınız.

  108. Kübra dedi ki:

   Yani normalde alınan ücret düsürülücek öyle mi ben başvurursam. Bunu rakam uzerinde söylerseniz sevinirim. Mesala şuan 1200 lira alıyor annem ortalama kaç olucak başvurursam. Şimdiden cok teşekkürler, iyi günler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1200 TL olursa bunun % 20 si kesilecek (240) tl ancak size 480 TL yatacak eğer isterseniz. Aldığınız para ile annenizin maaşını tamamlayabilirsiniz.

  109. Ece dedi ki:

   Su an sskli calisiyorum ve ayni zamanda 2008 den once olen emekli sandigindan emekli babamdan yetim eyligi aliyorum ben emekli oldugum zaman sskdan emekli sandigindan emekli babamdan baglanan yetim ayligini almaya devam edermiyim

  110. Nurten Çelik dedi ki:

   Merhabalar
   Ben 56 yaşında hiç bir sosyal güvencesi olmayan, hiç çalışmamış bir bayanım. Eşimden geçen ay boşandım. Babam memur emeklisiydi, 2 yıl önce vefat etti. Benden başka boşanmış bir kardeşim yok. Annem de hayatta değil. Babamın emekli aylığını alabilirmiyim? Ne kadarını alabilirim? Ne kadar sürede bana maaş bağlanır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nurten Hanım merhaba,

    Yetim maaşı alma hakkınız mevcut. Babanızın maaşının % 50 sini alabilirsiniz.

  111. YILDIZ dedi ki:

   Hocam ben Bağkurdan emekliyim eşim 1 ay önce vefat etti. Eşim emekli sandığına tabiydi ve emekli maaşı bağlandı bana. Benim sormak istediğim babam SSK emeklisiydi ve 1996 yılında vefat etti. Ben SSK ya müracaat ım halinde babamın maaşını alabiliyormuyum. Saygılarımla.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yıldız hanım merhaba,

    Bağkur emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

    1. YILDIZ dedi ki:

     Hem eş, hem de annebaba 30 Eylül 2008 tarihinden sonra ölmüşse, kız çocuklarının aynı anda dul ve yetim aylığı alması mümkün değil. Ancak, eş ya da anne-babadan birisi 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse, sigorta statüleri de farklı ise her iki aylığı birden almak mümkün. Yazıyor ama siz alamazsınız diyorsunuz bir çelişki yok mu hocam?

  112. Engin dedi ki:

   Annemin, annesi ( annanem) ikinci eşinden emekli maaşı alıyordu ancak annanem vefat etti annem maaşını alabilir mi?

   Annanemin emekliliği ikinci eşinden.. Annem eşinden ayrı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Engin Bey merhaba,

    Annenizin nüfusunda olmadığından üvey babasından dolayı yetim maaşı alması mümkün değil.

  113. Nazan dedi ki:

   merhaba, 3 hafta önce vefat eden eşimin benden önceki evliliğinden küşük yaşta öldüğü halde hala yaşıyor görünen bir çocuğu var. Eşimin aile fertleri bu çocuğun ölüm belgesini bir türlü alamadıklarını söylüyorlar. Bu çocuk yaşıyor göründüğü için devlet eşimden kalan maaşı onunla bana bölüştürecekmiş, yani vefat etmiş kişi adına para bankada kalacak boşu boşuna ve ben yararlanamayacağım. Bu durumda ne yapmamız gerektiği konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla

  114. Eylem gümrah dedi ki:

   Merhaba;
   Eşimden boşandım ve çalışmıyorum sigortam yok.Babam emekli sandığından emekli; benim maaş alabilmem için nereye başvuru yapmam gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Eylem Hanım merhaba,

    İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumuna başvuru yaparak gerekli formları temin edebilirsiniz.

  115. Kübra dedi ki:

   Merhaba iyi günler. Benim babam 5 yil önce vefat etti şuan annem aylığını alıyor ve ben universite öğrencisiyim eğer almak istersem nekadarını alabiliyorum ve 25 yaş sınırı var mı? Bunu sorucaktım. Şimdiden teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kübra Hanım merhaba,

    Yetim kız çocukları için şart sınırı yok. Evlenene kadar alınabilir. Eğer annenizle birlikte sadece siz alacaksanız Annenizin % 75 olan maaşı %60 a düşerek size %30 oranında yetim maaşı alacaksınız.

