• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI


  emeklilikte prime takılanlar

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bir kişinin babası vefat etme durumunda o kişinin babasının emekli maaşını alması için gerekli olan koşulları anlatacağız. Bir diğer deyişle babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir sizlere aktardık. Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. İşte bu şartlar sağlandıktan sonra ise emekli maaşı almak için gerekli durumları yapıp başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gereklidir. Daha sonra ise bir müddet geçecek ve gerekli her türlü şartı sağladığınız öngürülürse emekli maaşını alabilirsiniz. İşte bu yüzden bu şartların veya koşulların önemi oldukça çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.


  Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

  • İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
  • Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
  • Çocuklar ayrıca 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Ancak kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

  Babadan emekli maaşı alma koşullarını sizlere aktardık. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Nurcan Bektaşoğlu dedi ki:

   Merhaba;
   Babam iki yıl önce vefaat etti yetim maaşı alıyorum, resmi nikahı üvey annemde olduğu için üvey annemde dul maaşı alıyor. Üvey anne de vefaat etti ve sizin yazmış olduğunuz dilekçeyi sgk kurumuna yazdım maaş da %50 güncelleme yapıldı ama aklımda ki soru işareti şu kaldı babamın tek hak sahibi benim ve neden %50 yatırılacak %50si devlete mi kalıyor ben tek hak sahibine %80 oranı yatırılacak diye bekliyordum bana bu konuda cevap yazarsanız çok sevinirim. Eğer %80 bana yatırılması gerekiyorsa yapılacak işlemi de yazarsanız çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar

  2. Dilek dedi ki:

   Ben şu anda çalışmıyorum, babam 30.03.2014 de vefat etti, babamın emekli maaşını alabilirmiyim, geriye dönük birikmişi ile saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın emekli maaşını başvurduğunu tarihten itibaren alabilirsiniz.

  3. Firdevs dedi ki:

   1999 da SSK dam emekli oldum.Bağkur emeklisi babam 2000 yılında vefat etti.babamdan yetim maaşı alabilirliyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

    1. Rıdvan dedi ki:

     Meraba babam 2000 yilinda vefat etti 1981 yilinda sigorta baslangici var askerlikle bereber 830 gunu var gunu eksik diye anneme maas vermiyolar 900 gun olmasi lazimmis simdi oluyomu

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Maalesef durumda bir değişiklik yok.

  4. Hatice dedi ki:

   Merhaba ben almanya malulen emekliyim babam vefat etti bagkur emeklisiydi ben eşimden 10 yıldır ayriyim babamın emeklisinden faydalana bilirmiyim

  5. Cigdem Kalayci dedi ki:

   Merhaba..
   Babam ssk emeklisi
   Annem babamin maasini aliyor
   Esimden bosandim
   Babamin maasina muracat etsem annemin aldigi maastan kesilir mi ?

  6. Murat dedi ki:

   Babam sgk emeklisi annem emekli sandigi annem babamin maasindan alabilirmi? 19 yasindayim okuyorum bende alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet babanızın maaşının yarısını alır siz eğer lise de okuyorsanız 20 yaşına kadar. Üniversiteye devam ederseniz 25 yaşına kadar alabilirsiniz.

  7. ERCAN YILDIRIM dedi ki:

   Kaynanam merkez bankasında temizlik görevlisi, silici olarak emekli sandığından emekli oldu. kendisi dul. S.S.K.lı olup da ölen babasının maaşını alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak ssk emeklisi babasından maaş alamaz.

    1. ERCAN YILDIRIM dedi ki:

     İlgini ve yardımınız için çok teşekkür ederim. ALLAH, razı olsun sizlerden.

  8. Berrin dedi ki:

   Mayıs 2018de emekli sandığından emekli oldum. Babam SSK emeklisiyken 2001de vefat etti. Annem, babamdan dul aylığı alıyor. Ben 19 yıl önce boşandım. Babamdan yetim aylığı alabilir miyim?

  9. Ayla dedi ki:

   Merhaba hocam benim babam vefaat edeli 5 yıl oldu annem babamın maaşını alıyor.ben kızı olarak boşandım .bende babamın maaşınınsan yararlanmak istiyorum.şöyle birşey varmı.devlet yetimler için babamın maaşından her ay kesinti yapıyormuş.toplu para alabilirmiyim.iceride biriken kesilen paranın topluca alabilirmiyim.

  10. Sema Tuncer dedi ki:

   Babamdan yetim maaşı alıyorum. Erkek kardeşim sağlıkli keyfi calışmıyor 45 yaşında yetim maaşı alabilirmi. Ve noter yazısıyla annemin maaşını kontrol ederse ve annemin vefatı halinde maaş kontrolu erkek kardeşımdemi kalır. Teşekkür ederim

  11. Murat dedi ki:

   Babam sgk emeklisi annem emekli sandigi annem babamin maasindan alabilirmi? 19 yasindayim okuyorum bende alabilir miyim?

  12. derya dedi ki:

   Hiç evlenmedim halen Emekli sandığına tabi olarak çalışıyorum. Babam emekli sandığından emekli olarak 1997 yılında vefat etti. Babamın emekli maaşından faydalanabilir miyim.?

  13. Semra dedi ki:

   Merhabalar. Benim eşim vefat etti.Kendisi ssk emekliydi . kizim yuksek ogrenim goruyornkizimda bende vurumuzu yaptik. Ancak ben olen esimin asindan feragat edip babamin maasini almak istiyorum. Kizim da kendi babasinin maasini alabilir mi yuzde kacini alir?

  14. Sevinç Erdemli dedi ki:

   1999 yılı eşimin vefatından dolayı SSK dan dul aylığı alıyorum.
   2000 yılından beri emekli sandığına bağlı çalışıyorum.2015 yılında
   Emekli sandığına bağlı emekli babamı kaybettim.Babamdan yetim aylığı alabilir miyim.

  15. Hgs dedi ki:

   Babam vefat etti 1600 tl maşş alıyordu maaş ı annem bağlandı 1200 tl alıyor ben dulum ve annemle beraber yaşıyorum ben de babamın maşına baş vurunca annemin maşı kesilirim. Yok sa kesilmeden ben de geri kalanını alabiliyormuyum

  16. Nur dedi ki:

   Annem emekli sandigindan emekli dedemden yetim ayligi aliyor.emekli sandigindan emekli vefat etmis esinden de maas baglanabilir mi?

  17. Nimet aydın dedi ki:

   Memur ekeklisi dul bir bayanım bababın maşını ben alabilirmiyim

  18. Meltem dedi ki:

   Mrb bu yıl 14 haziranda babamı kaybettim.özel bir eğitim kurumunda 1700 lira maaşla çalışıyorum. Babam bağkur emeklisi eğer iş yerinden sigortam yatırılmazsa ben(bekar ve kadın) babamın maaşını alabilir miyim? Ayrıca vefat eden kişinin kız çocukları maaşın ne kadarından faydalanabilir?

  19. SERAP dedi ki:

   MRB KOLAY GELSİN
   ANNEM BABAMDAN KALAN EMEKLİ BAĞKUR MAAŞINI ALIYOR
   BEN EŞİMDEN AYRILDIM FAKAT SİGORTALİ Bİ İŞTE ÇALIŞIYORUM
   BAŞVUR YAPMAM HALİNDE BANA MAAŞ BAĞLANIRMI?

