• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI


  emeklilikte prime takılanlar

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bir kişinin babası vefat etme durumunda o kişinin babasının emekli maaşını alması için gerekli olan koşulları anlatacağız. Bir diğer deyişle babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir sizlere aktardık. Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. İşte bu şartlar sağlandıktan sonra ise emekli maaşı almak için gerekli durumları yapıp başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gereklidir. Daha sonra ise bir müddet geçecek ve gerekli her türlü şartı sağladığınız öngürülürse emekli maaşını alabilirsiniz. İşte bu yüzden bu şartların veya koşulların önemi oldukça çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.

  Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

  • İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
  • Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
  • Çocuklar ayrıca 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Ancak kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

  Babadan emekli maaşı alma koşullarını sizlere aktardık. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Meral dedi ki:

   Merhaba babam vefat edeli 10 yıl oldu ben yurt dışında yaşıyorum 20 yıl önce eşimden ayrıldım Müracat etsem babamın emekli maşını alabilirmiyim? Ne tür işlem yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışından bir geliriniz var ise babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  2. Ayşe dedi ki:

   Babam bağkur emeklisi 3 sene önce vefat etti annem de geçen sene vefat etti ben boşandım babamın maaşını alabilir miyim,alabilirsem ne oranda,çalışmıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece siz alacaksanız % 50 oranında alacaksınız. Tek anneniz alırken % 75 alıyordu annenizin maaşını biliyorsanız güncel duruma göre hesaplayabilirsiniz.

  3. Seda dedi ki:

   merhaba biz 4 kız kardeşiz babamız vefat ettiği içi ölüm aylığı alıyorduk iki ablam memur olduktan sonra maaşları kesilip anneme devredildi bende sigortalı bir işte çalışmaya başladım 1 ay oldu benim maasım kesildi anneme yansımadı bu konuda bilgi alabilir miyim

  4. hülya çamlıbel dedi ki:

   ben memur emeklisiyim, eşimden ayrıldım. Babam da memur emeklisi idi,2008 yılında vefat etti. Ondan emekli maaşı alabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli Sandığı emeklisi olan kız çocuğu babasından dolayı Emekli Sandığından ne de SSK veya Bağ-Kur’dan yetim aylığı alması mümkün değil.

  5. hasret dedi ki:

   merhabalar babam emekli sandığından emekli olmuştu babam 2008 de vefat etti ben sigortalı bir işte çalışıyorum ben bu yıl 29/06/2017 de eşimden ayrıldım ben hem sigortalı bir işte çalışıp hemde babamın maaşını alabilir miyim birde babadan dolayı toplu para alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığınız sürece yetim maaşı alamazsınız. Çalışmayıp yetim maaşı almak için başvuru yaparsanız. Başvuru yaptıktan sonraki süreler için yetim maaşı alırsınız. Başvurudan önceki dönemler için ödeme yapılmaz.

  6. ANNEM 18.7.2017 DE VEFAT ETTİ.KIZ KARDEŞİM 55 YAŞINDA SSK DAN KENDİ EMEKLİ MAAŞI ALIYOR…ANNEMİN KENDİSİNDEN BAĞKURU ,KOCASINDAN SSK MAAŞI VARDI….KIZKARDEŞİM BU DURUMDA ANNNEMİN BAĞKUR MAAŞINDAN YARARLANABİLİRMİ….

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kız kardeşiniz SSk dan emekli olduğundan ve Anne ve babası bağkur ve ssk emeklisi olduğundan ikisinden de yetim maaşı alamaz.

  7. PELİN dedi ki:

   EMEKLİ SANDIĞINDA EMEKLİ OLAN BEKAR BAYN BABASINDAN BAĞKUR EMEKLİ MAAŞ ALBİLİRMİ

   1. PELİN dedi ki:

    ölen babası için emekli maaş alabilirmi

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olan kadınlar ssk veya bağkur emeklisi babasından yetim maaşı alamazlar

  8. emrah dedi ki:

   merhaba boyle guzel bir platformda bize duzgun bilgiler verdiğiniz için tesekkurler benim sorum soyle dedem bağkur emeklisi 2007 yılında vefat etti annem babmın üzerinden emekli sandığından maas almakta su an basvursak dedemin uzerindende maas alabilir mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba, Teşekkür ederiz.

