• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI

  emeklilikte prime takılanlar

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bir kişinin babası vefat etme durumunda o kişinin babasının emekli maaşını alması için gerekli olan koşulları anlatacağız. Bir diğer deyişle babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir sizlere aktardık. Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. İşte bu şartlar sağlandıktan sonra ise emekli maaşı almak için gerekli durumları yapıp başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gereklidir. Daha sonra ise bir müddet geçecek ve gerekli her türlü şartı sağladığınız öngürülürse emekli maaşını alabilirsiniz. İşte bu yüzden bu şartların veya koşulların önemi oldukça çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.

  Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

  • İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
  • Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
  • Çocuklar ayrıca 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Ancak kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

  Babadan emekli maaşı alma koşullarını sizlere aktardık. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.





  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!



  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Aysun Saraç dedi ki:

   Emekli Sandığı’ na bağlı devlet memuru olarak 33 yıl çalıştım ve 16.07.2015 tarihinde emekli oldum.2014 yılında eşimden ayrıldım.2006 yılında vefat eden ve emekli bir devlet memuru (Emekli Sandığı)olan babamdan bana maaş bağlanabilir mi?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bağlanabilmektedir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

    1. Nermin Erkenez dedi ki:

     Ben TC emekli sandığı emeklisiyim..esimden 2002 de boşandı.Babam da T Ç emekli sandığı emeklisi ve 2014 yılında vefat etti..kızi olarak babamdan maaş bağlanıyor mu??
     Lütfen bilgi rica ediyorum

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      Evet yetim aylığı alabilirsiniz. Lütfen SGK’ya başvurunuz.

    2. selma dedi ki:

     Emekli sandığı emeklisiyim. Babamda emekli sandığı emeklisiydi. 1983 yılında vefat etti. Evli değilim. Babamında emekli sandığı emekli maaşını alabilirmiyim. Sgk ya sorduğumuzda iki maaşı alamazsınız diyor. Bense memur emeklisi olarak diğerleri gibi iki maaş alanlar gibi almak isterim

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      Kamu görevlileri emeklilik işlemleri daire başkanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir. Dosya bazlı inceleme yapılacağı için net bir ifade kullanmamız doğru olmayacaktır.

    3. Emine dedi ki:

     Babam Devlet memuru olarak görev yaptı.1995 yılında vefat etti.
     evli olan üvey ablamın hiç bir geliri yok babamın maaşını alabilir mi?
     ( eşi bağkur emeklisi.)

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Vefat eden Emekli sandığı emeklisinin kız çocuğuna yetim aylığı bağlanabilmesi için evli olmaması, evli olmakla birlikte sonradan boşanmış veya dul kalmasının yanı sıra, sosyal sigortaya veya emekli sandıklarına tabi bir işte çalışmaması, buralardan gelir veya aylık almıyor olması gerekiyor.

      Ablanız evli olduğu için babanızdan emekli maaşı alamaz.

   2. İnci Mermer dedi ki:

    Merhaba,ben emekli sandığı emeklisiyim ve dul bir bayanım.Babam 1999 annem ise 2009 yılında vefat etti.Her ikiside SGK emeklisiydi bana maaş bağlanabilir mi acaba şimdiden teşekkür ederim.

   3. uğur kahyaoğlu dedi ki:

    mrb
    annem emekli sandiğina bağlı olarak vefat eden babam dan 86 yılından beri maaş alıyor.. ayrıyetten vefat eden ssk emeklisi dedemden de son 3-4 yıldır maaş alıyor. (ananemin maaşı bölünmesin diye geç başvurduk)
    sorularım;
    1- EŞ MEMUR BABA SSK ve maaş bağlandı.sonradan bir sorun olurmu?
    2- geçtiğimiz ay ananemde vefat etti annemin maaşı yükselirmi ve herhangi bir bildirim yapmamıza gerek varmı yada otomatik olarakmı gelişir
    tsk ederim

    1. SGK Merkezi dedi ki:

     Başvuru ve daha detaylı hesaplama işlemi için lütfen Alo 170 SGK Danışma hattını arayınız

   4. murat taşkıran dedi ki:

    yüzde 70 psikolojik raporum var sürekli ilaç ve malul muhtaçlık ssk dan alıyorum 2000 den beri sürekli ilaç kontrolü gerekmediği yazıyor burdaki şef rüşvetmi yoksa apocumu ilk gittiğimde ilgilenmedi daha anakra hizmet akdine başvurdum ordaki bgkur müdürlüğü murat taşkıran kimse o maaşı alacak dedi malul muhtaç oldugu için öz olmasamda evlatlıkta olsam 5 yıl yanlarında kalınca ankara bunu dedi bu diyarbakır surdaki resmimi görmüş şikayet gibi olmuş ilk geçen aradım tamam maaşın baglanacak iki ay sürer dedi sonra iki hafta geçti aradım dedi maaş baglanır senin başvurman lazım dedim ki evraklarım dys 6739092 ile sana ankaradan gönderildi rapor tamam dedi ankara bagkur birde yazı yazmış ilgilenilmesi yani olumlu şekilde beni gördüğü için ve apocu olmadıgım için dediki ben sana burda demedimmi maaş baglanmıyacak sen niye ankaraya gönderin maaş aldıgın için maaş baglanmıydacak dedim yarın e devlet otomatik tam sisteme geçse seni işten atarlar ve dışarda arada dedim bu apocudur beni görünce maaşı baglamıyor sik anasını işten at 250 tl ve aylık maaşımın baglanmasını talep ediyorum

    1. murat taşkıran dedi ki:

     250bin tl ve artı maaşım çift olacak hakkımdır bazıları sırf boşanıyor o maaşı almak için

   5. Atakan dedi ki:

    Mrb Annem sgk emeklisi eşinden ayrı, babası 2012 yılında vefat etti ve bağkur emeklisiydi. Bu durumda babasının maaşını alabilir mi? Daha önce müracat olmadığı için toplu maaş alabilir mi? Bu başvuru için ne gibi işlemler yapılmalı?

    1. SGK Merkezi dedi ki:

     Anneniz ssk emeklisi ise babasının bağkur maaşınız alamaz

  2. Nimet dedi ki:

   Mrh bosandikdan sonra ssk emwklisiydi babam suan annem maaş aliyor boşandıktan sonra babamın maaasini almak istesem annemin maaşından kesilirmi annemin aldigi miktar dusei tsk

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şuan sadece anneniz maaş alıyorsa, siz maaşa başvurduğunuzda annenizden kesilecektir. Nimet Hanım.

  3. Aydan dedi ki:

   Merhaba babam vefat etti ablam eşinden boşandığı için babamın maaşına müracaat etti ve maaşı bağlandı ablama fakat 300 tl kalan 700 tl ise üvey anneme kaldı bende bekarım babamın maaşına müracaat etsem banada bağlanır ama şu varki . Ablama kalan 300 tl nin yarısı olan 150 tl mi bağlanır banada

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Müracaat etmeniz durumunda size de 300 tl bağlanır.

  4. Hülya dedi ki:

   Babamdan emekli aylığı almam sgk dan bağkur ve emekli sandığına tabi değildir yazısı almak için engel mi?(smmm stajımı bitirmek için gerekli evrakların içinde bu yazı da gerekli)

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  5. sevgi çetindag dedi ki:

   merhaba babamın geçen hafta vefat ettiğini duydum kendisi memur emeklisi,idi ben hiç evlenmedim ilk okul bitirmedim 52 yaşındayım mesleğim yok ayrıca engelliyim babamın maaşından yararlanabilirmiyim ne yapmalıyım benim dışımda bir bekar birde ,eşinden ayrılmış kardeşim varbenim elime ne geçer nezaman alabilirim teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Babanızın bağlı bulunduğu kurumun müdürlüklerine başvurarak dilekçe ile maaş talep edebilirsiniz.

  6. Ayten Demirbaş dedi ki:

   Merhabalar emekli sandığına bağlı öğretmenim. 2011 yılında boşandım. Babam ssk emeklisi vefat etti . Babamın maaşından alabilir miyim? Teşekkürler

   1. reyhane bayer dedi ki:

    2009yılında emeklı sandıgından emekli oldum. 2004 yılında esimden ayrıldım .babam ssk emeklısı 1992 yılında vefat etti.Babamın maaşını alabilirmiyim.

  7. AYNUR KESKİN dedi ki:

   SAYIN YUSUF KARATAŞ BEY: BU ÜÇÜNCÜ KEZ OLMAKTADIR. YORUMUNUZ DENEMETİM İÇİN BEKLETİLMEKTEDİR DENİLMEKTEDİR. FAKAT TARAFMA CEVAP VERİLMEMEKTEDİR. ÇOK ÜZGÜNÜM. TARAFIMIN AYDINLATILMASINI SAYGILARIMLA ARZ EDERİM.
   (NOT : CEVABINIZ BURDA UYGUN DEĞİL İSE; MAİL ADRESİME DE CEVAP YAZABİLİRİSNİZ)

   TARAFINIZCADA; AŞAĞIDA GÖRÜLDÜĞÜ ÜZERE BABANIZ DAN KALAN MAAŞI ALABİLİRSİNİZ. DENİLMEKTEDİR

   BİMER BAŞVURU NUMARAM :479748
   09/07/2005 tarihinde yürürlüğe giren 5386 sayılı Kanunla 506 sayılı Kanuna eklenen Geçici 91’inci madde ile Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce talepte bulunup da talebi reddedilenlerin yeniden talepte bulunmaları halinde evli olmayan, sosyal güvenlik kanunlarına tabi çalışmayan ve kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alamayan kız çocuklarına gelir veya aylık bağlanması imkanı getirilmiştir. Ancak sizin kamudan kendi çalışmalarınızdan aylık almanız nedeniyle babanızdan dolayı aylık bağlanması imkanı bulunmamaktadır. Bilgi edinilmesini rica ederim.

   TARAFINIZCADA; AŞAĞIDA GÖRÜLDÜĞÜ ÜZERE BABANIZ DAN KALAN MAAŞI ALABİLİRSİNİZ. DENİLMEKTEDİR.

   KENDİM ( 2009 YILI) EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİYİM VE EMEKLİ SONRASI ŞU AN ÇALIŞMAMAKTAYIM.. BABAM SSK ‘DAN EMEKLİ. BABAM 20.07.2015 TARİHİNDE VEFAT ETTİ. KENDİM BEKAR VE HİÇ EVLENMEDİM. BABAMDAN KALAN SSK MAAŞINI ALMAK İSTİYORUM. GEREĞİNİN YAPILMASINI SAYGILARIMLA ARZ EDERİM.

   SSK BİZ__DEN : YUSUF KARATAŞ DİYOR Kİ: ŞUBAT 14, 2016, 6:00 PM BABANIZDAN KALAN MAAŞI ALABİLİRSİNİZ, AYNUR HANIM. DENİLMEKTEDİR.

   BURDA BENİM EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİ TARİHİM YUKARIDA BELİRTMİŞ OLDUĞUM GİBİ 2009 YILI, BABAMIN (SSK’DAN EMEKLİ OLAN) VEFAT TARİHİ İSE 2015 YILIDIR. BANA UYGULANACAK OLAN 2008 YILI SONRASI İÇİN UYGULANMASI OLMALIDIR.

   NE GİBİ İŞLEM YAPMAM GEREKMEKTEDİR. BENİ AYDINLATIRSANIZ SEVİNECEĞİM. DURUM KARŞISINDA ÇOK ÜZGÜNÜM. SAYGILAR.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Durumunuz karışık olabilir detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

    1. AYNUR KESKİN dedi ki:

     Sayın Yusuf Bey. Durumunuz Karışık Olabilir diyorsunuz. Anlayamadım. Ben Kedim 2009 Yılı Memur emeklisiyim. Çalışmıyorum. Rahmetli Babam SSK emeklisi idi. Rahmetli Babamda 2015 yılında vefat etti. Ben hiç evlenmedim ve Bekarım. 2008 yılı uygulamalarına dahil olmak gerekli.
     Daha önce başvurmuş olduğum bilgilere bakılacak olursa da tarafınızdan babanızdan kalan maaşı alabilirisiniz denilmektedir.
     Burada karışıklık nedir çözemedim. Ne yapmam gerekir. Daha önce 170 hattını aradım. Alabilirisiniz denilmiştir. Ama yukarıda da görüldüğü üzere BİMER TARAFINDAN TARAFIMA EMEKLİ AYLIĞI ALDIĞIZDAN, (BEN TEK MAAŞ ALIYORUM KENDİ EMEKLİ AYLIĞIMI), BABANIZDAN KALAN MAAŞI ALAMAZSINIZ DENİLMEKTEDİR.
     DURUMUMDA KARIŞIKLIK NEDİR OLDUĞUNU ÇÖZEMEDİM. BENİ AYDINLATMANIZI İSTİYORUM. NE YAPMAM LAZIM. KIZ ÇOCUKLARININ AYRICALIKLARI VARDIR. DİYORSUNUZ. KARIŞIKLIK DURUMUNU AYDINLATMANIZI SAYGILARIMLA ARZ EDİYORUM. SGK KURUMUNA ONA GÖRE TEKRAR BAŞVURUDA BULUNMAM İÇİN NE YAPMAM GEREKİR. BANA BİR YOL GÖSTERMENİZİ İSTİYORUM. SİZLERE GÜVENİM ÇOKTUR. SAYGILAR.

     1. Yasin Keleş dedi ki:

      Babanızdan maaş alabilmeniz için kendi sigortalılığınızdan kaynaklanan bir maaş almamış olmanız gerekir. Fiili durumda siz kamuda çalıştıktan sonra emekliliğinizi hak etmişsiniz dolayısı ile zaten emekli sandığından kendi sigortalılığınız sebebi ile bir maaş geliriniz olması, babanızdan vefatı sonrası yetim aylığı almanızı engeller. Yani, yasal olarak emekli sandığından ve/veya bağkurdan ve/veya sgkdan ikinci maaşı alamanız mümkün değildir.

   2. nilüfer özen dedi ki:

    AYNUR KESKİN hanım sonuçtan beni de bilgilendirir misiniz şimdiden teşekkürler.

