• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI


  Babadan emekli maaşı alma koşulları çocukları tarafından alınması bakıma muhtaç kimselerin yetim kaldıklarında mağduriyet yaşamamaları için gerçekleşmekte olan devlet tarafından güvenceye alınmış bir haktır. Ancak bu hakkın iddia edilebilmesi için bazı şartların ve koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu koşullar hem maaşı alacak olan yetim kişinin, hem de vefat eden babanın sağlaması gereken koşullardır.


  Babadan Maaş Alabilmek İçin Gerekli Koşullar

  Ölen babanın maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı için bazı koşulların yerine getirilmesiyle verilir. Ölen babanın maaşını almak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Vefat eden babanın sosyal güvencesinin olması, ona bu sosyal güvenceyi sağlayan bir kurumda düzenli olarak çalışır durumda olmuş olması gerekmektedir.
  • Vefat eden babanın emekli maaşı üzerinde hak iddia edecek olan çocukların da devlet memuru olmaları gerekmektedir.
  • Herhangi bir şart gözetilmeksizin 18 yaşından küçük çocuklar yetim aylığı alabilmektedirler. Ancak babanın kız çocukları evlenmedikleri sürece yaşları fark etmeksizin babalarının maaşını talep edebilmektedirler. Kız çocuğun evlenmesi durumunda bu hak ortadan kalkacaktır. Ancak boşanan kız çocukları gerekli başvuruyu yaparak yeniden yetim aylığını almaya devam edebilir. Merhumun erkek çocukları için bu üst sınır yaşı, ortaöğrenime devam edilirken 20, yükseköğrenime devam edilirken ise 25’tir.

  Kişilerin babalarının vefat etmeleri durumunda maaşlarını talep edebilmeleri için gereken koşullar bunlardır. Bu koşulları karşılayan kimseler babalarının vefatının ardından gerekli belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak babalarının maaşlarını talep edebilirler.

  Ölen Ebeveynlerin Emekli Maaşlarının Talep Edilme Koşulları Nelerdir?

  Ölen anne babadan emekli maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı maaşı talep edecek kişinin ve merhumun durumuna göre değişmektedir. Ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır?” sorusuna cevap verebilmek için şu durumların sağlanması gerekmektedir:

  • Vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda güvencesi bulunmak durumundadır ve kişinin bu kurumlara bağlı şekilde çalışmış olması gerekmektedir.
  • Merhumun emekli aylığı öncelikli olarak eşine bağlanmaktadır. Eşinin vefat etmesinin ardından çocuklarına hisseleri uyarınca maaş aktarılmaktadır.
  • Merhumun çocuklarının yetim aylığı alabilmeleri için vefat eden kişinin emekli olmuş olması şart değildir. 900 günlük SSK priminin veya 1800 günlük Bağkur priminin yatırılmış olması, kişinin vefatının ardından çocuklarının yetim aylığı talebinde bulunmaları için yeterli olacaktır.

  Vefat Eden Babanın Maaşı Üzerine Dul Kızının Hak İddia Edebilme Durumları

  Vefat eden babanın dul durumunda bulunan kızının babasının maaşı üzerinde hak iddia ederek yetim aylığı alması mümkündür. Yukarıdaki şartların sağlanmış olması merhumun kızının an itibariyle evli bulunmaması başvuruda bulunabilmek için yeterlidir. Ölen babadan dul kızına maaş bütün şartlar sağlandığı takdirde kızı yeniden evlenene kadar ödenmeye devam eder. Kızı tekrar evlendiği takdirde bu maaş üzerindeki hakkını yitirmiş olur, ancak tekrar bir boşanma gerçekleşirse merhumun kızı yine yetim aylığı başvurusunda bulunabilir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. Bu sorunun cevabı bazı durumların gerçekleşmesine bağlıdır. Eğer yetim kalan tek çocuksa veya yetim aylığı üzerine başka çocukların da hakları yoksa babanın aldığı ücreti yarısı yetim aylığı olarak kızına ödenmeye devam eder. Burada önemli olan babanın aldığı ücret değildir. Ücret her ne kadar olursa olsun, gerekli şartlar sağlanıyorsa kızına bu ücretin %50’si ödenmeye devam eder.

  Ancak, babanın vefatının ardından merhumun eşi hala hayattaysa veya maaş üzerinde hak sahipliğinde bulunacak başka bir çocuk daha bulunuyorsa, bu oran %25’e düşer. Yani kişi babasının aldığı ücretin %25’ini kendisi almaya devam eder. Annenin vefat etmesinin ardından ya da hak sahibi olan diğer çocuğun hakkının ortadan kalkması durumunda bu oran yeniden %50 olarak belirlenecek ve merhumun kızına ücretinin yarısı ödenecektir.

  Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Yetim aylığının başvuru prosedürü vefat eden kişinin sosyal güvencesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Merhum Bağkur veya SSK üyesiyse bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması yeterli olacaktır. Ancak eğer merhum devlet memuruysa yetim aylığı için Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Kamu Görevlileri Emeklilik Dair Başkanlığı Ankara’nın Sıhhiye semtindeki Mithatpaşa Caddesi’nde bulunmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

  Başvuruda yetim aylığı talebinde bulunacak kişiden bazı belgeler istenmektedir. SGK emeklilik talep formunun ve başvuruda bulunacak kişinin kimlik fotokopisinin başvuru sırasında hazır bulundurulması gerekmektedir. Kişi aynı zamanda eğer boşanmışsa, eşinden ayrıldığına ve eşinde ayrı yaşadığına dair taahhütname veya gerekli belgeleri de başvuru belgelerinin arasında bulundurmak zorundadır.

  İki Ebeveynden Birden Yetim Maaşının Alınması

  Anayasanın 5510 sayılı kanununa göre yetim kimse için hem anneden hem babadan yetim maaşı almak mümkündür. Ancak bu durumlarda bağlanan yetim maaşının oranları düşebilmektedir ve bunun yanında bazı koşulların sağlanmaları gerekmektedir.

  Bu koşullardan biri merhum kişinin belirli bir süre boyunca sigorta primlerini ödemiş olması gerekliliğidir. Sigortalı merhumun 1800 gün sigorta priminin ödenmiş olması, çocuğunun her iki ebeveyninden de yetim aylığı alabilmesi için şarttır. SSK tarafından sigortalı olan kişiler için bu dün süre 900’dür. İki ebeveyninden de yetim aylığı talebinde bulunacak olan kız çocuğunun evi bulunmamalıdır. Kız çocuğunun aynı zamanda sigortalı bir işte çalışmıyor veya sigortalı bir şekilde çalışarak hak kazandığı bir emekli maaşının bulunmuyor olması gerekmektedir.

  Her İki Ebeveynden Alınacak Yetim Aylığının Miktarları

  Her iki ebeveyninden de yetim aylığı alma hakkı olan kız çocuğuna ödenecek olan yetim aylığı diğerlerine göre farklı şekilde hesaplanmaktadır. Koşulları sağlayan ve hem annesinden hem de babasından yetim aylığı alma hakkı olan kişilere ebeveynlerinden yüksek maaş alanının maaşının tamamı, düşük maaş alanın maaşının ise yarısı ödenmeye devam edilir.

  Merhum ebeveynlerden birinin Emekli Sandığı kapsamında bulunması, yani memur emeklisi olması durumundaysa yetim kız çocuğuna iki ebeveyninin de maaşının tamamı ödenmektedir.

