• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI


  emeklilikte prime takılanlar

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bir kişinin babası vefat etme durumunda o kişinin babasının emekli maaşını alması için gerekli olan koşulları anlatacağız. Bir diğer deyişle babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir sizlere aktardık. Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. İşte bu şartlar sağlandıktan sonra ise emekli maaşı almak için gerekli durumları yapıp başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gereklidir. Daha sonra ise bir müddet geçecek ve gerekli her türlü şartı sağladığınız öngürülürse emekli maaşını alabilirsiniz. İşte bu yüzden bu şartların veya koşulların önemi oldukça çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.


  Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

  • İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
  • Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
  • Çocuklar ayrıca 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Ancak kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

  Babadan emekli maaşı alma koşullarını sizlere aktardık. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Doruk Yuzucu dedi ki:

   Merhaba,
   Annem evlenmeden önce dedemin emekli maaşını alıyordu. Eşi vefat etti. Kız kardeşim babamın maaşını alıp annem de babasının maaşına tekrardan baglanabilirmi? Eğer böyle bir şey mümkünse kardeşim babamin maaşının ne kadarini alabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz babasının maaşını kız kardeşiniz de babasının maaşını alabilir. Kardeşiniz babanızın maaşını tek başına alacak ise % 50 oranında maaş bağlanır.

  2. Nihal dedi ki:

   Babam 10 yıl önce vefat etti ssk emeklisiydi.annem de vefat etti.bnde dulum babamdan maaş alabilirmiyim.. annemin aldığı kadarmı bağlanır yoksa daha azmı…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz tek başına babanızdan maaş alıyor ise %75 oranında maaş alıyordu. siz de talep de bulunup maaş alabilirsiniz. Size bağlanacak maaş oranı %50 olacaktır.

  3. Dinçer dedi ki:

   Merhaba babam 74 yılında öldü ve annem babamdan dolayı bağlanan dul yetim maaşını alıyor. Kendim SGK dan emekliyim annemin vefatından sonra annemin aldığı maaşı ben alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer babanız emekli sandığı emeklisi ise yetim maaşı alabilirsiniz.

  4. Ülkü dedi ki:

   Merhaba babam vefaat etti annem babamın emekli maaşını alıyor bende yetim aylığı alıyorum dedem ve anneannem de vefaat etti annemin dedemin maaşını tercih etmesi durumunda ben babamın parasının ne kadarını alabilirim şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ülkü Hanım merhaba,

    Babanızın maaşının % 50 sini alabilirsiniz.

  5. Gizem dedi ki:

   Babam Almanya’dan emekli . Ben 48 yaşındayım hiç evlenmedim babamın sigortasından yararlanıyorum. Vefat ettiğinde maaş alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer babanızı Türkiyeden emekliliği yok ise maaşından yaralanamazsınız

  6. Latife dedi ki:

   Merhaba babam vefat etti eşinin kendi emekli maaşı var ben ve ablam bekarız . Eşi de ssk dan maaş alıyor bu durumda yine de maaş eşe %50 çocuklara %25 er mi düşer bir de maaş alabilmem için hangi belgelerle nereye başvurmam gerekiyor? Şimdiden teşekkürler

  7. Nihal demir dedi ki:

   Babam ssk 3m3klisi vefat etti. Annmdr babamdan maaş alıyordu o da öldü. Bn dulum bana nekadar maaş bağlanır.annemin aldığı kadarmı bağlanır yoksa daha azmı…

   1. Nihal demir dedi ki:

    Neden cevap gelmedi acaba…

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Nihal Hanım merhaba,

    Annenize %75 oranında maaş bağlı iken size %50 olarak bağlanacaktır. Yani anneniz 750 tl alıyor ise size 500 tl olarak bağlanacaktır.

  8. Hülya akğöz dedi ki:

   Ben 60 f emeklisiyim maaşım çok az babam yeni vefat etti ssk emeklisi babamın maaşını nasıl alabilirim %40 engelliyim dulum

  9. Ferdag Sahinoglu dedi ki:

   Merhaba,
   Babam sgk emeklisi , ben ise calisiyorum ve sgk liyim. Ve bekarim
   Bu durumda babamin maasini alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ferdağ Hanım Merhaba,

    Sigortalı olarak çalıştığınızdan SGK emeklisi babanızın maaşını alamazsınız.

  10. zeliha koraltan dedi ki:

   merhaba ben eşimden ayrılıyorum babam 1998 yılında vefat etti annem daha önce vefat etti.tek çocukları benim hiç bir sosyal güvencem yok bağkur emeklisi olan babamın maaşının ne kadarını alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeliha Hanım merhaba,

    Babanızın maaşının % 50 sini alabilirsiniz.

  11. Tuğba dedi ki:

   Merhaba ..
   Babam 1 buçuk yıl önce vefat etti. Ben 21 yaşında SSK’lı lı olarak çalıştığım için babamın maaşı bana yatmıyor anneme ve küçük erkek kardeşime yatıyor. Yen’i bir şey duydum devlet evlenme ödeneği veriyormuş babası vefat eden kız çocuklarına . Babasından aldığı maaşın 2 yıllık toplamını bir seferde veriyormuş çeyiz desteği için …
   ben babamdan maaş almıyorum çalışan olduğum için bundanda yararlanabilir miyim ?

  12. Selma eyilmez dedi ki:

   Merhaba.kendim ssk emeklisiyim, dulum.ölmüş ssk emeklisi babamın maaşından yararlanabiliyormuyum? Tşkler

  13. gökhan dedi ki:

   merhaba annem eşinden boşanıyor babası 1999 yılında vefat etti annesi daha önce vefat etti annem tek çocuk hiç bir sosyal güvencesi yok babasının maaşının yüzde kaçını alabilir.

  14. Tümay Pişirici dedi ki:

   Bağkur emeklisi babam 3.7.2017 tarihinde vefat etti. Annem daha önce vegat etti. Ben babamdan dul kızı olarak yetim maaşı alabilirmiyim. Emekli sandığı emeklisiyim. Cevabınız için teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tümay Hanım merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olduğunuzdan babanızın bağkur sigortalığı nedeni ile emekli maaşından yararlanamazsınız.

  15. Fatma dedi ki:

   Merhaba

   Bir arkadaşımın annesi babası küçük yaşta ölmüş.Emeklilikleri yok.Arkadaşım isteye baglı emekli oldu.Hayatta bir agabeysi vardı o da vefat etti.onun emekli maaşını da alabilirmi.

   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım Merhaba,

    Maalesef kardeşler arasında emekli maaşının devretmesi gibi bir durum yok.

  16. Gülşen dedi ki:

   İyi akşamlar. Babam tekel ssk dan emekliydi. Bir evlilik yaptı vefat etti bu süre içinde. Ben sgk lı olarak çalışıyorum eşimden uzun zaman önce ayrıldım. Babamın maaşından hak talep edebilir miyim? Mümkünse bu talebi nasıl gerçekleştirebilirim? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülşen Hanım merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan çalışsanız da maaş alma hakkınız mevcut.

  17. NEŞE TERHAN dedi ki:

   Emekli Sandığı çalışanı dul bayanım babamı 2015 yılında kaybettim. Babamın bağ-kur emekli maaşını Benim alamayacağım söylendi. Benim sorum ve merak ettiğim konu şu; kocası ölen bir bayan kocasının emekli maaşını alırken babasının maaşını alabiliyor. (kocasının maaşını alarak çalışan bir bayanla eşit şartlara gelmiş bir sosyal güvencesi olmuş oluyor )çalışmayan ölen kocasından maaş alan kadının çalışan kadından ne farkı var ona ikinci maaş bağlanıyor da çalışan bayana bağlanmıyor . ( suç çalışmak mı?) Davacı olsak Bu durum örnek gösterilerek bize de maaş bağlanamaz mı ? Bana çalışmayan üretmeyen ödüllendiriliyor bizlere haksızlık yapılıyor gibi geliyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Neşe Hanım merhaba,

    Söylediklerinizde haklısınız ancak Kanun hükümleri yasalara göre böyle işliyor.

  18. Merve dedi ki:

   Babam vefat etti emekliydi annem alıyor suan maaşını bende eşimden ayrıldım babamın emekli maaşını almak için basvuru yapsam annemin aldığı maaştan mi kesinti yapar acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merve Hanım merhaba,

    Anneniz babanızın emekli maaşının mevcut durumda % 75 ini almakta. siz başvurduğunuzda Annenizin oranı %60 a düşerek size de % 30 oranında maaş bağlanır. İsterseniz müracaat edip annenizin eksilen maaşını verebilirsiniz.

  19. EA dedi ki:

   Merhaba, ben SSK olarak çalışıyorum ve yetimim, annem 2
   Yıl önce vefat etti , babam 14 yıl önce vefat etti ve SSK
   İdi,annem babamdan maaş alıyordu
   Yetim olduğum için ve SSK çalışan olduğum için
   Babamdan maaş alabilir miyim
   Bayanım ve bekarım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı olarak bir yerde çalışıyorsanız SSK emeklisi babanızın maaşını alamazsınız.

  20. sevinç dedi ki:

   merhaba yaklaşık 8 ay önce babamı kaybetim maaşını alma düşüncesi hiç aklımda deyildi cevremin baskısıyla buna karar verdim ben dul bir bayanım babmın sağlık güvencesindende faydalanmadım şimdiye kadar maaşı nı almamda bu sorun olurmu şimdiden teşekürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevinç Hanım merhaba,

    Hak ettiğiniz sürece ne zaman başvurursanız o zaman emekli maaşını alabilirsiniz. Bu konuda bir zaman aşımı süresi yok

  21. Gülbin Erüstün dedi ki:

   Kendim SSK emeklisiyim. Eşim vefat etti. Onun maaşının %75 ini alabileceğimi söyledi SGK görevlisi. Babam emekli sandığından emekli vefat etti. Kız kardeşim yetim maaşı alıyor. Bende babamdan yetim maaşı alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülbin Hanım merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan yetim maaşı alabilirsiniz. Eğer sadece kardeşiniz alıyor ise % 40 oranında maaş bağlanır.

