• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI

  Babadan emekli maaşı alma koşulları çocukları tarafından alınması bakıma muhtaç kimselerin yetim kaldıklarında mağduriyet yaşamamaları için gerçekleşmekte olan devlet tarafından güvenceye alınmış bir haktır. Ancak bu hakkın iddia edilebilmesi için bazı şartların ve koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu koşullar hem maaşı alacak olan yetim kişinin, hem de vefat eden babanın sağlaması gereken koşullardır.


  Babadan Maaş Alabilmek İçin Gerekli Koşullar

  Ölen babanın maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı için bazı koşulların yerine getirilmesiyle verilir. Ölen babanın maaşını almak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Vefat eden babanın sosyal güvencesinin olması, ona bu sosyal güvenceyi sağlayan bir kurumda düzenli olarak çalışır durumda olmuş olması gerekmektedir.
  • Vefat eden babanın emekli maaşı üzerinde hak iddia edecek olan çocukların da devlet memuru olmaları gerekmektedir.
  • Herhangi bir şart gözetilmeksizin 18 yaşından küçük çocuklar yetim aylığı alabilmektedirler. Ancak babanın kız çocukları evlenmedikleri sürece yaşları fark etmeksizin babalarının maaşını talep edebilmektedirler. Kız çocuğun evlenmesi durumunda bu hak ortadan kalkacaktır. Ancak boşanan kız çocukları gerekli başvuruyu yaparak yeniden yetim aylığını almaya devam edebilir. Merhumun erkek çocukları için bu üst sınır yaşı, ortaöğrenime devam edilirken 20, yükseköğrenime devam edilirken ise 25’tir.

  Kişilerin babalarının vefat etmeleri durumunda maaşlarını talep edebilmeleri için gereken koşullar bunlardır. Bu koşulları karşılayan kimseler babalarının vefatının ardından gerekli belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak babalarının maaşlarını talep edebilirler.

  Ölen Ebeveynlerin Emekli Maaşlarının Talep Edilme Koşulları Nelerdir?

  Ölen anne babadan emekli maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı maaşı talep edecek kişinin ve merhumun durumuna göre değişmektedir. Ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır?” sorusuna cevap verebilmek için şu durumların sağlanması gerekmektedir:

  • Vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda güvencesi bulunmak durumundadır ve kişinin bu kurumlara bağlı şekilde çalışmış olması gerekmektedir.
  • Merhumun emekli aylığı öncelikli olarak eşine bağlanmaktadır. Eşinin vefat etmesinin ardından çocuklarına hisseleri uyarınca maaş aktarılmaktadır.
  • Merhumun çocuklarının yetim aylığı alabilmeleri için vefat eden kişinin emekli olmuş olması şart değildir. 900 günlük SSK priminin veya 1800 günlük Bağkur priminin yatırılmış olması, kişinin vefatının ardından çocuklarının yetim aylığı talebinde bulunmaları için yeterli olacaktır.

  Vefat Eden Babanın Maaşı Üzerine Dul Kızının Hak İddia Edebilme Durumları

  Vefat eden babanın dul durumunda bulunan kızının babasının maaşı üzerinde hak iddia ederek yetim aylığı alması mümkündür. Yukarıdaki şartların sağlanmış olması merhumun kızının an itibariyle evli bulunmaması başvuruda bulunabilmek için yeterlidir. Ölen babadan dul kızına maaş bütün şartlar sağlandığı takdirde kızı yeniden evlenene kadar ödenmeye devam eder. Kızı tekrar evlendiği takdirde bu maaş üzerindeki hakkını yitirmiş olur, ancak tekrar bir boşanma gerçekleşirse merhumun kızı yine yetim aylığı başvurusunda bulunabilir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. Bu sorunun cevabı bazı durumların gerçekleşmesine bağlıdır. Eğer yetim kalan tek çocuksa veya yetim aylığı üzerine başka çocukların da hakları yoksa babanın aldığı ücreti yarısı yetim aylığı olarak kızına ödenmeye devam eder. Burada önemli olan babanın aldığı ücret değildir. Ücret her ne kadar olursa olsun, gerekli şartlar sağlanıyorsa kızına bu ücretin %50’si ödenmeye devam eder.

  Ancak, babanın vefatının ardından merhumun eşi hala hayattaysa veya maaş üzerinde hak sahipliğinde bulunacak başka bir çocuk daha bulunuyorsa, bu oran %25’e düşer. Yani kişi babasının aldığı ücretin %25’ini kendisi almaya devam eder. Annenin vefat etmesinin ardından ya da hak sahibi olan diğer çocuğun hakkının ortadan kalkması durumunda bu oran yeniden %50 olarak belirlenecek ve merhumun kızına ücretinin yarısı ödenecektir.

  Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Yetim aylığının başvuru prosedürü vefat eden kişinin sosyal güvencesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Merhum Bağkur veya SSK üyesiyse bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması yeterli olacaktır. Ancak eğer merhum devlet memuruysa yetim aylığı için Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Kamu Görevlileri Emeklilik Dair Başkanlığı Ankara’nın Sıhhiye semtindeki Mithatpaşa Caddesi’nde bulunmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

  Başvuruda yetim aylığı talebinde bulunacak kişiden bazı belgeler istenmektedir. SGK emeklilik talep formunun ve başvuruda bulunacak kişinin kimlik fotokopisinin başvuru sırasında hazır bulundurulması gerekmektedir. Kişi aynı zamanda eğer boşanmışsa, eşinden ayrıldığına ve eşinde ayrı yaşadığına dair taahhütname veya gerekli belgeleri de başvuru belgelerinin arasında bulundurmak zorundadır.

  İki Ebeveynden Birden Yetim Maaşının Alınması

  Anayasanın 5510 sayılı kanununa göre yetim kimse için hem anneden hem babadan yetim maaşı almak mümkündür. Ancak bu durumlarda bağlanan yetim maaşının oranları düşebilmektedir ve bunun yanında bazı koşulların sağlanmaları gerekmektedir.

  Bu koşullardan biri merhum kişinin belirli bir süre boyunca sigorta primlerini ödemiş olması gerekliliğidir. Sigortalı merhumun 1800 gün sigorta priminin ödenmiş olması, çocuğunun her iki ebeveyninden de yetim aylığı alabilmesi için şarttır. SSK tarafından sigortalı olan kişiler için bu dün süre 900’dür. İki ebeveyninden de yetim aylığı talebinde bulunacak olan kız çocuğunun evi bulunmamalıdır. Kız çocuğunun aynı zamanda sigortalı bir işte çalışmıyor veya sigortalı bir şekilde çalışarak hak kazandığı bir emekli maaşının bulunmuyor olması gerekmektedir.

  Her İki Ebeveynden Alınacak Yetim Aylığının Miktarları

  Her iki ebeveyninden de yetim aylığı alma hakkı olan kız çocuğuna ödenecek olan yetim aylığı diğerlerine göre farklı şekilde hesaplanmaktadır. Koşulları sağlayan ve hem annesinden hem de babasından yetim aylığı alma hakkı olan kişilere ebeveynlerinden yüksek maaş alanının maaşının tamamı, düşük maaş alanın maaşının ise yarısı ödenmeye devam edilir.

  Merhum ebeveynlerden birinin Emekli Sandığı kapsamında bulunması, yani memur emeklisi olması durumundaysa yetim kız çocuğuna iki ebeveyninin de maaşının tamamı ödenmektedir.

  Yetimi aylığı başvurusunda bulunacak kişinin ebeveynlerinin vefatının tarihi de önem arz etmektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş olan bir ebeveyn bulunmaktaysa, o zaman kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşınsa yarısı ödenir. Ancak, şayet ebeveynlerden ikisinin de vefatı 1 Ekim 2008 tarihinden önce gerçekleşmişse ve sigortalı bulundukları kurumdaki statüleri farklı şekilde görüntülenmişse, o zaman yetim kız çocuğuna her iki ebeveynin maaşı da tam olarak ödenir.

  İki ebeveynin de SSK tarafından sigortalanmış olduğu durumlarda yetim kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşın yarısı ödenir. Ancak ebeveynlerin ikisinin de Bağ-kur tarafından sigortalarının bulunması haline kız çocuğuna yetim aylığı olarak tek maaş bağlanır.

  Yetim Aylığı Konusunda Detaylı Bilgi Edinme Ve Başvuruda Bulunma

  Hem annesi tarafından hem de babası tarafından yetim aylığı talebinde bulunacak ve Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunacak bu kişinin bu şartları sağlayıp sağlamadığından emin olması gerekmektedir. İki ebeveynini de kaybetmiş yetim kişilerin yetim aylığı hakkında daha detaylı ve net bilgilere ulaşabilmek için kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi’ne gitmeleri yeterli olacaktır. Kurumda gerekli bilgilerini vererek gerekli sorgulamaları yapabilirler, gerekli şartları yerine getiriyor olmaları takdirde istenen belgeleri tamamlayabilir ve eksiksiz bir şekilde yetim aylığı başvurularını gerçekleştirebilirler.  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Gonul ceylan dedi ki:

   Babam ve esim vefat etti. Babam bagkur emeklisi esim de ssk emeklisi ben de emekli sandigi emeklisiyim.
   Vefat eden babamdan da yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak yetim maaşı alamazsınız.

  2. lale güzelsu dedi ki:

   Merhaba, babam 2004 yılında vefat etti, annemden boşanmıştı, vefatından itibaren emekliliği ve herhangi bir geliri olmayan bekar kız kardeşime babamdan maaş bağlandı. Ben sgk emeklisiyim. Eşimden boşandım, babamdan maaş talep edebilir miyim? Edebilirsem, kızkardeşimin aldığı maaşta azalma olur mu? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi değil ise maaş alamazsınız.