    Annenizin hem eşinden hem babasından yetim maaşı alma hakkı mevcut. İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine başvuruda bulunabilirsiniz

  9. filiz dedi ki:

   dedem 1990 yılında öldü. emekli sandığına tabi idi.Annem yetim maaşıiçin 2011 yılında başvurduğunda ihya talebinde bulunmasını istemişlerdi ve bulundu.Belirlenen bedeli ödedi ve sonrasında 2011 yılı 9.ayında maaşı bağlandı.2013 yılı kasım ayında kesildi.Sebebini yazı ile sorduğumuzda ssk emeklisi olması sebebiyle dediler.sonrasında iş mahkemesinde dava açtık.dava neticesinde ihya talebinden sonra 5510 sayılı kanun sebebiyle ssk dan gelir elde ediyor diye yetim maaşı almaya hakkının bulunmadığı yönünde karar verildi.Temyiz ettik yargıtay 5434 e göre işlem yapılması gerektiğini ve idari yargıda dava açılmasıı gerektiğini belirterek usulden bozdu.Şimdi idari yargıda dava açılacak ancak merak ettiğim şey ihya edildiği zaman ihya tarihindeki kanun mu geçerli olur.Kazanılmış hak geri alınır mı? sonuçta dedem 2008 öncesinde öldü.Beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler..

  10. tahsin dedi ki:

   Merhaba

   Dedem (annemin babası)Eylül 2015 tarihinde vefat etti.Eşi de daha önce vefat etmişti.Annemler 9 kardeş ve 3 ü kız.Teyzelerimden herhangi biri için veya annem için dedemin maaşını talep edebilir miyim devletten ? Bir teyzem kocasının ölümünden dolayı eşinin maaşını alıyor ancak diğer teyzem ve annem ev hanımı.Sizce kabul edilir mi başvurum ? Nasıl bir yol izlemem gerekir konuyla ilgili.

   1. tahsin dedi ki:

    yazmayı unutmuşum.dedem ssk emeklisiydi

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz ve teyzeniz dul ise ikisi içinde yetim maaşı başvurusunda bulunabilirsiniz. Yetim maaşı için çalışmıyor ve evli olmaması yeterli.

    1. tahsin dedi ki:

     Ancak teyzem,eniştem vefat ettiği için onun maaşını alıyor.Dedemin maaşı ile birlikte ikisini de alabilir mi ?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Teyzenize eniştenizden 2008 sonrası maaş bağlandıysa yetim maaşı alamaz. Ama siz anneniz için başvuru yaparken Teyzeniz için de başvurabilirsiniz. Sigortalılık statüsüne göre maaş bağlanma işlemleri değişiyor.

  11. Erkan dedi ki:

   Merhaba,
   Dedem Bağkur’luydu 1980 yılında vefat etti,
   Babam SSK emeklisiydi 1992 yılında vefat etti,
   Annem babamdan dul aylığı alıyor,
   Babasından da aylık alabilir mi,herhangi bir işte çalışmıyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın ve dedenizin ölüm yılları 2008 öncesi olduğundan her ikisinden de emekli maaşı alabilir. Sosyal Güvenlik Merkezine başvurabilirsiniz.

  12. Fatoş dedi ki:

   Merhaba babam 2010da vefat ettikten sonra annem dul maaşı almaya başladı gecen ay dedem vefat etti. Annem dedemden yetim maasi almak icin basvurabilir mi? Bu arad hem babam hem dedem bagkir emeklisi idi. Cevabiniz icin teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz hem eşinin hem babasının maaşını aynı anda alamaz. Hangi maaş yüksek ise onu tercih edebilir.

  13. Kerim dedi ki:

   Merhaba,

   2013 yılında babam vefat etti. SSK’dan emekliydi ve ben şuanda 2 yıllık üniversite okuyorum. Fakat alttan çok dersim kaldı ayriyetten 2. sınıfım yaşım 20. Okulumu dondursam veyahut sigortalı bir işe girsem rahmetli babamdan aldığım maaş kesilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Okulunuzu dondurursanız veya sigortalı işe başlarsanız yetim maaşınız kesilir. ancak tekrar öğrenciliğe devam ederseniz 25 yaşına kadar yetim maaşı almaya devam edersiniz.

    1. Kerim dedi ki:

     Ben şuan 2 senelik okulu 2. senesini bitirdim fakat 1. ve 2. sınıftan derslerim kaldı. Önümüzdeki sene okula devam etsem maaşım 25 yaşına kadar devam eder dimi ?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Yüksek okulda okuduğunuz ve 25 yaşını doldurmadığınız sürece yetim maaşınız devam eder. 2 senelik okul için 2 sene boyunca yetim maaşı ödenir gibi bir kanun yok. Öğrenci belgenizi kuruma göndermeyi unutmayın.