  Yetimi aylığı başvurusunda bulunacak kişinin ebeveynlerinin vefatının tarihi de önem arz etmektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş olan bir ebeveyn bulunmaktaysa, o zaman kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşınsa yarısı ödenir. Ancak, şayet ebeveynlerden ikisinin de vefatı 1 Ekim 2008 tarihinden önce gerçekleşmişse ve sigortalı bulundukları kurumdaki statüleri farklı şekilde görüntülenmişse, o zaman yetim kız çocuğuna her iki ebeveynin maaşı da tam olarak ödenir.

  İki ebeveynin de SSK tarafından sigortalanmış olduğu durumlarda yetim kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşın yarısı ödenir. Ancak ebeveynlerin ikisinin de Bağ-kur tarafından sigortalarının bulunması haline kız çocuğuna yetim aylığı olarak tek maaş bağlanır.

  Yetim Aylığı Konusunda Detaylı Bilgi Edinme Ve Başvuruda Bulunma

  Hem annesi tarafından hem de babası tarafından yetim aylığı talebinde bulunacak ve Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunacak bu kişinin bu şartları sağlayıp sağlamadığından emin olması gerekmektedir. İki ebeveynini de kaybetmiş yetim kişilerin yetim aylığı hakkında daha detaylı ve net bilgilere ulaşabilmek için kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi’ne gitmeleri yeterli olacaktır. Kurumda gerekli bilgilerini vererek gerekli sorgulamaları yapabilirler, gerekli şartları yerine getiriyor olmaları takdirde istenen belgeleri tamamlayabilir ve eksiksiz bir şekilde yetim aylığı başvurularını gerçekleştirebilirler.
  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. yasemin dedi ki:

   merhaba;
   ben sgkdan emekli olacağım. annem de babamda sgk dan emeki onların maaslarını yada hangisinin maasını alabilirim.şimdiden tesekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emekli maaşı alırken anne veya ssk emeklisi babanızdan veya annenizden yetim maaşı alamazsınız.

  2. Candan Güven dedi ki:

   İyi günler, SSK’lyım fakat şu anda işsizim. Babamızı kaybettik. Babamız Emekli sandığındaki emekliydi. Babamın maaşını alabilir miyim? Annemde SSK’dan emekli. Babamın maaşının ne kadarını alabilirim? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışsanız da Emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alma hakkınız var. anneniz % 50 alırken Siz de % 30 unu alabileceksiniz.

  3. sema dedi ki:

   merhabalar babam 1995 yılı vefat etti bağkur emeklisi idi ..ben eşimden ayrı ve ssk emeklisiyim..babamdan maaş bağlatabiliyormuyum annem alıyor şüan fakat benimde çok ihtıyacım var cevabımız için teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi olan babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  4. Bilge Yüksel dedi ki:

   Ben 2001 yılında kamudan emekli sandığına tabi emekli oldum. 1998 yılında boşandım. Babam 1999 da vefat etti. Bağkur emeklisi idi. Yetim maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  5. Candan Cag dedi ki:

   Merhabalar Babam yeni vefat etti. Babamın emeklilik maaşını alabilir miyim? Ama annem hala hayatta ve annemde emekli. İkisi de aynı kurumdan emekli bu durumda annem ile babamın emekli maaşını bölüşecek miyiz yoksa ben mi alacağım? Kanunda bu konu ile ilgili hiçbirşey yer almıyor. Bu özel durum ile ilgili. Yani kişi kendisi emeklilik maaşı alıyorsa eşininkini de aynı kurumda olmasına rağmen alabiliyor mu? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz Babanızın maaşının % 50 sini alma hakkı var. Siz de bu durumda % 30 unu alabileceksiniz. Emeklilik hak sahipleri pay oranları ile ilgili;

    https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  6. Abcde dedi ki:

   SSK emeklisiyim. Dulum. Vefat eden Ssk emeklisi babamın maaşına başvuru yapabilir miyim? Sonuç ne olur ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  7. EMİNE FAKIOĞLU dedi ki:

   Devlet memuru olarak çalışıyorum,eşim vefat etti,SSK emeklisi vefat eden babamın maaşını alabilirmiyim. Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Devlet memuru olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  8. nuket demirep dedi ki:

   ben SSK emeklisiyim ve bosandim.

   babam bagkur emeklisi idi.

   babamin massing alabilir miyim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK ememklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  9. Hatice dedi ki:

   Eşimden ayrıldım ölen babamın ssk emekli maaşını alıyorum 12 yaşında 6.sınıfa giden bir kızım var babamdan 1300 lira alıyorum yetmiyor kızım için başvuru yapsam çocuk yardım parası alabilir miyim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Belirttiğiniz gibi bir çocuk yardımı bulunmamaktadır.

  10. gökçen dedi ki:

   kardeşimin eşi polis emeklisi idi vefat etti.kardeşim eşinden mağaş alıyor.babamız bağkur emeklisi.onun mağaşınıda alabilir mi.ölüm yılı ikisinin de 2016

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkisinin de vefatı 2008 sonrası olduğu için tercih ettiği maaşı alabilmektedir.

  11. kamile sayan dedi ki:

   merhaba .emekli sandığından 2.500 tl dul maaşı alan biri bağkur emeklisi ve 2001 yılında ölmüş babadan ikinci maaş alabilirmi bir sınır varmı tşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olarak bağkur emeklisi babanızdan maaş alınamaz.

  12. Sultan dedi ki:

   Merhaba, 1996 yılında emekli sandığındaki emekli oldum, emekli maaşı alıyorum. Ayrıca yurt dışından eşimin emekli maaşını alıyorum. Babam SSK emeklisi 1982 yılında vefat ett. Maaşını annem alıyordu. Annem de 2010 tarihinde vefat etti.Talep etsem babamın emekli maaşını alabilir miyim.Bilgilendiriseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan maaş alamazsınız.

  13. özge dedi ki:

   merhaba babamdan kalan emekli maaşı halen alıyorum fakat kardeşim in maaşı kesildi ve o dilekçe verdi ona yatan para ne zaman bize yatacak ve annem ve benim aldığım para % %50 olarak mi pay edilecek?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kardaşiniz ile birlikte Maaş alırken Pay oranlarınız % 50 -25-25 idi. Kardeşiniz maaştan düşünce Anneniz % 60 Siz % 30 alabileceksiniz. Pay oranları için https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  14. Serap dedi ki:

   Merhaba hiçbir sosyal güvencesi olmayan evli bir bayan vefat eden babasının maaşından yararlanabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli bayanlar hiçbir şekilde babadan maaş alamaz.

  15. Adil dedi ki:

   Merhaba. 22 yaşımdayım babamı yıllar önce kaybettim babam bağkur emeklisiydi. 20 yaşıma kadar açık lisede okuduğum için maaş alabildim ve 20 yaşıma girdikten sonra maaşım kesildi. Ve hala lisete devam ediyorum maaş alma hakkım hala varmı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Lise eğitiminde 20 yaşına kadar maaş verilir. Eğer üniversiteye devam ederseniz öğrenci belgenizle müracaat ederek 25 yaşına kadar alabileceksiniz.

