• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI


  emeklilikte prime takılanlar

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bir kişinin babası vefat etme durumunda o kişinin babasının emekli maaşını alması için gerekli olan koşulları anlatacağız. Bir diğer deyişle babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir sizlere aktardık. Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. İşte bu şartlar sağlandıktan sonra ise emekli maaşı almak için gerekli durumları yapıp başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gereklidir. Daha sonra ise bir müddet geçecek ve gerekli her türlü şartı sağladığınız öngürülürse emekli maaşını alabilirsiniz. İşte bu yüzden bu şartların veya koşulların önemi oldukça çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.


  Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

  • İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
  • Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
  • Çocuklar ayrıca 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Ancak kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

  Babadan emekli maaşı alma koşullarını sizlere aktardık. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. levent dedi ki:

   Merhaba Babam 2007 de vefat etti annem SSK dan malulen emeklı oldu ve annemin babası 2017de vefat etti. Dedem Bağkura Bağlı çiftçi Emeklisi idi Dedemin maaşını annem alabiir mi.? Şimdiden Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babasından yetim maaşı alamaz. Emekli olmasaydı alma hakkı vardı.

  2. Gül dedi ki:

   Merhaba.. yaklaşık bir yıl önce boşandım. Sigortalıyım. Babam sağ ve emekli. Maaş desteği alabilir miyim? Koşullar neler?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız sağ iken size ondan dolayı yetim maaşı bağlanmaz.

  3. SERAP dedi ki:

   merhaba
   Eşim 3 ocak 2018 tarihinde vefat etti. Bağkur emeklisi idi. 22.07.2007 tarihinde vefat eden SSK emeklisi babamın maaşını da alabilirmiyim?

   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eş Bağkur 2008 sonrası vefat, Baba ssk 2008 öncesi vefat olduğundan her iki aylığı da alma hakkınız mevcut.

  4. ayşe nihan dedi ki:

   Merhaba,
   annem bir seneden fazladır işsiz.dedemin emekli aylığına başvurdu.
   fakat hiç bir şekilde cevap alamadık başvuru yapalı 4 ay oldu.
   (annem ile babam ayrı.2012 yılında boşandılar)şuan annem mağdur.ne yapmamız gerekiyor.yardımcı olabilir misiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvuru yapılan kurumdan, en yakın sosyal güvenlik merkezinden, E devletten veya Alo 170 hattından son durumu ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Normalin üstünde sürmüş. Engeç üç ay içinde sonuçlanmalıydı.

  5. Sema dedi ki:

   Kendim aşkdan yeni emekli oldum ve boşanıyorum ölmüş babamın bağkur maaşını alabilirmiyim babam öleli 22 sene oldu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  6. Gülderen Serpil Yılmaz dedi ki:

   Merhaba ben emekli sandığı emeklisi bekar bayanım.1992 yılında emekli sandığı emeklisi babam vefat etti.Şu an geçim sıkıntısı çekmekteyim acaba babamın maaşınıda alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef emekli sandığı emeklisi olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alamazsınız. Diğer kurumlardan emekli olsaydınız alabilecektiniz.

  7. basak dedi ki:

   Merhaba babamın bir parça ödenmiş ssk sı bulunmaktır. Şu anda hala çalışmaktadır ben çalışmıyorum babam vefat ederse kalan primleri ben ödeyebilir miyim veya maaşından yararlanabilir miyim . teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın askerlik borçlanması emekli olmasına yani 900 günü bulabiliyorsa bu süreyi borçlanıp emekli edebilirsiniz. Aksi takdirde borçlanma hakkı bulunmuyor.