  22. Nilay dedi ki:

   Merhaba 47 yaşındayım babamdan yetim aylığı alıyorum Mart ayında kendim emekli oluyorum yetim aylığı almaya devam edebiliyormuyum teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışırken babanızdan emekli maaşı alabildiğinize göre babanız emekli sandığı emeklisi olmalı. Eğer durum böyle ise yetim maaşı almaya devam edersiniz.

  23. NilgunKarababa dedi ki:

   Ben 47 yaşındayım.Ssk dan E mekliyim.evli değilim.ölen babam da ssk emeklisi olduğu için maaşından yararlanamadigimi öğrendim.dogrumudur.teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef doğru. Aynı kurumdan emeklilik olduğu için babanızın maaşını alamazsınız.

   2. müzeyyen dedi ki:

    merhabalar
    ben sgk emeklisiyim eşimde sgk emeklisiydi onun maaşının %50 sini alıyorum babamın maaşını tercih edecek olursam yüzde kaç baglanır.
    teşekkür ederim

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Eğer babanız da ssk veya bağkur emeklisi ise onun maaşını alamazsınız. Emekli sandığı emeklisi ise yine % 50 sini alırsınız.

  24. SIBEL dedi ki:

   babam emekli sandigindan emekliydi 2006 vefat etti maaşı anneme bağlandı bende esimden boşandım fakat annemin maasini bölmek istemediğim icin başvuru yapmadım annem vefat ettikten sonra başvursam bu hakkimi kaybedermiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hakkınız her zaman bakidir. Anneniz vefat ettikten sonra da yetim maaşı alabilirsiniz.

  25. Büşra dedi ki:

   Babam vrfat etti annem kardeşim ve bana bölünerel ssk emekli aylıgı alıyordum ama iki ay özel sektörde çalıştım sigortalı olarak kesildi ama dün işten ayrıldım şimdi geri almak için ne yapmam lazım yada otomotik kesildigi gibi geri bağlanıyor mu
   Teşekkürler

  26. farukkaplan dedi ki:

   merhaba babam 2016 yılında vefaat etti emekli olması için prim ve gun borcu vardı annemlede 2004 yılında bosanmıslardı şimdi kız kardeşimde bosandı benim sorum bu eksik prim gunlerinin odenmesi halinde halinde kız kardesime babamdan maas baglanabilirmi ? Yada bu konuyla ilğili nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı bizi aydınlatabilirseniz cok memnun oluruz iyi çalışmalar şimdiden tesekkurler .

  27. Kıymet dedi ki:

   Babam almanyadan malulen emekli annem alıyor maaşını babam 12.12.1999 yılında vefat etdi öğrendim kadarıyla turkiyeden emekli olması için 128 gün eksi var ben 12 yıldır dulum sorum babam mi turkiyeden emekli olabilirmi ben maaşını alabilirmiyim

   1. Kıymet dedi ki:

    Cevap vermediniz

  28. suna dedi ki:

   Merhabalar. Annem babamin ssk sigortasindan dul maaş alıyor. Aynı zamanda dedemin sigortasindan da maaş alıyor. Dedem emekli sandığından emkli oldu. Şimdi teyzem de eşini kaybetti. Eşinin bağkurundan maaş alıyor. Dedemin emeklisinden maaş almak için başvuru yaptığında o da maaş alabilir mi? Alabilirse de ne kadar alır?

  29. ufuk dedi ki:

   eşinden ayrılmış bir kadın ölmemiş babasının emekli maaşından pay alabilirmi

  30. Sevgi dedi ki:

   Merhaba babam 2008 yılından önce vefat etti ssk çalışanıydı yetim maaşı alan dul bir bayanım maaşın bir kısmını annem alıyor geçinemiyorum part time sigortalı bir işte çalışırsam yetim maaşım kesilir mi teşekkürler.

  31. mehmet dedi ki:

   merhaba.. ben dün size yamıştım. annemin resmi nikahı olmadı için vefat eden babamdan kalan bağkur maaşını alamıyor. annem resmi nikahı yok diye en tabi olan hakkını hiç alamıyacakmı? sonuçta annemin iki tane çocuğu var.. çocukların DNA sından yada şahitlerin ifadelerinden annem babamdan kalan bağkur maaşını alamazmı? lütfen bize bu konuda bi yo gösterin .. şimdiden tşkler

  32. mehmet dedi ki:

   merhaba
   peki annem babamın bağkur maaşını alamazmı?
   resmi nikahı yok diye bu hakkından hiç faydalanmıyacakmı? sonuçta eşinden iki çocuğu var.. çocukların DNA sından yada şahitlerin ifadesinden bu maaşı alamazmı? lütfen bu konuda bize bi yol gösterin.. şimdiden tşkler

  33. Zuhal dedi ki:

   Merhabalar babam 1 sene once vefat etti.4000 gunu var emekli degildi vefat ettiginde.annemle babam bosanmis kardesim 25 ben ise evliyim.babamin bu odedigi primleri geri alabilme imkanim varmi acaca.

  34. SIBEL dedi ki:

   Babam vefat ettikten sonra maaşı anneme kaldı bende esimden boşandım ama annemin maasini bölmek istemediğim icin başvuru yapmadım annem vefat ettikten sonra başvursam babamin maasini alabilirmiyim yoksa bu hakkimi kayberdermiyim.

  35. Nalan dedi ki:

   Merhaba,

   Bag-kur emeklisi babam vefat etti. Ben sozlesmeli ogretmenim (ucretliyim, kadrolu degilim), bekarim. SSK sigortam sadece gorevde oldugum surece isliyor ; Eylul’den Haziran’a kadar.
   Babamin Bag-Kur emekli maasini alabilir miyim? Bilgilendirirseniz cok sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışmadığınız dönemde yetim maaşı alabilirsiniz.

  36. mehmet dedi ki:

   merhaba, babam vefat etmeden önce bağkurluydu, annemin resmi nikahı olmadığı için ne dul maaşını nede babamın bağkur maaşını alamıyor. annemin bağkur maaşını alması için ne yapalım nereye başvuralım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin babanız vefat etmeden önce resmi nikahı olmadığından dul maaşı alması mümkün değil.

  37. Şengül Bıyıklıoğlu dedi ki:

   Eşimden boşandım.Annemden maaş alıyorum.Kızıma ait dairenin kullanım hakkı bana verilecek.Bu durumda annemden aldığım maaş kesilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dairenin kullanım hakkınız size geçmesi yetim maaşını almanıza engel teşkil etmez.

  38. Selim dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin. Babam 2009 da vefaat etti ben 12 yaşındaydım. 18ime kadar maaşımı annem aldı , 18imde ise ben başvuru yaparak maaşımı annemden kesilen birikintilerle birlikte aldım. 19umda sigortalı bir işe girdim ve maaşım kesildi, yeniden anneme geçti. Bu sene içinde sınava girip gelecek sene yükseköğretime geçecem lakin öğrenimimi açıktan okuyacam sebebi ise şartlar çalışmamı gerektiriyor. Şimdi sorularım şunlar;
   1 üniversiteyi AÇIKTAN okumama rağmen maaş hakkı kazanabilir miyim?
   2 farzedelim ki açıktan okumama rağmen maaş hakkı verdiler, SİGORTALI çalışınca yeniden kesilir mi?

  39. Gönül dedi ki:

   Merhabalar babam geçen yıl vefat etti.Babamin emekli maaşını alıyordum fakat ben ücretli öğretmenlik yapmaya başladım maaşım kesildi şimdi ücretli öğretmenligi bıraktım acaba tekrar alma şansım var mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten çıkış bildirgeniz ile birlikte tekrar başvuru yaparsanız yetim maaşı lamaya devam edersiniz.

  40. Gül dedi ki:

   Mrb esimden ayrildim bi is yerindede calisiyorum fakat sağlık sigortası yapıyorlar babam vefat etti emekli maasina basvursam alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK veya Bağkurlu olarak bir işyerinde çalışmıyorsanız babanızdan yetim maaşı alabilirsiniz.

  41. Esma dedi ki:

   Mrb.iyi günler ben eşimden boşandım babam da 26.08.2013 yılında vefat etti babamın emekli maaşını babamın ikinci eşi ile paylaşıyorum ve bana 600 tl yatıyor babamın emekli maasindan yararlanırken dul maasi da alabilme imkanım var mı ? Teşekkürler

  42. Ümit dedi ki:

   Babam 1990 yılında vefat etti. Ben de yakında boşanmak üzereyim. Boşanmadan sonra herhangi bir gelirim olmadığından babamın yetim maaşına başvurmayı düşünüyorum. SGK’ya yaptığım başvuru sonucunda babamın toplam 1398 işgününün mevcut olduğunu öğrendim. Emekli olmamıştı. Bu işgünleri, yetim maaşı bağlatmama yeterli midir ? Teşekkürler.

  43. Leman Elkan dedi ki:

   iyi akşamlar
   babam 2004 yılında vefat etti bağkur emeklisi idi annem dulmaaşı alıyordu bu yıl vefat etti Ben eşimden boşanmıstım dulum ssk emeklisiyim
   Bana babamdan maaş bağlanabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk emeklisi olduğunuzdan Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  44. Merve Damgacı dedi ki:

   Merhabalar
   Dedem vefat etti annem evli değil ama ssk dan emekli Hem kendi emekli maaşını hem de dedemin emekli maaşını alabilir diye Alo 170 ten bilgi aldık Annem Göztepe SSK’ ya gitti alamayacağını söylediler.
   Alo 170 neden böyle bir bilgi verdi? Yani eğer alınabilinirse hangi kanuna göre alınabilir?
   Yardım rica ederim
   İyi Çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz ssk veya bağkur emeklisi ise ssk veya bağkurlu babasından emekli maaşı alamaz. ancak babası emekli sandığı emeklisi ise maaş alabilir.

  45. Gülsüm dönmez dedi ki:

   Merhabalar ben 46 yaşında dul bir kadınım 3 çocuğum var… Hepsi bekar.. Küçük bi iş yerim var ama bağkurumu bile ödeyemiyorum.. . Babamın maaşından yararlanabilir iyim acaba… Babam bağkurdan emekli

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur sigortalısı olarak çalıştığınızdan maalesef babanızdan maaş alamazsınız.