  20. Belgin dedi ki:

   Ben bagkurdan emekliyim babam 2002de begat etti.ssk emeklisiydi maasini alabilirmiyim

  21. Tanser dedi ki:

   Ssk enekli maas aliyom babamda ssk dan emekli maasi aliyo dulum babamin maasini alabiliyormuyum vefati sonrasi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak SSK emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  22. Gülümser dedi ki:

   SGK dan emekli olursam babamın maaşını alabilirmiyimm babamda SGK emeklisi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak SSK emeklisi babanızdan maaş alamazsınız

  23. Selami Başar dedi ki:

   Babası Bağkur emeklisi iken 1992 yılında ölen bir bayanın kocası da Ssk emeklisi iken 2018 yılnda öldü. Şu an eşinden dolayı Ssk dan maaş alıyor babasından dolayı da maaş alabilir mi?

  24. BATUHAN KENDİLCİ dedi ki:

   İyi günler. Dedem (annemin babası) 13.07.2014 tarihinde vefat etti. 2018 yılının şubat ayına kadar dedemin maaşını almakla ilgili başvuru yapmadık. Fakat boşanmış olan teyzem bu maaşı şubat ayından itibaren almaya başladı (dedem bağkur emeklisi). Annemde dul olmakla beraber vefat etmiş babamdan kalan emekli bağkur maaşını almakta. Dedemin 48 aydır alınmamış maaşını alma gibi bir şansımız varmıdır acaba. Eğer alamıyorsak teyzemin aldığı aylık maaşa annem de ortak olabilir mi? Yani hem dedemin maaşını hemden babamın emekli bağkur maaşını alabilir mi?

  25. Behice dedi ki:

   Merhabalar annem ve ben babamdan SGK emekli maaşını almaktayız. Annem %70 ben %30 . 15 yıldır eşimden ayrıyım. Annem geçen hafta vefat etti . Şimdi babamın maaşı bana mı bağlanacak yoksa %30 olarak mı devam edicek yardımcı olursanız sevinirim .

  26. ayşenaz dedi ki:

   MERHABA
   benim dedem geçenlerde oldü dedem hem kendi maaşını ssk alıyordu hemde anneannemin bağkur maaşını
   3 teyzem var biri bekar ssk maaşı alıyor 2 teyzem dul birisi hem eşten dolayı ssk maaş alıyor hemde kendi bağkurlu diğer teyzem sadece eşinden ssk maaşı alıyor şimdi dedemin ve anneannemin maaşını kim alabilir cevaplarsanız sevinirim.

  27. elif dedi ki:

   merhaba ben babamdan maaş alıyordum sigoratalı bir işe girince kesildi. şimdi sigoratasızım çalışmıyorum aylığı geri bağlatmak için ne yapabilirim ?

  28. Ridvan dedi ki:

   Merhaba dedem 2005 te rahmetli oldu annemle yasiyorum 2000 yilindan beri babamdan ayri annem3ayda bir engelli maaşı alıyor dedemden kalan emekli maaşını ananem alıyor. Annem dedemden klan maaştan geriye dönük olarak toplu maaş alabiliyormu talep etsek ve büyük ihtimalle engelli maaşını kesecekler degilmi? Birde ne kadar geriye donuk olarak veriyor devlet . Dedem bagkur emeklisiydi birde ne kadarı kıza veriliyor cevaplarsanız sevinirim tesekkurler

  29. Fatma dedi ki:

   Annemin babası 2006 da öldü babam 2013 te öldü babam ssk emeklisi annemin babası bağkur annem babasının maaşını alabilirmi

  30. Fatma dedi ki:

   Merhaba ben annem adına soruyorum annemin babası bağkurlu idi babasıda anneside öldü annem babamın maaşını alıyor ssk dan şimdi babasının maaşıni alabilirmi annemin kız kardeşide dul ikisi müracad etti annemin babası 2006 da mefat etti babam ise 20013 te teşekürler

  31. yasemin dedi ki:

   merhaba,

   44 yaşında bir bayanım eşimden ayrılıyorum. Babam malülen emekliydi boşandıktan sonra maaşına başvurabilirmiyim.
   Yada mahkeme sürerken başvuru yapabilirmiyim?

  32. evrim dedi ki:

   Merhaba, yaşa takılan devlet memuruyum. Babam mart 2015’de vefat etti. Memuriyetten istifa edip, bana Emekli Sandığı’ndan aylık bağlanıncaya kadar babamdan maaş alabilir miyim ? Bu süre içinde herhangi bir gelirim olmayacak ve bekar bir bayanım. Teşekkürlerimle..

  33. Devlet Seyhan dedi ki:

   Merhaba ben babamdan ssk emeklisi yetim aylığı alıyorum 4/2 oranında erkek kardeşimde hiç bir geliri ve sgk günü bağ kur vs hiç bir şeyi yok çeşitli ameleyatlar oldu %60 engelli olduğunu idea ederek babamın maaşı üzerinden maaş alıp benim babamdan aldığım maaşı böldüreceğini söylüyor
   erkek evlada maaş bağlarlarsa yaşı 60 benim maaşım düşer mi.
   Erkek evladı %60 raporu var ise annesi emekli sandığından babası ssk dan emekli ikiside vefaat etti nerden maaş bağlanır acaba çok teşekkür ederi.

  34. ülker özensoy dedi ki:

   eşimi kayb ettim eşim den seseka mağışı alıyorum babam bağkurlu babamın mağışını ala bilirmiyim

  35. D. A dedi ki:

   Merhaba,
   Babam Aralık ayında vefat etti. Emekli sandığından emekliydi. Ben SSK’lı çalışanım ve bekarım. Babamın emekli aylığı için başvuruda bulunabilir miyim?

  36. Ayşın dedi ki:

   İsviçre’de malulen emekli olan erkek kardeşim Türkiye’de ölen babamdan yetim maaşı alabilir mi?(50 yaşında)
   Şu an görme engelli kız kardeşim babamdan yetim maaşı almakta. Kız kardeşimin maaşı kesilir mi?

  37. Necla özcan dedi ki:

   Merhaba ben esimden 4b bağkur maaşi alıyorum banam 4 ay önce vefat eti baş vurmama rağmen anneme maaş bağlandi bana bir bilgi gelmedi ne yapmam gerek

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız bağkur emeklisi ise size maaş bağlanmaz. Diğer kurum emeklisi ise eşinizin vefat tarihi önemli.

