• Ölen Babadan Dul Kızına Maaş bağlanma Koşulları Nelerdir ?

  Ölen babadan emekli maaşı alma koşulları çocukları tarafından alınması bakıma muhtaç kimselerin yetim kaldıklarında mağduriyet yaşamamaları için gerçekleşmekte olan devlet tarafından güvenceye alınmış bir haktır. Ancak bu hakkın iddia edilebilmesi için bazı şartların ve koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu koşullar hem maaşı alacak olan yetim kişinin, hem de vefat eden babanın sağlaması gereken koşullardır.


  Babadan Maaş Alabilmek İçin Gerekli Koşullar

  Ölen babanın maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı için bazı koşulların yerine getirilmesiyle verilir. Ölen babanın maaşını almak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Vefat eden babanın sosyal güvencesinin olması, ona bu sosyal güvenceyi sağlayan bir kurumda düzenli olarak çalışır durumda olmuş olması gerekmektedir.
  • Vefat eden babanın emekli maaşı üzerinde hak iddia edecek olan çocukların da devlet memuru olmaları gerekmektedir.
  • Herhangi bir şart gözetilmeksizin 18 yaşından küçük çocuklar yetim aylığı alabilmektedirler. Ancak babanın kız çocukları evlenmedikleri sürece yaşları fark etmeksizin babalarının maaşını talep edebilmektedirler. Kız çocuğun evlenmesi durumunda bu hak ortadan kalkacaktır. Ancak boşanan kız çocukları gerekli başvuruyu yaparak yeniden yetim aylığını almaya devam edebilir. Merhumun erkek çocukları için bu üst sınır yaşı, ortaöğrenime devam edilirken 20, yükseköğrenime devam edilirken ise 25’tir.

  Kişilerin babalarının vefat etmeleri durumunda maaşlarını talep edebilmeleri için gereken koşullar bunlardır. Bu koşulları karşılayan kimseler babalarının vefatının ardından gerekli belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak babalarının maaşlarını talep edebilirler.

  Ölen Ebeveynlerin Emekli Maaşlarının Talep Edilme Koşulları Nelerdir?

  Ölen anne babadan emekli maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı maaşı talep edecek kişinin ve merhumun durumuna göre değişmektedir. Ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır?” sorusuna cevap verebilmek için şu durumların sağlanması gerekmektedir:

  • Vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda güvencesi bulunmak durumundadır ve kişinin bu kurumlara bağlı şekilde çalışmış olması gerekmektedir.
  • Merhumun emekli aylığı öncelikli olarak eşine bağlanmaktadır. Eşinin vefat etmesinin ardından çocuklarına hisseleri uyarınca maaş aktarılmaktadır.
  • Merhumun çocuklarının yetim aylığı alabilmeleri için vefat eden kişinin emekli olmuş olması şart değildir. 900 günlük SSK priminin veya 1800 günlük Bağkur priminin yatırılmış olması, kişinin vefatının ardından çocuklarının yetim aylığı talebinde bulunmaları için yeterli olacaktır.

  Vefat Eden Babanın Maaşı Üzerine Dul Kızının Hak İddia Edebilme Durumları

  Vefat eden babanın dul durumunda bulunan kızının babasının maaşı üzerinde hak iddia ederek yetim aylığı alması mümkündür. Yukarıdaki şartların sağlanmış olması merhumun kızının an itibariyle evli bulunmaması başvuruda bulunabilmek için yeterlidir. Ölen babadan dul kızına maaş bütün şartlar sağlandığı takdirde kızı yeniden evlenene kadar ödenmeye devam eder. Kızı tekrar evlendiği takdirde bu maaş üzerindeki hakkını yitirmiş olur, ancak tekrar bir boşanma gerçekleşirse merhumun kızı yine yetim aylığı başvurusunda bulunabilir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. Bu sorunun cevabı bazı durumların gerçekleşmesine bağlıdır. Eğer yetim kalan tek çocuksa veya yetim aylığı üzerine başka çocukların da hakları yoksa babanın aldığı ücreti yarısı yetim aylığı olarak kızına ödenmeye devam eder. Burada önemli olan babanın aldığı ücret değildir. Ücret her ne kadar olursa olsun, gerekli şartlar sağlanıyorsa kızına bu ücretin %50’si ödenmeye devam eder.

  Ancak, babanın vefatının ardından merhumun eşi hala hayattaysa veya maaş üzerinde hak sahipliğinde bulunacak başka bir çocuk daha bulunuyorsa, bu oran %25’e düşer. Yani kişi babasının aldığı ücretin %25’ini kendisi almaya devam eder. Annenin vefat etmesinin ardından ya da hak sahibi olan diğer çocuğun hakkının ortadan kalkması durumunda bu oran yeniden %50 olarak belirlenecek ve merhumun kızına ücretinin yarısı ödenecektir.

  Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Yetim aylığının başvuru prosedürü vefat eden kişinin sosyal güvencesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Merhum Bağkur veya SSK üyesiyse bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması yeterli olacaktır. Ancak eğer merhum devlet memuruysa yetim aylığı için Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Kamu Görevlileri Emeklilik Dair Başkanlığı Ankara’nın Sıhhiye semtindeki Mithatpaşa Caddesi’nde bulunmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

  Başvuruda yetim aylığı talebinde bulunacak kişiden bazı belgeler istenmektedir. SGK emeklilik talep formunun ve başvuruda bulunacak kişinin kimlik fotokopisinin başvuru sırasında hazır bulundurulması gerekmektedir. Kişi aynı zamanda eğer boşanmışsa, eşinden ayrıldığına ve eşinde ayrı yaşadığına dair taahhütname veya gerekli belgeleri de başvuru belgelerinin arasında bulundurmak zorundadır.

  İki Ebeveynden Birden Yetim Maaşının Alınması

  Anayasanın 5510 sayılı kanununa göre yetim kimse için hem anneden hem babadan yetim maaşı almak mümkündür. Ancak bu durumlarda bağlanan yetim maaşının oranları düşebilmektedir ve bunun yanında bazı koşulların sağlanmaları gerekmektedir.

  Bu koşullardan biri merhum kişinin belirli bir süre boyunca sigorta primlerini ödemiş olması gerekliliğidir. Sigortalı merhumun 1800 gün sigorta priminin ödenmiş olması, çocuğunun her iki ebeveyninden de yetim aylığı alabilmesi için şarttır. SSK tarafından sigortalı olan kişiler için bu dün süre 900’dür. İki ebeveyninden de yetim aylığı talebinde bulunacak olan kız çocuğunun evi bulunmamalıdır. Kız çocuğunun aynı zamanda sigortalı bir işte çalışmıyor veya sigortalı bir şekilde çalışarak hak kazandığı bir emekli maaşının bulunmuyor olması gerekmektedir.

  Her İki Ebeveynden Alınacak Yetim Aylığının Miktarları

  Her iki ebeveyninden de yetim aylığı alma hakkı olan kız çocuğuna ödenecek olan yetim aylığı diğerlerine göre farklı şekilde hesaplanmaktadır. Koşulları sağlayan ve hem annesinden hem de babasından yetim aylığı alma hakkı olan kişilere ebeveynlerinden yüksek maaş alanının maaşının tamamı, düşük maaş alanın maaşının ise yarısı ödenmeye devam edilir.

  Merhum ebeveynlerden birinin Emekli Sandığı kapsamında bulunması, yani memur emeklisi olması durumundaysa yetim kız çocuğuna iki ebeveyninin de maaşının tamamı ödenmektedir.

  Yetimi aylığı başvurusunda bulunacak kişinin ebeveynlerinin vefatının tarihi de önem arz etmektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş olan bir ebeveyn bulunmaktaysa, o zaman kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşınsa yarısı ödenir. Ancak, şayet ebeveynlerden ikisinin de vefatı 1 Ekim 2008 tarihinden önce gerçekleşmişse ve sigortalı bulundukları kurumdaki statüleri farklı şekilde görüntülenmişse, o zaman yetim kız çocuğuna her iki ebeveynin maaşı da tam olarak ödenir.

  İki ebeveynin de SSK tarafından sigortalanmış olduğu durumlarda yetim kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşın yarısı ödenir. Ancak ebeveynlerin ikisinin de Bağ-kur tarafından sigortalarının bulunması haline kız çocuğuna yetim aylığı olarak tek maaş bağlanır.

  Yetim Aylığı Konusunda Detaylı Bilgi Edinme Ve Başvuruda Bulunma

  Hem annesi tarafından hem de babası tarafından yetim aylığı talebinde bulunacak ve Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunacak bu kişinin bu şartları sağlayıp sağlamadığından emin olması gerekmektedir. İki ebeveynini de kaybetmiş yetim kişilerin yetim aylığı hakkında daha detaylı ve net bilgilere ulaşabilmek için kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi’ne gitmeleri yeterli olacaktır. Kurumda gerekli bilgilerini vererek gerekli sorgulamaları yapabilirler, gerekli şartları yerine getiriyor olmaları takdirde istenen belgeleri tamamlayabilir ve eksiksiz bir şekilde yetim aylığı başvurularını gerçekleştirebilirler.

