• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI


  emeklilikte prime takılanlar

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bir kişinin babası vefat etme durumunda o kişinin babasının emekli maaşını alması için gerekli olan koşulları anlatacağız. Bir diğer deyişle babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir sizlere aktardık. Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. İşte bu şartlar sağlandıktan sonra ise emekli maaşı almak için gerekli durumları yapıp başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gereklidir. Daha sonra ise bir müddet geçecek ve gerekli her türlü şartı sağladığınız öngürülürse emekli maaşını alabilirsiniz. İşte bu yüzden bu şartların veya koşulların önemi oldukça çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.


  Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

  • İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
  • Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
  • Çocuklar ayrıca 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Ancak kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

  Babadan emekli maaşı alma koşullarını sizlere aktardık. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Dogus dedi ki:

   Merhabalar ben babamdan kalan emekli maaşını alıyorumda aldığım maaş 25 yaşına kadar diyor yani bu 25 yaşını doldurup 26 olunca mı kesilecek yoksa 24 ü bitirip 25 olduğum gibi mi kesilecek bu konu hakkında bi türlü bilgi alamadım yardımcı olabilir misiniz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız 25 yaşını doldurduğunuz tarihte sonlanacak. Yani 26 yaşına girdiğinizde.

  2. nesrin maltar dedi ki:

   almanyada yasayan, 52 yasinda esinden bosanmis,meslek ögrenen bayanim,babam 20 yil önce vefat etti ve türkiyeden emekliydi..annem babamin emekli maasini aliyor. benimde dul kiz evladi olarak almaya hakkim varmi ? ve gecen süre icin toplu olarak alma hakkim varmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Almanya da sosyal yardımlar dahil hiçbir geliriniz yoksa Türkiye den babanızdan maaş alabilirsiniz. Maaşınız başvurduğunuz tarihten itibaren başlar toplu para ödemesi yapılmaz.

  3. Mübeccel yıldırımer dedi ki:

   Selam,
   üçüncü kere boşanan ve çalışmayan 65 yaşındaki bir yetim bayan olarak, emekli sandığından emekli olan rahmetli babamdan maaş alabilir miyim?
   Saygılar
   MübeccelYıldırımer

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alabilirsiniz.

  4. tuba dedi ki:

   merhaba ben 5 yıl oldu eşimden ayrıyım .babam ise bağkur emeklisi olarak 2018 mart ayında vefat etti..şu anda ücretli ğretmenlik yapıyorum.acaba acaba babamdan bana aylık bağlanırmı acil cevap teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Herhangi bir sigortaya tabi çalışıyorsanız yetim maaşı alamasınız.

  5. Ahmet dedi ki:

   Eşinden ayrılmış hiç sigortası olmayan bir bayan 1 Ekim 2008den önce ölmüş SSKlı babasının ve 1 Ekim 2008den sonra ölmüş SSKlı Annesinin maaşını alabilirmi? Yada Başvuruda bulunabilirmi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkisinden de maaş alma hakkı mevcut. maaş alan sayısına göre oran değişmektedir. Oranlar için https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  6. Nuriye dedi ki:

   Ben SSK emeklisiyim babam Bağkur emeklisi 1995 yılında vefat etti yetim maaşı alabilirmiyim. Tesekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  7. AYŞE dedi ki:

   EŞİNDEN BOŞANMIŞ 657 MEMUR,EMEKLİSİ BAYANIM,VEFAT EDEN BABAM SSK EMEKLİSİ İDİ,ŞİMDİ TARAFIMA HERHANGİ BİR MAAŞ BAĞLANIRMI

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan maaş alamazsınız.

    1. Gülşen Karaveli dedi ki:

     Bende aynı durumdayım bu haksızlık kendimiz çalışıp emekli sandığından emekli olduğumuz için neden öyle oluyor.Hayatında hiç çalışmamış bir insan 3 tane maaş alırken biz emekli sandığına bağlı çalıştığımız için cezalandırılıyormuyuz.

  8. Ünal dedi ki:

   Eşimle bir kaç önce boşandık
   Çocukların velayeti eşimde kaldı
   Ölümüm halinde çocuklar maaş alabilirmi
   Şartları nelerdir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Velayet önemli değil. Vefat halinde her halükarda çocuklarınız maaş alabilecek.

  9. Ceyda dedi ki:

   Annem ve ben ssk dan emekli olup vefat eden babamın parasını alıyorduk ama annem sonradan kendi babasının maaşını almaya başladı oda bağkurdan emekli şimdi annemin dul parası bana mı devralmış oluyor yani ben tek yetim olarak %50 sini mı almış oluyorum

  10. Mec saglam dedi ki:

   Babasi %60,engelli maasi aliyordu vefat etti babasini engelli maasini 14 yasindaki cocugu alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    %60 emeklilikten malulen emekli oldu ise çocuğu alabilir. Ancak Sadece engelli maaşı alıyorsa emekli maaşı oğluna geçmeyecektir.

  11. Ayşe Uslu dedi ki:

   Kardeşim bakımevinde, engelli aylığı kesildi. Ona babamın Bağkur aylığını bağlatabilir miyim verirler mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    %60 engelli oranını geçiyorsa babadan maaş alabilir.

  12. Meri dedi ki:

   Emekli bir kadın vefat eden eşinden de para alıyor. Vefat eden babasından da para alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşin ve babanın sigortalık durumu ve vefat yıllarına göre değişkenlik göstermektedir.

    1. HAKAN ERCAN dedi ki:

     ANNEM EŞİNDEN AYRILDI ŞU AN İÇİN 32 GÜN GEÇTİ BAŞVURALI EVRAKLAR ANKARA’YA PTT KANALI İLE GİTTİ. VEFAT EDEN DEDEMDEN EMEKLİ MAAŞINI NE ZAMAN ALMAYA BAŞLAR BİLGİ VERİR MİSİN?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Maaş bağlanma işlemleri 45-60 gün sürmektedir.