  38. Zübeyde dedi ki:

   Merhaba.Eşimden ssk.maaşı alıyorum .Babam 1999 da vefat etmiş annemde 2018 nisanda vefat etti bu durumda babamdan maaş alabilirmiyim

  39. Arzu Erengönül dedi ki:

   İyi günler ben 52 yaşındayım.Eşimden ayrıldım. Devlet memuruydum emekli oldum.(Emekli Sandığı).2006 yılında babam vefat etti Em. Albaydı.Yani Asker emeklisi(Emekli Sandığı) Ben kendi emekli maaşımdan feragat ettiğime dair SGK dilekçe versem babamın maaşını alabilir miyim acaba…??? Teşekkür ederim

  40. mahmut sarıışık dedi ki:

   merhaba babadan emekli maaşı alan kişi resmi olmadan başka birisiyle yaşaması sırasında emekli maaşı kesilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Resmi olarak evli olmadan başka biriyle yaşaması sonucunda maaş kesilmez. Ancak şikayet olması durumunda anlaşmalı olarak maaş alması için bu durumda yaşıyor gibi göründüğünde maaş kesilebilir.

  41. Yasemin dedi ki:

   Ben ssk dan emekli olalı 5 ay oldu ve 1000 tl maaş bağlandı.Şuan eşimden ayrılmak istiyorum babam 6 sene önce vefat etti. Babam bagkur emeklisiydi eşimden ayrıldıktan sonra ssk emeklisi olarak babamdan maaş alabilirmiyim teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

    1. Zübeyde dedi ki:

     Merhaba.Ben eşimden maaş alıyorum ssk.babam 19 yıl önce vefat etmiş annemde 3 ay önce vefat etti babam bağkurluydu bu durumda babamın maaşını alabilirmiyim.

  42. Nurcan Bektaşoğlu dedi ki:

   Merhaba;
   Babam iki yıl önce vefaat etti yetim maaşı alıyorum, resmi nikahı üvey annemde olduğu için üvey annemde dul maaşı alıyor. Üvey anne de vefaat etti babamın maaşı tamamı bana mı kalıyor. Yapmam gereken işlemler nelerdir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şu anda Üvey annenizle birlikte aldığınızda % 60 anneniz % 30 siz alıyordunuz. Vefatıyla birlikte Size %50 oranında maaş bağlanacaktır. Otomatikman maaşınız yükselecektir. Siz her ihhtimale karşı ikametgahınızın bağlı bulunduğu SGM ye Kısa bir dilekçe ile durumu belirtir bir dilekçe veriniz. Örneğin ………tarihinde üvey annem ……………. vefat etmiştir. Babam …………… üzerinden aldığım yetim maaşımın güncellenmesini arz ederim diyebilirsiniz. Maaş pay oranları ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

    1. Nurcan Bektaşoğlu dedi ki:

     Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim

    2. Nurcan Bektaşoğlu dedi ki:

     Yazıyı okuduğum da Tek yetim %50 yazıyor almış olduğum %30 maaşa %20 mi eklenecek o kısmı anlayamadım.

  43. emine dedi ki:

   merhaba yorumların hepsini okumama rağmen anlayamadım ben ssk askarı ücretle çalışan birisi olarak babam 2016 yılında vefat etti onun emekli maaşını alabilirmiyim annemle beraber babam bakurluydu bu arada

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aslında bu konuda çok fazla cevabımız var. Çalışan yetim kızlar eğer maaş aldığı hak sahibi emekli sandığı emeklisi ise yetim maaşı alabilir. Eğer Bağkur ve SSK emeklisi ise alamaz. Dolayısıyla siz çalıştığınız sürece yetim maaşı alamazsınız.

  44. Neemin dedi ki:

   Mrb bekar evlenmemis yurdisinda calismiyor olan kisi turkiyede babasinin maasini alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer yurt dışında Sosyal yardım dahil bir geliri yok ise yetim maaşı alabilir.

  45. Dilek cömert dedi ki:

   Babam ölünce annemin üzerine geçti maaş abim beni götürmedi ssk ya daha sonra hastanede işim vardı sskdan düşmüşsunuz dediler gittim evrak verdim maaş bide sskdan faydalanmak için 3 ay olacak hala cevap gelmedi

  46. fatma kocer dedi ki:

   babam 27 aralık l987 de vefat etti.anneme bağkur maaşı bağlandı.sonra 3l temmuz 20ı6 da annem vefat etti.ben emekli sandığı emeklisiyim. babamın bağkur maaşını alabilirmiyim,

  47. Ahmet dedi ki:

   Baba memur emeklisi ve hayatta,maaş alıyor. Kızı boşandı. Dul ve çalışmıyor. Babası sağ iken babasının maaşı ndan dul kızına bir miktar maaş bağlanabilir mi? Cevap bekliyorum. Saygılar

  48. Pembe dedi ki:

   Merhaba ben ssk emeklisiyim eşim emekli sandığından emekliydi 28 Nisan 2018 de vefat etti emekli sandığından emekliydi oğlum üniversite öğrencisi okuyor bize ne kadar maaş bağlanıyor bir de babam dan bana yetim aylığı bağlanırmı babam 2005 vefat etti ssk emeklisiydi o zaman tc numarası yoktu bu konuda yardımcı olursanız sevinirim birde benim ssk emeklisi olmam yetim maaşı almamı engel teşkil eder mi alabilirmiyim

   1. Pembe dedi ki:

    Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim

  49. Pembe dedi ki:

   Ben ssk emeklisiyim eşim emekli sandığından emekliydi 28 Nisan 2018 de eşim vefat etti oğlum 22 yaşında üniversite okuyor bize dul ve yetim maaşı ne kadar bağlanacak birde bayram ikramiyesi eşimden dolayı verilcekmi ben emekli olduğum için 2005 yılında vefat eden babamdan ssk emeklisiydi yetim maaşı alabilirmiyiz şimdiden teşekkür ederim

   1. Pembe dedi ki:

    Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler ederim şimdiden

  50. Ridvan dedi ki:

   Merhabalar benim annem engelli maaşı alıyor 3 aydan 3 aya bin lira civarı birşey annem de 2005 de vefat eden dedemin emekli maaşını alıyor annem şimdi dedemin maaşından hakkı olanı almak istediğinde diğer maaş kesilicek sanırım degilmi? Birde bu hakkını talep ettiğinde devlet geriye dönük birikmiş maasida veriyormuş sanırım ne kadar geriye dönük veriyor acaba

  51. Serkan dedi ki:

   Babamin massini okudugum surece 25 yasina kadar alabiliyomusum ama acik ogretim gibi bir sarti varmi yada 2 yillik ta alinmaz 4 yillik ta alinir alinmaz gibi ?

  52. Filiz dedi ki:

   Merhaba,

   Benim annemin babası 1997 yılında vefat etti.
   Ananem ondan kalan SSK dan emekli oldu.
   Benim annem Almanya’da yaşıyor babandan Almanya’da
   2005 yılında boşandılar. Türkiye de daha bu yıl boşandı.
   Anneannem yaşıyor vefat etmesi durumunda annem
   Dedemden kalan emekliyi yetim maşı alabilirmi?

  53. Şerife Berat Araz dedi ki:

   SSK emeklisiyim bagkur emeklisi babami 2007 yilinda kaybettim . Babamdan maas alabilir miyim?