  8. Can dedi ki:

   Babam vefat etti 2013 yılında sigortası yoktu annem dul kaldı annemin kendi babasının maasinida ananem alıyordu annem babasının maaşına 2018 de başvurdu şuan maaş alıyor annem istese geriye dönük yani 5 sene geriye dönük babasının maasini toplu alabilir mi acaba dedemde bağkur emeklisi bu arada

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır geriye dönük alamaz. Anneniz maaş almadığı için annenizin maaşı yüksek yattı. Başvurduğu günden sonraki maaşları alma hakkı mevcut

  9. ismail dedi ki:

   babam memue emeklisi iken fefat etti annnem sağ mamaşını alıyor bende oğlu olarak hiçbir sosyal güvenliğim yok babamın emekli mamaşından faydalanabilmem söz konusumu tşk.lleer

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    18 yaşına kadar veya % 60 üzerinde engellilik duruma var ise ömür boyu alınabiliyor. Diğer şartlarda alabilmeniz mümkün değil.

  10. Merve dedi ki:

   Merhabalar,

   Turkiyede yaklasik 6 yil calistiktan sonra, Yurtdisinda calismaya basladim. Turkiye’den maas odemesi almiyorum. Bu durumda SSK emeklisi babamin vefati dolayisiyla emekli maasini alabiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışında elde ettiğiniz gelirden dolayı yetim maaşı alamazsınız.

  11. gonul satıcı dedi ki:

   asgari ücretle çalışan sgk lı birisi babasından kalan bağkur maaşını alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığı müddetçe yetim maaşı alınamamktadır. Asgari ücret olması bunu değiştirmiyor.

  12. gülcin karahan dedi ki:

   ben 68 yaşında ssk emekli hic evlenmedim babam 1990 yılında fefat etdi babamda ssk emeklisi babamın maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak SSK emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  13. Luiza dedi ki:

   Merhaba babam 1997 yılında vefat etti,bagkur emeklisiydi bende sgk dan emekli boşanmış bayanım.Babamın emekli maaşının bana bağlanma ihtimali varmıdır.Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur ve SSK emeklisi babadan maaş alınamamaktadır.

  14. Ali dedi ki:

   Emekli maaşı almak için gerekli belgeler nelerdir ve dilekçe örneğini nereye göndereceğim cevaplarsaniz sevinirim

  15. Sait dedi ki:

   Özel banka sandığından kendi emekli aylığını alan, boşanmış kız çocuk, 2008 öncesi vefat eden ssk emeklisi babasının maaşını alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Özel banka emekli sandığından maaş alırken ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  16. Hülya Büken dedi ki:

   Öncelikle iyi günler diliyorum. Ortopedik ve diger rahatsızliklarindan dolayı oğlumun %61 raporu var. Yaş 44 çalisamıyor benimle ( annesi) oturuyor. Hicbir yerden geliri yok. Babasi 8 yil once vefat etti. Babasi ssk emeklisi ben de maaşinı aliyorum. Oğlum bu raporla hangi birime müracaat etmeli ve sağliktan ve maastan faydalanabilirmi?

  17. fatma akın dedi ki:

   çok teşekkürler cevap için. babam emekli sandığından emekli.. maaş için devlete başvurduğumda, alacağım maaş üvey annemin aldığı maaşta bir kesintiye yol açacak mı ? teşekkürler…

  18. fatma akın dedi ki:

   merhaba, 48 yaşında bir bayanım. babam annem vefat edince başka bir bayanla evlendi. Babam da 2008’de vefat etti. ben o zaman evliydim. bu sene eşimden ayrıldım. bakıcı olarak bir bayanın yanında sigortalı çalışıyorum.
   1.sorum: babamdan kalan maaştan pay alabiliyor muyum ?
   2. sorum : pay alabiliyorsam, üvey annemin aldığı maaştan kesinti olacak mı benim maaş başvurum sebebi ile ?
   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer babanız emekli sandığı emeklisi ise sigortalı çalışsanız da babanızdan maaş alabilirsiniz. Babanız SSK veya Bağkur emeklisi ise çalıştığınız için maaş alamazsınız.