  16. Hülya dedi ki:

   Eşim vefat etti SSK emeklisi maaşı az bir kızım var ikimize bölündü maaş , ben ayrıyeten babam emekli idi vefatı 2004 yılında oda sak dan emekli babasında maaşını alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın maaşı daha yüksek ise eşinizden aldığınız maaşı iptal ettirip babanızın maaşına müracaat edin. Hem böylece kızınıza bağlanan maaş da sizden maaş düşünce artacaktır. Böyle Bir durum sizin için daha avantajlı.

  17. Talat dedi ki:

   Babam 1 hafta önce vefat etti emekli maaşı çok az ( emekli maaşı %30 oranında kesliryor , 760 lira ya düşüyor)bi kızkardeşim var öğrenci babamın maaşı annem ve bacım arasında bölünecek , ayrıca annemin babası da emekli idi 2004 yılında vefat etti şimdi annem aynı zamanda babasının emekli maaşını da alabilir mi ne yapmamız lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Eğer Annenizin Babasın maaşı daha yüksek ise eşinden aldığı maaşı iptal ettirip babasının maaşına müracaat etsin. Hem böylece kız kardeşinize bağlanan maaş da annenizden maaş düşünce artacaktır. Böyle Bir durum sizin için daha avantajlı.

  18. Özkan dedi ki:

   Kız kardeşim ve annem babamdan kalan emekli maaşını almaktadır. Kız kardeşim 20 yaşında ve işe başladı emekli aylığı kesildi ve anneme yansımadı. 2017 yolundaki açıklamada kız çocukların maaşında evlenen kadar kesinti olmayacağı açıklanmıştı bu durum hakkında Bilgi alabikirmiyim. Yani maaşın kesilmesi doğrumu??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kız çocukları eğer öğrenime devam ederse ve aynı zamanda çalışırlarsa maaşları kesilmez. Bunun haricinde çalışmaya başladıkları anda maaşları kesilir. Ve belli oranda diğer hak sahiplerine eklenir. Sizin dediğiniz gibi bir yönetmelik yok.

  19. turgay dedi ki:

   babam yılar önce kaybettim. babam ssk dan emeklidir. bende ssk dan emekliyim .
   ve dulum babamdan emeli maaşı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak SSK emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

   2. arzu dedi ki:

    ssk emeklisi baba 2017 yılında vefat etti bağkur emeklisi bekar
    kızı babasından maaş alabilir mi

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Bağkur emeklisi kız SSK emeklisi babasından maaş alamaz.

  20. Merve onaycı dedi ki:

   MerhBa eşimden ayriyim sgk çalişaniyim babam emekli sandigi emeklisi 2018/haziranda vefat etti başvurmam dahilinde babamin maasini alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK çalışan da olsanız. emekli sandığı emeklisi babanızdan yetim maaşı alabilirsiniz.

  21. Mürvet dedi ki:

   MERHABA BEN emekli bir bayanım eşimdende dul maaşı alıyorum babam bağkur emeklisi babamdan yetim aylığı alabiliyormuyum şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendi emekliliğinizden maaşınız olduğu için babanızdan maaş alamazsınız.

  22. neslihan tüysüz dedi ki:

   merhabalar
   babam ssk emekli iken 2018 ekim ayında vefat etti. annem çalışmıyor ve hayatta ona dul aylığı bağlandı. bende memur olarak görev çalışıyorum ve bekarım. babamdan yetim aylığı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışan kız çocuğu olduğunuz için SSK emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  23. aysun dedi ki:

   2006 yilinda sgk dan emekli oldum. Hic evlenmedim bekar bir bayanim. 2015 yilinda vefat eden annemin bag-kur maasini alabilir miyim. Tesekkurler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi annenizden maaş alamazsınız.

  24. Uğur dedi ki:

   Annem babamdan dolayı dul ve yetim maaşı alıyor babam 1996 yılında vefat etri memur du tam emekli olmadığı için dul ve yetim maaşı bağladılar dedem de 2018 de vefat etti şçi sgk emeklisi annem iki maşı alırmı yüksek olanı mi seçer ikisini mi alır dedemin aylığının hepsini mi alır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın maaşını tam dedesinin maaşının yarısını alabilir.

  25. Fatma Çayırlı dedi ki:

   Eşim SSK dan emekli 2013 yılında vefat etti.Babam da çiftçi bağkur emeklisi 2017 de vefat etti.Eşimden maaş alıyorum aynı zamanda babamın da maaşını alabiliyor muyuz.Tesekkur ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her ikisi de 2008 sonrası olduğu için Tercih ettiğiniz aylığı alabileceksiniz.

  26. ARZU dedi ki:

   Merhaba,

   Ben eşimden ayrıldım.
   İşimden emeklilik talebi ederek ayrıldım ama maaş bağlanmadı. Babam polis emeklisi ve emekli sandığından emekli maaşı alıyor ve yasıyor. Bu durumda babamın maaşından yararlanabilir miyim?
   Yararlanırsam eğer nereye başvurmam gerekir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bbabnız emekli sandığı emeklisi olduğundan emekli maaşı alsanız da yetim maaşı alma hakkınız var. Başvuru yapabilirsiniz.

  27. pınar kunt dedi ki:

   Merhaba,

   2017 yılında %41 engelliden emekli oldum. Evli değilim. Çalışmaya devam ediyorum. Babam 2004 yılında vefat etti. SSk kurumundan emekli olmuştu. Babam dan emekli bağlatma şansım var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız ssk emeklisi olduğundan. siz de aynı zamanda emekli olduğunuzdan yetim maaşı alamazsınız.

  28. us dedi ki:

   merhaba sgk kurumundan emekli babamın emekli maaşını alabilmek için nasıl bir dilekçe yazmam gerek ve nereye göndermeliyim. 24 yaşındayım lisans öğrencisiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En yakın sosyal güvenlik kurumu emeklilik servisine başvuru yapabilirsiniz.

  29. nurdagül eker dedi ki:

   ssk emeklisi ev hanımıyım.eşim emekli sandığından emekli.eşimin vefatında emekli maaşını alabilirmiyim. hakkım var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    evet eşinizin maaşının % 50 sini alma hakkınız var.

  30. Gülsen dedi ki:

   Merhaba..emeli sandığından emekliyim..
   Hiç evlenmedim..Babam 2013 yılında vefat etti ssk emeklisiydi..babamın emekli maaşı için başvurabilirmiyim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  31. Makbule dedi ki:

   Merhaba
   Ben işyeri sahibiyim bağkur primi ödüyorum 2003 yılında
   Bağkur emeklisi olarak vefat eden babamdan maaş alabilirmiyim
   Hiç evlenmedim
   Bir sorumda iş yerini kapatmayı düşünüyorum bu durumda
   Babamdan kalan maaşın ne kadarını alabilirim tek hak sahibi
   Benim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur sigortalığınız devam ettiği sürece babanızdan maaş alamazsınız. Eğer sigortalığınız biter ise maaşın % 50 sini alabilirsiniz.

  32. Gulay dedi ki:

   Merhabalar,

   Ben 10 yıl kadar önce SGK dan emekli oldum. Eşimle ayrılma kararı aldık. Babam 2002 de vefat etti ve Bağkur emeklisi idi. Bu durumda eşimden ayrılınca ben babanım emekli aylığından faydalanabilir miyim?