  54. candan portakal dedi ki:

   merhaba,babam 2001 yılında vefat etti.sgk maaşı anneme bağlandı(annemen başka geliri yok) ben de şu an devlet memuruyum.8 yıl önce eşimden boşandım.Babamdan benin de maaş alabileceğim söylendi.Bu doğrumu?Böyle bir hakkım varsa annemin maaşından kesinti yapılıyor mu?Teşekkür ederim

  55. Duygu Öztürk dedi ki:

   Merhaba,

   Kendim SSK lı olarak çalışıyor ve maaş alıyorum. Babam emekli sandığına bağlı bir emekli ve 1 ay önce vefat etti. 1 yıl önce boşandım. Babamın maaşını alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet babanız Emekli sandığı emeklisi olduğu için çalışsanız da yetim maaşı alabilirsiniz.

    1. duygu öztürk dedi ki:

     Peki bunun için nereye ve nasıl başvuruda bulunmam gerekiyor acaba?

  56. ONUR dedi ki:

   Kolay gelsin BEN 2013 mefat etti . ben 9 .sınıfa gidiyordum 12.sınıfa kadar alıyordum. şimdi 1 sene üniversite sıvalrıdan almadım ben şimdi yurt dısında okuyorum öğrenci dosyası açtırdım tekrardan babamdan para alabilecekmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yüksek öğretimde okuyanlar 25 yaşına kadar alabilir. Öğrenci belgenizi ssk ya bildirirseniz maaşınız ödenmeye devam edecektir.

  57. Nilgün Gökçe dedi ki:

   Merhaba kamuda çalışan bekar öğretmen bayanım.SSK ‘lı olan babam 1982 de vefat etti ondan maaş alan annemde vefat etti şu an sadece ablam babamdan maaş alıyor. Ben emekli sandığına bağlı çalışıyorum babamdan maaş bağlanır mı?

  58. Nilgün Gökçe dedi ki:

   Bekar kamuda emekli sandığına bağlı çalışan öğretmenim .
   Ssk DAN EMEKLİ babam 1982 de vefat etti annem de vefat etti şu an sadece ablam babamdan maaş alıyor.Bende babamdan maaş alabilirmiyim?

  59. M. Selya Ozdemir dedi ki:

   Annem babasından yetim aylığı almaktadır. Teyzeme de (istemesi halinde) yetim aylığı bağlanırsa annem bu durumdan etkilenir mi ? Etkilenirse ne kadar etkilenir?

  60. M. Selya Ozdemir dedi ki:

   Merhaba
   Teyzem isteğe bağlı sigorta kapsamında emekli olarak maaş almaktadır. 23 Nisan 2018 de eşini kaybetti ve kendisine ssk emeklisi olan eşinin emekli maaşı da bağlandı. Emekli sandığı emeklisi olan babasından da ayrıca yetim aylığı alabilir mi?

  61. Inci dedi ki:

   2 hafta once kayinvalidem vefat etti. Kwyinvalidem ile dul olan gorumcem kayinpederimin maasini aliyorlardi. Kayinvalidemin uzerine 2 kamyon ve 1 binek arac vardi. Varislerden ikisi devlet memuru oldugu icin feragatname gorumceme verildi. kamyonlardan oturu vergi dairesinden gorumcem vergi mukellefi sayildi. Bugun dr gittiginde bagkurlu oldugu soylenmis arti babasından maas alamiyacagi soylenmis. Gorumcemin babadan kalma maastan baska hicvir geliri bulunmuyor. Babadan kalan yasal hakki olan bu maadi alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vergi mükellefiyetine geçmesi ile birlikte otomatikman bağkuru başlar. Bu nedenle de ne yazik ki Baba emekli sandığı emeklisi değil ise maaşı da kesilir.

  62. tülay dedi ki:

   MERHABA,
   Eşimden boşanma aşmasındayım. Nafaka davamız sonuçlandı.Ben şu anda çalışmıyorum. Babam emekli sandığından memur emeklisi boşanma davam sonuçlanmadan babamdan maaş alma hakkım var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef boşanmanın sonuçlanmasını beklemeniz gerekiyor.

  63. Sema dedi ki:

   Merhaba ben eşimden boşanıyorum kendim doğum borçlanması yapıp emekli oldum krediye kesildikten sonra elime 600tl kalıyor babam bağkur emeklisiydi 96 yılında vefat etti ama ssk bana kendim emekli olduğum için babamın maaşını alamicağımı söyledi eşindense birşey yok 600 tl maaşla nasıl geçınicem 30 yıl evlilikten sonra böyle ortada kaldım devlet neden babamın maaşını vermiyor veya almanın bir yolu varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın maaşı ile emekli maaşını aynı anda almanız mümkün değil. Ancak eğer babanızın maaşı size sizin maaşınızdan yüksek bağlanacaksa kendi maaşınızdan feragat edip onu alabilirsiniz. Kurumdan hesaplama yaptırabilirsiniz.

  64. Tuğçe dedi ki:

   Merhaba ben eşimden boşandım babamın memur emekli maaşını alıyorum şimdi diğer kız kardeşimde eşinden boşandı oda maaşa başvuracak fakat maaş bölünür mü yoksa aynı ücrette oda maaş alırmı

  65. Fatma dedi ki:

   Merhaba. Ben emekli sandigindan emekliyim. Esimden bosandim. 2014 yılında ölen babamın bağkur maaşını alabilirmiyim. Babam kardeşim şehit olduğundan dolayı emekli sandigindanda maaş aliyordu ben bu maaşları alabilirmiyim

  66. Fatma dedi ki:

   Merhaba. Kendim emekli sandığından emekliyim. Bosandim. 2014 yılında vefat eden babamin bağkur maaşını alabilirmiyim. Babam kardeşim şehit olduğu için emekli sandigindanda emekliydi. 2 maaşı vardi. Bu maaşları alabilirmiyim

  67. Gülden dedi ki:

   Merhaba. Babam ssk emeklisi idi. Babamın vefatından sonra annem ve kardeşim maaş almaya başladılar. Ama ben sigortalı olduğum için alamıyordum ve benim hakkımı devlet kesmişti. Ancak işten çıktım ve sigortam bitti. Babamın maaşından faydalanmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor? Ayrıca maaş bağlanırsa kesilen kısım mı ödenir yoksa annem ve kardeşimin payından mı kesilir? Teşekkürler.

  68. Nilgün Cor dedi ki:

   İyi akşamlar.Annem 1978 de ölen babamdan SSK dul maaşı alıyor,daha sonra kendisi 2000 yılında istege bağlı SSK emekli oldu .Dedem 1984 yılında öldü bağkurdan emekli idi.ölümünden itibaren anneannem dedemden dul maaşı alıyordu ,anneannem 1 ay önce öldü .şimdi annem dedemden maaş alabilirmi
   teşekkür ederim

  69. Özlem dedi ki:

   Merhaba benin babam vefat etti bağkurdan emekliydi annem aylığını almak için müracaat etti ben 4 yıl önce eşimden ayrıldım boşandım yani. Başvuru yapmadan benim içinde otomotik olarak maaş bağlanır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz başvuru yapmadan maaş size otomatikman bağlanmaz. Mutlaka başvuru yapınız.

  70. Ayhan dedi ki:

   Babam SSK emekli 2008 de fefet eddi maaşını annem alıyor annem 2014 vefat eddi bir erkek olarak babamın maaşını ben alabilirmiy

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkek çocuklar yüksek öğrenim görmeleri halinde 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilir. Yada %60 oranında malul olması gerekmektedir.