  116. leyla dedi ki:

   ben ssk emeklısı hanımım esımden ayrıldım babam öldu bagkur emeklısıydı babamdan maas alabılırmıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk emeklisi olarak bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  117. Semra sari dedi ki:

   Önceki sorumu hemen cevapladığınız için çok teşekkürler…..

   Ben şu anda kendim ssk emeklisi boşanmış bayanım benden daha yüksek ise babanın maaşını talep edeceğim

   Ölmüş dedem emekli sandığından ondanda maaş alabilir miyim

   Bu işlemler için nasıl bir yol

   Teşekkürler………

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dedenizin maaşını alamazsınız.

  118. ngng dedi ki:

   merhabalar…benim annem 2017 kasım sonu ssk dan emekli olacak.DEDEM(YANİ ANNEMİN BABASI) 2016 OCAK AYINDA VEFAT ETTİ.DEDEM BAĞKUR EMEKLİSİ..ANNEM VEFAT EDEN DEDİMİN VE KENDİ SSK EMEKLİ MAAŞINI AYNI ANADA ALABİLİR Mİ…? TEŞEKKÜRLER

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olan anneniz bağkur emeklisi babasından yetim maaşı alamaz.

  119. Semra sari dedi ki:

   Ssk dan emekli maaşım var şimdi boşandım
   ölmüş babam ssk emeklisi
   Ondanda maaş alabilirmiyim yafa yüksek olanı tercih edebilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Semra Hanım merhaba,

    Aynı anda babanızdan maaş alamazsınız. Maaşınızdan feragat edip yüksek ise babanızın maaşını almanız mümkün.

  120. 2010 yılında vefat eden babam SSK emeklisiydi.Ben özel bir bankadan emekliyim ve “bankanın emekli sandığından” emekli maaşı alıyorum.Ayrıca bekarım. Özel bankanın kendi emekli sandığından maaş alırken,babamın maaşını da alma hakkım var mı? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Leyla Hanım merhaba,

    Banka emekli sandıkları, 506 sayılı SSK nın geçici 20. maddesine göre kurulmuş sandıklar olup, sigortalı ve hak sahipleri hakkında, 4/a (SSK) sigortalıları ve bunların hak sahiplerine ilişkin hükümler uygulanır. Bu durumda da SSk emeklisi babanızdan emekli maaşı alamazsınız.

  121. OğulKürşat dedi ki:

   Selamünaleyküm babamın tek çocuğuyum ve erkek evladım babam annem ile 15 yıldır resmî olarak ayrı yani bekar babam rahatsız ve bakıma muhtaçtı tüm ihtiyaçlarını eşim ve ben karşıladık bende asgari ücretle çalışan 5 çocuk babasıyım babamın rahatsızlık döneminde hakkım olduğu halde hiçbir bakım parası talebim olmadı rahmetli babamın tek varisi olarak emekli aylığından yararlanabilirmiyim başvuru veya dava açabilirmiyim cevabınız için şimdiden teşekkürler ALLAH a emanetsiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba, Aleyküm Selam;

    Maalesef Erkek çocuklara eğitim görme ve malül olmadıkları sürece yetim maaşı alamazlar.

  122. Elif dedi ki:

   Merhabalar babam 2014 de vefat etti ve henüz emekli olamamıştı, malulen emekli maaşını annem ve ben alıyoruz, ben 21 yaşındayım sigortalı bir işe gireceğim zaman babamdan gelen maaş kesilir mi ? Kesilirse benden kesilen para annemin aldığına eklenabilir mi ? Veya okuyan erkek kardeşim benden kesilen parayı alabilir mi ?

  123. Arzu dedi ki:

   Annem sgk emeklisi babam 16 nisan 2012de vefat edince babamın maasının %50si anneme baglandı.Bagkur emeklisi Dedem 04 agustos 2004 te vefat etti. Annem basvursa dedemin maaşını alabilirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arzu hanım merhaba,

    Anneniz ssk emeklisi olduğundan Bağkur emeklisi babasından emekli maaşı alamamaktadır.

  124. Özge dedi ki:

   Babam öleli 20 yıl oldu. Emeklı maaşını annem alıyor. Ben eşimden boşandıgımdan hak talep edebiliyormuyum babamın maaşından.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özge hanım merhaba,

    Eşinizden ayrıldıktan sonra sgk lı bir gelire sahip olmazsanız yetim maaşı alabilirsiniz.