    1. fatma akın dedi ki:

     çok teşekkürler cevap için. babam emekli sandığından emekli.. maaş için devlete başvurduğumda, alacağım maaş üvey annemin aldığı maaşta bir kesintiye yol açacak mı ? teşekkürler…

  19. omer dedi ki:

   Merhaba,
   babam gecen hafta vefat etti babam bagkur emeklisi anneneme babamin maasi baglanacak ama annemin babasi 2001 yilinda vefat etti oda ssk emeklisi annem babamla dedemin maaslarini ala bilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız Bağkur 2008 sonrası, Dedeniz SSK 2008 öncesi vefat ettiğinden her iki aylığı da alabilecek.

  20. Leyla Şahin dedi ki:

   2002 yılıda SSK emekliSİ dul bir bayanım,1990yılında vefat eden SSK emeklisi babamın maaşını da alabilirmiyim,teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  21. Aynur Konak dedi ki:

   SSK emeklisiyim, eşimden de ayrıyım. Annemin emekli sandığı maaşını alabilirmiyim?

  22. hatice dedi ki:

   babam 1985 yilinda vefat etti ben 2004te esimden ayrildim suanda bi is yerinde ssk li olarak calismaktayim ama babamin bagkurdan olan emekli maasini almak istiyorum calisirken bu yetim maasini alabilirmiyim nasil basvurmam lazim

  23. nevin unlu dedi ki:

   babam sskdan emekli 2014te vefat etti bende bagkurdan emekli olucam evli deilim babamın maaşınıda alabilirmiyim teşekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

    1. Nevin unlu dedi ki:

     Ben bagkurluyum babam SSK emeklisisi yanlis anlsildi galiba bu sekilde alabiliyormuyum acaba tesekrler

  24. Zeynep Üstüner dedi ki:

   Ben 2011’de sgk’dan emekliyim, eşim de sgk’dan emekli idi. 15 gün önce vefat etti.Annem 1999’da vefat ettiğinde Bağ-Kur’ dan babamdan ölüm aylığı alıyordu.Aynı kurumdan emekli olduğumuz eşimin maaşının yarısının kesileceği söylendi, çocuğum lisede okuyor müracaat etsem bağ-Kur’dan babamdan maaş alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizin maaşının yarısını alabileceğiniz doğru. SSK emeklisi olduğunuzdan Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  25. Ali dedi ki:

   Babam geçen ay vefat etti annem ile babam boşanmıştı 3 kardeşiz ama aralarında üniversitede okuyan ben varım abimgil calisiyor. 22 yaşındayım babamın emekli maaşını alabilirmiyim üniversite bitesiye kadar 3 sene kaldı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet 25 yaşını doldurana kadar babanızdan maaş alabilirsiniz.

    1. Ali dedi ki:

     Neler yapmam gerek bunun için gerekli belgeler nelerdir, nerelerden bulabilirim?

  26. Biray dedi ki:

   Mrb.babam geçen hafta vefat etti bagkurdan emekli fakat çekmiş olduğu 4 yıllık kredi ödemesi var bundan dolayı maaşta kesinti olurmu tek kızı benim teşekkür ederim

  27. FATMA dedi ki:

   MERHABA
   BEN SSK YA BAĞLI OLARAK SİGORTALI ÇALIŞIYORUM. ANNEM YENİ VEFAT ETTİ. İKİNCİ EŞİNDEN EMEKLİ SANDIĞINDAN MAAŞ ALIYORDU. BEN ANNEMİN DUL MAAŞI İÇİN BAŞVURU YAPABİLİYORMUYUM. ANNEMİN İKİNCİ EŞİNİN SOYADI YADA NÜFUSA GEÇME GİBİ BİR DURUMUM YOK.
   TEŞEKKÜRLER

  28. NECLA dedi ki:

   ssk emeklisiyim babam bağkurluydu yetim aylığı alabilirmiyim

  29. Yaşar dedi ki:

   Merhaba! Eşim 4 ay önce vefat etti bir miktar bana bir miktar oğluma aylık bağlandı şimdi oğlum işe başlıycak oğlumdan kesilen aylık bana bağlanırmı bağlanırsa kesinti olurmu

  30. Gülseren dedi ki:

   Merhaba boşanmış olduğum eşim vefat etti bir dul kızım var ve hiç bir geliri yok babası mart aynda vefat etti başvurusunu yaptıktan ne kadar süre sonra babasının emekli maaşından yararlanabilir
   Teşekkürler.