  71. çilem dedi ki:

   Merhaba size sorum dedem vefat etti teyzemde onun yetim maaşı alıyor teyzem hiç evlenmemiş nüfusta bekar ama 2 çocuğu var eşi bırakıp gitti 2 ayda bir çocuklarını gelip görüyor aile içinde biraz sorunlar çıkınca onu sikayet edecez dediler babasının maaşını alıyor diye bu sorun olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Konunun araştırmasını yaparken komsulara ve çevrede onu tanıyanlara danışırlar. Tek şikayetle kesilmez. Çocuklarının görmek babalarının en tabi hakkı. Daha sık da gelebilir.

  72. rıza demirci dedi ki:

   merhaba
   babamı 2 hafta önce kaybettik annem ssklı calısıyordu ama emekli değildi ve kız kardeşim henüz 17 yaşında anneme ve kız kardeşime emekli maaşı bağlanabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz ssk lı olarak çalışsa da emekli olsa da eşinden maaş alır. Kız kardeşiniz de çalışmadığı ve evlenmediği sürece yetim maaşı alabilir. Oranlar ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  73. Mehmet dedi ki:

   Merhaba
   Annemin babasi vefat etti annem dul oldugu icin dedemin bagkur maasini almak istiyor .Dedem 30 yil once bagkura kaydolmus sadece 50 lira yatirmis.10yil once dedemin bagkuruna baktrdigimizda 16000 odeyerek emekli olacagini soylediler ancak dedem yatrmadi .simdi biz yatrsak annem maasini alabilirmi bu 16 000 artmismidir.

  74. Özge dedi ki:

   Merhaba

   Ben 1995 yılından beri özel sektörde SSK lı olarak çalışıyorum. Babam 1992 yılında bağkurdan emekli oldu ve Şubat 2015 de vefat etti. Hala SSK lı olarak çalışan bekar kız çocuğu olarak babamın bağkur maaşından faydalanabilir miyim.

   Benim babamın bağkur emekli maaşından faydalanmam durumunda annemin bababmdan aldığı maaş yüzdesi düşer mi

   Teşekkürler

  75. Emine mine beyazıt dedi ki:

   Annemin babasi yaklasik 30 yil once vefat etti.Annem ise 6 yil once babam oldugu icin dul kaldi.Annemin hicbir geliri yok.Alzaimmer hastassi ve yatalak raporlu.Annem dedem uzerinden teknik olarak yetim maasini nasil alabilir

  76. ayşe dedi ki:

   Ben Ayşe.Eşimden boşandıktan sonra ölen anne ve babamın emekli maaşını alabilir miyim? Annem 2001 yılında vefat etti, babam 2013 yılında vefat etti. ikisi de SGK’dan emekliydi. Ben de 2016’dan beri sgk’dan emekliyim. Emekli maaşım 1.300 yani asgari ücretin altında. 25.05.1970

  77. hülya dedi ki:

   iyi günler .2018 de babam vefat etti.kendisine ödenen ssk emekli maaşını yasal olarak benim alabilceğimi öğrendim.ben 15 senedir dul olarak görünüyorum.ancak kız kardeşim de babamın maaşını almak için şuan evli olmasına rağmen eşiyle anlaşmalı(formaliteden)boşanıcaklar.bu durumda babamın maaşını alabilir mi ?

  78. Emine dedi ki:

   Merhaba babam vefat etti sgk dan emekliydi bende sgk li çalışıyorum babamın maaşını alabiliyormuyuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK lı çalışan olarak ssk emeklisi babanızın maaşını alamazsınız.

  79. Ahmet dedi ki:

   Merhaba ,
   Babam 1 sene önce vefat etti ,dilekçe vererek anneme maaşını bağlattık, ancak kız kardeşim dilekçe vererek maaşın %30 kadarını kendisi almaya başladı.Annemin izni dahilinde değil net maaş olarak imzalı dilekçe verdiğimiz için herhangi bir bilgi vermeden veya onayı olmadan böyle bir işlem sağlanması mümkünmüdür ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kız kardeşinizin böyle bir kanuni hakkı mevcut. Bunun içinde diğer varislerden feragat veya izin alması gerekmiyor. Evli değil ve çalışmıyor ise almasında herhangi bir kanunsuzluk yok

    1. Ali dedi ki:

     Peki işten çıkıp maaşı almaya baslarsa tekrar işe girdiğinde şikayet edersek maaşı kesilir değil mi?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      İşe tekrar girerse maaş alma hakkı yok. Eğer hk sahibi emekli sandığı emeklisi değil ise. İşe girerse kendi de bildirmek zorunda. Sonrasında faizi ile iadesi talep edilir.

  80. Cihangir Akyel dedi ki:

   Merhaba,
   Babam Bağkur emeklisi olup 2017 yılında vefat etti ve anneme maaş bağlandı. Annem çalışmıyor ve başkaca bir geliri de yok. Dedem ise Sigorta emeklisi idi ve 1995 yılında vefat etti. Anneme dedemden de maaş bağlanabilmesi için SGK’ya yazılı başvurduk ancak, iki maaştan birini tercih etmemizi belirten bir yazı geldi. Dava açmamız gerektiğini söylüyorlar. Annemin maddi durumu müsait olmadığından dava açamıyor. Bir hukuk öğrencisi bize yardım edecek. Dava dilekçemizde belirtmek için bir emsal karar var mı veya dayanak olarak olarak ne yazabiliriz .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eş bağkur 2008 sonrası Baba SSk emeklisi ve 2008 öncesi vefat ise her iki maaşı da alması gerektiği doğru. Aşağıdaki yargıtay kararı benzer nitelikte;

    ***ÖRNEK YARGITAY KARARI
    T.C. YARGITAY HUKUK GENEL KURULU
    E. 2012/21-21, K. 2012/223, T. 21.3.2012

    • ÖLEN EŞTEN DOLAYI ÖLÜM AYLIĞI ALINMASI ( 06.08.2003 Tarihinden Önce Ölen Babası Nedeniyle Hak Sahibi Olan Davacı Eşinden Ölüm Aylığı Almakta Olsa Dahi Evliliğinin Ölüm Nedeniyle Son Bulmasından Sonra Babasından da Ölüm Aylığı Alabileceği )
    • BABADAN DA ÖLÜM AYLIĞINA HAK KAZANILIP KAZANANILAMADIĞININ TESPİTİ ( Ölen Eşten Dolayı Ölüm Aylığı Alınması – 06.08.2003 Tarihinden Önce Ölen Babası Nedeniyle Hak Sahibi Olan Davacı Eşinden Ölüm Aylığı Almakta Olsa Dahi Evliliğinin Ölüm Nedeniyle Son Bulmasından Sonra Babasından da Ölüm Aylığı Talep Edebileceği )
    • ÖLEN BABA VE EŞTEN DOLAYI ÖLÜM AYLIĞI TALEBİ ( 06.08.2003 Tarihinden Önce Ölen Babası Nedeniyle Hak Sahibi Olan Davacı Eşinden Ölüm Aylığı Almakta Olsa Dahi Evliliğinin Ölüm Nedeniyle Son Bulmasından Sonra Babasından da Ölüm Aylığı İsteyebileceği )
    • ÖLÜM AYLIĞI ( Ölen Baba ve Eşten Dolayı Ölüm Aylığı Talebi – 06.08.2003 Tarihinden Önce Ölen Babası Nedeniyle Hak Sahibi Olan Davacı Eşinden Ölüm Aylığı Almakta Olsa Dahi Evliliğinin Ölüm Nedeniyle Son Bulmasından Sonra Babasından da Talep Edebileceği ) 506/m.23,65,66,68,Geç.91