   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  33. kamile dedi ki:

   merhaba,

   babam vefat etti, kardeşim babamın emekli maaşını almaya başladığında toplu bir para aldı bende işten çıkarsam ve babamın maaşına bağlanırsam toplu para alabilir miyim? Alırsam kardeşimin aldığı tutar kadar mı alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kardeşiniz babanızın vefatı sonrası ilk talepte bulunan olduğu için hak ettiği, şartları sağladığı dönemi toplu olarak almıştır. Size toplu ödeme yapılmaz.

  34. Unran dedi ki:

   Ben dul bir bayanım ssk emeklisiyim babam bağkur emeklisiydi 1985 yılında vefat etti babamin maaşını alabilirmiyim ve nereye başvuruda bulunmalıyım bu konu ile. Tesekurker

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  35. Gozde dedi ki:

   Merhabalar. Dedem vefat edeli 5 yıl oldu ve dedem bagkurdan emekli. Annem 55 yaşında sigortalı olarak özel sektörde calisiyor ama annem dul. Anneannem de vefat etti. Bu durumda annemin dedemin maaşını alabilir mi çalışıyorken ??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz çalışmaya devam ederken Bağkur emeklsisi babasından maaş alamaz.

  36. ali dedi ki:

   Annem 1990 yılından bu babamdan BAĞKUR dan dul aylığı almaktadır. Bu sene vefat eden dedemin de Bağkur maaşını alabilirmi yada yüksek olanı tercih edebilir mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her ikisini birden alamaz ama yüksek olanı tercih edebilir.

  37. Fulya dedi ki:

   Merhaba ben eşimden boşanıyorum 15 gün sonra babam vefat edeli yaklaşık olarak 6 sene oldu ben babamın maaşının ne kadarını alabilirim annemde hayatta değil ve maaşdan yararlanabılıcek kımse yok ve babamın öldüğü tarıhden sonraki içerde kalan maaşları toplu olarak alabılırmıyım teşekkür ederim şimdiden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvurduğunuz tarihten itibaren maaş alabilirsiniz. Öncesinde almak için hak sahibi olmadığınız için geriye dönük ödeme yapılmaz. Maaşının % 50sini alabileceksiniz. Pay oranları ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  38. Sema Ceylan dedi ki:

   Merhaba anneannem dul dedem vefat etti saklıydı şimdide annesi vefat etti anneannem hem dedemin hemde babasının aylığını alabilir mi oda ssklı teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tercih ettiği yüksek olan maaşı alabilir. İkisini birlikte alamaz.

  39. Eser Bora dedi ki:

   Merhaba, annem devlet memuru emeklisi, emekli sandığından emekli aylığı alıyor, babamdan boşandı, dedem Sgk emeklisi ve 1977 yılında vefat etmiş, annem rahmetli dedemden dolayı maaş alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak ssk emeklisi babasından maaş alamaz.

  40. Mali dedi ki:

   Merhaba annem kız kardeşim ve erkek kardeşim babamdan kalan emekli maaşını 3e bölünerek alıyorlardı fakat erkek kardeşim 25 yaşını doldurdu ve %50 annem %25 kız kardeşim alıyor erkek kardeşimin ise aldığı para yok ve 4yıl oluyor acaba bu miktar anneme geçermi teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin maaşı % 60 kız kardeşiniz ise % 30 olarak maaş alması gerekiyor. Hesaplama ile ilgili kurum ile görüşebilirsiniz.

  41. İyi insan dedi ki:

   Merhaba dedem bağkur emeklisi idi ve 2010 yılında vefat etti babam ise 2012 yılında vefat etti sigorta emekli idi annem sadece babamın maaşını alabiliyor dedemden ise maaş alamıyor alması için 2008den önce vefat gerekli deniyor doğru mudur teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    evet ikisi de 2008 sonrası vefat ettiği için yüksek olanı tercih edebilir.

  42. Esma Budak dedi ki:

   Merhaba,
   Babamın emekliliğinden dolayı annem ve ben dul- yetim maaşı alıyorduk. Annem de 1 ay önce vefat etti. Ben bekar bir bayanım. Benim babamdan anneme düşen dul maaşını da alma hakkım var mıdır? Alırsam ne kadar olur?
   Yardımcı olur musunuz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin maaşının tamamı size geçmez Maaşın % 30 unu almaktasınız. Tek hak sahibi olarak % 50 sini alabileceksiniz.

  43. Tolgahan dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin , Dedem 2002 vefat etti memur emeklisiydi ve babamı da 14.10.2018 tarihinde kaybettik annem şimdi her 2 aylığıda alabilir mi ve alması için nasıl bir yol izlemeliyiz ?
   Ankaraya dedem için dilekçe yazmamız istendi dilekçenin yanında bir evrak göndermemiz gerekir mi ?
   Bilgilendirirseniz makbule geçer. İyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her iki maaşı da alma hakkı var. Dilekçe yazmanız yeterli. eksik evrak olursa sizden tekrar talep edilecektir.

  44. damla dedi ki:

   Dedem Bağkur emeklisiydi. Bu sene vefat etti. Annem ise 3 yıldır ssk emeklisi ve bekar. Annemin dedemin maaşını alma imkani varmı? Lütfen yardımcı olun

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak bağkur emeklisi babanızdan maaş alamaz.

  45. sabri uçar dedi ki:

   merhaba annem babamın üzerinden emekli sandığından maaş alıyor
   kız kardeşim boşandı ona maaş bağlanırmı annemin aldığı maasta düşüş olurmu yada kız kardeşim annem ile birlikte yaşıtor sadece sigortadan yararlansa maaşı ikisi ortak kullansa olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kız kardeşinize maaş bağlanır. % 30 maaşa alır. Annenizin maaşı % 75 ten % 60 a düşer. ancak ikisi birden % 90 maaş alır. dolayısıyla müracaat etmesi menfaatinize annenizin maaşı düşmesine rağmen toplam alınacak maaşta yükselme olur.

  46. AYŞE ER dedi ki:

   Merhaba
   Babam 20 Haziran 2018 yılında vefat etti.(SSK lı) Anneme %50 MAAŞ BAĞLANDI (Annem memur)
   Ben 22 yaşındayım 2018 yani bu yıl üniversiteyi kazandım kayıt yaptırdım (ÖĞRENCİYİM)
   Alışveriş merkezinde giyim mağzasında satış elemanı olarak çalışıyorum (SİGORTALIYIM.)
   Öğrenci olduğum, 25 yaşından küçük olduğum için Yetim aylığı bağlanır mı?
   Aylık bağlanırsa Babamdan dolayı Anneme bağlanan %50 maaşı eksilir mi?

   gereğini saygılarımla arz ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2018 yılında çıkan kanunla çalışsanız da yetim maaşı alabiliyorsunuz. Annennizin maaşı kesilmez Size de % 30 oranında maaş bağlanır. 25 yaşına kadar maaş alabilirsiniz.

  47. AYŞE dedi ki:

   Merhaba
   kayın validem 21 KASIM 2016 da vefat etti. eşim ölüm belgesiyle SSK ya Cenaze giderleri adı altında verilen ücret için müracaat etti.
   cenaze giderinin 20 gün içinde hesabımız yatacağı söylenmişti,
   eve gönderilen yazıda yapılan masrafların makbuzla belgelenmesi gerektiği yazılmıştı.
   ayrıca iki kız kardeşinde vekaletinin olması gerektiği yazıyordu.
   biz bu ücreti alamadık.
   eşim öz oğlu ve tek erkek evlat dolayısıyla hastayken de o baktı son vazifesini de o yapmıştı o acısının arasında kimden ne makbuzu alması gerekiyordu.
   Kayın validem İstanbul da annesinin mezarına defnedildi.
   Haziran 2018 de eşim 48 yaşında aniden vefat etti.
   Biz şimdi kanunen verilmesi gereken bu ücreti kimden nasıl talep edebiliriz.?
   gereğini arz ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze Ödeneğinden Yararlanmak İçin Nasıl Başvurulur?

