BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI  emeklilikte prime takılanlar

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bir kişinin babası vefat etme durumunda o kişinin babasının emekli maaşını alması için gerekli olan koşulları anlatacağız. Bir diğer deyişle babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir sizlere aktardık. Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. İşte bu şartlar sağlandıktan sonra ise emekli maaşı almak için gerekli durumları yapıp başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gereklidir. Daha sonra ise bir müddet geçecek ve gerekli her türlü şartı sağladığınız öngürülürse emekli maaşını alabilirsiniz. İşte bu yüzden bu şartların veya koşulların önemi oldukça çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.

  Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

  • İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
  • Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
  • Çocuklar ayrıca 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Ancak kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

  Babadan emekli maaşı alma koşullarını sizlere aktardık. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Aysun Saraç dedi ki:

   Emekli Sandığı’ na bağlı devlet memuru olarak 33 yıl çalıştım ve 16.07.2015 tarihinde emekli oldum.2014 yılında eşimden ayrıldım.2006 yılında vefat eden ve emekli bir devlet memuru (Emekli Sandığı)olan babamdan bana maaş bağlanabilir mi?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bağlanabilmektedir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  2. Nimet dedi ki:

   Mrh bosandikdan sonra ssk emwklisiydi babam suan annem maaş aliyor boşandıktan sonra babamın maaasini almak istesem annemin maaşından kesilirmi annemin aldigi miktar dusei tsk

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şuan sadece anneniz maaş alıyorsa, siz maaşa başvurduğunuzda annenizden kesilecektir. Nimet Hanım.

  3. Aydan dedi ki:

   Merhaba babam vefat etti ablam eşinden boşandığı için babamın maaşına müracaat etti ve maaşı bağlandı ablama fakat 300 tl kalan 700 tl ise üvey anneme kaldı bende bekarım babamın maaşına müracaat etsem banada bağlanır ama şu varki . Ablama kalan 300 tl nin yarısı olan 150 tl mi bağlanır banada

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Müracaat etmeniz durumunda size de 300 tl bağlanır.

  4. Hülya dedi ki:

   Babamdan emekli aylığı almam sgk dan bağkur ve emekli sandığına tabi değildir yazısı almak için engel mi?(smmm stajımı bitirmek için gerekli evrakların içinde bu yazı da gerekli)

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  5. sevgi çetindag dedi ki:

   merhaba babamın geçen hafta vefat ettiğini duydum kendisi memur emeklisi,idi ben hiç evlenmedim ilk okul bitirmedim 52 yaşındayım mesleğim yok ayrıca engelliyim babamın maaşından yararlanabilirmiyim ne yapmalıyım benim dışımda bir bekar birde ,eşinden ayrılmış kardeşim varbenim elime ne geçer nezaman alabilirim teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Babanızın bağlı bulunduğu kurumun müdürlüklerine başvurarak dilekçe ile maaş talep edebilirsiniz.

  6. Ayten Demirbaş dedi ki:

   Merhabalar emekli sandığına bağlı öğretmenim. 2011 yılında boşandım. Babam ssk emeklisi vefat etti . Babamın maaşından alabilir miyim? Teşekkürler

  7. AYNUR KESKİN dedi ki:

   SAYIN YUSUF KARATAŞ BEY: BU ÜÇÜNCÜ KEZ OLMAKTADIR. YORUMUNUZ DENEMETİM İÇİN BEKLETİLMEKTEDİR DENİLMEKTEDİR. FAKAT TARAFMA CEVAP VERİLMEMEKTEDİR. ÇOK ÜZGÜNÜM. TARAFIMIN AYDINLATILMASINI SAYGILARIMLA ARZ EDERİM.
   (NOT : CEVABINIZ BURDA UYGUN DEĞİL İSE; MAİL ADRESİME DE CEVAP YAZABİLİRİSNİZ)

   TARAFINIZCADA; AŞAĞIDA GÖRÜLDÜĞÜ ÜZERE BABANIZ DAN KALAN MAAŞI ALABİLİRSİNİZ. DENİLMEKTEDİR

   BİMER BAŞVURU NUMARAM :479748
   09/07/2005 tarihinde yürürlüğe giren 5386 sayılı Kanunla 506 sayılı Kanuna eklenen Geçici 91’inci madde ile Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce talepte bulunup da talebi reddedilenlerin yeniden talepte bulunmaları halinde evli olmayan, sosyal güvenlik kanunlarına tabi çalışmayan ve kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alamayan kız çocuklarına gelir veya aylık bağlanması imkanı getirilmiştir. Ancak sizin kamudan kendi çalışmalarınızdan aylık almanız nedeniyle babanızdan dolayı aylık bağlanması imkanı bulunmamaktadır. Bilgi edinilmesini rica ederim.

