• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI


  emeklilikte prime takılanlar

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bir kişinin babası vefat etme durumunda o kişinin babasının emekli maaşını alması için gerekli olan koşulları anlatacağız. Bir diğer deyişle babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir sizlere aktardık. Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. İşte bu şartlar sağlandıktan sonra ise emekli maaşı almak için gerekli durumları yapıp başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gereklidir. Daha sonra ise bir müddet geçecek ve gerekli her türlü şartı sağladığınız öngürülürse emekli maaşını alabilirsiniz. İşte bu yüzden bu şartların veya koşulların önemi oldukça çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.


  Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

  • İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
  • Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
  • Çocuklar ayrıca 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Ancak kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

  Babadan emekli maaşı alma koşullarını sizlere aktardık. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. derya dedi ki:

   merhaba, ben ssk lı annemden yetim aylığı alıyorum babamda ocak 2017 de öldü.bağkurluydu emekli değildi bağkur borcu var mıydı onu da bilmiyorum . babamdan ölüm toptan ödemesi ihyası alabilir miyim? alırsam bile yetim aylığım kesilir mi..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Derya Hanım merhaba,

    Babanızın en az 1800 günlük prim ödemesi var ise toptan ödeme vaya emekli maaşı bağlatma hakkınız var. Hem annenizden hem babanızdan yetim aylığı alma hakkınız var. Bu durum maaşınızda bir kesintiye sebep olmaz.

  2. Bahriye dedi ki:

   Esim 2009 da vefat etti bana esimin maasi baglandi. Babam ise 1985 yilinda is kazasi nedeniyle vefat etti annem babamin skkdan maasini aliyor banada yetim ayligi baglanirmi 2008den once vefatlarda oluyir diye bir paylasim okudum

   1. Bahriye dedi ki:

    Esiminde sigortası skk

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Bahriye Hanım Merhaba,

    2008 öncesi olsada aynı statüden emekli olması nedeni ile Tercih edilen aylık alınabiliyor. Her ikisini de alma hakkınız mevcut değil.

  3. Safiye dedi ki:

   Babam 13 ağustos 2017 de vefat etti ben üniversiteye Yen’i geçtim 18 yaşındayım abim resmî bir memuriyette çalışmıyor . Babam Bağ-Kur’luydu ama emekli olmamıştı annem bu Bağkur maaşını alabilir mi ve babam öldükten sonda bir süresi var mı bu başvurunun

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Safiye Hanım merhaba,

    02 Ağustos 2003 gününden sonra ölen 4/b sigortalıları için: en az 1800 gün prim ödemek, sigortalının hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanması için yeterli şarttır. Bu süreleri hak sahipleri borçlanma yoluyla da tamamlama imkanına sahip. Askerlik, yurtdışı ve benzeri borçlanma yöntemleri bulunmaktadır.Eğer en az 1800 gün bağkur primi var ve bağkur borcu yok ise maaş bağlanması için SGK na müracaat edebilirsiniz.

  4. Engin Gökdemir dedi ki:

   Merhaba babam 1981 yılında vefat etmiş ve annem babamdan dolayı Bağkur maaşı almakta dedem ise 31 Aralık 2007 tarihinde vefat etti annem dedemin maasınida alabilirim tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Engin bey,

    Dedeniz hangi kurumdan maaş aldığını belirtirseniz yardımcı olabiliriz.

    1. Engin Gökdemir dedi ki:

     Bagkur

  5. Gamze iba dedi ki:

   Merhaba. Babam vefat etti. Annem babamdan sgk li maas aliyor. Dedem emekli sandigindan emekli. Dedemde vefat etti. Annem dedemin maasini alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gamze Hanım merhaba,

    Anneniz müracaat ederse dedenizin maaşını da alabilir. İkisi de farklı kurumlar olduğu için her iki maaşı da alma hakkı bulunmaktadır.

  6. Nergiz dedi ki:

   Eşim yeni öldü eşim ssk emeklisi babam da ssk emeklisi 1993 yılında öldü bir kardeşim babamdan maaş alıyor bende alabilirmiyim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nergiz Hanım merhaba,

    Aynı statüde emekli olduklarından tercih ettiğiniz yüksek olan maaşı alabilirsiniz. Her ikisini de alma hakkınız bulunmuyor.

  7. N. Gül dedi ki:

   Iyi aksamlar
   Babam Emekli Sandigina bağliydi 1985 yilinda vefat etti. 2012 yilinda esimden bosandim. Babamdan maaş baglandi. 1.5 sene sonra eski esimle tekrar evlendik. Maasim kesildi. Bu arada ben Sigortadan emekli oldum. Tekrar bosanmam durumunda babamin maasi baglanir mi? Hem kendi maasimi hem babamin maasini alabilirmiyim.
   Tesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Gül Hanım,

    Siz ssk babanız emekli sandığı emeklisi olduğunda boşandığınız takdirde babanızın maaşını tekrar alabilirsiniz.

  8. İlyas Safitürk dedi ki:

   Kadın isteğe bağlı ssk emeklisi, kadının kocası da ssk emeklisi, kadın ölen kocasının emekli maaşını alıyor,Dul kadın ssk emeklisi olan ve ölen babasının maaşını alabilirmi.Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İlyas Bey merhaba,

    SSk veya Bağ- kur emeklileri Yine ssk veya bağkur emeklisi babalarından yetim maaşı alamamaktadır.

  9. ayşe bayar dedi ki:

   merhaba
   ben ssk emeklisi biriyim.eşim vefat ettiği için ondan maaş alıyorum(bağkur).9 mart 2017 de babamı kaybettim.babamın emekli maaşını alabilirmiyim(bağkur).

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    SSK emeklisi olmanızdan dolayı Bağkur emeklisi babanızdan emekli maaşı alamazsınız.

  10. Hanife DERELİ dedi ki:

   ssk emeklisi 2010 yılında vefat eden babasından yetim aylığı alan dul kadının, oğlu devlet memuru olursa dul kadın yetim aylığı devam eder mi, kesilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hanife Hanım merhaba,

    Sizin emekli yetim maaşı babanızdan hak ettiğiniz bir ödenek. Bu maaş için gelir ile ilgili bir şart yok. Maaşınızı almaya devam edersiniz.

    1. Hanife DERELİ dedi ki:

     YUKARIDA

     Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

     İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.

     Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.

     ŞARTLARINI YAZDIĞINIZ İÇİN TEREDDÜT ETTİM.
     BURADA ÇOCUKLARININ DEVLET MEMURU OLMAMAMSI GEREKLİDİR YAZIYOR.

  11. Veysel dedi ki:

   Selam babam 2001 de vefat etti bağkur emeklisiydi annem dul maaşını alıyor dedem de 2001 de vefat etti anneannem dul maaşı alıyor emekli sandığından halen annemde Dedemden kalan yetim aylığını alabilir mi
   Alırsa geriye dönük 5 yılı alabilir mi
   Alırsa anneannemin maaşında azalma olur mu
   Vereceğiniz cevap için teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz babasından dolayı yetim maaşı alabilir. Ancak emekli maaşları başvuru tarihinden itibaren işler. Geriye dönük maaş alamazsınız.

  12. Ünzüle guder dedi ki:

   Ben emekli sandigigindan emekli bayanın.babam ssk emelisiydi.2004 yılında vefat etti.Ben eşimden 2010 yılında ayrıldım.acaba babamın maasini alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ünzüle HANIM MERHABA,

    Emekli sandığı emeklisi olanlar babadan veya anneden maaş alma hakları bulunmamaktadır.

  13. Nermin Okumus dedi ki:

   Merhaba ,
   Annemden emekli sandigindan 3 kiz kardes maas aliyoruz 800 tl babamda emekli sandiginda calisirken vefat etti emekli olmadan kac gun sigortali olmasi gerekir maas baglanmasi icin ve annemden aldigim maasla nirlikte alamam sanirim annemin maasini 2 kardese birakip babamdan maasi tek alabilirmiyim ?

  14. remziye dedi ki:

   iyi günler babamı 2009 da kaybettm ben çalışan bekar bayanım acaba yetim aylığı alabilr myim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Remziye hanım,

    sigortalı bir işte çalışıp gelir elde ediyorsanız yetim maaşı almanız için babanızın Emekli sandığı emeklisi olması gerekiyor. Diğer kurum emekliliklerinde bu hak bulunmuyor.

  15. Ömer dedi ki:

   Annem bagkur emeklisi babamın maaşını 2010 yılının ilk ayından beri almakta. 2016 da vefat eden Ssk emeklisi dedemin maasinida anneme aktarabilme şansımız varmı acaba. Yani bagkur emeklisi eşinin ve ssk emeklisi babasinin maaşını alabilir mi.

   1. Ömer dedi ki:

    Not:babam 2009 yılının 11. ayinda vefat etti

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Ömer Bey,

    Her iki side 2008 sonrası vefat ettiğinden Tercih ettiği yüksek olan maaşı alabilmektedir.

  16. Merve dedi ki:

   Merhabalar gecen ayın 11inde babam vefat etti. Devlet memuruydu. Emekliligi dolmustu ancak calismaya devam ediyordu. Yani calisiyorken vefat etti. Anneme kardesime ve bana maas baglanmasi icin ne yapmam gerekiyor? Kardesim de ben de üniversite ogrencisiyiz, annem ev hanımı. Simdiden teşekkürler

  17. Melek dedi ki:

   merhaba eşim emekli memurdu üç yıl önce kaybettim %60 dul maaşı alıyorum kızımda %30 eşimin maaşını alıyor. Ölen babamın maaşını alabileceğim söylenince başvurdum sigortasını toplayınca gün eksikti askerliği hesapladılar ücreti yatırınca maaşa bağlandım babamın maaşını almaya başladım. Kız kardeşim bekar ve devlet memuru babamın maaşına başvurunca alabilir mi ve emekli oluncada alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Melek Hanım,

    Kız kardeşinizde babanızın emekli sandığı emekli maaşından başvurarak maaş alabilir.

  18. Hakan dedi ki:

   2012 de önlisans eğitimi bitirdiğimde sigortalı bir işe başlamış ve vefat eden babamdan aldığım aylık kesilmişti ancak ben 2013te tekrar yükseköğretime başladım ve halen devam ediyorum ancak maaş konusunda hiç bir başvuru yapmadım..Ozamandan bu zaman olan aylık yardım parasını sgk dan geri almam mümkün mü ? Şimdiden cevabınız için teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hakan Bey,

    Yetim maaşı için tekrar başvuru yapmanız gerekiyordu . Başvuru yapsanız da geriye dönük maaş alamazsınız.