  Kadınlarda Emeklilik Yaşı Hesaplama

  İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nelerdir ?

  Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur? Tüm Detayları  tıkla sorunu sor

  Ölen Babadan Dul Kızına Maaş bağlanma Koşulları Nelerdir ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Samiye dedi ki:

   Merhabalar … ben 4a ssk emeklisiyim… vefat eden annem ve babam da ssk emeklisi idi onların maaşlarından faydalanabilir miyim ? . Yanıt hayırsa o zaman kendi maaşımı bırakıp onlarınkini alma şansım var mı ? Şimdiden teşekkürler yanıt için

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    alamazsınız. Ancak dediğiniz gibi maaşı daha yüksek alabileceğinizi düşünüyorsanız maaşınızdan feragat ederek anne ve babanızdan alabilirsiniz.

  2. Hediye dedi ki:

   Ben özel bir şirkette çalışıyorum.Babamdan yetim öaaşı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babnız emekli sandığı emeklisi ise alabilirsiniz. Diğer kurumlar ise alamazsınız.

  3. dudu mortines dedi ki:

   mrb ben alman vatandaşıyım babam 10 sene önce vefat etti ssk dan emekli idi ben de eşimden boşandım türkiyedeki ssk dan babamın emeklisinden yararlanabilirmiyim nasıl bir yol izleyebilirm şimdiden tşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    almanyada sosyal yardım dahil bir geliriniz var ise Türkiye de babanızdan aylık alamazsınız.

  4. yaşar dedi ki:

   emekli devlet memuruyum vefat eden babamdan annem maaş alıyordu annemde vefat etti erkek olarak ben babamın maaşını alabilirmiyim

  5. yasemin dedi ki:

   ben 2015 de ölen eşimden bağkur maaşı alıyorum 1999 da vefat eden ssk emeklisi babamın maaşınıda alabilirmiyim acaba

  6. Gülcan Yıldırım dedi ki:

   Babam mart 2019 vefat etti..annem de Nisan 2019 vefat etti. Babam ssk emeklisi. Ben ssk bi işte çalışıyorum. Babamın maaşını alabilir miyim. Eşimden boşandım. İyi günler

  7. Gökben Pınar sağır dedi ki:

   Babamın 2 kız çocuğu var ama anne ve babası yok kız çocukları baba maaşının ne kadarını alir

  8. yasemin dedi ki:

   kolay gelsin babaannem 2015 yılında vefat eden eşinden bağkur emekli maaş alıyor. 1999 yılında vefat eden ssk emeklisi babasının maaşınıda alabilir mi bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

  9. nilüfer dedi ki:

   ben 657 ‘ye tabi memur emeklisiyim. 2004 yılında emekli oldum.babam 1977 yılında, annem 2011 yılında vefat etti. 5510 sayılı kanunda 2000 yılından önceki memuriyete başlayanlar bu kanundan etkilenmez diyor. ben 1982 yılında işe başladım. eşimden resmen 2008 yılında ayrıldım. babamdan yetim aylığı alabilir miyim ?

  10. seren dedi ki:

   merhaba
   Babamı 2006 senesin de kaybettim. ( ssk emeklisiydi)
   Annemi 2018 senesin de kaybettim. (emekli sandığı emeklisiydi)
   Ben 19 senedir eşimden ayrıyım. suan emekli sandığına bağlı çalışıyorum. ancak emekli olmadan istifa edeceğim.
   Babam ve annemden maaş bağlanır mı …
   yardımlarınız için ve bilgileriniz için yürekten teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığından emeklilik durumu oluşmadığındna her ikisinden de maaş alma hakkınız var.

  11. Gül dedi ki:

   Ben Almanyada yasiyorum ve 35 senedir Dulum. Babam 10 Sene önce Vefat etti, Esi (ikinci Esi) oda 2 Sene önce Vefat etti, benim Dul Maasi almam mümkünmü?

  12. kilinc dedi ki:

   slm ben almanyada yasiyorumyilar önce esimden bosanďim size sorum ben tūrkiyede ssk emekliyim vefat eden babam tūrkiyeden ve hem almanyadan emekliydi tūrkiyedeyki emekliligini alabiliyormuyum beni aydinlatirsaniz sevinirim saygilar

  13. mehmet aydın dedi ki:

   mehmet
   Merhaba sizlere daha öncede yazdım bir cevap alamadım. Bir konuda yardımcı olursanız memnun olurum.
   Ben annem adına soruyorum annemin babası 1992 de vefat etti 4/C emeklisiydi babam 2019 da vefat etti babamda 4/a emeklisiydi anneme babamdan dul maaşı bağlandı (4/a) dan
   Yetim aylığı alması için emekli sandığına da müracaat ettik ama ret cevabı geldi. her iki kurumdan maaş alma şartları nedir.
   teşekkürler

  14. gullu dedi ki:

   iyi gunler babam 1992 de vefat etti ve o gunden berri hiç para almadim koçamdan 20 senedir ayrildim,ve hep almamam için bu parayi engeller çikartilar bana,ne yapmam gerek,tessekur ederim

  15. Perihan dedi ki:

   Merhaba. Ssk emeklisiyim ve yıllar once boşandım. Annem vefat eden babamın maasini aliyordu. O da vefat etti. Simdi babamın maasinin %50 sini alabiliyormuyum?vefat eden babamda ssk emeklisiydi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  16. Cuma dedi ki:

   Annem babamdan kalan maaşı alıyordu vefat etti annemin aldığı maaşı nası kendime aktarırım

  17. CAN dedi ki:

   MERHABA ,

   VEFAT EDEN BABAMDAN EMEKLİ AYLIĞI ALMAKTAYIM.
   ANNEM DE AYNI ŞEKİLDE BABAMIN ÜZERİNDEN EMEKLİ AYLIĞI ALIYOR.
   BANA ÖDENEN 550 TL LİK KISMI ANNEMİN ALACAĞI MAAŞTAN KESİLİYOR MU ?
   YOKSA BANA AYRICAMI BAĞLANDI ?
   EĞER ANNEMDEN KESİLİYORSA BU HAKKIMI KULLANMAYACAĞIM.
   ŞİMDİDEN İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anne ve size % 60 a % 30 oranda maaş bağlanmıştır. Siz almazsanız % 75 olur. Ancak sizin maaşınızın yarısına yazık olur. bu nedenle mevcut durum sizin avantajınıza maaşınızdan feragat etmeyin

   2. Yasin dedi ki:

    Merhaba babam birkaç ay önce vefat etti ben okumadığımdan dolayı kızkardeşim ve annem ölüm aylığı alıyordu kız kardeşim yakın zaman da evlendi ve ben de ünivetsiteyi kazandım bu durumda 1 inci olarak ben başvuru yapsam ölüm aylığı alabilir miyim 2 inci olarak ben ölüm aylığı alırsam kızkardeşim çeyiz yardımında alacağı toplu para annem ve benim maaşıma etkisi olur mu acil cevap verirseniz çok sevinirim

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer Üniversite eğitimi alıyorsanız 25 yaşına kadar alablirsiniz. Kardeşinizin alacağı toplu para ile 24 ay 3 kişi alıyormuşsunuz gibi maaş bağlanır. Annenizin mevcut maaşı sizin maaş bağlanmanızla % 60 dan % 50 ye düşer. Kardeşinizin çeyiz parası ödemesi bitiitkten sonra 24 ay sonra ikinizin de maaşı yükselir

  18. EMEL dedi ki:

   MERHABA BABAM BAĞKUR EMEKLİSİYDİ VEFAT ETTİ BEN DULUM VE ÇALIŞIYORUM ANNEM BABAMIN MAAŞINI ALIYOR BENDE ALABİLİRMİYİM

  19. Nur dedi ki:

   Merhaba baba yurt dısından emekli kızının eşi vefat etmiş ama türkiyede ve babada vefat etmiş kız maaşı alabilir mi?

  20. Didem karaduöan dedi ki:

   Merhaba ben esımı uc ay once kaybettım esım emeklı sandıgına baglı ondan emeklı oluyorum fakat maası cok dusuk bırde babamdan basvuru yapmak ıstedım babamda ssk gırısı var fakat bana 55 bın tl yatırırsanız babanızdan emeklı olabılırsınız denıldı ben suan ssklı olarak calısıyorum bır kız cocugussklı olarak calısırken esınden emeklı sandıgı babasından da sskdan emeklı maası alabılırmı

  21. EMEL dedi ki:

   İYİ günler.babam 1992 yılında vefat etti.SSK emeklisi..Dedem 1985 yılında vefat etti ssk emeklisi.ANNEM HER İKİSİNDEN DE DUL VE YETİM MMAŞI ALABİLİRMİ.?

  22. onur dedi ki:

   Merhaba,dedem bağkurdan emekli ve 2007 yılında vefat etti. Annemin hiçbir güvencesi yok ve 2009 yılında boşandı. Annem dedemin maaşını alabilir mi? Eğer alabilirse 2009 yılı sonrası için bir talepte bulunabilir mi?