   TARAFINIZCADA; AŞAĞIDA GÖRÜLDÜĞÜ ÜZERE BABANIZ DAN KALAN MAAŞI ALABİLİRSİNİZ. DENİLMEKTEDİR.

   KENDİM ( 2009 YILI) EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİYİM VE EMEKLİ SONRASI ŞU AN ÇALIŞMAMAKTAYIM.. BABAM SSK ‘DAN EMEKLİ. BABAM 20.07.2015 TARİHİNDE VEFAT ETTİ. KENDİM BEKAR VE HİÇ EVLENMEDİM. BABAMDAN KALAN SSK MAAŞINI ALMAK İSTİYORUM. GEREĞİNİN YAPILMASINI SAYGILARIMLA ARZ EDERİM.

   SSK BİZ__DEN : YUSUF KARATAŞ DİYOR Kİ: ŞUBAT 14, 2016, 6:00 PM BABANIZDAN KALAN MAAŞI ALABİLİRSİNİZ, AYNUR HANIM. DENİLMEKTEDİR.

   BURDA BENİM EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİ TARİHİM YUKARIDA BELİRTMİŞ OLDUĞUM GİBİ 2009 YILI, BABAMIN (SSK’DAN EMEKLİ OLAN) VEFAT TARİHİ İSE 2015 YILIDIR. BANA UYGULANACAK OLAN 2008 YILI SONRASI İÇİN UYGULANMASI OLMALIDIR.

   NE GİBİ İŞLEM YAPMAM GEREKMEKTEDİR. BENİ AYDINLATIRSANIZ SEVİNECEĞİM. DURUM KARŞISINDA ÇOK ÜZGÜNÜM. SAYGILAR.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Durumunuz karışık olabilir detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

    1. AYNUR KESKİN dedi ki:

     Sayın Yusuf Bey. Durumunuz Karışık Olabilir diyorsunuz. Anlayamadım. Ben Kedim 2009 Yılı Memur emeklisiyim. Çalışmıyorum. Rahmetli Babam SSK emeklisi idi. Rahmetli Babamda 2015 yılında vefat etti. Ben hiç evlenmedim ve Bekarım. 2008 yılı uygulamalarına dahil olmak gerekli.
     Daha önce başvurmuş olduğum bilgilere bakılacak olursa da tarafınızdan babanızdan kalan maaşı alabilirisiniz denilmektedir.
     Burada karışıklık nedir çözemedim. Ne yapmam gerekir. Daha önce 170 hattını aradım. Alabilirisiniz denilmiştir. Ama yukarıda da görüldüğü üzere BİMER TARAFINDAN TARAFIMA EMEKLİ AYLIĞI ALDIĞIZDAN, (BEN TEK MAAŞ ALIYORUM KENDİ EMEKLİ AYLIĞIMI), BABANIZDAN KALAN MAAŞI ALAMAZSINIZ DENİLMEKTEDİR.
     DURUMUMDA KARIŞIKLIK NEDİR OLDUĞUNU ÇÖZEMEDİM. BENİ AYDINLATMANIZI İSTİYORUM. NE YAPMAM LAZIM. KIZ ÇOCUKLARININ AYRICALIKLARI VARDIR. DİYORSUNUZ. KARIŞIKLIK DURUMUNU AYDINLATMANIZI SAYGILARIMLA ARZ EDİYORUM. SGK KURUMUNA ONA GÖRE TEKRAR BAŞVURUDA BULUNMAM İÇİN NE YAPMAM GEREKİR. BANA BİR YOL GÖSTERMENİZİ İSTİYORUM. SİZLERE GÜVENİM ÇOKTUR. SAYGILAR.

  8. YILDIZ ÇAY dedi ki:

   BEN ENEKLİ SANDIĞINA BAĞLI DEVLET MEMURU OLARAK ÇALIŞIYORUM BABAM EMEKLİ SANDIĞINDAN EMELİ OLMUŞTU VEFAT ETTİ BEN ÇALIŞIYORUM AMA MÜRACAAT ETSEM EMELİ MAAŞINDAN FAYDALANABİLİRMİYİM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır maalesef faydalanamazsınız.