    1. Ayşe dedi ki:

     Ben ssk lı olarak calişan boşanmış bir bayanım.Babam 1994 yılinda ssk emeklisi olarak vefat etmisti. Ssk lı olarak calışip ssk emeklisi babamın maaşını alabilirmiyim.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Ayşe Hanım merhaba,

      SSK çalışanı olarak Babanızdan maaş almanız mümkün değildir.

  125. yasemin dedi ki:

   merhaba, ben sgk dan 3 sene sonra emekli olacagım. aynı anda emekli maası alırken sgk dan emekli olan babamın maaşını alabilr miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yasemin hanım merhaba,

    SSk emeklisi olarak, yine ssk emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  126. Nesrin dedi ki:

   ev hanımıyım eşimden anlaşmalı boşandım babam şeker fabrikasından emekli 17 sene önce öldü. 4 ve 15 yaş iki oğlum var babamın maaşını Alabilirmiyim. ne yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nesrin Hanım merhaba,

    İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine giderek yetim maaşına başvuru yapabilirsiniz. Maaş alma hakkınız bulunmaktadır.

  127. çiğdem dedi ki:

   sgk ya bağlı çalışan dul bir kadına vefat etmiş babasından maaş bağlanabilirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Çiğdem hanım merhaba,

    Baba eğer emekli sandığı emeklisi ise bağlanır. Diğer kurumlar (ssk,Bsğkur) emeklisi ise bağlanmaz.

  128. Kübra dedi ki:

   Babam bağkur emeklisiydi ölünce maaşı anneme kaldı sora üvey ablam annemi sevmediği için maaşını böldü kocasındanda emekli maaşı alıyor.şimdi annemde vefat etti iki yıl oldu diğer kız kardeşim öz ama boşanıyor oda annemden kalan maaşı alabilirmi içerde birikenide verirlermi teşekkür ederim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kübra Hanım merhaba,

    Kız kardeşiniz boşandıktan sonra bir işte çalışmıyor ise yetim aylığına hak kazanır. Başvurduğu tarihten itibaren maaş alabilir. geriye dönük maaş alamaz.

    1. Kübra dedi ki:

     Çok teşekkür ederim ?

  129. Sinan dedi ki:

   Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.Dedemin kalan pirim borcunu askerlik borçlanması yaparak, yada biz ödeyerek tamamlasak olabilirmi?

  130. Sinan dedi ki:

   Yukarıda göndermiş olduğum ileti ye henüz bir açıklama yapmadınız. Aydınlatırsanız memnun olurum.

  131. Ayten dedi ki:

   Uvey annem emekli sandigindan dul maasi aliyor.ben esimden ayrildim.emekli sandigi emeklisiyim yetim maasi alabilirmiyimy

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayten Hanım merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak yetim maaşı alamazsınız.

  132. Sinan dedi ki:

   Annemin babası emekli sandığında 4 yıl 5 ay süre ile çalışıp, sonra işten ayrılmış. Daha sonra herhangi bir yerde çalışmadan vefat etmiştir. Annemin babasının maaşını alması mümkün müdür? Annem şu anda babamın SSK emeklilik maaşını alıyor. Bilgilendirebilirmisiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sinan Bey merhaba,

    Eğer Annennizin babası vefat etmeden önce emekli maaşı bağlandıysa alabilir. Mevcut durumda emeklilik için yeterli bir primi gözükmüyor.

    1. Sinan dedi ki:

     Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.
     Dedemin kalan pirim borcunu, askerlik borçlanması yaparak,yada biz ödeyerek tamamlasak olabilirmi?. Fazla meşgul ettiğim için şimdiden özür dilerim

  133. Zeynep dedi ki:

   Merhaba annem rahmetli babamın maaşını alıyor bende boşanmış biri olarak babamın maaşından alabirmiyim alırsam ne kadar alabilirim teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep Hanım merhaba,

    Boşanmış ve çalışmıyor iseniz yetim maaşı alabilirsiniz. Oranlar ile ilgili, https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  134. Selman dedi ki:

   Merhabalar, 4 ay önce babamı kaybettim. 24 yaşımdayım üniversite okuyorum. Ocak 2018’de 25’ime basacağım. Annem babamın emekli maaşını alıyor. Fakat çocukların da alabileceğini yeni öğrendim. Şu an ben de babamın emekli maaşından pay olarak yetim maaşı alabiliyor muyum? Eğer alabiliyorsam bu para annemin gelen maaştan mı kesilecek? Eğer öyle olacaksa hiç almama, başvurmama gerek yok. Bir de konu dışı bir soru soracağım. KYK’dan kredi( geri ödemeli) alıyorum. Bu durumu KYK bursuna (geri ödemesiz) çevirebiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selman Bey merhaba,

    siz de başvuru yapıp yetim maaşı alabilirsiniz. Ancak sonuçlanana kadar zaten 25 yaşını doldurmuş oluyorsunuz.