  46. banu dedi ki:

   merhaba ,
   dedem ssk işçi emeklisi ve 1997 yılında vefat etti , annem de ssk işçi emeklisi ve eşinden boşandı , anneannem dedemin maaşını alıyor annem de dedemin maaşından alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz ssk emeklisi olduğundan ssk emeklisi babasından maaş alamaz.

  47. Melek dedi ki:

   Merhaba annem babamdan dul maaşı alıyor,dedemden yetim maaşı bağlandı,devlet memuru olan teyzem yılını doldurduğu için emekliliğe başvurmuş şu an yaşı bekliyor ve çalışmıyor gözüktüğü için dedemin maaşına başvurarak maaş almaya başladı devlet memuru olduğu halde bu yasal mı ve annem ile teyzemin dedemin maaşından alma oranları nedir Bilgi alabilir miyim

  48. Altan dedi ki:

   Merhaba,

   Babam vefat ettikten sonra yüklü miktardaki borçlarını reddi miras yoluyla kabul etmedik. Dava sonuçlandı. Yükseköğrenimime devam ediyorum ve 21 yaşındayım. Babam dolayısıyla maaş alma imkanım var mı bu koşullarda?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Miras reddi emekli maaşını etkilemiyor. Başvuru yaptığınızda öğreniminiz devam ettiği sürece 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilirsiniz.

  49. Merve dedi ki:

   Merhaba, babamın maaşını alabilmek için 1 ay önce başvurumu Pendik’te yaptım. Geçen aya yetiştirmeye çalışacaklarını söylediler. Fakat bu ay sonu gelmek üzere, hala bir haber yok. Sonuca dair bilgi nerden elde edebilirim?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvurunuzu e devletten veya Alo 170 SGK danışma hattından takip edebilirsiniz.

  50. Nazli dedi ki:

   Benim sorum ben eşimden ayrıldım babamın emeklisi var annem alıyor ben de başvurarak ne kadar verirler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    başvuru yaptığınız takdirde yaklaşık olarak annenizin maaşını yarısı kadar maaş bağlanır.

  51. Ayşe dedi ki:

   İyi günler ben taseron firmadan devlet hastanesinde çalışıyorum devlet memuru değilim yani, eşim öldü onun maaşının yüzden 50 sini alıyorum, eşim sgk emeklisi, babamda vefat etti oda emekli sandığından emekli onun da maaşını alabili miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan maaş alma hakkınız mevcut.

  52. Semra dedi ki:

   Iyi aksamlar annem hollanda’dan geri dönüş maaşı alıyor dul emekli sandığından emekli rahmetli dedemin maaşını alabilirmi (yani baba maaşı)

  53. Hüseyin dedi ki:

   merhaba ben açık lise okuyorum yaşım 19 babam öleli 16 sene oldu fakat ben reşit olana kadar aldım babamın maaşını fakat 3 aydan 3 aya alıyordum şimdi gerekli evraklar neler bilmiyorum bunun için bilgi verebilecek varmı ve ben maaşı bağlatırsam her aymı alacağım öğrenmek istiyorum 3 aydan 3 aya 500 lira alıyordum neden az alıyordum bunu nereden öğrenebilirim bilgi verirseniz sevinirim

   TEŞEKKÜR EDERİM…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Lise eğitimine devam edenler çalışmadıkları takdirde 20 yaşını doldurana kadar yetim maaşı almaya devam ederler. Aldığınız maaş babanızın aldığı maaşın oranlanması ile bulunur. Öğrenci belgeniz ile ikametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvurarak yetim maaşı almaya devam edebilirsiniz.

  54. hnife dedi ki:

   merhaba babam vefat etti bagkurluydu annem ile bana maaş baglandı fakat 2009 yılında annemde vefat etti biz de gecen ay başvuru yaptık annemin maaşınıda almak için kabul edilirmi kabul edilirse 2009 yılında vefat ettigi için arada 8 yıl var geriye dönük yılların aylıgıda toplu verilirmi acaba teşekkürler

  55. SIRRI dedi ki:

   merhaba 15 08.16 da babam vefat etti o tarihte okulum bittiği için bana maaş düşmedi kız kardeşim ve annem aldı aradan 1yıl geçti ve bu 1 yıl içerisinde 3 ay sigortalı çalıştım şu anda üniversite okuyorum ve çalışmıyorum babamdan yetim maaşı alabilirmiyim yaşım 20

   TEŞEKKÜR EDERİM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Üniversite öğrenimine devam ettiğiniz sürece 25 yaşını doldurana kadar yetim maaşı alabilirsiniz. Babanız hangi kurumdan emekli ise maaş bağlanması için başvuru yapabilirsiniz.

  56. Fikri İnan Koca dedi ki:

   İyi günler ben babamı liseye giderken kaybettim maaşını alıyordum lise bitti maaş kesildi tekrar üniversite tercihi yaptım kayıt oldum öğrenci belgem ile başvuru yaptım 1 ay içinde bağlanır dediler maaşın bugün yatması gerekiyor ama yatmadı neden olabilir yardımcı olabilirmisiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Henüz işlemleriniz tamamlanmamıştır. Gelecek ay bu ayın maaşı ile birlikte yatacaktır.

  57. Beyza dedi ki:

   Babam SGK dan emekli 2 sene önce vefat etti annem 1.200 tl alıyor yeni boşandım bende.. ablamlar evli olduğu için maaşı sadece annem alıyordu ben ne kadar alırım yüzde kaçını alırım anlamların almadığı maaşı devlet kesiyor mu onu toptan alma ihtimali varmı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Toplu para alma hakkınız bulunmuyor. Şu anda anneniz maaşın % 75 ini alıyor. Sizin başvurunuz ile birlik % 60 anneniz %30 siz alacaksınız. Maaş bağlanma oranları ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

   2. Elif erenler dedi ki:

    Dul bir kadınım babamdan yetim maaşı alırsam annemin maaşından kesilirmi

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Anneniz eğer tek başına maaş alıyor ise % 75 oranında maaş alıyor. Sizin başvurmanı ile birklikte % 60 a düşecek ancak siz %30 maaş alacaksınız. Dolayısıyla toplamda % 90 oranında maaş alırsınız.

  58. PINAR AYDIN dedi ki:

   Merhabalar, Ben SSK dan emekliyim Babam Emekli sandığından emekliydi, Ablam da SSK dan emekli aynı zamanda babamdan da emekli sandığından maaş alıyor. Bende müracat edersem maaşın yüde kaçını alırım ablamın ne kadar düşer. Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece ablanız yetim maaşı alıyorsa % 50 olarak alır sizin müracaatınızla % 40 + %40 maaş olur.

    1. Sevda Şahin dedi ki:

     Merhaba, defalarca soru sordum ama burda yayınlanmadı ve yanıtlanmadıda . Nedendir?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Sevda Hanım merhaba,

      Sorunuz yanıtlanmıştır. Çok fazla sayıda soru geldiğinden ve durumunuz özellikli olduğundan danışmanlarımız tarafından incelendikten sonra cevaplanıyor. Gecikme için üzgünüz….

    2. PINAR AYDIN dedi ki:

     Ablam Şu an 1.500 TL Civarı alıyor. Ben müracat edersem kaçar TL alacağız. Bilgilendirirseniz sevinirim.
     Teşekkürler.

  59. Kıymet dedi ki:

   Babam 12.12.1999 yılında vefat etdi almanyadan malulen emekli turkiyeden emekli olabilirmi ben faydalanabilirmiyim 12 yıldır dulum bagkuru vardı annem kapat di öğrendim kadariyla 128 günü eksikmiş turkiyeden emekli olabilmek icin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın primlerini anneniz iade almadı ise eksik günleri ödeyerek emekli edebilir. Yetim maaşı alabilirsiniz. En yakın sosyal güvenlik merkezinden babanızın durumunu sorgulatabilirsiniz.

  60. ömer dedi ki:

   merhaba babam vefaat etti ben babamın 2. hanımındanım 1.hanımı yani evli göründügü hanımı ve ben kendime düşen maas kısmını alıyorum fakat ben evli degilim ama cocugum var anne tarafı sikayet ettiginde bana düşen maası talep etme hakkı varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli olmamanız yeterli çocuk olması maaş almanıza engel değil.

    1. Nigar TÜRKAVCI dedi ki:

     Evli değilim. Belirtmeyi unutmuşum. Çok teşekkür ederim.

  61. Nigar TÜRKAVCI dedi ki:

   Merhaba, ben 2012 yılında SSK kurumundan emekli oldum. Babam 1994 yılından bu yana emekli sandığından emekli durumda idi. 1 hafta önce vefat eden babamın emekli maaşını ben alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan yetim maaşı alabilirsiniz.

  62. Çiğdem dedi ki:

   Merhaba babam 2014 te vefat etti bende şuan boşanmak üzdreeyim ve sigortalı olarak çalışıyorum annem dem ne kadar kesinti olur ve ben bu durumda alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    sigortalı olarak çalışıyorsanız ve babanız emekli sandığı emeklisi değil ise boşandıktan sonra yetim maaşı alamazsınız.

  63. Beyazıt Kaplan dedi ki:

   Merhaba iyi günler, yıllar önce babam vefat etti be maaşını annem ve 17 yaşındaki erkek kardeşim alıyo. Büyük ablam eşinden boşanıyor maaştan o da payını alabilir mi, alması için müracaat mı etmesi gerekiyor yoksa otomatikmen maaş bağlanıyor mu? İstese maaşı almaya bilir mi?
   Şimdiden teşekkür ederim iyi günler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ablanız çalışmıyor ise maaş talep edebilir. Bunun için müracaat etmesi gerekiyor. Otomatikman bağlanmaz. Müracaat etmediği müddetçe maaş bağlanmaz.

    1. Beyazıt Kaplan dedi ki:

     Çalışıyor ama işyeri sigortasını yatırmıyor, sanırım durum böyle olunca da resmî kayıtlarda çalışıyor görünmez değil mi ?

  64. HAYRİYE dedi ki:

   Bekarım SSK emeklisiyim ölen babamın Emekli Sandığı emekli maaşından yararlanır mıyım

  65. Sevda dedi ki:

   Merhaba, 2 ebeveynimde emekli sandığından emekli ve maas almaktalar bende ssk’dan olacağım şuan çalışıyorum,bekar bir bayanım. Allah gecinden versin Vefaatları halinde hangisinin maaşı bana bağlanır? Bazı yerde hangisini tercih edersem bazı yerlerdede 1,5 maaş yazılmış. Kafam karıştı? Bilgi almak istiyorum. Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olana kadar birini tam birini yarım olarak alırsınız. Emekli olduktan sonra İkisinin de maaşının % 50 sini alırsınız.