  31. EDA dedi ki:

   merhaba,

   babam 2018 şubat ayında vefat etti. emekli sandığından emekli idi.
   dedem 1984 yılında vefat etti. SSK dan emekli idi.
   anneme babamdan maaş bağlandı.
   dedem için başvuruda bulunduk annemin evlilik tarihini istediler.
   dedemden de maaş alabilecek mi?

  32. seyhan acun dedi ki:

   babam 2015 de vefat etti bagkurluydu.58 yasindayim bosandim.babamin maasinin %25mi alabiliyorum.vefat ettigi yildaki maasa goremi hesaplaniyor verilecek maas yoksa bugunku en dusuk maasdan mi hesaplaniyor.

  33. Gizem Büyüktaş dedi ki:

   Boşanmış emekli devlet memuru ölmüş işçi emekli babasının maaşını alabilirmi

  34. Ceren dedi ki:

   Ben 29 yasindayim bekar bayanim babadan aldigim bi maas var bu yetim ayligimi oluyor yoksa babamim ssk mi oluyor weya hem yetim ayligi hemde babamin ssk alma hakkim varmi bu maasi tek ben aliyorum annede yok bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim

  35. ozlem dedi ki:

   Annem bosandi.vefat eden babasindan emekli parasi aliyor( ssk).annemi bagkurdan gunlerini odeyip(krediyle) emekli yaparsak babasindan aldigi para kesilirmi.

  36. Sedef dedi ki:

   Merhabalar benim annem ve babam boşandı bende özel bir şirkette çalışmaktayım.Babam vefat ettiğinde onun emekli maaşını alabiliyor muyum? Evli değilim.

  37. Solmaz dedi ki:

   Emekliyim…. Boşandım….sigortalı bir işte çalışıyorum. Babamın emekli maaşını alabilir iyim… İşçi emeklisi…. Ben memur emeklidiyim.

  38. Aynur Konak dedi ki:

   Merhaba,
   Annem memur emeklisiyken vefat eden babamın SSK emekli maaşını alırdı. Annemi yeni kaybettim. Ben SSK emeklisiyim, daha önce çalışıyordum 1 yıldır çalışmıyorum ve eşimden ayrıyım. Annemin ve/veya babamın maaşlarını alabilirmiyim? Teşekkürler

  39. Dilek dedi ki:

   MERHABA
   Annem, emekli sandığı emeklisi vefat etmiş babamın , maaşını alıyor .
   Ancak kirada olduğundan ve geçim sıkıntısı çektiğinden , yine emekli sandığı emeklisi ama daha üst konumdan emekli olan ,vefat etmiş Babasının maaşını almak için : Eşinden aldığı aylıktan vazgeçip , babasının maaşına dönebilir mi ? Birde asıl önemli olan 1984 yılında ölen babasının maaşını almaya başlarsa toplu para alabilir mi ,Lütfen bilgi verirseniz çok seviniriz .
   Hoşcakalın

  40. DİLEK SOBER dedi ki:

   ANNEM VE BABAM BAĞKURDAN EMEKLİ
   BEN SSKLİ OLARAK ÇALIŞIYORUM
   İLERİDE EVLENMEYİDE DÜŞÜNMÜYORUM ONLARIN EMEKLİ MAAŞINIDA ALABİLİRMİYİM?