  13. Sevim dedi ki:

   3 sene önce eşimi kaybettim, eşim diyanet islerinden memurdu.eşim vefat etti onun maasını aliyorum. Babamda bu sene vefat etti oda bağ kur emeklisiydi onunda maasını alabilir miyim? Annem hala yasiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın maaşını da alabilirsiniz.

    1. Sevim dedi ki:

     Miktarı ne kadardır?

  14. ALİME AYDIN dedi ki:

   Babam sigorta emeklisi iken vefat etti.annem babamdan dolayı emekli aylığını alıyordu.ancak 3 yıl önce annemi de kaybettik. ben ve kız kardeşim emekli sandığına bağlı resmi kurumda çalışıyorken ben emekli oldum kız kardeşim halen çalışıyor. ikimizde eşlerimizden ayrıldık. babamın emeli maaşını alabilirmiyiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığına bağlı çalışma ve emekli olmanızdan dolayı yetim maaşı alamazsınız.

  15. şenay dedi ki:

   Yurt dışına çıktığımda ki temelli olarak taşındım esnaflık yapan babamdan aldığım maaşım bir süre sonra kesildi. Türkiyede çalışırken kesilmeyen maaş neden yurt dışına çıktıktan sonra kesildi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışında aldığınz düzenli bir maaşınız var ise Türkiye den emekli maaşınız kesilir.

  16. Simay dedi ki:

   Ben 12 yıldır babamın maaşını alıyorum ablam da boşanacak çocuğu üniversitede doçent o da benim maaşının yarısını alacakmış böyle bir hakkı var mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer kendisine ait bir geliri yok ise Çocuğunun geliri durumu değiştirmez. Ancak sizin maaşınızın da yarısını alamaz. Maaş bağlanma oranları ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  17. Sedef dedi ki:

   Babam ocakta vefat etti , kardeşim ve ben maaş alırken kardeşiminki kesildi benimki devam ediyor . Kardeşim liseyi yeni bitirdi 2 ay yattı sonra kesildi bunun sebebi nedir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    18 yaşını dolduran erkek çocukların Yüksek öğrenime devam etmemeleri halinde maaşları kesilir.

  18. Ayşe dedi ki:

   Merhaba babam vefat etti anneme emekli maaşı bağlandı ama benim öyle bi hakkım yokmuş bana verilmesi gereken maaşta anneme yatıyormuş eğer ben almak istersem omdan kesip bana vereceklermiş yardımcı olurmusunuz maaşın bağlanması için ne yapmam gerek nereye başvurmam lazım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sizinde yetim maaşı alma hakkınz mevcut. Size ödenecek maaşın tamamı annennizden kesilmiyor. Yarısı annenizden kesiliyor. Emekli maaşı bağlanma oranlarınile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  19. Seyda dedi ki:

   Merhaba Babam 1989 yılında vefaat etti yıllardır almakta olduğum Bağkur maaşım bir süredir tarafıma ödenmiyor. Benim çalışıyor olmam babamdan maaş almama engelmi . Daha öncedende çalıştığım halde aldığım maaşım neden şimdi kesildi sizce ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışan yetimlerden sadece emekli sandığı emeklisinden maaş alanlar maaş almaya devam edebiliyor.

    1. Seyda dedi ki:

     Babam esnaftı ve erken yaşta vefaat etti ödenmekte olan maaş aniden kesildi yeni bir maddeye dayanarakmı ödenmiyor maaşım. Bilgilendirdiğiniz i.in teşekkür ederim.

  20. Kadir dedi ki:

   Merhabalar annem ve babam boşandılar annemin babası 2104 yılında vefat etti ve emekli sandığından emekliydi annemin babasının 2. Hanımı hâla yaşıyor fakat onda aynı kurumdan emekli annem ise emekli değil dolayısıyla merak ettiğim soru şu annem babasının maaşının ne kadarını alabilecek ? ve annemin babasının 2. Hanımı da annemin babasının maaşını alabiliyor mudur ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dedenizin 2. hanımı dedenizden maaş alabilir. Anneniz babanızın maaşının % 30 unu alabilecektir.

  21. Canan Yaman dedi ki:

   Emekli sandığı emeklisi dul bir bayan SSK emeklisi vefat etmiş babasının emekli aylığını da ya da yetim aylığını alabilir mi? Teşekkür ederim…

  22. Nur dedi ki:

   Merhaba ben boşanma aşamasındayım ve babam sağ. Boşandıktan sonra babamın maaşından hak talep edebiliyormuyum

  23. Fatma YÜKSEL dedi ki:

   Babam 7 yıllık bağkur yatırmışlığı vardı. 90-97 arasında şubat 2017 de öldü 76 yaşında ölmeden önce %99 engelliydi şimdi bekarım emekli aylığım da yok babamın emekli maaşı da bağlanmadı babamdan kalan bağkur emekliliği yok babamın emekli maaşını nasıl hak kazanabilirim emekli maaşı alabilir miyim ?

  24. Fatma cavlum dedi ki:

   Kayinvalidem ölen eşinden maaş alıyor hiç bir mal varlığı yok iki tane dul kızı var ikisininde maddi durumu çok iyi ama yinede kayinvalidemin maaşına ortak oldular garibim çok üzülüyor bunu engellemenin bir yolu varmı Teşekkürler

  25. Gamze dedi ki:

   Merhabalar dedem 2007 de vefat etti kendisi bağkur emeklisi ve maaşını anneannem almakta. Annem eşinden boşandı ve yeni bu yıl emekli oldu. Annem dededemin emekli maaşından yararlanabilir mi, dedem bağkur annem SSK emeklisi

  26. fatma dedi ki:

   merhaba,

   dedem bağkur emeklisi 27.01.2013 tarihinde vefat etti.Babamda sgk emeklisi 30.04.2017 yılda vefat etti.Bu durumda annem babasının yani dedemin maaşını alabilirmi? cevap verirseniz sevinirim

  27. Sevinç dedi ki:

   Babamdan yetim aylığı alıyorum kendim de SSK lıyım yaş bekliyorum kendi maaşım bağlandığında babamın maaşı kesilirmi ikiside ssk lı
   İyi günler

  28. yasemin dedi ki:

   merhaba emekli sandığından emekliyim ve eşimden boşandım babam SSK dan emekli 1988 yılında vefat etti babamın maşını alabilirmiyim ?