   2. lale güzelsu dedi ki:

    babam emekli sandığı emeklisi, ben sgk
    kardeşimin aldığı maaş azalır mı?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Banbanızdan maaş talep edebilirsiniz. Size % 40 kardeşinize %40 maaş bağlanır. Sadece kardeşiniz müracaat ederse % 50 bağlanır. Beraber müracatınız daha avantajlı.

  3. emine kara dedi ki:

   merhaba, babam şubat/2019 yılında vefat etti. öğretmen emeklisiydi.
   ben de öğretmen emeklisiyim. sgk önce dul olduğum için kendime maaş bağladı. 3 ay sonra kestiği gibi şimdi yanlışlık olmuş diye verdiği paraları geri istiyor. bu durum da ne yapmalıyım. teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    siz ve babanız emekli sandığı emeklisi olduğunuz için maaş alma hakkınız bulunmuyor. SSK da bu durumla sıklıkla karşılaşıyoruz. Maaşınızdan taksitle faizsiz olarak kesilebilir.

  4. Merve dedi ki:

   Ben sgk emeklisiyim babam merhum bagkur emeklisi. Onun maasini alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamzsınız.

  5. Ramazan dedi ki:

   Eşimin adına yazıyorum eşimin babası 2007 de vefat etti bunun belli bir süresi varmi acaba maas sini alabilmesi zaman aşımına uğramış olabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz babasından maaş alabilmesi için evli olmaması ve sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir.

  6. Murat dedi ki:

   Babam. Vefat edeli. 2 sene olacak. 21 yaşındayım. Açık tan lise okuyorum. Çalışmıyorum. Babamın maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Lise öğrencileri ancak 20 yaşını dolduruncaya kadar babadan maaş alabilmektedir. Bu şartlarda maaş alamazsınız.

  7. fatih dedi ki:

   merhabalar annem için sormak istiyordum;
   dedem (ssklı)30.03.1988 tarihinde vefat etti.annem de ssklı olarak 01.10.1993 tarihinden itibaren emekli maaşı almaktadır annemin dedemin maaşını alması mumkun mudur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz ssk emeklisi olarak ssk lı babasından yetim maaşı alamaz.

  8. iyi günler ben eşimden maaş alıyorum vefat eden babamdan da maaş alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer şartları sağlıyorsanız babanızdan da yetim maaşı alabilirsiniz.

  9. Yunus dedi ki:

   Merhaba, Babam vefat etti şuan Bekar kız kardeşim emeklli maaşını almakta. Ben sigortalı bir sekilde çalışirken ayni zamanda açıkögretimden lise okuduğum icin babamin maaşının yarısını alma talebinde bulunabilir miyim yaşım 25 ten aşağı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Açık lise okuyorsanız yaşınızın 20 yi doldurmaması gerekiyor. 25 yaş üniversite için geçerli. Eğer 20 yaşını doldurmadı iseniz çalışarak yetim maaşı almaya devam edebilirsiniz.

  10. Duygu dedi ki:

   Babam kanser hastasi olduğu icin sskdan malulen emekli oldu ve temmuz 2015de vefat etti annem maaşını almaya devam etti annem de kanserden 25 martta vefat etti 3 kiz 1 erkek toplam 4 kardeşiz.kiz kardeslerim evli ben eşimden bosandim benim alacağım yetim aylığı ne kadar olur hic bir gelirim yok ve çalışmıyorum.annem 1500 civari maaş aliyordu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Anneniz tek başına % 75 oranda bir maaş alıyordu. Siz % 50 oranda bir maaş alabileceksiniz. Dolayısıyla 1000 tl gibi bir maaş bağlanır.

  11. mustafa günhan dedi ki:

   merhaba annem adına bir soru soracagım annem kendi bagkur emeklisi ve dul .rahmetli dedem sigorta emeklisiydi.annem dedemden dolayı ikinci bir maaş alabilirmi.Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur emeklisi olarak ssk emeklisi babasından maaş alamamaktadır.

  12. Bülent dedi ki:

   Annem Ssk emeklisi ve dul. Ölen Bağ-Kur emeklisi babasının maasını alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak bağkur emeklisi babasından maaş alamaz.

  13. Yeter ATMACA dedi ki:

   Evlenmemiş bekar bir kızım. yaşım 45. Babam 1 mayıs 2019 tarihinde vefat etti. annem daha önce vefat etmişti. babam bağ-kur emekisi idi. ancak evlenmiş ve eşi vefat eden bir ablam var. kız kardeşim kocasının emekli maaşını alıyor. ben babamın emekli maaşı almak için ne yapmam gerekir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kimlik fotokopiniz 2 det resim babanızın ölüm belgesi ile bulunduğunuz ilin sgk müdürlüğüne başvurmanız yeterli. Gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır.

  14. Keziban ZAİM dedi ki:

   Ben şuan devlet memuruyum emekli sandığına tabi olarak çalışıyorum.Bekar bir bayanım.Babam 29.06.2015 de vefat etti akabinde anneme maaş bağlattım. Annem ise 21.08.2018 de vefat etti. Babam öldüğünde ist.Unkapanı ssk ya sorduğumda çalıştığım için bana maaş bağlanmayacağı söylendi. Emekli olduğumda da babamdan maaş alamayacağı söylendi. Fakat çevrendeki bazı kişiler buna inanmıyor aldığımı düşünüyorlar. Zira 2 hatta 3 maaş bila alan olduğunu duydum. Mesela bir akrabam babası Polis emeklisi emekli Sandığı, eşi ssk emeklisi, kendisi ssk emeklisi ve 3 maaş alıyormuş.Size bu yazıyı yazmadan gün önce yine babamdan maaş alıp almadığı sordu bir arkadaşım onun da yengesi eşinden ve babasından alıyormuş kendisi de emekli sandığından emekl olmuş eşi bağkur babası ssk emeklisiymiş.Bu nasıl oluyor anlıyamıyorum.sonuçta devlet memuruyum emekli maaşımızda emekli olunca düşük oluyor.Çalışırken biraz daha fazla alıyoruz. Yine çevremde bazı kişiler eşlerinden boşanıyor aynı evde yaşayıp baba veya anne veya her ikiside maaş olanı duyuyorum. Bu kişi kendisi emekl değil böyle kişilerde var nasıl denetlenir acaba. Biliyorum bu durum kanun ve yönetmeliklerle belirleniyor.Bu da Son çıkan kanuna göre sanırım.Bu bir haksızlık ve hak kaybı diye düşünüyorum.ssk ya dilekçe yazdım eylül 2018 de cevap gelmedi. Mailime aydınlatıcı bilgi istiyorum. Kanun yada yönetmelikte bir boşluk olduğunu düşünüyorum bu yüzden değişiklikte gözüne alınması için gerekli yerlere bildirilmesini talep ediyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kurumlar arası maaş bağlanma işlemlerinde yönetmelik mevcut. Siz emekli sandığı çalışanı veya emeklisi olduğunuzda yetim maaşı alamayacaksınız. Ancak siz ssk veya bağkur çalışanı veya emeklisi olsaydınız ve babanız emekli sandığı emeklisi olsaydı yetim maaşı alabilecektiniz. Yönetmelikteki farklılıktan kaynaklanan bir durum bu.

  15. Nuran dedi ki:

   Ben 3. Kere nikahlı eşimden boşandım babamın ölen maaşını alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet hakkınız tekrar doğar. Başvuru yapabilirsiniz.

  16. Suna GÜRBÜZ dedi ki:

   Merhaba lar
   Ben emekli sandığı emeklisiyim.Eşimi 2018 yılında kaybettim
   Babam 1990 yılında ssk emeklisi iken vefaat etti . Şu an maaşını alan hiç kimse yok ben babamın maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamzsınız

   2. ÜLKER ÜNSAL dedi ki:

    BEN EMEKLI SANDIGINDAN EMEKLI DUL
    BIR BAYANIM 2002 YILINDA VEFAT EDEN BABAMIN BAGKUR MAASINI ALABILIR MIYIM?

   3. Elif dedi ki:

    babanin ölmesi üzerinden cok 10 yil geçse bile tekrar başvuruda bulunulabilir mi ve bu maaşın hepsimi veriliyor

  17. NACİYE dedi ki:

   Sayın Danışma Brimi Eşim ssk emeklisi ve sağ, babam emekli sandığı emeklisi vefat etti ben kızı olarak babamdan yetim aylığı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli olduğunuz müddetçe babanızdan maaş alamazsınız.

   2. ELİF MÜÇEK dedi ki:

    Ben 2016 da ssk dan emekli oldum babam 2018 de vefat etti kendisi 2008 öncesi ssk emeklisi babamın maaşını alabilir miyim Yargıtayın yeni onayladığı karar ile bu mümkün mü

  18. SALİHA dedi ki:

   Efendim ben emekli değilim, eşim ssk emeklisi ve sağ, babam emekli sandığı emeklisi ve öldü ben babamdan yetim aylığı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli olduğunuz için babanızdan emekli maaşı alamazsınız.

  19. Uğur Kayral dedi ki:

   Emekli sandığından emekli bekar bayanım. Yine emekli sandığından emekli ölmüş babamın maaşından hak talep etmek istiyorum. Ayrıca babamın emekli maaşından faydalanan sosyal güvencesi olmayan annem var.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı ameklisi olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alma hakkınız bulunmuyor.