  66. Leyla Uşengül dedi ki:

   Merhaba,
   Vefat eden babamdan dolayı yetim aylığı alıyordum. İşe girdim aylığım kesildi. Şimdi işten çıktım. Tekrar yetim aylığı almak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten çıkış bildirgeniz ile birlikte kuruma başvur evraklarını vermeniz gerekiyor.

  67. Esra Aşkın dedi ki:

   Iyi gunler;
   Kendime ait bir isyerim var.bagkurluyum.babada bağkurdan emekli.vefatindan sonra maas alabilme hakki varmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur veya sigortalı olarak çalıştığınız müddetçe Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  68. Meral Kaya dedi ki:

   Merhabalar, 6 ay önce dedemi kaybettim dayım eşiyle boşanma aşamasında kendisininde ssk’si yok yeşil karttan yararlanıyor babasının maaşını alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meral Hanım merhaba,

    Erkek çocuklar 25 yaşına kadar öğrenim görmeleri halinde yetim maaşı alabilmektedir. Yada ancak doğuştan % 60 engelli olmaları gerekiyor. Aksi halde yetim maaşından yararlanamazlar.

  69. Huriye dedi ki:

   İyigünler eşim ssk emeklisiydi 2015 yılında vefat etti.Maaşını alıyorum babamda bağkur emeklisiydi haziran 2004 yılında vefat etti babamdan maaş bağlanabilirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz 2008 yılı sonrası, Babanız ise 2008 yılı öncesi vefat ettiğinden her iki aylığı da alabilme hakkınız mevcut.

  70. Perihan Savaş dedi ki:

   Perihan
   Bağ-Kur dan isteğe bağlı emekliyim. Bağ-Kur emeklisi eşimin 2012 de vefat etmesinden dolayı ondan da Bağ-kur aylığı almaktayım. Babam emekli sandığından emekli iken 1985 tarihinde vefat etmiştir. Dul olmam nedeniyle mevcut iki maaşımla birlikte babamdan dolayı dul ve yetim aylığı da alabilir miyim.? Aylık bağlanabilmesi için nereye hangi belgelerle başvurmam gerekiyor. Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Perihan Hanım merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan yetim aylığı alma hakkınız var.

    Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı

    Telefon 0(312)458 70 17-458 70 18
    E-posta kamuemeklilik@sgk.gov.tr
    Adres Mithatpaşa Cd. No: 7 Sıhhiye/ ANKARA

    İletişim bilgileri bulunan yukarıdaki telefon numaralarından bilgi alabilir. Başvurunuzu da aynı adrese yapabilirsiniz.

  71. Fikri İnan Koca dedi ki:

   Babamdan yatan bir maaş vardı lise bitince 9 haziranda kesildi maaşım. Tekrar üniversite tercihi yapıp okula yazıldım maaşım tekrar geri dönermi başvuru yapmıştım sgk dan.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci belgesini ulaştırdıysanız yetim maaşınız başvurunuzdan itibaren tekrar ödenmeye başlar. Geç bağlansa da geriye dönük yatmayan maaşları toplu olarak alırsınız.

    1. Fikri İnan Koca dedi ki:

     Yani hazirandan eylule kadar olan boşlukta ki maaşlarıda mı alabiliyorum.

  72. Nalan dedi ki:

   Kızım %50 zihinsel engelli. Vefat eden memur emeklisi babasından maaş alabilirmi? Anne ve baba boşanmıştık.. baba yeniden evlenmişti.. alırsa da % kaç bağlanabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kızınız zihinsel engelli olmasa da babadan yetim maaşı alabilmektedir. Eğer sadece kızınız alacak ise %50 oranında alabilecektir. Eğer babasını eşi de alırsa % 30 oranında yetim maaşı alır.

  73. özlem dedi ki:

   İyi günler…
   Babam 2002 de vefat etti. ssk emeklisi kendisi. bende bir kamu kuruluşunda ssk’lı olarak çalışıyorum, ve bekarım ama aynı kurum olduğu için babamın maaşı bana bağlanmadı. yasanın değiştiğini ve artık alına bileceği söylendi. bu konuda bilgi almak isterim.
   Ayrıca (emekli sandığı, bağkur ve ssk) hepsi aynı çatı altında toplanmadı mı. ortada bir hak varsa eşitlik ilkesi olmalı ya herkes alabilmeli ya da hiç kimseye verilmemeli. aynı ülke, aynı yasalar, aynı kurumlar ama farklı uygulamalar.
   yasaların eşitlik ilkesiyle hakkaniyetli olması için yetkili kişilerin bu konuda bir çözüm bulması umuduyla… saygılar…

  74. halil dedi ki:

   %74 engelliyim ölen babamın maaşını nasıl alabilirim, başvuruyu herhangi bir SGKdan veya adresimdenmi yapabilirim bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim, iyi çalışmalar

  75. Süreyya Bolat dedi ki:

   Babam 2014 yılında vefat etti. Annem SGK dan dul aylığı almaya başladı. Ablam 2017 Ağustos ayında boşandı hiç bir geliri bulunmamaktadır babamdan yetim aylığı alabilir mi? alır ise annemin aylığının ne kadarını alır. İkisinin aylık toplamı annemin şimdiki aylığımı olur yoksa daha fazlamı olur. Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Süreyya Hanım merhaba,

    Anneniz mevcut durumda % 75 oranında maaş alıyor. Ablanızın başvurusu ile birlikte Anneniz %60 Ablanız %30 maaş alacak. Annenizin maaşı düşecek ancak ikisinin alacağı toplam maaş artacak. Örn; Anneniz 750 tl alıyor ise 600 tl ye düşecek ancak ablanız 300 tl olarak aldığında toplamda 750 tl yerine 900 tl olarak alacaklar.

  76. Gülsen dedi ki:

   Merhaba, Babam 2013 yılında vefat etti. Emekli maaşı anneme bağlandı. Ben 2016 yılında eşimden ayrıldım. Şu an asgari ücretle bir şirkette çalışıyorum. Ancak 2 çocuk ve kira masraflarını aldığım maaşla karşılayamıyorum. Bu durumda babamın emekli maaşına başvurabiliyor muyum? Başvurabiliyorsam annemin aldığı maaştan kesinti olur mu? Olursa ne kadar olur?

  77. gültekin türüdü dedi ki:

   iligili birime
   27 temmuz 2017 tarihinde babamdan yetim aylığı için başvuru formum elinize ulaştı PTT alındısı eline ulaştı.
   İki aya geçmesine rağmen herhangi bir sonuç tarafıma ulaşmamıştır.
   Başvurumun hangi aşamada olduğu hakkında bilgilendirilmem için gerekenin yapılmasını arz ederim.
   Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gültekin Bey,

    Başvurunuzu E devlet şifresi ile takip edebilirsiniz.

    1. gültekin türüdü dedi ki:

     e devlet e giriş yapınca nereden takip edeceğim .bilgi verirseniz sevinirim .iyi çalışmalar

  78. Gökhan dedi ki:

   Babam 3 ay önce malulen emekli oldu ve vefat etti maaşı bağlandı fakat çekmeye fırsat olmadı annem ve 3 kardeşiz ablam dul 2 erkegiz bu durumda emekli maaşını nasıl ve kimler alabilir aldığı emekli maaşı bölünür mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Gökhan Bey,

    Yetim maaşını Erkekler 18 yaş altı veya öğrenim görüyor ise 25 yaşına kadar alabiliyor. Kadınlar ise evli olmamak ve çalışmıyor olmak şartı mevcut. Bankadaki parayı varislik belgesi ile dilekçe vererek bankadan alabilirsiniz. Yukarıda anlattığım durumlara göre Aylık bağlanma oranlarını; https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızdaki oranlara göre hesaplayabilirsiniz.

  79. tamer dedi ki:

   merhaba,

   babam 12 yıl önce vefat etti. babamdan dolayı aldığım yetim maaşı vardı. ancak liseyi bitirdikten sonra okuma hayatına ara verip sigortalı işte çalışmaya başladım. şimdi üniversiteyi kazanım ve okumaya karar verdim. 1993 doğumluyum. tekrar babamdan dolayı SGK’dan yetim maaşını alabilir miyim? bunun için dilekçe mi yazmalıyım? gerekli belgeler nelerdir? (TAMER)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tamer Bey,

    Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra başvuru dilekçesine öğrenci belgesini ekleyerek kuruma bildirimde bulunmanız gerekmektedir. 25 yaşın doldurana kadar yetim maaşı alabilirsiniz.

  80. ayşe dedi ki:

   babam emekli sandığından emekli vefat etti ben evliyim babam üzerinden yararlanabileceğim sosyal haklar varmı acaba mesela sosyal tesislerden yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım,

    Emekli maaşını alma hakkınız yok. Diğer sosyal haklar için Emekli olduğunuz kurum yönetmeliklerini incelemeniz gerekiyor.

  81. Saniye orhan dedi ki:

   Babamın maaş talebinde bulundum nezaman sonuçlanır nekadar maaş alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli maaşı bağlanma işlemleri 45-60 gün içinde sonuçlanmaktadır.

  82. Saniye orhan dedi ki:

   Kurumunuza yazdığım dilekçenin sonucunu nasıl öğrenebilirim babamın maaş talebi için yolladın iki hafta oldu size ulaştımı acaba

  83. gül dedi ki:

   selam
   babam bagkur dan emekliydi vefat edince aylıgı anneme ve dul ablam ve bekar kızkardeşime kaldı.kızkardeşim bundan 4 ay önce vefat etti.bu durumda kardeşimin aldıgı aylık annemin aylıgına ekleniyor mu.yoksa vefatıyla maaşıda kesilmiş mi oldu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ablanızın maaşı hak oranları nispetinde kardeşiniz ve annenizin maaşına eklenecektir.