  29. Nurcan dedi ki:

   Hem anne hem babam 2008 yılından önce vefat ettiler.İkiside ssk dan emekli olmuşlardı.Ve ikiside emekli maaslarini aliyorlardi.Buna göre bana babamım maaşının yüzde 75 î , annemin maaşının yüzde 25 î bana bağlandı.Hâlbuki 5510 sayılı kanuna gore yüksek aylığın tamamını düşük aylığın yarısını almam gerekmiyormu

  30. Ahmet dedi ki:

   Merhaba babam 1998 2003 ve 2004 2006 yılları arası işyeri vardi babam 2018 yılında 69 yasinda vefat etti. Babam adına geriye dönük borçlanıp anneme ölüm aylığı baglanabilinirmi

  31. Ahmet dedi ki:

   Merhaba babam 1998 2003 ve 2004 2006 yılları arası işyeri vardi babam 2018 yılında vefat etti. Babam adına geriye dönük borçlanıp anneme ölüm aylığı baglanabilinirmi

  32. HATİCE dedi ki:

   merhabalar,

   babam ssk emeklisi vefat etti bende çalışan bekar kızıyım babamın emekli maaşından yaralanabiliyormuyum ?

  33. Resul dedi ki:

   3 yıl önce liseden mezun oldum o vakte kadar rahmetli babamın maaşını alıyordum ama mezun olduktan hemen sonra maaş kesildi.3 yıl aradan sonra bu yıl üniversiteye gideceğim.Bu maaşı alabilir miyim ? ve cumhurbaşkanlık bursu ile birlikte almam bir sakınca doğurur mu ? En kısa zamanda yanıtlarsanız çok sevinirim iyi günler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Üniversite öğrencileri 25 yaşlarını dolduruncaya kadar yetim maaşı lamaya devam eder. Eğer henüz 25 yaşını doldurmadıysanız. Öğrenci belgenizle birlikte müracaat edin. Burs yetim maaşınız etkilemez.

   2. Mustafa dedi ki:

    Peki o 3 yıl boyunca almadığınız parayı toplu mu aldınız ?

  34. Hatice dedi ki:

   Merhaba ben esimden kalan maasi aliyorum esim tarim bagkurlu.6 gun once annem vefat etti babamin maas hakki bana gecermi babam ssk emeklisiydi bababmin maasinida alabilirmiyim babam 1994 de vefat etti esim 2017 yilinda yani 2 aylik baglanirmi.birde babamin maasinin nekadarini alirim annem babamda dolayi 1436 tl aliyordu

  35. Birsen erbil dedi ki:

   Babam ssk ben de ssk emeklisiyim bekarim babamin maasini alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkiniz de ssk emeklisi olduğunuzdan yetim maaşı alamazsınız.

    1. Birsen erbil dedi ki:

     Benim aldigim maas burut asgari ucretin altinda olursa baska bir gelirimde yok yinede alamazmiyim bi yrde okumustum boyle durumda alinabilirmis diye

  36. Poyraz dedi ki:

   Merhaba benin sorum şöyle annem ssk emeklisi babam bağkur emeklisi vefat etti babamın maaşınıda alıyor ancak annem kendi ölmüş olan babasının maaşınıda hakedebiliyor mu acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babası emekli sandığı emeklisi ise babadan da maaş alabilir.

  37. Emre dedi ki:

   Ben 23 yaşında üniversite öğrencisiyim evlendim yetim aylığım kesilirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkek çocukların evlenmeleri halinde aylıkları kesilmez.

  38. Ayse dedi ki:

   Mrb ben eşimden 1 yıl önce ayrıldım şikayet üzerine maaşım kesildi ikatkah adresi aynı çıktı bide komsular beraber yaşıyor demisler kendisi 4 yıldır bir otelin lojmaninda kalıyor otelden imzalı evrak getirdim orada lojmanda kalıyor diye birde kaymakamlığa dilekçe verdim ikametkahimdan düşmesi için SSK Ankara’ya dilekçe ve evrakla beraber gönderdim benim sorum benim dilekcemi dikkate alarak yeniden inceleme ve denetmen gonderirlermi tşk ederim

  39. Behice handan eriş dedi ki:

   Ben ssk emeklisiyim ölen bagkurlu eşimden aylık aliyorum 1996 da ölen emekli sandığı emeklisi babamdan da maaş alırmıyım

  40. Elif dedi ki:

   Merhaba ben eşimden ayrılmıştım babaminda emekli maaşını alıyordum fakat 3 yıl önce geri evlendik maaşım kesildi şimdi de tekrardan ayrılma aşamasındayız yeniden başvurusu yapsam alabilme imkanım var mi ?

  41. Selda dedi ki:

   Babam 2000 yılında vefat etti ve ben 1.5 senedir nikahlı bir şekilde yaşıyorum fakat boşanma durumundayız evlenmeden önce babamdan yetim maaşı alıyordum boşandıktan sonra tekrar alabilir miyim duyduğuma göre 5 sene içinde bosananlara verilmiyormus doğru mu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer evlenme ödeneği (çeyiz parası) almadıysanız boşanma sonuçlandıktan sonra başvurunuzla birlikte yetim maaşı almaya tekrar başlarsınız. Öyle 5 sene diye bir süre yok.

  42. Emine dedi ki:

   Belcikada yasiyorum 7 sene once esimden ayrildim.burda sosyal yardimla geciniyorum.3ay once babam vefat etti.babamin emekli maasina muracat edip maas alma hakkim varmidir? Yoksa mecbur turkiyede ikamet etmem mi gereklidir? Simdiden tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Türkiyede ikamet etme zorunluluğu yok. Fiilen çalışmaksızın yurtdışından sosyal sigorta, sosyal yardım ödeneği almaları çalışma olarak kabul edilmediğinden, yetim kız çocuklarının ölüm aylıkları bağlanır, bağlanmış olan ölüm aylıkları ise kesilmez. Yani başvuru yapabilirsiniz.