  41. DİLEK SOBER dedi ki:

   MERHABA 32 YAŞINDAYIM 1 OĞLUM VAR İLERDEDE EVLENMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM.
   ANNEM VE BABAM EMEKLİ OLMALARINA YAKIN PİRİM EKSİKLİĞİNDEN İSTEĞE BAĞLIDAN EMEKLİ OLDULAR BEN ŞUAN SSK LI OLARAK ÇALIŞIYORUM İLERDE ANNEM VE BABAMIN MAAŞINI ALABİLMEK İÇİN NE YAPMAM GEREKİR EMEKLİLİĞİMİN SONLARINA DOĞRU BAĞKURA GEÇMENİN FAYDASI OLURMU???

   İSTEĞE BAĞLIDAN EMEKLİ OLMUŞ OLAN NERDEN EMEKLİ OLUYO???
   SSK MI? BAĞKUR MU?

  42. Turan Akçemen dedi ki:

   eşim ve ben sgk emekliyiz biz göçünce ayrılmış olan kızım bizim maaşlardan alırmı kendiside sgk emekli

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Allah uzun ömür versin… Kızınız sigortalı bir işte çalışmadığı sürece her ikinizden de maaş alabilir.

  43. Fatma dedi ki:

   babam 2oo7 vefat etti maşı annem alıyor bende iki buçuk yıl önce eşimi kaybettim eşimden dolayı emekli oldum babamın maaş şundan geriye dönük toplu para alan bilirmiyim

  44. Zeynep dedi ki:

   Merhaba babam 2015 vefat etti Bağ-Kur emeklisi annem babamdan maaş alıyor dedem 2003 yılında vefat etti işçi emeklisi başvursa dedemin maaşinida alabilirim Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre her iki maaşı da alma hakkınız bulunmaktadır.

  45. Yasemin uzun dedi ki:

   Ben evlendim boşandım özel bir sektörde çalışmaktayım babam vefat etti maaş bağlanırmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer babanız emekli sandığı emeklisi değil ise Çalıştığınız sürece maaş alamazsınız.

  46. leyla dedi ki:

   Mrb.iyi gunler ben memur emeklisi bir bayanim.1 yil once emekli oldum.vefat eden isci emeklisi babamin maasindan alabilirmiyim.tskler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olduğunuzdan işçi emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  47. Pelin dedi ki:

   Babam emekli sandığın dan emekli 23nisanda vefat etti ben özel sektörde çalışıyorum ben babamdan aylık alabilirmiyim

  48. Okan dedi ki:

   Meraba ben engelliyim sigortalı çalışıyorum babamın maaşınıda alıyorum kendim emekli olduğumda babamın maaşını almaya devam edicekmiyim yoksa sadece kendi emekli maaşımı alcam

  49. serap dedi ki:

   merhaba

   çalışıyorken yada emekli olduğumda ssk emeklisi olan ancak vefat etmiş babamdan maaş alabiliyor muyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışırken ve ssk emeklisi olacak iseniz emekliyken babanızdan maaş alamazsınız.

  50. can dedi ki:

   Erkek Kardeşim epilepsi hastası ve hastalığı kroniktir. %40 engelli raporu vardır. bu ay 18 yaşına girecektir. yetim maaşı devam edecekmidir? Etmesi için nereye başvuru yapılmadır. zihinsel engelliler özel lisesini bu dönem bitirecektir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babadan yetim maaşı almaya devam etmesi için en az %60 engelli olması gerekiyor. % 40 rapor ile maaşı devam etmez. Tekrar rapor talebinde bulunabilirsiniz.

  51. nazan dedi ki:

   merhabalar, emekli bir babanın vefatı durumunda bekar ama kendiside emekli kızı babasının maaşının bir kısmını alabiliyormu. her iki emeklilikte sgk.

  52. Şükran ışık dedi ki:

   Özürlü kadın kocası emekli olduğu zaman özürlü maaşı alabilir mi?