  20. Emine dedi ki:

   Merhaba, Babam vefat etti, ben emekli sandığından emekliyim babam skk dan emekli ben bu durumda yetim aylığı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

   2. ibrHim dedi ki:

    babam emekli sandığı emeklisi, yeni vefat etti. annem ssk emeklisi. annem babamın emekli maaşını alabilirmi. 2 erkek çocukları var

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Hem anneniz hem de çocuklar babadan maaş alma hakkına sahiptir. Çocuklardan evli olmayan kızlar ve 18 yaşı altı veya 18 yaşından büyük öğrenim gören erkekler alabilmektedir.

  21. filiz dedi ki:

   sayın yetkili, ben bir devlet memuru çalışanım, eşimden boşandım. dul ve çalışan bir bayan olarak vefat eden babamın maaşından bana bağlanır mı.babam ssk emeklisi idi 2003 yılında vefat etmişti.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışan dul ve yetim olarak babanızdan maaş alamazsınız.

  22. Özgür dedi ki:

   Yorumunuz denetim bekliyor. Bu bir önizlemedir, yorumunuz onaylandıktan sonra görünür olacaktır. Ne anlama geliyor ve kim onaylayacak?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz yanıtlanmıştır. Danışman ekibimiz cevapladığında size mail olarak bildirim yapılmakta. Yoğun bir soru ttrafiği olduğundan gecikme yaşanabiliyor. Yaşanan bu gecikme için üzgünüz…

  23. Semra akoğul dedi ki:

   Eşimden dul ayliğı aliyorum ssk lı babamda ssk lı imiş babamdanda maş alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her ikisi de ssk lı olduğundan tercih ettiğiniz yüksek olan maaşı alabilirsiniz. İkisini birden alamazsınız.

  24. Tuti dedi ki:

   Merhabalar teyzem emekii sandigi emeklisi eside ust derece emekli sandigi emeklisiydi öldü teyzem kendi ve esinin maasi olmak uzere iki maas aliyor
   bu arada 2 yilonce ölen annesinin kocasindan yani (babasindan) kalan ssk emeklilik maasini alabilirmi alabiliniyorsa izlenecek yol icin nereye muraccat etmesi ve hangi belgeleri vermesi lazim emekli maasinin yuzde kaci baglanir
   ayrica geçmişte sorulan sorulara cvp vermis oldugunuz bilgilere karsilik neden ssk emeklisi kisi bagkur dan emekli olan ölen anne veya babanin maasini alamıyor nedeni nedir ssk ve bagkur emeklileri denk miki emekli sandigi gibi ayrı isleme tabi degilmi kolay gelsin iyi calismalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Teyzeniz emekli sandığı emeklisi olduğunda SSK emeklisi babasından yetim maaşı alamaz. Kanun koyucular böyle emretmiş. Aslında son kanunlarla tüm sigortaları birleştirmeye çalışsa da başarılı olamadı hala farklı statüler devam ediyor.

  25. Nuray dedi ki:

   Merhaba ben SSK emeklisiyim ve bekarım.babam 1993yilinda vefat etti SSK emeklisiydi anneme babamdan maaş bağlandı alıyor.size sorum annem vefat etse.bana babamdan maaş bağlanır mı her ikisini alabiliyor muyum bunu öğrenmek istiyorum tskkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan yetim aylığı alamazsınız.

  26. Koray Öztürk dedi ki:

   Merhabalar.Erkek kardeşim %100 engelli ve yaşamını idame ettirebilmesi için bakıma muhtaç.Babam ve annem hayattalar.Allah göstermesin vefat lari halinde,Erkek kardeşime babamın emekli maaşı bağlanabilir mi ve oranı nedir. Teşekur ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Allah hayırlı ömür versin babanızın vefatında kardeşiniz maaşının yarısını alabilir.

  27. Beyzanur dedi ki:

   Merhaba, benim annem ve babam vefat etti SGK’dan yetim aylığı başvurusunda bulundum fakat prim günleri yetersiz olduğu için maaş bağlanmıyor babamın asker borçlanması bile yetersiz kaldı ne yapmam gerekir tavsiyeniz nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması yetersiz kaldı ise geriye donuk başka bir borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  28. amine dedi ki:

   merhaba;
   1999 yılı girişli sgk li çalışan dul bayanım , babam sgk dan emekli vefat etti bende maaşından faydalanabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı olarak çalışırken yetim maaşı alamazsınız.

  29. Pervim dedi ki:

   Merhaba. Ben 45 yaşındayım,evli değilim ve çalışmıyorum. Babam sigortadan emekli. Annem bagkurdan emekli vefat ettiler. İkisinin maaşına başvuru yapsam alabilirmiyim? Tşk ediyorum. Kolay gelsin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet ikisinin maaşının da yarısını alabilirsiniz.

  30. ahmet karaca dedi ki:

   sayın yetkili annem babamın ölümünden sonra dul ve yetim aylığı alıyor ablamın kocası ölunce ablm annemin aldığı maaşın yüzde 25 i kadarını almaya başladı ben bu duruma itiraz edersem ablamın aldığı maaş kesilirmi ben 50 yaşındayım ve çalışıyorum.iyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ablanızın da yetim aylığı alma hakkı var. Olasaydı zaten kanunen bağlanmazdı. Şikayetinizin bir hükmü yok.

  31. Zeynep dedi ki:

   Neden sorularımıza cevap vermiyorsunuz? Yoksa asıl robot siz misiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep Hanım,

    Sorunuz cevaplanmıştır. Hergün 100 ün üzerinde soru geliyor. Sırayla cevaplamaya çalışıyoruz. Gecikme için üzgünüz.

   2. Nezaket dedi ki:

    Iyi gunler ben ssk emeklisi dul kadınım.
    Babam devlet memurlugundan emekli .
    Babam vefat etti aylıgını alabilirmiyim ve alabiliyosam ne kadarını ?
    Ve başvuru icin ne yapmam lazim nereye basvurmam lazim ?

  32. Nurhayat dedi ki:

   Merhaba ben babamdan emekli maaşı alan biriyim işe başlamam gerek paramın hepisi kesiliyormuş. Benım aldıgım paranın anneme aktarımı olur mu ? Ve ceyiz parası Almak istiyorum sigortam varken ve çalısırken alabilir miyim çeyiz parasını ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenize maaşınızın tamamı geçmez ama yarısı eklenir. Çalışmaya başlayıp yetim maaşınız kesilirse çeyiz parası alamazsınız. Çeyiz parası alabilmek için evlenmeden önce aktif olarak yetim maaşı almanız gerekiyor.

   2. Gözde dedi ki:

    Peki yarısı eklenir diyorsunuz diğer yarısı ne oluyor devlete mi kalıyor

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli maaşı hak sahiplerine ödeme oranları var. Buna göre tek yetim olarak babanızın veya annenizin emekliliği nedeni ile kalan maaşın % 50 sini alabiliyorsunuz. Anne ile birlikte alırken Anne % 60 tek kız % 30 maaş alıyor. Oranlama bu şekilde. Kalan kısım ödenmiyor.

  33. Figen dedi ki:

   Ben SSK emeklisi dul bir bayanım. Emekli maaşım var. Bağkur emeklisi olup vefat etmiş babamdan yetim maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız

  34. Nedret Akbaş dedi ki:

   Emekli sandığı emeklisiyim. Bekar bir kızım var. Ssk dan emekli olsa da, ölümüm halinde benim maaşımı alabilir mi? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi kızınız emekli sandığı emeklisi olduğunuzdan sizden da maaş alabilir.

   2. Gülben dedi ki:

    Merhaba
    Ben 1993 girisli devlet memuru eyt liyim. Emekliligime 14 ay var. Babam 1995 yılında vefat etti. O da devlet memuruydu. İstifa etsem, bekarim, babamdan maas alabilirmiyim. Ayrıca sağlık hizmeti alabilir miyim. Teşekkürler. .

  35. serpil dedi ki:

   engelli oğlum var yüzde 60 üzeri engel oranı var. biz anne baba emekli sandığı emeklisi olacağız. ikimizdende maaş kalırmı. onu isteğe bağlı sigorta ödeyerek emekli etsek bizden alacağı hakları kaybolur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Oğlunuz her iki maaştanda % 50 oranında faydalanır. ayrıca sağlık hizmetlerini de almaya devam eder. İsteğe bağlı emekli olsa da sizden maaş alabilir.

  36. Yağız Gazi Avşar dedi ki:

   Merhaba . bir arkadaşımın annesi vefat etti . kendi Almanya da yaşıyo . ama eşinden ayrılmış bir durumda ve ms hastası olduğu için çalışamıyor . devletin verdiği imkanlar doğrultusunda geçimini sağlıyor . 2 çocuğu kendisinde eşinden nafakası var . annesinin maaşını talep edebilir mi ? hangi evraklar gerekmektedir .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    almanyada aldığı sosyal yardımlar nedeni ile anne veya babasının Türkiye emekli maaşından yararlanamaz.

  37. salih dedi ki:

   merhaba ,benim yüzde seksen şizofren raporlu 40 yaşında erkek kardeşim var.fakat raporunda ağır engelli deil.sgk emekli vefat eden babamın maaşını almak icin sgk müracaat ettim kurumun istediği rapor tek doktordan yüzde seksen çıktı kuruma verdik .olumlu sonuçlanırmı,olumlu sonuçlanırsa vefatından bu güne kadar biriken maaşını alabilirmi .teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engel oranı % 80 çıktı ise babadan maaş alabilir. Ancak bu ödenek rapor sonrası için ödenmeye başlar öncesi için ödenmez.