    Cenaze ödeneği verilebilmesi için, hak sahiplerince ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurulması gerekir. Sigortalının ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse dilekçeyle birlikte sigortalının ölüm tarihini belirten ilgili makamlarca düzenlenen ölüm belgesinin Kuruma verilmesi gerekir.

    Cenaze Ödeneği Tutarı Ne Kadardır?

    Cenaze ödeneği tutarı her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılarak belirlenmekte olup, 2018 yılı için ödenen cenaze ödeneği tutarı 595,00 TL’dir.

    Cenaze ödeneğinde zaman aşımı, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır.

    Veraset belgesi de vekalet yerine geçer.

  48. Aysim incesulu dedi ki:

   Kendi emeklilik maasim daha düsük Babamin emekli maasini almam icin ne yapmam gerek.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kuruma kendi maaşınızdan feragat ederek babanızın maaşını talep ettiğiniz bir dilekçe ile müracaat etmeniz gerekecek.

  49. yağmur dedi ki:

   ben bağkur çalışanıyım…babam emekli sandığı emeklisi….ben emekli olunca babamın maaşını da yani hem kendimin hem babamın alabiliyomuyum…yada ne kadarını alabiliyorum…birini seçmek zorunda kalıyomuyum…diyelim ki babamınkini seçtiğimde baba maaşının hepsini alabiliyormuyum…aydınlatırmısınız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi ise eğer evli değilseniz mavcut durmda da yetim maaşı alabilirsiniz. Aynı şartlar siz emekli olduktan sonra da geçerli.

  50. Şeref dedi ki:

   Merhaba..ablam emekli öğreten..babam rahmetli oldu..ablam eşinden ayrı..babamın maaşını alabilirmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan maaş alamaz.

    1. serkan dedi ki:

     merhabalar benim babam 2009 yılında vefat etmiştir.ssk emeklisiydi kız kardeşim şuan onun maaşını almaktadır.bu maaşa bende ortak olbilirmiyim yaşım 39 erkek çocuğuyum

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      % 60 engellilik durumu yok ise erkek çocuklar 18 yaşından eğitim görüyor ise 25 yaşından sonra babadan maaş alamazlar.

  51. Nevim dedi ki:

   Merhabalar ben emeklilik yaşımın gelmesini bekliyorum bu durumda babamın üzerinden sigortamı devam ettirip saglık tan dolayı yararlanabilirmiyim ayrıca benim emekliliğim baglandıgında babamdan da yararlanmamaya devam eder iyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalığınız aktif olmadığı için emekli olana kadar eğer evli değilseniz babanızdan faydalanabilirsiniz. Emekli olduktan sonra kendi sigortanıza geçersiniz. Babanızın üzerinden devam etmez.

  52. Serhan dedi ki:

   Merhaba,
   Annem 3600 den sgk emeklisi dul bir bayan.Rahmetli dedem bağkur emeklisi idi.annem dedemin maaşınıda alabilirmi?

  53. Gözde dedi ki:

   Merhaba benim babam 3 yıl önce vefat etti fakat babamdan emekli aylığı bağlanmadı bize. Bununla ilgili bilgi alabilir miyim lütfen

  54. Aydan TAŞ dedi ki:

   61 yaşındayım emekliyim 1976 yılında babam vefat etti onun maaşını alabilirmiyim.

  55. ebru metin dedi ki:

   Merhabalar ben vefat eden babamdan maaş alıyorum aynı zamanda bir şirkette ssk lı olarak çalışıyorum bir sorun teşkil edermi maaşım iptal olurmu 11 aydır alırım her iki maaşımıda

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi ise maaş almanızda sakınca yok. SSK veya Bağkur emeklisi ise tespit ettiklerinde faiziyle iadesi talep edilir

  56. Seyda dedi ki:

   Geçmişe dönük yasa çıkarılabilinirmi ?kazanılmış haklar geri alınabilinir mi ? 1989 yılından beri babamdan aldığım maaşım çalışıyorum diye durduruldu. Geçmişe dönük kazanılmış hakkımı yeniden alabilmem için hangi merciye itiraz etmeliyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanun geriye işlemez. Ancak babanız emekli sandığı emeklisi ise ve haksız bir durdurma var ise tabiki dava açarak hakkınızı alabilirsiniz

   2. ayla dedi ki:

    merhaba eşimden boşandım vefat eden babamın emekli maaşını alıyordum.Eski eşim çocukları görmek için eve gelip gidiyordu komşular şikayet etmiş birlikte yaşıyorlar diye ve maaşı kestiler tekrar alabilmem için ne yapmam lazım

  57. selda dedi ki:

   merhabalar,

   kayınvalidem eşi öldükten sonra maaşını alıyor devlet memuru olan kayın pederimin maaşını ; babası sigorta emeklisi vefat etmiş yıllar önce ondan da maaş alabiliyor mu ? yani sgk ve emekli sandığı ayrı ayrı iki maaş alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer kendi emeklili yok ise hem eşinden hem de babasından maaş alabilir.

  58. ceylan dedi ki:

   Babam SSK emeklisi idi vefat etti, ben Bağkura kayıtlı dul kız çocuğuyum. Babamdan yetim maaşı alabilirmiyim ?

  59. zeynep dedi ki:

   eşten emekli magasi alan ssk annem babasından dul magası baglanırmı babası memur emeklisi eşininin vefatı 3 yıl oldu

  60. Ayse dagdelen dedi ki:

   Babam çiftçi bagkurundan emekliydi 2002devefat etti daha önce emekli olmak için toplu para yatırmış öyle emekli olmuş gün sayısını bilmiyorum eşimden SSK emeklisi alıyorum babamdan neden alamıyorum bunu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler

  61. özlem dedi ki:

   Esim ssk calisani ben ev hanimiyim babam 97 senesinde vefat etti ben babamdan yetim maasi alabilirmiyim

  62. Sevim dedi ki:

   Merhabalar,
   Babam 1999 yılı vefat bagkur emeklisiydi.
   Esim 2017 yılı vefat ssk emeklisiydi.
   Herhangi bir sigortam yok ve daha once hic calismadim.
   Esim uzerinden maas aliyorum. Babam uzerindende maas alabilirmiyim. Tesekkurler

  63. Mehmet dedi ki:

   Dedem emekli bekçi. Emekli sandığından emekli. Annemde babamdan boşanmış bir dul. SSK lı olarak çalışıyor. Annem, emekli sandığından yetim maaşı alabilir mi?