  84. Nihal dedi ki:

   Eşim ssklı çalışırken 2016 yılında vefat etti annem SSK li çalışırken 1994 de/ babam da 2011 de Bağkur emeklisi iken Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vefat tarihlerine göre;

    Eşinizin vefatı 2008 sonrası olduğundan 2008 sonrası vefat eden Babanızın maaşını alamazsınız,

    Eşiniz ve anneniz de aynı kurum emeklisi olduğundan annenizden de alamazsınız.

    Ancak yüksek olan maaşı tercih etme imkanınız var.

  85. nilaycg dedi ki:

   Merhaba
   Annem emekli sandığından emekliyken 2012 yılında vefat etti, babam ve ben maaşını alıyorduk. Babamda yeni evlendi, sgk ya evlendiğini bildirdi ve evlenme ikramiyesi için başvurdu. Ben şu anda bekarım ssk ya tabi olarak özel bir şirkette çalışıyorum ve %30 yetim maaşı alıyorum. Benim alacağım maaş yüzdesinin % 50 ye çıkacağını biliyorum fakat bir de tek yetim olunca alt sınır aylığı diye bir durum var. Benim için uygulanacak mıdır , ne kadar maaş alırım? Bilgi alabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk defa 01.01.2000 öncesi sigortalı olup 01.10.2008 sonrası vefat edenlerin taban aylıkları

    Hak sahibi 1 kişi ise / Hak sahibi eş ve bir çocuk ise / Hak sahibi iki kardeş ise /

    Yüzde 80 Eş (Yüzde 60)Çocuk (Yüzde 30) Yüzde 45

    1.125,06 824,50 412,29 618,41

  86. Betül dedi ki:

   Dedemin maaşını alabilirmiyim? annem yurtdışında çalışıyordu ve dul du 2008 vefat etti annem Dedemin maaşı için hiç müracaat etmedi 2 Teyzem var onlar da evli ben hiç evlenmedim ve gelirim de yok annemin türkiyede hiç sigortası yok du arti. yurtdışı bana maaş da baglamadi. Dedemin maaşını alabilirmiyim. Dedem de 1974 de vefat etti.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Betül Hanım,

    Dedenizden maaş alma hakkınız bulunmuyor.

  87. mehmet altınkaya dedi ki:

   merhaba lar babam 2009 da vefat etti ben dün itibariyle 18 yaşıma giridm paramı cekmeye gitigimde aylığın dondurulmus oldugunu gördüm ne yapmam lazım şuan üniverste okuyorum yüksek öğrenime devam ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci belgenizi kuruma bildirmeniz gerekiyor. İşleme alındıktan sonra maaşınız tekrar bağlanacaktır.

  88. başak koçak dedi ki:

   merhaba benim anneannem 1931 doğumlu dedemi geçen yıl ekimde kaybettik dedemin hiç bir sosyal güvencesi olmadığı için 2 ayda bir dul kadın maaşı alıyor.Anneannem kendi babasının gazi olduğunu söylüyor ama elimizde bir belge yok bu konu hakkında ne yapabiliriz bize yardımcı olurmusunuz
   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Başak Hanım merhaba,

    Alo 144 – Sosyal Yardım Hattını arayarak yardım alabilirsiniz.

  89. Derya Temel dedi ki:

   Merhabalar. Babam vefat ettiği için annem kardesim ve ben her ayin 27 sinde dul yetim maasi alıyorduk 8 ağustosta evlendim fakat agustosun 27 sinde tekrar yatmış maasim biraz harcama yaptım yattığı için fakat bu yatan maaşi sgk geri mi aliyor öyle bir duyum aldım herhangi bir faiz uygulaması olur mu harcama yaptığım için. Şimdiden teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Derya Hanım merhaba,

    SGK ya evlendiğinize dair bildirim yapmanız gerekiyor. Harcadığınız parayı tekrar yatırırsanız faiz işlemi yapılmaz.

  90. Yavuz dedi ki:

   Merhabalar annem ve babam bosanali 9 sene oldu dedem almanya da calismis olup turkiye de ssk uzerinden emekli olmus dedem 2 ay kadar once öldü annem dedemden yetim aylığı alma hakkina sahip tek birey anneannem dedemden once vefat etmişti teyzem memur calisan oda esinden ayrilmis durumda annemin yetim ayligi alma yüzdesi nedir acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz tek yetim olarak %50 oranında maaş alma hakkına sahiptir.

    Pay oranları ile ilgili ; https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemiz faydalı olacaktır.

  91. Bahriye dedi ki:

   Merhaba babam ssk ‘dan emeklıydı
   2009 senesınde babam vefat etti 2012 ye kadarda annem maaşını aldı ancak oda vefat etti ben Su anda özel sektörde sigortalı olarak çalışıyorum eşimle boşanma davamız var boşandıktan sonra babamın maaşını alabilirmiyim ve ne kadar alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bahriye Hanım,

    Eğer babanız emekli sandığı emeklisi ise çalışsanız da yetim maaşı alabilirsiniz. Ancak diğer sigortalı (Bağ-kur veya ssk) emeklisi ise çalıştığınız sürece alamazsınız.

  92. Yağmur dedi ki:

   Merhaba annem bağkur emeklisi babam da ssk emeklisiydi. Annem hem kendi maaşını hem de vefat eden babamdan kalan maaşı alıyor.2008 yılından önce Vefat eden bağkur emeklisi dedemden maaş hakkı var mıdır? Annemin ssk emeklisi olması halinde alma imkanı var mı? Yorumlardan anladığım kadarıyla sadece emekli sandığı ndan maaş alanlar mı hem eşten hem babadan kalan maaşı alabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yağmur Hanım;

    Dedenizden maaş alabilmesi için Dedenizin emekli sandığı emeklisi olması gerekiyor.

  93. Rahmiye AÇIKGÖZ dedi ki:

   Babam emekli sandığından memur emeklisi. ben eşimden boşandım. babam vefat etti. Emekli maaşını almam için hangi evraklarlarla nereye başvuru yapmam gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı yetim aylığı başvurusu için;

    T.C.
    SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
    Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığına
    ANKARA
    5434 sayılı Kanuna göre . . . . . . . . . . . . . . . . sicil numaralı dosyasından emekli aylığı
    almakta iken ….. / ….. / 20. . tarihinde vefat eden Eşim/Babam . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ’dan
    dolayı tarafıma ölüm yardımı ödenerek dul/yetim aylığı bağlanmasını arz ederiz.
    . . . / . . . / 200 .
    Ek :
    T.C. Kimlik No :
    A D R E S :

    dilekçenizi Ankara SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığına göndermeniz gerkmektedir

  94. Burcu dedi ki:

   Merhaba benim babam öleli 25 sene oldu ve babamın maaşını annem alıyordu annemde 2015 yılı ağustos ayında evlendi ve ben SSK ‘lı çalışıyordum ve işi bırakalı 7 gün oldu babamın maaşını şimdi alabilirmiyim ve geriye dönük o 3 seneyide alma şansımvarmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Burcu Hanım,

    Geriye dönük maaşı alamazsınız. Ancak Başvurduğunuz tarihten itibaren yetim maaşını hak etmeye başlarsınız.

  95. RAMAZAN ÇETİNKAYA dedi ki:

   SİGORTADAN EMEKLİ BABA VEFAT ETTİ ANNE BİR İKİ YIL DUL MAAŞI ALDI ANNEDE VEFAT ETTİ VE EVLİ KIZ ÇOCUĞU BOŞANMIŞ OLURSA HİÇ ALMADIĞI SİGORTADAN EMEKLİ OLUP VEFAT EDEN BABANIN EMEKLİ MAAŞINDAN; EMEKLİ MAAŞI ALIRMI FAYDALANABİLİRMİ NE YAPILMAZI GEREKİR.TEŞEKKÜR EDERİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışmayan bekar veya dul kadınlar bebeden emekli maaşı alabilir. Çalışsa veya emekli olsa dahi babadan maaş alınabilecek tek kurum Emekli sandığıdır.

  96. drya dedi ki:

   Merhaba görümcem yurt dışında yaşıyor dul özel kurumda çalışıyor babası 1995 yılında vefat etti maaşını annesi alıyordu 2016 yılında anne de vefat etti. yurt dışında yaşıyor ve çalışıyor olarak babasının aylığını alabilir mi?BAğkur emeklisi baba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yrutdışında çalışan veya sosyal yardım alanlar Türkiye den yetim maaşı alamazlar.

  97. Eylül dedi ki:

   Merhabalar benim babam ssk dan işçi emeklisi 1600 tl maaş alıyordu vefat etti annemde vefat etti tek kız çocugu benim yetim aylıgı için başvurdum ne kadar yetim aylıgı alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Eylül Hanım merhaba,

    Tek yetim olarak babanızın maaşının % 50 sini alma hakkınız bulunuyor.

  98. Nihal dedi ki:

   Merhaba, SSK li çalışıyorum vefat eden eşimden de dul aylığı alıyorum. İşten ayrıldığım takdirde eşimden % kaç maaş alırım ayrıca 1994 de SSK li çalışırken vefat eden annem, 2011 de Bağkur emeklisi iken vefat eden babamın maaslarinin alabilirmiyim %kac alabilirim başka maas alan yok. Nasıl bir yol izleyeyim eşimden 750tl alıyorum babasına da maaş bağlandı bu maaş ile kirada oturuyorum çalışmadan geçinmek mümkün değil teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vefat eden eşinizin hangi kurumdan emekli olduğunu belirtirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

  99. halil dedi ki:

   Emekli sandığı emeklisi olan Babam 2016 yılında vefat etti. Anneme babamın emekli maaşı bağlandı. Annemin babası 2008 yılında vefat etti o da sgk emeklisi annem babasından kalan maaşıda alabilirmi acaba ve babadan birikmiş maaşları alabiliyormu geri dönük?Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz hem eşinden hem de babasından emekli maaşı alma hakkına sahip. Ancak başvurduğu tarihten itibaren maaş alabilir geriye dönük maaşları alamamaktadır.

  100. Banu dedi ki:

   Merhaba eşim ssk ya bağlı çalışıyor. Boşanmaya karar verdık ancak cocuk okuttugumuz ıcın aynı evde ( karı Koca ozel hayatı yasamadan ) yasamaya karar verdık . Ben sehit kızıyım bu durumda babamdan emeklı sandıgından maaşa bağlanabılır mıyım ?