  19. Ayla yucel dedi ki:

   Selamlar….95 yilindan beri babamdan kalan maasi ablamla birlikte aliyoruz…ablam 4 ay once evlendi ben evli degilim…ablam ceyiz parasini aldi…benim maasima ablamin parasi yansiyacakmi

  20. emrecik dedi ki:

   merhaba.babamın ölümü üzerine anneme ve bana dul ve yetim maaşı bağlandı.toplamda 1400 lira alıyoruz.annem evlenicek.babamın maaşının tamamını ben alabilirmiyim?şayet alabiliyorsam ne kadar bağlanır?

  21. İsa Biter dedi ki:

   teyzem ölen dedemin 1100 TL maaşını almaktadır. Dul olan annemde müracaat etmesi durumunda aynı maaşı alabilir mi veya her ikisi ne kadar maaşa bağlanır?

   Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İsa Bey,

    Annenizin yetim maaşına başvurması durumunda İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80, oranında bağlanır teyzeniz % 50 oranında maaş alıyor. Sonuç olarak maaşları 880 TL olarak alırlar

  22. ayse dedi ki:

   ben 54 yasinda bir bayanim esim vefat etti esimin hic sosyal güvencesi yoktu.babamin emekli maasi vardi ben babamin bu emekli maasini alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    Babanızdan doğan emekli maaşı için başvuru yapıp yetim maaşı alabilirsiniz.

  23. Gökhan dedi ki:

   Slm dedem Bağkur emeklisiydi vefat edince ninem aylığını alıyordu ninemde vefat etti. Ninem ve dedemin %50 akıldan özürlü raporu olan ve üç aylık engelli maaşı alan oğlu( dayım) var. Annemle dayım kardeş. İki kardeşler. Şimdi size sormak istediğim dayım annesinden yani ninemin ölmeden önce aldığı emekli maaşını alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gökhan Bey merhaba,

    Anneniz babanızdan ayrı veya dul ise ve çalışmadan dolayı veya emeklilikten dolayı geliri yok ise yetim maaşı başvurusu yapıp maaş bağlatabilir. Ninenizden %25 kadar daha az maaş bağlanır.

    1. Gökhan dedi ki:

     Peki yüzde 50 özürlü raporu olan ve 3 aylık engelli aylığı alan dayım vefat eden annesinin Bağkur emekli maaşını alabilir mi?

     1. Gökhan dedi ki:

      Son sorduğum soru hakkında beni bilgilendirir misiniz?

  24. nilufer dedi ki:

   kendim ssk emeklisi yim babam bagkurlu 1982 yılında vefat etti babamdan maaş alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nilüfer Hanım merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı bağlanamamaktadır.

  25. Ayşin dedi ki:

   Merhaba ben sskdan emekliyim, eşimden SSK dul maaşı alıyorum babam bağ kur emeklisiydi vefat etti, babamdan da maaş alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşin Hanım merhaba,

    Ssk den emekli statüsünde olduğunuzdan Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  26. Deniz dedi ki:

   Merhabalar dedem vefat etti annem bosanmak uzere dedemin emekli maasini anneme baglanabiliyormu eger baglaniyorsa ne gibi evraklar lazim bizi bilgilendirirseniz sevniriz bagkurdan emekli dedem

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin emekli maaşı geliri yok ise dedenizden maaş bağlanabilir.

    ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANMASI İÇİN İSTENEN BELGELER

    Maaş Bağlanması İçin Dilekçe (Ek:1)
    Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
    2 Adet Fotoğraf
    Veraset İlamı
    Ölüm Defin Tutanağı
    Nüfus cüzdan fotokopileri.
    Okuyan Öğrencilerden Yeni Öğrenim Belgesi
    18 Yaşından büyük okumayan kız Çocuklarından, sigortalı olmayan, isteğe bağlı sigortalı sayılmayan ve kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan kişilerin http://www.türkiye.gov.tr üzerinden (PTT E-Devlet şifresi alınarak) SGK ( 4(a), 4(b), 4(c) ilişiği olmadığına dair hizmet ve sağlık provizyon dökümleri. )
    Sosyal Güvenlik Kurumlarından Gelir Ve Aylık Belgesi ( Sadece Maaş Alan Haksahipleri Belgeleyecektir)
    Malul Çocuklar İçin Sağlık Kurulu Raporu
    Hak Sahipleri İçin Beyan ve Taahhüt Belgesi (Ek:2)
    Ziraat Bankası Şubesinde Açılmış Hesap Numarası (Her Hak sahibi için ayrı hesap açılması gerekmektedir. Banka hesap cüzdanın fotokopisi eklenmelidir)

  27. Kader dedi ki:

   slm babam emekli sandığjndan emekli oldu ve 20 yık önce vefat etti. Ben evlşydim o zaman. Şimdi boşandım eşimden ve annemde 5 yıl önce vefat etti. Tek kız çocuğu benim. Ben babamdan dolayı maaş alabilirmiyim ve ne kadar alırım. Alacağım maaş o zamanki maaşı üzerinden mi hesaplanır yoksa şimdi emsali olan bir emeklinin maaşı üzerinden mi hesaplanır tşkler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kader Hanım merhaba,

    Kendi Emekli sandığı emekliliğinden dolayı bir geliriniz yok ise yetim maaşı alabilirsiniz. Maaşınız güncellenmiş tutarlardan bağlanacaktır.

  28. Itır dedi ki:

   Mrb benim babam ssk emekkisiydi öldüğünde 1700tl emekli maaşı vardi annemde olmadığı için maas direk bana kaldi alabilecek baska kimse yok fakat devlet bu maaşın yüzde atmisini bana verdi yüzde yetmiş beş olması gerekmezmi itiraz edebilirmiyim

  29. Şelale Özkan dedi ki:

   Merhaba,

   Babam 2010 senesinde rahmetli oldu. SSK’lı işlerde çalışmış ancak emeli olamamıştı. Rahmetli kontrol de etmemişti şartları emekli olmaya müsait mi diye. Ben şu an işsizim. Bekarım. Maaşını almak için ne yapmam gerekiyor?

  30. Elif dedi ki:

   Merhaba,

   * Babam bağkur emeklisi idi. 2012’de vefat etti.
   * Ben SSK’dan prim günümü doldurdum yaşı bekliyorum (7 sene sonra emekli olabiliyorum)
   * Şu an çalışmıyorum.
   * Geçtiğimiz ay boşandım.
   * 46 yaşında kadınım.

   1) Babadan emekli maaşına başvurabiliyor muyum?
   2) Evet ise onun maaşının %50’sini mi alabiliyorum?
   3) (Yine evet ise) online başvurulabiliyor mu? Yurtdışında yaşıyorum. Şahsen başvuru zorunluysa (muhtemelen öyledir) bir-iki günlüğüne Türkiye’ye gelip hemen yapabiliyor muyum, önceden randevu vs. gerekiyor mu?
   4) Türkiye’de nereye gidip başvuru yapmam gerekiyor?
   5) Ben kendi emekliliğimi hakettiğimde bu maaş kesiliyor mu?
   6) Çok oldu biliyorum, şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

   İyi günler diliyorum

  31. Sukran dedi ki:

   Emekli ogretmenim esimden ayrildim babam 2002 yilinda vefat etti kendisi de emekli sandigindan emekli yetim ayligi alabilirmiyim .Yanitlarsaniz sevinirim iyi calismalar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şükran Hanım merhaba,

    Siz ve babanız emekli sandığı emeklisi olduğunuzdan babanızın emekli maaşını alamazsınız.

  32. Itır dedi ki:

   İyi günler benim babam mersinde bir fabrikadan emekli üç yıl once oldu öldüğünde 1700 tl maas aliyordu ben tek kiz cocuguyum anemde on yıl once vefat etti benden baska bu maasi hakeden yok ama devlet bana bu maaşın yüzde atmisini verdi bu normalmi itiraz edebilirmiyim yuzde yetmisbes almam gerekmiyormu şimdiden teşekkür ederim bu arada öldüğünde babam emekliydi emekli maaşı 1700 tl idi

  33. Sultan dedi ki:

   Merhaba ben 49 yasinda dul bir bayanim amabir kac ay önce bir is yeri acarak bagkurlu olarak sigortaya baglandim.b1991 1992 yilinda babamin vafati sinrasi babamin maasina baglanmayi düsunuyorum bu mumkunmudur.

  34. Özlem Özkan dedi ki:

   Merhaba.Rahmetli babam emekli sandigi emeklisi idi.Annem maasini aliyor.Ben yeni bosandim.Su an Sgk li olarak calismiyorum.Annemin maasinin cok fazla kesintiye ugramadan bende babamin maasindan hak talep etmek istiyorum.Ayrica bir kac ay sonra tekrar sgk li oldugumda almis oldugum maas hakkini kaybedermiyim.Sgk dan emekli olabilmem icin 1 yil daha calismam gerekiyor .Simdiden tesekkur ederim.

  35. Okan dedi ki:

   Merhaba kızım evli yerim aylığı alıyor. Aylığı alabilmek için resmi nikah ları yok bu aylığı nasil iptal edebiliriz.

  36. Şengül dedi ki:

   Merhaba
   Babam 21 Nisan 1976 yılında vefat etmiştir. Babam ölmeden bir ay önce Bağkur ödemesi yapmıştır. Sonra ben evlendim ve babamdan maaş bağlatmadım. Şimdi eşim vefat etti. Babamdan maaş alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şengül Hanım,

    Babanız emeklilik şartlarını sağlamış ise siz de çalışmayan ve evli olmayan kız çocuğu olarak yetim maaşı alabilirsiniz.

  37. sevil dedi ki:

   meraba eşim işçi emeklisiydi vefat etti .babam bağkur emeklisiydi babamdanda maaş bağlanırmı bana

  38. Yorummmm dedi ki:

   Babam emekli kaza yaparak vefat etti annemde emekli eaimden de bosandm bir cocugum var çocuğuma bakmam icin aylıklarını almak istiyorum 2 sinide alabiliyor muyum

  39. Banu dedi ki:

   Slm; ben babamın emekli maaşını alıyorum kendim dulum ve bir sigortalı işte çalışmak istiyorum eğer işe girersem yine babamın emekli maaşından yaralanabilir miyim

  40. Didem dedi ki:

   Merhaba, annem babamdan ssk dul maasi aliyor. Annemin babasi yurtdisinda 20 yil calisip öldüğü icin anneanneme Hollanda ‘dan maas baglanmisti. Anneannem öldü. Annem babasinin maaşını da alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Didem Haanım merhaba,

    Almanya iş kanunu yetim kızlar için öğrenci olmaları kaydı ile 27 yaşına kadar yetim maaşı öder. Bu nedenle Almanya dan yetim maaşı alamazsınız.

  41. hatice sulun dedi ki:

   Merhaba babam 1992 de vefat etti. Ben evli olduğum icin maasindan hic almadim. Emekli sandigi en üst dereceden emekli. Simdi boşaniyorum. Ben sgk emeklisiyim. Babamin maasini da alabilirmiyim? Erkek kardes var o alamiyor biliyorum.
   tesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hatice Hanım Merhaba

    Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan ssk emeklisi de olsanız boşandığınızda yetim maaşı alma hakkınız var.