  38. Lale dedi ki:

   Merhaba, babam 42 sene önce ölmüş.Kendisi esnafmış ve annemle de resmi evli değilmiş. Vefat ettiğinde kardeşleri işyerini nasıl olduysa devralmış ve hala çalıştırıyorlar aynı dükkanı.Ailevi sebeplerden babamın ailesinden çok uzak büyüdüm ve hiç destek görmedim.Hiç e görüşmedim.Yeni yeni aklıma geliyor.Acaba babamın bağ-kuru var mıydı? Yıl 1977.Yetim maaşı bağlanabilir miydi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kimlik bilgileri ile en yakın sgm den sorgulatabilisiniz. ancak çok seki bir tarih arşive bakmak gerekebilir.

  39. Ceren Mutlu dedi ki:

   Merhaba annem vefat eden babasının maaşını alıyor dul oldugu için.
   Ben 21 yaşındayım. Çalışıyorum. Sigortalıyım. Arabam var. Annem bir işe girdi 1 ay çalışıp ayrıldı. Şimdi yine 600 tl maaş alıyor. Ben annemle yaşadıgım için annemin maaşını ben çalıştıgım için ve arabam bile oldugu için keserler mi
   Maaşını.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    annennizin maaşı sisizn çalışmanız veya gelirinize bağlı kesilmez. Anneniizn kanuni alma hakkı mevcut.

  40. gülayyy dedi ki:

   emekli sandiğina bağlı bir çalışanım .vefat eden babam da emekli sandiğina baglıydı.bu arada annem de vefat etti.ben babamın maaşını alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

   2. Canan dedi ki:

    Emekli sandığı çalışanıyım yani devlet memuru babam ssk lı idi vefat etti. Bende eşimden boşandım.Ölen babamın maaşını alabilirmiyim

  41. KENAN81 dedi ki:

   Merhaba BABAM 2014 yılında vefat etdi BAĞKUR ‘ dan emekliydi ben %46 engelliyim SGK ‘lı çalışıyorum babamdan emekli aylığı alabilir miyim ? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bababdan emekli maaşı alabilmek için en az % 60 engelli olunması gerekmektedir.

  42. Semra dedi ki:

   Babam emekli sandığı ndan emekliydi 2017 yılında vefat etti annem babamın maaşını alıyor.Annem ssk emeklisi 2011 yılında ölmüş babasının maaşını alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizn babası emekli sandığı emeklisi değil ise alamaz.

  43. Hanife Tülümen dedi ki:

   2016 yılında bağkurdan emekli oldum. Ölen babamın bağkur maaşından alabilirmiyim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  44. hatice gök dedi ki:

   ben dul bayanım. babam sağ. emekli. babamın emekli maaşımdan maaş alabilirmiyim. 2 ilkokula giden oğlum var. hiç gelirim yok. sigortam yok. malım mülküm yok. saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız yaşıyorken kendisinden size maaş bağlanmaz. Farklı Sosyal yardımlar mevcut. Kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuruda bulunabilirsiniz.

   2. Fatma dedi ki:

    Merhum babamın maaşını alıyorum (ssk) şimdi işe baslayacagım sskli olarak.Eşimde vefat etti seneler once oda ssklı.calısmaya başlayınca babamın maaşına devam edebilir miyim ya da kocamınkini alabiliyor muyum

  45. Nefise dedi ki:

   Merhaba ben 2013 yılında emekli sandığından emekli oldum. Rahmetli babam 2015 yılında vefat etti. Eşim den ayrıldım, babamın maaşı nı alabilirmiyim. Teşekkürler

   1. Nefise dedi ki:

    Babam SSK emeklisi

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan yetim aylığı alamazsınız.

  46. Sami alkaya dedi ki:

   Merhaba anneme babasindan yetim bagkur ayligi baglandi 1010 tl normalde 100de 50 si baglanmiyormuydu acaba yanlislikmi var.ayrica annem babamdan emekli sandigi ayligi aliyor dul auligi…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinin maaşının %75 Babasından ise %50 maaş alır.

  47. Gulhan dedi ki:

   Merhaba ben yurtdışında yaşıyorum tc vatandaşıyım eşimden ayrıldım Türkiye de babam vefat etti 10 yıl önce burdan çok az sosyal yardım alıyorum babamın maaşını alAbilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışında sosyal yardım alanlara babadan maaş verilmemektedir.

  48. Gülay dedi ki:

   merhaba,

   Ben 41 ablam 51 yaşındadır, her ikimizde bekârız sağlık nedenlerinden dolayı çalışmıyoruz. Babam 1999 da vefat etti, 10 şubat 2019 tarihinde Annen vefat etti. Annem ve Babam memur emeklisi idiler. Anne ve babamın maaşlarının tamamını yetim aylığı olarak alabilir miyiz? Veya maaş dağılımı nasıl olabilir?
   Eğer maaş dağılımında hata olursa nasıl bir yol izlemeliyiz?
   Teşekkürler….

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İki yetim hak sahiplari olarak hem annenizin hem de babanızın maaşının %40 ar şekilde maaşınız bağlanır yani annenizden %40 babanızdan %40 maaş alabileceksiniz. Yani ikiniz de hem annenizden hem babanızın maaşından % 40 ını alabileceksiniz.

   2. Zeynep Kibaroğlu dedi ki:

    Merhaba,
    Erkek kardeşim şizofreni hastası ve emekli sandığından kendisinin maaşı var.Ssk emeklisi babamın maaşını da ayrıca alabilir mi?
    Teşekkürler.

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyete girip %60 ın üstünde bir oran çıkarsa babanızdan da maaş alabilir.

  49. Zehra dedi ki:

   Merhaba.. Dedem bağkur emeklisiydi. Vefat ettikten sonra maaşını babannem alıyordu. O da yakın zamanda vefat etti. 56 yaşında bir amcam var. Hiçbir sosyal güvencesi yok. Maaştan faydalanabilir mi ya da faydalanması için engel oranının yüzde kaç olması gerekli?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    amcanızın maaştan yararlanabilmesi için en az % 60 engelli olması gerekmektedir.

  50. nurgül dedi ki:

   Ben sgk emeklisiyim. 15 yıl oldu boşanalı. Babam bağkur emeklisi onun maaşını alabilir miyim. Annem de vefat etti. eğer alabiliyorsam ne kadar alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

   2. Macit Y dedi ki:

    Merhaba.Annem Babamdan kalan maaşını Emekli sandigindan,dedemden kalan maaşı bagkurdan alıyor.
    15 Nisan da sgk dan tebligat aldık.tebligatda sgk ya gelir beyannamesi vermemiz yazıyordu.sgk kutahyaya bu beyannameyi doldurup vermeye gitdigimzde 2 maaşın toplamı ve annemin üzerine ait olan arabanın asgari ücretini brütünün üzerine çıkmamasi gerektiği bilgisi verildi.aksi taktirde annemin dedemden aldığı bagkur maaşını kesilecegini bildirdiler.sizce bu yasal ve mümkün olan birşeymi? Bu duruma itiraz hakkımız varmı?

  51. Şenay Astarlıoğlu dedi ki:

   Merhaba emekli sandığı emeklisi dul kadın ssk emeklisi babasının maaaşını alamıyor?ama ssk emeklisi emekli sandığı emeklisi babasının maaşını alabiliyor? Doğrumu anladım?peki haksızlık değil mi? Neden böyle olduğunu açıklarsanız çok sevinirim? Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur ve SSK birleşerek SGK oldu. Aynı kurumdan çift maaş alınamıyor. Emekli sandığı ise hala farklı statülere sahip. Ama bu sebep mi derseniz bizce de değil. Bize göre tüm kurumlar birleşmeli ve aynı haklara sahip olunmalıdır.

  52. Banu dedi ki:

   Merhaba,
   Babam bagkur emeklisiydi 2010 yılında vefat etti.Ben calistigimdan sadece annem babamdan maas aliyodu(1300 tl civari)ben issiz kaldigim icin basvuruda bulunursam annemin maasi ne kadar benim maasim ne kadar olur.

   Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz tek başına % 75 oranında maaş almakta. Siz başvurduğunuzda anneniz % 60 siz % 30 alabileceksiniz. Yani anneniz 1040 siz ise 520 TL maaş alabileceksiniz.

  53. Mehmet dedi ki:

   Merhaba babam 1992 yılında vefat etti emekli aylığı anneme bağlandı oda 2007 de vefat etti şuan kimsem yok abim,kardeşim amca,dayı,teyze vs hiçbiri yok ben 54 yaşındayım hiç bir gelirim yok emekli maaşı bana bağlanabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef erkeklerin en az % 60 engelli raporu yok ise babadan veya anneden maaş alabilme hakkı yok.

  54. Ayşe& dedi ki:

   Merhaba ben devlet memuru olarak çalışmaktayım.eşim vefat etti bağkurdan dul aylığı bağlandı.vefat een babamdan maaş alabilirmiyim.babam emekli sandığından emeklidir.teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Devlet memuru çalışan olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  55. saliha dedi ki:

   Eşim ssk emeklisi, babam emekli sandığı emeklisi ve vefat etti, ben babamdan yetim aylığı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hem eşinizden hem de babanızdan maaş alma hakkınız var.

  56. Ebru küçüköz dedi ki:

   Ben 1975 doğumluyum babam yaklaşık 22 sene önce öldü.annem sağ fakat babamdan resmen ayrılmıştı babam sağ iken.şu an kardeşlerimin içinde tek ben bekarım.şu an çalışıyorum fakat işten çıkıcam.benim sgk primi doldu yılım da doldu.ancak emekliliğin gereklerinden biri olan yaş dolmadı.yani eyt liyim.daha 8 senem var.işten çıktığım taktirde babamın maaşını alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    evet emekli maaşınız bağlanıncaya kadar yetim maaşı alabilirsiniz.

