• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI


  emeklilikte prime takılanlar

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bir kişinin babası vefat etme durumunda o kişinin babasının emekli maaşını alması için gerekli olan koşulları anlatacağız. Bir diğer deyişle babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir sizlere aktardık. Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. İşte bu şartlar sağlandıktan sonra ise emekli maaşı almak için gerekli durumları yapıp başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gereklidir. Daha sonra ise bir müddet geçecek ve gerekli her türlü şartı sağladığınız öngürülürse emekli maaşını alabilirsiniz. İşte bu yüzden bu şartların veya koşulların önemi oldukça çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.

  Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

  • İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
  • Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
  • Çocuklar ayrıca 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Ancak kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

  Babadan emekli maaşı alma koşullarını sizlere aktardık. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hatife dedi ki:

   Merhaba danışma birimi;
   Ben Almanya’da yaşıyorum, annem Türkiye’de ve babam 2015 de rahmetli oldu ve annem babamın maaşını alıyor. Babam SSK emeklisiydi, ben de boşanmış olarak babamın yetim aylığından alabilir miyim??Almanya’da devlet yardımı alsam da o hakka sahip miyim?? Teşekkürler .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hatife Hanım,

    Yurt dışında sosyal yardım alıyorsanız Türkiye den babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  2. Emel dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin. Yakın bir bayan tanıdığım önceki eşiyle 5 sene nikahsız yaşadı ve bu zaman zarfında yetim maaşını alabilmek için resmi nikah yapmadılar. 5 sene sonunda ayrıldılar ve 2 sene sonra aynı bayan başka biriyle düğün salonunda gayet şık bir düğün ile başka bir erkek ile evlendi ve 2 senedir onunlada nikahsız yetim maaşını almak için resmi nikah yapmadılar. Halbuki yeni eşinin gayet dolgun bir maaşı var. Yetim maaşını sgk danmı bağkurdanmı emekli sandığından mı alıyor bilmiyorum. bu maaşı haketmediğini nice yetimin öksüzün hakkını gasp ettiğini ve devleti dolandırdığını düşünüyorum. 170 haricinde yazılı olarak ihbar etmek istiyorum ne yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Emel Hanım,

    Öncelikle davranış ve düşünceniz için sizi kutluyoruz.

    Kurumun web sitesinde (www.sgk.gov.tr) her sayfanın alt kısmında yer alan Bize Ulaşın (http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger_uygulamalar/bize_ulasin/) linkinden kolayca ulaşılabilecek sayfadaki Dilek – Öneri – Şikayet Formu doldurularak da ihbar – şikayet başvurusu gerçekleştirilebilirsiniz.

  3. nurcan dedi ki:

   merhaba
   sgk emeklisiyim babam emekli sandığından emekli olarak nisan sonu vefat etti aylığı annem alıyor annemin maaşından kesilmeden aylık alabilir miyim
   saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nurcan Hanım merhaba,

    Maaş talebinde bulunursanız Annenizin şuan % 75 olan maaş oranı sizin müracaatınızla birlikte % 60 oranına düşer. Sizde % 30 oranında maaş alırsınız. Yani 1000 tl maş olduğunu düşünürsek şu anda anneniz 750 tl alıyor. Sizin başvurmanızla birlikte 600 tl ye düşer siz de 300 tl alırsınız.

  4. Derya dedi ki:

   Merhabalar Annem ssk lı çalışıyor 3 yıl sonra emekli olacak eşinden(babamdan) boşandı, annemin babası emekli sandığından emekli maaşı alıyor ancak vefat etti. Annem kendi maaşını alırken ve emekli olduktan sonra da babasının maaşını alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Derya Hanım,

    Anneniz SSK emeklisi ve Babası emekli sandığı emeklisi olduğundan yetim maaşı alabilir.

  5. Halil dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin ben babamı geçen sene kaybettim. Açıköğretimden bir bölüm kazandım ve yetim maaşı alabiliyor muyum yaşım şuan 23 ve üzerime abimle ortaklaşa bir ev var ve hiç bir gelirim yok şuan. Son sorum annem ve ablam da babamın maaşından yararlanıyor eğer alırsam onların maaşları azalır mı? Şimdiden teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Halil Bey,

    Açık öğretimde de yetim maaşı alma hakkınız var. Evinizin olması buna mani değil. ancak sigortalı olarak bir işe başlarsanız kesilir. İkinci sorunuza gelirsek de Şu anda Anneniz %60 Kardeşiniz % 30 oranında maaş alıyor. Sizin müracaatınızla birlikte Oranlar Anneniz % 50 Kardeşiniz % 25 ve Siz % 25 olarak şekillenecek. annenizin ve kardeşinizin maaşları düşse de toplamda alınan maaş yükselecek.