  64. Ahmet dedi ki:

   Merhaba . Babam geçen hafta vefat etti . Prim günü dolmuş ssk çalışanıydı ve 60 yaşını bekliyordu emeklilik için . Dedemde 2001 yılında vefat etti. Ssk emeklisi ve kore gazisiydi . Anneminse hiçbir sigortası yok . Bende üniversite öğrencisiyim. Babam üzerinden bana yetim aylığı ve anneme ise dul aylığı bağlandığını biliyorum. Fakat bunlara ek dedemin uzerinden anneme ssk yada kore maaşından veya her ikisinden maaş bağlanabilir mi ? Cevaplarsanız çok sevinirim .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her iki maaşı da alamaz tercih ettiğiniz maaşı alabilir.

    1. Ahmet dedi ki:

     Hangi her iki maaş tam olarak anlamadim . Dedemin kore ve emekli maaşı mi , yoksa babamın emekli maaşı ve dedemin emekli maaşı mi ?

  65. Ömer dedi ki:

   Lütfen acil.
   Ölmüş babamdan kalan emekli maaşını bende hakkım kadar aliyordum ama lise bitince kesildi. Şuan 22 yaşındayım daha yeni üniv. başladım tekrar alabilir miyim? Alırsam nasıl alrım lüfen yardımcı olun…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci belgeniz ile tekrar müracaat ederek maaşınızı bağlatabilirsiniz.

  66. Ramazan dedi ki:

   Dul bir bayan SSK emeklisi Annesi ve babasının maaşlarını alabilirmi kendisinin hiçbir sigortası yok ve eşindende bir maaş kalmadı?

  67. Doğan dedi ki:

   Annem emekli sandığından emekli(öğretmen), rahmetli babamdan da (emekli öğretmen) dul aylığı alıyor. 2005de vefat eden bağkur emeklisi dedem de aylık alabilir mi, cevap evetse başvuru tarihinden itibaren mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olarak Bağkur emeklisi dedenizden maaş alamaz.

  68. Murat dedi ki:

   Selamun aleyküm benim sorum kayın pederim vefat etti kayın valideme ssk dan maaş bağlandı kayın validemin babası bagkurdan emekliydi oda vefat etti hanimida vefat etti kayin valileme bagkurdan maas alabilirmi beni bu konuda bilgi verirseniz tesekur ederim kayin pederim 2010 yilinda vefat etti

  69. Mehmet Zeki dedi ki:

   Kız Kardeşim öğretmen emeklisi, 02.10.2008 de vefat eden bağ-kur emeklisi babamdan ek bir maaş alabilirmi?
   Yanıtlarsanız seviniriz. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak Bağkur emeklisi babadan maaş alamaz.

  70. eda dedi ki:

   Merhabalar,

   Annem (59 yaşında) boşanma davası kapsamında duruşma süreçleri sonlandı ve kararın çıkmasını beklemekte. Bazı hususta net bilgiye sahip değiliz. Babası 1984 yılında vefat etti. Bağkur emeklisi. 2006 yılına kadar annesi ölen eşinden maaş aldı ve 2006 yılında o da vefat etti. Anneme bu durumda boşanma tam olarak gerçekleştiğinde güncel hukuk bilgileri doğrultusunda babasından maaş bağlanması söz konusu mu? ve bu maaş miktarı, oranı nedir? Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

   Saygılarımla

  71. Berna dedi ki:

   Merhaba,
   Ben bağkurluyum, kendime ait iş yerim var.
   Babam emekli sandığından emekliydi. Yani memur emeklisiydi. 5 ay önce vefat etti.
   Babamdan maaş alabilir miyim?

  72. Sonadora dedi ki:

   Ben Londra da yaşıyorum düzenli bir maaşım yok Ankara Anlaşması ile oturum aldım. vergi ödüyorum ve iş yapıyorum. Babam 2010 yolında vefat etti . Ben de 2014 de boşandım babamdan maaş alabilir miyim ?

  73. Çiğdem dedi ki:

   Merhabalar eşim 18 sene önce vefat etti onun emekli maaşını alıyorum fakat annem ve babam da vefat etti onların emekli masını alabilirmiyim ve bunlarin ssk emeklisi

  74. Emrah dedi ki:

   İyi günler ben 23 yaşında bir üniversite öğrencisiyim ölüm aylığı için e devletten başvuru yaptım acaba herhangi bir işlem daha gerekiyor mu? Lütfen yardımcı olun.

  75. Nazan dedi ki:

   Ben kanser hastasıyım babamın emekli maaşından yararlanabilirimmi

  76. Onur dedi ki:

   Maaş annemin üzerine idi kendi uzerime almak icin ankaraya dilekce yazdim 2 ay sonra bi kagit gonderdiler 18 agustostan itibaren belirtilen bankadan alabilecegim yaziyordu ancak 1 ay gec gitmek zorunda kaldim bankaya gittigimde maas sgk ya geri iade oldu dediler sgk ya gittigimde ise maas bankada dediler yani iki taraftada param gozukmuyor ne yapmam gerekiyor ?

  77. isco dedi ki:

   Merhabalar 1 ay önce babam vefat etti emekli sandıgına kayıtlı annemde suanda memur annemde emekli sandıgına kayıtlı ama hala calısıyor aynı kurum mevzusu kısaca annem maası alabılırmı ayrıca bide şöyle bişey okudum bn 23 yasındayım suanda lisans mezunuyum eger tekrar acık ögretime yazılıp lısans bisey okursam 25 yasına kadar maas alma ımkanım varmı cevaplarsanız cok sevınırım

  78. Hüseyin dedi ki:

   Babam öleli 20 sene oldu ssk emelisi idi annem maaş şini aliyor. dedem de 40 sene oldu öleli ssk emekkisi idi peki annem babasindan dul maaş alabilir mi

  79. Ayşe dedi ki:

   Merhaba babam bagkur emeklisiydi vefat edeli 14 oldu annem 29 yıl önce vefat etti tek kız çocuğu benim ve bende yeni eşimden ayrıldım babamın maaşını alabilirmiyim

  80. Ali dedi ki:

   Annem ve babam ayrıldılar Annemin hiç sigortası yok rahmetli dedem ve annanem ikiside SSK emeklisiydi iki maaşıda alabilirmi annem ?

  81. Emine dedi ki:

   Annem ve babam 2015 yılında boşandı. Ben üniversite mezunuyum ama iş bulamadım. Annemle yaşıyorum . Annem ve babam ikisi de emekli sandığı emeklisi. Babam ben okulu bitirince mahkeme kararı ile nafakamı kesti. Şu an annemin emekli maaşı ile geçiniyoruz. Babamdan nafaka hakkım olabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Nafaka kararı mahkeme ile alınan bir karar. Tekrar bağlanması için dava açabilirsiniz.

  82. Filiz dedi ki:

   Merhaba Annem sgk emeklisi dul bi kadin..babasinin maasini alabilirmi?vefat edeli 5 yil oldu oda sgk emeklisiydi…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz ssk emeklisi olarak; ssk emeklisi babasından maaş alamamaktadır.

  83. faruk can dedi ki:

   merhaba ben liseyi bitirdikten sonra babamın emekli maaşı kesildi alamadım.şimdi üniversiteyi kazandım .acaba şimdiye kadar maaşı alamadığım ayların maaşınıda talep etme şansım var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci olmadığınız ayların parası ödenmez.