  9. merve dedi ki:

   Sayın yusuf bey benim babam bağkur emeklisi .kendisi vefat etti maaşı annem e geçti. Kız kardeşim de bende eşimizden ayrıyız. Kız kardeşim çalışmıyor ve başvurmuş maaşın 3 te 2 sini alıyor. Ben ssk lı çalışanım bende başvursam acaba bi hakkım olurmu bana da maaş bağlanırmı ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı çalıştığınız için maaş alamıyorsunuz. Kız kardeşiniz maaşın 3’te 2 sini alamaz böyle bir durum mümkün değildir.

  10. Fatma yildiz sayis dedi ki:

   Sayin Yusuf Bey..
   Babam bagkur emeklisiydi ve 1 ay once vefat etti.Benim esimde vefat etti 2 bekar ve okuyan kizim var.Esimden emekli maasi aliyorum.Babamdanda basvursam alabilir miyim?Alirsam ne kadarini alirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İki maaş alamıyorsunuz maalesef. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   2. Gamzeli dedi ki:

    Siz babanızın maaşına başvurun çocuklarınız da kendi babalarına iki maaşıda almis olun

  11. naz doğan dedi ki:

   29 mayıs 2016 da sgk emeklisi babam vefat etti. benim dışımda bekar ve 18 yaşından küçük yok. bende memurum. bu durumda babamın emekli maaşı anneme kalıyor sanıyorum. babamın maaşını anneme aktarabilmek için hangi belgeler gerekli ve nasıl bir yol izlemeliyim? teşşekürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek dilekçe verebilirsiniz.

  12. bahar dedi ki:

   merhaba babamdan kalan emekli maaşını annem bizim adımıza( 4 kız kardeşiz ve en büyük benim) alıyor bir ay önce ben 18 me 8 mayısta girdim annem başka biriyle evlendi ankaraya dilekçe yazdık hala bir cevap gelmedi benim napmam gerekiyo şuan mayıs ayını annem çekti ben çekmedim 1 aydır cevap gelmedi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşlemler uzayabiliyor. İlgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  13. Özlem dedi ki:

   23Eylül2013 de babam vefat etti ve emekli aylığı bana anneme ve kardeşime olmak üzere 3e bölündü veraset ile, Ben sigortalı bi işe girdim maaşım durduruldu, Bu aylığı anneme aktarmak istiyorum ne yapmam gerekıyo Ankaraya dilekçe yazsam geçerli olurmu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İlgili SGK müdürlüğüne dilekçe verebilirsiniz.

  14. şafak dedi ki:

   bağkurdan malülen emekliyim şuan bağkurdan maaş almaktayım :%68 engelli raporum var yaşım 48 erkeğim vefat eden babam emekli sandığından onun maaşını da alma imkanım varmı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şuan yasalar iki maaş vermiyor ancak durumunuz farklı olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  15. Sanem dedi ki:

   Merhaba ben kendim dulum eşimden 1989 dan beri malülen emekli maaşı alıyorum babam 2006 da vefat etti onun maaşını annem alıyordu annemde 1 sene önce vefat etti şu an annemin maaşını da bekar kız kardeşim alıyor bende annemin maaşından alabilirmiyim alırsam şayet bu maaş ikiye mi bölünür yoksa ayrı ayrımı alınır şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaş ikiye bölünecektir.

  16. Fatma afet takazoğlu dedi ki:

   Babam 02.08.1990 tarihinde vefat etti.annem ev hanımı olduğu için babamın aylıgını annem almaya devam etti.annem 09.06.2016 tarihinde vefat etti babamdan aldıgı aylık kesildi.ben ssk emeklisiyim babamda ssk emeklisi idi babamın yetim aylığını hemde kendi aylığımı alabilirmiyim.şimdiden tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef emekli olduğunuz için alamazsınız.