  42. Hacer oruç dedi ki:

   Babam 1998 de vefat etti sskdan malulen emekli oldu. annem ve ben maaşını alıyoruz. 2015 de annem kendisi de emekli oldu yine ssk dan. Dedem de 2001 yılında vefat etmişti ssk dan emekli maaşını ananem alıyordu. Ananem de 2 hafta once vefat etti. Smdi annem hem kendi maaşını hem babamdan olan dul maaşını hemde dedemden yetim aylığı alabilir mi acaba? Yanlış anlaşılma olmasın borcumuz var eğer bağlanacak olursa borç ödememiz kolaylaşacak. Babam ve dedem 2008 den önce vefat etti bu kurala uyuyor ancak hepsi ssk emeklisi olduğu için emin olamadık farklı statüde olursa alınabiliyor yazıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  43. mahmut türkay dedi ki:

   merhaba. benim sorum şu : ablam bekar % 78 psikiyatri raporu var daha önce 2022 den 3 aylık alıyordu bende onun bakıcı maaşını alıyorum . babam vefat edene kadar. 2012 yılında bagkurdan emekli babam vefat etti ve akabinde bağkura muracaat ettik yetim aylığı bağlandı ama 2022 aylığı iptal oldu . tekrardan 2022 aylığına muracaat edersek , yetim aylığıyla bereber 2022 den 3 aylık maaşıda alabiliyormuyuz . teşekür ederim .iyi ç.alışmalar

  44. Rabia dedi ki:

   Merhaba. Babam 3 yil once vefat etti. Ssk dan emekli yaptilar. Ve maasi annem kardesim ve ben olmak uzere 3 e bolundu. Kardesim erkek ve 18 yasini temmuz ayinda doldurdu. Ve agistos ayindaki maasi direk kesildi. Bu maasin annem veya bana bir sekilde eklenmesi gerekiyormuydu? Yoksa 18 olunca ve okumayinca erkek cocugunun maasi direk kesilip diger aile fertleerine eklenmiyormu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Rabia Hanım,

    Kardeşiniz maaştan düştükten sonra aldığı maaş maaş bağlanma oranına göre size yansıtılması gerekir. Sistemsel olarak henüz yapılmadı ise hızlandırmak adına En yakın Sosyal güvenlik Merkezi Emeklilik servisine müracaat edebilirsiniz.

    1. Rabia dedi ki:

     Bu alınan maaş %50 annemin %25 benim ve %25 kardesimin uzerineydi. Bu erkek kardesimin uzerinki %25 lik hak ekstra bir hak denildi bugun bize. Aslında %75 i alınabilirmiş bu maaşın bize hukuk musavirliginden boyle denildi. Fakat sgk yı aradigimizda ise . Oransal olarak tekrardan dagitilmasi lazım yani kardesimin uzerine olanin tekrardan iki kisi arasinda oraninin belirlenmesi gerek denildi. Hangisinin olması ihtimal ögrenebilir miyim?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Rabi Hanım,

      Mevcut durumda bahsettiğiniz oran doğru. Fakat kardeşiniz maaştan düştükten sonra Anneniz % 60 sizi % 30 alırsınız. Konu ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemizi okumanız faydalı olacaktır.

      1. Rabia dedi ki:

       Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için ?

  45. semiha altıntaş dedi ki:

   Merhaba; ben babamın sgk maaşını alıyorum. Bu yıl üniversiteye başlıyorum acaba ekstra öğrenci parası alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Semiha Hanım merhaba,

    Yetim maaşı alanlar için öğrencilik durumunda ödenenek bir ödenek bulunmamaktadır.

  46. Ayşe sergül yıldırım dedi ki:

   bekar kızı olarak hem ben hemde annem ölen babamdan emekli maaşı alıyoruz.ayrıca ben vakıfbanktan emekli maaşı alıyorum.Benim sorum şu,annemin vefetı halinde babamdan alacağım emekli maaşım ne kadar olur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    Annanizin vefatı durumunda şu anda aldığınız % 30 luk oran %50 olarak güncellenecektir.

  47. Ayşe eraslan dedi ki:

   Mrb ben esimden ayrilmak uzereyim.yalniz sgk bir iste calisirsam babamın bağkur emekli maasini alabilirmiyim.babam 2001 yilinda vefat etti.bagkur emeklisi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    SSk lı olarak bir işte çalışıp gelir elde ederseniz Bağ-kur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  48. Selim Hasret dedi ki:

   Baba Tarım sigortalı Emeklisi idi(vefat etmiş) Anne (Vefat etmiş), Bayan dul(SSK Emeklisi) Babadan yetim maaşı alabilir mi. saygılarımla

  49. Hakan peker dedi ki:

   Benim adım hakan 19 yasındayım babam 3 ay önce vefat etti emekli maası vardı bende acıktan okuyorum sigortalıda calısanım annnemden 2 yıl önce boşandı ben emekli maasınımı alabilirim yoksa yetim parasınımı alabilirıö hangisine nasıl basvuru yapacam tek cocugum annemdende ayrıyım

  50. şenol yıldırım dedi ki:

   Merhabalar,
   Annem ve iki teyzem dul. Dedem vefat etti .Dedem emekli sandığından emekli olduğundan müracaat sonucunda iki dul teyzem ve annem maaş alıyorken bir teyzem vefat etti. Bu durumda annem ve diğer dul teyzem onun hakkını müracaat edip alabilir mi? Alabilirsek müracaat nereye olacak. Dilekçe örneği linki var mıdır?
   Teşekkürler

  51. Merve dedi ki:

   Merhaba,
   Kendim SSK calisani olup 2004 de esimden ayrildim. Gecen sene Bagkur emeklisi babam vefat etti. Maasinin %75’i anneme baglandi. Annem vefat ettigi takdirde maasdan faydalanabilme sansim var mi? Varsa emekli oldugumda ikisini birden alabiliyor muyum?

   Tesekkürler

  52. gülgün dedi ki:

   ben ptt çalışan devlet memuruyum babam ssk emeklisi idi 3 yıl önce vefat etti kendim emekli sandığına tabi çalışan olduğumdan ssk emeklisi olan babamdan yetim maaşı alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülgün Hanım Merhaba,

    Emekli sandığı çalışanı veya emeklisi olanlar babadan veya anneden emekli maaşı alamazlar.

  53. Arzuu dedi ki:

   Dedem vefat etti anneannem onun emekli maaşını alıyor.
   Babam vefat etti annem de onun emekli maaşını alıyor.
   1 hafta önce anneannem vefat etti. Bu durumda başvuru yapsak annem dul olduğu için babamın maaşını almaktan vazgeçip dedemin maaşını alabilir mi?
   Bende dul ve çalışmayan emeklilik için 54 yaşımı bekleyen bir bayanım.
   Bende annem almayınca kendi babamın maaşını alabilir miyim?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arzu Hanım merhaba,

    Annenizin sigortalık statüsüne göre hem eşinden hem babasından emekli maaşı alma hakkı var. Bunun yanında tercih hakkı da var. Siz anneniz maa alırken de yetim maaşı alma hakkınız var. Ancak annanizin tercihi sonrası almak isterseniz emekli olana kadar babanızın maaşından faydalanabilirsiniz.

  54. Gülşen ÖZKAN dedi ki:

   Ben ssk emeklisiyim ve bekarim annem bağkur emeklisi idi annemin maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülşen Hanım,

    SSK emeklisi olarak Annenizin bağkur emeklisi maaşını alamazsınız.

  55. Zuhal Uslu dedi ki:

   Merhabalar. Ben ssk malulen emekliyim, babam kamu çalışanı idi. İşten ayrılınca isteğe bağlı sigorta ile gününü tamamladı. Ben emekli olana kadar babamdan maaş aldım, emekli olunca kesildi. Tekrar başvurdum. Banaızda ssk emelisi iki maaş alamazsınız dediler. Şimdi kızkardeşim kamudan emekli oldu . Oda bekar ve yetim . O da başvuru yapmış onada babnız emekli sandığından emeki görünüyor iki maaş alamazsınız demişler. Bana sgk emelisi kardeşime emekli sandığından demilşler. hangisi doğru. Ve hangimiz ikinci maaşı bağlatabiliriz. Çok mağdur durumdayız. Saygılarımla.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zuhal Hanım Merhaba,

    Kardeşiniz Emekli sandığı emeklisi olduğundan Hangi kurum olursa olsun yetim maaşı alamaz. Ancak Babanız emekli sandığı emeklisi görünüyorsa siz yetim maaşı alabilirsiniz.

  56. Yasemin dedi ki:

   Merhaba,

   Babam Emekli sandığı emeklisi olarak 2014’de vefat etti. Annem o tarihten itibaren dul aylığı almakta. Annemin babası ise 2007 yılında Bağ-Kur emeklisi olarak vefat etti ve herhangi bir çocuğu maaşını almıyor. Annemin babasından kalan aylığı alma hakkı var mı varsa şartları neler öğrenmek istiyorum. Annemin üzerine kayıtlı 1 adet ev ve 1 adet dükkan olduğunu belirtmek isterim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yasemin Hanım,

    Annenizin hem babanızdan dul maaşı , Hem de babasından yetim maaşı alma hakkı vardır. En yakın Sosyal güvenlik Merkezi emeklilik servisine müracaat edebilirsiniz.

  57. Gulay dedi ki:

   Mrb benim babam 2001 yılında vefat etti ve bende esimden bosaniyorum ben icerde kalan maaslari alabilirmiyim toplu olarak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülay Hanım,

    Emekli maaşı işlemlerinde hak Başvuru yapılan tarihten itibaren başlar. Geriye dönük emekli maaşı alma hakkınız bulunmamaktadır.

  58. Yasemin dedi ki:

   Merabalar
   Babam 2015te vefat etti maaşa bağlandık 18 yaşıma girene kadar annem aldi maasi 18 yaşımi doldurduğum da benim almam gerekirken ben dilekçe werip maaşı annemin almasına onay werdigimi bildirdim..şimdi okuyorum we maddi sıkıntılarım war babamın maaşını kendim almak istiyorum annemin üzerinden bana baglanan maaşimi nasıl alabilirim

  59. Sevdap dedi ki:

   İlk öncelikle merhaba. Bugün sgk ya gittim babamın maaşının %25 ini ancak kendi maaşımdan feragat edersem alabileceğim söylendi. Ben emekli sandigi emeklisiyim. Annem SSK emeklisi babam Emekli Sandigi emeklisi. Ben kendi emekli maasimi iptal ettirip babamin maasini alabiliyor muşum sanirim. Alirsam annemin maasini alabilir miyim? Yoksa hicbir sekilde maas alamiyor muyum? ASIL sorum babamın maaşı ile kendi maaşımı alabiliyor muyum aynı anda ? yada aynı anda kimden maaş alabilirim?