  8. YILDIZ ÇAY dedi ki:

   BEN ENEKLİ SANDIĞINA BAĞLI DEVLET MEMURU OLARAK ÇALIŞIYORUM BABAM EMEKLİ SANDIĞINDAN EMELİ OLMUŞTU VEFAT ETTİ BEN ÇALIŞIYORUM AMA MÜRACAAT ETSEM EMELİ MAAŞINDAN FAYDALANABİLİRMİYİM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır maalesef faydalanamazsınız.

  9. merve dedi ki:

   Sayın yusuf bey benim babam bağkur emeklisi .kendisi vefat etti maaşı annem e geçti. Kız kardeşim de bende eşimizden ayrıyız. Kız kardeşim çalışmıyor ve başvurmuş maaşın 3 te 2 sini alıyor. Ben ssk lı çalışanım bende başvursam acaba bi hakkım olurmu bana da maaş bağlanırmı ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı çalıştığınız için maaş alamıyorsunuz. Kız kardeşiniz maaşın 3’te 2 sini alamaz böyle bir durum mümkün değildir.

  10. Fatma yildiz sayis dedi ki:

   Sayin Yusuf Bey..
   Babam bagkur emeklisiydi ve 1 ay once vefat etti.Benim esimde vefat etti 2 bekar ve okuyan kizim var.Esimden emekli maasi aliyorum.Babamdanda basvursam alabilir miyim?Alirsam ne kadarini alirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İki maaş alamıyorsunuz maalesef. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   2. Gamzeli dedi ki:

    Siz babanızın maaşına başvurun çocuklarınız da kendi babalarına iki maaşıda almis olun

  11. naz doğan dedi ki:

   29 mayıs 2016 da sgk emeklisi babam vefat etti. benim dışımda bekar ve 18 yaşından küçük yok. bende memurum. bu durumda babamın emekli maaşı anneme kalıyor sanıyorum. babamın maaşını anneme aktarabilmek için hangi belgeler gerekli ve nasıl bir yol izlemeliyim? teşşekürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek dilekçe verebilirsiniz.

  12. bahar dedi ki:

   merhaba babamdan kalan emekli maaşını annem bizim adımıza( 4 kız kardeşiz ve en büyük benim) alıyor bir ay önce ben 18 me 8 mayısta girdim annem başka biriyle evlendi ankaraya dilekçe yazdık hala bir cevap gelmedi benim napmam gerekiyo şuan mayıs ayını annem çekti ben çekmedim 1 aydır cevap gelmedi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşlemler uzayabiliyor. İlgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  13. Özlem dedi ki:

   23Eylül2013 de babam vefat etti ve emekli aylığı bana anneme ve kardeşime olmak üzere 3e bölündü veraset ile, Ben sigortalı bi işe girdim maaşım durduruldu, Bu aylığı anneme aktarmak istiyorum ne yapmam gerekıyo Ankaraya dilekçe yazsam geçerli olurmu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İlgili SGK müdürlüğüne dilekçe verebilirsiniz.

  14. şafak dedi ki:

   bağkurdan malülen emekliyim şuan bağkurdan maaş almaktayım :%68 engelli raporum var yaşım 48 erkeğim vefat eden babam emekli sandığından onun maaşını da alma imkanım varmı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şuan yasalar iki maaş vermiyor ancak durumunuz farklı olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  15. Sanem dedi ki:

   Merhaba ben kendim dulum eşimden 1989 dan beri malülen emekli maaşı alıyorum babam 2006 da vefat etti onun maaşını annem alıyordu annemde 1 sene önce vefat etti şu an annemin maaşını da bekar kız kardeşim alıyor bende annemin maaşından alabilirmiyim alırsam şayet bu maaş ikiye mi bölünür yoksa ayrı ayrımı alınır şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaş ikiye bölünecektir.

  16. Fatma afet takazoğlu dedi ki:

   Babam 02.08.1990 tarihinde vefat etti.annem ev hanımı olduğu için babamın aylıgını annem almaya devam etti.annem 09.06.2016 tarihinde vefat etti babamdan aldıgı aylık kesildi.ben ssk emeklisiyim babamda ssk emeklisi idi babamın yetim aylığını hemde kendi aylığımı alabilirmiyim.şimdiden tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef emekli olduğunuz için alamazsınız.

  17. AYHAN dedi ki:

   Merhaba,
   Rahmetli babamın emekli maaşını sadece annem almakta.
   Kız kardeşim boşanalı 4- 5 sene oldu, annemin maaşı kesilmesin diye bir talebi olmadı ancak biz onun maaştan faydalanmasını istiyoruz.
   4 – 5 sene maaştan faydalanmadığı için geçmiş seneler için toplu para alma hakkı olur mu.?
   Hak ettiği toplu para var ise ve maaş hakkı için annemin maaşından ne oranlarda kesinti yapılır. Ablamın ssk ya başvuru yapması ailem için menfaatimize olur mu?
   Şimdiye kadar olduğu gibi kendi aramızda yardımlaşmamız daha mı iyi olur. Teşekkür ederim.
   Saygılarımla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşa başvurduktan sonra maaş bağlanana kadarki sürede alamadığı maaşlar toplu olarak yatırılır. Başvurmadıysa önceki döneme ait aylıklar yatırılmaz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  18. Gülşah dedi ki:

   Annem babamdan boşanmayı düşünüyor. Dedem sskdan emekli idi ve 12 yıl önce vefat etti. anneannemde hayatta degil. Annem boşandıktan sonra dedemin maaşını alabilir mi? Alırsa ne kadarını alır? Ve sağlıktan yararlanabilir mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim maaşı alabilir. Hesaplamasını SGK müdürlüklerine sorabilirsiniz. Maaşın %50’sini alacaktır. Sağlıktan yararlanabilir.

    1. ayten yurdakul dedi ki:

     slm ben emeklı sandıgından emeklıyım esımın maasının yarısını alıyorum vefat ettıgı ıcın babamda vefat ettı 2003 te babamın maasınıda alabılırmıyım tskr esım ve ben emeklı sandıgı babam sıgortalı

  19. Ayşe dedi ki:

   İyi günler, 01.01.2016 ya kadar babamdan kalan maaşı, bağ kur dan prim yatırıp emekli olduğu maaşı, alıyordum ama bu tarihten sonra primini yatırdığım isteğe bağlı sigortadan emekli olup maaş almaya başladım. Bu sırada babamın maaşı kesildi. Babamın maaşını tekrar bağlatabilir miyim? Hayatım boyunca hiç çalışmadım, devlet memuru olmadım, bekarım.

  20. Fatma Oya Dişel dedi ki:

   Hayırlı akşamlar. Ben sgk dan emekli bir bayanım. Babam bağkur emeklisi. aileden hiçkimse maaşını almıyor. benim üzerimde hiçbir mal varlığım yok. bir duyuma göre sgk lının maaşının asgari mücretten yüksek olursa eger babasının maaşını alamazmış? bu doğrumu? birde alma imkanım varsa nekadar bağlanıyor acaba? Teşekkürler.

  21. Kerem aydin dedi ki:

   Merhaba. 2011 yilinda vefat eden babamin emekli maasinin bir kismini üniversite öğrencisi oldugum icin almaktaydim. Fakat 4 yilda bitiremeyince kesildi. Simdi ben mezun oldum ve ikinci universiteye kayit olucam. 25 yasimi doldurmama 1 yil var. Tekrar maaşım baglanir mi? İkinci sorum da, 2 yildir kesilen maasim tekrar baglanirsa aradaki zamanda almadigim ücreti toplu olarak alabilir miyim? Yoksa sadece maaş mi?

  22. nezaket altay dedi ki:

   2016 mart ayında emekli sandığından emekli oldum. bekarım. bağkur emeklisi müteveffa babamın maaşınının % kaçını alabilirim? şu anda maaşı annem almaktadır.

  23. Gül dedi ki:

   Merhaba
   Ben yurtdışındayım ve eşimden boşandm. Babamın bağkur maaşından yararlanabilirmiyim ve bunun için hangi evraklar gerekiyor. Yada başvuruyu TR ye giden birine vekaletle yaptırmam mümkün mü?

  24. zeynep turksoy dedi ki:

   babam noter emeklisiydi. babamın ölümünden sonra babama ait olan emekli maaşını annem aldı. fakat annemi de 3 ay önce kaybettim. 65 yaşındayım ve vefat eden eşimden emekli maaşı almaktayım. bu durumda babamın maaşına da müracaat edersem alabilir miyim?

  25. hasan dedi ki:

   Selam çok saygı değer hocam benim size sormak istediğim soru; Devlet memuru olan Babam 1997 yılında Emekli sandığından emekli oldu 2015 yılının eylül ayında vefat etdi. Anneme emekli sandığı babamın maaşının 4 / 3 ünü bağladı şu an düzenli olarak maaşını alıyor.Annemden başka kimse maaşını almıyor.Annemin şu anki emekli sandığı dul maaşı ( aylık1,435,00 tl )

   Annemin babası olan dedem esnaf Bağkur emeklisiydi 2002 yılında vefat etdi.Dedemin maaşını alan hiç kimse yok çevremizde bazı kişilerin iki maaşı da aldıklarını görüyoruz.Acaba Annem hem Babamın Emekli sandığından maaşını hemde dedemin Bağkur yetim maaşını alabilirmi. Sizden ricam Annem bu maaşları alabilirmi ? Alırsada nereye başvurmamız gerekiyor ?

  26. ceylan dedi ki:

   Yusuf bey ablam evlendi ve çeyiz parası almak istiyor dogum yeri kurtalan ama su anda batmakta oturuyor başvuruyu yaparken hangi ilde bulunan sgkya basvurmali ve hangi belgeler lazım? Batmandakine gitti ama ona dilekceniz Istanbul da falan demişler yardımcı olur musunuz ?

  27. Ezgi dedi ki:

   Annem babamdan dul maası alıyor emekli sandığı emeklisi .ablamın eşi öldü oda eşinden ssk emeklisi maas alıyor ablam babamın maasını alabilirmi ayrıca alırsa geriye dönük yılların yani başvurmadığı yılların maasıda geriye dönük annemden kesilirmi

  28. gülseren özener dedi ki:

   Eşimvefat etti.malulen emekli maaşi bğlandı.emeli sandıği. ben çalışmıyorum babamdaemekli sandığındanemekli. Babama 18 yıl ben baktım şimdi ne yapmalıyım nereye müracaat etmeliyim.

  29. canan dedi ki:

   Annem babamdan dul maaşı alıyor.Babam emekli sandığından emekliydi.Dedem ssk emeklisiydi onun maaşını ananem alıyordu ananem vefat etti.Annem hem babamın hemde dedemin maaşını alabilir mi?

  30. Ramazan dedi ki:

   benim babam vefat edeli 7 sene oldu ben 18 yasıma girdigimde kesildi sonra açık öğretim lisesinde okuduğum için maaş baglandın sonra tekrar kesildi ve yasımın dolduğunu eğer üniversite okursam tekrar alıcağımı söylediler ve ben ondan sonra genel sağlık sigortasına geçtim ve suanda 23 yaşımdayım üniversiteye basladım dilekçe gönderdim yaklaşık gecen 3 sene içinde babamdan maaş kaldıgım yerden toplu olarak mı maaş alırım yoksa aylık olarak ne bölundu ise onumu alırım aynısı ablamda oldu bosanalıı 6 ay oldu dilekce yazdı ve toplu olarak aldı bendede gecen 3 seneyi toplu verirlermi yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

  31. bilge özekinci dedi ki:

   slm ben bilge sgk dan emekli ölen babamin maasini aliyorum 2002de esimden boşandim aldiğim maasta hak sahibi tek kisi olmama rağmen maasin tamamini alamiyorum ve maasimi tam alabilmem icin ne yapmam gerekir bana yardimci olurmusunuz ayrica neden maasimda kesinti yapiliyor hicbir yerde calismiyorum

  32. tugay dedi ki:

   Babam ölünce ablam ve anneme maaş bağlandı. Ablam bekar. Şimdide annem vefat etti. Ablam anneden de maaş alabilir mi? En son ablam 540 annem 970 alıyordu.

  33. Aydan dedi ki:

   İyi akşamlar gördüğüm bir haber üzerine bilgi almak istiyorum..

   2018 de SGK dan emekli olacağım. 5 aydır boşandığım için babamdan yetim maaşı bağlandı. Babamda SGK emeklisiydi. Şimdi ben emekli olduğumda hem babamın hemdi kendi emenli maaşımı alabılecekmiyim? Yoksa birinden birini seçmemmi gerekecek.

  34. Gönül Karacalı dedi ki:

   Merhaba ben esimden ayrıldım babamın maasına 15.03 2016 tarihinde basvurdum.eylul 2016 islemlerim bitti .Bu ay baglanacak .Basvurdugum tarihten itibaren olan kısmı toplu birsekilde alabiliyormuyum

  35. Türkan yeşilyurt dedi ki:

   Yapı kredi emekli sandığından emekliyiyim. Bekarim. Babam ssk emeklisi idi. 2 Yıl önce kaybattim. Yetim aylığı alabilirmiyim. Annem dul maaşı aliyor. % 80 sanırım bağlandı. Syg. Tsk.

  36. erkan avaz dedi ki:

   Yusuf bey merhabalar.
   Emekli sandığı emeklisi bir kişi kendi maaşı ile birlikte 2014 yılında vefat eden emekli sandığı emeklisi eşinin de maaşını almaktadır. Bu kişi 1993 yılında vefat etmiş bağ-kur emeklisi babasından da dul aylığı alabilir mi? ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  37. Beyhan dedi ki:

   Babam Almanya’ dan emekli . Vefatı durumunda dul kızı olarak bana maaş bağlanır mı ?

  38. HATİCE ERDEM dedi ki:

   İYİ GÜNLER
   SSK EMEKLİSİYİM,EVLİYİM.EMEKLİ MAAŞIMI ALMAKTAYIM
   VEFAT EDEN SSK DAN EMEKLİ BABAMIN EMEKLİ MAAŞINDAN
   FAYDALANA BİLİRMİYİM. BU KONUYLA İLGİLİ YENİ BİR KANUN MU ÇIKTI ,BÖĞLE BİR SÖYLENTİ VAR NE KADAR DOĞRU OLDUĞUNU BİLMİYORUM.
   BU KONUYLA İLGİLİ BİLGİ VERMENİZİ RİCA EDERİM.
   SAYGILAR
   HATİCE ERDEM

  39. SSK emeklisiyim 2010. bayanım ve bekarım. babam bağkur emeklisi vefat etti.1996 vefat tarihi. Yetim maaşı almam mümkün mü?