  135. Busra dedi ki:

   8 yillik Memurum. dogum izninden sonra ucretsiz izne ayrildim. Rahmetli babamin emekli maasini ise girmeden once aliyordum. Simdi ücretsiz izindeyken yine alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ücretsiz izinde olsanız da aktif bir sigortaya tabisiniz. Bu nedenle maaş alamazsınız.

    1. Busra dedi ki:

     Trsekkur ederim

  136. Lütfiye Saygınsoy dedi ki:

   İyi çalışmalar; Babam sağlığında eğitmen olarak 15 yıl görev yapmış ve çalıştığı sürelerde emekli sandığından maaş almış daha sonra zorunlu sebeplerden dolayı istifa etmiş. Babam öleli uzun yıllar oldu ben şu an dul olarak yaşıyorum. Babamın çalıştığını ispat ederek yada talep etmem durumunda maaş alabilir miyim. Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız istifa ermeden memur iken vefat etseydi emekli maaşı hakkınız olacaktı. Siz yine de konuyu kuruma danışınız.

  137. Esra yontunç dedi ki:

   Mérhaba, babam vefat ettiğinde duĺ olduğum için ssk dan maas almaya başlamıştım,ancak daha sonra abimin ltd.sti ne ortak oldum.maasım kesildi.abim şirketi maalesef kapatmak zorunda kaldi.ancak ticart odası kaydı sirket uzerinde araba olduğu icin silinemiyor.su an ben hala ortak olarak görünuyorum.bağkur borcum olduğundan sosyal güvenlik kurumundan faydalanamıyorm.babamın üzerine geçebilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur kaydınız silinene kadar babanızın haklarından yararlanamazsınız.

  138. Nurdan dedi ki:

   Merhaba babam 2011 yılında vefat etti. Annem maaşını alıyordu fakat annemde 2017 yılında vefat etti. Ben boşandıktan sonra 2013 yılından beri sigortalı çalışıyorum. Babamın emekli maaşını alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nurdan hanım merhaba,

    Çalıştığınız sürece eğer babanız emekli sandığı emeklisi değil ise yetim maaşı alamazsınız.

  139. murat dedi ki:

   ben emekli sandığından malulen emekliyim. %65 engelli raporum var.
   Baban 1987 de ssk dan emekli oldu. 1993 de vefat etti. annemde vefat etti.
   ben emekli sandığı emeklisi engelli erkek olarak babamın ssk emeklisi maaşını alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Murat Bey merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak malulen de olsa babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  140. Recep bozkurt dedi ki:

   Iyi gunler annem ssk emeklisi babamda ssk emeklisiydi vefat etti annem simdi onun maasini da aliyor annemin babasi bagkurdan emekliydi annem babasinin maasini almakicin basvursa kanunen onuda alma hakki var mi?

  141. Gülşen utku dedi ki:

   Ben SSK emeklisiyim..babam 1980 de vefat etti.ssk Emeklisiydi..eşimden boşandım..babamdan maaş alabilirmiyim….

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk emeklisi olarak SSk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  142. Nuray dedi ki:

   Tekrar Merhaba
   Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim dün SGK 170 aradım ama bana ablanızın özel hayatı demişlerdi son çare Emekli sandığı sayfanıza başvurdum tekrar şikayet edeceğim umarım dikkate alınır.
   Yardımlarınız için çok teşekkürler.

  143. Belma dedi ki:

   Merhaba,

   Dedem Bağ-kur emeklisiydi, 1976 yılında vefat etti. Anneannem ise 1919 doğumlu, SSK emeklisi (MKE Isci emeklisi) idi ve bu sene kaybettik. Vefatına kadar anneannem hem kendi maaşını hem de eşinin (dedemin) maaşını aldı.