  43. Şeçkin dedi ki:

   Şimdi sorum şu şekilde olacak örneğim bekar kız alabiliyor ama sırf o maaş için 6 .7 çocuğu var evlilik yapmamış Peki bu sorun olmuyormu ben bunu soracaktım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli olmaması buna sonradan boşananlarda dahil ve çalışmıyor olması yeterli yetim maaşı alabilmek için.

  44. nihal özlü dedi ki:

   merhaba, ben ssk emeklisi 63 yaşında dul bayanım.2011 de emekli oldum. babam 2006 da vefat etti. ssk emeklisiydi. ben babamın maaşından yararlanamıyorum diye söylediler. bunu öğrenmek istiyorum. bu kadar yıkdır bu yüzden müracaat etmedim. eğer alabiliyorsam geriye dönük alabilir miyim? teşekkür ederim. saygılarımla..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak SSK emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  45. Fatma Buz dedi ki:

   1982 de babam vefat etti.esim 2016 Kasım’da Vefat etti şuan babamın aylığının bir kısmını alabiliyorum 5kiz kardeşiz onlar evli eşleri yaşıyor.neden maaşın tamamını alamıyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek yetim olarak kanunen babanızın maaşının % 50 sini alma hakkınız bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  46. Perihan kiliç dedi ki:

   Merhaba ben askeri ücretle bir işte çalışmaktayım şekilde li olduğum için babamdan kalan emekli dul yetim maaşım kesildi bekar olduğum halde kesildi 15 sene oldu alamıyorum ne yapabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığınız sürece yetim maaşı alam hakkınız bulunmuyor.

  47. jale dedi ki:

   merhaba. eşime 2015 senesinde boşanma davası açtım mayıs 2017 tarihinde hakim boşanmamıza karar verdi ancak karşı taraf tazminat ödeyeceği için tazminatların iptali için temyize başvurdu. şu anda temyiz henüz sonuçlanmadı. babamı da 30 temmuz 2018 de kaybettim. çalışmıyorum ve hiçbir gelirim yok. babamdan maaş bağlanır mı? annem yaşıyor.

  48. Sevim dedi ki:

   Banka Ozel sandik emeklisi dul/yetim kiz cocugu, SSK’dan emekli vefat etmis babadan maas alabilir mi?
   Alamiyora neden alamaz?
   Aciklamanizi rica ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    yetim maaşı alamaz. Sadece kendi ssk bağkur veya banka özel sandık eneklisi eğer ha sahibi emekli sandığı emeklisi ise alabilmekte diğer şartlarda alamamaktadır.

  49. Sevim Biyik dedi ki:

   Banka Ozel sandik emeklisi dul/yetim kiz cocugu, SSK’dan emekli vefat etmis babadan maas alabilir mi?
   Alamiyora neden alamaz?
   Aciklamanizi rica ederim.

  50. Beyzanur Sahin dedi ki:

   ben Almanyadayim burda sosyalden geciniyorum ve dulum babamin turkiyeden emekliligini alabilirmiyim babam hayatda degil ama benim almanyada sosyalden gecindigim icin orda sigortam var Turkiyedende onun maasını alabilirmiyim

  51. Sibel dedi ki:

   Ben ssk dan 94 yilindan beri emekli dul bir bayanim babam bagkurdan emekli 97 yilinda vefat etti bugune kadar babamin emekli bagkur maasina muracatim olmadi bugun etsem alabilirmiyim

  52. Hatice dedi ki:

   Merhaba
   Kendi sgk emeklisi dul kadin sgk emeklisi babasindan da emekli maasi alabilir mi?

  53. esme dedi ki:

   Ben esme…Babam 1985 de vefat etti Muhtar idi. Babamın maaşını alan Annem de 4 sene önce vefat etti. Ben de 15 sene önce Spor toto dan emekli oldum. 3 sene önce de boşandım. Babamın maaşını alabilirmiyim ?

  54. Şennur Dalak dedi ki:

   babam 12.08.2008 de yani yeni yasa çıkmadan önce vefat etti,bende su an bağkurdan emekliyim babamın maaşından yararlanabilirmiyim.
   Bildfiğim kadarıyla babam öldüğünde bağkur sgk ayrı ayrı kurumdu.

  55. FATIH dedi ki:

   Babam 10.07.2018 (SKK emeklisi) vefat etti.Annemin Babasi (Bagkur emeklisi) 16.05.1998 vefat etti. Annem cift maasi alabilirmi?
   ilginiz icin Tesekkur ederim.

  56. Fatma dedi ki:

   Merhaba annem babamın maşinii aliyor sskdan bende eşimden ayrıldım babamın maaşından yararlanabilirmiyim ne kadar alirim

  57. Kemal gulseven dedi ki:

   Babam oldu sgk emekli annem sağ kız kardeşim beyi oldu babadan dul maaşı alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba;

    Anneniz ve çalışmayan dul kız kardeşiniz maaş alabilecektir.

  58. melisa dedi ki:

   babam 2 haziranda vefat etti. koşullarınıza baktım . babam sgk emeklisi. bende devlette calısmıyoruym özel bi yerde sgk çalışanım, ayrıca su anda evli değilim boşandım 2 cocugum var. babamın emekli maaşını alablir miyim?

  59. Zerrin dedi ki:

   Merhaba babam ssk emeklisi geçen sene vefat etti annem maaşa bağlandı ancak yurtdışında yaşayan ablamda bu sene maaş için başvuru yaptı ablam yurtdışında evli ve aylık alıyor burayı etkiler mi bu durum.Yani maaş alır mı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ablanız hem evli hem de çalışıyor olmasından dolayı Babanızdan dolayı maaş alamaz.

  60. Maviir dedi ki:

   672 Khk ile öğretmenlikten ayrıldım. Şubat1976 doğumluyum. 12.10.2000 de başladım. 09.2016 işten ayrıldım. Şu anda bağkurluyum. Emekli sandığından emekli olabilir miyim? İkramiye alabilirimiyim?