    ÖZET : Uyuşmazlık, ölen eşinden dolayı ölüm aylığı almakta olan davacının babasından da ölüm aylığına hak kazanıp kazanmadığı noktasında toplanmaktadır. Davacı, ölen eşinden ölüm aylığı almaktadır. Davacı, ölen babasından dolayı ölüm aylığı talebini 04.01.2008 tarihinde dile getirmiştir. Davacının evli olması nedeniyle eşinin ölüm tarihinden önce ölüm aylığı talep etmesi mümkün değildir. Ancak 02.07.2005 tarih 5386 Sayılı Yasa’nın 2. Maddesi ile 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa eklenen Geçici 91. Madde ile getirilen düzenlemeye göre 06.08.2003 tarihinden önce ölen babası nedeniyle hak sahibi olan davacı, eşinden ölüm aylığı almakta olsa dahi evliliğinin ölüm nedeniyle son bulmasından sonra babasından da ölüm aylığı talep etme hakkına sahiptir. Davanın kabulü gerekir.

  81. Cihangir Akyel dedi ki:

   Merhaba,
   Babam Bağkur emeklisiydi ve 2017 yılı Aralık ayında vefaat etti. Anneme dul aylığı bağlandı. Annemin babası ise Sosyal Sigortalardan emekli (işçi emeklisi) ve 1995 yılında vefaat etti. Annemin dedemden de yetim aylığı alabileceği hususunda birçok basın mensubu yazı yazmış. Biz de SGK’ya yazılı olarak başvurduk ancak olumsuz cevap geldi. Yazıda, İki maaş arasından birini tercih edin diyor. Bu arada annem hiç bir yerde çalışmıyor ve babamdan aldığı dul aylığından başka da hiçbir geliri yok.Dava açmamız halinde, dava dilekçesinde nasıl bir dayanak veya gerekçe belirtmeliyiz. Emsal bir karar var mı? Annemin avukat tutacak durumu yok. Bir hukuk öğrencisi bize yardım edecek. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuza cevap verilmiştir

  82. Aynur dedi ki:

   merhaba,
   ben emekliyim babam vefat etti ben sgk babam emekli sandığından emekli annem de vefat etti ben babamın maaşını alabilmem için ne yapmam gerekiyor bilgi alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    e devletten veya Ankara emekli sandığı daire başkanlığına başvuru dilekçesi ile başvurabilirsiniz.

  83. asdadddd dedi ki:

   iyi günler annem 4a malül emeklisi eşinden boşandığı için babadan kalan ssk işçi emekli maaşından pay alabilirmi teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Malülen emekli maaşı aldığı için babanızdan maaş alamaz.

  84. Anony349811 dedi ki:

   Merhaba;
   Ben eşimden yeni ayrıldım. Babamın maaşını almak istiyorum, bunun için hangi belgeler ile nereye müracaatta bulunacağım ve maaş alma süreci ne kadar sürer ? Babamın ölüm tarihi 1977 ne kadar maaş alabilirim ? Teşekkürler selamlar.

  85. Aytül kanburoğlu dedi ki:

   Merhaba
   Ben ssk dan yeni emekli oldum maasim asgari ucretin altinda. Daha once babamdan yetim maasi aliyordum. Babam bagkur emeklisi idi. Ben butun basvurularimi yaparken kurumdaki herkes babamdan maas almaya devam edebilecegimi soyluyorlardı ama kurumdan maas alamazsiniz yazisi geldi. Bir yerde maas asgari ücretin altinda ise hangi kurum olduguna bakilmaksizin yetim maasinin baglanabilecegini okumuştum. Gecerliliği nedir,babadan da maas alabilirmiyim. Daha önce sgk portalina danistim dosyanin incelenmesi gerektigini soylediler en azindan bir umut olup olmadigini bana bildirmenizi rica ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın ölüm tarihi 1 Ekim 1972-3 Ekim 2000 veya 8 Ağustos 2001-2 Ağustos 2003 arasında ise geliriniz asgari ücretin altında olduğundan babadan da maaş alabilirsiniz.

  86. Hatice arslan dedi ki:

   Merhabalar 43 yasindayim ocak ayinda ortakli bi sirket kurduk.bagkurluyum.esimden kucuk kizimin bakimi icin 500 tl nafaka ile ayrildim.babami 2004 yilinda kaybettim.emekli maasini 2.eşi almakta.basvuru yapsam yetim ayligi alabilir miyim.tesekkur ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer babanız emekli sandığı emeklisi ise alabilirsiniz. Diğer kurumlardan ise alamazsınız.

  87. beyhan dedi ki:

   Merhaba,
   Ben SGK emeklisiyim ve hala çalışıyorum. Babam Bağkur emeklisiydi 1999 yılında vefat edince maaşı anneme bağlandı. Annemde 2018 yılında vefat edince babamın Bağkur maaşını alabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hem ssk emeklisi hem de çalışan olarak babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  88. Gülyeter Çetinkaya dedi ki:

   Merhaba babam ssk emeklisiydi vefatından sonra annem ve ben maaşıni alıyorz .sgk lı çalışan bi kız kardeşim daha var ve oda dul. Annemin vefatından sonra benim aldıgm yetim maaşı artarmı ? Tabi kız kardeşim başvurmadığı sürece.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şu anda annenizle birlikte anneniz %60 siz % 30 alıyorsunuz annenizin vefatından sonra % 50 sini alabileceksiniz. Bu konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  89. AYŞE SERAP ÖZLÜK dedi ki:

   Merhaba, kendim SSK emeklisiyim..Evli değilim. Babamın Bağkur hesabından da emekli maaşı alabilir miyim ?. Annem babamdan emekli maaş almakta olduğundan, şayet benim de alma hakkım varsa,bu durum annemin aldığı miktarda kesilmeye neden olabilir mi ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız

  90. Cenk dedi ki:

   Babam 2003 yılında vefat etmiştir emekli sandığı maaşını annem alıyo annemin babası ssk emeklisi 2012 yılında vefat etmiştir annemin annesi maas alıyo budurumda annemde maaş alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet annenizin babasından da maaş alma hakkı var.

  91. Fatma ozcaliskan dedi ki:

   Babam 1980 yılında vefat etti
   SSK emeklisi.ben kızıyım,eşimden 2003 yılında boşandım.emekli sandığın dan emekliyim.babamdan herhangi bir aylık bağlanması hakkım varmı acaba?