  23. Gulben dedi ki:

   Merhaba
   Eyt liyim ve 10 ayı kaldı emekliligime. . İstifa etsem emekli sandigi emeklisi ve 1995 de vefat eden babamdan maaş alabilir miyim. Daha sonra kendi maasima geçebilir miyim Teşekkürler. .

  24. Çağlar dedi ki:

   Merhaba ben 38 yaşında ERKEK %90 ENGELLİ’yim. Sorum ise Babam Emekli Sandığından EMEKLİ ve vefat ederse ANNEM babamın %kaçını alır ben Engelli olduğum için maaşının % kaçını alırım. (BANA YETİM MAAŞI olarak alırsın ve %30 diyorlar DOĞRU MU?)

   Ve ALLAH KORUSUN ANNEM vefat ederse ANNEM’in babamdan aldığı Dul maaşı olarak bilinen maaşın benim aldığım %30 oranına eklenerek maaşım artar mı?

   Cevaplrsanız Sevinirm….SAYGILAR..

  25. slh dedi ki:

   merhaba babam bağkurdan emekliydi vefat ettikten sonra annem, ben ve kız kardeşime maaş bağlandı ben sigortalı işe girdiğimde maaşım kesildi annem ve kardeşim almaya devam etti kız kardeşim de sigortalı bir işe girdi maaşı kesildi ve gidip bir dilekçe verdi maaşının annemin maaşına ilave olması için.
   2 kız kardeş olduğumuz için bana başvuramazsın dediler ama kardeşim dilekçe verirken orda görüştüğü yetkili benim de maaşımın annemin maaşına eklenmesi için başvurabileceğimi söylemiş başvurabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

  26. Aysun dedi ki:

   Slm ben emekli sandigindan yuzde 70 ile malulen emekli olsun acaba ssk sedan babamin plum ayligi alabilirmiyim

  27. Muhittin dedi ki:

   Slm ben 1997 trafik kazası sonucu belden aşağısı işlev dışì kaldım ve malulen emekliyim 1700 TL emekli maaşı alıyorum babamın ölüm veya emekli maaşinida alabilirmiyim erkek oğlu olarak teşekkürler

  28. Murat Demir dedi ki:

   Merhaba babam 1982 – 1992 yılları arası bağkur primlerini yatırmış. Ancak emeklilik başvurusu yapmamıştı. 1999 yılında vefat etti. Kız kardeşim özel bir bankada banka özel sandığına bağlı çalışıyor. Hiç evlenmedi , SGK babamdan maaş bağları mı ? Teşekkürler.

  29. Şehnaz Hocaoğlu dedi ki:

   Emekli sandığına tabi memur olarak görev yapmaktayım.Eşimden ayrldım bağkur emeklisi babamın aylığının tarafıma bağlanması mümkünmüdür nasıl müracaat edebilirim

  30. Filiz dedi ki:

   Merhaba ben emekli sandığına bağlı çalışıyorum. Eşimden ayrıldım. Babam ssk emeklisiydi. Babamın maaşında hakkım var mı.

  31. İmik dedi ki:

   Merhabalar öğrenciyim 21 yaşındayım babamın maaşından yararlanıyorum şuan. Okulum seneye bitecek ama yeni bir okulda okumaya devam edicem tekrardan bağlanır mı bu maaş bana?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkinci bir okulun maaşın bağlanmasına engel olmaz. Öğrenime devam ettiğiniz sürece 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilirsiniz.

  32. HALİL ACAR dedi ki:

   ÖNCELİKLE SAYGI VE SEVGİLERİMİ SUNARIM
   BİZ BİLGİ İHTİYACI OLAN KİŞİLERE VERMİŞ OLDUĞUNUZ DEĞERLİ HİZMETLERDEN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.
   BENİM SORUM ŞÖYLE; BABA EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİ ANNE İSE BAĞ-KUR EMEKLİSİ İKİSİ VEFAT ETMİŞ GERİDE EVLİ OLMAYAN ÇALIŞMAYAN HİÇBİR SOSYAL GÜVENCELERİ OLMAYAN 2 KIZ KARDEŞ KALMIŞ BU İKİ KIZ KARDEŞ HEM ANNELERİNDEN HEMDE BABALARINDAN ÖLÜM AYLIĞI ALMAYA HAK KAZANIR MI
   KAZANIRSA HER İKİSİNİN MAAŞLARINDAN YÜZDE KAÇ ORANINDA FAYDALANABİLİRLER BU ORANLAR 2019 YILI İÇİN YÜZDE KAÇTIR. BU KONULARDA BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUZ
   ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYOR ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLİYORUM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öncelikle güzel dilekleriniz için biz teşekkür ederiz. 2 kız kardeşin hem anneden hem de babadan maaş alma hakları mevcut. İkisinden de ayrı ayrı % 40 oranda maaş alabilecekler. Yani hem annenin hemde babanın maaşının % 40 a tekabül eden kısmı bağlanır.

   2. HALİL ACAR dedi ki:

    DEĞERLİ ARKADAŞLAR
    SORUMA VERMİŞ OLDUĞUNUZ GEREKLİ BİLGİLER İÇİN ÖNCELİKLE TEŞEKKÜR EDİYORUM.BENİM SİZLERDEN BİR KONUDA DAHA BİLGİYE İHTİYACIM VAR.
    VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLER ÇERÇEVESİNDE BEN OLAYI TAM OLARAK KAVRAYAMADIM ÖZÜR DİLERİM.
    SORUM ŞU İKİ KIZKARDEŞ AYRI AYRI MAAAŞIN %40 NI ALACAK YOKSA İKİSİNNİN TOPLAMI YANİ YÜZDE YİRMİ,BİRİNE YÜZDE YİRMİ BİRİNE HEM ANNE HEM BABADAN ÖLÜM AYLIĞIMI BAĞLANACAK YANİ İKİ KARDEŞ MAAŞIN TOPLAM YÜZDE 80 İNİMİ YOKSA 540 KINIMI ALABİLLECEK BU KONU HAKKINDA AÇIK BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLACAĞIM
    SAYGI VE SEVGİLERİMLE BAŞARILI SAĞLIKLI MUTLU ÇALIŞMALAR DİLERİM
    HALİL ACAR TEKİRDAĞ ŞARKÖY

  33. Aysel Gürel dedi ki:

   Tabi kızımda çalışmıyor, herhangi bir maaşıda yok

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet eşinizin maaşından feragat edip babanızın maaşını alabilirsiniz. Ancak maaş durumlarının kontrolu önemli Siz de kızınızda maaşın ancak % 50 sini alabilecek. Hesaplamada bahsettiğiniz şekil avantajlı ise bu şekilde işlem yapabilirsiniz.

  34. Aysel Gürel dedi ki:

   Merhaba iyi günler, eşim ssk dan emekliydi ve 2015 yılında vefat etti. emekli maaşı bana bağlandı. Kızım eşinden boşandı. Benim sorum şu olacak, ben eşimin maaşından feragat etsem kızım alsa babasının maaşını, bende 2003 yılında vefat eden ssk emeklisi babamın maaşını alabilir miyim?

  35. Sevgi dedi ki:

   Merhaba ben hollandadan yaziyorum babamizi 2007 yilinda kaybettik biz iki kizkardes bekariz turkiyeden babamizin emeklilik parasini hak edebilir miyiz bizi bilgilendirir mizsiniz simdiden tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer Almanya’ dan sosyal yardım dahil geliriniz yok ise Türkiye’den babanızdan maaş alabilirsiniz.

  36. Gizli dedi ki:

   Merhaba
   Babam vefat eti emekli maasini hakim varmi diye soracaktim yurt disinda evliyim ama turkiyede bekar gorunuyorum emekli massina hakim varmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    sizden yurt dışından evli olmadığınıza, çalışmadığınıza ve sosyal yardım almadığınıza dair belge istenecek. dolayısıyla Türkiye de bekar görünseniz de maaş alamazsınız.

  37. Sevgi dedi ki:

   Merhaba , babam 3 ay önce vefat etti 33 yaşında bayanım. sigortalı bir işte calismaya başlasam bile eğer örgün ya da acikogretimde okuyor olursam babamdan maaş almaya devam edebilecegimi semtimizdeki sgk kurumunda ki çalışan beyefendi söyledi bu doğru mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verilen bilgi hatalı 25 yaşına kadar öğrencilik durumunda çalışsanız bile yetim maaşı kesilmez. 33 yaşında böyle bir hakkınız bulunmuyor.

  38. Azize Daylak dedi ki:

   Merhaba.ssk emeklisi dul bayanım.babam Bağkur emeklisi ilken 2003 Kasım ayında vefat etti.babamın maaşını alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  39. Güzey bilge dedi ki:

   Ben öğretmenim ve hala da çalışıyorum yani SGK lıyım fakat babam geçen sene vefat etti ve Bağkur emeklisi idi ben ondan yetim maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK lı çalışan olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamzsınız.

  40. filiz dedi ki:

   emekli sandığı emeklisi dul bayanım, babam 2003 te vefat etti ssk emeklisi idi annem bağkur emeklisi 2011 de vefat etti. bana ebeveynlerimden maaş bağlanır mı.teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan veya annenizden maaş alamazsınız.