  57. Elif dedi ki:

   Dini nikahli yaşıyorum ve 7 yıldır resmi nikahim olmadı bekar görünüyorum halada kimlikte babam SGK dan emekli vefat etmiş olsa babam bende maaşını alabilirmiyim babamin devletin sartlari nelerdir hiç resmi nikahim olmadı ama 2 de çocuğum var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Resmi nikahınız olmadığı için yararlanabilirsiniz. ancak eşinizle birlikte kaldığınızdan tespiti halinde gecikme faiziyle birlikte tahsil edilir. Yasalara aykırı bir durum oluşur.

  58. İnci Erkmen dedi ki:

   Babam 1988 senesinde SSK dan emekli iken vefat etti Bugüne kadar emekli maaşından annem faydalanıyordu o da vefat etti Ben dulum ve özel banka sandığından emekliyim Babamdam emekli maaşı alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Özel Banka sandığından emekli maaşı alırken ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız

  59. Yaşar dedi ki:

   Annem babamdan kalan bağkur maaşını alıyor
   1130 tl .dul olan ablam başvuru yapmış oda maaş almak istiyor.annem ne kadar ablam ne kadar maaş alır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz maaşın %75 ine tekabul eden kısmını almaktadır. Ablanız başvurduğunda anneniz %60 ablanız %30 maaş alabilecek yani bu durumda Annenizin maaşı 904,00 TL olurken ablanız 452 TL olarak maaş alabilecek.

  60. emre dedi ki:

   Ben 2003 te olen esimden dolayi bagkurdan dul ayligi aliyorum,2019 ocakta sgk emeklisi babam vefat etti .maasi icin basvurumuz kabul edildi gorunuyor yalniz ben fahri olarak bilinen kuran kursu ogreticiligine ise baslarsam maas kesilir mi ( fahri calisanlarin yatan sigorta primi cok az deniyor)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı işe başladığınız anda babanızdan bağlanan veya bağlanacak maaş kesilir.

   2. Selma dedi ki:

    Emekli sandığına bağlı memur olarak çalışmaktayım. 2 çocuk sahibi bekarım. Emeklilik olduğumda babamın maaşını alabilir miyim. Babam 2 yıl önce vefat etti

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    EMekli sandığı emeklisi veya çalışanı olarak babanızdan maaş alamazsınız.

   4. Volkan dedi ki:

    Merhaba annem olen esinden ssk maasi aliyor peki olen sskli babasindan maas baglanir mi yada dul ayligi alabilir mi ayriyetten.

  61. hasan dedi ki:

   annem babamdan 1140 tl bağkur maaşı alıyor.dul olan ablam şu an müraacat etmiş emeklilik talep etmiş annem ne kadar ablam ne kadar maaş alır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz tek başına maaşın %75 ini almakta. Ablanızın başvurusu sonrası %60 anneniz %30 ablanız alacak. Yani bu durumda Anneniz 912,00 tl ablanız 456 tl maaş alabilecek.

  62. SALİH dedi ki:

   Babam ssk emeklisi olarak 2003 yılında vefat etti , dul annem ve bekar kızkardeşime dul ve yetim aylığı bağlandı annem 13 kasım 2018 tarihinde vefat etti bekar olan kızkardeşim çalışmıyor ve aylığı almaya devam ediyor aylık artışı olurmu yeni yasalara göre bir şey yapmamız gerekiyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kardeşiniz annenizle birlikte maaş alırken % 30 a tekabül eden kısmını alıyordu. Mevcut durumda %50 oranda maaş alack. Başvuru yapmanıza gerek yok sistem otomatikman artırır. 2 aylık maaşından sonra artış olmaz ise dilekçe ile ikametgahınızın bağlı bulunduğunuz SGM emeklilik servisine müracaat ediniz.

  63. Gül dedi ki:

   Merhaba Eşimden dolayı emekli sandığından maaş almaktayım.Bende emekli sandığından emekli bayanım emekli maaşım var.Babam Özel bankadan emekli idi.Babamdan da bana maaş bağlanabilir mi? Cevabınıza şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan maaş alamazsınız.

  64. perihan dedi ki:

   merhaba ben bayan öğretmenim eşimden boşandım 15 yıl önce ölen bağkur emeklisisi babamım maaşını alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışan yetimlerin babadan maaş alması mümkün değildir.

   2. belgin akça dedi ki:

    benim kayınvalidem.ssk dan emekli.babası 2008 den önce vefat etti.babasından maaş bağlanır mı.?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer babası emekli sandığı emeklisi ise bağlanır. Ssk veya Bağkur emeklisi ise bağlanmaz.

  65. ali kısaç dedi ki:

   merhaba hayırlı günler babam vefat etmeden önce annem ile kağıt üstünde ayrıydı ama sadece kağıt üstünde… babam vefat edince emekli maaşı kız kardeşim ile erkek kardeşime bağlandı erkek 25 yaş okuyana kadar kız evlenene kadar sanırım. tek sorunum kız ve erkek çocuklarından maaşı anneme aktarma şansımız varmı 20 yıllık evlilikleri vardı anne bi hak idda edebilirmi. bunuda ne için diyorum kız kardeşim staj görecek maaşı kesilecekmiş maaşı kesilirse maddi yönden baya sıkışacağız o yüzden staj göremeyecek iki arada bi derede kaldık inşallah bi çıkar yolu bulabiliriz..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kız kardeşiniz öğrenin nedeni ile staj gördüğünde maaşı kesilmez. Bunun için staj göreceği işyeri staj kodu ile işe girişini yapmalı. Annenize gelince maaş alması mümkün değil. Babanız vefat ettiğinde evli değil ise maaş alamaz.

   2. zeynep dedi ki:

    Merhaba, abim vefat etti ssk dan emekliydi ilk eşinden yüzde elli zihinsel engelli oğlu var devletten engelli maaşı alıyor. 2. eşinden de 1 kızı var yüzde elli zihinsel engeli olan oğlu babasının emekli maşından hak alabilir mi? teşekürler.

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    %60 engelli bir çocuk babasından ömür boyu yetim maaşı alma hakkı vardır.

  66. Gülsen dedi ki:

   Merhaba çalışan memur bekar bayanım.Babam emekli sandığı emeklisiydi vefat etti.Annem daha önce vefat etmişti.Evli bir kızkardeşim var.Ben babamın maaşını alabilirmiyim ?

  67. Esin Şeker dedi ki:

   Babam emekli sandigindan emekli olmustu vefat etti bende devlet kurumunda memur olarak calisan bekar kiziyim yetim maasindan faydalanabiliyormuyum

  68. Seda mumyakmaz dedi ki:

   Babam vefat etti 18 mayis 2019 da ben esim den ayrildim annemde 2002 de vefat etti birtek ablam var evli babamin maasinin ne kadarini alabilirim babam sskdan emekli

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek yetim hak sahibi olarak maaşın % 50 sini alabileceksiniz.

  69. Sebnem dedi ki:

   Merhaba, babam 2001 yılında vefat etti. Emekli sandıgından yetim maaşı alıyorum. bankada işe girdim. Maaşım kesilir mi?

  70. seyran dedi ki:

   Merhaba;
   Ben sgk lı çalışanım.Babam emekli sandığından emekli ve 2008 yılı öncesi vefat etti.2015 yılında eşimden boşandım ve 2017 yılında başka biriyle tekrar evlendim.fakat arada geçen zamanda dul ve yetim aylığı talebinde bulunmadım.2.eşimden de yeni ayrıldım ve şimdi emekli sandığına aylık bağlanması için müracatta bulunacağım fakat ilk eşimden ayrı olduğum sürelerdeki hakedişlerimi de talep edebilirmiyim?

  71. HATİCE dedi ki:

   Merhaba babam 2011 yılında vefat etti. Bağkur emeklisiydi.
   Ben şuanda çalışmıyorum, vefat eden eşimden bana kalan emekli maaşı var. Aynı zamanda babamın maaşını alabilir miyim?

  72. şenay dedi ki:

   merhaba
   ben devletten işçi emeklisiyim kocam vefat etti ondanda kızımla birlikte maaş almaktayım. yakın zamanda babam vefat etti diğer iki kardeşim ve annem babamın maaşını almaktalar bende alabilirmiyim

  73. nur kurt dedi ki:

   emeklilikde yaşa takıldım babam vefat etti dul bir bayanım yaşım dolana kadar babamın emekli maaşını alabilir miyim

  74. Ayşe dedi ki:

   Merhaba ssk emeklisi vefat eden babamdan maaş alıyorum.işyeri açmak istiyorum maaşım kesilir mi

  75. Dudu çakır . dedi ki:

   Merhaba.
   4.c emekli sandığı emeklisiyim, babam ssklı onun maaşını alabilirmiyim aynı zamanda dulum.

  76. Gül dedi ki:

   Merhaba Eşim emekli sandığında çalışırken vefat etti eşimden emekli aylığı almaktayım.Bende emekli sandığından emekli bayanım emekli maaşım var.Babam Özel bankadan emekli idi.1986 senesinde vefat etti. Babamdan da bana maaş bağlanabilir mi?bağlanırsa geçmişe dönük maaş ödemesi alabilirmiyim? Maaş Bağlanabilirse ne belgeler benden istenir? Cevabınıza şimdiden teşekkür ederim.