   Annem 1994 yılından bugüne kadar anneannemle beraber yaşadi, bakti.Babamla ilk zamanlar 2 kez basvurmalarina rağmen bosanamadilar. Babamın maddi bir katkısı olmadığı için maalesef bu sene babamın yaşadığı şehire gidip anlaşmalı olarak bosandilar. Ve anneannemin vefatının akabinde gerçekleşmiş oldu boşanma. Suanda annemin hiçbir sosyal guvencesi yok, sağlık durumu kötü. 7 Kasım itibariyle SGK’ ya anneannemin aylığını alabilmesi için başvuru yaptık. Fakat dedemin ayligi da baglanir mi diye sordugumuzda ” baglanamaz” yaniti aldik. Sanirim yogunluktan birseyler eksik anlatildi ya da ifade edemedik ki ben baglanir diye biliyordum. Kısacası baba Bag-kur anne SSK kendisinin sosyal güvencesi yok ve boşanmış.. Anlattıklarımın isiginda birkaç sorumuz olacaktı.

   Birincisi; boşanmanın vefatin akabinde olması etkiler mi? İkametleri 20 küsür senedir ayrı şehirlerde nihayetinde.. Süreci etkiler mi?

   İkinci sorumuz; Baba’ nin aylığı da bağlanır mi? Bağlanıyorsa SGK’ ya mi BAGKUR’ a mi başvurmamiz gerekir?

   Son olarak; Sadece anneden alırsa oranı ne kadar? Ya da ikisinden de alabiliyorsa oranları ne olur?

   Yanitlarsaniz çok seviniriz. Şimdiden teşekkürler. Kolaylıklar diliyorum. .

  144. Ecem dedi ki:

   Babam daha emekli olamadan vefat etti. Üvey annem ve bir üvey kardeşim var. Babam bağkurluydu. Yetim aylığının ne kadarını alabilirim.

  145. km dedi ki:

   yurtdisinda yasayanlar dul ve yetim ayligi alabilirmi?

   1. km dedi ki:

    annem babam turkiyede ve emekli ben dulum ve yurtdisinda yasiyorum

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer yurt dışında herhangi bir geliriniz yok ve emekli maaşı alan hak sahibi vefat etti ise yetim maaşı alabilirsiniz.

  146. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba,ben emekli sandığı emeklisiyim, eşim 2011 yılında vefat etti o da emekli sandığı emeklisi ondan dul maaşı alıyorum.Babam SSK emeklisi ondan yetim maaşı alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşegül Hanım merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  147. Nuray dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 2008 yılında vefat etmiştir.Emekli maaşını ablam la almaktayız.Ama ablam nikahsız biriyle onun evinde yaşıyor yine de maaşı alabilirmi?Bunun için evlenmiyor.Bu konuda ne yapabilirim bana yardımcı olurmusunuz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nuray Hanım merhaba,

    Ablanız usulsüz olarak maaş almaktadır. Kon ile ilgili Alo 170 SGK danışma ve şikayet hattını arayabilirsiniz.

  148. Necla dedi ki:

   Ben, SGK 4.a’dan 2014 yılında emekli oldum. Eşimden 2013 yılında boşandım.
   Annem, Ekim 2017 yılında vefat etti. Kendisi bağkur emeklisi idi. Annem ayrıca 1998 yılında vefat eden ve SGK emeklisi olan babamın maaşını da alıyordu.
   Bu durumda, anne ve babamın maaşlarından yararlanabilirmiyim?

  149. Reyhan dedi ki:

   Merhabalar, Ben emekli sandığı emeklisiyim eşim sgk emeklisi ve vefaat etti bana maaş bağlandı, Babam bağkur emeklisiydi ve vefaat etti ondan dolayı bana maaş bağlanabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Reyhan Hanım,

    Emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan emekli maaşı alma hakkınjz bulunmamaktadır

  150. Kıymet dedi ki:

   Mrhb emeklilik başvurusu yaptım 2 ay oldu babamın 4 aylık sigortası turkiyeden varmış diğer leri almanyadan fakat hala haber yok sizce bu olumlumu olumsuz mu

   1. Kıymet dedi ki:

    Babamın maaşı için başvuru yaptım almanyadan malulen emekli 12.12.1999 yılında vefat etdi

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Kıymet hanım Merhaba,

     Babanızın Türkiye den emeklilik durumu yok ise Türkiye den emekli maaşı bağlanmaz.

  Sorunuzu Yazın