  53. Menice çakmaz dedi ki:

   Merhaba annem vefat etti babamın emekli maaşını alıyordu bende dulum ama eşimin emekli maaşını alıyorum babamın emekli maaşı da bana geçer mi acaba

  54. Engin yilmaz dedi ki:

   Annem icin bu soruyu soruyorum babam ve annemin babasi öldü annem hem babasinin hemde babamin maaşini almak istiyor babam bagkurdan emekli annemn babasi ( dedem) sskdan emekli ikisininde emekli maaşini alabilirmi şimiden tşkler cevabiniz için

  55. Hülya Büken dedi ki:

   Oğlum 44 yaşinda fakat %51 ortopedik engelli ve lösemi hastası. Çalişamiyor hicbir yerden geliri yok. Bekâr ben annesiyle oturuyor. Babası 7 yıl önce vefat etti. SSK dan emekli ayligıni alıyorum. Sorum şu ki oglum da bu maastan ve sağlıktan alabilirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyete girerek raporu % 60 a çıkarttırarak hem maaşından hem de sağlık hizmetlerinden yararlandırabilmeniz mümkün. Verdiğiniz bilgiler göre bu oranda engelli durumu raporu alır.

  56. Melahat dedi ki:

   Merhaba, babam vefat ettikten sonra kizkardesim seneler once başka birine evlatlik olarak verildi. Su an boşanıyor. Hem babasından hemde babaligindan çift yetim maasi alabiliyormu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Medeni Kanunun Yasal mirasçılar bölümünün 500. maddesinde ”

    C. Evlatlık

    Madde 500.- Evlatlık ve altsoyu, evlat edinene kan hısımı gibi mirasçı olurlar. Evlatlığın kendi ailesindeki mirasçılığı da devam eder.

    Evlat edinen ve hısımları, evlatlığa mirasçı olmazlar.

    ibaresi mevcut. Kurumda bununla ilgili bir görüş bulamadık. Medeni kanuna göre öz babadan da maaş alma hakkı almalı. Alo 170 SGK danışma hatıını arayarak bu kanundan da bahsederek bilgi alabilirsiniz.

  57. Sedef dedi ki:

   İi akşam benim görme engelli dayım evli ve hem bakım parası hem engelli maası alıyolar ve şimdide dedemin maasını almak istiyo dedemin maasınıda annem alıyo dayımda alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engelli oranı % 60 ın üzerinde olan yetim çocukların yetim maaşı alma hakları bulunmaktadır.

    1. Sedef dedi ki:

     Ama dayım %90 görme engelli ve evli 65 yasında diyer maaslarıda alabilirmi engelli maası ve bakım parası

  58. Nevin unlu dedi ki:

   Merhaba babam 2014 te vefat etti SSK emeklisi annem 1000 lira maas aliyor ben esimden bosandim 3 aydir issizim basvursam yetim ayligi alabilirmiyim nekadarini alabilirim anneminde magdur olmasini istemiyorum annemin alicagi maas nekadara duser teskkrler

  59. Türkan dedi ki:

   Merhaba,

   Ben vefaat eden eşimden emekli maaşı almaktayım. Babam da 2016 yılında vefaat etti. 1964 doğumluyum, hem eşimden hem babamdan maaş alabilir miyim? Alabilirsem eğer ne miktarda alabilirim, babamın maaşını annem almakta, ben böldürdüğüm takdirde onun maaşından ne kadar kesinti yapılıyor. eşimden kalan maaş da herhangi bir kesinti söz konusu olur mu?
   Teşekkürler.

  60. Kader dedi ki:

   Merhaba….babam 2013 yulında vefat etti…emekli olmasına 1 ay vardı….boşandığımda…maaş alabilecekmiyim…toplu birikmiş parayıda alabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet babanız prim olarak emeklilik şartlarını yerine getirmiş. Boşandığınız da emekli maaşı alabilirsiniz.