  77. hayati dedi ki:

   merhaba
   annanem şuanda rahmetli eşinin maaşını alıyor.eşi ssk dan emekli.eşi dışardan ödeme yaparak emekli olmuştu.annesi de 1 ay önce vefat etti babasının maaşını alma hahkkı varmıdır.babası belediyeden emekli, memur statüsündeydi

  78. şenay dedi ki:

   merhaba
   ben işci emeklisiyim eşim vefat etti ondanda cocuğum ve ben maaş almaktayım yakın zamanda babam vefat etti annem ve iki kardeşim babamın maaşını almaya başladılar bende babamdan maaş alabilirmiyim

  79. şenay dedi ki:

   merhaba
   ben emekli sandığı emeklisiyim eşim vefat etti ondanda cocuğum ve ben maaş almaktayım yakın zamanda babam vefat etti annem ve iki kardeşim babamın maaşını almaya başladılar bende babamdan maaş alabilirmiyim

  80. DİLEK AKKÖY dedi ki:

   ERKEK KARDEŞİM % 63 ŞİZOFRENİ HASTASI SAĞLIK KURULU RAPORU MEVCUT VE HİÇBİR İŞTE ÇALIŞAMIYOR.İŞE GİRSEDE BİR İKİ AYDA ÇIKARTILIYOR.HİÇBİR YERDEN GELİRİ YOK.ANNE BABA VEFAT ETTİ.BABA EMEKLİ SANDIĞINA BAĞLI..KARDEŞİM BABAMDAN MAAŞ ALABİLİRMİ …ALMASI HALİNDE BABAMIN MAAŞINDAN NE KADAR HAK SAHİBİ OLUR

  81. Rena dedi ki:

   2020 yılında SSKdan emekli olacak bir bayanım,ölen babamın BAĞKUR maaşını alabilir miyim?Alırsam ne kadarını alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi veya çalışanı olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız

   2. Hazal dedi ki:

    Slm ben hem engelliyim hemde ssk dan emekliyim babam ve annem vefat edeli bayağı oldı şimdide eşimden ayrılıyorum babamın emekli maaşını alabilirmiyim şimdşden çok teşekkür ederim.

   3. Asım yediel dedi ki:

    Asım yediel Merhaba ben ablam adına yazıyorum ablamın kocası bagkurlu 2013 yılında vefat etti bana maaş bağlandı 2014 yılında babam SSK emeklisi vefat etti onun maaşından yararlanmak istiyorum benden başka yararlanacak kimsesi yok bu konuda bilgi verirseniz tşk ederim

  82. Fatma dedi ki:

   Merhabalar kendim 2010 yilinda emekli sandigindan emekli oldum.babam da emekli sandigindan emekli 2011 yilinda vefat etti.su ana kadar annem babamin emekli sandigindan dul maasini aliyordu annem 2018 yilinda vefat etti bende annem olmeden iki ay once bosandim.babamin yetim ayligini alabilirmiyim .babamde bende emekli sandigi emeklisiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan yetim ayliği alamazsınız.

  83. Emin’e dedi ki:

   Merhabalar.
   Babam 2007 de vefat etti SSK emeklisiydi annem 1600₺ dul maaşı alıyor ben önceden çalışıyordum şu an işsizim ve bende maaş almak istiyorum alabilirmiyim ve ne kadar alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşı tek başına anneniz alıyor ise maaşın % 75 ini alıyordur. Siz müracaat ettiğinizde % 30 una tekabül eden 640 tl alırsınız. budurumda annenizin maaşı ise 1280 TL ye düşer.

   2. emre dedi ki:

    sadece annem alıyor maas dediğiniz gibi %75 alıyor babam dan kalan başka kimse almıyor 1650 tl tamamını annem alıyor.. babasından kalan hakkı varsa kimse almıyor eğer alacak olursa babamdan kalan maasından kesinti olurmu? annemin babasından alacagı maaşı alırsa kesinti olurmu ?

  84. emre dedi ki:

   babam ssk dan emekli 2017 de vefat etti annemin babası emeklisandığından emekli vefat etti annem babasının maaşını alabilirmi ?

  85. Filiz adıgüzel dedi ki:

   Merhaba
   Babam emekli sandığı emeklisi ve 2000 senesinde vefat etti anneme babamdan maaş bağlandı
   Ben de kocamdan boşandım ve bağ kur emeklisiyim. Acaba benim ayrıca babamdan maaş alma hakkım olur mu
   Çünkü emekli maaşım çok düşük sizden haber bekliyorum
   Filiz adıgüzel

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi babanızdan Bağkur emeklisi olsanız da maaş alma hakkınız mevcut.

   2. Filiz adıgüzel dedi ki:

    Tekrar merhaba söylediğim gibibabam vefat etti ve emekli sandığı emeklisi idi ben de bağkur emeklisiyim boşsndım ve babadamdan da maaş alma hakkım varmış ne kadar miktarını alabilirim acaba bir kızkardeşimvar ama o evli ve annem de babamdan maaş alıyor benim alacağım maaş ne kadarıdır
    Teşekkürler

  86. seda güven dedi ki:

   Annemden ve babamdan kalan aylıklarımın bir kısmını evim var diye kesmişler. Bunun ölçüsü yani muhtaç olmanın ölçüsü nedir. Hakkımı nasıl arayabilirim.

  87. Filiz adıgüzel dedi ki:

   Merhaba
   Ben yakında boşanma kapıdımı alacağım
   Ben bağ kur emeklisiyim
   Acsb boşanma illemi tamamlandıktan sonra bana babamdan maaş bağlanır mı babam vefat edeli 18 sene oldu ve annem babamdan emekli aylığı alıyor
   Ben de babam emekli sandığı emeklisi olduğu için ben babadan da maaş alabilirmiyim
   Teşrkkürler

  88. çınar dedi ki:

   merhaba 3 buçuk yaşında bir oğlum var babası geçen ay trafik kazasindan vefat etti babasının hem bi dönem ödenen çiftçi bağkuru hemde tam olarak kaç gün bilmiorum ama sigortqali çalişmişliği var başvuruda bulunup prim günlerini ödesek emekli maaşi almaya hak kazaırmı olum

  89. Hamide Bahar Kayadibi dedi ki:

   Merhaba, Babam 1994 yılında vefat etti SSK emeklisiydi. Maaşını annem aldı. Annemi de 2015 Yılında kaybettik. Ben eşimden boşanmış bir bayanım ve SSK dan Emekliyim. Babamın maaşını alabilir miyim. Desteğiniz için teşekkür ederim.

  90. Gizem dedi ki:

   Merhaba, babam 13 ocak 2019 tarıhınde vefat etti. Emeklisandiğşndan emekliydi. Ben bekarım ve yeni işe başladım sigortalı olarak. Annem de emekli öğretmen. Sgk ya gittiğimizde ankaraya bir dilakçe göndermemizi söylediler. (Maaşı için) o dilekçeyi annem adına mı düzenleyeceğim? Ben çalışmaya başladığım için annem, babamın maaşının ne kadarını alacak? Ben işten ayrılırsam tekrar masş için talepte bulunabilecek miyim?

  91. Emre dedi ki:

   Mrb ssk ememklisi babam vefat etti annem babamin maasini aliyor. Ayni zamanda 1996 yilinda vefat eden bagkur emeklisi dedeminde maasini baglatabilirmiyiz … vereceginiz cevap icin simdiden tesekkur ederim

  92. Nil dedi ki:

   Merhaba , SGK (4A) dan emekli oldum ve bekarım. Babam emekli sandığından emekli vefat durumunda babamdan maaş alabilir miyim? Ayrıca kız kardeşim de bekar devlet memuru kardeşimde maaş alabilir mi? % 25 mi bağlanır? Teşekkürler

  93. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba .
   Ben emekli sandığı emeklisiyim.babamda öyleydi.
   Hiç evlenmedim. Babamın maaşını alma durumum var mı?

  94. Fadime Yılmaz dedi ki:

   Merhaba ben devlet memuruyu bekar kadınım, babam bağkur emeklisiydi, 2008 yılında vefat etti, babamdan maaş bağlanacağını söyleyenler, bağlanamayacağını söyleyenler oldu. Sgk ya gittim bağlamayacağını söylediler ama net ifade edemediler bunu, tereddütlü bir cevap verme idi.Sizin görüşünüz nedir.?
   Teşekkürler

  95. M dedi ki:

   Merhabalar, 32 yaşındayım annem 3 yıl içinde emekli olucak
   Bir takım sağlık sorunlarından dolayı çalışamıyorum. Erkek çocuğu olarak
   Annenin emekli maaşından yararlanabiliyor muyum? Aynı zamanda
   Baba vefat etmiş zamanında askerlik borçlanması yatırıp malulen 25 yaşına kadar öğrenim gören erkek kardeşimiz faydalanmıştı. Yaş dolunca kesildi.
   Erkek çocukları anne yada babadan maaş alabiliyor mu? Çok teşekkür ederim.

  96. taner ilbeyli dedi ki:

   Merhaba ben Taner,
   2 baldızım var, biri 41 yaşında diğeri 51 yaşında, her ikiside bekârlar ve sağlık nedenlerinden dolayı çalışmıyorlar, Kayınpeder 1999 da vefat etmiş, 10 şubat 2019 tarihinde Kayınvalidem de vefat etti. Kayınpeder ve kayınvalidem memur emeklisi idiler. Baldızlarım anne ve babasının maaşlarının tamamını alabillirler mi? Veya maaş dağılımı nasıl olur?

   1. Taner dedi ki:

    Merhaba,
    5 gündür denetim bekliyorum, bir sorun mu var? Yoksa gözden mi kaçtı acaba? (B)ilginize…

  97. Ayşe dedi ki:

   Merhaba, babam emekli sandığından emekliydi vefat etti. Bende Emekli sandığına bağlı olarak çalışan boşanmış dul bayanım. Babamın maaşını almayı talep edebilir miyim ? müracaat etsem alabilir miyim.