  41. Lerdal dedi ki:

   Merhabalar. Yurt dışında vefat eden babanın maaşını Türkiye’de ki bekar kızı alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer Türkiye’den emekliliği var ise alabilir. Yok ise alamaz.

  42. Murat altan dedi ki:

   Merhaba babam 2003 yilinda vefat etti.memur emeklisi suan maasini almakta bende 2014 yilinda bosandim dulum hicbiguvencem yok calismiyor issizim babamin maasindan bende yararlanabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkek çocuklar öğrenim görmeleri halinde 25 yaşına kadar maaş alabilmektedir. Ya da % 60 engelli raporuna sahip olmalıdır.

  43. Fatma dedi ki:

   Merhaba benim babamın askerlikle beraber 852 günü var bunu 900 güne tamamlamam mümkünmü acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef askerlik haricinde eğer bağkur kaydı yok ise borçlanma yapamazsınız.

  44. Gülten şimşek dedi ki:

   1994 yılında ölen bağ-kur emeklisi olan babamın maaşından nasıl yararlanabilirim yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendi sigortaızdan dolayı bir maaşınız yok ise başvuru yaparak maaş alabilirsiniz.

  45. Nurcan GÜLLER dedi ki:

   Babam 1985 yılında memur emeklisi iken vefat etti annemde 1996 yılında vefat etti .Benim hicbir sosyal güvencem yok yakın tarihte boşandım babamdan emekli aylığı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet babanızın maaşının % 50 sini alabilirsiniz.

  46. Kadir dedi ki:

   Merhaba benim babam 2001 yılında vefat etti 160 gün sigortalı çalışmış ben buna ölüm aylığı bağlayabilirmiyim askerlik borclanmasıyla da alakası varmı yani bir yolu varmı kısaca

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En 900 gün prim olması gerekiyor. Askerliği borçlanabilirsiniz.

  47. Fatma dedi ki:

   Merhabalar ,

   Annem dul annemin babası yurtdışı emeklisi, 2006 yılında vefat etti maalesef o günden bu yana bu durum araştırılmamış bu durumda annem yetim aylığı alabilir mi ? Alabiliyorsa geçmişe yönelik ye talepte bulunabiliyor mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurtdışında Türkiye de olduğu gibi ömür boyu yetim maaşı verilmiyor. Örneğin Almanya da kız çocuklarına 25 yaşına kadar maaş verilmektedir.

  48. Ramazan AKAGÜNDÜZ dedi ki:

   ben devlet memuruyum ama % 45 engelliyim vefat eden babam işçi emeklisi onun maaşı bana düşermi yardımcı olsanız memnmun olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    erkek çocuklar çalışmamak koşulu ile en az % 60 engelli ise babadan maaş alabilmektedir. Siz bu şartları sağlayamadığınızdan babadan maaş alamazsınız.

  49. SEVGİ dedi ki:

   HALEN ÇALIŞMAKTAYIM VE SOSYAL GÜVENCEM, EMEKLİ SANDIĞI.HEM ANNEM HEM DE BABAM BAĞKUR’DAN EMEKLİ.BABAM VEFAT EDİNCE BABAMIN MAAŞINI DA ANNEM ALIYOR.YAKIN ZAMANDA BOŞANDIM.BABAMIN EMEKLİ MAAŞINDAN YARALANABİLİR MİYİM? BU MÜMKÜNSE % ORANI NEDİR? ANNEMİN VEFATI DURUMUNDA ANNEMİN MAAŞINDAN YARARLANABİLİR MİYİM?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı veya diğer kurumlarda çalıştığınız veya emekli maaşı aldığınız sürece babadan yetim maaşı alamazsınız.

  50. Kibar dedi ki:

   Merhaba;
   34 yaşında eşinden ayrı bir kadının babam 17 yıl önce vefat etti annem babamdan malulen emeklimaaşını alıyor ben şimdi sgk lı part time çalışıyorum sigortam da yarım maaşımda bu durum da babamdan maaş alma hakkım olur mu ne kadarını alabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Part time da olsa sigortalı olarak çalıştığınız sürece babanızdan maaş alamazsınız.

  51. Serdar dedi ki:

   Babam 2018 yilinda vefat etti ssk emeklisiydi annemde ssk dan emekli babamin maaşını aliyor erkek cocuklari ve kiz cocuklari babamin maaşını alabilirmi hak iddia edebilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli olmayan kız çocukları ve 18 yaşından küçük erkek çocukları yüksek okul eğitimi görmesi şartı ile 25 yaşına kadar erkek çocukları yetim maaşı alabilirler.

  52. Eda dedi ki:

   Merhaba, babam bağkur emeklisiydi vefat etti şu anda eşim işsiz ve işsizlik maaşını almıyor kendim babamın emekli maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    evli olduğunuz için babanızdan maaş alamazsınız.

  53. dilek dedi ki:

   Eşimden boşanmış sgk çalışanıyım. Prim ödemelerim dolduktan sonra emekli olabilmek için yaşı beklemem gerekecek. Bu bekleme süresince vefat eden babamın emekli maaşından yararlanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet sgk nız sonlandığında babanızdan maaş alabileceksiniz.

  54. Huriye dedi ki:

   Merhaba ben babamdan kalan emekli maaşının %25 almaktayım %25 diğer büyük ablam %50 sını üvey annem aliyor üvey annem vefat etti bu oran ayni şekilde devam edermi yoksa %50 sını eşit şekilde anlamla paylasrmiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda sadece ikiniz almaya başladığınızda % 25 lik oran % 40 a çıkacaktır.

  55. Nurgül beyazgül dedi ki:

   Mrblar benim babam bir yıl once mefat etti malisef resmiyette ayri ama esiyle ayni evde yasayan ablam annemin haki olan maaşına el koydu annemin olu ve yazmasi yok kendi hakini arayamadigi icin bende yurt disinda yaşayan biri olarak annemin hakini nasil arayacagimi bilmiyorum yardimci olurmusunuz hangi islemleri yapmam gerekiyor simdiden tskler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin maaş başvurusunuz e devlet şifresi ile yapabilirsiniz. ablanızı da http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/ana-sayfa/footerlink/bize_ulasin/alo_170 şikayet ederek maaşını kestirebilirsiniz.

  56. KÜBRA dedi ki:

   merhabalar,

   Babaannem 85 yaşında, dedem vefat etti. bu yaşına kadar kendi babasının emekli maaşını kız kardeşi dul olduğu için o alıyordu şimdi babaannemin de hakkı yani alabilir mi? ya da nasıl bir yol izlememiz gerekiyor yardımcı olur musunuz .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dedenizin maaşı yok ise alabilir. Var ise ölüm yıllarına göre değerlendirme yapılacak ve bağlanıp bağlanamayacı bildirilecektir.

  57. Sebos dedi ki:

   Merhaba
   Annem ve babam 2001 yilinda bosandilar annem 1993 yilinda vefat eden babasinin emekli sandigindan maasini aliyo… daha sonra babamin bizleri gormek icin eve gelip gittigini goren birileri sikayet etmis.Annemin simdi sgk maasini kesti ve borc cikardi…Benim arastirmalarim sonucunda emekli sandigindan yetim maasi alan kisiler esleriyle birarada yasayabilir diye birdey okudum..Dogru mudur nasil bir yol izlemeliyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı bağkur ssk farketmez eşler tekrar birlikte yaşamaya başladıklarında babadan veya anneden maaş alamazlar.

  58. Hülya dedi ki:

   Merhaba ablam Akbank Tekaüt sandığından emekli babam vefate tuş SSK emeklisi idi. Ablam bekar babamdan maaş alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi olsaydı alabilirdi. Ancak mevcut durumda alamaz.

  59. Hüseyin Erkol dedi ki:

   Merhaba.Kendim 50 yaşından fazlyım ve yüzde 67 engelliyim.Babamdan kalan maaşı Annem alıyor.Annemin vefatı halinde Babamın maaşını alabilirmiyim.Hiçbir sosyal güvencem yok.Engelli aylığı alıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2022 maaşı alıyorsanız alabilirsiniz. Malulen emeklilik maaşı alaıyorsanız alamzsınız. Mevcut durumda da başvuru yapabilirsiniz. 609 tl yi geçmez ise 2022 maaşını da alabilirsiniz.

   2. Orhan dedi ki:

    Merhaba kendim yeni engelli aylığına baglandım 23 yaşındayım babam emekli olamadan vefat etti 25 sene sigortalı calısmıstı sigorta birimi doluydu yasının dolmasını bekliyordu hiçbir sosyal güvencem yok babamın engelli aylığına bağlanabilirmiyim?

  60. Nurhayat dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin. Almanyadan ve turkiyeden emekli olan babam 3 yıl önce vefat etti.annem hayatta sağ.emekli maaşını aliyor.2 kız kardesiz . Dul Kız kardeşim de hak alıyor . Kız kardeşim almanyada yaşıyor. Ben türkiyede yasiyorum yeni bosandim. Bende almanyadaki emekli maaşından hak alabilirmiyim ? Lutfen soruya cevap bekliyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Almanyadaki maaşından yetim maaşı almanız mümkün değil. Orada ki kanunlara göre kız çocukları 25 yaşına kadar maaş alabilmektedir. Şayet 25 yaş altı ise alabilirsiniz.