  40. Nuray dedi ki:

   Mrb ben sgk dan malulen emekliyim eşim vefat ettiği için ondan da bagkurdan maaş alıyorum babam devlet memuruydu onun maaşından da faydalanabilirmiyim

  41. Tuğba dedi ki:

   Babamdan kalan emekli maaşını annemle bölüşüyorduk. Annemi kaybettik. Bu durumda ben ne yapmalıyım?

  42. Gönül vardar dedi ki:

   merhabalar babam emekli sandığına bağlı öğretmen emeklisi yeni vefat etti . babam 2014 yılında vefat eden sgk emekli emeklisi annemin maaşını alıyrodu . ben sgk calısanıyım . suan müracet etsem emkli sandıgı babamın maasının% kacını alırım . annemın maasını almam mumkun mu ? issiz kalırsam ıkısınıde alabılır mıyım ?

  43. emine uçoğlu dedi ki:

   yusuf bey babam 1976 da öldü.sigorta primlerini toplatıp babamın aylığına bağlanabilirmiyim.

  44. Esra dedi ki:

   Merhaba eşimden dolayı 2013 yılından bu yana malulen emekli dul maaşı alıyorum babam ve annem emekli sandığından emekli onların Vefatı durumunda da yetim maaşı da alabilirmiyim saygılar…

  45. Mahmut topal dedi ki:

   Babam emekli sandigindan emekli ben ssk dan emekliyim yuzde 89 engelli raporum var erkek evlat olarak babamdan dolayi maas allabilirmiyim

  46. necdet dedi ki:

   merhaba annem ssk emeklisi ve babamda ssk emeklisi 3 yıl önce babam mefat etti onun maasınıda annem alıyor.annemin babası emekli sandığından 13 çalışmışlğı var. emekli değil emekli edebilirmi etsede maasını alabilirmi

  47. Aysun dedi ki:

   Babadan kalan maaşım sigortalı işe girdiğimden dolayı kesildi. Anneme geçsin diye dilekçe verdim fakat cok cok az bi kısmının anneme gececegı soylendı. Bu doğru mudur

  48. Nur dedi ki:

   Merhaba, ben 2005 yılında emekli oldum özel sandık emeklisiyim. Ssj emeklisi olan ve 1982 yılında vefat eden babamın maaşı anneme bağlanmıştı annem de 1999 yılında vefat etti. Eşimden 20 yıl önce bosandim. Bu durumda babamın maaşınıalabiliyormuyum

   1. Nur dedi ki:

    Denetim için bekleyen soruma cevap yazmayacakmisiniz acaba?

  49. Bilgin özçeliker dedi ki:

   Merhaba yusuf bey eşim 2011 vefat etti dul maaşı alıyorum babamda1986 vefat etti babamın maaşını alabilirmiyim ikisi de sskli

  50. Selda Gümüş dedi ki:

   Merhaba
   Yeni kanunla babam vefat eden dedemi 900 gün sigortasını bularak emekli etmişti. Babaannem vefat etti. Halam dul. Halam dedemin emekli maaşını nasıl üzerine geçirir. Halamın Babamdan ve diğer kardeşlerinden imza alması gerekli midir? Ne yapılması gerekir cevap verirseniz sevinirim

  51. N.Serap Odabasioglu dedi ki:

   Ben turk hava yollarindan emekliyim emekli sandigindan maas aliyorum vefat eden babamda emekli polisti ondan yetim maasi alabilirmiyim?

  52. Batuhan dedi ki:

   Merhabalar. Annem ve babam 3 sene evvel boşandılar. Babam 2016 5. Ayında vefat etti. Annem babamdan kalan emekli maaşını alabiliyor mu ? Evde annemle ben varım sadece benim maaşım var. Annemin hic geliri yok ev hanimi. Ssk yada bagkurla bi bağıda yok. Yardimci olursaniz tesekkur ederim..

  53. meliha kuzucu dedi ki:

   ben emekli sandığı çalışanıyım,ssk emeklisi babamın maaşını alabilirmiyim.teşekkürler

  54. husniye cakmak dedi ki:

   Selam, ben ssk emeklisiyim. Yurt disinda yasayan babam 1997 yillindan vefat etti. 1969 dan 1996 kadar almanyada calismisti. Annemde yasamiyor.yurtdisi borclanmasi yaparak bagkurda yetim maasi alabilirmiyim. Evli degilim. Eger maas alma imkanim varsa bu ay muracaat etsem, kac ay icinde maas baglanir ve ne kadar alabilirim.cevabinizin icin simdiden tsk.ler

  55. Kardelen dedi ki:

   Slm.annem vefat etti onun emekli ayligini ben alabilirmiyim.yurtdisinda calisiyorum ve bekarim.tsk

  56. Cansu Tevlim dedi ki:

   vefat eden babamdan evlenmeden önce maaş alıyordum.yaklaşık 3 yıl önce boşandım.sadece şuan kardeşlerimin aldığı baba maaşını bende tekrar alabilir miyim .almam için tekrar ne yapmalıyım.

  57. Zehra dedi ki:

   İyi günler diliyorum. Babamın 1988 den itibaren sigorta başlangıcı var. 3010 günü doldurmuş yalnız suan gunu eksik. Babam 1965 dogumlu. Askerlikte eksik gunun icinde nasil emekli olabilir. Saygılar.

  58. Muhammet dedi ki:

   Gss den borcumu sildirdim simdi yesil karliyim. Kardesleriminde gss borcu var onlarada gelir tespiti yaptirsam muhtemelen onlarinda borcu kalkar ve yesil kartli olurlar. Ama yesil kartli olduktan sonra babamin vefatindan sonra emekli sandigina geciste bi sikinti olur mu ? Ve babamdan dolayi ayliga baglanirlar mi? Kardeslerim %90 zihensel engelli. Yesil kartlisiniz diye herhangi bi sıkıntı cikarirlar mi? Yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Iyi gunler.

  59. erol dedi ki:

   selam annem 1955 doğumlu dedem rahmetli olalı 12 yıl oldu dedemim skk yada emekliliği yoktu ama bir arkadaşım dedenizin eskilerden tütün koçanı illaki vardır annenizde dedenizin tütün koçanından dedeniz emekli olup onun maaşını alabileceğini söyledi öyle bir durum var mı varsa dedemin tütün koçan kaydı için nereye nasıl baş vurmalıyız.cevabınız için şimdiden teşekkürler..

  60. Nesibe dedi ki:

   Merhabalar. Ssk dan emekliyim Dul yada yetim Maaşı alabılırmıyım?

  61. Abdulnadir Morgül dedi ki:

   İki kız kardeş babalarından kalan emekli maaşını alıyor kardeşlerden biri vefat etti onun aldığı emekli maaşı öteki kardeşe nasıl devroluyor

  62. Nursel dedi ki:

   ölen babamın 9 yıl 10 gün bağ-kur primi var annemde vefat etti 4 kız 1 erkek kardeşiz fakat hepsi evli bir ben dul um ne kadar aylık alabilirim?

  63. Bahar Kesik dedi ki:

   Merhaba Ben SSK emekliyim Bekarım Babam Bag-Kurdan Emel’i 21Nisan 2007 de vefat etti Babamın emekli maaşını annem alıyordu Annemde 06 Eylül 2014?de vefat etti Ben babamın bag-kur maaşını alabilirmiyim

  64. Eray dedi ki:

   merhabalar babam 24/07/2008 yılında vefat etti ben şuan üniversite öğrencisiyim babamın maaşını ben alıyorum boş zamanımda part time çalışmak istiyorum ama maaşımın kesilip kesilmiceği hakkında fikrim yok part time çalışabilirmiyim

  65. Sultan dedi ki:

   Merhaba.ben vefat eden babamin maaşını alıyorum.ek iş yapmak için ufak bir işyeri acmak istiyorum.babamdan kalan maaşı almaya devam edebilirmiyim.beni aydınlatırsaniz sevinirim simdiden teşekkur ederim

  66. Esra dedi ki:

   Merhaba babam hastalığından dolayı malulen emekli olmuştu babam vefat edince de maaşını annem almaya başladı. Erkek kardeşim şuan 22 yaşında üniversite öğrencisi maaş için başvurduğunda annemin maaşından kesilecek fakat benim şöyle bir sorum var kardeşim bi zaman sonra maaş almayı bıraktığında ona kesilen pay anneme geri verilir mi? birde babam vefat edeli 3 sene oldu daha önceki almadığı paylar için toplu bir ödeme yapılır mı kardeşime öyle bir şey söylenmişti. şimdiden teşekkürler.

  67. Ehlinaz Elver dedi ki:

   Emekli sandığına bağlı emekliyim, 2010 yılında boşandım, babam sgk emeklisi idi 24 ağustos 2016 da vevat etti.Babamın maaşından alabilirmiyim?

  68. emel cansev dedi ki:

   54 yasında calısan dul bır bayanım esımden bagkur maası alıyrm babamdan da bagkur maası alabılırmıyım

  69. Muharrem dedi ki:

   Merhabalar. Annem 1999 yılında eşinin vefat etmesinden dolayı SSK’dan emekli maaşı bağlandı. Babasının Bağkur maaşınıda annesi alıyordu. Kendisi bu maaş için talep de bulunmadı. 2016 Mart ayında annesinin vefatı ile dul olduğundan dolayı babasının Bağkur maaşını almak için başvuruda bulundu. Maaşı alabilir mi? Alabilir ise % kaçını alır herhangi bir kesinti olur mu . Ayrıca Mart ile ekim ayları arasındaki alınmayan maaşlar için toplu para alır mı?

   Cevap vermenizi istirham eder, Kolaylıklar dilerim.

  70. EROL dedi ki:

   İYİ GÜNLER BENİM DEDEM 1997 YILINDA VEFAT ETTİ BAĞKUR EMEKLİSİ İDİ BABAMDA 2016 VEFAT ETTİ ODA EMEKLİ SANDIĞINDAN ENEKLİ İDİ ANNEM HEM EŞİNİN MAAŞII HEMDE BABSININ MAAŞINI ALABİLİRMİ BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  71. Hasan Genç dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey.
   Annem ve Babam Sgk Emeklisi.

   Babam Yakın bir zamanda vefat etti. Ben evli olduğum için hak sahibi değilim. Tek Çocuğum.

   Annem kendi emekli maaşını almaya devam ederken, babamdan kalan maaştan hak elde edebilirmi.

  72. Ersin temur dedi ki:

   Babamızdan kalan maaş 3 kardeşe ve annemize bölündü ablam evlendiği ben 18 i doldurduğum için maaşımız kesildi ve yıllardır anneme aktarılmadı sizce aktarılması gerekmiyormuydu ???

  73. Yasemin Türkoğlu dedi ki:

   Yusuf bey merhaba .ben ssk emeklisiyim.rahmetli babam bağkur emeklisiydi suan annem alıyor maaşını.allah korusun anneme bisey olsa babamın maaşı bana bağlanırdı.

  74. müberra öztürkler dedi ki:

   annem babamdan dolayı dul maaşı alıyor bende ,eşimden ayrıldım ve çalışmıyorum babamın maaşından faydalanabilirmiyim faydalanır isem annemin maaşından mı kesilir

  75. Serpil özdinçer dedi ki:

   Özel şirkette sigortalı çalışanım.babamın yetim aylıgını alabilirsiniz. Emekliliğe iki yıl kaldı ..Emekli olabilirmşyim

  76. seda dedi ki:

   Merhabalar Yusuf Bey

   bir tanıdıgım vefatı durumunda kızının maasından faydalanmasını ıstemıyor noterden yazı hazırlasak ölumu durumunda gecerlı olur mu ? yoksa vefat durumunda kızı maasına baglanabılır mı ?

  77. Şükrüye duran dedi ki:

   Babam 1994 de vefat etti. Emekli sandığından emekli oldu. Bekarken maaş alıyordum. Evlendim kesildi. Çeyiz parası aldım. 2016 Şubat ayında SSK dan emekli oldum. sonra eşimden boşandım. Kendi maaşımı ve babamın maaşını alabilir iyim. Ayrıca eşim kızıma nafaka parası ödüyor. 2 maaş almama engel mi

  78. hamdi dedi ki:

   Annem bağkur emeklisi.2008 de babam vefat etti.%67 oranda babamdan da maaş alıyor. ablam da babamdan maaş alırsa.annemdenmi kesilir .yoksa kalan %33 den mi maaş alır.

  79. Esme Azizo dedi ki:

   SSK dan emekliyim dulum babam bağkur emeklisi 1985 de vefat etti
   babamdan yetim aylığı alabilirmiyim. Gelirim Açlık sınırının altında bu durumda alabilirmiyim yada almak için ne yapmalıyım. Teşekkürler.

   1. Esme Azizo dedi ki:

    ben esme azizo lütfen bı cevap verırmısinız epey oldu cevap beklıoym

  80. Aliye Cuhruk dedi ki:

   Merhaba,
   ben 2006 ssk emeklisiyim ve dulum 2006 yılında babam vefat etti bağ-kurlu bugüne kadar dul aylığı için baş vurmamıştım kardeşim başvur oda bağlansın diyor mümkünmü iki maaş alabilmem

  81. İlknur ünal dedi ki:

   Özel birbakim evinde hasta bakim personeli olarak 1400 maaşla çalışıyorum.evim kira.aylık 450.rrahmetli babamın maasindanalma hakkimvarmi.maaşı annem aliyor. Eşimden ayrılalı 4yil oldu.bir yıldır nikahtanda düştüm. Babamin maasini alabilirmiyim .Bu konuda bilgi istiyorum

  82. Bahtiyar dedi ki:

   Babam bağ-kur emeklisiydidi 1998 yılında vefat etti emekli maaşıni annem alıyordu bu dönemde maaşını devlet memuru bekar iki kız kardeş olarak bizim de alabileceğiniz söylenmişti bizde devlet memuru olduğumuz için maaşın tamamının annemize bağlanmasını istedik annem 2015 yılında vefaat etti babamın maaşını ben bekar çalışan olarak alabilir miyim

  83. SEVİNÇ dedi ki:

   SGK EMEKLİSİYİM. BEKARIM. BABAM SGK’ DAN EMEKLİ İDİ. VEFAT ETTİ. EMEKLİ MAAŞINI ALABİLİR MİYİM?