  60. Muhterem Çakar dedi ki:

   Lütfen, cevap bekliyorum. Tesekkürler.

  61. Gülay dedi ki:

   Merhaba,
   babam 2015 yılında vefat etti. Son emekli maaşı 1500Tl idi, bekar kızı olarak başvurum durumunda ne kadar maaş bağlanır bana??
   Başvuru tarihinden ne kadar süre sonra ilk maaş verilir?
   Teşekkürler
   Gülay

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülay Hanım,

    Şuana kadar emeklilere yapılan zam ile güncellenerek sadece siz maaş alacaksanız, maaşının % 50 si size bağlanacaktır.

  62. Emine Seçer dedi ki:

   Emekli sandığı çalışanıyım. Vefat etmiş babamdan( Bağ-Kur emeklisi)bekar olmam nedeniyle tarafıma bir maaş bağlanması söz konusu olabilir mi?
   Saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emine Hanım,

    Çalışan kadınlar SSK veya BAĞ-Kur dan yetim maaşı alamazlar.

  63. Ali dedi ki:

   Ben ssk dan emekliyim karımdan boşandım babamın bağkur aylığını ala bilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali Bey,

    Babadan veya anneden emekli maaşı alabilme hakkı sadece kadınlara verilmiştir.

  64. Selim Hasret dedi ki:

   Babadan yetim aylığı alacak 2 kız çocuğuna bu iki kızdan başka hak sahibi yok hangi oranda aylık bağlanır. (Anne vefat etmiş)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80 oranında yetim maaşı bağlanacaktır.

  65. Sevtap dedi ki:

   Gözden kaçmış sanırım . Ben emekli sandigi emeklisiyim. Annem SSK emeklisi babam Emekli Sandigi emeklisi. Ben kendi emekli maasimi iptal ettirip babamin maasini alabiliyor muşum sanirim. Alirsam annemin maasini alabilir miyim? Yoksa hicbir sekilde maas alamiyor muyum? ASIL sorum babamın maaşı ile kendi maaşımı alabiliyor muyum aynı anda ? yada aynı anda kimden maaş alabilirim?

  66. Helin dedi ki:

   Dul kadının hem biyolojik babasından hem de mahkeme kararı doğrultusunda evlat edinilmiş olduğu üvey babasından ölüm aylığı alabilmesi mümkün müdür?

  67. Melek dedi ki:

   İyi günler
   Boşandığından beri vefat etmiş babamın emekli aylığını annem ve ben alıyorduk. Yakınlarda annem vefat etti. Bu durumda benim aylığımda değişiklik olacak mı?

  68. Ölen babanın geriye dönük maaşlarını dul kızı alabilirmi

  69. Ayla dedi ki:

   Merhaba,babam ssk emeklisi 2001 yılında vefat etti. Ben de 657 den(emekli sandığında)n emekliyim ve esimden 2003 yılın da boşandım. Babamın maaşını alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayla Hanım,

    Emekli sandığı emeklisi olan kadınlar babadan veya anneden yetim maaşı alamamaktadır.

  70. Sevil dedi ki:

   Ben babamdan maaş alıyorum annem ise ilk başta babamın bütün mirasından feragat ettiğine dair bi dilekçe imzaladı ama şimdi o da maaşa bağlandı böyle bi şey mümkün mü

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevil Hanım,

    Reddi miras yapsanız da emekli maaşı alma hakkınız var. Reddi mirastan tek etilenmeyen kalem emekli maaşıdır.

  71. Aslı dedi ki:

   Gözden kaçmış olabilir yoğunlukta, tekrar etmek istedim.

   Merhaba;

   Ben 1955 doğumluyum. Birkaç ay önce eşimden ayrıldım. 9 yıl kadar sigortalı olarak çalıştım, 2014 ‘den beri çalışmıyorum. Babam 1982 yılında vefat etti. Geçen yıla kadar annem, babamın emekli maaşını alıyordu ( babam bağkur emeklisi ). Annem’de geçen yıl vefat etti. Bu durumda babamın emekli maaşını ben alabilir miyim ? Ve tamamını alabilir miyim ? Ne kadar zamanda bağlanır ?

   Bir diğer sorum; babaannem Kız Enstitüsü Müdireliği yapmış. Şu an net bilgim yok fakat sanırım oda emekli. Babaannemin maaşını talep etmem de söz konusu olabilir mi ? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

   Saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aslı Hanım,

    Babanızın emekli maaşını alabilirsiniz. Anneniz Babanızın maaşının % 75 ini alıyordu. Kanunen tek kız için %50 maaş bağlanır. Örneğin annenize 750 tl maaş bağlandıysa size 500 tl olarak bağlanacaktır. Başvuru tarihinden itibaren 45-60 gün içinde maaşınız bağlanır.

    Babaannenizden dolayı maaş almanız mümkün değil.

    1. Aslı dedi ki:

     Tekrar merhaba, iyi günler. Müsaadenizle sizden bir kaç şey daha öğrenmek istiyorum. Eşimden bir mal, eşya vs. talebim olmadığı için anlaşmalı olarak boşandık. Babamdan kalan maaşı alabilmek için Dul ve Yetim aylığına başvurdum ve Ekim ayında bağlanacak. Ancak boşanma şeklim maaşı almama bir engel yaratır mı? Ben ayrı bir şehirde yaşıyorum, boşandığım eşim ayrı bir şehirde. Eşim gelenekler gereği yaş itibariyle de boşandığını söylemeye utanan bir insan,etrafındaki insanlara boşandığını söyleyemiyor.Bu durum denetleme açısından bir sıkıntı yaratır mı? Maaşımın kesilmesine sebep olur mu ? Ve denetleme nasıl yapılıyor acaba? Yardımcı olursanız sevinirim. ilginiz için şimdiden teşekkürler.

  72. Gönül yıldırım dedi ki:

   Merhaba bir bayan tanıdığım ve kızkardeşi babasından yetim aylığı alıyordu.kızkardeşi vefat etti vefat eden kardeşin payı kızkardeşi geçer mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gönül Hanım,

    Kardeşinin aldığı emekli maaşı kendisine geçecektir. Sistemden Otomatik olarak artış olmaz ise bağlı bulunduğu kuruma başvuru yapması gerekmektedir.

  73. Burak Can Polat dedi ki:

   İyi günler,

   Annem ile babam şu an boşanıyorlar. Anneannem SGK emeklisi idi ve 7 yıl önce vefat etti 2 yıl boyunca dedem anneannemin maaşını almaya devam etti. Dedem vefaf ettikten sonra maaş kesildi. Şimdi annem boşandıktan sonra anneannemin maaşını alabilir mi tekrar? 5 yıl boyunca kalan tutar toplu olarak ödenecek mi? Eğer olursa ne gibi adımlar izlememiz gerekecek?

   Diğer bir sorum da dedem ile ilgili. Dedem Almanya’dan emekli idi, duyduğuma göre bazı ülkeler ile anlaşmamız olduğunda o maaş da tekrar alınabiliyormuş. Bu doğru mudur? Doğru ise yine ne gibi işlemleri gerçekleştirmemiz gerekiyor? Not olarak ise dedem ilaçlarını vesaire SGK üzerinden karşılıyordu. Özel bir anlaşma vardı sanırım.

   Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

   Saygılar,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Burak Bey,

    Anenniz Sgk Emeklis annnenizden dolayı yetim maaşı alabilir. Bunun için en yakın sosyal güvenlik Merkezi emeklilik servisine müracaat edebilirsiniz. Emekli maaşı, maaş bağlanması için müracaat edilen süreden itibaren işlemeye başlar. Geriye dönük maaş alma hakkınız bulunmamaktadır.

    Dedeniz ile ilgili Almanyadaki işleyen prosudure göre yetim kızlara 27 yaşına kadar maaş bağlanmaktadır. 27 yaşını geçenler yetim maaşı alamazlar.

  74. Nazlı dedi ki:

   Merhaba
   Ben 3 sene önce boşandım. Babam Emekli Sandığı mensubuydu. Ben SSK lı çalışıyordum. Babamdan maaş bağlandı. Daha sonra tekrar evlendim. Babamın maaşı kesildi. Bu arada ben emekli oldum. Sorum Şu ;
   Tekrar boşandığım takdirde hem SSK dan kendi emekli maaşımı alıp hemde babamdan (emekli sandığı) dul ve yetim maaşı alabilirmiyim
   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nazlı Hanım,

    Sskdan emekli maaşı alırken aynı zamanda emekli sandığından yetim maaşı almaya devam edebilirsiniz.

  75. Kara3 dedi ki:

   Babam 27 eylül 2014 te vefat etti maaşını ablama bana anneme böldüler. Ablam evlenince maaşı kesildi. Bende 28 Nisa’n 2017 de işe girdim ve dilekçe göndererek maaşımın anneme geçmesini istedim. Fakat yarısı geçti nedenini bilmiyorum??? Şimdi benim işten çıktığım durum da ben tekrar babamdan almış olduğum maaşı alabilecek miyim ve eski aldığım miktar mı olacak bu ?

  76. Muhterem Çakar dedi ki:

   Merhaba. Daha önce de size yazmıstım.önümüzdeki ay maasımı alabileceğimi söylemistiniz. Bankaya gittim yatmamıs. Babam Bağkur emeklisi olarak 05.ocak.1994 tarihinde vefat etti. 31 Ağustos 2016 tarihine kadar maasını annem aldı. Ben SSK emeklisiyim. Müracaatta bulundum.Raporlarımın kabul edildiğini maasın bağlanacağını söylediler. Zaten bana 2015 tarihinde babamın maasından bağlamıslar.Bana bilgi verilmedi.Haberdar olmadım. SGK” DAN YAZI GELDİ.Müracaat tarihinden bu yana birikmis 6.833.31 TL olduğu.Annem adına 4.785.34. TL kesildiği bir sonraki ay 711.TL emekli maasımı alabileceğimi ifade ettiler. Kalan sadece 25 TL idi. 2016 Ekim ayında çıkan yasaya göre almamın mümkün olmadığını ama kasım 2016 da müracaatımı kabul ettiklerini. 2015 YILINDA ADIMA MAAS BAĞLANDI İSE YENİ ÇIKAN YASANIN GERİYE DÖNÜK İSLEM YAPAMAYACAĞINI, MAASIMI NEDEN ALAMADIĞIMI, İZLEYEBİLECEĞİM YOLU TARAFIMA BİLDİRMENİZİ SAYGILARIMLA ARZ EDERİM.

   1. Muhterem Çakar dedi ki:

    Sayın Danısman, benim soruma yanıt vermemissiniz. Cevap bekliyorum. Tesekkürler.

   2. Muhterem Çakar dedi ki:

    Cevap alamadım, bekliyorum, tesekkürler.