    1. Halil dedi ki:

     Son bir sorum daha olacaktı şimdi ben yetim maaşına hak kazandım diyelim babamın vefatı 13 ay önceydi 13 aylık maaşı tek sefer de mi yatıracaklar öyle bir dedikodu var bi kaç kişiden duydum şimdiden teşekkürler

  6. Metin Mukbil Önsipahioglu dedi ki:

   Merhaba. Ağabeyim 63 yaşında. 4-5 sene çalışma hayatı oldu. Sonra çalışmadı. Biz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Şimdi ise yoksul ve şizofreni bozukluğu tedavisi görüyor. Durumu iyi değil. Hiç bir yerden geliri yok. Babam 1986 yılında vefat etmişti. Devlet memuru emeklisi idi. Annem 1991’de vefat etti. Agabayim Yasaya göre emekli maaşı alamıyor biliyorum, ancak kardeşimin bu durumuna nasıl yardımcı olabiliriz. Bize tavsiye edeceğiniz bir yol var mi? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Metin Bey Merhaba,

    Ağabeyiniz için malülen emeklilik şartlarını sağlamanız gerekiyor. 1800 günü tamamlayabilirseniz % 60 iş göremezlik raporu ile maaş bağlatabilirsiniz. Prim günleri yetmiyor ise askerlik süresinden prim günü kadar borçlanıp yatırırsanız 1800 günle emekli olabilir.

  7. Çiçek dedi ki:

   merhaba babamdan gelen maaşın 3de 2sini annem alıyor 3te1ini de bekar oldugum icin ben alıyordum. annem gecen ay vefat etti ne kadar süre içerisinde maaş benim üzerime geçer? ne kadarlık kesintiye uğrar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Çiçek Hanım merhaba,

    Sürecin hızlanması için Sosyal güvenlik merkezlerinde bulunan emeklilik servislerine dilekçe verebilirsiniz. anneniz hayatta iken % 60 a % 30 alıyordunuz. Şimdi maaşın % 50 sini alabileceksiniz Yani 300 tl alıyorsanız maaşınız 500 tl olacak.

  8. Aylin dedi ki:

   Merhaba babam 2 bucuk ay önce vefat etti annem babamin emekli maasi icin basvuru yapmak istemiyor. Ben kizi olarak bu basvuruyu kendim ve kücük kardesim icin yapabilirmiyim ?
   Ayni zamanda almanyada yasiyoruz annem devletten maas aldigi icin bu basvuruyu yapmak istemiyor.. ben onunla birlikte yasamiyorum ve devletten maasta almiyorum..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aylin Hanım,

    Almanya da sosyal yardım dahi alsanız Türkiye den babanızdan dolayı yetim maaşı alamazsınız. Hiç bir geliriniz yok ise Kardeşinizle birlikte başvuru yapıp yetim maaşı bağlatabilirsiniz.

  9. ebru dedi ki:

   SELAM 2016 martta babam vefat etti…annemle ablam maaşı alıyorlar… fakat ablam nikahsız yaşıyor haketmediğini düşünüyorum çünkü muhtaç değilller .ben ne yapmalıyım ablamın maaşı almaması için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ebru Hanım,

    Alo 170 SGK danışma ve şikayet hattını arayarak şikayetinizi dile getirirseniz işleme alacaklardır.

  10. nihal dedi ki:

   657 çalışanıyım ve dul um. babam 1991 de 657 çalışanı olarak vefat etti. yetim aylığı alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklileri ve çalışanları emekli sandığı emeklisi babadan veya anneden yetim maaşı alamamaktadır.

  11. gülsüm karakuş dedi ki:

   merhaba,
   ben 2010 yılında ssk’dan malulen emekli oldum ve bekarım. babamı da 2010 yılında kaybettim ve babam da ssk emelisiydi.babamın emekli maaşını alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Malulen emeklilikten dolayı aynı kurumdan maaş aldığınızdan babanızdan yetim maaşı bağlanmaz. Ancak hangisi yüksek ise onu tercih etme hakkınız mevcut.

  12. Canan dedi ki:

   Merhaba babam 1992 senesinde vefat etti bağkur emeklisi anneme maaş bağlandı.
   Ben de başvuru yapsam faydalana bilirmiyim.
   NOT:evlendim 2 çocuğum var eşim de vefat etti çocuğumun birisi evli diğeri öğretmen

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Canan Hanım,

    eğer herhangi bir sigortaya bağlı çalışmıyorsanız başvuru yapıp yetim maaşı alabilirsiniz.