  61. müfit dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin,kız yeğenimin babası polis memuruydu rahmetli oldu,kız yeğenim 25 yaşında ikinci üniversiteye gidip sigortalı bir işte çalışıyor,bir kaç ay öncesi aldığı yetim maaşı kesildi tekrar alınması için ne yapması gerekir,yardımcı olursanız sevinriz.teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci kız veya erkek 25 yaşını geçtikten sonra çalışması var ise yetim maaşı kesilir.

  62. Derya dedi ki:

   Merhaba erkek kardeşim adına soruyorum. 18 yaşında babamın maaşını alıyordu. Fakat lise bittiği için maaşı ödemesi artık yapmıyorlar. Kendisi şuan üniversiteye tekrardan hazırlanıyor. Başvuru yaptığında tekrar maaş alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şimdi alamaz ancak ünv başladığında alabilir. En azından açık öğretimden devam etse idi maaş alabilecekti

  63. Bilgili dedi ki:

   Merhaba,
   Babam emekli sandığına bağlıydı. Ben de şu anda öğretmen olarak çalışıyorum. Bekarım. Ben de emekli sandığına bağlıyım. Vefat eden babamın maaşını alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz de emekli sandığına tabi çalışan olduğunuz için alamazsınız

  64. Rengin Yertutan dedi ki:

   2005 emekli sandığı emeklisiyim 2006 yılında eşimden ayrıldım babam SSK emeklisi ve 1993 yılında vefat etti babamın emekli aylığını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan maaş alamazsınız.

  65. nurhayat dedi ki:

   merhaba kendim sgk lı calışıyoru 2016 yılında vefat eden babamın bağkur maaşını alabiliyormuyum eşimden ayrıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk lı çalışan olduğunuzdan babanızdan maaş alamazsınız.

  66. Pmb10 dedi ki:

   Dedemden kalan emekli maaşını annem dul olduğu için alıyor ama bu parayı iptal etme yani almama gibi bir şansımız varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dilekçe ile almak istemediğiniz belirtirseniz devlet seve seve ödemez. Sebebini bilmiyorum ama istemeyenle ilk kez karşılaşıyoruz.

  67. İ. dedi ki:

   Merhabalar yorumları okudum ama kendi sorunuma cevap bulamadım , cevaplarsanız sevinirim. Anneme 2017 yılında kaybettiğimiz SSK emeklisi babamdan maaş bağlandı , sorum şu 2016 yılında vefat eden Bağkur emeklisi babasının maaşını da alabilir mi annem ? Daha önce araştırdığımda 2008 en az birinin 2008 yılından önce vefatı gerekli denilmişti. Son Yargıtay kararı , değişen prosedürler her iki maaşı da almasına olanak sağlıyor mu ? Şimdiden teşekkürler , çalışmalarınızda kolay gelsin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkisi de 2008 sonrası vefat ettiği için maaş bağlanması mümkün değil. Değişen bir durum yok

  68. burcu dedi ki:

   Sayın yetkili,
   1987 yılında babamı kaybettim. SSK dan maaş bağlanmıştı emekli sandığına tabii memur olarak çalıştığım için bağlanan aylığı kestirdim. Emekli olduğumda babamın maaşı yeniden bağlanır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olduğunuzda da yetim maaşı alamazsınız.

  69. fatma dedi ki:

   Merhaba ben 2004 yılında ssk dan emekli oldum babam bağkurdan emekli 2006 yılında vefat etti bir süre maaşını annem aldı daha sonra annem 2009 yılında vefat müracaat ettim bana 1 yıl maaş bağlandı sonra bu maaş ben emekli oldığum için kestiler.Babam 2006 yılında vefat ettiği için tekrar müracaat etsem bağlanırmı acaba .Teşekküler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz de emekli olduğunuz için ssk emeklisi babanızın maaşını alamazsınız.

  70. Fikret BALABAN dedi ki:

   Merhaba;
   Babam emekli sandığına tabi emekli iken 2005 yılında vefat etti ve anneme maaş bağlandı. Yine dedem de emekli sandığına tabi ve 20178 tarihinde vefat etti.
   Sorum: Teyzemin eşi SGK emeklisi iken vefat etmesi ile ona maaş bağlandı. Anneme bağlanmadı. Son dönemlerde bir değişiklik oldu mu veya böyle bir çalışma varmı? İyi çalışmalar diliyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son dönemde değişiklik yok. Hem babanız hem dedeniz emekli sandığı emeklisi olduğu için maaş bağlanmıyor.

   2. Tugba dedi ki:

    Merhaba ben ssk calisaniyim olaki babam mefat ederse kendisi bagkur emeklisi emekli maaşını ben alabilirmiyim?yada ben ssk dan emekli olduğumda gene babamın emeklisinide alabilirmiyim

  71. kerime dedi ki:

   Ben ssk emeklisiyim, babamda ssk emeklisi… BAbamdan yetim maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  72. Hakan dedi ki:

   Babam 2013 yılında öldü emekliydi ve şu anda emekli maaşını alabilecek kimse yok benimde sosyal guvencem yok 40 yaşındayım babamın emekli maaşını ben alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkek çocuklar en az % 60 engelli olanlar babadan maaş alabilmektedir.

  73. Ayşe dedi ki:

   Merhaba bir sorum olacak eşimin ölüm aylığını alıyorum şuan babamda 2004tarihinde vefat etti oda tekelden emekliydi ben babamın aylığınızda alabilirmiyim alırsam o tarihten geri dönük verirlermiş

   1. Mesut dedi ki:

    Merhaba annem adına yazıyorum dedem 1998yılında vefat etti emekli sandığından emekliydı 2004yılına kadar ananem aldı sımdı ıse annem le babam 1sene önce bosandı annemde kalp hastası dedemin emekli maaası alma imkanı varmı

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    annenizin kendine ait emekli maaşı yok ise evet alabilir.

  74. Türkan topal dedi ki:

   Babam on sene önce öldü bende sekiz sene önce evlendim fakat eşim engelli calisamiyo babamın maaşını alabilirmiyim bunun aciklamasini yaparmisiniz illaki eşimden bosanmammi lazım onada yazık kimse bakmaz ben onada bakiyorum ama paramiz yetmiyo babamin maaşını almak istiyorum saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef evli olduğunuz için alamazsınız. Eşiniz engelli maaşı ve ağır engelli ise siz de bakıcı maaşı alabilirsiniz.

   2. Ayşe dedi ki:

    Eşim vefat etti SSK ölüm aylığı alıyorum şuan babamda 2004 tarihinde vefat etti oda tekelden emekliydi ben babamında aylığını almam mümkünmü acaba alırsam geriye dönük maaşıda alabilirmiyim

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi ise ondan da maaş alabilirsiniz.

  75. Filiz dedi ki:

   Merhaba eşim SSK emelisiydi vefat etti ondan maaş alıyorum babam emekli sandığımdan emekliydi oda vefat etti maaş alabiliyormuyum babamdan

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet babanızdan da emekli maaşı alma hakkınız bulunmaktadır.

  76. Gonul ceylan dedi ki:

   Babam ve esim vefat etti. Babam bagkur emeklisi esim de ssk emeklisi ben de emekli sandigi emeklisiyim.
   Vefat eden babamdan da yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak yetim maaşı alamazsınız.

  77. lale güzelsu dedi ki:

   Merhaba, babam 2004 yılında vefat etti, annemden boşanmıştı, vefatından itibaren emekliliği ve herhangi bir geliri olmayan bekar kız kardeşime babamdan maaş bağlandı. Ben sgk emeklisiyim. Eşimden boşandım, babamdan maaş talep edebilir miyim? Edebilirsem, kızkardeşimin aldığı maaşta azalma olur mu? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi değil ise maaş alamazsınız.

   2. lale güzelsu dedi ki:

    babam emekli sandığı emeklisi, ben sgk
    kardeşimin aldığı maaş azalır mı?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Banbanızdan maaş talep edebilirsiniz. Size % 40 kardeşinize %40 maaş bağlanır. Sadece kardeşiniz müracaat ederse % 50 bağlanır. Beraber müracatınız daha avantajlı.

  78. emine kara dedi ki:

   merhaba, babam şubat/2019 yılında vefat etti. öğretmen emeklisiydi.
   ben de öğretmen emeklisiyim. sgk önce dul olduğum için kendime maaş bağladı. 3 ay sonra kestiği gibi şimdi yanlışlık olmuş diye verdiği paraları geri istiyor. bu durum da ne yapmalıyım. teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    siz ve babanız emekli sandığı emeklisi olduğunuz için maaş alma hakkınız bulunmuyor. SSK da bu durumla sıklıkla karşılaşıyoruz. Maaşınızdan taksitle faizsiz olarak kesilebilir.

  79. Merve dedi ki:

   Ben sgk emeklisiyim babam merhum bagkur emeklisi. Onun maasini alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamzsınız.