  77. Ece ipek dedi ki:

   1993 ten bu yana emekli sandığına bağlı öğretmen olarak çalışmaktayım. Babam da öğretmendi. Babamı 1977 de kaybettim ve 1993 e kadar emekli sandığından yetim maaşı aldım. Annemi de 2007 de kaybettim. Emekliliğimi hakettim. Bu yıl sonunda emekli olmayı düşünüyorum. Emekli maaşımla birlikte babadan yetim maaşı alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ece Hanım Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olduğunuzda yetim maaşı alma hakkını kaybedeceksiniz.

  78. Fatma dedi ki:

   Babam 2008 yilinda vefat etti.Ssk emeklisiydi.Annem vefat edene kadar (2016 )babamin maasindan yararlandi.Bosanma durumum soz konusu olursa bu maastan yararlanabilir miyim? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

  79. Sevtaps dedi ki:

   Cevap alamadim. Ben emekli sandigi emeklisiyim. Annem SSK emeklisi babam Emekli Sandigi emeklisi. Ben kendi emekli maasimi iptal ettirip babamin maasini alabiliyor muşum sanirim. Alirsam annemin maasini alabilir miyim? Yoksa hicbir sekilde maas alamiyor muyum?

  80. Ufuk dedi ki:

   ben 56 yaşında dul bir bayanım Kocamdan boşanınca babamdan dul yetim aylığı almaya başladım.Şimdi 2. evliliğimi yapacağım bu maaşın kesileceğini biliyorum nasıl bir yol uygulamalıyım.Ayrıca annemde babamdan babamdan maaş alıyor benden kesilen maaşın anneme faydası olur mu ? ayrıca bana ceyiz parası adı altında ödeme yapacaklar mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer ilk evliliğinizde çeyiz parası almadıysanız 2. evliliğinizde çeyiz parası alma hakkınız var. Evlendiğinizde çeyiz parası alırsanız 24 ay boyunca annenizin maaşı artmayacak. 24 ay sonunda sizin maaşınız yarısı annenize aktarılır.

    1. Gul dedi ki:

     Merhaba bnm babam kibristan emekli annem kardesim ve ben emekli maasini aliyoruz bn 24 yasindayim turkiyede bi iste sigortali calismaya basladim ve maasim kesilmedi oraya dilekce yazip anneme yansimasini soylesem yansir mi

  81. Yasemin dedi ki:

   72 yaşında maddi durumu olmayan sadece yaşlılık aylığı alan kalp ameliyatı geçirmiş bir erkek annesinin yada babasının kalan maaşı alabilir mi

  82. filiz dedi ki:

   Daha öncede sordum cevap alamadım..!dedem 1990 yılında öldü. emekli sandığına tabi idi.Annem yetim maaşıiçin 2011 yılında başvurduğunda ihya talebinde bulunmasını istemişlerdi ve bulundu.Belirlenen bedeli ödedi ve sonrasında 2011 yılı 9.ayında maaşı bağlandı.2013 yılı kasım ayında kesildi.Sebebini yazı ile sorduğumuzda ssk emeklisi olması sebebiyle dediler.sonrasında iş mahkemesinde dava açtık.dava neticesinde ihya talebinden sonra 5510 sayılı kanun sebebiyle ssk dan gelir elde ediyor diye yetim maaşı almaya hakkının bulunmadığı yönünde karar verildi.Temyiz ettik yargıtay 5434 e göre işlem yapılması gerektiğini ve idari yargıda dava açılmasıı gerektiğini belirterek usulden bozdu.Şimdi idari yargıda dava açılacak ancak merak ettiğim şey ihya edildiği zaman ihya tarihindeki kanun mu geçerli olur.Kazanılmış hak geri alınır mı? sonuçta dedem 2008 öncesinde öldü.Beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler..

   1. ayten dedi ki:

    benim tanidigim bir cok kadin ssk dan emekli oldugu halde, emekli sandigindan emekli olan babasindan da maas aliyor

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Ssk veya bağkur emeklisi dul ve yetim kadınlar Emekli sandığı emeklisi anne ve babasından yetim maaşı alabilirler.

  83. Gölge dedi ki:

   Merhaba ;
   Babam ikinci eşi ile boşanma aşamasındaydı fakat rahmetli oldu şimdi ondan kalan emekli maaşını eşi mi alacak yoksa ben bekar olarak ve aynı evde yaşadığım için bu haktan faydalanabilecek miyim?
   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Boşanma durumu sonuçlanmadıysa resmi eşi olarak gözüktüğünden emekli maaşını % 60 ını eşi % 30 unu siz alacaksınız. Eğer boşanmış olsaydı siz % 50 alacaktınız.

  84. aysel yıldız dedi ki:

   MERHABA
   2015 6. ayında bosandım baba parasına bas vurdum dosya gonderdım bosandıgıma dahı evrakları ama dosya kayboldu tekrar gonderın dedıler ve ben tekrar gonderdım ve yıne aynı yanıtı aldım ne yapmam gerek nasıl kıme basvurayım

  85. murat... dedi ki:

   hocam yazdığınız yorumlarda isim yazsanız bizde kime yazdığınızı bilsek

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Önerinizi dikkate alacağım Murat Bey

  86. murat... dedi ki:

   babam emekli sandığından emekli idi …. 3 ayda bir maaş alırdı ..babam maaşına 5 gun kala vefat etti . 4.700. tl 3 ayda aldığı para bankadan çeken olmadığı için emekli sandığına geri gitmiş ? 4 kardeşiz hepimiz 45.50.yaşlarındayız babamın son geri giden maaşını alabilirmiyiz ??? almak için öneriniz varmı… + bir erkek kardeşim 45 yaşında hiç bir sosyal guvencesi yok artı akli nengesi yok mababın emekli maaşını yada bakım parası olarak erkek kardeşimede bağlata bilirmiyiz ???

  87. Sevtap dedi ki:

   Cevap alamadim. Ben emekli sandigi emeklisiyim. Annem SSK emeklisi babam Emekli Sandigi emeklisi. Ben kendi emekli maasimi iptal ettirip babamin maasini alabiliyor muşum sanirim. Alirsam annemin maasini alabilir miyim? Yoksa hicbir sekilde maas alamiyor muyum?

  88. yalçın satılmış dedi ki:

   Ablam hiç evlenmedi. Fakat bir devlet kurumundan emekli kendisi maaş almaktadır. babamız 1999 da vefat etmiştir. bağkur emeklisidir.
   annemiz de 2015 de vefat etmiştir. daha önce babamızın maaşını annemiz sağ iken belli bir oranda alabilmekte idi. Annemiz de vefat ettiğinden dolayı; babamızdan ve annemizden hiç bir şekilde maaş alamamaktadır. ablamız. sorduğumuzda ablamızın maaşı asgari ücretten biraz yüksek olduğu için babamızın maaşını alamaz denmektedir. bu ne kadar doğru olmakla beraber yeni kanunlarda babamızın maaşını alması kesin olabilir mi. Hangi kuruma dilekçe vermesi gerekmektedir. Teşekkürler.

  89. Aslı dedi ki:

   Merhaba;

   Ben 1955 doğumluyum. Birkaç ay önce eşimden ayrıldım. 9 yıl kadar sigortalı olarak çalıştım, 2014 ‘den beri çalışmıyorum. Babam 1982 yılında vefat etti. Geçen yıla kadar annem, babamın emekli maaşını alıyordu ( babam bağkur emeklisi ). Annem’de geçen yıl vefat etti. Bu durumda babamın emekli maaşını ben alabilir miyim ? Ve tamamını alabilir miyim ? Ne kadar zamanda bağlanır ?

   Bir diğer sorum; babaannem Kız Enstitüsü Müdireliği yapmış. Şu an net bilgim yok fakat sanırım oda emekli. Babaannemin maaşını talep etmem de söz konusu olabilir mi ? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

   Saygılar.

  90. Nevin Ertürk dedi ki:

   eşimden 23-06-2017itibarıile ayrıldım.bugüne kadar hiçbir sosyal güvenlik kurumuna bağlı işte çalışmadımhalen de çalışmamaktayım.ölen babam emekli sandığı emeklisi idi adıma babamdan maaş bağlanması için yukarıdaki bilgileri içeren bir dilekçe ile Kamu GörevlileriEmeklilik Daire Başkanlığına başvurdum.öğrenmek istediklerim:1-bu dilekçe içeriği başvuru için yeterlimi?2-maaş bağlanma süresi ne kadar tahminen.çünki devam eden sağlık sorunlarım var. dilekçeyi göndreme tarihi:18-07-2017

  91. turker dedi ki:

   iyi günler babamve annem vefat etti üniversiede okuyorum babamın maasını alırken askere gittim ve kesildi suanda askerden geldim 24 yaşındayım okula devam ediyorum tekrardan babamdan maas alabilir miyim

  92. Ayşegül Özgen dedi ki:

   Iyi günler,

   Benim babam emekli sandığı emeklisiydi. 2001 yılında vefat etti, ben 2002 yilinda ssk dan emekli oldum, 2017 yılında boşandım ve babamdan yetim maaşi almak için müracaat ettim fakat işlemlerin hangi aşamada olduğunu sormak için Bimer‘e müracaat ettim, bana gelen cevapta kendi emekli maaşim olduğu için yetim maaşi alamiyacagim söylendi bu doğrumudur ben babamdan maaş alamazmiyim, halbuki sgk‘ya ilk gittiğimde alabileceğim söylenmisti

   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan babanızdan yetim maaşı alabilirsiniz. Eğer SSK veya Bağkur emeklisi olsaydı yetim maaşı alamayacaktınız.

  93. Ceyda Teksin dedi ki:

   Merhabalar iyi çalışmalar!
   Yaşlı komşumuz, rahmetli eşinden ssk maaşı alıyor. Rahmetli babası da bağkur emeklisiymiş. Acaba babamdan da alabilir miyim diye size soruyor.iyi çalışmalar…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinin ve babasının ölüm tarihlerini bildiriseniz daha doğru bir bilgilendirme yapabiliriz.

  94. Gül dedi ki:

   Merhaba eşimden yeni boşandım 20 gün oldu babamın maaşını almak istiyorum başvuru nerelere yapılıyor boşanma kağıdı ile başvuru yapabilirmiyim çünkü daha soyadım değişmedi nüfusta gözükmüyor çok geç oluyormuş soyadının yenilenmesi ne yapabilirim bana yardımcı olrmu sunuz

  95. EMİNE dedi ki:

   MERHABA BABAM bağkur emeklisi 1988 YILINDA VEFAT ETTİ BEN SSK DAN EMEKLİ OLDUM BABAMDAN ALDIĞIM MAAŞ KESİLDİ. İKİ MAAŞI DA ALABİLECEĞİMİ ŞİŞLİ BAĞKUR DAN SÖYLEMİŞLERDİ NEDEN KESİLDİ 2008 ÖNCESİ ANNE YADA BABA DAN BİRİ VEFAAT ETMİŞSSE ALABİLİR DİYOR ARAŞTIRDIĞIM YAZILARA GÖRE

  96. GAMZE dedi ki:

   MERHABA babam vefat etti ölmeden önce GSSaglık pirimi ödemiş ben o ödedigi paraları tekrar geri alabilirmiyim .Eşimden ayrıyım ama SSK’lı çalışıyorum . Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ?

