• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI


  emeklilikte prime takılanlar

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bir kişinin babası vefat etme durumunda o kişinin babasının emekli maaşını alması için gerekli olan koşulları anlatacağız. Bir diğer deyişle babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir sizlere aktardık. Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. İşte bu şartlar sağlandıktan sonra ise emekli maaşı almak için gerekli durumları yapıp başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gereklidir. Daha sonra ise bir müddet geçecek ve gerekli her türlü şartı sağladığınız öngürülürse emekli maaşını alabilirsiniz. İşte bu yüzden bu şartların veya koşulların önemi oldukça çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.


  Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

  • İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
  • Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
  • Çocuklar ayrıca 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Ancak kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

  Babadan emekli maaşı alma koşullarını sizlere aktardık. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.



  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!



  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Nevim dedi ki:

   Merhabalar ben emeklilik yaşımın gelmesini bekliyorum bu durumda babamın üzerinden sigortamı devam ettirip saglık tan dolayı yararlanabilirmiyim ayrıca benim emekliliğim baglandıgında babamdan da yararlanmamaya devam eder iyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalığınız aktif olmadığı için emekli olana kadar eğer evli değilseniz babanızdan faydalanabilirsiniz. Emekli olduktan sonra kendi sigortanıza geçersiniz. Babanızın üzerinden devam etmez.

  2. ebru metin dedi ki:

   Merhabalar ben vefat eden babamdan maaş alıyorum aynı zamanda bir şirkette ssk lı olarak çalışıyorum bir sorun teşkil edermi maaşım iptal olurmu 11 aydır alırım her iki maaşımıda

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi ise maaş almanızda sakınca yok. SSK veya Bağkur emeklisi ise tespit ettiklerinde faiziyle iadesi talep edilir

  3. Seyda dedi ki:

   Geçmişe dönük yasa çıkarılabilinirmi ?kazanılmış haklar geri alınabilinir mi ? 1989 yılından beri babamdan aldığım maaşım çalışıyorum diye durduruldu. Geçmişe dönük kazanılmış hakkımı yeniden alabilmem için hangi merciye itiraz etmeliyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanun geriye işlemez. Ancak babanız emekli sandığı emeklisi ise ve haksız bir durdurma var ise tabiki dava açarak hakkınızı alabilirsiniz

  4. selda dedi ki:

   merhabalar,

   kayınvalidem eşi öldükten sonra maaşını alıyor devlet memuru olan kayın pederimin maaşını ; babası sigorta emeklisi vefat etmiş yıllar önce ondan da maaş alabiliyor mu ? yani sgk ve emekli sandığı ayrı ayrı iki maaş alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer kendi emeklili yok ise hem eşinden hem de babasından maaş alabilir.

  5. Ahmet dedi ki:

   Merhaba . Babam geçen hafta vefat etti . Prim günü dolmuş ssk çalışanıydı ve 60 yaşını bekliyordu emeklilik için . Dedemde 2001 yılında vefat etti. Ssk emeklisi ve kore gazisiydi . Anneminse hiçbir sigortası yok . Bende üniversite öğrencisiyim. Babam üzerinden bana yetim aylığı ve anneme ise dul aylığı bağlandığını biliyorum. Fakat bunlara ek dedemin uzerinden anneme ssk yada kore maaşından veya her ikisinden maaş bağlanabilir mi ? Cevaplarsanız çok sevinirim .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her iki maaşı da alamaz tercih ettiğiniz maaşı alabilir.

    1. Ahmet dedi ki:

     Hangi her iki maaş tam olarak anlamadim . Dedemin kore ve emekli maaşı mi , yoksa babamın emekli maaşı ve dedemin emekli maaşı mi ?

  6. Ömer dedi ki:

   Lütfen acil.
   Ölmüş babamdan kalan emekli maaşını bende hakkım kadar aliyordum ama lise bitince kesildi. Şuan 22 yaşındayım daha yeni üniv. başladım tekrar alabilir miyim? Alırsam nasıl alrım lüfen yardımcı olun…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci belgeniz ile tekrar müracaat ederek maaşınızı bağlatabilirsiniz.