  80. Ramazan dedi ki:

   Eşimin adına yazıyorum eşimin babası 2007 de vefat etti bunun belli bir süresi varmi acaba maas sini alabilmesi zaman aşımına uğramış olabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz babasından maaş alabilmesi için evli olmaması ve sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir.

  81. Murat dedi ki:

   Babam. Vefat edeli. 2 sene olacak. 21 yaşındayım. Açık tan lise okuyorum. Çalışmıyorum. Babamın maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Lise öğrencileri ancak 20 yaşını dolduruncaya kadar babadan maaş alabilmektedir. Bu şartlarda maaş alamazsınız.

  82. fatih dedi ki:

   merhabalar annem için sormak istiyordum;
   dedem (ssklı)30.03.1988 tarihinde vefat etti.annem de ssklı olarak 01.10.1993 tarihinden itibaren emekli maaşı almaktadır annemin dedemin maaşını alması mumkun mudur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz ssk emeklisi olarak ssk lı babasından yetim maaşı alamaz.

  83. hatice dedi ki:

   ben eşimden dolayı maaş alıyorum.Eşimin vefatından sonra 3 kızımı evlendirdim.çeyiz paralarını aldım.Geri ödedikten sonra ikisinin maaşını bana geri döndü bağlandı.Üçüncü kzımın maaşı geri dönmedi.9 sene oldu evleneli.Şu anda maaş alan bir kızım ve ben varım.Üçüncü kızımın maaşı bana neden geri dönmedi öğrenebilir miyim?

   saygılar

  84. Serap dedi ki:

   Merhaba.ben memur olarak çalışıyorum babam işçi emeklisi.ben yetim aylığı alabilirmiyim?

  85. iyi günler ben eşimden maaş alıyorum vefat eden babamdan da maaş alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer şartları sağlıyorsanız babanızdan da yetim maaşı alabilirsiniz.

  86. selin korkmaz dedi ki:

   merhaba ben 2013 yilinda vefat eden emekli sandigi emeklisi esimden maas almaktayim.annem de vefat eden babamin maasini almakta idi ancak annemde 6 ay once vefat etti. ben babamin maasini alabilyormuyum yada hangi sartlarda alabilirim tsk.

  87. seher kaçmaz dedi ki:

   merhaba ssk emeklisi babam 6 şubat 2018 de vefat etti.annem babamdan maaş alıyor.kendi emekliliyi yok dedem ise emekli sandığına tabii kore gazisi gazi maaşını anneannem alıyordu.oda vefat etti.annem dedemin gazi maaşını alabilirmi?

  88. GÜLSÜM SAĞLAM dedi ki:

   MERHABA BEN BAĞKURDAN EMEKLI YIM EŞİMDEN AYRILDIM 4 YIL OLDU….BAĞKURDAN EMEKLI OLAN BABAMDAN AYLIK ALABILIRMIYIM..

  89. Seda dedi ki:

   Babam ssk emeklisiydi. Ölen eşim de ssk emeklisi eşim vefat etti. Eşimin maaşını alıyorum. Babamdan da alabilir miyim?

  90. Hatice dedi ki:

   Emekli sandığı çalışanı yum. Aynı zamanda eşimden boşandı. 2010 yılında babam vefat etti. Emekli sandığından emekli olmuştu. Çalışıyor olmama rağmen babamın maaşını alabilir miyim? Teşekkürler

  91. Yunus dedi ki:

   Merhaba, Babam vefat etti şuan Bekar kız kardeşim emeklli maaşını almakta. Ben sigortalı bir sekilde çalışirken ayni zamanda açıkögretimden lise okuduğum icin babamin maaşının yarısını alma talebinde bulunabilir miyim yaşım 25 ten aşağı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Açık lise okuyorsanız yaşınızın 20 yi doldurmaması gerekiyor. 25 yaş üniversite için geçerli. Eğer 20 yaşını doldurmadı iseniz çalışarak yetim maaşı almaya devam edebilirsiniz.

  92. AYSEL KESKİN dedi ki:

   Ben aktif olarak SSK bünyesinde çalışmaktayım. Vefat eden babam bağkurdan emekliydi.1993 yılında vefat etti
   Ben boşandım. Babamdan yetim aylığı alabilirmiyim

  93. Nilgün Binan dedi ki:

   Ben emekli sandiği emeklisi dul bir bayanım… Bababmdan kalan bağkur emekli maaşından hak iddia edebilir miyim?

  94. deniz azgün dedi ki:

   4 kız kardaşiz ablalarım sskdan emekli annem ssk emeklisi 2019 da vefat etti babamda ssk emeklisi 1993 de vefat etti ben iksinin maaşını alabilirmiyim ben ev hanımıyım sigortam yok tşkler

  95. erhan dedi ki:

   annem ssk dul aylığı almakta ölen dedemden bağkur emeklisi idi bundan dolayı yetim aylığı alabilirmi

  96. Merve dedi ki:

   Merhaba Dedem 2018 Temmuz Ayında Vefat Etti.Ananem 25 Yıl Önce Vefat Etmiş ve SSk sı Yok.Annem Dayımla Birlikte 2 Kardeş.Dedem SSk Emeklisiydi.Dedem Vefat Etmeden 1,5 Yıl Önce Evlendi.Annem Şu An Evli Ama Babam Terk Etti Yanımızda Değil.Annem Ev Hanımı Ve Hiçbir Sosyal Güvencesi Yok Dedemin SSk dan Yararlanabilir mi? Ya da Dedemin Maaşından Alabir mi?Teşekkürler

  97. Melek dedi ki:

   Merhaba babam Bağkur emeklisi idi 1999 Ekim ayında vefat etti anneme dul aylığı bağlandı annemde vefat etti bende işten ayrılınca yetim aylığı almaya başladım ama aldığım oranı bilmiyorum geçen yıl bayram ikramiyesi 250 tl olarak yattı oranın nekadar olması gerekiyor merak ediyorum

  98. Serpil dedi ki:

   Bu arada ben ssk emeklisiyim babam bagkur emeklisi teşekkür ediyorum

  99. Serpil dedi ki:

   Merhaba 8 sene önce eşinden ayrıldım. Ssk dan 2 sene once emekli oldum. Halen çalışıyorum. Annem vefat etti .Babamdan yetim aylığı alabiliyormuyum. Bu şartlarda hem emekli olup hem çalışıyor olmam babamdan kalan maaşı alabilirmiyim. Teşekkür ediyorum

  100. Bartuğ dedi ki:

   Merhabalar.sorum şu .Hollanda da yaşayan ve krdan sosyal yardim alan birisi Türkiye de de ölüm maaşı alabilir mi??

  101. mine dedi ki:

   merhabalar;

   ben hem annemi hem babamı kaybettim tek çocugum babam ssk emeklisi su an dulum , bagkurdan şahıs şirketim var babamın ssk emeklisi maaşını bağkurdan şahıs şirketim varken alabiliyor muyum?

  102. Esen büyükküpeli dedi ki:

   Merhaba.. Ben eşimle boşanma kararı aldım… Bekarken babamın emekli. Maaşını alıyordum…. Daha sonra ablam boşandı ve o almaya başladı maaşı… Ablam için bir şikayet geldi eşiyle yaşıyor diye ve maaşı kesildi .. Ama eşiyle beraber yaşamıyor du… Şimdi ben de boşanıuorum acaba bana verirlermi maaş bana bilgi verirseniz çok sevinirim

  103. feza dedi ki:

   merhaba ben emekli sandığına bağlı İnfaz Koruma Memuru olarak görev yapıyorum.boşandım ,babam ve annem vefat ettiler ,kız kardeşim babamdan kalan bağkur emekli maaşını alıyor. ben boşandığım için alabilir miyim.teşekkür ederim

  104. Neşe dedi ki:

   Merhaba Annem 2018 yılında vefat eden babamdan SSK dul aylığı alıyor. Annemin 1989 yılında vefat eden Bağkur emeklisi babasından aylık alabilmesi için başvurduk ve iki maaştan birini seçmesi gerektiğini ikisini alamayacağı cevabını aldık. emekli sandığında her iki maaşta alınabiliyormuş bunu öğrendik. SSK ve Bağkur birleşmiş bu yüzden olmuyormuş bunu da öğrendik. 2008 de yasa çıktı değişti diyorlar. Ancak 2008 yılından önce başvuran ve SSK ve Bağkura ait her iki maaşı da alan annemin diğer kardeşi var. Etrafta böyle bir çok kişi var. Biri alıyor biri alamıyor, şartlar aynı. Bu haksızlık değil mi? Ne yapmalıyız nerelere başvurmalıyız bize yol gösterirseniz çok sevinirim

  105. sibel kızılsavaş dedi ki:

   merhaba, babam 1992 de öldü. bağkur emeklisi idi. ben ssk dan iki yıl önce emekli oldum. babamdan da maa bağlatabilirmiyim. evraklar nelerdir
   teşekkürler

  106. RENA dedi ki:

   Merhaba. Ben eşimden boşanmış biriyim.SSk lıyım. Kızım 16 yaşında ve Velayet babada. İleride emekli olduğumda ve öldüğümde kızım benim emekli maaşımdan yararlana bilir mi?Ayrıca Üvey Babadan üvey kızına emekli maaşı bağlana bilir mi? Teşekkürler.