  97. EMİNE dedi ki:

   MERHABA BABAM 1988 YILINDA VEFAT ETTİ BEN SSK DAN EMEKLİ OLDUM BABAMDAN ALDIĞIM MAAŞ KESİLDİ. İKİ MAAŞI DA ALABİLECEĞİMİ ŞİŞLİ BAĞKUR DAN SÖYLEMİŞLERDİ NEDEN KESİLDİ 2008 ÖNCESİ ANNE YADA BABA DAN BİRİ VEFAAT ETMİŞSSE ALABİLİR DİYOR ARAŞTIRDIĞIM YAZILARA GÖRE

  98. Cihan dedi ki:

   Kız çocukları devlet memuru olduğunda evlenmediginde ssk emeklisi vefat eden babadan yetim aylığı alamıyor mu

  99. Ayşegül dedi ki:

   Babam ssk emeklisiydi 2004 de vefat etti kızkardeşim maaşını alıyordu kendisi isteğe bağlı bağkurdan 2017 de malulen emekli oldu babamın emekli maaşını kazanılmış hak çerçevesinde almaya devam edebilir mi

  100. Oğuz dedi ki:

   Merhaba,Dedem 1992 yılında vefat etti.9 yılı aşkın bağkur ödemesi var.Babam 2011 yılında vefat etti emekli sandığına tabii idi.vermiş olduğunuz bilgilerden annemin dedemden ötürü emekli maaşı alabileceği sonucu çıkıyor.Bu bağlamda babamız 2011 yılında vefat ettiğine göre 5 yıllık toplu ödeme yapılması gerekmiyor mu? Şimdiden SGK dan devletimizden ve sizden Allah razı olsun der ,iyi günler dilerim.

  101. duygu dedi ki:

   merhabalar önce verdiğiniz yardımlar için teşekkürler…babamı 2015 senedınde kaybettık bağkur emeklisi…maasını annem alıyor bende bu sene basında sgk kurumundan emeklılığe hak kazandım fakat 978 tl gibi çok düşük bir maaaş baglandı.. son 3 yılımı istege baglı bağkurdan ödedim.. itirazım karşısında yanlışlık olmadıgını söylediler..çok komıl bir rakam neyse hocam..ben babamın maaşından alabilirmiyim..

  102. ismail dedi ki:

   Dedem bagkur emeklisi idi öldü..babam emekli sandigi emeklisi idi öldü…Annem babamin maasini aliyor dedemin maasini alabilir mi…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin hem babanızdan hem dedenizden emekli maaşı alma hakkı var. En yakın SGK merkezi emeklilik servisine başvurabilirsiniz.

  103. Sevtap dedi ki:

   Ben emekli sandigi emeklisiyim. Annem SSK emeklisi babam Emekli Sandigi emeklisi. Ben kendi emekli maasimi iptal ettirip babamin maasini alabiliyor muşum sanirim. Alirsam annemin maasini alabilir miyim? Yoksa hicbir sekilde maas alamiyor muyum?

  104. melis dedi ki:

   biz yaklaşık 3 yıl önce annemin annesinin yani ananemin maaşını aldık bize tam 1 yıl sonra dediler ki maaş kesildi bağlanınca bildirmeniz lazımdı. geri ödeyin dediler 14bin ₺ para çıkardılar ödedik bitti sayılır birkaç ayı kaldı son olarak. ananemin maaşını alamıyormuş annem böyle bir durum var mı ? bizim hiçbirşeyden haberimniz yoktu gerekli imzaları attık ve maaş bağlandı bize haber vermediniz ne demek biz bu parayı geri alabilirmiyiz? ankara genel müdürlüğe gitti hata yapılmasının imkanı olmadığını düşünüyoruz bizim hatamız olmayan birşeyden dolayı böyle birşey olması mümkün mü?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Anneden veya babadan maaş alma durumu Annenizin emekli veya çalışma durumuna göre değişim gösterir. Örneğin anneniz SSK veya Bağ-kur emeklisi ise Bağ-kur ve ssk emeklisi annesinden maaş alamaz. Ancak Emekli sandığı emeklisi olan anneden alabilir. Eğer anneniz Emekli sandığı emeklisi ise Hiç bir şekilde alamaz.

    1. melis dedi ki:

     ama bize maaş bağladılar. Alabiliyorsunuz dediler tam 1 yıl sonra alamıyorsunuz parayı geri verin dediler. Şimdi suç bizdemi

  105. harun dedi ki:

   babamdan kalan emekli, maaşı bu ay yatmadı halen öğrenciyim yaşım 23 nedenini öğrenebilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yüksek okulda öğreniminize devam ediyorsanız maaşınızın yatması devam etmeli. Kurum öğrenim dönemi sonlarında tedbiren donduruyor. Öğrenci belgenizi gönderip tekrar bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

  106. Sabire dedi ki:

   Merhaba.babam 1994 yilinda vefat etti.bagkurdan emekli idi.ben babamin maasini aliyordum.falat gecrn yil yani 2016 subat ayinda ssk dan emekli oldum.babamin maasi kesildi.birkac yerde okumustum babasi 2008 yilindan once vefat eden kuz çocukları bu maasi alabilirler diye. Bu parayada cidden cok ihyacim var eger hak ediyorsam nasil bir yol izlemeliyim.geri donus yaparsaniz cook sevinirim.saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz ssk lı babanız emekli sandığı emeklisi olsaydı Söylediğinizde haklıydınız. Ancak siz ssk lı babanız bağ kur emeklisi olduğundan yetim maaşı almaya devam edemezsiniz.

  107. Seda dedi ki:

   Merhaba,
   Babam ve Annem vefat etti. Ben tek bekar kızıyım. Babam yurt dışından emekli olmuştu (34 yıl çalıştı yurt dışında), Türkiyede çalıştığı
   gün sayısını çıkardım 612 gün.. şimdi yurt dışından borçlanma
   yapabiliriz ve emekli olursun diyorlar fakat bunun için 20 bin küsür TL
   ödeme yapmam gerekiyor.. bu ödeme için bankalar ile bir anlaşma
   yokmudur? kredi çeksem.. 20 bin küsür tl param olsa kenarda zaten
   emekli olmaya çalışmam.. kendiliğimden gidip kredi çekmek istedim
   (ihtiyaç kredisi) fakat onaylanmadı.. bu konuda lütfen bana yardımcı
   olurmusunuz? Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışı borçlanmasını yaptırın. Sonrasında devlet bankalarına müracaat ederseniz kredi çıkma olasılığı daha yüksek. Borlanmayı 3 ay içerisinde ödeme hakkınız var. Ödemezseniz borçlanmanız düşer. Eğer isterseniz sonra yine başvurabilirsiniz.

  108. berat dedi ki:

   biz yaklaşık 3 yıl önce annemin annesinin yani ananemin maaşını aldık bize tam 1 yıl sonra dediler ki maaş kesildi bağlanınca bildirmeniz lazımdı. geri ödeyin dediler 14bin ₺ para çıkardılar ödedik bitti sayılır birkaç ayı kaldı son olarak. ananemin maaşını alamıyormuş annem böyle bir durum var mı ? bizim hiçbirşeyden haberimniz yoktu gerekli imzaları attık ve maaş bağlandı bize haber vermediniz ne demek biz bu parayı geri alabilirmiyiz?

   1. berat dedi ki:

    ankara genel müdürlüğe gitti hata yapılmasının imkanı olmadığını düşünüyoruz bizim hatamız olmayan birşeyden dolayı böyle birşey olması mümkün mü?

  109. Ali akbaş dedi ki:

   Babamdan kalan ayligi aliyordum . 18 e girince kesildi. Ankara sgk kurumuna bi dilekce yazdim maasim tekrar
   Baglandi.1 yil gecti simdi kesildi.fakat bn hala yuksek ogretime dewam etmekteyim.bu maasi nasil tekrar alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kurum öğretim yılın sonunda maaşı tedbiren kesiyor. Tekrar dilekçe ekinde öğrenci belgenizle bildirim yapmalısınız.

  110. berat dedi ki:

   iyi günler annem babasının maaşını alması gerekiyor fakat güncel tutarını bilmiyoruz. bunu nerden öğrenebiliriz 39 yıl eczacı kalfası veya eczacılık yapmış bir insan kendisi. 1/3 yada 3/1 den emekli. Yardımlarınızı bekliyoruz iyi geceler.

  111. berat dedi ki:

   az önce bir soru sormuştum teşekkür ederim değerli cevabınız için. Peki annemin babası vefat etti. onun maaşını nasıl öğrenebiliriz hem kendi hem de babasının maaşını alabilir demiştiniz. bu maaşı sorgulayabilceğim hiçbiryer yok annemin babasının yani dedemin sicil nosu var 39 yıllık eczacı kalfası idi eczacı da olabilir. nasıl sorgulatabiliriz. 3/1 yada 1/3 dereceleri tam olarak bilmiyorum. Allah razı olsun

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta numarası var ise onunla yok ise nüfus müdürlüğünden bilgilerini talep edip alacağınız belge ile Sosyal Güvenlik Merkezlerinden bilgilerine ulaşabilirsiniz.

  112. Adile kurt dedi ki:

   Boşandım acaba benim için babamın emekli maaşında bir artış olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz çok anlaşışır olmadığından cevap veremiyoruz.

    1. Adile Kurt dedi ki:

     Eşimden ayrıldımve baba evine döndüm.babam işçi emeklisi ben tekrar babamın sigortasından yararlanmaya başladım.
     acaba babamın emekli maaşında da artış olur mu? bunun için nereye baş vurmam gerekiyor?
     teşekürler.

  113. Tülay dedi ki:

   Merhaba. 23 yıldır kesintisiz SGK lı olarak çalışıyorum. işten ayrılmak istiyorum. bekarım. işten çıktığımda Vefat eden babamdan maaş almak için başvuru yapacağım. Bu arada annem babamdan maaş alıyor. Birinci Sorum ben de babamdan maaş alırsam annemin maaşı düşer mi.
   İkinci sorum prim günlerim doldu 7 yıl sonra emekli maaşı alabileceğim. Benim babamdan alacağım maaş 7 yıl sonra alacağım emekli maaşını etkiler mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olana kadar babanızdan yetim maaşı alabilirsiniz. Yetim maaşı almanız emekli maaşınızı etkilemez. Siz de talepte bulunursanız annenizin maaşı yaklaşık % 10 oranında düşer. Örneğin anneniz 750 tl maaş alıyorsa 600 tl ye düşer. Bununla birlikte bu hesaba göre siz de 300 tl alırsınız. Toplamda aldığınız maaş 900 tl yapar.