  61. nevin ünlü dedi ki:

   merhaba babam 2014 te vefat etti etti ssk dan emekli annem 1000 lira emekli alıyor dedem bağkur emeklisiydi şimdi başvursa onun aylığınıda alabilirmi koşulları nelerdir teşekkr edeeim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    iki maaşı da alabilmesi için ölüm yılları önemli. Dedenizin ölümü 2008 yılı öncesi ise iki maaşı da alabilir.

  62. Özlem dedi ki:

   Merhaba ben 2012’de ölen emekli sandığındaki emeklisi babam üzerinden annemle paylaşarak emekli maaşını alıyordum. Bir ay önce annem de vefat etti ve annem üzerine olan limited şirketin anneme ait hisse oranı abim ve bana eşit oranda paylaştırıldı. Şimdi şirkette hisse ortağı olduğum için otomatik olarak bağkur a bağlandığım söylendi. Bu durumda ben emekli sandığından babamın emekli maaşını almaya devam ediyor muyum? Ediyorsam hangi oranda maaş alabiliyorum? Ayrıca ben bundan sonra Bağ-Kur’lu mu olmak mecburiyetindeyim? Babam üzerinden emekli sandığına bağlı kalmam söz konusu mudur?

  63. kerem dedi ki:

   Merhaba
   emekli sandigindan babadan yetim maaşı alan
   ssk li kocadan yüzde kaç oraninda dul maaşı bağlanır çocuk yok başka haksahibi yok tek alan kişiyim.babamdan yetim maaşından başka gelir yok kendi çalışmamdan maaş veya emekliligim yok . Oran yüzde 50 mi 75 mi olur
   Teşekkürler

   1. kerem dedi ki:

    Cevablarsaniz gerçekten çok mutlu olacağım Teşekkürler

  64. Sibel dedi ki:

   Merhabalar annemin babası uZun zaman önce vefat etti babamda rahatsı calısamıyor emeklide degil rahatsız annem babasjnın maaşını alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef evli olduğu müddetçe maaş alamaz.

  65. ayten uguroglu dedi ki:

   babam bagkur emeklisi 1996 da vefat ederek bagkur maaşı anneme kaldı ..annem babasından emekli sandıgı babamdanda bagkur maaşı alırken 5/4/2018 de vefat etti ..ben eşimden ayrıyım ve emekli sandıgından memur emekli maaşı alıyorum ..babamın bagkur maaşı bana baglanabilirmi..teşekkür ederim

  66. ayten uguroglu dedi ki:

   babam bagkur emekli iken 1996 da vefat etti bagkur maaşını annem alıyordu ..annem 5/4/2018 de vefat etti…ben emeklı sandıgı memur emeklisiyım babamın bagkur maaşı bana baglanabilirmi.?

  67. zühal dedi ki:

   54 yaşında emekli devlet memuruyum babam ssk emeklisi iken 2003 yılında vefat etti ben bekarım babamın maaşını alabilir miyim

  68. Hatice dedi ki:

   Bnim babam 41 sene once vefat etti bn 42 yasndayim babam 3 ayda clissa emekli olabilcekmis ozaman bn esim ayrildim simdi basvurup o klan 3 ayi yatisam emekli maasini slabilirmiyim birde nerden ogrenebilirim

  69. Ayse dedi ki:

   Merhaba. Babam 2003 yilinda vefat etti bagkur emeklisiydi. Ben ozel bir banka sandigina tabi calisanim.eşimden ayrildim.babamin bagkur emekli maasini alabilir miyim.

  70. Nermin dedi ki:

   İyi geceler babam 2014 yılında vefat etti 1971 yılından sigortası var tahmini 1yıl ödenmiş annem yüzde 92 engelli bende anneme baktım için aylığım var babamadan emekli aylığı alırmı bağlatmak mümkün mü

  71. Ebru dedi ki:

   Babam vefat etmis bi yil yetim maaşi aldıktan sonra kendim 10 yıl sigortalı bi işte çalıştım.çalıştığım yerden cikisim verildi.tekrar yetim maaşına basvuracam baglanirmi acaba? Aynı zamanda işsizlik maaşımi da yetim maasimla beraber alabilirmiyim? Annem bi kız kardeşim bide erkek kardeşim aynı evde ikamet etmekteyiz eve giren gelir tutarı hesaplanirmi acaba