  84. Fulya onay dedi ki:

   İYİ günler ben dışarıdan ödeyerek sgk dan emekli oldum 2014 de. Eşimden ayrıyim 2007 den beri. Annem hem babamdan hemde kendi emekli maaşını alıyor. BEN babamın maaşına ortak olabilirmi yim?

  85. şehnaz dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey ,
   Ben babamdan yetim maaşı alan eşinden boşanmış bir bayanım , ssk prim günlerim dolu ama emekli olmak için yaşımı beklemekteyim bir süre sonra kendi ssk emeklik maaşım bağlandığında babamdan aldığım yetim maaşım kesilecek mi yoksa her iki maaşı da alabilecekmiyim ? babam da ssk emeklisiydi ben de ssk dan emekli olacağım..
   Teşekkür ederim..

  86. Aliye Cuhruk dedi ki:

   Sanırımbir sorun var kaç gündür denetimiçin bekliyor yazıyor tekrar yolluyorum

   Merhaba,
   ben 2006 ssk emeklisiyim ve dulum 2006 yılında babam vefat etti bağ-kurlu bugüne kadar dul aylığı için baş vurmamıştım kardeşim başvur oda bağlansın diyor mümkünmü iki maaş alabilmem

  87. batuhan dedi ki:

   meraba suan benim lise bitti ve universiteye tekrar hazirlanmak icin universiteye gitmedim ve oğrenci kaydim yok hicbir yerde babamdan aldigim maasi 18 yasini doldurdurgum icin kestiler tekrar sgk ya basvursam maasi alabilirmiyim veya işşizlik maaşı alabilirmiyim. yardimci olabilirseniz sevinirim.

  88. Levent dedi ki:

   Merhaba,
   42 yaşında, hiç evlenmemiş, %65 engelli raporu bulunan, kendisi SSK emeklisi (engelli olarak 15 yıl üzerinden) bir kadın olan baldızım 1993 yılında ölmüş BAĞ-KUR emeklisi babasından yetim maaşı alıyordu. Böylece hem kendi emekli maaşını (asgari ücretten biraz daha düşük) hem de babasından gelen yetim maaşını alıyordu. 2016 Ekim ayında yetim maaşı kesildi. Nedenini sorunca, Eylül’de çıkan bir yönetmelik gereği emekli aylığı olanlara yetim maaşı verilmediği söylendi. Ancak çevremizde yetim maaşı alan emekliler hala var. Bu durumun doğrusu nedir?

  89. mehmet kurkun dedi ki:

   Sayın Yetkili kolay gelsin
   benim sorum şöyle çok yakın sayılmasa da akraba gibi gördüğümüz bir ablamız var şuan kendisi eczacı ve dükkanı var ayrıca bağ kurdan emekli yaklaşık 15 yıl önce eşinin vefat etmesiyle dul kalmıştır.Annesi ve babası daha önce vefat ettiği için babasından kalan maaşı alma hakkı var mı böyle bir cabası olurmu kendisi bağkur lu ama babası ssk dan emekli olmuş ve vefat etmiştir.Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim tşk ederim Kolay gelsin.

  90. Elif dedi ki:

   Merhabalar , ben 27 yaşındayım eşimden ayrıldım bir tanede cocuğum var annemle babam ayrılar benim velayetim annemde idi ama ben boşanınca babamla yaşamaya başladım babam sigortalı çalışıyor emekli olunca yada günü dolmadan ölürse babamdan maaş alabilirmiyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim…

  91. hayriye dedi ki:

   sgk lı calısana kadar vefat eden babamın maasını aldım ancak sonra sgk ices takibi gönderdi ve bilmediğim şekilde maaş aldığım süre içerisindr yarım sigprtalı olduğumu öğrendim menfi tespit davası açtım ne yapmam gerekiyor

  92. Gülnur dedi ki:

   Merhaba,
   Annemle babam boşanıyorlar.Annem sigortalı çalışan.Vefat eden dedem emekli sandiğindan. Boşandıgında dedemin maaşından yararlanabiliyor mu?

  93. Nermin dedi ki:

   Mrb babam vefat etti emekli maaşı annem alıyor ben boşandım babamın emekli maaşını bende alabilirliyim
   Aydınlatırsanız tşk

  94. İsmail dedi ki:

   Merhabalar. dedem bağkur emeklisi 2008 yılında vefat etti. maaşı eşine ve kızına(Halam:Çalışmıyor ve bekar) bağlandı. ancak eşi de 2009 da vefat etti. eşine verilen maaş kızına devroluyor mu? veya Kızının aldığı maaşta artış olur mu? oluyorsa hangi işlemleri yapması gerekmektedir.

  95. Poyraz dedi ki:

   Merhaba
   Kaynanam 5 senedir babasının maaşını alıyor bir sene önce kız kardeşinin kocası oldu fakat kocası bagkurluydu onlar bas bursa maaş için alabilirmi alorsada kaynananın maaşı su 750 TL yarıya mi düşer

  96. necla dedi ki:

   merhaba.Emekli sandığından malulen emekliyim.Eşimden ayrıyım.Babam SSK emeklisi.vefatı durumunda ben babamın maaşından faydalanabilirmiyim.

  97. sengül dedi ki:

   merhaba babam emekli sandığından dı 9 yaşınaday ken vafat etti bana ölüm aylığı bağlandı . Şİmdi sorum şu ki madurum
   Ablam sgk dan emekli 3 ay önce de eşi vefat eşininde sgk aylığını alıyor .Duru böyle iken babmın maaşını da istedi onun da yarısını alıyor Ben bu sorunumu nasıl çözebilirim 400 ,00 tl alıyorum zor durumdayım

  98. Arman dedi ki:

   Merhaba babam 2000 yilinda vefat etti ve ssk emeklisi idi anneme kaldi annem de 2008 de vefat etti kizkardesim icin basvurdum ok verdiler sonra ise girince kestiler daha sonra isten cikinca tekrar basvurduk ve tekrar maasi bagladilar suan calisiyor ve maasi halen yatiyor yetim ayligimi ssk emekli maasimi bilmiyoruz 1050 tl yatmaktadir bizde ihtiyactan dolayi cekiyoruz her ay acaba bunla ilgili yardimci olurmusunuz… Bi yasa geregimi yatiyor konuyla ilgili donus yaparmisiniz…

   Tsk.

  99. Eser dedi ki:

   Merhaba hocam Babamla annem yaklaşık 20 sene önce boşandilar babam bizi terk etti bende 16 yasin verdiği gururla annemin nafaka almasını istemedim ben bakarim sana dedim.gel gelelim babam Vefaat etti..Ben aneme bu güne kadar baktım ve devam edeceğim. Babam annemle evliiken emekli olmuştu bir dava yada dilekçeyle anneme maaş bağlatma şansımız nedir.

  100. Sabahat Kamile dedi ki:

   İyi Günler. 1956 doğumlu dul bir kadınım.
   Eşim 8.4.2012’de vefat etti ve ondan dul maaşı almaktayım.
   Babam ise 5.9.1996 tarihinde vefat etmiş olup sağ olan annem dul maaşı almaktadır.
   Bu koşullarda babamdan da maaş bağlatabilir miyim?

  101. Gizem dedi ki:

   Merhaba benim annem 2001 yılından beri sigortadan emekli dedem o çok küçükken ölmüş ve bağkur emeklisiymiş annem eşinden ayrı babasının maaşını alabilir mi?

  102. NESRİN dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey.
   Ben 2007 yılında SSK’dan emekli oldum.Babam Bağ-kur emeklisiydi. Babam 2000 yılında vefat etti. Babamın maaşının bağlanması için yaptığım başvuruda alamayacağım söylendi. Babam emekli sandığından emekli olmuş olsaydım alabileceğimi yaptığım araştırmalarda öğrendim.Ama bir gazetede okuduğum bilgiye göre 2008 yılından önce olan vefat durumunda farlı olacağı yazıyordu. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olacağım.
   Teşekkürler

  103. Zeynep dedi ki:

   Merhaba,

   Ben SGK’dan emekli oldum. 50 yaşındayım. Boşandım. Babam 1993 senesinde vefat etti. Şu an annem babamdan kalan emekli aylığının %70’ini alıyor. Kesintiye uğrayan %30’luk bölümü alabilir miyim?

   Teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Babanızın kurumunu bilmediğimizden dolayı genel olarak emekli maaşı anne ve çocuklar arasında belirli oranlarda dağıtılmakta olduğunu belirtelim. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  104. yılmaz dedi ki:

   4 yıllık üniversite okurken yetim aylığı alıyordum mezun oldum aylığım kesildi şimdi ise 2 yıllık üniversite okumaktayım yetim aylığı alabilirmiyim?

  105. Sinan demircan dedi ki:

   Babam vefat etti annem onun maaşını alıyor emekli sandığından annenin babası da bağkurdan emekli oda ölmüş 2 sinin maaşınıda alabilirmi biri bağkur birisi ise emekli sandığı

  106. ayşe dedi ki:

   ben temmuz 2016 yılında emekli sandığından emekliyim.Babam 2013 yılında vefat etti babamda emekli sandığı emeklisiydi.bekar kız çocoğu olarak babamın emekli sandığı maaşından yararlanabiliyormuyum.teşekkürler

  107. filiz güngör dedi ki:

   babamın ölümünden sonra , anneme ve bana emekli maaşı bağlandı, annem vefat etti, annemden kalan babamın maaşını da alabilirmiyim,

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Geliriniz yoksa alabilirsiniz. Dilekçe ile kuruma başvurunuz.

   2. SGK Merkezi dedi ki:

    Annenizin vefatından sonra maaş oranınız toplam da %50 oranına yükselir.

  108. hülya pelivan dedi ki:

   ben s.s.k dan emekliyim fakat aldığım maaş bana yetmiyor ev kirası yakacak parası derken bakıyorum maaşım bitmiş eşimden ayrı olduğum için babamın emekli maaşına baş vura bilirmiyim emekli olmam buna engel olurmu

  109. fehmi dedi ki:

   kız kardeşim ölen eşinden ssk maaşı almaktadır,babam birsüre önce vefat etti,o da ssk emeklisi kız kardeşim babamın maaşını da alabilir mi teşekkürler.

  110. mehmet ay dedi ki:

   babası vefat eden sigortalı kız evlat babasını maaşını alabilirmi

  111. sefa dedi ki:

   ben ssk emeklisiyim babam vefat etti bağkurluydu ben babamdan dul maaşı alablirmiyim.bende dulum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kendi aylığınız olduğundan yetim aylığı alamamaktasınız.

  112. ömer sağlam dedi ki:

   merhabalar ben ssk emeklısıyım babam da ssk emeklısı babam vefat ettıkten sonra bende emeklı oldum hıc evlenmedım babamın masını alabılırmıyım 2 sorum memeur emeklısı kardesım dul babamın maasını alabılırmı saygılarımla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kendi geliriniz olduğu için alamamaktasınız

  113. MERVE dedi ki:

   Babam vefat etti. Ve şimdi işkurdan 1 yıl süreyle işe girmeyi düşünüyorum bekarım. Babamdan aldığım maaş kesilir mi?

  114. Serpil dedi ki:

   Merhaba yusuf bey benim sorum annem dedemin vefatindan sonra maas almaya basladi bagkur’dan ama maasi cok dusuk. Dedem vefat etmeseydi vefatindan 3 ay sonra emekli olacakti simdi annem maasini cok dusuk aliyor dedemin o 3 ayini odersek annemin maasi artar mi? Buarada dedem vefat edeli 12 sene oldu.bize yardimci olursaniz cok sevinirim iyi gunler

  115. Orhan Argun dedi ki:

   SSK’dan emekli maaşı alıyorum ama artık yetmiyor. 1970’lerde vefat eden babamdan yetim maaşı alabilir miyim?_

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kanunda geçen; kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması nedeniyle alamamaktasınız. Ancak babanızın sigorta kurumunu belirtmediğinizden dolayı lütfen babanızın bağlı bulunduğu kurumla iletişime geçiniz.

  116. Meltem dedi ki:

   Merhaba babam subat 2015 te vefat etti annemle bosandiklari icin annem maas almiyor ben esimden 2008 yilinda bosanip 2010 yilinda tekrar evlendim ve tekrar bosanma asamasindayiz vergi mukellefiyim ama tek gelirim esimdendi babamdan maas alabilirmiyim tesekkurler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Aylık bir geliriniz yoksa eğer yetim ve dul aylığı alabilirsiniz. Lütfen dilekçe ile kuruma başvurunuz.

  117. Muge dedi ki:

   Mrh, benim dedem vefat etti. Anneannem magasini aliyo. Annemin hic geliri yok. bir kac sene once bosandi, bas vursa emekliligin bir kismini alir mi? Allah gecinden versin anneannem vefat edince tamami anneme gecer mi?
   Yapilmasi gereken islemler nelerdir, nereden detayli bilgi alabiliriz?
   Tskurler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Annneniz yetim aylığı alabilir. HEMEN bağlı bulunduğunuz ildeki SGK’ya giderek dilekçe ile başvurunuz.

  118. Hulya dedi ki:

   Merhaba Faruk Erdeb Bey benim beyim 2014 haziran ayında vefat etti tarım sigortaliydi sonra skkye geçti beyim ölünce maaşı bana kaldı babamda sigortadan emekli iki kız kardeşim ölen babamin maasini alıyorlar ben de alabilirmiyim 3 tane çocuğum var babamın maasini alabilirmiyiz saygilar beyimin maaşı bana yetmiyor tesekurler şimdiden 3 çocuğum memur eger maas bana düşerse 2 kardeşim alıyor bana ne kadar düser

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Dul aylığı ve çocuk parası başvurusu için lütfen belgelerinizle ve dilekçeyle birlikte SGK’ya giderek başvurunuz.

  119. Gamze dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey. Ben Almanya’da yasiyorum.50 yasinda bir kadinim. Evli degilim. Babam Turkiye’ de vefat etti. Bagkur ya da SSK’ dan emekliydi kendisi. Rahatsizligimdan oturu yolculuk yapamiyorum. Bana babamdan maas baglanabilir mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Eğer aylığınız yoksa maaş bağlanır. Başvuru için lütfen +90 216 170 11 22 SGK hattını arayınız.