  13. Seda dedi ki:

   Babam vefat ettiginde emekli maasinin birazını kestikler. Kesilen tutar olen kisinin kendi payi oluyormus. Geri kalani annem ve iki kiz kardes paylastik. Annem de öldu. %50 %50 ablam ve ben aldik. Ablam yeni evlendi. Bu durumda maasin ne kadarini aliyorum ben? Kesinti oluyor diye duydum. Babam oldukten sonra biraz kesinti yaptilar tekrardan mi kesinti olucak?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Seda Hanım merhaba,

    Mevcut Durumda %40 ve %40 alıyordunuz. Ablanızın evlenmesi ile birlikte % 50 maaş alacaksınız. Yani aldığınız maaş 400 tl ise 500 tl olacak.

  14. Seda dedi ki:

   Babamdan vefat etti. Biraz kesinti yapilip. annem %50 ablam %25 ve ben %25 maas alıyorduk. Annem oldu. Ablam evlendi. Maasin ne kadarini ben alabiliyorum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Seda Hanım merhaba,

    Mevcut Durumda %40 ve %40 alıyordunuz. Ablanızın evlenmesi ile birlikte % 50 maaş alacaksınız. Yani aldığınız maaş 400 tl ise 500 tl olacak.

  15. Itır dedi ki:

   Iyi günler ben babamdan emekli maaşı aliyorum ssk emeklisi ama biraz yüksekti maaşı öldüğünde üç yıl önce 1700 tl maaşı vardı annemde yok tek kız çocuğu benim bekarım devlet maaşın yüzde 60 nı verdi bana yüzde 75 ini alamıyormuşum maaşı alacak başka kimse yok teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hesaplama doğru. Ancak dul eşe % 75 oranda maaş bağlanabiliyor.

  16. Ozan dedi ki:

   Merhabalar benim sorum tarım dan bağ.kur emeklisi olan dedem vefat ettiği için şuan SGK çalışanı olan babamdan ayrılmış annem dedemin maaşından faydalana bilirmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ozan Bey,

    Anneniz dedenizden dolayı maaş için başvurması halinde yetim maaşı alabilir.

  17. Sezen dedi ki:

   Babam Fransa’da geçen yıl vefat etti . Buradan malulen emekli. Bekarım , tek kızı benim . Annem ve babam boşanalı 10 yıl oldu kendisinden maaş alma imkanım var mı ? Nereye başvurmaliyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sezen Hanım,

    Babanız Türkiye den emekli olduysa yetim maaşı alma hakkınız mevcut. En yakın sosyal Güvenlik merkezinde yetim maaşı için başvuruda bulunabilirsiniz.

  18. Ayşe dedi ki:

   Merhaba SSK çalışanı dul bir kadın vefat eden babasının maaşını alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK çalışanı dul bir kadın eğer babası emekli sandığı emeklisi ise maaş alabilir. Haricindeki diğer kurumlardan emeklilikten dolayı bağlanmaz.

  19. Kader dedi ki:

   Babam Bağkur emeklisiydi. Vefat edince annem ve üç kardes maaş almaya başladık.uc kardeşin maaşları kesilince annemin maaş orani otamatik olarak artti mi.?diğer sorum _ben isimden ayrıldım.tekrardan maaş almaya başlasam annemin maaş orani ile benimki ne olur? Birde ben maaşa bağlanmadan sadece sağlık hizmetinden yararlanamazmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kader Hanım,

    Maaş bağlanmadan sgk da aktivasyon yaptırarak sadece sağlık hizmeti almanız mümkün. Siz maaştan düşünce annenizin maaşı arttı. Maaş bağlanma oranları ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ makalemiz size yardımcı olacaktır.

  20. Hanife DERELİ dedi ki:

   ssk emeklisi 2010 yılında vefat eden babasından yetim aylığı alan dul kadının, oğlu devlet memuru olursa dul kadın yetim aylığı devam eder mi, kesilir mi?
   Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?
   İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
   Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
   ŞARTLARINI YAZDIĞINIZ İÇİN TEREDDÜT ETTİM.
   BURADA ÇOCUKLARININ DEVLET MEMURU OLMAMAMSI GEREKLİDİR YAZIYOR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hanife Hanım,

    Yazımızda geçen ibare yetim maaşı alacak çocukların devlet memuru olmaması gerekliliğinden bahsediyor. Sizin çocuğunuzun devlet memuru olması yetim maaşını engellemez

  21. FİLİZ dedi ki:

   Merhaba..
   Ben daha önce yetim maaşı alıyordum işe girdiğim için kesildi.
   Şimdi tekrardan yetim maaşı için başvurmak istiyorum.
   Tekrardan başvurmak için sanki ilk defa başvuruyormuş gibi bir sürü evrakları yeni baştan mı hazırlamam gerekiyor?
   Yoksa sadece eski tahsis no mu yazıp bir dilekçeyle halledebiliyormuyum.
   Ne yapmam konusunda beni yönlendirebilirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Filiz hanım merhaba,

    İşten çıkış bildirgesi ile birlikte durumunuzu belirten bir dilekçe ile tekrar başvurmanız yeterli olacaktır.