  7. Doğan dedi ki:

   Annem emekli sandığından emekli(öğretmen), rahmetli babamdan da (emekli öğretmen) dul aylığı alıyor. 2005de vefat eden bağkur emeklisi dedem de aylık alabilir mi, cevap evetse başvuru tarihinden itibaren mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olarak Bağkur emeklisi dedenizden maaş alamaz.

  8. Mehmet Zeki dedi ki:

   Kız Kardeşim öğretmen emeklisi, 02.10.2008 de vefat eden bağ-kur emeklisi babamdan ek bir maaş alabilirmi?
   Yanıtlarsanız seviniriz. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak Bağkur emeklisi babadan maaş alamaz.

  9. Emine dedi ki:

   Annem ve babam 2015 yılında boşandı. Ben üniversite mezunuyum ama iş bulamadım. Annemle yaşıyorum . Annem ve babam ikisi de emekli sandığı emeklisi. Babam ben okulu bitirince mahkeme kararı ile nafakamı kesti. Şu an annemin emekli maaşı ile geçiniyoruz. Babamdan nafaka hakkım olabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Nafaka kararı mahkeme ile alınan bir karar. Tekrar bağlanması için dava açabilirsiniz.

  10. Filiz dedi ki:

   Merhaba Annem sgk emeklisi dul bi kadin..babasinin maasini alabilirmi?vefat edeli 5 yil oldu oda sgk emeklisiydi…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz ssk emeklisi olarak; ssk emeklisi babasından maaş alamamaktadır.

  11. faruk can dedi ki:

   merhaba ben liseyi bitirdikten sonra babamın emekli maaşı kesildi alamadım.şimdi üniversiteyi kazandım .acaba şimdiye kadar maaşı alamadığım ayların maaşınıda talep etme şansım var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci olmadığınız ayların parası ödenmez.

  12. Dogus dedi ki:

   Merhabalar ben babamdan kalan emekli maaşını alıyorumda aldığım maaş 25 yaşına kadar diyor yani bu 25 yaşını doldurup 26 olunca mı kesilecek yoksa 24 ü bitirip 25 olduğum gibi mi kesilecek bu konu hakkında bi türlü bilgi alamadım yardımcı olabilir misiniz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız 25 yaşını doldurduğunuz tarihte sonlanacak. Yani 26 yaşına girdiğinizde.

  13. nesrin maltar dedi ki:

   almanyada yasayan, 52 yasinda esinden bosanmis,meslek ögrenen bayanim,babam 20 yil önce vefat etti ve türkiyeden emekliydi..annem babamin emekli maasini aliyor. benimde dul kiz evladi olarak almaya hakkim varmi ? ve gecen süre icin toplu olarak alma hakkim varmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Almanya da sosyal yardımlar dahil hiçbir geliriniz yoksa Türkiye den babanızdan maaş alabilirsiniz. Maaşınız başvurduğunuz tarihten itibaren başlar toplu para ödemesi yapılmaz.

  14. Mübeccel yıldırımer dedi ki:

   Selam,
   üçüncü kere boşanan ve çalışmayan 65 yaşındaki bir yetim bayan olarak, emekli sandığından emekli olan rahmetli babamdan maaş alabilir miyim?
   Saygılar
   MübeccelYıldırımer

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alabilirsiniz.

  15. tuba dedi ki:

   merhaba ben 5 yıl oldu eşimden ayrıyım .babam ise bağkur emeklisi olarak 2018 mart ayında vefat etti..şu anda ücretli ğretmenlik yapıyorum.acaba acaba babamdan bana aylık bağlanırmı acil cevap teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Herhangi bir sigortaya tabi çalışıyorsanız yetim maaşı alamasınız.