  120. Gamze dedi ki:

   Baglanabilirse, ne yapmam gerekiyor? Simdiden tesekkur ederim.

  121. Emine dedi ki:

   Merhaba benim babam vefat etti annem onun maaşına bağlandı ben eşimden ayriyim.şuan başvuru yapsam bana bağlanan maaş annemin aldığından mi kesilecek. VE birde çeyiz parası aldık biz bir zamanlar bunun kredi olduğunu ve maaşından her ay kesildiğini söylüyor annem bu doğru mu?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yetim aylığı anne ve çocukları arasında dağılım yapılarak verilmektedir. Evlenme ödeneği alınan miktara göre 12 ya da 24 ay geçtikten sonra maaşta artış olacak.

  122. Çiğdem Dinç dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey;

   Ben 2015 Nisan ayında SSK dan emekli oldum Babam Bağkurdan emekli idi ve 2009 Eylül ayında vefat etti. Annem maasının bir kısmını alıyor ve Üvey ablam hiç evlenmediği için babamın maaşını alabiliyor, Bende hiç evlenmedim babamın maaşını alabilirmiyim. Alabilirsem bana maasın ne kadarı bağlanır? Annemın maasında kesıntı olur mu? Nereye başvuru yapmam gerekir? Bu zamana kadar almadıgım maasları toplu mu verecekler? Yoksa basvuru kabulunden ıtıbaren mı almaya basalayacagım? Cevaplarınız için tesekkur ederim.

  123. serdar sır dedi ki:

   ssk emeklisi bekar bir bayan ssk emeklisi babadan yetim maaşı alabilir mi şimdiden teşekkürler saygılarımla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Zaten emekli almakta ise yetim aylığından yararlanamaz.

   2. SGK Merkezi dedi ki:

    Babanın emekli sandığı emeklisi olması durumunda alabilir.

  124. Melike dedi ki:

   Merhaba,
   Ben almanyada yaşiyorum. Bekarim ve calişiyorum (29 yaşindayim).
   Babam 2004 yilinda vefat etdi ve almanyaya ayak basmadan hep türkiyede calişdi.
   Babamin bağ-kur emeklisi oldugunu veya olmadigini nasil ögrenebilirim?
   Ve bana ve ablama emekli baglanirmi?
   Nereye müracaat etmem gerek? Bu işlemleri gercekleştirmek icin türkiyeye gelmek zorundamiyim?
   Yardiminiz icin teşekkürler!

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet. Lütfen başvuru için +90 216 170 11 22 SGK danışma hattını arayınız.

  125. Emine dedi ki:

   Babam Gaziantep de vefat etti ve orda ssk olarak çalışıyor du ben İstanbul da oturuyorum ve ikahnamim burası bende babamdan maaş alabilmek için buradan başvurabilirmiyim vurabilirsem nereye gitmem gerekiyor acaba

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    BAşvurabilirsiniz. Lütfen SGK kurumuna gidiniz ve dilekçe ile başvurunuz.

  126. Gülşen dedi ki:

   Merhaba benim de bir sorum olacak. Babam vefat etti ancak ben sigortalı olarak çalışıyorum ve bekarım. Babamın emekli maaşını alma ihtimalim nedir? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışanlar yetim aylığından yararlanamamaktadırlar.

  127. kadriye dedi ki:

   merhabalar .ben 1962 doğumlu dul bayanım.babamdan yetim maaşını üvey annemle ikimiz alıyoruz.üvey annem vefat etti.onun aldığı maaş bana bağlanırmı? maaşta kesinti oluyormu?saygılar

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ölüm aylığı, Kanunun 32 nci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen durumda iken ölen sigortalının; Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kız çocuklarına maddesinden dolayı alırsınız. Başvuru yapmak ve Üvey anne vefat etme özel durumunuzdan dolayı ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI arayınız.

  128. Olcay Balcİ dedi ki:

   Babamı 2000 yılında kaybettim 2008 yılında boşandım Şuan hala emekli sandığına bağlı bır kurumda 30 yıldır çalışiyorum Maaş Bağlanırmı

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI inceleyiniz. Ayrıca Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI nı arayabilirsiniz.

  129. Münevver dedi ki:

   Ben emekli sandığı emeklisiyim eşimden ayrıldım .Babam SSK emeklisi ydi.annem Bağ-Kur emeklisiydi.ikiside vefat etti.ben anne veya babamin maaşını alabilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    EVET ALIRSINIZ. Ölüm aylığı, Kanunun 32 nci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen durumda iken ölen sigortalının; Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kız çocuklarına ödenir maddesinden dolayı alırsınız.
    Ölüm aylığı bağlanabilmesi için, hak sahiplerinin örneği Kurumca hazırlanacak tahsis talep dilekçesini doğrudan Kuruma vermesi veya posta yoluyla ya da elektronik ortamda göndermesi şarttır. SGK DANIŞMA HATTI ALO 170

  130. ahmetkaya dedi ki:

   ben babamın abşi alamk istıyum ama anem alyun ben anemde ayrıyım engelıyım

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    ENGELLİ MAAŞI BİLGİSİ ALO 144 LÜTFEN ARAYINIZ
    BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI sayfasına gidiniz.

  131. Dilek Çekiç dedi ki:

   Ben eşimden boşandım,hiçbir gelirim yoktur, babam belediye emeklisiydi. Vefat edeli 25 sene oldu, ben onun maaşını alabilirmiyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    ALABİLİRSİNİZ Dilek hanım, çalışmıyorsanız eğer Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü”ne başvuru yapınız. Eğer SGK”lı çalışan ise bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu”na başvuru yapınız.
    Daha Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  132. Selin dedi ki:

   Eşimden boşanmak üzereyim babam ve annem SSK emeklisi idi önce annem vefat etti annemin maaşı babama kaldı 1 sene önce babam da vefat etti boşandıktan sonra hem annemin hem babamın maaşından da yararlanabilecekmiyim acaba 7 yaşında oğlum var ve çalışmıyorum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    EVET yararlanırsınız. Lütfen dilekçe ile SGK ya başvurunuz. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  133. ysmn dedi ki:

   babam 2007den beri kayıp gaiplik davası açtm kazandm babam emekli degil 1952 gün iş günü var 2008 kanunu ile toplu para alabiliyomuyum ve sgk lı bi işte calşsam babamdan alacagm emekli maaşm kesilir mi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Aylık alma şartını sağlayıp aylık alıyorsanız şuan babanız üzerinden ek olarak toplu bir ödeme alamazsınız. Ancak yetım aylığı SSK dan alıyorsanız aylığınız çalıştığınız zaman kesilir.
    Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  134. Ayse dedi ki:

   Merhaba Yusuf ben annem 2012 yılında vefat etti babamda 2015yilinda vefat etti babam memur emeklisiydi bende yeni eşimden boşandım başka maaş alacak kimse yok 2abim var onlarda evli ben nekadar maaş alırım acaba bide başvurduktan sonra nekadar zamanda baglanir maaş şimdiden teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTInı ARAYINIZ

  135. Ayse dedi ki:

   Bu arada ben çalışmıyorum ev hanimiyim babamlarin evinde yaşıyorum 92yasinda dedeme bakıyorum maaş için sorun teşkil edermi acaba dedemin maaşını da almıyor abim alıyor

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  136. Ayse dedi ki:

   Ben bişey daha sormak istiyorum annede babamda vefat etti biz 3kardesiz tek kızım abilerim evli bende eşimden boşandım babamın emekli maaşından hem dul maaşı hem yetim maaşı alabilir miyim acaba bide alirsam toplam %kac Alican teşekürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  137. Kubra dedi ki:

   Merhaba. Ben sigortali bir ise girdim. Bu yuzden aldigim yetim ayliginin bir kismi anneme baglandi. Simdi de isten ayrildim. Yetim ayligi tekrar geri baglanacak mi? Bi yerlere muracaatta bulunmam gerekior mu?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet HEMEN Özel durumunuzdan dolayı ve başvuru işlemi için ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  138. Sevgi Uğuz dedi ki:

   Ben SGK emeklisi bekar bayanım. Babam Garanti Bankası emeklisi
   2 yıl önce vefat etti. Babamdan ben maaş alamıyorum. Birde rahmetli babam 1986 yılında süper emekli olmuş ve o günkü şartlarda beş milyar para yatırmıştı. Ben emekli maaşı niçin alamıyorum ve süper emeklilik için yatırdığı parayı nasıl alabilirim. Bu konularda bilgi verirseniz çok sevinirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  139. Seher dedi ki:

   Babam 2007 yılında vefat etti maaşını annem ve ben eşime ayrıldıgım için alıyordum sigortalı işe girdim babamdan aldığım maaşım kesildi işi bıraktım babamın maaşına başvurabilirmiyim tekrar sigortalı işe girmemle çıkmam arasında bir ay var hemen babamın emekli maaşında tekrar yararlanabilirsiniz bilirmiyim bilgi verir beni aydınlatırsanız sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yararlanabilirsiniz. Lütfen kurumunuza başvurunuz.

  140. akire dedi ki:

   babam ve esim 2015 de vefat eti esimden dul maşı alıyorum eşim ssk babam bağkur emeklisi babamda yetim maşı alabilirmiyim bilği verirseniz sevinirimteşgkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çalışmıyorsanız alırsınız. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  141. Asli dedi ki:

   Merhabalar benim babam ssk emeklisi ve vefat etti.suan maasini annem almakta ben eşim ile sorunlar yaşıyorum ayrilmayi düşünüyorum.şu an ayrilsam anneme baglanan 1000tl emekli maaşının nekadarini alirim.2. Sorum ise annem vefat ettiğinde eşimden ayrilirsam maaşı alabilirmiyim ve nekadarini alirim?Cevabiniz icin Simdiden teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  142. Vedat dedi ki:

   Merhaba yusuf bey. Babam vefat etti ssk dan emekli idi maaşı annem alıyor. Kiz kardesim şimdi boşandı ve babamin maasina baglanmak istiyor. Annem 1100 tl maas alıyor bunun ne kadarı kesilir ve tekrar evlenince anneme kesilen miktar geri iade edilir mi? Simdiden teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi ve başvuru için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  143. Dilara dedi ki:

   Merhbabalar Babam 2014 de vefat etti annemle ben maasini aliyoruz şöyle bir şey duyduk annemin babasıda memur emeklisi ben babamın maaşının tamamını alıp annemde ozaman kendi babasının maaşını alabiliyormuş böyle yapan olmuş doğru mudur bunun için nasil bir yol izlememiz gerekli
   Teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Merhabalar Dilara Hanım, anneniz ile siz ayrı olarak kendi babalarınızdan yetim maaşı alabilirsiniz. Ancak bu durumda sizin ve annenizin evlenmemiş olması gerekmektedir. Kanunda bu durumu kısıtlayıcı bir madde söz konusu değildir. Bunun için yapmanız gereken herkesin kendi babasının yetim aylığını almak için başvuruda bulunmasıdır.

    1. Dilara dedi ki:

     Çok teşekkür ederim

  144. Ayşegül dedi ki:

   AYŞEGÜL
   merhabalar
   Ben bağkur emeklisiyim. Bir iş yerim var vergi mükellefiyim.Babam ssk emelisi idi kaybettim. Yetim aylığı alabilirmiyim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Merhabalar Ayşegül Hanım, kız çocukları için yetim aylığı almanın yaşla sınırlandırılmamıştır. Ancak yetim aylığı almanızı engelleyecek bazı durumlar mevcut. Herhangi bir şekilde sigortalı çalışmanız veya emekli veya vergi mükellefi olmanız münasebetiyle yetim aylığı alamazsınız.

  145. Serap dedi ki:

   Mrb teyzem bosandi dedemin maasina bas vurdu ve aliyor maasini benimde babam vefat etdi annem dedemin maasini almak istese teyzemin maasi ikiyemi bolunur tesekurler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kurum bilgisi olmadığından dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  146. Şeyma dedi ki:

   Askeri ücretle çalışan dul bayanım,bir tane yetimim var.Babamın maaşından yararlanabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigortanız olması durumunda yetim maaşından yararlanamazsınız. Ancak diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  147. kübra candan dedi ki:

   iyi akşamlar yusuf bey ben eşimden boşandım ssk dan emekliyim rahmetli babam emekli sandığından emekliydı ondan yetim maaşı almak için yaptıgım başvuruya ret cevabı geldi çünkü benim ssk emekli maaşım varmış dogrumudur teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğrudur. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  148. FÜSUN dedi ki:

   EŞİMDEN RESMEN BOŞANDIM FAKAT RESMİ İŞLERİM DOLAYISIYLA EŞİMİN SOYİSMİNİ KULLANMAYA DEVAM EDİYORUM.KENDİM SSK EMEKLİSİYİM BABAM EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİYDİ 2015 YILINDA VEFAT ETTİ BEN SOYADIM EŞİMİN OLMASINA RAĞMEN BABAMIN MAAŞINI ALABİRİMİYİM.TEŞEKKÜR EDERİM.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığına müracaat ettiğiniz zaman kurum inceleyerek hak edişinizin olup olmadığına ilişkin bilgi verecektir.

  149. neriman dedi ki:

   Emekli sandığından emekli olan Vefat eden babamın maaşını annem alıyor ben eşimden boşandım(ssklıyım)halen çalışıyorum bende babamdan maaş almak istesem annemin maaşındanmı kesecekler bana yüzde kaçını verirler veya verirlermi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çalışmakta iken yetim aylığı alamazsınız. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  150. Neylan Eryar dedi ki:

   İyi günler, kız kardeşim halen SSK’dan emekli aylığı alıyor, eşinden ayrıldı, emekli sandığı emeklisi iken vefat eden babadan yetim aylığı bağlanabiliyor mu, koşulları nedir? Şimdiden teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ölüm aylığı, Kanunun 32 nci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen durumda iken ölen sigortalının; Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kız çocuklarına ödenir maddesinden dolayı ALIRSINIZ. BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI sayfasını ziyaret ediniz.
    Ancak Özel durumunuzdan dolayı sorularınız için lütfen Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ.