  101. Alev dedi ki:

   Merhaba, halen Emekli Sandığı kapsamında fiilen çalışmaktayım. 2008 Yılından önce SSK’dan emekli olan babamı 2017 yılı Eylül ayında kaybettik.Hak sahibi olabilecek durumda ( bekar ve kız çocuğu olarak) tek kişiyim. Daha önceki sorulara verdiğiniz yanıtları okuduğumda, Emekli Sandığı kapsamında fiilen çalıştığım süre içinde, yetim maaşı alabilmek için, müracaat etme hakkım bulunmadığı sonucunu çıkardım. 4/c Kapsamında emekli olduktan sonra, babamdan yetim aylığı alma hakkım bulunmakta mıdır? Tek hak sahibi olarak aylık bağlanma oranı, yine verdiğiniz diğer yanıtlardaki gibi % 50 mi olacaktır? Vereceğiniz yanıt için, şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Alev Hanım Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi veya çalışanların babadan veya anneden emekli maaşı alma hakkı bulunmuyor. Eğer alma hakkınız olsa idi evet % 50 olacaktı.

  102. Mustafa dedi ki:

   Merhabalar benim annem babamdan boşanmak istiyor. Rahmetli Anneannemin SSK dan aldığı maaşı şuan boşanmış olan teyzem alıyor. Yüzde kaç oranında bilmiyorum ama şuan aynı zamanda sskdan emekli… Annemin ise herhangi bir geliri yok ve çalışmıyor, boşandığı takdirde başvurmuş olsa annemin alacağı pay ve teyzemin payı ne olur? Saygılarımla…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece maaşı teyzeniz alıyor ise % 50 oranında maaş almaktadır. Anneniz başvurduğunda % 40 ve % 40 oranında maaş alabilecektir.

  103. Alpaslan uyar dedi ki:

   Annemin babası vefaat etti.Daha önce annem babamdan ayrıldı ve babasının maaşını aldı. Tekrar babamla evlendi babasından aldığı maaş kesildi.İkinci kez annem babamdan boşandı babasının maaşına ikinci kez müracaat edebilir mi ? İkinci kez babasının maaşını alabilirim.

  104. Saniye dedi ki:

   Merhabalar,

   Annem Bağkur dan emekliyken 5 yıl önce 2012 yılında vefat etti. Ben annemin kız çocuğu olarak evliyim ve çalışmıyorum. (Eşim memur emeklisi). Annemin emekli aylığını ve geriye dönük toplu emeklisini almaya hakkım varmıdır acaba?

   teşekkür ederim

   Saniye

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Saniye Hanım merhaba,

    Evli olduğunuz için babadan veya anneden yetim maaşı alma hakkınız bulunmuyor.

  105. Kemal dedi ki:

   Merhaba
   babam ve annem emekli sandığından emekliler.Babam yakın zamanda vefat etti.Dul ablam var ve geliri yok,şimdi maaş kaç oranında bölüşülecek ve önemlisi yanlış bişey yapmamak ,Annem ve ablamın yasal haklarını adil almaları için süreci nasıl ve nereden başlatmalıyız.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kemal Bey merhaba,

    Anneniz emekli sandığı emeklisi olduğundan eşinin % 50 oranında maaş alma hakkı bulunuyor. abanız ise % 30 oranında maaş alabilecektir. Emekli sandığı emeklilik işlemleri için; Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cd. No: 7 Sıhhiye/ ANKARA adresine emeklilik tahsis formunu göndermeniz gerekmektedir.

  106. Sena dedi ki:

   Merhabalar. Ben 657 ye tabii kadın devlet memuruyum ve 13 yıl önce boşandım. Babamı 2008 yılında kaybettik .Babam SSK emeklisi idi. Babamdan kalan maaşı annem alıyor. Benim sorum şu ; ben devlet memuru olmama rağmen babamın maaşından faydalanabilir miyim ?
   Öyle bir durum olursa annemin aldığı maaş çok düşer mi ? Teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sena Hanım,

    Devlet memuru olarak babanızın maaşından faydalanma hakkınız bulunmamaktadır.

  107. Yıldız KANZA dedi ki:

   Annem 1986 yılında vefat eden babamdan bugüne kadar maaş alıyordu. Yeni vefat etti. eşim emekli maaş alıyor SSK’dan. Ben tek çocuğum.Annemde SSK’dan alıyordu. Bu durumda ben annemden maaş bağlanabilir mi? ne yapmalıyım. Benim maaşım yok.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yıldız Hanım merhaba,

    Babanızın veya annenizin maaşından faydalanabilmek için çalışmama ve evli olmama şartı var. Siz evli olduğunuzdan yetim maaşı alamazsınız.

  108. Volkan Esin dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin. Ben Memur olarak çalışmaktayım. Ve %76 Raporum var. Annem SSK babam Bağkur emeklisi. Engelli olduğumda ötürü annem ve babamın vefatı durumunda onların maaşlarının benim üstüme geçebilecek olduğunu duydum. Bu doğrumu yada geçme şartı nedir bunun.

  109. Nurhan dedi ki:

   Merhaba
   Ben temmuz 2017 de emekli oldum,fakat 2011 yili gibi donemde primlerim dolmustu ssk dan yas bekliyordum ,2012 yilinda dukkan actim ve otomatik olarak bagkurlu oldum hazirN 2017 de bagkur borcu odedim on bin tl ve emekli oldum,ama maas cok dusuk baglandi 1200 tl,bagkurdanmi emekli maas baglanmis olabilir acaba ,tesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınızın düşük bağlanmış olmasının Bağ kur ile bir bağlantısı yok. Yatan primlerinizin düşük ücretlerle yatmasından kaynaklanmıştır.

  110. Figen dedi ki:

   SSK emeklisiyim Eşimden 3 ay önce ayrıldım.Babamda SSK emeklisi 13 yıl önce vefat etti Babamdan maaş alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Figen Hanım,

    SSK emeklisi olarak SSk emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  111. Ayşe TOPRAK dedi ki:

   Merhaba..1971 doğumluyum ve bekarım.. Sezonluk bir otelde çalışıyorum. 1996 yılında ölen peder maaşını 2008den önce alabiliyordum. Ancak 2008 yılında almak istediğim zaman 01 ekim 2008 tarihinde çalıştığım için bir daha bu maaşı alamayacağım söylendi ve alamadım.Şayet o tarihte yani kanunun yürürlüğe girdiği tarihte sigortalı bir işte çalışıyor olmasaymışım alabilirmişim. Bir kaç yer aynı şeyi söyledi bende bir daha üzerinde durmadım. Aradan çok zaman geçti yaşaldım, yaşlandım..Şimdi bu sene tekrar müracaat etmek istiyorum..Pederin emekli maaşı ikinci karısı ve boşanan ablam arasında bölünüyordu. O kadın ölmüş şuan da tek maaş alan kişi ablam. Tüm bu şartlar altında kanunda değişiklik var mıdır , bende maaş alabilir miyim? Alırsam ne kadar hak ederim.. Şimdiden teşekkür eder kolaylar dilerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım,

    Sigortalı olarak bir işte çalıştığınız sürece babanızdan emekli maaşı alamazsınız. Babadan emekli maaşı almak için çalışmıyor olmak şarttır.

  112. Emel dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin. Yakın bir bayan tanıdığım önceki eşiyle 5 sene nikahsız yaşadı ve bu zaman zarfında yetim maaşını alabilmek için resmi nikah yapmadılar. 5 sene sonunda ayrıldılar ve 2 sene sonra aynı bayan başka biriyle düğün salonunda gayet şık bir düğün ile başka bir erkek ile evlendi ve 2 senedir onunlada nikahsız yetim maaşını almak için resmi nikah yapmadılar. Halbuki yeni eşinin gayet dolgun bir maaşı var. Yetim maaşını sgk danmı bağkurdanmı emekli sandığından mı alıyor bilmiyorum. bu maaşı haketmediğini nice yetimin öksüzün hakkını gasp ettiğini ve devleti dolandırdığını düşünüyorum. 170 haricinde yazılı olarak ihbar etmek istiyorum ne yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emel Hanım Merhaba,

    İlginiz için öncelikle teşekkürler….

    Bahsettiğiniz durumlarla ilgili, yazılı şikayetinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim linkinden veya https://www.bimer.gov.tr/ linkinden yapabilirsiniz.

  113. nurcan dedi ki:

   merhaba
   sgk emeklisiyim babam emekli sandığından emekli olarak nisan sonu vefat etti aylığı annem alıyor annemin maaşından kesilmeden aylık alabilir miyim
   saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nurcan Hanım merhaba,

    Maaş talebinde bulunursanız Annenizin şuan % 75 olan maaş oranı sizin müracaatınızla birlikte % 60 oranına düşer. Sizde % 30 oranında maaş alırsınız. Yani 1000 tl maş olduğunu düşünürsek şu anda anneniz 750 tl alıyor. Sizin başvurmanızla birlikte 600 tl ye düşer siz de 300 tl alırsınız.

    1. nurcan dedi ki:

     merhaba teşekkür ederim yanıtladığınız için annem 1650 tl alıyor ve tek başına kira vs yok 74 yaşında yetmediğini söylüyor sorun olacağını bildiğimden müracaat edemedim demek istediğim 100 -150 tl bile olsa harici ödeme olabiliyor mu belediyeden oturduğum evi aldık kızım ile kredi borcu var düşük maaş ille emekliyim sanırım olmuyor
     saygılar

  114. Derya dedi ki:

   Merhabalar Annem ssk lı çalışıyor 3 yıl sonra emekli olacak eşinden(babamdan) boşandı, annemin babası emekli sandığından emekli maaşı alıyor ancak vefat etti. Annem kendi maaşını alırken ve emekli olduktan sonra da babasının maaşını alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Derya Hanım,

    Anneniz SSK emeklisi ve Babası emekli sandığı emeklisi olduğundan yetim maaşı alabilir.