  16. Ahmet dedi ki:

   Eşinden ayrılmış hiç sigortası olmayan bir bayan 1 Ekim 2008den önce ölmüş SSKlı babasının ve 1 Ekim 2008den sonra ölmüş SSKlı Annesinin maaşını alabilirmi? Yada Başvuruda bulunabilirmi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkisinden de maaş alma hakkı mevcut. maaş alan sayısına göre oran değişmektedir. Oranlar için https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  17. Nuriye dedi ki:

   Ben SSK emeklisiyim babam Bağkur emeklisi 1995 yılında vefat etti yetim maaşı alabilirmiyim. Tesekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  18. AYŞE dedi ki:

   EŞİNDEN BOŞANMIŞ 657 MEMUR,EMEKLİSİ BAYANIM,VEFAT EDEN BABAM SSK EMEKLİSİ İDİ,ŞİMDİ TARAFIMA HERHANGİ BİR MAAŞ BAĞLANIRMI

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan maaş alamazsınız.

    1. Gülşen Karaveli dedi ki:

     Bende aynı durumdayım bu haksızlık kendimiz çalışıp emekli sandığından emekli olduğumuz için neden öyle oluyor.Hayatında hiç çalışmamış bir insan 3 tane maaş alırken biz emekli sandığına bağlı çalıştığımız için cezalandırılıyormuyuz.

  19. Ünal dedi ki:

   Eşimle bir kaç önce boşandık
   Çocukların velayeti eşimde kaldı
   Ölümüm halinde çocuklar maaş alabilirmi
   Şartları nelerdir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Velayet önemli değil. Vefat halinde her halükarda çocuklarınız maaş alabilecek.

  20. NECLA dedi ki:

   SSK EMEKLİSİYİM BABAM BAĞKURLUYDU YETİM AYLIĞI ALABİLİRMİYİM

  21. Ceyda dedi ki:

   Annem ve ben ssk dan emekli olup vefat eden babamın parasını alıyorduk ama annem sonradan kendi babasının maaşını almaya başladı oda bağkurdan emekli şimdi annemin dul parası bana mı devralmış oluyor yani ben tek yetim olarak %50 sini mı almış oluyorum

  22. orcun dedi ki:

   HT( COVERSYL )%10 TANSİYON İLACI ANGİO-LAD PTCA – STENT %50 RAPORUMUN SONUCU %55 DIYOR KALP HASTASIYIM BABAM 2010 YILINDA VEFAT ETTİ EMKLİ SANDIGINA TABİ İDİ BENİM RAPORUMU 2017 ALDIM BABAMIN EMEKLİ SANDIGINA TABİ OLAN AYLIGINI ALABİLİRMİYİM MUHTACLİK BELGEM MEVCUD VE 2022 DEN SUAN YARALANIYORUM ACİL VEVAP İSTİYORUM SAYGILARIMLA ERKEK COCUGUYUM

  23. Ayşe dedi ki:

   Babam almanyadan emekli hemde türkiye’den SSK emeklisi bende SSK emeklisiyim babamın maşını alabiliyormuyum

  24. oguz tatar dedi ki:

   babam 2017 yılında vefat ettitarım bagkur emeklısı babamın emekli maaşını annenm alıyor.dedem de 1997 yılında vefat etti ssk emeklisi onun maasıda anneannem alıyodu.sımdı anneannemde vefat etti bizde 2.maas için basvuru yaptık evrak takıbınde soyle yazıyor.EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HTİ İKİNCİ KARAR SERVİSİ – 18 Giden Evrak Kayıtlı Hazırlanmış olan evrakın onaylanma ve düzenlenme işlemleri yapılır…..bu konu hakkında bizi bilgilendirebilirmisiniz

  25. Libas ruhi dedi ki:

   Kızım vefat eden babasından masş alıyor bugün işe başladı bu yüzden benim aldığım maaşa otomatik olarak ilave yapılır mı yoksa dilekçe mi vermem gerekli