  151. nezih dedi ki:

   Merhabalar
   Emekli Sandığından emekliyim bir beyim. Eşim isteğe bağlı BAĞ-KUR primi ödemekte. İlerde emekli olduğunda maaşlarını ya da maaşını ne şekilde alacak

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    İsteğe bağlı sigorta primi prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın % 32’sidir. Bunun % 20’si malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, % 12’si genel sağlık sigortası primidir.
    İsteğe bağlı sigortalılığın devamında belli süre prim ödememe halinde sigortalılığın sona ermesi uygulaması kaldırılarak, ait olduğu ayın primini en geç 12 ay içinde ödemeyen sigortalının o aya ait primini ödeme imkanı olmayacak, 12 ay geçmedikçe diğer aylara ait primlerini gecikme zammı ile ödenmesi imkanı ve talep veya ölüm dışında isteğe bağlı sigortalılık sonuçlandırılmayacaktır.
    Daha Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ.

  152. Dilek dedi ki:

   Eşimden ayrıldım nafaka alacağım, babam Bağkur emeklisiydi şuan maaşını annem alıyor. Başvursam bende babamın maaşında alabilir miyim ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Herhangi bir geliriniz yoksa alırsınız.
    Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  153. ysmn dedi ki:

   merhaba
   babam 2008 den beri kayıp gaiplik davası açtm ve sonuçlandı babamn 1952 günü var 5 yıllık toplu para alabiliyorsun ve aylık maaş baglanr dediler peki ben sigortalı bi işte çalşsam alacgm aylık maaş kesilir mi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    SSK dan size yetim aylığı bağlanırsa sigortalı bir işte çalışırsanız aylığınız kesilir. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  154. Nermin Aygören dedi ki:

   Ayg-rn
   Merhabalar..Ben emekli sandığından emekliyim.babam bağkurluydu 2001 yılında vefat etti,Bende eşimden boşandım..Yetim aylığı için bağlı olduğu kuruma başvurdum..Olumsuz cevap aldım..Halen emekli sandığına bağlı çalışan olduğunuz için demişler..Sizce bu bilgi doğrumudur? SGK danışma hattını arasam sonuç değişir mi ? Şimdiden teşekkürler..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğru ancak yine de Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  155. K.G dedi ki:

   Merhaba,
   Tüm soruları ve yorumları okudum. Kendisi emekli olan kişi babasından maaş alamaz, çift maaş alınamaz denmiş oysa,

   http://www.sigortagundem.com/haber/emekli-dul-kadinlara-emekli-es-ve-babadan-maas-mujdesi/1118621

   buradaki haberde, Emekli dul kadınlara emekli eş ve babadan maaş müjdesi
   Kendi çalışmasından dolayı SSK’dan emekli aylığı alırken, SSK’lı kocasının ölümünden sonra dul aylığı bağlanan kadın, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının vefatı üzerine yetim aylığı da alabilir.

   denmiş.

   Bu durumda; ssk dan emekli ve yine ssk dan dul aylığı almakta iken, emekli sandığından emekli iken 1992 yılında vefat eden babamdan dolayı yetim maaşı da alabilmeliyim.Öyle değil mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yetim aylığı kapsamında emekli sandığı mensubunun 10 yıl ve üzeri hizmeti var ise bu ödeneği talep edebilir. Ancak dosya bazında işlem yapıldığından dolayı kişinin müracaat etmesi gerekiyor. LÜTFEN Yetim aylığı kapsamında Kamu Görevlileri Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne dilekçenizi veriniz.

    1. K.G dedi ki:

     Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

     1. FATMA ATAR dedi ki:

      2010 yılın da vefat eden babamın emekli maaşını alabilrmiyim

      1. SGK Merkezi dedi ki:

       Sigortanın bulunduğu kuruma başvuru yapabilirsiniz, zaman aşımı süresi bulunmamaktadır.

  156. Emine dedi ki:

   iyi günler ben ssk dan emeklı ve sigortalı olarak baska bır yerde calısan esınden bosanmıs bayanım babamda ssk dan emeklıyıdı vefat ettı maasını annem alıyordu annemde vefat ettı ben babamın maasından yararlanabılırmıyım.

   saygılarımla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    SSK’dan emekliyseniz alamazsınız. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  157. erkan özkan dedi ki:

   58yasındayum babamın maasını alabilirmiyim engelim yok

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çalışma ve sigorta durumunuz yok ise alabilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  158. vuslat dedi ki:

   Merhaba Ben memur emeklisiyim eşimden ayrıldım babam 1991 yolında öldü SSK emeklisi bu durumda ben yetim maaşı alabilirmiyim alabilirmiyim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kendi emekliliğiniz bulunduğu için yetim maaşı alamazsınız.

  159. niğmet dedi ki:

   ben babamın maaşına başvurdum 1.5 aydır ses soluk çıkmıyo.Ne yapabilirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için HEMEN lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTInı ARAYINIZ

  160. Berfin Koca dedi ki:

   1.soru:Babam 2013 senesinde vefat etti. 1997. Yılında türkiyede son olarak 13-14 basamak sigortasını yatırmıs bulunmaktaydı. Mayıs 1997 yılında almanyaya gitti. Bu dönemde annemle babam ayrıldılar, babamın yatırmıs oldugu sigorta pirimilerini alabilirmiyim?
   2.soru:Babam 1997 yılında yurtdısına almanyaya gitti ve orada ödediği sigorta primlerini ben çocugu olarak alabilirmiyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen Dünyanın her yerinden +90 216 170 11 12 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYARAK bilgi alınız

  161. YAŞAR.EKER dedi ki:

   ssk .veya .bagkurdan.kedi.emekli.dul.kadın.ölmüş.babasının.ssk.aylıgını.alabilirmi.TEŞEKÜRLER

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çalışma veya aylık alma durumunda yetim aylığından yararlanılamaz.

  162. Tunahan dedi ki:

   Babam vefat ettikten sonra yükseköğretim gördüğüm için babamın emekli maaşını alıyorum. Okulu dondurmadan tecilimi bozdurup bu ay şubatta askere gidiyorum ocak 27 sinde maaş yatmıştım aldım ama askere gidilceğim belliydi ve ayın 1 inde askere gittim bu ay maaşım yatar mı yani almaya devam ederlr miyim ? Ders kaydımı da yapıcam ikinci dönem okulu dondurmadım bu ay maaş yatar mı yada para yatsa alsam ilerde sıkıntı olur mu ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  163. nilgün dedi ki:

   Merhaba,ssk emeklisiyim babamda ssk emeklisiydi vefat etti.Bilgi almaya kuruma gittiğimde hangisi yüksekse o bağlanır dediler.1 hafta sonra işlemi başlatmak için gittiğimde başka bir bayan evrakları bile eline alıp bakmadan öncelikle kendi maaşınız dedi beni geri çevirdi. İşin aslı nedir,bilgi verirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler…..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Emeklilik durumunuz mevcutsa yetim aylığından faydalanamamaktasınız.

  164. Diek dedi ki:

   Merhabalar babam 2014te vefat etti bagkur emeklisi annemle ayrılardi maaşı sadece ben hak ediyorum ama ssk li düğümü alamadım şimdi işten ayrilacagim tahmini nekadar bi aylık alirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı ve miktar için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  165. Diek dedi ki:

   Ayrıca işsizlik maaşı almam maaşı almama engelmi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır engel değildir

  166. canan turan dedi ki:

   merhaba, ben ssk emeklisi bayanim. Esim vefat etti ve ondan bir gelirim yok. Babam emekli sandigi emeklisiydi ve annem ondan kalan dul maasi aliyor. Annem yatalak ve ona ben bakiyorum. Benim yetim maasi alma hakkim varmi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet hakkınız var. Detaylı bilgi ve başvuru için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  167. Senay dedi ki:

   Merhabalar, ben Almanyada yasayan bir türk vatandasi bayanim. Almanyada halen calismaktayim… Almanyada 2002 senesinde bosandim ama Türkiyede halen evli görünüyorum yani Almanyada bosandigim Türkiyeye henüz bildirilmedi. (en kisa zamanda teyid ettirecegim) bunlarin yanisira babam yeni vefat etti ssk kurumundan emekliydi… sorum; babamin maasini alabilirmiyim? Yanitiniz icin simdiden tesekkürler… Saygilarimla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Türkiyede kız çocuklarına yetim aylığı alma şartlarında, çalışan olmaması ve bekar olması halinde yetim aylığını alabilmektesiniz.Yetim aylığı ile ilgili talebinizi kuruma iletmeniz halinde kurum tarafından bu yönde talebiniz incelenecek ve hak edişiniz olup olmadığı hakkında bilgilendirme sağlanacaktır.

  168. Orhan dedi ki:

   1 yıl süre ile asgari ücretle maaş aldım.Sigortam sgk gözüküyor. işsizlik maaşı alabilirmiyim. Sigorta parası ile nasıl işlem yapılıyor. Çekilir mi öylece kalıyor mu

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    İşsizlik ödemesi yapılmaktadır. lütfen Alo 170 SGK Danışma hattını arayınız

  169. Bşrgül dedi ki:

   Slm benim ablam eşinden ayrı hamama bakmıştı .Halan e.s dan emekliydi .ablam halam vefat etmeden önce dava açıp halamın üzerine geçti.Halam vefat edince maaşı nasıl olduysa ona kaldı.babamdan kalan maaşı annemle 2015 yılına kadar aldılar.2015 yılında annem vefat etti.Ardında ablam babamdan anneme kalan emekli maaşınıda alıyor.Bu nasıl olur.Ben bekarım hiç evlenmedim .Bsğkurdan emekliyim fakat babamdan kalan dul ve yetim maaşını alamıyacağımı söylediler…bu nasıl bir adaletsizlik. Ben 30 yıl çalışıp emekli olmuşum fakat ablam hiç çalışmayıp her iki maaşı birden alıyor.lütfen beni bilgilendirirmisiniz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Emekli maaşı almakta iken yetim aylığı alma hakkı bulunmamaktadır.

  170. arife dedi ki:

   ben eşimden ayrıldım , 2000 yılın da emekli sandığından emekli oldum ,babam ssk emeklisi olup 2011 yılın da vefat etti , maaşa bağlanabilecekmiyim yeni sgk değişikliklerine gore

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Babanız emekli sandığından emekli olmadığından dolayı alamamaktasınız

  171. cansu dedi ki:

   benim babam vefat etti ben emekli aylığı alıyordum fakat sgk başlangıcı olunca kesildi ama şöyle bir durum var bir tanıdığım var erkek 1992 doğumlu hem çalışıyor sgk girişi var hemde babası c-vefat etmiş maaş alıyor bu mümkünmü mümkünse nereye başvurmam gerek?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Emekli sandığından yetim aylığı almanız durumunda ssk lı bir işyerinde çalışırsanız aylığı kesilmemektedir.Emekli sandığına tabi çalışmanız halinde kesilmektedir. Başvuru için 170 SGK Danışma hattını arayınız

  172. nurhayat karagöz dedi ki:

   Ben emekli sandığı çalışanıyım.
   Babam 1995 yılında vefaat edince maaşı anneme bağlandı ve annemde 2014 yılında vefaat etti ben eşimden boşandım babamın bağkur maaşını alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet alabilirsiniz. Lütfen kurumunuza dilekçe ile başvurunuz

  173. fatma dedi ki:

   Ben emekli sandığı emeklisiyim bekarım babam ssk emeklisi olarak 2008 öncesi vefat etti maaşını annem alıyor. Ben de babamdan maaş alabilirmiyim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Siz çalışmıyorsanız ve evli değilseniz yetim aylığı alabilirsiniz.

  174. Mine dedi ki:

   Merhabalar,emekli sandığı emeklisiyim.Eşimden ayrıldım baabamda emekli sandığı emeklisiydi.Babamdan dolayı maaş alabilir miyim? Teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilirsiniz. Lütfen kurumunuza başvurunuz

  175. Ahmet Erimez. dedi ki:

   Annem 0cak 2008 tarihinde vefat eden babamdan dolayı SSK ölüm aylığı almaktadır. Aralık 2013 tarihinde vefat anneannem ,Ağustos 1985 yılında vefat eden dedemden dolayı Bağkur’dan maaş almaktaydı.
   SSK bölge müdürlüğüne sorduğumuzda ikinci maaş bağlanamayacağı bilgisi verildi. Araştırmalarım sonucunda annemin böyle bir hakkı olduğu kanısına vardım. Anneme yetim maaşı bağlatabilmesi için nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkürlerimle.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bağlanabilmektedir. Lütfen bir dilekçe ile SGK ya başvurunuz.

  176. Güler eken dedi ki:

   Ben kendim emekliyim ssk babamda ayn kurum 2007 haziranda vefat etti bende bosandim 1 yil oldu onun maasini alabilirmiyim annemde yararlaniyo kesilen miktari bana baglarlarmi acaba bilgi verirmisiniz iyi gunler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yararlanabilirsiniz. Belirli oranlarda anne ve çocuklarına ödenir. Lütfen dilekçe ile Sgk ya başvurunuz

  177. seval topuz dedi ki:

   Merhaba ben özel tekaüt sandığı[özel banka] emeklisiyim 2004 yılında eşimden ayrıldım 2006 yılında eşim vefat etti 1999 eylül ayında vefat eden ssk lı babamdan yetim maaşı alabilir miyim yeni kanundan faydalanarak babamın vefat tarihi 2008 öncesi olduğu için merak ettim şimdiden teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    5510 sayılı kanuna göre alamazsınız dosya farklı kanun ve vefat eden kişilerin tarihlerine göre inceleme yapılabılmesi için Dilekçe İle bağlı olduğunuz kuruma başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

  178. seval topuz dedi ki:

   ben seval topuz sgk da kaydım yoktur özel tekaüt sandığı olduğu için

  179. Güler AYTEN AKAN dedi ki:

   Merhaba ,
   dogum tarihim: 11.01.1986
   ssk girişim:25.12.2006
   ssk primim: 1508
   cinsiyetim:bayan
   Ne zaman emekli olabilirim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    58 yaş 7000 gün prim şartı istenilmektedir.