  92. Meltem dedi ki:

   gelir ve aylıkların, hakkın kazanıldığı tarihten itibaren beş yıl içinde istenmeyen kısmı zamanaşımına uğramaktadır.
   Kuruma müracaat etmemenin haklı bir sebebe dayandığını ispat edenler (ağır hastalık hali, kısıtlılık vb) hakkında, 5 yıllık zamanaşımı uygulanmayacak.babam 1994 yılında vefat etti Ben 2 yaşında idim o zaman. Kücük olmam müracaat etmememde haklı neden diyebilir miyim ?

  93. Bünyamin D. dedi ki:

   Merhaba ! Annem, öğretmen emeklisi olup vefat eden babamdan dolayı belli oranda emekli sandığından maaş almaktadır.Annemin vefat eden babası çiftçi bağkurundan emekliydi.Annem hem eşinden hem babasından emekli aylığı alabilir mi ?

  94. Burcu dedi ki:

   Merhaba; Benim Babam vefat etti ve ben Yurt dışında yaşıyorum ve buradan 5 senedir eşimle ayrıyım boşandım ama Türkiye de boşanma davam görülmedi babamın emekli maaşına baş vursam alabilirmiyim ve babam 2. Eşinden 2 senedir ayrı boşandılar o kadının bir hakkı varmı? Teşekkür ederim.

  95. Sss dedi ki:

   Merhaba ben bir bayanım çalışıyorum. Evlide değilim. Babam vefat etti memur emeklisi. Maaşını annem alıyor. Bende babamın emeklisinden faydalanabilirmiyim

  96. Nuran Durmaz dedi ki:

   Ben SSK dan 2005 de emekli oldum bekarım Ablamda 2009 da SSK dan emekli oldu o da bekar Babam 2000 de annem 2014 de vefat ettiler ikisi de bag kur emeklisi idi şu an biz anne ve babamız dan maas alabilirmiyiz

  97. Handan dedi ki:

   Merhabalar,

   1990 yılında sigorta başlangıcım yapıldı ve 2000-2013 yılları arasında çalıştım. Çalışmadığımdan dolayı, Haziran 2014’den beri (13.06.2008 tarihinde vefat eden) babamdan Bağkur yetim maaşı almaktayım. Şimdi eksik primlerimi ödeyerek SSK’dan emekli olmak için başvurumu yaptım ve kabul edildi.

   SSK’dan emekli maaşı alınırken, aynı zamanda babamdan dolayı bağlanan yetim maaşımı da alabilir miyim?

   Şimdiden çok teşekkür eder, iyi bayramlar dilerim.

  98. Seyhan dedi ki:

   Merhaba annem ssk emeklisi babam 2012de vefatetti oda ssk emeklisi annem babamin aylığını da alıyor dedemde1996 larda vefat etti onun aylığı nı alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz ayrıca kendi maaşını da aldığından babasından maaş alamaz. Kendi maaşı olmasaydı alabilecekti.

  99. tuba dedi ki:

   merhaba;

   teyzem ölen eşi üzerinden maaş alıyor,anneannem de vefat etti hem kocasından hem annesinden maaş alma hakkı varmı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalık ve ölüm yılları durumuna göre hem eşinden hem de annesinden maaş alabilme hakkı mevcut.

  100. Songul dedi ki:

   Baban 1998de vefat etti maaşını tek annem alıyor ben esımden bosandım çalışıyorum yinede babamdan maaş alabılırmıyım

  101. Handan dedi ki:

   Merhabalar,

   Sigorta başlangıcım 03.09.1990. Aktif çalıştığım dönem ise 01.07.2000 ve 30.04.2013 aralığı. Haziran 2014’den beri (13.06.2008 tarihinde vefat eden) babamdan Bağkur yetim maaşı almaktayım (Bekarım). 08.03.2016 tarihinde de isteğe bağlı emekliliğe başvurdum ve her ay düzenli bir şekilde primlerimi ödedim.

   Geçen hafta, 5.450 günümü doldurduğumdan SSK’dan emekli olmak için başvurumu yaptım. Maaşım Temmuz ayı içerisinde bağlanıyor, yetim maaşımı da almaya devam edebilir miyim?

   Şimdiden çok teşekkür eder, iyi bayramlar dilerim.

  102. Berrin dedi ki:

   Merhaba
   Ben 19 yıl önce boşandım. Mayıs 2018 de emekli sandığından emekli oldum.
   Babam 2001yılında SSK emeklisi iken vefat etti. Annem ondan kalan dul maaşını alıyor. Babamın maaşından bana yetim maaşı bağlanır mı ?

  103. emel dedi ki:

   merhabalar öncelikle vereceginiz cevp için şimdiden teşekrler .. benm önce babam sonra annem vefat etti 2 bekar kız kardesız fakat dıgeri maaşlı sıgortalı calısıyor benm maaşım yinede kesiliyor neden acaba

  104. GülençGÜNEY dedi ki:

   emekli sandığından emekliyim. babam SGK ‘danemekli . Dulum babamın maaşını alabilirmiyim.

  105. akire aksu dedi ki:

   ben eşimdem dul maaşi alıyorum eşim ssk babam bagkur babam vefat etti babamdan maaş alabilirmiyim her ikiside 2008 den sonra vefat eti bilgi v erirseniz sevinirim

  106. Hakkı safi dedi ki:

   Annemin babası vefat etti.dedem SSK dan emekli idi. emekli maaşını anneannem alıyor. Annemde babamdan ayrıldı. Annem babasının maaşını alırsa anneannemin maaşından ne kadar kesinti olur.

  107. MELTEM..14 dedi ki:

   Annem 2013 yılında babam 2018 yılında vefat etmiştir. Babam bağkur emeklisi idi. Tek bekar kızı ben olarak bu maasdan ben yararlanıyorum lakin babam vefat etmezden önce 1500 TL alırken ben şuan 916 TL alıyorum sizce bu doğru mudur?😊
   Bide ben bu bayram ikramiyesinden 500 TL aldım. Buda doğru mudur?😊
   Çok teşekkür ederim 😊

  108. Meltem Yalçıner dedi ki:

   Annem 2013 babam 2018 yılında vefat etmiştir. Babam bağkur emeklisi idi. Bende tek bekar kızı olarak emekli maaşını alıyorum. Babam 1500 alıyordu. Vefat edince sonuç olarak bana kaldığı için bende şuan 916 TL alıyorum. Sizce bu doğru mudur? Şimdikten teşekkür ederim😊
   Artı bide bayram ikramiyesi 500 TL verdiler bu da doğru mudur?

  109. Aynur dedi ki:

   Eşim 2006 da vefat etti bağkur emeklisini alıyorum annemde eşinin bağkur emeklisini alıyordu annem vefat etti..ben kocamdan olan emekli maaşını kızıma feragat edip babamınkini alabilirmiyim..

  110. Sacit M. dedi ki:

   Merhaba,
   Daha önce hiç çalışmadım ve sosyal güvencesi olmayan bayanım. ssk emeklisi eşim 2017 aralik ayinda vefat etti.Babam 1999 yilinda bagkur emeklisi iken vefat etti.
   Hem eşim hemde babam uzerinden maas basvurusu yaptim ve 2 maasta tarafima baglandi. Ancak nisan ayi itibariyle babamin maasi kesildi.Sadece esim üzerinden maaş almaya devam ediyorum.Babamdan aldığım 3 aylık maaşında geri alınacağı bilgisi resmi yazı ile tarafımıza iletildi. Maas kesilme gerekcesi sizce nedir?