  17. AYHAN dedi ki:

   Merhaba,
   Rahmetli babamın emekli maaşını sadece annem almakta.
   Kız kardeşim boşanalı 4- 5 sene oldu, annemin maaşı kesilmesin diye bir talebi olmadı ancak biz onun maaştan faydalanmasını istiyoruz.
   4 – 5 sene maaştan faydalanmadığı için geçmiş seneler için toplu para alma hakkı olur mu.?
   Hak ettiği toplu para var ise ve maaş hakkı için annemin maaşından ne oranlarda kesinti yapılır. Ablamın ssk ya başvuru yapması ailem için menfaatimize olur mu?
   Şimdiye kadar olduğu gibi kendi aramızda yardımlaşmamız daha mı iyi olur. Teşekkür ederim.
   Saygılarımla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşa başvurduktan sonra maaş bağlanana kadarki sürede alamadığı maaşlar toplu olarak yatırılır. Başvurmadıysa önceki döneme ait aylıklar yatırılmaz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  18. Gülşah dedi ki:

   Annem babamdan boşanmayı düşünüyor. Dedem sskdan emekli idi ve 12 yıl önce vefat etti. anneannemde hayatta degil. Annem boşandıktan sonra dedemin maaşını alabilir mi? Alırsa ne kadarını alır? Ve sağlıktan yararlanabilir mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim maaşı alabilir. Hesaplamasını SGK müdürlüklerine sorabilirsiniz. Maaşın %50’sini alacaktır. Sağlıktan yararlanabilir.

  19. Batuhan dedi ki:

   Merhabalar. Annem ve babam 3 sene evvel boşandılar. Babam 2016 5. Ayında vefat etti. Annem babamdan kalan emekli maaşını alabiliyor mu ? Evde annemle ben varım sadece benim maaşım var. Annemin hic geliri yok ev hanimi. Ssk yada bagkurla bi bağıda yok. Yardimci olursaniz tesekkur ederim..

  20. Sabahat Kamile dedi ki:

   İyi Günler. 1956 doğumlu dul bir kadınım.
   Eşim 8.4.2012’de vefat etti ve ondan dul maaşı almaktayım.
   Babam ise 5.9.1996 tarihinde vefat etmiş olup sağ olan annem dul maaşı almaktadır.
   Bu koşullarda babamdan da maaş bağlatabilir miyim?

  21. Gizem dedi ki:

   Merhaba benim annem 2001 yılından beri sigortadan emekli dedem o çok küçükken ölmüş ve bağkur emeklisiymiş annem eşinden ayrı babasının maaşını alabilir mi?

  22. NESRİN dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey.
   Ben 2007 yılında SSK’dan emekli oldum.Babam Bağ-kur emeklisiydi. Babam 2000 yılında vefat etti. Babamın maaşının bağlanması için yaptığım başvuruda alamayacağım söylendi. Babam emekli sandığından emekli olmuş olsaydım alabileceğimi yaptığım araştırmalarda öğrendim.Ama bir gazetede okuduğum bilgiye göre 2008 yılından önce olan vefat durumunda farlı olacağı yazıyordu. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olacağım.
   Teşekkürler

  23. Dilara dedi ki:

   Merhbabalar Babam 2014 de vefat etti annemle ben maasini aliyoruz şöyle bir şey duyduk annemin babasıda memur emeklisi ben babamın maaşının tamamını alıp annemde ozaman kendi babasının maaşını alabiliyormuş böyle yapan olmuş doğru mudur bunun için nasil bir yol izlememiz gerekli
   Teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Merhabalar Dilara Hanım, anneniz ile siz ayrı olarak kendi babalarınızdan yetim maaşı alabilirsiniz. Ancak bu durumda sizin ve annenizin evlenmemiş olması gerekmektedir. Kanunda bu durumu kısıtlayıcı bir madde söz konusu değildir. Bunun için yapmanız gereken herkesin kendi babasının yetim aylığını almak için başvuruda bulunmasıdır.

    1. Dilara dedi ki:

     Çok teşekkür ederim

  24. Ayşegül dedi ki:

   AYŞEGÜL
   merhabalar
   Ben bağkur emeklisiyim. Bir iş yerim var vergi mükellefiyim.Babam ssk emelisi idi kaybettim. Yetim aylığı alabilirmiyim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Merhabalar Ayşegül Hanım, kız çocukları için yetim aylığı almanın yaşla sınırlandırılmamıştır. Ancak yetim aylığı almanızı engelleyecek bazı durumlar mevcut. Herhangi bir şekilde sigortalı çalışmanız veya emekli veya vergi mükellefi olmanız münasebetiyle yetim aylığı alamazsınız.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.