  114. olgun dedi ki:

   babam emekli sandigindan emekli oldu ve vefat etti annem babasinin ssk emeklisinden yetim ayligi alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz hem babanızdan hem de dedenizden maaş alma hakkına sahip. Her ikisinden de emekli maaşı alabilir.

  115. berat dedi ki:

   iyi günler benim annem sgk dan emekli . ananem de sgk dedem ise emekli sandığından emekli ananem 2012 de dedem 2001 de vefat ettiler. annemin emekli aylıgı 1700 ama icradan kesilen para var elimize 900tl civarı geçiyor. ananem 1600-1700 tl arası alıyor dedem 3 aylık yaklaşık 8-9 yıl önce 3 ayda bir 3500 tl civarı alıyordu. vefat ettiği için ananem alıyordu yani. annem 2011 den beri emekli. sorum şu annem 2 maaşıda alabiliyor mu ?kendi maaşından feragat etmek zorunda mı? o maaşları alırsa nafaka kesilir mi(babam aylık 200 tl ödüyor 2 kardeşim 20 yaşındayız).Lütfen yardımcı olun

   1. berat dedi ki:

    annem ve babam ayrı yaşıyorlar 2000 yılında ayrıldılar

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dedeniz Emekli sandığı emeklisi olduğundan anneniz dedenizden yetim maaşı alma hakkına sahip. Bağlanacak emekli maaşı nafakayı etkilemez. anneniz hem kendi hem babasının maaşını alabilir. Dedenizin aylığının bağlanması için kuruma başvuru yapabilirsiniz.

    1. berat dedi ki:

     6. sayfada bir sorunum daha var bakabilir misiniz rica etsem

  116. Emre dedi ki:

   Merhaba,
   Ben Ssk emeklisi babamdan geçtiğimiz aya ( Haziran ) kadar ölüm aylığı alıyordum. Maaşın okul durumundan dolayı kesildiğini söylediler. 25 yaşın altında ve yükseköğrenimime devam ettiğimi söyledim. Öğrenci belgesi ile dilekçe örneğini Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığı’na ibraz ettim. Aradan nerdeyse 1 ay geçmesine rağmen ne alamadığım haziran ayı ne de bu temmuz ayı herhangi bir maaş hesabıma yansımadı. Gerekli yerlere günlerdir ve defalarca telefon ediyorum, yalnız herhangi biri çıkmıyor. Şimdi ne yapmam gerekiyor.Maaşın yeniden bağlanma işlemlerinde karşı taraftan tarafıma yazımı göndermeleri lazım ? Ya da önceden PTT den alıyordum. Yine ordan mı almaya devam edeceğim ? Şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvurunuzu E- devletten de takip edebilirsiniz. Öğrenci belgeniz sisteme yaniden işlendikten sonra almadığınız maaşlarda hesabınıza yatacaktır. Sonuçlandığına dair yazı tarafınıza gönderilecektir. Maaşınızı PTT den almaya devam edeceksiniz.

  117. Cem Ture dedi ki:

   Yararlı Bilgiler İçin öncelikle teşekkür ederim.
   İsmim Cem, Babam 92 yılında vefat etti vefat ettiğinde emekliydi. Anneme maaş bağlandı.
   Şu anda ben %74 Engelliyim ve emekliyim.
   a) Babamın emekli maaşı üzerinden yetim maaşı alabilirmiyim.
   b) Anne Babanın ikisinin de vefat etmesi durumunda yetim maaşı alabilirmiyim?
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olduğunuzdan yetim maaşı alamazsınız.

  118. İpek dedi ki:

   Merhaba,

   Sgk dan yetim aylığı almaktayım. Kendi işimi kurmak isteyip Bağkurlu olduğum takdirde babamdan aldığım Sgk yetim maaşım kesilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bag-kurlu olarak ticari faaliyete başladığınızda yetim maaşınız kesilecektir.

  119. Nihan Tartı dedi ki:

   merhaba, emekli saldığından emekli oluyorum. Dulum. Babam da emekli sandığından emekliydi. Vefat etti. Maaşını alabiliyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olduğunuzda Emekli sandığı emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  120. NUR BAYRAM dedi ki:

   MERHABA vefat eden dedemin emekli sandığından maaşını 15 senedir küçük teyzem alıyordu.Babam 2007 agustosta vefat etti .Ssk emeklisiydi. Annem şimdiye kadar teyzemin maaşı bölünür diye başvurmadı.Teyzeme konuyu açınca kabul etmemiş. Merak ettiğim annemde maaş talep ederse teyzemin maaşı ne kadar düşer?. Annem toplu para alabilirmi? TEŞEKKÜR EDERİM…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz dedenizden yetim maaşı alabilir. Anneniz başvurduğunda teyzenizin maaşı çok fazla düşmez. Çünkü teyzeniz mevcut durumda;

    Tek yetim olması halinde % 50 oranında maaş alıyor.

    Annenizle birlikte ise;

    İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80, oranında yetim maaşı alacaklar.

  121. hakan dedi ki:

   babam 2016 yılında vefat etti anneme vefat nedeniyle emekli maaşı bağlandı.(emekli sandığı). dedem ise 2013 yılında vefat etti kendisi yurt dışı emeklisi.
   babam memur olduğu için annem her iki maaşı alabilir dediler bizi bu konuda biligelndirirmisiniz. şimiden teşekkürler

  122. Nuray kabak dedi ki:

   Sigortalı çalışan bir bayanım eşimden ayrıldım rahmetli babam emekli sandığından emeklidir, onun maaşını alabilir miyim ve ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz? (Ben ssk’lıyım babam ise emekli sandığı…)

  123. Handan dedi ki:

   Merhaba, ben emekli sandığı çalışanıyım. Dulum. Annem ve babam vefat ettiler. Annem SSK babam Bağkur emeklisiydi. Ben bu nedenle maaşlarını alamıyorum. Eğer ben bağkur ya da SSk olsaydım alabilirmişim. Bu işte bir terslik yok mu? 2008 öncesi alınabiliyormuş. Yeniden düzenlenme gibi bir çalışma var mı acaba ? Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Arz ettiğiniz konu doğrudur 2008 sonrası çıkan kanun ile dediğiniz gibi emekli sandığı emeklileri SSk ve Bağkur emeklisi anne veya babadan yetim maaşı alamıyor. Henüz bununla ilgili bir düzenleme yok.

  124. gökhan dedi ki:

   merhaba,

   annem ssk emeklisiydi vefat etti, vefat ettiğinde ben öğrenciydim ve babam evlenmişti ancak evlendiğini bildirmemiş ve benim almam gereken parayı da almış. ssk bu parayı babamdan geri istiyor ben bu parayı alabilir miyim, ne yapmalıyım sonuçta benim hakkım

  125. Sunay dedi ki:

   Merhaba,Babam Bagkur dan emekliydi.şubat 2017 de verfat etti.Almanyada yaşıyorum.yıllar önce boşandım ve sıgırtlı olarak calısıyorum.calıştıgım icin babamın emekli maalı icğn basvurmadım.fakat merak ettigim aynı iş yerındeki arkadasım babasından 2014 yılına kadar ,yani evlenen kadar maas aldı ve üstelık yurtdısında sıgortalı olarak calıstıgıda belirtildi.maas evlenene kadar devam etti üstelik ceyız parasıda aldı.bu peki nasıl olabılıyor?

  126. Mehmet Bıyıklı dedi ki:

   %60 engelli, 49 yaşında evli erkeğim.Eşim memur, ben çalışmıyorum.Hiçbir gelirim yok.Annem sgk dan dul maaşı alıyor.Bu durumda, annemin maaşından hak talep edebilir miyim?

  127. Burak dedi ki:

   Merhaba

   Banam memur emeklisi (4c) yetim maaşı almaktayım. Annemde 4 a dan emekli o da babamim üzerinden maaş alıyor. Ben 2 ay sonra mezun olacam. Benim maaşımın ne kadarı kesilip anneme aktarılacak? Ve bunun için ne yapmam lazım

  128. Meral dedi ki:

   Merhaba babam vefat edeli 10 yıl oldu ben yurt dışında yaşıyorum 20 yıl önce eşimden ayrıldım Müracat etsem babamın emekli maşını alabilirmiyim? Ne tür işlem yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışından bir geliriniz var ise babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  129. Ayşe dedi ki:

   Babam bağkur emeklisi 3 sene önce vefat etti annem de geçen sene vefat etti ben boşandım babamın maaşını alabilir miyim,alabilirsem ne oranda,çalışmıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece siz alacaksanız % 50 oranında alacaksınız. Tek anneniz alırken % 75 alıyordu annenizin maaşını biliyorsanız güncel duruma göre hesaplayabilirsiniz.

  130. Seda dedi ki:

   merhaba biz 4 kız kardeşiz babamız vefat ettiği içi ölüm aylığı alıyorduk iki ablam memur olduktan sonra maaşları kesilip anneme devredildi bende sigortalı bir işte çalışmaya başladım 1 ay oldu benim maasım kesildi anneme yansımadı bu konuda bilgi alabilir miyim

  131. hülya çamlıbel dedi ki:

   ben memur emeklisiyim, eşimden ayrıldım. Babam da memur emeklisi idi,2008 yılında vefat etti. Ondan emekli maaşı alabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli Sandığı emeklisi olan kız çocuğu babasından dolayı Emekli Sandığından ne de SSK veya Bağ-Kur’dan yetim aylığı alması mümkün değil.

  132. hasret dedi ki:

   merhabalar babam emekli sandığından emekli olmuştu babam 2008 de vefat etti ben sigortalı bir işte çalışıyorum ben bu yıl 29/06/2017 de eşimden ayrıldım ben hem sigortalı bir işte çalışıp hemde babamın maaşını alabilir miyim birde babadan dolayı toplu para alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığınız sürece yetim maaşı alamazsınız. Çalışmayıp yetim maaşı almak için başvuru yaparsanız. Başvuru yaptıktan sonraki süreler için yetim maaşı alırsınız. Başvurudan önceki dönemler için ödeme yapılmaz.

    1. Ali Bayram dedi ki:

     bu yanit olmadi gibi.

  133. ANNEM 18.7.2017 DE VEFAT ETTİ.KIZ KARDEŞİM 55 YAŞINDA SSK DAN KENDİ EMEKLİ MAAŞI ALIYOR…ANNEMİN KENDİSİNDEN BAĞKURU ,KOCASINDAN SSK MAAŞI VARDI….KIZKARDEŞİM BU DURUMDA ANNNEMİN BAĞKUR MAAŞINDAN YARARLANABİLİRMİ….

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kız kardeşiniz SSk dan emekli olduğundan ve Anne ve babası bağkur ve ssk emeklisi olduğundan ikisinden de yetim maaşı alamaz.