  61. Ferit dedi ki:

   Babam öldü annem maaşını almak için nereye başvuruyoruz

  62. şafak dedi ki:

   bağkur emeklisiyim erkeğim yaşım 50 %68 engelli raporum var babam 2009da rahmetli oldu emekli sandığından idi maaşını alabilmek için emekli sandığına başvurdum olumsuz dediler yeni çıkan kanunda değişiklik varmı tekrar başvurabilirmiyim

  63. habibe dedi ki:

   58 yaşında görme engelli evli bir bayanım eşim sgkdan emekli babam 1980 yılında vefat etmiş olup sgkdan emeklidir şuan kız kardeşim almaktadır ben babamdan aylığa bağlanabilirmiyim

  64. habibe özdil dedi ki:

   ben görme engelli evlibir bayanım eşim sgk dan emekli ben babamın aylığını alabilirmiyim babamsgk emeklisiydi şuan sadece kız kardeşim alıyor

  65. Sehnaz Olcay dedi ki:

   Babam 8 temmuz 1975 yılında vefat etti. Emeklu Sandığına bağlı olarak 7 yil 8 ay calisti.Eşimden bosandim bu durumda banà maaş bağlanabilir mi
   1939 doğumlu babam
   1967 girişli

  66. Bünyamin Taşkın dedi ki:

   Mrb. Ben 1986 dogumluyum. 2004 ssk girisim 3200 pirim gunum var. Karimdan bosandim. 4 yasinda kizim ve 6 yasinda oglum var. Velayetleri annede. Hicbir maas gelirleri yok. Anneleri belki ileride calismak zorunda kalabilir. Suan vefatim durumunda, bosanmis oldugum karim ve cocuklarima herhangibir odenek baglanirmi. Baglanirsa bu oranlar nedir. Simdiden tesekkurler.

  67. Berrin okuş dedi ki:

   Eşimden 20 yıl önce boşandım iki yıllık ssk emeklisi olarak bağkur emeklisi babamdan yetim maaşı alabilirmiyim maaşım askeri ücretin çok altinda cevap verirseniz çok sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef ssk emeklisi olarak bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız. Ancak babanızın maaşı daha yüksek ise on tercih edebilirsiniz.

  68. Sultan dedi ki:

   Mrh babam Bağkur emeklisi 18.08.2008 vefat etti Annemde babamdan dolayı Bağkur maaşını alıyor kız kardeşimin eşi vefat etti eşinin ne SSK nede Bağ-Kur’lu var kız kardeşim babamın bağkurundan maaş alabilirmi alırsa annemin maaşında bir düşüklük olurmu Tşkller.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kardeşiniz babnızın maaşından faydalanabilir. Sadece anneniz maaş alıyor ise %75 oranında bağlanma oranı var. Kız kardeşinizin müracaatı ile %60 a düşer. ancak kardeşiniz %30 olarak bağlanır. Kardeşiniz annenizi mağdur etmek istemezse düşen kadarını annenize ödeyebilir.

  69. Umut dedi ki:

   Merhaba, ben emekli sandığına bağlı çalışan bekar kadın memurum. Babam ssk emeklisi. Temmuz 20018 de vefaat etti. Benim babamdan maaş alma durumum olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı çalışanı olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  70. Niyazi dedi ki:

   Merhaba babam sgk emeklisi nisan 2018 de vefat etti ben % 60 engelli olarak yetim aylığına başvurdum ama bana çalışabilirsin diye bu maaşı bağlamadılar ayrıca ben şeker hastasiyim günde 4 defa insulin vuruluyorum raporum var ve sekerim bazen çok düşüyor bazende yükseliyor bu yüzden çalışma durumum pek yok buna rağmen bana maaş bağlamadılar ve sağlık haklarindan yararlanmamı da kestiler ben sürekli insulin almak zorundayım bunu karşılayacak maddi imkanımda yok ben ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  71. Nurcan Candan dedi ki:

   Babamdan emekli maaşı almam için İzmir SSK bana Ankara SSK Emekliler daire başkanlığına iadeli taahhütlü müracaat etmemi istediler.gereken formu doldurdum. Ankara’ya Emeklilik daire başkanlığına gönderdim
   Doğru zyere müracaaat ettim mi.
   Bana göre babamdan emekli maaşi almam için İzmir SSK ya dilekçeyi vermem gerekir.Çünkü epey zamandır sonuç alamadım.

  72. SEMİH ÇÖRDÜK dedi ki:

   Merhaba Annem adına soruyorum;Kendi sigortası hiç olmamış olan Annem eşinden bağkur dan emekli maaşı alıyor. Babasından dolayı ( sgk) emekli maaşı bağlanır mı? Annemin hiç çalışmamış evli bir kızkardeşi bir evli erkek kardeşi var.

  73. Sevil dedi ki:

   Merhaba babamdan SGK dan yetim maaşı bağlandı yalnız soyadım babamın soyadı olmadıgından ziraat bankası maaşımı vermedi evlilik dısı doğan çocukların baba mahkeme kararıyla tanisa bile annesinin soyadını taşıyor benim gibi.maasimi bankadan çekmek için ne yapabilirim

  74. serap dedi ki:

   Merhaba
   Babam emekli sandığından emekli vefat etti. Ben SGK emeklisiyim. Eşimden ayrıldım. 6 ay yarı zamanlı sözleşmeli olarak çalışıyorum.
   1. Eşimden ayrıldığım için babamdan emekli maaşı alabilir miyim?
   2. Annem de babamdan maaş alıyor, bana aylık bağlanırsa annemin maaşı düşer mi?
   3. sözleşmeli çalışmam babamdan mmaş almamı engeller mi

  75. Mehmet dedi ki:

   Merhaba Kız kardeşim şu an 10 sene önce vefat eden emekli sandığına tabi kocasından dul aylığı almaktadır, 2017 yılında isteğe bağlı sigortalı maaşı alan babam vefat ettiği için kız kardeşim babamdan yetim aylığı almak için de müracaat etmiş, annemin aldığı dul aylığı zaten çok düşük, kocasından yüksek oranda dul maaşı alan kız kardeşim babamdan da maaş alabilir mi.