  98. Haldun dedi ki:

   Merhaba vefat eden babamızın maaşını hak kazanan iki kızı bir eşi var biz kızlarında hakkını anne alsın diye düşündük ne yapmamız gerekir gerekli evraklar nelerdir kızlardan biri il dışında gelmesi gerekirmi beklerler olabilirmi ve bu işlemler için veraset ilami almak gereklilik baba emekli sandığı bağlıydı Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babadan emekli maaşı siz başvuru yapmadan bağlanmaz. Bu nedenle kız kardeşinizin gelmesine gerek yok. Anneniz ölüm belgesi ve veraset ilamı ile birlikte başvuru yapacak.

  99. Melis dedi ki:

   Merhaba 27 yaşındayım ve bekarım. Vefat eden babamdan ölüm aylığı almaktayım fakat simdi sigortalı bir işe girdiğimde maaşım kesilecekmidir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi değil ise sigortalı işte başladığınızda maaşınız kesilir.

  100. A dedi ki:

   Merhaba, Ben vefat eden kocamdan emekli maaşı alıyorum. Benim kızım paramı alabilmek için şuan da ki kocasından boşanıyor. Bir kızım daha var ama o evli.
   Boşanan kız benden ne kadar alabilir ?
   Maaşımda herhangi bir azalma olur mu ?
   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda tek kızınızla birlikte siz %60 Kızınız % 30 almaktadır. Kızınız boşanırsa ki anlattığınıza göre anlaşmalı bir boşanma ve SSK ya göre suçtur. Siz %50 İki kız da %25 er maaş alacak. Yani şimdiki maaşınızdan yaklaşık %10 kesinti olacak. Tespiti halinde kızınız faiziyle geri ödemek zorunda kalır.

   2. Selver Dilan dedi ki:

    Annem daha önce babamda yaklaşık 7 yıl önce vefat etti 24 yasındayım hiç evlenmedim. Ailevi ve kardeşler arasında sorunlar sebebi ile babamın emekli olduğunu Yenı öğrendim. Babadan kalan maası sadece ben alabilirim onu biliyorum. Ablalarım evli. Biriken parayı babamın tam maası olarak mı alabiliriz.

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek yetim olarak siz alacaksanız maaşın %50 sini alabileceksiniz. Geriye dönük toplu ödeme de alabilirsiniz.

  101. Ayşe Cengiz dedi ki:

   Babam vefat etti bagkur emeklisi efnaf di annem ssk emeklisi babamdan emekli maaşıda aliyor. Ben dul bir bayanim babamin maaşının yüzde kaçını alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece annenizle siz alacaksanız % 30 unu alabilirsiniz.

  102. Mine Demircan dedi ki:

   Bosanali 1 ay oldu herhangi bir yerde çalışmıyorum ve nafaka almıyorum babam bagkur emeklisi annemde vefat edeli 6 ay oldu maaş alabilmek için SSK ya başvurdum bagkur 7.basamaktan emekliydi babam buna göre ne kadar maaş alabilirim ve almam ne kadar surer ayrıca bosanma tarihinden itibardaki yoksa başvuru tarihinden itibarenmi bağlanır aylik

  103. Sevim inci şeker dedi ki:

   Benim babam babam vefat etti maşının yarısını ben alıyordum diğer yarısını annem alıyordu annemde vedat etti maşın geri kalan kısmını nasılalabilirim nereyeye başvurmam lazım ve hangi belgeler lazım.

  104. yılmaz dedi ki:

   merhaba ;
   ssk emeklisi vefat eden babadan dul çocuğu ssk lı olarak biyerde çalışıyor ise babasının maaşını alabilirmi.
   ayrıca isteğe bağlı siğorta yaptırsa babasının maaşını alabilirmi

  105. Nergis Pınar dedi ki:

   Sözleşmeli olarak 6 yıldır çalıştığım işten çıkarıldım.Bağkur’dan emekli vefat etmiş olan babamın maaşını alabilirmiyim ?

  106. Işıl Gür dedi ki:

   Merhaba
   Ben ogrenciyim universitede okuyorum yatay gecis yaptim bu sene derslerim az oldugu icin iste calismak istiyorum sigorta yapilirsa vefat eden babamin emekli maasinin benden kesilebilecegini soylediler. Sigortali iste calisamaz miyim?

  107. Y dedi ki:

   Anne ve babam emekli sandığı emeklisi vefat etti .
   Ben özel sektör SSK çalışanıyım ne kadar alabilirim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    annenizden ve babanızdan % 50 şer emekli maaşı alabileceksiniz.

  108. Melis dedi ki:

   Merhaba ben vefat eden eşim üzerinden emekli maasi alıyorum. Babam da vefat etti annem hayatta annem öldugunde babamın maaşında hak sahibi olabiliyormuyum?

  109. Nuriye şen dedi ki:

   Ben emekli sandıgindan emekliyim esim vefat etti oda emekli sandigindan emekli babam ssk emeklisi vefat etti babamin maasini alabilirmiyim tesekkur ederim.

  110. Özgür Eskit dedi ki:

   2000 yılında vefat eden eşimden dul maaşı alıyorum. Hiç çalışmadım. 1992 de vefat eden babamdan maaş alabilirmiyim. İkisinde sgk emeklisi…

  111. Özgür Eskit dedi ki:

   2012 yılında sgk dan emekli oldum. 2006 da vefat eden bağkur emeklisi babamdan maaş alabilirmiyim. Dulum ve çalışmıyorum.

  112. Hazal sertel dedi ki:

   Merhaba,
   Sgk emeklisi annem, vefat eden emekli sandigi emeklisi babamin maasini aliyor. Eger ben de yetim ayligi almak icin basvurursam annemin aldigi maasta azalma olur mu? Tesekkurler

  113. Dilek gungor dedi ki:

   Merhaba ben primimi doldurdum emekliliğine 2 yıl var babamın maaşını annem alıyor ben sgk liyim babamda sgk dan emekliydi şayet anneme bisey 9lursa ben babamın emekli aylığını alabiliyirmuyum

  114. Kezban dogan dedi ki:

   Babam bagkur emeklisiydi ve vefat etti.ben maasini baglatabilmem icin nereye basvuru yapmam gerekir ve tahminen ne kadar baglanir

  115. Hatice dedi ki:

   Annem babamdan dolayı maaş almakta.Annemin babası vefat etti. Dedem memur emeklisi, babam ssk.Anneme babasından dolayı maaş bağlanır mı?

  116. ayşe dedi ki:

   2011 yılında emekli sandığından emekli oldum, 1980 yılında ölen bağ-kurdan emekli babamın ölüm aylığını alabilir miyim?

  117. Fisun dedi ki:

   Annemden yari emekli maaşı aliyorum..yüzde altmış engelli raporum var.kizkardesim babamin maaşını tam annemin maaşının yarısını almakta.ben babamin maasindan feragat etmiştim.simdi tekrar basvurmak istiyorum.aylik baglanirmi

  118. Sibel Aktaş dedi ki:

   Merhaba. Babam emekli sandığı emeklisi. 2013 Kasım’da vefat etti. Ben de emekli sandığı çalışanıyım. Vefat ettiğinde evli değildi. Bekar biri olarak babamdan maaş alabilir miyim?

  119. isa çalışkan dedi ki:

   Merhaba benim babam 1996 yılında vefat etti anneme babamın bağ kur maaşı bağlandı. dedem ise 2004 yılında vefat etti onun maaşı da anneanneme kaldı.şimdi ise anneannemde vefat etti dört kızı var ikisi dul,dedemin maaşını dul olan annem müracaat etmesi durumunda alabilir mi?

  120. AYSUN ERBAY dedi ki:

   Merhaba. Ben 2003 yılında ssk dan emekli oldum. Babam bagkur emeklisi. 2006 yılında vefat etti. Babamdan maaş alabilir miyim. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak bağkur emeklisi babanızdan emekli maaşı alamazsınız.

   2. Maya dedi ki:

    Merhaba. Ben bekâr bir bayan öğretmenim. Şu anda devlet memuru olarak çalışıyorum. Vefat eden SSK emeklisi annemin maaşını alabilir miyim?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı çalışanı olarak ssk emeklisi annenizden yetim maaşı alamazsınız.

  121. Sibel dedi ki:

   Merhaba
   Eşim devlet memuru vefat ettiği için maaşı bağlandı
   Çalışmıyorum.babamda devlet memuru idi onunda maaşını alma hakkım var mı

   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız da emekli sandığı emeklisi olduğu için ikisini birden alamazsınız. Tercih ettiğiniz yüksek olan maaşı alabilirsiniz.

  122. tuba öztürk dedi ki:

   Biz üç kızkardeşiz.babamızı 2018 de kaybettik..annemle babam ölmeden önce boşanmıstı.benim sorum ben evin büyüğü olarak başvurdum ve maaş bağlandı.1500 gibi..diğer kardeşlerimde başvurmuş olsa…fark olurmu fazlamı azmı olur..teşekkür edrim.

  123. bahar dedi ki:

   merhaba rahmetli eşim iş bankasından emekli oldu şu anda dulum rahmetli babam ssk dan emekli oldu onun maaşından yararlanabilirmiyim

  124. S.M. Kocaman dedi ki:

   Merhaba,

   ben evhanimiyim. esim ögretmen emeklisiydi, vefat etti. Ölüm ayligini aliyorum. Ayrica babam bagkur`dan emekliyken vefat etmisti. Annem babamdan önce vefat etmisti. kiz kardeslerimin ölen esleri bagkur`lu olduklari icin ,onlar yetim ayligi alamiyorlar. Ama ben alabilirmisim. Sorum, % kac oraninda yetim ayligi hakediyorum? Simdiden Tesekkürler.