  180. Göksel.g dedi ki:

   Annem babamdan dul maaşı alıyordu babam 03.08.2003 te vefat etti annemin babası yani dedem 2005 yılında vefat etti her iki maas da sskli idi .cift maas için basvurdugumuzda babamın maaşı kesilip dedemin maaşı bağlandı annem hem sskli babasından hemde sskli kocasından cift maas alabilirmi saygilarimla

   ***ÖRNEK YARGITAY KARARI
   T.C. YARGITAY HUKUK GENEL KURULU
   E. 2012/21-21, K. 2012/223, T. 21.3.2012

   • ÖLEN EŞTEN DOLAYI ÖLÜM AYLIĞI ALINMASI

  181. fatma şahin dedi ki:

   merhaba ben eşimden yeni ayrıldım
   babam öleli 8 sene oldu babam yurt dışından emeklı onun maasından yararlanabilirmiyim
   bu konuda nereye başvurmam gerekiyor yardımcı olabilirseniz sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Babanizin emekli aylığı almış olduğu kurumun sgk kurumu ile iletişime geçebilir veya konsolosluktan destek alabilirsiniz.

  182. Aysel ULUKUŞ dedi ki:

   Babam SSK emeklisi olup 1994 yılında vefat etti.Ben hiç evlenmedim 1955 doğumlu olup Emekli Sandığı Emeklisiyim. Babamdan YETİM AYLIĞI alabiliyormuyum.Bu arada %40 ENGELLİ DİYABET HASTASI olup evde YALNIZ Yaşayanbirıyım.Lütfen bana OLUMLU CEVAP vereceğinizi umarak en kısa zamanda benim gibi olanların derdine çare olabilieceğinizi bekliyorum.LÜTFEN maşımda hem kredi hemde icra var 700 TL maaş alıyorum.Lütfen bunu da DİKKATE almanızı istiyorum.En kısa süredeolumlu cevap bekliyorum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kuruma müracaatta bulunmanız gerekir kurum tarafından değerlendirilerek tarafınıza bilgi verilir.

  183. Aysel ULUKUŞ dedi ki:

   Babamdan Yetim aylığı alabilirmiyim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çalışmıyorsanız ve evli değilseniz. Diğer şart ve durum için alo 170 sgk hattını arayınız

  184. vesile güder dedi ki:

   merhaba ben emekli sandığına bağlı emeklığim babam vefat etti sosyal sigortadan emekli oldu bekarım babamın maaşını alabilirmiyim saygılarımlan

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    5510 sayılı sosyal sigortalar kanununa göre kendi aylığını alanlar veya çalışanlar sskdan yetim aylığı alamamaktadırlar.Ancak yine de kuruma dilekçe ile birlikte başvuru yapmanız halinde kurum değerlendirecektir.

  185. Gizem23 dedi ki:

   Ben bir hafta önce işten çıkarıldım. Sağlık güvencem 99 gün daha devam edecek. Annemin babamdan aldığı emekli maaşına basvursam hemen bağlanır mi ? Ve 4 ay sonra evlenicem çeyiz yardimi alabilir miyim ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hemen ilk ay bağlanır.Yetim aylığı alıyorken evlenmeniz durumunda yani evlenmenizden dolayı yetim aylığınız kesilmesi halinde evliliğinizi gösterir belge ve çeyiz yardımı talep dilekçesi ile müracaatınız halinde çeyiz ödeneği hak edişiniz oluşur

  186. EMİNE AKYOL dedi ki:

   KENDİM SSK EMEKLİSİYİM
   2009 DA EŞİMDEN BOŞANDIM.1996 DA İLEN SSK EMEKLİSİ BABAMDAN YETİM MAASI ALABİLİRMİYİM.SAYGILAR

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    SSK emeklisi olan kişi babasının ssk yetim aylığını alamaz

  187. Ayse Gül dedi ki:

   Merhaba ben Bagkur emeklisiyim.Eşimden 2012 yılında boşandım.Babam ssk emeklisi.1995 yılında vefat etti.Yetim aylığı alabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilirsiniz. Lütfen kuruma başvurun

  188. Gül dedi ki:

   Merhabalar, ben 23 yaşındayım ve yükseköğretimde okuyorum.Babam 2014te vefat etti.suan ondan yetim maaşı alıyorum.İlerde evlenmedigim ve özel sektörde çalıştığım taktirde bu maaşı devamli alabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigortalı bir işte çalışmaya başlayınca aylığınız kesilmektedir

  189. Çiğdem Atasoy dedi ki:

   Annem babamdan dolayı ölüm aylığı (emekli Sandığı )alırken SSK emeklisi dedemden yetim aylığı alabilir mi ?Ç

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    5510 sayılı kanuna göre iki aylığı aynı zamanda alamayacaktır

  190. Fatma H. dedi ki:

   Merhabalar, Ben emekli sandığından emekliyim. Babam SSK dan emekliydi. Vefat tarihi 1996. Yani 2008 öncesi, Babamdan emekli maaşı alabilir miyim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    5510 sayılı kanuna göre alamazsınız.

  191. Ali DEMİREL dedi ki:

   1.Soru:2009 Yılında SGK Emeklisi Babam vefat etti.Emekli maaşını annem aldı.04.02.2017 tarihinde Annem vefat etti.Babamdan kalan maaşı doğuştan her iki kalça çıkığı %40 ortopedik engelli evli kızkardeşim alabilirmi?
   2.Soru:%65 ortopedik özürlüyüm.Doğuştan Ankilozan Spondilit hastasıyım.01.08.2016 tarihinde eşimden ayrıldım.İki kızım var velayetleri bende ben bakıyorum.Bir Kamu işyerinde özürlü işçi olarak çalışıyorum.Emekli olduktan sonra babamdan kalan emekli maaşını oğlu olarak alabilirmiyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yasaya gore en az %60 ve üzeri raporu bulunan hak sahipleri yetim maaşı işlemleri ile ilgili bağlı olduğu SGK ya başvuruda bulunabilir. Rapor ile ilgili değerlendirme sosyal güvenlik kurumu taraından gerçekleştirilmektedir.
    Soru2. 5510 sayılı kanuna göre alamamaktasınız.

  192. NURHAN TAŞKIN dedi ki:

   Ben babamdan yetim maaşı almaktayım emekli sandığından tek çocuğum ve babam annemden ayrılmıştı kurum maaşın sadece %50 sini veriyor geri kalanı neden ödemiyor

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Maaş Anne ve çocuklar arasında belli oranda paylaştırılmaktadır

  193. mustafa paça dedi ki:

   Kanser hastasıyım.%80 engelli raporum var .Babamın maaşınıdan nasıl faydalana bilirim.?.Babam bağkur emeklisi.O vefat ettikten sonra maaşını annem aldı.Annemde vefat etti.şimdi dul kız kardeşim alacak.bu maaştan bende faydalana bilirmiyim. Aynı durumda olan bir arkadaşım faydalanmış.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    %60 ve üzeri engelli durumunuz olduğunuzu bahsediyorsunuz. Bu durumda maaşın bağlanması adına kuruma dilekçe ile müracaat edebilirsiniz.

  194. lütfi dedi ki:

   mrh annem babamdan ayrıldı boşandı annemin babası hem almanyadan hemde türkiye den emekli annem dedemin iki maaşından da hak kazanabilir mi dedem vefat etti ama ninem alıyor emekli maaşlarını

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Almanya konsolosugu ile yurt dışı emekliliğini görüşünüz. Ancak Türkiye için çalışmıyor ve aylığı yok ise alabilir.

    1. lütfi dedi ki:

     konsolosluk la konuştuk tan sonra olumlu olursa alabilir dimi

  195. Coskun Arslan dedi ki:

   Merhabalar,
   Annem; 1983 yilinda SSK’ya tabi calisiyor iken iskazasi sonucu vefat eden babamdan dolayi dul yetim ayligi aliyor.Yine dedem 1995 senesinde SSK emeklisi iken vefat etti.Annem basvurdugu takdirde dedemin maasini da alabilir mi yoksa basvuracagi takdirde babamin maasi kesilir mi?

   Cok tesekkurler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Haksahiplerinin hakedilişliği için alo 170 iletişim merkezini arayarak başvuru oluşturup SGK müdürlüğüne gönderilmesini talep edebilirsiniz.Veya kendiniz SGK müdürlüğüne müracaat edersiniz kurum belirler.

  196. ayşa yesil dedi ki:

   babamdan yetim aylığı alıyordum. Çalışmaya başladım sgk başvuruda bulunmuştum maaşım ilk zaman asgari ücretin altında idi. devam edebilir sıkıntı yok dediler fakat şuan maaşım kesildi anneme aktarılması için ne yapmam gerekir

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Dilekçe ile tekrar kurumunuza başvurunuz. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  197. AYŞE TÜRKLÜ dedi ki:

   emekli sandığına bağlı öğretmaan olarak çalışan bekar bir bayanım babam ssk emeklisi idi babamın maaşını alabilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Aynı anda iki maaş alamamaktasınız

  198. Ayse dedi ki:

   Merhaba annem bağkur emeklisi, babamın vefatıyla ,emekli maaşını bağkur emeklisi olduğu için kesintili alıyor.Şimdi yeni bir duyum aldık babasının maaşınıda alabiliyor diye babasıda ssk emeklisi doğruluk payı varmı.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    işlem hakkında talebinizi bağlı olduğunuz SGK iletebilir veya Alo 170 hattımızı arayarak başvuru talebinizi iletebilirsiniz.

  199. emine ayla tubay dedi ki:

   27 yıllık hizmet süresi içinde 1970 de vefat eden babamdan annem dul ve bende yetim maaşı almaktayız,fakat maaş miktarlarını”maaşlarımızı bize getirenlere olan güven” nedeniyle
   tam bilmediğimiz için aylıklarımızın ne olduğunu ve buna yansıyacak promosyonaları açıklarsanız seviniriz lütfen

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Anne ve çocukları arasında aylık belli oranda paylaştırılmaktadır. Lütfen alo 170 i arayarak başvuru yapınız

  200. Derya derya dedi ki:

   Merhaba babam vefat etti annem babamdan kalma ekmekli dul ve yetim aylığı alıyor annemin anne babası da vefat etti 1 yıldır da anne babasının Bağkur aylığı vardı onu almaya başladı annemin uzerinde ayligi disinda birseyi yok ancak annemin kardeşi teyzem kocasından anlaşmalı bosanip annemin ayligini almaya başladı ama kocası kendisine nafaka baglamadi ama hep elden para veriyor ayligi almaya basladiktan sonra kocasi uzerine üzerie evi tarlaları tezgahlari vede araba verdi ? Üzerinde mali mülkü olan anne baba ayligini alabilir mi ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzu sorgulamak için lütfen alo 170 i arayınız

  201. rana akkoç dedi ki:

   merhaba emekli sandığı emeklisi olan babamızı 16.11.2017 de kaybettik.18 yaşından büyük zihinsel engelli erkek kardeşim ve kendim için( bekar ve sigortalı çalışanım) babamızın emekli maaşından yararlana bilmek adına nereye ve nasıl bir dilekçe ile başvurmam gerekiyor

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Emekli Sandığı kurumuna dilekçe ile başvurunuz

    1. rana akkoç dedi ki:

     geri dönüşünüz için teşekkür ediyorum
     dilekçe örneği ve ilgili birim adresi konusun da da yardımcı olabilir misiniz

  202. Aysel dedi ki:

   Arkadasimin babasi7 yıl önce vefat etti 370 gün sigortasi var 1960 doğumlu eşine ondan maaş bağlanırmi yardimci olursaniz sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigorta kolunu bilmediğimizden dolayı alo 170 hattını arayarak detaylı bilgi alabilir ve başvuru yapabilirsiniz

  203. veysel Kaymaz dedi ki:

   Kiz kardesim kcasindan 15 senedir bosandi Kendisi su an Almnyada malulen emekli Türkiyede babasi ssk dan emekli babasi vefat etti babasinin emekli parasini alabilirmi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Başvuru yaparsanız, kurum tarafından değerlendirilir ona göre sonuçlanır. Başvuru ve bilgi için 90 216 170 11 22 danışma hattını arayınız

  204. ismail dedi ki:

   Kolay gelsin. dedem bağkur emeklisi 2008 yılında vefat etti. maaşı eşine ve kızına(Halam:Çalışmıyor ve bekar) bağlandı. ancak eşi de 2009 da vefat etti. eşine verilen maaş kızına devroluyor mu? veya Kızının aldığı maaşta artış olur mu? oluyorsa hangi işlemleri yapması gerekmektedir.

  205. Kamile Eroğlu dedi ki:

   Merhabalar ben emekli sandığına tabiyim. Eşimden 6 yıl önce boşandım.Babam SSK dan emekli ve 1980 yılında vefat etti.Ben emekli olduğumda babamın maaşını alabilirmiyim?Teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Emekli sandığına tabi çalışanlar veya emekli sandığından emekli olanlar yetim aylığı alamamaktadir

  206. Hatice Albayrak dedi ki:

   Ben bir emekliyim ve 2005 tarihi itibarıyla emekli sandığına bağlı olarak maaş alıyorum. Babamda 1988 de vefat etti oda emekli sandığına bağlı idi. 2011 yılında boşandım. Önceki yıl İzmir Konak emekli sandığından aldığım bilgiye göre babamdan maaş almam ikimizde emekli sandığına bağlı olduğumuz için mümkün olmuyormuş. Ya tamamen kendi maaşımı bırakıp babamınkini alacakmışım yada mümkün değilmiş. Sonra haberlerde yeni bir yasanın çıktığını duyunca alınabildiğini öğrendim bu ne kadar doğru acaba. ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Normal şartlarda alamamaktasınız ancak kendi kurumunuza danışarak gerekirse dilekçe vererek başvurabilirsiniz

  207. Nuray dedi ki:

   Merhaba 1991 Aralık’ta SSK emeklisi babam vefat etti.Annem babamın maaşını alıyordu 3 ay sona evlendim 2008 Aralık boşandım ben SSK emeklisiyim. babamın 1991 deki vefatında bu maaşı hakedebilirmiyim.Tarafima bilgi vermenizi rica ederim annemde 2016 mart vefat etti müracaat etmem halinde babamın maaşı bağlanır mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Babanız Emekli Sandığından emekli olsaydı alabilirdiniz. SSK dan emekli olduğu için alamazsınız.

  208. Canberk dedi ki:

   21yasindayim açık lise 3te okuyorum babam 2009 vefat etti okuluna devam etmeme rağmen yetim aylığı mı 3 yıldır alamıyorum ayrıca gss borcum çıktı 2450 TL hiçbir gelirim yok bu borcun silinmesi ve maaşının bağlanması için ne yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Lise ve dengi okullarda okuyan erkek çocuklar 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilirler. Liseyi bitirip üniversiteye başladığınızda 25 yaşına kadar alabilirsiniz. Sonuç olarak şu andan yetim maaşı alamazsınız. GSS borcu için de vakit kaybetmeden gelir testi yaptırın.