  115. Halil dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin ben babamı geçen sene kaybettim. Açıköğretimden bir bölüm kazandım ve yetim maaşı alabiliyor muyum yaşım şuan 23 ve üzerime abimle ortaklaşa bir ev var ve hiç bir gelirim yok şuan. Son sorum annem ve ablam da babamın maaşından yararlanıyor eğer alırsam onların maaşları azalır mı? Şimdiden teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Halil Bey,

    Açık öğretimde de yetim maaşı alma hakkınız var. Evinizin olması buna mani değil. ancak sigortalı olarak bir işe başlarsanız kesilir. İkinci sorunuza gelirsek de Şu anda Anneniz %60 Kardeşiniz % 30 oranında maaş alıyor. Sizin müracaatınızla birlikte Oranlar Anneniz % 50 Kardeşiniz % 25 ve Siz % 25 olarak şekillenecek. annenizin ve kardeşinizin maaşları düşse de toplamda alınan maaş yükselecek.

    1. Halil dedi ki:

     Son bir sorum daha olacaktı şimdi ben yetim maaşına hak kazandım diyelim babamın vefatı 13 ay önceydi 13 aylık maaşı tek sefer de mi yatıracaklar öyle bir dedikodu var bi kaç kişiden duydum şimdiden teşekkürler

  116. Metin Mukbil Önsipahioglu dedi ki:

   Merhaba. Ağabeyim 63 yaşında. 4-5 sene çalışma hayatı oldu. Sonra çalışmadı. Biz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Şimdi ise yoksul ve şizofreni bozukluğu tedavisi görüyor. Durumu iyi değil. Hiç bir yerden geliri yok. Babam 1986 yılında vefat etmişti. Devlet memuru emeklisi idi. Annem 1991’de vefat etti. Agabayim Yasaya göre emekli maaşı alamıyor biliyorum, ancak kardeşimin bu durumuna nasıl yardımcı olabiliriz. Bize tavsiye edeceğiniz bir yol var mi? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Metin Bey Merhaba,

    Ağabeyiniz için malülen emeklilik şartlarını sağlamanız gerekiyor. 1800 günü tamamlayabilirseniz % 60 iş göremezlik raporu ile maaş bağlatabilirsiniz. Prim günleri yetmiyor ise askerlik süresinden prim günü kadar borçlanıp yatırırsanız 1800 günle emekli olabilir.

  117. Çiçek dedi ki:

   merhaba babamdan gelen maaşın 3de 2sini annem alıyor 3te1ini de bekar oldugum icin ben alıyordum. annem gecen ay vefat etti ne kadar süre içerisinde maaş benim üzerime geçer? ne kadarlık kesintiye uğrar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Çiçek Hanım merhaba,

    Sürecin hızlanması için Sosyal güvenlik merkezlerinde bulunan emeklilik servislerine dilekçe verebilirsiniz. anneniz hayatta iken % 60 a % 30 alıyordunuz. Şimdi maaşın % 50 sini alabileceksiniz Yani 300 tl alıyorsanız maaşınız 500 tl olacak.

  118. Aylin dedi ki:

   Merhaba babam 2 bucuk ay önce vefat etti annem babamin emekli maasi icin basvuru yapmak istemiyor. Ben kizi olarak bu basvuruyu kendim ve kücük kardesim icin yapabilirmiyim ?
   Ayni zamanda almanyada yasiyoruz annem devletten maas aldigi icin bu basvuruyu yapmak istemiyor.. ben onunla birlikte yasamiyorum ve devletten maasta almiyorum..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aylin Hanım,

    Almanya da sosyal yardım dahi alsanız Türkiye den babanızdan dolayı yetim maaşı alamazsınız. Hiç bir geliriniz yok ise Kardeşinizle birlikte başvuru yapıp yetim maaşı bağlatabilirsiniz.

  119. ebru dedi ki:

   SELAM 2016 martta babam vefat etti…annemle ablam maaşı alıyorlar… fakat ablam nikahsız yaşıyor haketmediğini düşünüyorum çünkü muhtaç değilller .ben ne yapmalıyım ablamın maaşı almaması için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ebru Hanım,

    Alo 170 SGK danışma ve şikayet hattını arayarak şikayetinizi dile getirirseniz işleme alacaklardır.

  120. nihal dedi ki:

   657 çalışanıyım ve dul um. babam 1991 de 657 çalışanı olarak vefat etti. yetim aylığı alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklileri ve çalışanları emekli sandığı emeklisi babadan veya anneden yetim maaşı alamamaktadır.

  121. gülsüm karakuş dedi ki:

   merhaba,
   ben 2010 yılında ssk’dan malulen emekli oldum ve bekarım. babamı da 2010 yılında kaybettim ve babam da ssk emelisiydi.babamın emekli maaşını alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Malulen emeklilikten dolayı aynı kurumdan maaş aldığınızdan babanızdan yetim maaşı bağlanmaz. Ancak hangisi yüksek ise onu tercih etme hakkınız mevcut.

  122. Canan dedi ki:

   Merhaba babam 1992 senesinde vefat etti bağkur emeklisi anneme maaş bağlandı.
   Ben de başvuru yapsam faydalana bilirmiyim.
   NOT:evlendim 2 çocuğum var eşim de vefat etti çocuğumun birisi evli diğeri öğretmen

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Canan Hanım,

    eğer herhangi bir sigortaya bağlı çalışmıyorsanız başvuru yapıp yetim maaşı alabilirsiniz.

  123. Seda dedi ki:

   Babam vefat ettiginde emekli maasinin birazını kestikler. Kesilen tutar olen kisinin kendi payi oluyormus. Geri kalani annem ve iki kiz kardes paylastik. Annem de öldu. %50 %50 ablam ve ben aldik. Ablam yeni evlendi. Bu durumda maasin ne kadarini aliyorum ben? Kesinti oluyor diye duydum. Babam oldukten sonra biraz kesinti yaptilar tekrardan mi kesinti olucak?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Seda Hanım merhaba,

    Mevcut Durumda %40 ve %40 alıyordunuz. Ablanızın evlenmesi ile birlikte % 50 maaş alacaksınız. Yani aldığınız maaş 400 tl ise 500 tl olacak.

  124. Seda dedi ki:

   Babamdan vefat etti. Biraz kesinti yapilip. annem %50 ablam %25 ve ben %25 maas alıyorduk. Annem oldu. Ablam evlendi. Maasin ne kadarini ben alabiliyorum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Seda Hanım merhaba,

    Mevcut Durumda %40 ve %40 alıyordunuz. Ablanızın evlenmesi ile birlikte % 50 maaş alacaksınız. Yani aldığınız maaş 400 tl ise 500 tl olacak.

  125. Itır dedi ki:

   Iyi günler ben babamdan emekli maaşı aliyorum ssk emeklisi ama biraz yüksekti maaşı öldüğünde üç yıl önce 1700 tl maaşı vardı annemde yok tek kız çocuğu benim bekarım devlet maaşın yüzde 60 nı verdi bana yüzde 75 ini alamıyormuşum maaşı alacak başka kimse yok teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hesaplama doğru. Ancak dul eşe % 75 oranda maaş bağlanabiliyor.

  126. Ozan dedi ki:

   Merhabalar benim sorum tarım dan bağ.kur emeklisi olan dedem vefat ettiği için şuan SGK çalışanı olan babamdan ayrılmış annem dedemin maaşından faydalana bilirmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ozan Bey,

    Anneniz dedenizden dolayı maaş için başvurması halinde yetim maaşı alabilir.

  127. Sezen dedi ki:

   Babam Fransa’da geçen yıl vefat etti . Buradan malulen emekli. Bekarım , tek kızı benim . Annem ve babam boşanalı 10 yıl oldu kendisinden maaş alma imkanım var mı ? Nereye başvurmaliyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sezen Hanım,

    Babanız Türkiye den emekli olduysa yetim maaşı alma hakkınız mevcut. En yakın sosyal Güvenlik merkezinde yetim maaşı için başvuruda bulunabilirsiniz.

  128. Ayşe dedi ki:

   Merhaba SSK çalışanı dul bir kadın vefat eden babasının maaşını alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK çalışanı dul bir kadın eğer babası emekli sandığı emeklisi ise maaş alabilir. Haricindeki diğer kurumlardan emeklilikten dolayı bağlanmaz.

  129. Tuğba dedi ki:

   Babam 2004 yılında kayıp oldu gaiplik belgesi için mahkemeye başvurdum ve emekli maaşına bağlanmak istiyorum ancak 7 yıl geçtikten sonra iskemler durdurulmuş olabilir dediler bu doğrumudur emekli maaşı alabilirmiyim ve toplu para alınırmı?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba hanım,

    Babanızın sigorta süresi ve prim gün sayısını bilmemiz gerekiyor. Ayrıca gaiplik belgesi olmadan maaş başvurusu yapamazsınız.

  130. Kader dedi ki:

   Babam Bağkur emeklisiydi. Vefat edince annem ve üç kardes maaş almaya başladık.uc kardeşin maaşları kesilince annemin maaş orani otamatik olarak artti mi.?diğer sorum _ben isimden ayrıldım.tekrardan maaş almaya başlasam annemin maaş orani ile benimki ne olur? Birde ben maaşa bağlanmadan sadece sağlık hizmetinden yararlanamazmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kader Hanım,

    Maaş bağlanmadan sgk da aktivasyon yaptırarak sadece sağlık hizmeti almanız mümkün. Siz maaştan düşünce annenizin maaşı arttı. Maaş bağlanma oranları ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemiz size yardımcı olacaktır.

  131. Hanife DERELİ dedi ki:

   ssk emeklisi 2010 yılında vefat eden babasından yetim aylığı alan dul kadının, oğlu devlet memuru olursa dul kadın yetim aylığı devam eder mi, kesilir mi?
   Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?
   İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
   Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
   ŞARTLARINI YAZDIĞINIZ İÇİN TEREDDÜT ETTİM.
   BURADA ÇOCUKLARININ DEVLET MEMURU OLMAMAMSI GEREKLİDİR YAZIYOR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hanife Hanım,

    Yazımızda geçen ibare yetim maaşı alacak çocukların devlet memuru olmaması gerekliliğinden bahsediyor. Sizin çocuğunuzun devlet memuru olması yetim maaşını engellemez

  132. FİLİZ dedi ki:

   Merhaba..
   Ben daha önce yetim maaşı alıyordum işe girdiğim için kesildi.
   Şimdi tekrardan yetim maaşı için başvurmak istiyorum.
   Tekrardan başvurmak için sanki ilk defa başvuruyormuş gibi bir sürü evrakları yeni baştan mı hazırlamam gerekiyor?
   Yoksa sadece eski tahsis no mu yazıp bir dilekçeyle halledebiliyormuyum.
   Ne yapmam konusunda beni yönlendirebilirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Filiz hanım merhaba,

    İşten çıkış bildirgesi ile birlikte durumunuzu belirten bir dilekçe ile tekrar başvurmanız yeterli olacaktır.