  134. PELİN dedi ki:

   EMEKLİ SANDIĞINDA EMEKLİ OLAN BEKAR BAYN BABASINDAN BAĞKUR EMEKLİ MAAŞ ALBİLİRMİ

   1. PELİN dedi ki:

    ölen babası için emekli maaş alabilirmi

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olan kadınlar ssk veya bağkur emeklisi babasından yetim maaşı alamazlar

  135. emrah dedi ki:

   merhaba boyle guzel bir platformda bize duzgun bilgiler verdiğiniz için tesekkurler benim sorum soyle dedem bağkur emeklisi 2007 yılında vefat etti annem babmın üzerinden emekli sandığından maas almakta su an basvursak dedemin uzerindende maas alabilir mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba, Teşekkür ederiz.

    Annenizin hem eşinden hem babasından yetim maaşı alma hakkı mevcut. İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine başvuruda bulunabilirsiniz

  136. filiz dedi ki:

   dedem 1990 yılında öldü. emekli sandığına tabi idi.Annem yetim maaşıiçin 2011 yılında başvurduğunda ihya talebinde bulunmasını istemişlerdi ve bulundu.Belirlenen bedeli ödedi ve sonrasında 2011 yılı 9.ayında maaşı bağlandı.2013 yılı kasım ayında kesildi.Sebebini yazı ile sorduğumuzda ssk emeklisi olması sebebiyle dediler.sonrasında iş mahkemesinde dava açtık.dava neticesinde ihya talebinden sonra 5510 sayılı kanun sebebiyle ssk dan gelir elde ediyor diye yetim maaşı almaya hakkının bulunmadığı yönünde karar verildi.Temyiz ettik yargıtay 5434 e göre işlem yapılması gerektiğini ve idari yargıda dava açılmasıı gerektiğini belirterek usulden bozdu.Şimdi idari yargıda dava açılacak ancak merak ettiğim şey ihya edildiği zaman ihya tarihindeki kanun mu geçerli olur.Kazanılmış hak geri alınır mı? sonuçta dedem 2008 öncesinde öldü.Beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler..

  137. tahsin dedi ki:

   Merhaba

   Dedem (annemin babası)Eylül 2015 tarihinde vefat etti.Eşi de daha önce vefat etmişti.Annemler 9 kardeş ve 3 ü kız.Teyzelerimden herhangi biri için veya annem için dedemin maaşını talep edebilir miyim devletten ? Bir teyzem kocasının ölümünden dolayı eşinin maaşını alıyor ancak diğer teyzem ve annem ev hanımı.Sizce kabul edilir mi başvurum ? Nasıl bir yol izlemem gerekir konuyla ilgili.

   1. tahsin dedi ki:

    yazmayı unutmuşum.dedem ssk emeklisiydi

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz ve teyzeniz dul ise ikisi içinde yetim maaşı başvurusunda bulunabilirsiniz. Yetim maaşı için çalışmıyor ve evli olmaması yeterli.

    1. tahsin dedi ki:

     Ancak teyzem,eniştem vefat ettiği için onun maaşını alıyor.Dedemin maaşı ile birlikte ikisini de alabilir mi ?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Teyzenize eniştenizden 2008 sonrası maaş bağlandıysa yetim maaşı alamaz. Ama siz anneniz için başvuru yaparken Teyzeniz için de başvurabilirsiniz. Sigortalılık statüsüne göre maaş bağlanma işlemleri değişiyor.

  138. Erkan dedi ki:

   Merhaba,
   Dedem Bağkur’luydu 1980 yılında vefat etti,
   Babam SSK emeklisiydi 1992 yılında vefat etti,
   Annem babamdan dul aylığı alıyor,
   Babasından da aylık alabilir mi,herhangi bir işte çalışmıyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın ve dedenizin ölüm yılları 2008 öncesi olduğundan her ikisinden de emekli maaşı alabilir. Sosyal Güvenlik Merkezine başvurabilirsiniz.

  139. Fatoş dedi ki:

   Merhaba babam 2010da vefat ettikten sonra annem dul maaşı almaya başladı gecen ay dedem vefat etti. Annem dedemden yetim maasi almak icin basvurabilir mi? Bu arad hem babam hem dedem bagkir emeklisi idi. Cevabiniz icin teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz hem eşinin hem babasının maaşını aynı anda alamaz. Hangi maaş yüksek ise onu tercih edebilir.

  140. Kerim dedi ki:

   Merhaba,

   2013 yılında babam vefat etti. SSK’dan emekliydi ve ben şuanda 2 yıllık üniversite okuyorum. Fakat alttan çok dersim kaldı ayriyetten 2. sınıfım yaşım 20. Okulumu dondursam veyahut sigortalı bir işe girsem rahmetli babamdan aldığım maaş kesilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Okulunuzu dondurursanız veya sigortalı işe başlarsanız yetim maaşınız kesilir. ancak tekrar öğrenciliğe devam ederseniz 25 yaşına kadar yetim maaşı almaya devam edersiniz.

    1. Kerim dedi ki:

     Ben şuan 2 senelik okulu 2. senesini bitirdim fakat 1. ve 2. sınıftan derslerim kaldı. Önümüzdeki sene okula devam etsem maaşım 25 yaşına kadar devam eder dimi ?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Yüksek okulda okuduğunuz ve 25 yaşını doldurmadığınız sürece yetim maaşınız devam eder. 2 senelik okul için 2 sene boyunca yetim maaşı ödenir gibi bir kanun yok. Öğrenci belgenizi kuruma göndermeyi unutmayın.

  141. pinar dedi ki:

   Merhaba benim soyle bu sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.babam memur emeklisiydi fakat 2009 yılında vefat etti. Biz annem ve toplam 3 cocuk babamın maaşından yararlaniyoruz. Ben 6 7 yıldır sigortalı çalışıyorum.simdi evlenicem ve maasimi anneme devretmek istiyorum bunun için ne yapmam gerek 25 gun sonra nikahim olcak gec kaldim mi bunun için acaba ne yapmam nereye basvurmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim tskler şimdiden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer isterseniz nikahtan sonra çeyiz parası talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumda aldığınız maaş 12 sonunda annenize devrolur. Çeyiz parası talebiniz olmazsa siz evlendikten sonra En yakın Sosyal Güvenlik kurumuna giderek durumu dilekçe ile bildirirseniz 1 ay içinde maaşınız yasal oranlara göre anneniz ve kardeşlerinize pay edilir.

  142. Kübra dedi ki:

   Merhaba
   Kendim sskdan emekliyim. Ben boşandım dulum . Babamda vefat etti sskdan emekliydi . Yetim aylığı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz ssk emeklisi olduğunuzdan; ssk emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  143. Emel dedi ki:

   Mrb…ben 2001 yilinda emekli sandığından emekli oldum.2014 yilinda esimden bosandim.bagkur emeklisi olan ve 14.07.2000 yilinda vefat eden babamdan yetim aylığı baglanabilirmi?(AYM nin 5434 sayılı yasada ki duruma göre)..teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    AYM nin iptal kararı SSk veya Bağkur emeklisi kadınların anne veya babası Emekli sandığı emeklisi ise geçerli. Yani siz emekli sandığı emeklisi olduğunuzdan Bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız

  144. Selma Kivrik dedi ki:

   Merhaba, 17-07-2017
   2013, Babamin vefaati sonrasi, annem ve kiz kardesim dul ve yetim maasi aliyor
   Bende dulum fakat Hollandada yasiyorum ve orada malulen emekli maasi aliyorum, evli degilim.
   Benimde babamdan maas hakkim varmidir? Varsa anneme kiz kardesimim maasi etkilenirmi?
   Saygilarimla,
   Selma Kivrik

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yabancı ülkede maaş veyahut sosyal yadım alanların Türkiye den yetim maaşı alma hakkı bulunmamaktadır.

  145. SElma dedi ki:

   memur olarak 24 yılldır çalışıyorum. Ailemden anam babam vefat etti. Babam 1983 yılında vefat etti. Sanırım 1970 veya 1972 yılı demirci ustası olarak askeriyeden ( Ağır bakım ) memur emeklisiydi. 1989 ekim ayından itibaren toplamda 2 yıl 6 ay 1 gün sigortalı olarak çalıştım. 1993 yılı 19 ocakta memur olarak çalışmaktayım. Annem 14 ocak 2017 de vefat etti. Bende evli değilim. Babam emekli sandığından emekliydi. Babamın maaşını alabilirmiyim. Veya ben emekli olduğumda memur emeklisi maaşım yanında , yetim maaşı alabilirmiyim. İki maaş alanları duyuyorum . Ben iş mahkemesine başvurarak alabilirmiyim. Ya da emekli olduğumda emekli sandığı maaşımı ve babamın emekli maaşını alabilmem için nasıl bir yol olmalıdır.

  146. Fatma emel kaya dedi ki:

   58 yasında bayanım.1600 günle sgk dan emekli oldum.Bağkur emeklisi olan babam 1995 de vefat ettığinden emekli maasını annem alıyor.Benim babamdan yetım maaşı alma hakkım varmı?

  147. Sıdıka yıldız dedi ki:

   Merhaba ben malulen emekliyim, bayanım. Babam vefat ettinbabamın emekli maaşını alabilir miyim ? Koşulları nedir? Malulen emekli maaşım kesilir mi? İkisinden birini tercih etme hakkım var mı? Teşekkürler

  148. Ecvet aktaş dedi ki:

   Ben % 83 hastaliktan engelli bir beyim ssk akrabalar tarafindan yatirilarak 1800 gunden emekli oldum babam vefat etti ondan kalan bagkur ayligini bende alabilirmiyim uvey annemde var eger alabilmem mumkunse nasil nereye muracaat etmem gerekir bilgi verirseniz sevinirim tskurler simdiden

  149. Hasan dedi ki:

   Bu ülkenin saçmalığı bitmeyecekmi yıllarca baban emekli placamdiye canını versin sonrada tam emekli olunca hayatını kaybetsin sonrası neymiş sen yetişkinsin senin işinvar senin yaşınbüyük eee o hak kime kalıyor iyi vatandaşa borç çıkarmasını bilirsiniz böyle hallarıda bünyenizde yemekiçinde alırsınız başka nekaldı donumuzda kalmadı vatandaşı isyana cinnete sürüklüyorsunuz. Yeter artık bırakın barin insanların anadan babadan kalan hakları alsınlar zaten geçinmek imkansız çöple verip kazanla alıyorsunuz bari haklarımızı elimizden almayın biraz vijdana gelin

  150. Meryem dedi ki:

   Merhaba

   esimin türkiyede sigorta baslangici vardi almanyadan emekli oldu türkiyeden emekli olmadan 10 yil önce vefat etti ben esi olarak türkiyeden emekli maasini alabilirmiyim

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.