  26. Gülay Danışmaz dedi ki:

   2009 yulında Babam emekli öğretmendi vefat etti Bende çalışan öğretmenim ve dulum Emekli olduğum taktirde Babamdan dul ve yetim aylığı alabilirmiyim

  27. Dündar Sarı dedi ki:

   Babamın emekli maaşını alıyordum. Yaşım 21 yüksek lisans olduğum için 25 yaşına kadar alabiliyorum diye biliyorum. Maaşı alalı 1 sene den biraz fazla oldu ve maaşım geçen ay kesildi e devletten baktım “Durum Kodu : D” olarak görünmekte. Dilekçe yazıp öğrenci belgesini de yanına ekleyerek tekrardan gönderdim. Acaba maaşım kaç güne/aya tekrar bağlanır?

  28. Niyazi Keklik dedi ki:

   Merhaba, Ben bu sene üniversite lisans bölümüme başladım. 19 yaşındayım babam vefat ettiği için emekli maaşını annem alıyor.

   ben dilekçe yazıp babamdan maaş talep etsem annemden ücret kesilir mi?

  29. dudu eroglu dedi ki:

   merhaba eşim 2006 da vefaat etti ssk dan emekli maaşını alıyorum babam 2010 da vefaat etti kız kardeşim emekli maaşı nı alıyor bende ikinci maaş alablirmiyim acaba ve kız kardeşimin maaşında kesinti olur mu cevap yazarsanız sevinirim

  30. Tezcan ÖZBEY dedi ki:

   Selamlar
   Ben bayan öğretmen emeklisiyim.Ve bekarım. 2005 yılından bu yana kendi emekli maaşımı alıyorum. Babam SSK dan emekliydi ve 2010 yılında vefat etti. Ben babamın emekli aylığından kendime düşen miktar kadar maaş alabilir miyim?

  31. Neriman dedi ki:

   Selamlar
   Ben bayan öğretmen emeklisiyim.Ve bekarım. 2005 yılından bu yana kendi emekli maaşımı alıyorum. Babam SSK dan emekliydi ve 2010 yılında vefat etti. Ben babamın emekli aylığından kendime düşen miktar kadar maaş alabilir miyim?

  32. Gamze dedi ki:

   Babam tarim bagkurundan emekli ve vefat etti esim ise emekli sandiginda emekli esimde vefat etti esimin maasini alabiliyorum babamin maasina basvurdum 8 sene once baglandim ama 6 sene aldim sonrasinda maasimi kestiler anneme bagladilar annem bu ay vefat etti ben simdi tekrar basvursam baglabilirmiyim

  33. Hatice dedi ki:

   Merhaba eşim 2012 yılının ağustos ayında vefat etti sigorta emeklisinden yararlanıyorum babam ise 2014 yılının ağustos ayında vefat etti Bağkur emeklisiydi onun emeklisinden de faydalanabilir miyim?Çift maaş alma gibi bir hakkım var mı cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  34. Berna dedi ki:

   Merhaba.. Benim babam birkaç ay önce vefat etti. Ben bağkurluyum kendi bürom var. Babam ise emekli öğretmendi, emekli sandığından maaşını alıyordu. Babamın maaşı bana bağlanır mı acaba?

  35. Hüseyin dedi ki:

   Kolay gelsin dedem bagkur emeklisiydi öldü. Özürlü maaşı alan kızı var dedemin aylığını da alabilir mi halam yani çift maaş baglanabilirmi

  36. Yıldız dedi ki:

   Merdaba ben evliyim 3 oglum var calismak istiyorum calisamiyorum cunku ayagimda kalca cikigi var bundan dolayi saglam ayagima guk cok bindigiicin ayagimda cirecleme oldu buyuzden uzun yol yuruyemiyorum ayakta yarim saatten fazla duramiyorum ayagim agiriyo parayada ihtiyacim var olen babamin emekli maaşini alabilirmitim beni aydinlatirsaniz cok sevinirim tesekkurler

  Sorunuzu Yazın