  76. Isimsiz dedi ki:

   Merhaba ben babam rahmetli olduktan sonra reddi miras yaptim. Esimden ayrildigim taktirde babamdan emekli maasi alabilirmiyim.yoksa reddi miras yaptigimda emekli maasinida alamiyormuyum bildigim kadariyla emekli maasai tereke mallarina girmiyor babanin yardimci olursaniz sevinirim tesekkur ederim

  77. Zeynep Cücen dedi ki:

   Emekli sandığı emeklisiyim(2014) Babam 19Ağustos2001 de vefat etti (SSK) maaşını alabilir miyim?

  78. Zübeyde dedi ki:

   Eşim 2010 da vefat etti ssk maaşı eşimden alıyorum.Babam ise 1999 da vefat etti bağ kurlu annem yaşarken üç ay baba maaşı aldım 2018 ocakta başvurmuştum annem ise nisan ayında vefat etti şimdi benim aldığım baba maaşını kestiler neden alamıyorum bilgi verirseniz sevinirim.

  79. Serap dedi ki:

   Merhaba eşimden ayrıldım. SGK emeklisiyim. Babam vefat etti, emekli sandığı emeklisi idi.
   1. Babamdan maaş alabilir miyim, alırsam annemin babamdan aldığı maaş düşer mi?
   2. Ayrıca senede 6 ay sgk’lı olarak yarı zamanlı üniversitede çalışmaktayım. Bu maaş almamı engeller mi ?

  80. Nametullah çapkan dedi ki:

   Merhaba
   Ben babamin emekli maşini aliyordum 18 yaşina girdim ve kesildi lise de iki sene sinifta kaldiğim için zorunlu olarak aciktan okuyorum muracat etsem 25 yaşina kadar maşimi tekrar alabilirmiyim

  81. Nimet dedi ki:

   Dedem vefat etti annem de babamdan ayrı dedemin emekli maaşına yazılmak istiyor bunun için hangi evraklar lazım alabilir mi

  82. Emine Mübeccel Dalgıç dedi ki:

   Merhabalar, SSK dan emekli aylığı alıyorum. Bekarım. Babam İş bankası’ndan emekliydi. 1987 yılında vefat etti.
   1) Babamdan yetim maaşı bağlatabilir miyim?
   2) Şayet bağlanamazsa, iki maaştan ,tercihen birini seçme durumum var mıdır? Yani yüksek olanı tercih edip diğerinden feragat etmek gibi bir prosedür var mıdır? Varsa, ne yapmam ve nereye başvurmam gerekir? Teşekkürler

  83. Güven Taylan dedi ki:

   Babam emekli sandığından emekliydi,2007 de vefat etti,ben 4/a emeklisiyim,fakat sgk bana düşük emekli maaşı bağladı,bir erkek olarak babamın emekli maaşını alabilirmiyim.

  84. Aliye dedi ki:

   merhaba , 1-Babam bağkur emeklisi idi 1982 vefat etti.Annem almaya devam etti.
   2-Annem vefat edeli 3 yıl oldu.
   3-Kendim emekli sandığından emekli olacağım.Bu nedenle babamdan yetim aylığını alabilmem için nereye ve ne şekilde müracaat etmem gerekir.
   Not: Evraklardan hiçbiri yok sadece annemin bağkur tarafından verilen maaş için ZB. bankamatik kartı var .başkada bir şey yok.SGK ya nasıl başvuru yapmamız gerekiyor.

  85. Pembe dedi ki:

   Ben ssk emeklisiyim eşim emekli sandığından emekliydi 28 Nisan 2018 de vefat etti emekli sandığından emekliydi bana ve oğlum ne kadar maaş bağlanıyor bir de babam dan bana yetim aylığı bağlanırmı babam 2005 vefat etti ssk emeklisiydi o zaman tc numarası yoktu bu konuda yardımcı olursanız sevinirim birde benim ssk emeklisi olmam yetim maaşı almamı engel teşkil eder mi acaba bu bayram ikramiyesi eşimden dolayı verilcekmi ben emekli olduğum için

   1. Emine Mübeccel Dalgıç dedi ki:

    Merhaba,
    1) Ben ssk dan emekliyim. Bekarım. Babam İş Bankası’ndan emekli. 1987 yılında vefat etti. Babamdan da maaş bağlatabilir miyim?
    2) Eğer babadan düşen maaş yüksek olursa ,kendi emekli maaşımdan feragat edip babamınkini tercih ederek,babadan maaş bağlatma durumu olabilir mi? Yani ikisinden birini tercih etmem mümkün mü?Eğer mümkünse, bunun için ne yapmam gerekir?
    Teşekkürler

   2. Pembe dedi ki:

    Bu konu hakkında bilgilendirirmisiniz lütfen

   3. Pembe dedi ki:

    Sorunumla ilgili yatdımcı olurmusunuz

  86. Fatma dedi ki:

   Babam işçi emeklisiydi. 2015 te vefat etti. Ben emekli sandığı emeklisiyim evliyim.babamdan maaş alabilirmiyim

  87. Saliy dedi ki:

   Merhaba
   Kardeşim çalışıp hayatını kazanamaz raporu ile annemin
   Ssk sından faydalanıyor babam emekli ve rahmetli oldu
   Kardeşim babamın maaşını alabilirmi ?

  88. Canan Yaman dedi ki:

   Ben öğretmenim 25 yılımi doldurdum. İstifa etmeyi düşünüyorum. İstifa ettiğim takdirde 1990 da emekli olan SSK emeklisi rahmetli babamin maaşı bana bağlanır mı? Aynı zamanda eşimden ayrıldım. Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet emekli olana kadar babanızdan maaş alabilirsiniz.

    1. Canan Yaman dedi ki:

     Teşekkür ederim

     1. Canan Yaman dedi ki:

      Peki emekli sandığından emekli olduğum takdirde hem kendi emekli maaşımi hem babamın sskdan olan emekli maaşını alabilir miyim

  89. Gülseren Boyacı dedi ki:

   Dul emekli öğretmenim. Bağkur emeklisi rahmetli babamdan yetim aylığı alabilir miyim?