  22. Hanife DERELİ dedi ki:

   ssk emeklisi 2010 yılında vefat eden babasından yetim aylığı alan dul kadının, oğlu devlet memuru olursa dul kadın yetim aylığı devam eder mi, kesilir mi?
   YUKARIDA
   Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

   İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.

   Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.

   ŞARTLARINI YAZDIĞINIZ İÇİN TEREDDÜT ETTİM.
   BURADA ÇOCUKLARININ DEVLET MEMURU OLMAMASI GEREKLİDİR YAZIYOR.

  23. Şerife Abay dedi ki:

   Merhaba Sayın Danışman,
   1978 Yılında Babam Vefat Etti. SSK Emeklisiydi.
   Ben de SSK Emeklisiyim. 1999 Yılında Eşimden Ayrıldım.
   Babamın Maaşını Alabilir miyim?
   Şimdiden Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aynı kurumdan maaş aldığınızdan yetim maaşı alamazsınız. Babadan emekli maaşı sadece kızın ssk veya bağkur babanın ise emekli sandığı olması ile alınabiliyor.

  24. hülya dedi ki:

   merhaba ben benim beyim 2014 yılında öldü tarım sigortası emeklisi bana dediler baban maaşı sana hak dediler iki kız kardeşim maaşı alıyorlar sana da düşer dediler doğru mu bir sorum daha olacaktı size erkek kardeşim 2009 yılında vefat etti üç aydan üç aya malulen maaş alıyordu bu maaş bana düşer mi teşekkür ederim saygılar.

  25. aylin dedi ki:

   Merhaba,
   babaannem vefat eden dedemden emekli aylığı (ssk) almaktadır.
   halam ise eşinden yeni boşanıyor. hiçbir geliri ve sosyal güvencesi yok. boşandıktan sonra dedemin maaşını alabilir mi? aynı zamanda babaannemin kendi babasıda ssk emeklisiydi(vefat etti) ikiside kendi babalarından aylık almayı hak edebilirler mi?
   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aylin Hanım merhaba,

    Babaanneniz aynı kurumdan olduğu için hem babasından hem eşinden maaş alamaz istediği maaşı tercih edebilir. Halanız ise babasının maaşından maaş alabilir. Tavsiyemiz Eğer aralarında çok fark yok ise babaanneniz babasından, Halanız de kendi babasından yetim maaşı alsın. bu durumda Daha fazla emekli maaşı almaya hak kazanırlar. Çünkü Halanızın müracaatında babaannenizin maaşı düşecektir.

  26. zübeyde dedi ki:

   rahmetli babamın maaşını annem ile ben alıyorduk ikiye bölünüyordu bildiğim kadarıyla annemde vefat ettiği için bu maaşın durumu ne olacak şimdi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zübeyde Hanım merhaba,

    Anneniz sağ iken emekli maaşı Anneniz %60 siz ise % 30 alıyordunuz. Mevcut durumda sizin maaşınız % 50 ye yükselecektir.

  27. Nuray elhan dedi ki:

   Benim babam. 1990 yilinda vefat tti 2yil askerlik 4ayda ssk cikti ben 10 sene once esimden bosandim babamdan maas baglanmadi icin basvuru ret karari geldi benim hic uvencem yok baba 1967 sskli olmus kumas fabrikasinin numarasi dahi yok kapanali yillar olmus. Babam cok calusmis ama 4ay odemisler ispat yok elimuzde napabilirim yetim maasi almak icin 1965 dogumluyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nuray Hanım merhaba,

    Hizmet tespit davası zaman aşımı 5 yıldır. Bu nedenle geriye dönük prim çıkarma şansınız yok. Ölümden dolayı emeklilik için ise en az 900 günlük prim gerekli. Maalesef mevcut durumda yetim maaşı alma hakkınız bulunmuyor.

  28. Muhterem Çakar dedi ki:

   Sayın danısman Birimi, cevap alamadım. Çalısma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” na mı müracaat etmeliyim. Tesekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Önceki sorunuz bize ulaşmamış tekrar gönderir misiniz.

  29. Filiz Sungur dedi ki:

   emekli sandığı emeklisiyim babam da emekli sandığı emeklisi kendi maaşımı almaktan vazgeçip babamın maaşını alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Filiz Hanım merhaba,

    Kendi maaşınızdan feragat ederek babanızın maaşını alma hakkınız bulunuyor. Ancak hesaplamayı Babanızın maaşını % 50 si olarak yapmalısınız.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.