  107. Durmuş dedi ki:

   Babam bağkur emeklisi vefat etti annem maaşını alıyor. Dedem ‘de bağkur emeklisi vefat etti annem dedemin maaşından ‘da alabilir mi teşekürler.

  108. Nilgün dedi ki:

   Ben sigortadan emekli dul bayanım Babam 2012 de annem 2018 de vefat etti ikiside emekli sandığından emekli. Babamınki Yen’i bağlandı annemdende alabilirmiyim

  109. Duygu dedi ki:

   Babam kanser hastasi olduğu icin sskdan malulen emekli oldu ve temmuz 2015de vefat etti annem maaşını almaya devam etti annem de kanserden 25 martta vefat etti 3 kiz 1 erkek toplam 4 kardeşiz.kiz kardeslerim evli ben eşimden bosandim benim alacağım yetim aylığı ne kadar olur hic bir gelirim yok ve çalışmıyorum.annem 1500 civari maaş aliyordu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Anneniz tek başına % 75 oranda bir maaş alıyordu. Siz % 50 oranda bir maaş alabileceksiniz. Dolayısıyla 1000 tl gibi bir maaş bağlanır.

  110. mustafa günhan dedi ki:

   merhaba annem adına bir soru soracagım annem kendi bagkur emeklisi ve dul .rahmetli dedem sigorta emeklisiydi.annem dedemden dolayı ikinci bir maaş alabilirmi.Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur emeklisi olarak ssk emeklisi babasından maaş alamamaktadır.

  111. Bülent dedi ki:

   Annem Ssk emeklisi ve dul. Ölen Bağ-Kur emeklisi babasının maasını alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak bağkur emeklisi babasından maaş alamaz.

  112. serap dedi ki:

   İyigünler, eşim bağkur emeklisi ve mart 2019 yılında vefat etti maaşı bağlandı, acaba babam da bağkur emeklisiydi 1996 yılında vefat etti, yetim aylığı alabilir miyim..

  113. mustafa g dedi ki:

   merhaba ben annem adına soruyorum annem bagkur emeklisi rahmetli dedem ssk emeklisi dedemin maaşını teyzem alıyordu teyzem de mayıs ayında vefat etti annem dedemin maaşını alabilirmi.teşekkürler

  114. asiye dedi ki:

   eşim 1980 de vefat etti ondan kalan bağkur dul maaşı almaktayım. Babam ssk emeklisi 2019 da vefat etti. Babamdan kalan ssk maaşı bana bağlanırmı?

  115. Tutku dedi ki:

   Öncelikle iyi günler annesi ve babası vefat eden biri olarak yazıyorum eşimden boşandığım için vefat eden babamın maaşını almak için müracatta bulundum ama bana sigortalı çalışan olduğunuz için talebiniz olumsuz olmuştur diye bir mesaj geldi yıllardır ev hanımıyım evlenmeden önce sadece sigortalı bir işte çalıştım bana bu konu hakkında ve yönelmem için bilgi verebilir misiniz? Ayrıca bir soru dağa sormak istiyorum babamın maaşının yüzde kaçı bağlanır ?

  116. Tuğba dedi ki:

   Merhabalar eşimden ayrıldım şuan vefat eden annemin emekli maaşını alıyorum uzun yıllardır. Annem öldükten sonra babam ikinci evliliğini yaptı sonra vefat etti şuan babamın maaşını eşi ve üvey kardeşlerim alıyor bende almak istiyorum nasıl bir dilekçe yazabilirim dilekçe için cümleleri toparlayadım lütfen yardımcı olabilir misiniz

  117. Yeter ATMACA dedi ki:

   Evlenmemiş bekar bir kızım. yaşım 45. Babam 1 mayıs 2019 tarihinde vefat etti. annem daha önce vefat etmişti. babam bağ-kur emekisi idi. ancak evlenmiş ve eşi vefat eden bir ablam var. kız kardeşim kocasının emekli maaşını alıyor. ben babamın emekli maaşı almak için ne yapmam gerekir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kimlik fotokopiniz 2 det resim babanızın ölüm belgesi ile bulunduğunuz ilin sgk müdürlüğüne başvurmanız yeterli. Gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır.

   2. DİLEK dedi ki:

    Merhaba;Ben SGK çalışanı bekarım.Babam SGK emeklisiydi.6 ay önce vefat etti.Anneme babamdan maaş bağlandı.Ben SGK çalışanı olduğum için babamdan maaş alabilir miyim?Teşekkür ederim.İyi çalışmalar!..

  118. Ahmet dedi ki:

   Merhaba, vefat eden babasından ötürü yetim aylığı Alan kız çocuğu işten ayrıldıktan sonra tekrar başvuru işlemini nasıl yapmalıdır?

  119. Ayşegül Dost dedi ki:

   Merhaba ,
   Ben halen Emekli sandığına bağlı çalışıyorum babam ise bağkur emeklisi idi 1997 de vefat etti. Annem ev hanımı babamdan dolayı maaş alıyor , bende babamdan dolayı maaş alabilr miyim?
   Teşekkür ederim.

  120. Keziban ZAİM dedi ki:

   Ben şuan devlet memuruyum emekli sandığına tabi olarak çalışıyorum.Bekar bir bayanım.Babam 29.06.2015 de vefat etti akabinde anneme maaş bağlattım. Annem ise 21.08.2018 de vefat etti. Babam öldüğünde ist.Unkapanı ssk ya sorduğumda çalıştığım için bana maaş bağlanmayacağı söylendi. Emekli olduğumda da babamdan maaş alamayacağı söylendi. Fakat çevrendeki bazı kişiler buna inanmıyor aldığımı düşünüyorlar. Zira 2 hatta 3 maaş bila alan olduğunu duydum. Mesela bir akrabam babası Polis emeklisi emekli Sandığı, eşi ssk emeklisi, kendisi ssk emeklisi ve 3 maaş alıyormuş.Size bu yazıyı yazmadan gün önce yine babamdan maaş alıp almadığı sordu bir arkadaşım onun da yengesi eşinden ve babasından alıyormuş kendisi de emekli sandığından emekl olmuş eşi bağkur babası ssk emeklisiymiş.Bu nasıl oluyor anlıyamıyorum.sonuçta devlet memuruyum emekli maaşımızda emekli olunca düşük oluyor.Çalışırken biraz daha fazla alıyoruz. Yine çevremde bazı kişiler eşlerinden boşanıyor aynı evde yaşayıp baba veya anne veya her ikiside maaş olanı duyuyorum. Bu kişi kendisi emekl değil böyle kişilerde var nasıl denetlenir acaba. Biliyorum bu durum kanun ve yönetmeliklerle belirleniyor.Bu da Son çıkan kanuna göre sanırım.Bu bir haksızlık ve hak kaybı diye düşünüyorum.ssk ya dilekçe yazdım eylül 2018 de cevap gelmedi. Mailime aydınlatıcı bilgi istiyorum. Kanun yada yönetmelikte bir boşluk olduğunu düşünüyorum bu yüzden değişiklikte gözüne alınması için gerekli yerlere bildirilmesini talep ediyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kurumlar arası maaş bağlanma işlemlerinde yönetmelik mevcut. Siz emekli sandığı çalışanı veya emeklisi olduğunuzda yetim maaşı alamayacaksınız. Ancak siz ssk veya bağkur çalışanı veya emeklisi olsaydınız ve babanız emekli sandığı emeklisi olsaydı yetim maaşı alabilecektiniz. Yönetmelikteki farklılıktan kaynaklanan bir durum bu.

  121. asiye dedi ki:

   Eşimden BAĞ-KUR dul aylığı almaktayım. Vefat eden SSK’lı babamdan maaş tarafıma bağlanırmı.

  122. Duru dedi ki:

   Merhaba, iyi günler.
   Babam vefat edeli 10 sene oluyor, öğretmen emeklisiydi ve emekli sandigina bagliyiz. Erkek kardesim 18 yasini doldurdu ve üniversiteye gidiyor. Fakat devamsızlıgı çok fazla olmuș. Bir Ay once bir form geldi ogrenci belgenizi gonderin ve ogrenci haklarindan yararlaniyor musunuz diye. Kardesim Okuldan ogrenci belgesini alip gonderdi. Fakat birkac gün önce sgk dan yine ayni șekilde ogrenci belgesi isteyen kagittan geldi. Ama biz gondermistik hatta belgenin ellerine ulastigina dair kagit gondermislerdi. Bunun sebebi nedir? Kardesimin aldigi maas kesilmez değil mi?

  123. Berrin Ekici dedi ki:

   Teyzem ölen eşinden Bağkur maaşı alıyor. Ölen babasının SSK maaşını da alabilir mi?

  124. Hafize Öztürk dedi ki:

   Babam bağkurlu çalışırken aniden 1984 yılında vefat etti annem babamdan maaş alıyordu.Annemde 2009 yılında vefat etti.Ben 2007 de ssk dan emekli oldum bekarım.Babamdan yetim maaşı alabilirmiyim.