  125. Dilek çokbaltacı dedi ki:

   Ben emekli
   Sandığından 2019 da emekli
   Oldum. Babam bağkur emeklisiydi. 2007 yılında vefat etti. Annem de 2014 yılında vefat etti. 2015 yılında eşimden boşandım. Babamdan emekli maaşı alabilir miyim?

  126. Hasan dedi ki:

   Yaşayan bir Emeklinin maaşının yarısını çocuklar alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vefat olmadan emekli maaşı çocuklara veya eşe geçmemektedir.

   2. Sami alkaya dedi ki:

    Utanmadan yasayan birinin maasindami gozunuz

  127. Zeliha dedi ki:

   Merhaba,
   Eşim 2 Aralık 2018 de vefat etti. Sigortadan emekliydi şu an eşimden maaş alıyorum fakat babamın maaşını da almak istiyordum.Babam da Bağkurdan emekli 26.10.1979 da vefat etti.Fakat sgk ya basvuru yaptığım da babamdan maaş alamayacagımı söylediler.Kız kardeşim ise hem babamdan hem de vefat eden eşinden dolayı alıyor.Benim bu maaşa ihtiyacim var babamın maaşını alabilir miyim?

  128. Emine dedi ki:

   Selam ben öğretmenim hiç evlenmedim sosyal güvencem emekli sandığı halen çalışıyorum. babam ssk güvencesi ile vefat etmiş öğretmenler odasında sohbet oldu ısrarla alabilirsin dedi arkadaşlar sizce alabilirmiyim

  129. Abdullah kızılırmak dedi ki:

   Selam babam 02.02.2018 mefat etti anne babamon maaşını alıyor babasıda 1984 mefaat etti onun maaşınıda alabilirmi

  130. Nilgün Akdemir dedi ki:

   Merhaba babamdan annem ve ben bağ kur emekli maaşı alıyorduk . Annem 19.09.2018 de vefat etti. Benim maaşımda bir artış olacak mı.

  131. Birsen dedi ki:

   Ben emekli Sandığı emeklisi dul bir bayanım vefat eden emekli Sandığı emeklisi babamın maasını alabilirmiyim

  132. Erkan dedi ki:

   Annem 2014 yılında vefat etti Babam 2018 yılında vefat etti kız kardesim Esin’den ayrildi çalışmıyor kardesim annem ve babamın maslarindan faydalana biliyormu hangisini ala bilir ne yapması gerekiyor başvuru icin

  133. Bülent özay dedi ki:

   Benim 100/ 53 engelli raporum var 2 ayağım ve elimim biride sakat devletin verdigi 433 tl aylık alıyorum ilaclarima yetmiyor babamın maaşını alabilirmiyim

  134. Özlem dedi ki:

   Merhaba; babam SSKdan emekli iken 2006 yılında vefat etti. Annem de emekli sandığından emekli. Annem ve ben babamdan maaş alıyoruz, annem ayrıca kendi emekli maaşını da alıyor. Ben şu anda işsizim ve bir evimiz var annem,ben ve erkek kardeşim hissedarız. Annem vefat ettiği zaman(Allah gecinden versin) ben her ikisinden de maaş alabilir miyim bağlanma oranları ne olur? Verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

  135. Güzide furat dedi ki:

   Ben engelli olarak ssk dan emekli oldum. Babam 2018 Şubat ayında vefat etti. Kendisi bağkur uydu. Geçim sıkıntısı yaşıyorum. Ben babamın emekli maaşı nı alabilirmiyim.

  136. Esma dedi ki:

   Ben emekli sandığı emeklisi dul bir bayanım.Vefat eden ssk emeklisi babamın maaşını alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak ssk emeklisi babanızın maaşını alamazsınız.

  137. Firdevs Arık dedi ki:

   Merhaba.Ben 66 yaşında dul bir kadınım. Herhangi bir sosyal güvencem yok. Babam geçen ay içerisinde vefat etti. SGK ile görüşmeye gittiğimde maaşın %25 ini alabileceğimi söylediler. Ancak benim merak ettiğim babamdan kalan maaş ile birlikte sosyal yardımlaşmanın sağladığı 65 yaş üstü maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızdan aldığınız maaş evde kalanlara düşen 610 tl yi geçmez ise 65 yaş aylığını da almaya devam edersiniz.

   2. Sevda dedi ki:

    Ölen eşinin emekli sandığı olan dul bir kadın SSK emeklisi olan babasından yetim maaşı alır mı

   3. Gönül dedi ki:

    Merhaba ben dul bayanım babam ssk malülen emekli idi 2000 tl maaş alıyordu benden başka faydalanan yok bana nekadar maaş bağlanır hiçbir gelirim yok

   4. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek yetim olarak %50 sini alabileceksiniz.

  138. Nilgün dedi ki:

   Babam 2012 de annem 2018 de vefat ettiler. Her ikiside emekli sandigindan emekliler.ben 60 yasindayim esimden yeni bosandim. Kendim sigortali emeklisiyim. Annemden babamdan maas alabilirmiyim. Ne kadar alinir her ikisindenmi tekindenmi alirim. Nereye hangi belgelerle muracaat etmem gerekiyor. Tesekkur ederim vereceginiz cevaba.

  139. Birsen AYAKLI dedi ki:

   Ben emekli Sandığından emekliyim dulum ve babamda emekli Sandığı emeklisi babamın emekli maaşını alabiliyormuyum

  140. yetim dedi ki:

   babamdan kalan maas evlenince otomatik kesilrmi yoksa basvuru yapmam gerekiyo mu

  141. Ayşe 23 dedi ki:

   Merhaba Babam Memur emeklisi iken vefat etti Şu anda maaşını annem alıyor.Allah gecinden versin öldüğünde babamın maaşını alabilirmiyim.Ben şu an 4a sigortalı olarak çalışmaktayım.

  142. Ebru dedi ki:

   Merhaba ben 21 yaşındayım evlendim babamın emekli maaşını annem ben ve erkek kardeşim alıyorduk ben evlenince benim aldığım maaşı annemin almasını sağlayabileceğim bir yol varmı

  143. didar dedi ki:

   meb’ de öğretmenim.babam ocak 2019 da vefat etti.kendisi ssk emeklisiydi. Annem hayatta. annemle birlikte ben de babamın emekli maaşından faydalanabilir miyim

   1. Dilek dedi ki:

    Merhaba. Babam 1990 yilinda sskli calisiyorken oldu ve annem halen maasini almakta. Oncelikle ogrenmek istedigim sey; ben ve diger bekar kizkardesim bagkurluyuz halen calismaktayiz ve babamdan maas hic almadik. Annem babamdan baglanan maasin bize pay edilen kismini da aliyor mu yoksa biz bagkurluyuz calisiyoruz diye kesilmis midir? Eger bizim payimizi annem alamiyorsa biz bagkurlu olarak maas hakediyor muyuz ?

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hak sahibi sayısına göre maaş bağlanma oranları mevcut. anneniz tek hak sahibi olarak maaş aldığı için % 75 oranında maaş almakta. Siz sigortalı olmasa ve almak isteseydiniz annenizin maaşı düşecekti. Siz bağkurlu olarak maaş alma hakkınız bulunmuyor

  144. Celal dedi ki:

   100//62 oranında ruhsal ENGELLİYİM bekar ve erkeğim vefat etmiş ssk emeklisi babamın maaşını Alabilirmiyim ??

  145. Zeyneti dedi ki:

   Merhaba ben halen emekli sandığına bağlı olarak bir kamu kurumunda çalışıyorum babamda emekli sandığından maaş alıyordu öldükten sonra emekli maaşını annem aldı 3 yıl öncede annem vefat etti. Ben dulum babamın maaşını alabilirmiyim.

  146. Ayşe dedi ki:

   Merhaba vefat eden birinin 2 cocugu varsa %50 eş %25 er sekilde cocuklara baglanir demissiniz. 2 cocugu olan kisinin bir cocugu evlenince maas anneye %50, cocuga %25 olarak toplamda %75 oraninda baglaniyor. Ama tek cocugu olan kisinin %60 eşe %30 cocuga toplamda %90 oraninda baglaniyor sanirim dogru anladim. Babamin vefatindan dolayi maas bize baglanacak 2 kardesiz o zaman maasin anneme ve kardesime baglanmasini bana pay dusmemesini istesem %60 anneme %30 kardesime baglanir mi yoksa usulsüzlük mü yapmis olurum?

  147. Birgul yesil dedi ki:

   Merhaba, annem 2015 yilinda vefat etti ve ev hanimiydi herhangi bir maas alma durumu yoktu. Babam ise mart 2016 da vefat etti ve ssk emeklisiydi. Ben 3 yildir tek kizi olarak sigortali bir isim oldugu icin maas basvurusunda bulunmadim. Isten 8 subat itibariyle hakli fesh yoluyla ayrildim ve sgk cikisim 18 subat 2019da yapildi. Suan babamin maasina basvurmak icin belli bir sure beklemelimiyim yoksa sgk cikisim yapilmis oldugundan hemen basvuruda bulunabilirmiyim? Tarafima maas odemesi mart itibariyle yuzde kac oraninda baslar ve almamis oldugum yillardaki zamlar dahil edilirmi? Cok tesekkurler simdiden

  148. Ayşe gerek dedi ki:

   Merhaba eşim 2018 vefat etti ssklı, annem 2006 da vefat etti bağkurlu. Kızımda dul. Şimdi ben hem annemden hem eşimden yararlanabilir miyim? Bir de kızımla birlikte eşim ğzerinden başvurdğumzda ikimize ıranı nedir? Teşekkürler

  Sorunuzu Yazın