  209. sezen dedi ki:

   merhaba şuan çalışmıyorum babam emeklı sandıgı 1. derece emeklisiydi annemle maaş alıyorduk annem 2 yıl evvel vefat ettı ancak benım aaşım kesıldı toplam maaaş annemın aldıgı kadar olduğ bana sgkya sor denıldı annem hayattayken aldıgımız 1580 maaş 1000 indi benım maaaşımjn bukadar kesılmesı normalmi sonucta sadece ben alıyorum maaş😒

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,
    Emekli Sandığı Aylık Bağlama oranları;
    1- Yalnızca eş olması halinde % 75,
    2- Yalnızca eş var ancak eş Emekli Sandığından kendi aylığını alıyor olması veya devlet memuru olarak çalışıyor olması durumunda ise % 50,

    3- Bir eş 1 yetim olması halinde; eş % 60, yetim % 30,
    4- Bir eş 2 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er,
    5- Bir eş 3 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er, ancak yüzde yüzü geçemeyeceği için tutarın paylaştırılması gerekmektedir.
    6- Tek yetim olması halinde % 50
    7- İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80,
    8- Üç yetim olması halinde 1/3 er oranında toplamda % 100
    9- Dört yetim olması halinde ¼’er oranında toplamda % 100
    SONUÇ olarak annenizle beraber 3. maddede blirtilen oranlarında %90 maaş bağlanmışken vefatından sonra 6. maddede belirtilen %50 bağlanma durumuna dönüşmüş. Bağlanan maaş %40 oranında düşmüş.

  210. demirayak dedi ki:

   Merhaba Ben 18 yaşında erkek öğrenciyim babam vefaat etti bana maaş bağlandı, bu sene orta öğretimden mezun oldum. fakat üniversite imtihanına girmedim ve öğrenciliğim bitmiş oluyor mu. üniversite imtihanına seneye gireceğim babamdan aldığım maaşım kesilir mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Üniversiteye başlayana kadar maaşınız kesilir. Okul düşünceniz nedir bilmiyorum ama sınava girip; Açık Öğretim Fakültelerine giriş yapsaydınız; maaşınız kesilmeden devam ederdi.

    1. demirayak dedi ki:

     TEŞEKKÜR EDERİM.

  211. Ayşe dedi ki:

   Babam 21 yıl önce ssk emeklisi olarak vefat ettiği için kızı olarak maaşını aldım sonra ssk lı işe başladım ve bilmediğim için 7 ay kadar maaşını almaya devam etmişim sonra o parayı faiziyle geri ödedim.İş yerimden evlilik münasebetiyle tazminatımı alarak ayrıldım.Şimdi boşandım ve çalışmıyorum.3 sorum var size
   1.Babamdan kalan ssk yetim aylığını tekrar alabilirmiyim.
   2.20 yıl önce ödediğim ceza yetim aylığı almama engelmidir.
   3.Evlilik nedeniyle tazminatımı alıp ayrılmam babamın emekli aylığını almama engelmidir.
   Teşekkür ederim şimdiden cevabınız için

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1- Babanızdan kalan ssk yetim aylığını alabilirsiniz.
    2- 20 yıl önceki ceza yetim aylığı almaya engel değil. Kaldı kı zaten geri ödemişsiniz.
    3- Tazminat almanız yetim aylığına mani değil.
    Bağlı bulunduğunuz sgk müdürlüğüne başvurun 45 gün içinde tekrar maaşınız bağlanacaktır.

  212. murat dedi ki:

   annem 1998 yılında vefat eden(emekli sandığı) babamın maaşını alıyor 2017 yılında vefat eden babası işçi emeklisi onunda emekli maaşını alabilirmi ne yapmamız gerekir ne tür evraklar grereklidir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız 2008 yılı öncesi vefat ettği ve emekli sanğı emeklisi olduğu için babasından da maaş alabilir.

    e-Devlet Şifreniz ile aşağıdaki linkten Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu ekranına erişebilirsiniz.

    https://www.turkiye.gov.tr/muhtac-dul-ve-yetim-maasi-basvurusu

  213. Nuray dedi ki:

   23 mart 2017 De göndermiş olduğum sorum hala denetim için bekliyor diyor bilgi için şimdiden tşk ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Gecikme için üzgünüz sorunuz cevaplanmıştır.

  214. Fatma dedi ki:

   Slm baba rahmetli SSK Emeklu
   1996 yilinda vefat etti.
   Ben evliyim ve iki cocugum var.
   Büyük olan evli,
   Kücük olan Okul okuyor ( üniversite).
   Esimden bu sene subat ayinda ayrildim bosandik
   Üvey Annem var suana kdr babamin maasini o aliyordu
   (halende aliyor) bende acaba babamin maasindan hak
   Talep edebilirmiyim
   Tesekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer sigortalı bir işte çalışmıyorsanız yetim aylığı alma hakkınız mevcut. Maaş bağlanma oranlarına aşağıda linki bulunan yazımızdan ulaşabilirsiniz

    https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/

  215. senol dedi ki:

   merhabalar soru sormak isterim.annem babasini 1985 yilinda kaybetmistir ve esinide yani babamizo 07.04.2017 tarihonde kaybetti .her ikside vefat edenlerin ikiside ssk li bugun sgk basvurularimozda her iki maasi alamiyacagimizi soylediler bizde bu konda yargitayin karari var dedigimizde ilgilenmediler ve cevap bile vermediler .izliyecegimiz yol hakkinda bize bilgilendirme yapabilirmisinoz .cok yesekkur ederiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öncelikle başınız sağolsun. Uygulama Hem eş hem babadan kalan ssk emekli maaşı için fazla olanı alma hakkı tanımıştır. Bahsettiğiniz yargıtay kararını kurum baz almaz. Ancak yargı yolunan başvurmanız gerekir. Bu yolu için öncelikle yapmanız gereken SGK ya dilekçe ile emekli maaşını bağlama reddi ile ilgili yazı talep etmek. Aldığınız yazı ile emsal yargıtay kararlarını, konu ile ilgili yazacağınız dava dilekçesine ekleyerek ”idare Mahkemeleri’ ne dava açabilirsiniz. İzleyeceğiniz yol bu şekilde.

  216. Ebru dedi ki:

   Kendim SSK’lı olarak çaılışıyorum özel şirkette babam annem vefat ettiler eşimden ayrıldım babamın SSK maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda yetim maaşı alma şartlarında çalışanlar için;

    Kız çocuğu çalışmıyorsa ve bekârsa, hangi statüde olursa olsun anne-babasından dolayı yetim aylığı almaya devam eder,
    Fakat evlendiğinde ise kesilir.
    Kız çocuğu çalışmaya başladığında SSK veya Bağ- Kur’dan bağlanan yetim aylığı kesilir. Eğer yetim aylığını Emekli Sandığı’ndan alıyorsa SSK veya Bağ-Kur statüsünde çalışmaya başladığında aylık kesilmez. Fakat memur olarak bir işte çalışmaya başlarsa Emekli Sandığı’ndan bağlanan yetim aylığı kesilir.

    Dolayısıyla çalıştığınız için yetim aylığı alamazsınız.

  217. Emine dedi ki:

   eşimden ayrıldım Memur emeklisiyim ,Memur emeklisi olan babam vefat etti maaşını alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığından emekli olan kız çocukların emekli sandığı emekli babasından maş bağlanması mümkün değil maalesef. Şayet ssk ve bağkur emeklisi olsaydınız babanızdan maaş alabilirdiniz.

  218. Candan iren dedi ki:

   Ablamın kızı engelli kadrosundan devlet memuru olarak Çalışıyor engeli Yüzünden işten istifa edecek.anne ve babasını kaybetti her ikisi de vefat etti okuduklarımdan. Her ikisinden de Maaş bağlanıyor bir rehabilitasyon merkezine yatmak istiyor ne kadar Maaş bağlanacağını istifa etmeden öğrenebilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anne va babanın hangi kurumdan emekli olduğunu ve hangi tarihlerde vafat ettiğini belirtirseniz daha doğru bir bilgi verebiliriz.

  219. ebru dedi ki:

   Ben SSK’lı bir işte çalışıyorum. Babam vefat etti. SSK’dan emekliydi.
   Babamın maaşını alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşı alabilmeniz için ”Kendi sigortalılığından dolayı gelir veya aylık almamak” şartı mevcuttur. Dolayısıyla sgk lı çalıştığınız müddetçe yetim maaşı alamazsınız.

  220. gulden dedi ki:

   Ablam ile ortak babmin maasini aliyorduk ablam vefat etti olumunu bildir.em gerekmi yoksa direk alirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ablanızın ölüm belgesini Sgk Hizmet birimlerine bildirmniz gerekiyor. En yakın hizmet brimine başvurabilirsiniz. İki kardeş maaş alıyor idiyesniz. Size düşen kısım % 40 tır. Tek almaya başlayınca %50 olacaktır. Emeklilik yetim aylığı bağlanma oranına https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızdan ulaşabilirsiniz.

  221. nezaket kiraz dedi ki:

   Ben emekli sandığından emekliyim.Eşimden boşandım. Babam bağkur emeklisi ve vefat etti. Annem babamın maaşını alıyor..Babamın maaşından bende hak talep edebilirmiyim. Banada maaşından bağlanırmı acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığndan emekli olanlar; bağkur veya ssk emeklisi babasından maaş alamaz. Tam tersi olsaydı alabilecektiniz.

  222. gulcin dedi ki:

   Annem yeni bosandi ve ev hanimi sigortasi yok ve hic calismadi.2009 da ölen dedemden kendisine maas baglanirmi (memur emeklisiydi) %40 engelli olan abime de ayrica maas baglanabilir mi bu durumda.maas baglanma suresi ne kadar zaman alır ucreti ne olur.tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz memur (emekli sandığı) emeklisi babasından emekli maaşı alabilir. Ne kadar olacağı hakkında dedenizin emekli maaşını bilemediğimizden bir görüş belirtemeyiz. %40 engelli abinize bağlanmaz.
    Dedenizin ölüm belgesi ile birlikte En yakın SGK Hizmet birimine başvurun ortalama 45-60 gün içinde maaşınız bağlanır.

  223. EBRU dedi ki:

   BEN SSK’LI BİR İŞTE ÇALIŞIYORUM BABAM VEFAT ETTİ 2015 YILINDA İŞTEN ÇIKTIĞIM TAKDİRDE NE KADAR YETİM MAAŞI ALABİLİRİM?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim aylığı bağlanma oranları ile ilgili babanızın emekli maaşı tutarını öğrenerek https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızdan faydalanarak hesaplama yapabilirsiniz

  224. Canberk dedi ki:

   26 Nisa n 2017 Canberk denetim için bekliyor diyor şimdiden cvp tşk ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz cevaplandırılmıştır. Gecikme için üzgünüz.

    Lise ve dengi okullarda okuyan erkek çocuklar 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilirler. Liseyi bitirip üniversiteye başladığınızda 25 yaşına kadar alabilirsiniz. Sonuç olarak şu andan yetim maaşı alamazsınız. GSS borcu için de vakit kaybetmeden gelir testi yaptırın.

  225. aysel dedi ki:

   Merhaba

   Ben bir kac yildir Fransa’da yasiyorum,burda calismiyorum.Sadece devletin verdigi yardimla geciniyorum.Turkiye’de babamin maasindan yararlaniyordum,acaba simdi de yararlanmam mumkun mu?

   Bilgileriniz icin tesekkur ederim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK aşağıdaki durumlarda Türkiyeden emekli maaşı ödemelerini durdurur;

    1. Yurtdışında çalışmak.
    2. Yurtdışında işsizlik parası almak.
    3. Yurtdışında ikamete dayalı sosyal yardım almak.

    Sosyal yardım da alsanız, kurum kurallarına göre buradaki yetim maaşınız kesilir.

  226. görkem karaman dedi ki:

   babam vefat etti bana yetim maaşı veriliyor heralde 400 lira alıyorum her hangi bi işte çalışsam maaşım kesilir mi net bişey söyler misiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer babanız emekli sandığından (memur) emekli olmuşsa kesilmez. Babanız ssk veya bağkur emeklisi ise kesilir.

  227. Güzin hazer dedi ki:

   Merhabalar,ben sgk dan emekli aylığı alıyorum. vefat eden babam emekli sandığından emekli idi. Ben dul bir kadın olarak babamdan maaş bağlanır mı bana…?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan size emekli maaşı bağlanır.

  228. Ferda dedi ki:

   Merhaba,
   Annem 1995 yılında Emekli Sandığından emekli oldu. 2006 yılında babamdan(eşinden) boşandı. Annemin babası 1980 yılında SSK dan emekli olarak öldü. Annem şu anda emekli maaşına ek olarak babasından yetim aylığı alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz Emekli Sandığından emekli aylığı aldığından, SSK emeklisi babasından yetim aylığı alabilmesi mümkün değil. Tam tersi bir durum olsaydı alabilirdi.

  229. Selim dedi ki:

   Annem 2001 yılında ölen eşinin ssk maaşını alıyor tekrar 2001 yılında ölen devlet demiryollarindan emekli olan ölmüş babasının maaşını alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin babası demir yollarında emekli sandığı emeklisi ise maaş bağlanır.

  230. Yasar demir dedi ki:

   Universite ogrencisiyim 25 yasindayim babam vefat etti maas aliyordum ama bu ay kesildi ama benim baska gelirim yok bu maasi alma sansim yokmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşını doldurduysanız Maalesef yetim maaşı alma hakkınız yok. Ama 2 sene daha Genel sağlık sigortasından faydalanabilirsiniz.

  231. Rukiye dedi ki:

   Iyi günler ben eşimin annesi için birşey sormak istiyorum eşimin annesi eşinden ayrıldı ve babasından yetim maaşı almak istiyo babası ise 4 yil sigortali 2 yil da emekli sandiginda çalışmış bu durumda yetim aylığı alabilir mi acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik gerçekleşmemişse emekli maaşı hakkı bulunmaz

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.