  90. TÜRKAN GÜLŞEN dedi ki:

   merhaba annem eşinden maaş alıyor ssk dan babasıda vefat etti bağkurlu onun maaşınıda alabilir mi 2011 de vefat etti baş vuruda bulunduk ama bir cevap gelmedi

  91. Onur dedi ki:

   Merabalar. Babam haziran 2018 de vefat etti. Bağkur emeklisiydi bagkurdan kalan maaşını annem ve kızkardeşini alıyorlar şimdi. Annemin babası ise 2013 yılında vefat etti. SSK emeklisi. Başvuru yaparsak annem hem babamdan kalan Bağkur maaşını hem de dedemden kalan SSK maaşını birlikte alabilir mi?

  92. Hatice dedi ki:

   1999 emekli sandığına bağlı birbuçuk yıl vekil öğretmen olarak 2005 te de bir şirkette işçi olarak çalışmışlığım oldu.ssk emeklisi babam 2010 da vefat etti annemle müracaat ettiğimizde benim maaş almaya alamayacağım
   Yazılı olarak geldi. Neden

  93. Nurcan Bektaşoğlu dedi ki:

   Merhaba;
   Babam iki yıl önce vefaat etti yetim maaşı alıyorum, resmi nikahı üvey annemde olduğu için üvey annemde dul maaşı alıyor. Üvey anne de vefaat etti ve sizin yazmış olduğunuz dilekçeyi sgk kurumuna yazdım maaş da %50 güncelleme yapıldı ama aklımda ki soru işareti şu kaldı babamın tek hak sahibi benim ve neden %50 yatırılacak %50si devlete mi kalıyor ben tek hak sahibine %80 oranı yatırılacak diye bekliyordum bana bu konuda cevap yazarsanız çok sevinirim. Eğer %80 bana yatırılması gerekiyorsa yapılacak işlemi de yazarsanız çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar

  94. Sadiye Çalışkan dedi ki:

   İyi akşamlar,
   Birkaç gün önce size bir sorum olmuştu,size ulaşmıştır herhalde…
   Henüz yanıtınızı göremedim.Bekliyorum, en kısa zamanda yanıtlarsanız çok sevinirim…şimdiden teşekkürler…
   Sadiye Çalışkan

  95. Emine dedi ki:

   Merhaba ben eşimden maaş alıyorum ssk eşimin vefatı 2010 babam ise 1999 da vefat etti 2008 öncesi biri sonradır vefatları annemde iki ay önce vefat etti bu durumda babamın maaşını alabilirmiyim.babam bağkurlu.

  96. Berna dedi ki:

   Merhaba babam 2016 senesinde vefat etti. Bag-kurdan emekliydi. Ben sgk li bir calisanim. Ayrica 2014 senesinde bosandim. Dulum ve yetimim 🙂 babamdan suan annem maas aliyor ancak evlenecek. Maasi ben alabilecek miyim? Tesekkurler.

  97. Samet dedi ki:

   Babam 2013 yılında vefat etti. babamın emekli maaşını alıyorum yakın bi zamanda sigortalı işe gireceğim acaba aldığım emekli maaşı kesilirmi.

  98. meral sözer dedi ki:

   merhaba ben ssk dan emekliyim 1998 de babam da ssk dan emekli olup 1999 da öldü ondan bana maaş bağlanırmıydı acaba aynı kurum olunca bağlanmaz deniliyorda o yüzden sordum.

  99. meral sözer dedi ki:

   merhaba ben ssk dan emekliyim 1998 de babam da ssk dan emekli olup 1999 da öldü ondan bana maaş bağlanırmıydı acaba aynı kurum olunca bağlanmaz deniliyorda o yüzden tekrar sordum t

  100. Ecem dedi ki:

   Merhaba babam oldukten sonra malülen emekli oldu annem başkasıyla evli maaş direk bana bağlandı ben evlendim çeyiz parası aldım ben evlenince ablam boşandı maaşı alıyor. Şimdi bende boşanıyorum maaş yarı yarıyamı olacak??? Ve ablam tekrar 2. Ye evlendiğinde maaş tamamen banamı devirolacak yoksa ben yarısınımı almaya devam edeceğim??? Tamamını alabilecekmiyim ?? Bu arada 2 yıllık çeyiz ödemeği sürem doldu .

  101. Songul gulrek dedi ki:

   Babam ikiyil once oldu.annem maasini aliyor.ben bekar kiziyim.ozel sektorden emekli oldum.babamda ssk emeklisi idi.annem maasini aliyor ev hanimi bende bir kismini alabiliyormuyum.bilgi verirmisiniz.babam limanda isci emeklisi sskli bende ozel sektorden ssk emeklisiyim.

  102. Seyhun Temena dedi ki:

   Kendim emekli sandığından emekliyim.Eşim vefat etti.Ondan da dul ve yetim maaşı alıyorum.Sorum şu…Babam 5yil oldu vefatedeli… Annem babamin maaşını alıyordu. Ne yazık ki annemide 29 mayısta kaybettim.. Acaba babamin maaşını da alabilir miyim…

  103. ÖZNUR ARIKAN dedi ki:

   Merhaba,babam 1995 yılında vefat etti ve anneme SSK dan dul maaşı bağlandı.2001 yılında ben boşandım ve annem yanımda ikamet etti.2 kız evladım var ve velayetleri benim üzerimde yanımdalar. Ben kendim 30 yıl çalıştım ve 2011 yılında ssk dan emekli oldum.10 temmuz 2018 tarihinde annem vefat etti.Şimdi ben 50 yaşındayım ve dulum.Babamdan yetim maaşı alabilir miyim?Şu an tek gelirim 1505 tl kendi emekli maaşım ve kızlarım okuyor.Ne yapmalıyım?