  84. Fatih dedi ki:

   Babadan kalan aylığı alan dul kızı Başka ailenin nüfusuna geçerse maaşı kesilir mi.teşekkürler

  85. Yasemin dedi ki:

   Babam 1940 dogumlu. Babamin 1955 prim gunu var ve ssk dan emekli. 28.06.2008 gununde vefat etti. Babamdan hangi tur maas alabilirim. Emekli maasimi ölüm Maasimi. Ayrica aldigim para ne kadar olur. Annem vefat etti ve benden baska aylik alabilecek kardesimde yok. Su an bekarim. Mecburen sigortali calisiyorum. Eger alabileceğim para asgari ucrete yakin ise ona gore isten cikip aylik icin basvuracagim.

  86. Burcu dedi ki:

   2 yıllık sigorta girişim var sgk da ama emekli değilim. Babamın emekli maaşından faydalanabiliyor muyum? 22 yaşındayım

  87. hediye dedi ki:

   Merhaba, eşimle boşanma aşamasındayım. Hiçbir gelirim yok, mahkeme nafaka bağlarsa gelir olarak sadece nafaka alacağım. Babam ise bağkur emeklisi ve yaşıyor. Babamdan dolayı maaş alabilir miyim?

  88. Reyhan dedi ki:

   Merhabalar kendim ask emeklisiyim eşimden ayriyim 2012 senesinde ssk dan emekli babam vefat etmişti babamın maaşına baş vurdum 3 ay sonra yazılı cevap geldi gelirimin olmasını sebep gösterdiler benim durumumda maaş alanlar var nasıl oluyor anlamadım.Sizden ricam beni aydınlatırsanız sevinirim ayrıca yapmam geren bir işlem varmı bu gerekçelerine karşı?Saygılar.

  89. EMİNE dedi ki:

   merhaba,ben boşanma aşamasında bir kadınım eşim nafaka ödemez, annem babamdan kalan emekli maaşını alıyor. Annem babasının maaşını alsa ben de babamın maaşını alabilir miyim? iki çocuğum var (ben 45 annem 70 yaşında). cevap verirseniz sevnirim…

  90. Emine dedi ki:

   Ben dul bir bayanım babamın emekli aylıgının tamamını alabilırmiyim annemde kendi vefat eden babasını kini alabilir mi (ben 45 annem 70 yasında)

  91. Dogus dedi ki:

   Merhabalar ben babamdan kalan emekli maaşını alıyorumda aldığım maaş 25 yaşına kadar diyor yani bu 25 yaşını doldurup 26 olunca mı kesilecek yoksa 24 ü bitirip 25 olduğum gibi mi kesilecek bu konu hakkında bi türlü bilgi alamadım yardımcı olabilir misiniz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız 25 yaşını doldurduğunuz tarihte sonlanacak. Yani 26 yaşına girdiğinizde.

  92. nesrin maltar dedi ki:

   almanyada yasayan, 52 yasinda esinden bosanmis,meslek ögrenen bayanim,babam 20 yil önce vefat etti ve türkiyeden emekliydi..annem babamin emekli maasini aliyor. benimde dul kiz evladi olarak almaya hakkim varmi ? ve gecen süre icin toplu olarak alma hakkim varmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Almanya da sosyal yardımlar dahil hiçbir geliriniz yoksa Türkiye den babanızdan maaş alabilirsiniz. Maaşınız başvurduğunuz tarihten itibaren başlar toplu para ödemesi yapılmaz.

  93. Mübeccel yıldırımer dedi ki:

   Selam,
   üçüncü kere boşanan ve çalışmayan 65 yaşındaki bir yetim bayan olarak, emekli sandığından emekli olan rahmetli babamdan maaş alabilir miyim?
   Saygılar
   MübeccelYıldırımer

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alabilirsiniz.

    1. Müge dedi ki:

     Merhabalar, Emekli Sandığından emekli olup vefat eden babanın aylığından faydalanabilmek için başvuruyu bulunduğumuz bir SGK müdürlüğüne yapabilir miyiz, yoksa Emekli SAndığı için farklı bir kuruma mı müracaat gereklidir.

  94. kottti dedi ki:

   babam ekim 2018 tarihlerinde vefat etti. annemin herhangi bir geliri olmadığından babamın bağ-kurdan 1580 gün var ama primi odememiş bu durumdan nasıl aylık bağlayabliriz bir yol bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

  95. tuba dedi ki:

   merhaba ben 5 yıl oldu eşimden ayrıyım .babam ise bağkur emeklisi olarak 2018 mart ayında vefat etti..şu anda ücretli ğretmenlik yapıyorum.acaba acaba babamdan bana aylık bağlanırmı acil cevap teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Herhangi bir sigortaya tabi çalışıyorsanız yetim maaşı alamasınız.

  96. Emre Goktas dedi ki:

   merhaba
   dedemden kalma emekli maasini teyzemle annem birlikte aliyorlardi simdi teyzem evlendi ve maas almiyor paranin hepsini annemin almasi icin ne yapabiliriz ???

  97. TUBA dedi ki:

   Merhaba

   esımden ayrıyım ssk lı olarak calısıyorum .Annem ve babam vefat ettı her ıkısıde emeklıydı annem sgk lı babam ozel sektorden emeklı .Merak ettıgım calıstıgım surece annemden yada babamdan emeklı maas alabılırmıyım

  98. Cumhur dedi ki:

   Merhaba, ben 24 yaşımdayım babam bağkur emeklisiydi vefat etti üniversiteden yeni mezun oldum ve işe başladım. Açıköğretimden ikinci üniversiteye başladım babamın emekli maaşını yine alabilir miyim?

  99. Ahmet dedi ki:

   Eşinden ayrılmış hiç sigortası olmayan bir bayan 1 Ekim 2008den önce ölmüş SSKlı babasının ve 1 Ekim 2008den sonra ölmüş SSKlı Annesinin maaşını alabilirmi? Yada Başvuruda bulunabilirmi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkisinden de maaş alma hakkı mevcut. maaş alan sayısına göre oran değişmektedir. Oranlar için https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  100. Yelda dedi ki:

   Annem babamdan ssk emeklşi maaşı alıyor.Ölen babasından maaş alabilir mi?Babasıda ssk emeklisiydi.Cevaplarsanız sevinirim….

  101. Nuriye dedi ki:

   Ben SSK emeklisiyim babam Bağkur emeklisi 1995 yılında vefat etti yetim maaşı alabilirmiyim. Tesekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

   2. Ayşe koktay dedi ki:

    Merhabalar.annemin babası dedem 60 yıl önce vefat etmiş.dedem yaşarken bekçilik işiyle mesgulmüs. Bagkur lu olarak calismis emeklk olmadan vefat etmis.Annem ve babam yakın zamanda boşanacaklar annemin hiç bir sosyal guvencesi yok. Dedemi bağkurdan emekliliği yapılsa annem boşandıktan sonra dedemin aylığını alabilir mi .şimdiden teşekkürler.

  102. Neşe Çimen dedi ki:

   Merhaba
   Ben eşimden boşandım. SGK primlerim yatıyor 4 yıl sonra emekli olacağım.
   Babam 2010 yılında vefat etti.Emekli Sandığından emekliydi, maaşını annem alıyor. Ben de babamın maaşını bağlatabilirmiyim?