  111. Izmir dedi ki:

   Merhaba,
   Daha önce hiç çalışmadım ve sosyal güvencesi olmayan bayanım. ssk emeklisi eşim 2017 aralik ayinda vefat etti.Babam 1999 yilinda bagkur emeklisi iken vefat etti.
   Hem eşim hemde babam uzerinden maas basvurusu yaptim ve 2 maasta tarafima baglandi. Ancak nisan ayi itibariyle babamin maasi kesildi.Sadece esim üzerinden maaş almaya devam ediyorum.Babamdan aldığım 3 aylık maaşında geri alınacağı bilgisi resmi yazı ile tarafımıza iletildi. Maas kesilme gerekcesi sizce nedir?

  112. Ayşe filiz dedi ki:

   Eşim bağkur emeklisi ondan maaş alıyorum babamda işçi emeklisi 3 ay önce öldü annem hayatta babamdan maaş alabilirmiyim alırsam yüzde kaç

  113. arzu dedi ki:

   merhaba eşimden ayrıldım annem 2012 de babam 2013 de vefat etti hollandadan malülen emekliydi bende 15 sene evliligim sürecınde orda yaşadım simdi oglumla türkiyede yaşıyoruz babamın hollandadaki maaşını alabilirmiyim

  114. ismet Mollaoğlu dedi ki:

   Kızkardeşimin sosyal güvencesi yok. Eşinden ayrıldı. Annem de vefat etti. Babam bağkur emeklisi idi. Kız kardeşimin aylık bağlandı. Aylık bağlanma oranı yüzde kaçtır. Ayrıca, emekli bayram ikramiyesi 250 TL yatırılmış. Doğru mudur.Çok teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece kardeşiniz maaş alıyor ise % 50 maaş bağlanmalı ve dolayısıyla 500 tl yatmalıydı. Maaş bağlanma oranları ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  115. Gonca dedi ki:

   Merhaba,
   50 yaşındayım ve son 4 senedir SGK emeklisiyim. Rahmetli anne ve babam Emekli Sandığından emekli olup, 2008 yılından sonra vefat ettiler. Rahmetli anne – babamın emekli maaşları, malum benim SGK maaşımdan yüksek. Boşanmak üzere olduğumdan, SGK tarafından ödenen emekli maaşımdan feragat etmem durumunda Emekli sandığından anne veya babamın maaşlarından en az birini almaya ve sağlık güvencesinden faydalanmaya hakkım olur mu ?
   Göstereceğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

  116. Semra eligür dedi ki:

   Babam bağkur emeklisi, annem de maaş alamadan vefat etti , kızkardeşim evli , tek maaş alan benim oranım yüzde kaç olmalı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaş alma oranınız % 50 olmalıdır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızdan edinebilirsiniz.

  117. melek dedi ki:

   Merhaba eşim yıllar önce vefat etti ve bana kalan bir maaş olmadı.Annem ve babam işçi emeklisi.Babam vefat etti.İki oğlum var bekar ikisi de.Babamın maaşını sadece ben mi alırım yoksa annemle paylaşmamız mı gerekir. Oğullarımın sgklı olması maaş almamı engeller mi?
   Teşekkür ederim.

  118. eda dedi ki:

   merhaba
   babam ssk emeklisi vefat etti ben sigortalı çalışan işçi eşimden ayrıyım babamın emekli maaşından faydalanabilirmiyim acaba

  119. Melda dedi ki:

   Merhaba annem ssk dan emekli dedem vefat etti ve oda ssk dan emekli annem dedemin maasini alabilir mi ?

  120. Nesrin Alan dedi ki:

   Merhaba ben 2007 sgk emeklisiyim.Babam 1979 senesinde vefat etti. Türkiye İş Bankasindan emekli maaşı anneme bağlandı. Benimde babamdan maaş alabilme hakkım varmı? İş Bankası maaş ödemelerini kendi munzam ve emekli sandiğindan yapıyor. Iyi çalışmalar.

  121. Ece A dedi ki:

   Merhaba babam vefat ettiginde ondan emekli maasi aliyordum. Sonra sigortali ise girince maasim kesildi. Babamin nikahinda olan esi basvuru yapip maasimi uzerine aldi. Ben isten cikarsam tekrar uzerinden maasi alabiliyomuyum ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Eğer işten çıkarsanız siz de müracaat ederek maaş alabilirsiniz.

  122. Seda camgöz dedi ki:

   Merhaba babamı 2007 temmuz tarihinde kaybettik SSK emeklisi idi. Annem babamdan maaş alıyor Dedem 1997 tarihinde vefat etti oda SSK emeklisi annem yetim aylığı alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkisi de SSK emeklisi olduğundan yüksek olan tercih ettiği emekli aylığını alabilir. Her ikisini birden alamaz.

  123. Gül Yıldız dedi ki:

   Merhabalar. Ben emekli sandığı emeklisiyim. Babam ssk emeklisiydi. Hiç evlenmedim ve babamdan kalan emekli maaşını almak için il müdürlüğüne başvuru yapıp Ankara’ya dilekçe yolladım fakat olumsuz dönüş oldu. Alabilme hakkım var mı? Var ise nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak SSK emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  124. Melahat Serter dedi ki:

   Emekli sandığı emeklisi eşim 12.8.2009 tarihinde vefat etmiştir. Babam bağkur emeklisi olup 26.06.1999 tarihinde vefat etmiştir. Eşimden dolayı dul maaşı almaktayım. Babamdan da maaş bağlanırmı bunun için nereye müracaat etmem gerekir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz emekli sandığı, Babanız ise Bağkur emeklisi olduğundan her iki maaşı da lma hakkınız bulunmaktadır.

  125. H DEMİR dedi ki:

   Merhaba

   Ben bekar bayanım bağkur emeklisiyim rahmetli babam 1999 de vefat etti her iki maaşı alabilirliyim alabiliyorsam nerelere başvuru yapmam gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer babanız emekli sandığı emeklisi ise maaşını alabilirsiniz. Diğer kurumlardan ise alamazsınız.

  126. Ssss dedi ki:

   Merhaba. Ablam eşinden boşandı her ay nafaka alıyor aynı zaman da vefat eden babamın emekli maaşından yararlanabilirmi ? Eğer babamın maaşından yararlanırsa nafakası kesilir mi ? Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ablanız eğer çalışmıyor ise babanızın maaşından yararlanabilir. Nafaka alması buna engel olmaz.

    1. Ssss dedi ki:

     Teşekkür ederim . Annem 600 tl kardeşim 300 tl alıyor şuan onların maaşını böler mi ? Bölerse hepsi ayrı ayrı ne kadar alır yardımcı olurmusunz ?

  127. Rojin dedi ki:

   Merhaba babamın emekli olmasına 2 sene var. 2 seneden önce ölürse emekli olmadan ölürse yani ben kızı olarak maaşını alabiliyor muyum. Yoksa eksik günleri kadar ssk sını yatırmam mı gerekir alabilmem için? Teşekkürler

  Sorunuzu Yazın