  133. Hanife DERELİ dedi ki:

   ssk emeklisi 2010 yılında vefat eden babasından yetim aylığı alan dul kadının, oğlu devlet memuru olursa dul kadın yetim aylığı devam eder mi, kesilir mi?
   YUKARIDA
   Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

   İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.

   Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.

   ŞARTLARINI YAZDIĞINIZ İÇİN TEREDDÜT ETTİM.
   BURADA ÇOCUKLARININ DEVLET MEMURU OLMAMASI GEREKLİDİR YAZIYOR.

  134. Şerife Abay dedi ki:

   Merhaba Sayın Danışman,
   1978 Yılında Babam Vefat Etti. SSK Emeklisiydi.
   Ben de SSK Emeklisiyim. 1999 Yılında Eşimden Ayrıldım.
   Babamın Maaşını Alabilir miyim?
   Şimdiden Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aynı kurumdan maaş aldığınızdan yetim maaşı alamazsınız. Babadan emekli maaşı sadece kızın ssk veya bağkur babanın ise emekli sandığı olması ile alınabiliyor.

  135. hülya dedi ki:

   merhaba ben benim beyim 2014 yılında öldü tarım sigortası emeklisi bana dediler baban maaşı sana hak dediler iki kız kardeşim maaşı alıyorlar sana da düşer dediler doğru mu bir sorum daha olacaktı size erkek kardeşim 2009 yılında vefat etti üç aydan üç aya malulen maaş alıyordu bu maaş bana düşer mi teşekkür ederim saygılar.

  136. Serpil yuksel dedi ki:

   Serpil 5.09.2017

   Annem , askeriyeden emekli (emekli sandigindan) babamdan emekli dul maasi alıyor. Dedem de Devlet demir yollarında içalışıp emekli olmuştu. Uzun seneler önce vefat etti. Annem dedemden de yetim maasi alabilir mi?

  137. aylin dedi ki:

   Merhaba,
   babaannem vefat eden dedemden emekli aylığı (ssk) almaktadır.
   halam ise eşinden yeni boşanıyor. hiçbir geliri ve sosyal güvencesi yok. boşandıktan sonra dedemin maaşını alabilir mi? aynı zamanda babaannemin kendi babasıda ssk emeklisiydi(vefat etti) ikiside kendi babalarından aylık almayı hak edebilirler mi?
   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aylin Hanım merhaba,

    Babaanneniz aynı kurumdan olduğu için hem babasından hem eşinden maaş alamaz istediği maaşı tercih edebilir. Halanız ise babasının maaşından maaş alabilir. Tavsiyemiz Eğer aralarında çok fark yok ise babaanneniz babasından, Halanız de kendi babasından yetim maaşı alsın. bu durumda Daha fazla emekli maaşı almaya hak kazanırlar. Çünkü Halanızın müracaatında babaannenizin maaşı düşecektir.

  138. zübeyde dedi ki:

   rahmetli babamın maaşını annem ile ben alıyorduk ikiye bölünüyordu bildiğim kadarıyla annemde vefat ettiği için bu maaşın durumu ne olacak şimdi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zübeyde Hanım merhaba,

    Anneniz sağ iken emekli maaşı Anneniz %60 siz ise % 30 alıyordunuz. Mevcut durumda sizin maaşınız % 50 ye yükselecektir.

  139. Nuray elhan dedi ki:

   Benim babam. 1990 yilinda vefat tti 2yil askerlik 4ayda ssk cikti ben 10 sene once esimden bosandim babamdan maas baglanmadi icin basvuru ret karari geldi benim hic uvencem yok baba 1967 sskli olmus kumas fabrikasinin numarasi dahi yok kapanali yillar olmus. Babam cok calusmis ama 4ay odemisler ispat yok elimuzde napabilirim yetim maasi almak icin 1965 dogumluyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nuray Hanım merhaba,

    Hizmet tespit davası zaman aşımı 5 yıldır. Bu nedenle geriye dönük prim çıkarma şansınız yok. Ölümden dolayı emeklilik için ise en az 900 günlük prim gerekli. Maalesef mevcut durumda yetim maaşı alma hakkınız bulunmuyor.

  140. Muhterem Çakar dedi ki:

   Sayın danısman Birimi, cevap alamadım. Çalısma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” na mı müracaat etmeliyim. Tesekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Önceki sorunuz bize ulaşmamış tekrar gönderir misiniz.

  141. Filiz Sungur dedi ki:

   emekli sandığı emeklisiyim babam da emekli sandığı emeklisi kendi maaşımı almaktan vazgeçip babamın maaşını alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Filiz Hanım merhaba,

    Kendi maaşınızdan feragat ederek babanızın maaşını alma hakkınız bulunuyor. Ancak hesaplamayı Babanızın maaşını % 50 si olarak yapmalısınız.

  142. Elif dedi ki:

   Merhaba,

   * Babam bağkur emeklisi idi. 2012’de vefat etti.
   * Ben SSK’dan prim günümü doldurdum yaşı bekliyorum (7 sene sonra emekli olabiliyorum)
   * Şu an çalışmıyorum.
   * Geçtiğimiz ay boşandım.
   * 46 yaşında kadınım.
   * Evli olmayan tek kız çocuğuyum

   1) Babadan emekli maaşına başvurabiliyor muyum?
   2) Evet ise onun maaşının %50’sini mi alabiliyorum?
   3) (Yine evet ise) online başvurulabiliyor mu? Yurtdışında yaşıyorum. Şahsen başvuru zorunluysa (muhtemelen öyledir) bir-iki günlüğüne Türkiye’ye gelip hemen yapabiliyor muyum, önceden randevu vs. gerekiyor mu?
   4) Türkiye’de nereye gidip başvuru yapmam gerekiyor?
   5) Ben kendi emekliliğimi hakettiğimde bu maaş kesiliyor mu?
   6) Çok oldu biliyorum, şimdiden çok teşekkür ederim

   İyi günler diliyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif hanım merhaba,

    Babanızdan yetim maaşı alabilirsiniz,
    Yetim maaşını sadece siz alacaksanız (Anneniz veya Kardeşiniz almıyorsa) % 50 alacaksınız,
    E devlet şifreniz ile emeklilik tahsis ve maaş işlemlerinden başvuru yapabilirsiniz.
    Kendi emekliliğinizden sonra yetim maaşınız kesilir.

    iyi günler.

    1. Elif dedi ki:

     Çok teşekkürler
     İyi çalışmalar

  143. Burcu dedi ki:

   Merhaba annem 23.01.1960 doğumlu. Ilk sigortalı olma tarihi 15.06.2010. Prim gün sayısı 2354. Annemin 58 yaşını tamamladiginda emekli olma ihtimali nedir? Sigortalı olduktan sonra çocuk doğurmadı. Yani onun borclanmasi da olamaz ama başka bir yolu var mıdır emekli olabilmesinin. Şimdiden teşekkürler.

  144. Emine dedi ki:

   Babam vefat etti ben eşimden boşandım fakat sigortalı olarak çalışıyorum babamın emekli maaşından bende alabilirmiyiz babam SSK emeklisi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emine Hanım,

    Sigortalı olarak bir işte çalıştığınızdan babanızdan dolayı yetim maaşı alamazsınız. Bu hak sadece Babadan emekli sandığı emeklileri için verilmiştir.

  145. SERKAN dedi ki:

   MERHABA ANNEM ÜVEY BABAMDAN ÖLMESİ ÜZERİNE MAAŞ ALIYORDU VE ŞİMDİ ANNEMDE VEFAAT ETTİ EMEKLİ MAAŞI BANA BAĞLANIRMI

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Üvey baba ile soyadınız tutmadığında yani evlat olmadığınızdan yetim maaşı alamazsınız. Sağlığında evlatlık larak nüfusuna geçseydiniz alabilecektiniz.

  146. ACG dedi ki:

   Merhaba, annem babam boşandılar ve babam bağkurdan emekliydi ve 3 yil once vefat etti..Ben suan calisiyorum ve Ssk dan sigortam devam etmektedir ve evlenmedim. Calismama ragmen hala babamin maasini alma olasiligim nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığınız süre boyunca babanızdan maaş alamazsınız.

  147. Tarik Koseoglu dedi ki:

   ….ilave…dedem 2926’ya tabi tarım bağkurlu idi…

  148. Tarik Koseoglu dedi ki:

   2004 yilinda vefat eden ssk li babamin maasi 2004 yilinda anneme baglanmis iken muracatimiz uzerine 1988 yilinda vefat eden bagkur emeklisi dedemin maasi da 2006 yilindan 2016 yilina kadar anneme cifte maas olarak odendi. 2016 yilinda, kanundaki hata gerekce gosterilerek hem dedemin maasi iptal edildi hem de faizsiz geriye donuk borc taahkuk edildi ve ayda 1/4 annemden kesilmeye baslandi. Basindan takip ettigimiz kadari ile subat 2017 de kanunda bir takim degisiklikler oldu. Bu kapsamda son durum hakkinda bilgi vverebilir misiniz…?

  149. Gökhan dedi ki:

   Slm dedem Bağkur emeklisiydi vefat edince ninem aylığını alıyordu ninemde vefat etti. Ninem ve dedemin %50 akıldan özürlü raporu olan ve üç aylık engelli maaşı alan oğlu( dayım) var. Şimdi size sormak istediğim dayım ninemin ölmeden önce aldığı emekli maaşını alabilir mi?

  150. Ömer dedi ki:

   Annem bagkur emeklisi babamın maaşını 2010 yılının ilk ayından beri almakta. 2016 da vefat eden Ssk emeklisi dedemin maasinida anneme aktarabilme şansımız varmı acaba. Yani bagkur emeklisi eşinin ve ssk emeklisi babasinin maaşını alabilir mi. Cvp lutfen

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz bağkur emeklisi olduğundan ssk emeklisi dedenizden maaş alma hakkı bulunmamaktadır.

  Sorunuzu Yazın