  104. sevgi bakaç dedi ki:

   merhaba ben 13 temmuzda anlaşmalı boşandım babamım emekli maaşını baglanmak için ne şartlar var öğrene bilirmiyim

  105. Pembe gül dedi ki:

   Meraba babamin sigortası ve bagkuru var babam öleli 17 yıl oldu sigortasının 300 gün eksiği var babamin naaşını nasıl alabilirim teşekkürler

  106. Pembe gül dedi ki:

   Meraba benim babamin sigortası ve bagkuru var babam öleli 17 yıl oldu sigortasının 300 gün eksiği varmış babamin naaşını nasıl alabilirim teşekkürler

  107. Hayriye dedi ki:

   Ben esimden bosandim 1000 istirak nafakasi aliyorum babam 2001 yilinda vefat etti .ssk emeklisi ben evlendigimde ceyiz yardimi aldim . Annemde ssk emeklisi ve 2016 vefat etti onlarin maaslarindan yararlanabiliyormuyum

  108. Kubra dedi ki:

   Babam Emekli Sandığı’ndan emekli Aralık ayında vefat etti nisan ayında boşandım babamın maaşına başvurdum ne zaman itibariyle maaşını alabilirim ya da yararlanabilir miyim

  109. Ha Miran dedi ki:

   Babam emekli sandığı emeklisi babam öldükten Altı ay sonra ben de eşimden ayrıldım babamın emeklisinden faydalanabilir miyim eşimden de 500 lira tazminat alıyorum çalışmıyorum 6 aydır Eşimden ayrıyım baş vurursam alabilir miyim

  110. eee dedi ki:

   emekli öğretmenim. eşimden boşandım. babam emekli sandığından emekli, vefat etti. ben kendi maaşımdan feragat edip babamın maaşını alabilir miyim ?

  111. leyla dedi ki:

   merhaba ben suan dul bı bayanım emeklım yok bagkurluyum ılerde emeklı oldugumda yada babam vefat ederse sskdan emeklı onun masınıda alabılırmıyım sonra ben emeklı olursam kesılırmı_? 2 sını bırden alabılırmıyım?

  112. Aynur dedi ki:

   Annem nisan 2005 vefat eden babamdan ssk emekli maasi aliyor
   Teyzemde 1981 yilinda vefat eden anneannemden ssk’dan yetim maasi aliyordu, teyzem gecen sene
   vefat etti, annem ikisinide alabilirmi veya bende bosandim
   Ben babamin emeklisini annemde annesinden kalan emekli maasini alabilirmi.
   Saygilarimla.

  113. özlem06 dedi ki:

   merhaba bi konu hakkında bilgi almak istiyorum şimdi iki kız kardeş bablarından maaş alıyorlar öteki kız kardeş kendi payına düşen aylığı kız kardeşine aktarmak istiyor böyle bi şey olabilirmi eğer olursa nasıl bir yol izlenir acaba yardımcı olurmusunuz teşekkür mderim..

  114. Selda dedi ki:

   Kayınpederin sadece numarası var belirli bir miktar para yatırırsak kayinvalidem emekli olacak ama bir sıkıntımiz var küçük görümcem evlendi ama resmi nikâhı yok onun bu durumdan faydalanmamasi için ne yapabiliriz

  115. elvan dedi ki:

   Merhaba oğlum açikliseye okuyor mayıs ayinda 18 yasina girdi ama maası kesildi ögrenci belgesini alip form verdiler ankaraya gonderdik tekrar maasi baglanirmi.babadan ölūm aylığį aliyordu

  116. Büşra dedi ki:

   Merhabalar. Benim arkadaşımın babası vefat etti. Annesi ile babası boşanmıştı, 3 erkek kardeşler. Kardeşinin vasiligini aldı üzerine. Babasının emekli maaşını alabilirler mi ?

  117. Zinnet akın dedi ki:

   Babam vefat etti emekli maaşını annem alıyor eşimden boşandım bende alabilirmiyim babamın maalından ne yapmalıyım alırsam

  118. Zinnet akın dedi ki:

   Babam vefat edince emekli maaşını annem alıyor bende alabilirmiyim dulum

  119. Sibel ozturk dedi ki:

   Babam 1973 yilinda ıstanbul da trafik baş komiseri iken vefat etti.annemle gördükleri bir mahkeme sonucu ben annemin nufusuna alındım kimliğinde baba adım yazıyor annem davayı kazanmış.annem ve babam vefat ettiklerinden dolayı bende eşimden ayriyim bir ödenek yok eşimden …bu yüzden babam da emekli sandığına bağlı olduğundan acaba babamın yetim ayligiñi nasıl alabilirim aydinlatirsani sevinirim.ayrica yıllarca babamın mirasininda üstüne düşmedim.yıllar önce kütüğüne bakturdim çocuğu yoktu.sanırım evi de kardeşleri arasında pay edilmiştir. .şimdiden tesekkur ederim

  120. Mustafa dedi ki:

   % 93 engelli raporum var babam vefat etti annem sag babadan yetim ayligi alirsam nekadar ( hangi oranda) maas alirim birde bunun yanisira muhtac ayligi aliyorum bu maas kesilirmi veya 2020 maasi alabilirmiyim birlikte

  121. Ebru Kılıç dedi ki:

   Merhaba annem babamdan boşanmak istiyor , babası yurt dışından emekliydi , annem Dedemin maaşını alabilir mi

  122. nurten yılmaz dedi ki:

   kendi ssk emekli maaşımı almayıp bekar bayan olarak annemin ve babamın emekli maaşını alabilirmiyim.

  123. Zehra dedi ki:

   Merhaba
   Ben ssk yüzde 50 engelli emeklisiyim babam vefat etti ssk emeklisi maaş bağlanabilirmi
   Teşekkür eferim

  124. Tuğba dedi ki:

   Merhaba ben boşanma aşamasındayım ve çalışmıyorum boşandıktan sonra annemin evinde ikamet edebilirmiyim yoksa ayrı bir evimin olması gerekiyor mu ve çalışmamak ve evli olmamaktan başka şart var mi

  125. Emine dedi ki:

   Annemden kalan emekli masini alabilirmiy im? Annem de babam vefat ettikten sonra almaya devam etmisti. Ailede sadece Ben bekam yas 50.
   Müracat suresi zamanlimi? cevaplarsaniz sevinirim.

  Sorunuzu Yazın