  125. Nuran dedi ki:

   Ben 3. Kere nikahlı eşimden boşandım babamın ölen maaşını alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet hakkınız tekrar doğar. Başvuru yapabilirsiniz.

   2. Abide Elbaşi dedi ki:

    Merhaba, ssk emeklisiyim. Babamı 5.04.2019 tarihinde kaybetik. Emekli sandigi emeklisi (1992 öğretmen 30 yıl hizmeti vardı ) . Annem bakur emeklisi ve babamdan dul ayligi bu ay içinde bağlandı. Bekar 2 kız kardesiz, bize henuz baglanmadi ne yapmalıyız.

  126. muzaffer arslan dedi ki:

   ssk emeklisiyim.dulum.annem sağ.babam ssk emeklisiydi.1996 yılında vefat etti.ben babamdan emekli aylıgı alabilirmiyim.alabiliyorsam bayram ikramiyeside alabilirmiyim.(annemde ssk emeklisi oldugğu için babamdan bayram ikramiyesi alamıyor)
   kız kardeşim için soruyorum

  127. Suna dedi ki:

   Ben dul bir bayanım eşim esnaf bagkuru maasini aliyorum babamin ciftci bagkuru maasini alabilir miyim

  128. Funda dedi ki:

   Merhaba ben SSK dan emekliyim maaş alıyorum 5 ay önce eşim öldü . Eşimin SSK dan maaşıda bağlandı bana . Şimdi babam vefat etti rahmetli babam EMEKLİ SANDIĞINDAN ASKER emeklisiydi . Babamın maaşınıda alabilirmiyim acaba

  129. bulent dedi ki:

   annem babamdan emeklı maası alıyor 2 kızı haksız yere maas alıyor annem okumuslu olmadından 2 kızıda evlı maaslarından alıyor
   annem bır kızınia yasıyor elektırık su kıra aidat verıyor aybası elınde 5 tele kalıyor isteyım 2 kızından kesılıp anneme verılmesı bunun için yasal yolara bas vurmam gerekıryormu ben ogluyum bırı kıbrısa yasıyor dıgerıde almanyada gerekeni yapılması istıyorum

  130. Ozen dedi ki:

   Bağkur emeklisiyim. Rahmetli eşim SGK emeklisi ve maaşını alıyorum. Babamın SGK emeklisi maaşını alabilirmiyim.

  131. deniz dedi ki:

   merhaba ben emekli sandığına bağlı çalışanım, babam ssk emeklisiydi ve 2010 yılında vefat etti. maaşını annem alıyor. Bekar olduğum için benim de babamın maaşını alma hakkım var mı?

  132. nezaket dedi ki:

   iyi günler ben ssk emeklisi dul kadınım
   babam vefat etti .babam emekli sandıgı emeklisiydi .
   aylıgını alabilirmiyim alabiliyosan ne kadarını ?
   ve alabilmem icin ne yapmam lazım ?
   Teşekkürler.

  133. filiz dedi ki:

   eşim 2013 de rahmetli oldu bağkurlu .primini doldurup ölüm aylığı bağlandı.babam 2016 da rahmetli oldu. oda ssk lı ondanda yetim aylığı aldım..şimdi birini tercih etmemi söylüyorlar .ikisini alamazmıyım. zaten ikiside düşük.

  134. Bahar dedi ki:

   Babam ssk emeklisi bende ssk emeklisiyim ve dulum babamdan maaş alabilirmiyim babam vefat etti

  135. Gülnaz dedi ki:

   Babam annem öldü kardeşlerim evli ben esimden ayrildim bsbamin masinin kscta kaci bana baglanir

  136. Ayşe erdoğ dedi ki:

   2004 bagkurda babam 2012 de bağlardan eşim vefat etti 2 maaş alırmıyım

  137. Gönül duran dedi ki:

   Mrb babamdan kalma emekli maasını alıyordum işe girdim bes ay calıstım işten ayrıldım tekrardan maaşımı almak istiyorum e devletten babamın tc si ile basvuru yaptım ama kayıt bulunamadı diye uyarı veriyor illa ssk ya dilekcemi yazmam lazım e devletten nasıl basvuru yapılıyor

  138. Nazire dedi ki:

   Bende 20 önce eşimden ayrıldım eşimden hic birşey almıyorum

  139. Nazire dedi ki:

   Mrb ben 2018 ssk dan emekli oldum.. anne baba ben küçükken boşanmışlar anne 2 çi evliliğinden bir kız bir oğlan var kız dul eğer annem ölürse .. ben ssk emeklisi olarak annemden maaş veya yetim maşı baglanirmi… babada 2 ci evililik yaptı ordanda 4 kardeşim var ama evliler eğer babam ölürse cici annemle ben maşı baglanirmi ve babam almanyadan ve turkiyede emekli ssk dan

  140. asiye dedi ki:

   Eşimden BAĞ-KUR dul aylığı almaktayım. Vefat eden SSK’lı babamdan maaş tarafıma bağlanırmı.
   Şimdiden teşekkür ederim.

  141. Arzu subaşı dedi ki:

   Merhaba ben bekar kızım. Babam emekli ve vefat etti. annem yaşadığı için maaşları belli oranda bölüşüyorduk. Annem de vefat etti. Başka bekar kardeşim de yok. Maaş durumum nasıl değişir.

  142. Suna GÜRBÜZ dedi ki:

   Merhaba lar
   Ben emekli sandığı emeklisiyim.Eşimi 2018 yılında kaybettim
   Babam 1990 yılında ssk emeklisi iken vefaat etti . Şu an maaşını alan hiç kimse yok ben babamın maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamzsınız

   2. ÜLKER ÜNSAL dedi ki:

    BEN EMEKLI SANDIGINDAN EMEKLI DUL
    BIR BAYANIM 2002 YILINDA VEFAT EDEN BABAMIN BAGKUR MAASINI ALABILIR MIYIM?

   3. Elif dedi ki:

    babanin ölmesi üzerinden cok 10 yil geçse bile tekrar başvuruda bulunulabilir mi ve bu maaşın hepsimi veriliyor

  143. NACİYE dedi ki:

   Sayın Danışma Brimi Eşim ssk emeklisi ve sağ, babam emekli sandığı emeklisi vefat etti ben kızı olarak babamdan yetim aylığı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli olduğunuz müddetçe babanızdan maaş alamazsınız.

   2. ELİF MÜÇEK dedi ki:

    Ben 2016 da ssk dan emekli oldum babam 2018 de vefat etti kendisi 2008 öncesi ssk emeklisi babamın maaşını alabilir miyim Yargıtayın yeni onayladığı karar ile bu mümkün mü

  144. Seçil Eren dedi ki:

   Merhabalar
   Ben annem adıkna birşey öğrenmek istiyorum mümkünse eger
   Annem ve teyzem ikiside dul.ama teyzem babasından olan maaşı alabiliyor annem alamıyor bu nasıl olur .yardımcı olursanız sevinirim
   tesekkürler

  145. arzu budan dedi ki:

   ssk emeklisi kayınpederim 26/03/2019 tarihinde vefat etti. kayınvalide çalışmıyor. eşinden dul aylığı alacak. müracatımızı yaptık. Ancak kayınvalidenin 28/06/1978 tarihinde vefat eden babası da bağkur emeklisi. ilimizde ssk ya müracaat etmek için gittiğimizde yetim aylığı alamayacağı söylendi. araştırmalarıma göre eş ssk baba bağkur emeklisi olunca alınabilir diye söylüyorum yine de burada müracaatımız kabul edilemedi. mail adresime bilgi verirsiniz sevinirim.işlerinizde kolaylıklar dilerim.

  146. NUR dedi ki:

   Merhabalar
   Babam 1999 yılında vefat etti ssk emeklisiydi ben eşimden boşandım sigortalı olarak çalışıyorum 1 oğlum var babamdan kalan maaşı alabilirmiyim

  147. Esila dedi ki:

   Merhaba,Babam vefat etti ssk emeklisi annem babamın maaşını alıyor geliri var dedem de bağkur emeklisi annem dedemden yetim maaşı alabilir mi?

  148. fatma dedi ki:

   merhaba ben devlet memuruyum bekarım babam 2011 yılında vefat etti sgk emeklisiydi.babamdan yetim aylığı alabilirmiyim?

  149. Gonca Ünlü Aktaş dedi ki:

   Merhaba Annem 2004 yılında emekli sandığından emekli oldu .Annemin babası ise 1993 de bağkur emeklisi olarak vefat etti.O dönemde annem babasından kalan maaş hakkı için başvuru yaptı ancak kendisinin emekli olması sebebiyle ayrıca babsından kalan bir emekli maaşı bağlanamaz dediler .Güncel durumda değişiklik varmıdır ? Konuyla ilgili tarafınızdan bilgi rica ederim

  150. Asım yediel dedi ki:

   Benim eşim vefat etti Bağ-Kur emeklisi bana maaş bağlandı ama babam SSK emeklisi vefat etti annemde yok ailede ben yalnızım babamın maaşından yararlanmak istiyorum daha önce müracaat ettim olumsuz geldi şimdi yeniden başvuru yapsam yararlana bilirmisin not bu yazıyı ablam adına yazdim

  Sorunuzu Yazın