  103. Nuriye dedi ki:

   Merhaba
   Ben SSK emeklisiyim babam Bagkur dan emeklu 1995 yılında vefat etti yetim maaşı alabilirmiyim. Tesekkür ederim

  104. saniye dedi ki:

   boşandığı eşimin soyadını taşıyorum hala ama babamın emekli maaşına bağlanabilirmiyim yoksa illa babamın soyadını almam mı gerekli bağlanmam için babam Bağkur emeklisi

  105. AYŞE dedi ki:

   EŞİNDEN BOŞANMIŞ 657 MEMUR,EMEKLİSİ BAYANIM,VEFAT EDEN BABAM SSK EMEKLİSİ İDİ,ŞİMDİ TARAFIMA HERHANGİ BİR MAAŞ BAĞLANIRMI

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan maaş alamazsınız.

    1. Gülşen Karaveli dedi ki:

     Bende aynı durumdayım bu haksızlık kendimiz çalışıp emekli sandığından emekli olduğumuz için neden öyle oluyor.Hayatında hiç çalışmamış bir insan 3 tane maaş alırken biz emekli sandığına bağlı çalıştığımız için cezalandırılıyormuyuz.

  106. Ünal dedi ki:

   Eşimle bir kaç önce boşandık
   Çocukların velayeti eşimde kaldı
   Ölümüm halinde çocuklar maaş alabilirmi
   Şartları nelerdir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Velayet önemli değil. Vefat halinde her halükarda çocuklarınız maaş alabilecek.

  107. NECLA dedi ki:

   SSK EMEKLİSİYİM BABAM BAĞKURLUYDU YETİM AYLIĞI ALABİLİRMİYİM

  108. Ceyda dedi ki:

   Annem ve ben ssk dan emekli olup vefat eden babamın parasını alıyorduk ama annem sonradan kendi babasının maaşını almaya başladı oda bağkurdan emekli şimdi annemin dul parası bana mı devralmış oluyor yani ben tek yetim olarak %50 sini mı almış oluyorum

  109. orcun dedi ki:

   HT( COVERSYL )%10 TANSİYON İLACI ANGİO-LAD PTCA – STENT %50 RAPORUMUN SONUCU %55 DIYOR KALP HASTASIYIM BABAM 2010 YILINDA VEFAT ETTİ EMKLİ SANDIGINA TABİ İDİ BENİM RAPORUMU 2017 ALDIM BABAMIN EMEKLİ SANDIGINA TABİ OLAN AYLIGINI ALABİLİRMİYİM MUHTACLİK BELGEM MEVCUD VE 2022 DEN SUAN YARALANIYORUM ACİL VEVAP İSTİYORUM SAYGILARIMLA ERKEK COCUGUYUM

  110. Ayşe dedi ki:

   Babam almanyadan emekli hemde türkiye’den SSK emeklisi bende SSK emeklisiyim babamın maşını alabiliyormuyum

  111. oguz tatar dedi ki:

   babam 2017 yılında vefat ettitarım bagkur emeklısı babamın emekli maaşını annenm alıyor.dedem de 1997 yılında vefat etti ssk emeklisi onun maasıda anneannem alıyodu.sımdı anneannemde vefat etti bizde 2.maas için basvuru yaptık evrak takıbınde soyle yazıyor.EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HTİ İKİNCİ KARAR SERVİSİ – 18 Giden Evrak Kayıtlı Hazırlanmış olan evrakın onaylanma ve düzenlenme işlemleri yapılır…..bu konu hakkında bizi bilgilendirebilirmisiniz

  112. Libas ruhi dedi ki:

   Kızım vefat eden babasından masş alıyor bugün işe başladı bu yüzden benim aldığım maaşa otomatik olarak ilave yapılır mı yoksa dilekçe mi vermem gerekli

  113. Gülay Danışmaz dedi ki:

   2009 yulında Babam emekli öğretmendi vefat etti Bende çalışan öğretmenim ve dulum Emekli olduğum taktirde Babamdan dul ve yetim aylığı alabilirmiyim

  114. Dündar Sarı dedi ki:

   Babamın emekli maaşını alıyordum. Yaşım 21 yüksek lisans olduğum için 25 yaşına kadar alabiliyorum diye biliyorum. Maaşı alalı 1 sene den biraz fazla oldu ve maaşım geçen ay kesildi e devletten baktım “Durum Kodu : D” olarak görünmekte. Dilekçe yazıp öğrenci belgesini de yanına ekleyerek tekrardan gönderdim. Acaba maaşım kaç güne/aya tekrar bağlanır?

  115. Niyazi Keklik dedi ki:

   Merhaba, Ben bu sene üniversite lisans bölümüme başladım. 19 yaşındayım babam vefat ettiği için emekli maaşını annem alıyor.

   ben dilekçe yazıp babamdan maaş talep etsem annemden ücret kesilir mi?

  116. dudu eroglu dedi ki:

   merhaba eşim 2006 da vefaat etti ssk dan emekli maaşını alıyorum babam 2010 da vefaat etti kız kardeşim emekli maaşı nı alıyor bende ikinci maaş alablirmiyim acaba ve kız kardeşimin maaşında kesinti olur mu cevap yazarsanız sevinirim

  117. Tezcan ÖZBEY dedi ki:

   Selamlar
   Ben bayan öğretmen emeklisiyim.Ve bekarım. 2005 yılından bu yana kendi emekli maaşımı alıyorum. Babam SSK dan emekliydi ve 2010 yılında vefat etti. Ben babamın emekli aylığından kendime düşen miktar kadar maaş alabilir miyim?

  118. Neriman dedi ki:

   Selamlar
   Ben bayan öğretmen emeklisiyim.Ve bekarım. 2005 yılından bu yana kendi emekli maaşımı alıyorum. Babam SSK dan emekliydi ve 2010 yılında vefat etti. Ben babamın emekli aylığından kendime düşen miktar kadar maaş alabilir miyim?

  119. Gamze dedi ki:

   Babam tarim bagkurundan emekli ve vefat etti esim ise emekli sandiginda emekli esimde vefat etti esimin maasini alabiliyorum babamin maasina basvurdum 8 sene once baglandim ama 6 sene aldim sonrasinda maasimi kestiler anneme bagladilar annem bu ay vefat etti ben simdi tekrar basvursam baglabilirmiyim

  120. Hatice dedi ki:

   Merhaba eşim 2012 yılının ağustos ayında vefat etti sigorta emeklisinden yararlanıyorum babam ise 2014 yılının ağustos ayında vefat etti Bağkur emeklisiydi onun emeklisinden de faydalanabilir miyim?Çift maaş alma gibi bir hakkım var mı cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  121. Berna dedi ki:

   Merhaba.. Benim babam birkaç ay önce vefat etti. Ben bağkurluyum kendi bürom var. Babam ise emekli öğretmendi, emekli sandığından maaşını alıyordu. Babamın maaşı bana bağlanır mı acaba?

  122. Hüseyin dedi ki:

   Kolay gelsin dedem bagkur emeklisiydi öldü. Özürlü maaşı alan kızı var dedemin aylığını da alabilir mi halam yani çift maaş baglanabilirmi

  123. Yıldız dedi ki:

   Merdaba ben evliyim 3 oglum var calismak istiyorum calisamiyorum cunku ayagimda kalca cikigi var bundan dolayi saglam ayagima guk cok bindigiicin ayagimda cirecleme oldu buyuzden uzun yol yuruyemiyorum ayakta yarim saatten fazla duramiyorum ayagim agiriyo parayada ihtiyacim var olen babamin emekli maaşini alabilirmitim beni aydinlatirsaniz cok sevinirim tesekkurler

  Sorunuzu Yazın