  72. TOLGA BASKIN dedi ki:

   Annemden ekmekli maaşı. Annem emekli sandığına bağlı olup 6.1.2017 tarihinde vefat etmiştir. 30.01.2017 tarihinde yüksek lisans eğitimime başvurup 13.12.2017 tarihinde kendi isteğimle öğrenciliğimi sonlandırdım. Bu süreç içerisinde 01.01.2018 tarihinde maaşım kesildi fakat 13.07.2017 tarihinde bir önlisans programına başlayıp öğrenciliğimi devam ettirmekteyim. Yetim aylığı tekrardan bağlanır mı? 24 yaşındayım.

  73. Nükhet KILIÇAY dedi ki:

   İyi günler…
   Emekli sandığı emeklisi dul bayan neden SSK emeklisi babasından maaş alamıyor? Gerekçesi nedir
   Annem Bağkur emeklisi idi hem kendi maaşını, hem SSK emeklisi babamdan, hem de Emekli sandığı emeklisi babasından maaş alıyordu…
   Teşekkür ederim.

  74. Ayşe Baykal dedi ki:

   Merhaba
   Ben emekli sandığından emekli dul bir kadınım
   1986 yılında ölen eşinden de Bağkur maaşı almaktayım. Babam 2011 yılında vefat etti. Babamın hem Bağkur maaşı hemde Kore gazisi maaşı var. Annemin kendi maaşı da olduğu için babamın maaşlarını kesintilerle alıyor. Babamın Bağkur maaşından ya da Gazi bende alabilirmiyim? Şimdiden teşekkürler

  75. ÜLKÜ dedi ki:

   İyi günler,kardeşim mağlulen ssk dan emeklidir.Ssk aylıği vardır.Babamiz bir ay önce vefat etti.Babam emekli sandığı emeklisiydi.Erkek kardeşimin %60’ın üzerinde engeli vardır.Babamizdan yetim maaşı alabilir mi?

  76. eylül dedi ki:

   BABAM 1997 YILINDA VEFAT ETTİ VE MALULEN EMEKLİ OLDU. ÜVEY ANNEM EMEKLİ MAAŞINI HALEN ALMAKTA. BENİM EŞİM DE 2014 YILINDA VEFAT ETTİ. EŞİMİN SÜREKLİ OLMAYAN BİR KAÇ YILLIK SİGORTASI VAR ANCAK EŞİMDEN AYLIK ALABİLMEM İÇİN YÜKLÜ BİR PRİM BORCU ÇIKARDILAR. BUNU ÖDEYEBİLECEK MADDİ GÜCÜM YOK. BENİM DE HİÇBİR SİGORTAM YOK.
   1. BABAMDAN KALAN DUL MAAŞINI ALABİLİR MİYİM?
   2.NE KADAR MAAŞ ALABİLİRİM?
   3. 4 YILLIK GERİYE DÖNÜK MAAŞ ALABİLİR MİYİM? ( 4 YILDIR VE HALEN KAYMAKAMLIKTAN DUL MAAŞI ALIYORUM)
   ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  77. çiğdem2018 dedi ki:

   merhaba babam emekliydi 1 sene önce vefat etti. annem ve engelli abim babamın maaşını alıyor. 5 kardeşiz biri evli ve diğer kardeşlerim çalışıyor. ben 3 ay önce işten ayrıldım ve işsizlik maaşı alıyorum. işsizlik maaşı alırken babamın emekli aylığından alma hakkım varmı? ve ben de almak için başvursam annem ve abimin aldığı maaşta azalma olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    evet işsizlik maaşı almanız yetim maaşı almanıza engel değil. Çalışmama şartını sağladığınız için başvuru yapıp maaş bağlatabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.