  14. pinar dedi ki:

   Merhaba benim soyle bu sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.babam memur emeklisiydi fakat 2009 yılında vefat etti. Biz annem ve toplam 3 cocuk babamın maaşından yararlaniyoruz. Ben 6 7 yıldır sigortalı çalışıyorum.simdi evlenicem ve maasimi anneme devretmek istiyorum bunun için ne yapmam gerek 25 gun sonra nikahim olcak gec kaldim mi bunun için acaba ne yapmam nereye basvurmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim tskler şimdiden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer isterseniz nikahtan sonra çeyiz parası talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumda aldığınız maaş 12 sonunda annenize devrolur. Çeyiz parası talebiniz olmazsa siz evlendikten sonra En yakın Sosyal Güvenlik kurumuna giderek durumu dilekçe ile bildirirseniz 1 ay içinde maaşınız yasal oranlara göre anneniz ve kardeşlerinize pay edilir.

  15. Kübra dedi ki:

   Merhaba
   Kendim sskdan emekliyim. Ben boşandım dulum . Babamda vefat etti sskdan emekliydi . Yetim aylığı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz ssk emeklisi olduğunuzdan; ssk emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  16. Emel dedi ki:

   Mrb…ben 2001 yilinda emekli sandığından emekli oldum.2014 yilinda esimden bosandim.bagkur emeklisi olan ve 14.07.2000 yilinda vefat eden babamdan yetim aylığı baglanabilirmi?(AYM nin 5434 sayılı yasada ki duruma göre)..teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    AYM nin iptal kararı SSk veya Bağkur emeklisi kadınların anne veya babası Emekli sandığı emeklisi ise geçerli. Yani siz emekli sandığı emeklisi olduğunuzdan Bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız

  17. Selma Kivrik dedi ki:

   Merhaba, 17-07-2017
   2013, Babamin vefaati sonrasi, annem ve kiz kardesim dul ve yetim maasi aliyor
   Bende dulum fakat Hollandada yasiyorum ve orada malulen emekli maasi aliyorum, evli degilim.
   Benimde babamdan maas hakkim varmidir? Varsa anneme kiz kardesimim maasi etkilenirmi?
   Saygilarimla,
   Selma Kivrik

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yabancı ülkede maaş veyahut sosyal yadım alanların Türkiye den yetim maaşı alma hakkı bulunmamaktadır.

  18. Hasan dedi ki:

   Bu ülkenin saçmalığı bitmeyecekmi yıllarca baban emekli placamdiye canını versin sonrada tam emekli olunca hayatını kaybetsin sonrası neymiş sen yetişkinsin senin işinvar senin yaşınbüyük eee o hak kime kalıyor iyi vatandaşa borç çıkarmasını bilirsiniz böyle hallarıda bünyenizde yemekiçinde alırsınız başka nekaldı donumuzda kalmadı vatandaşı isyana cinnete sürüklüyorsunuz. Yeter artık bırakın barin insanların anadan babadan kalan hakları alsınlar zaten geçinmek imkansız çöple verip kazanla alıyorsunuz bari haklarımızı elimizden almayın biraz vijdana gelin

  19. Mehmet dedi ki:

   Merhaba ben babadan emekli parası alıyorum durumumuz kötü olduğu için sigortalı bir ise girecem babadan aldığım para ve sigortam kesilir mi..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı işe başladığınızda babanızdan aldığınız yetim maaşı kesilir.

    1. Mehmet dedi ki:

     Sigorta kesilrmi

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      İşe başladığınızda babanızın üstünden düşer kendi sigortanızdan sağlık hizmeti almaya başlarsınız.

      1. Mehmet dedi ki:

       Sağolun çok teşekkür ederim

  20. Sengül dedi ki:

   Merhaba, ben almanyada yasiyorum ve dulum. Burda dul oldugumdan ve esimin vefaatindan dolayi emeklisini aliyorum. Türkiyede babamin emekli maasina basvurdum. Bize su bilgiyi verdiler: almanyada dul olup esimin emekli maasini aldigim icin türkiyeden aldigim baba emeklisi yarilaniyor. Dogrumu?

   Tesekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet doğrudur. Yurt dışından sosyal yardım veya emekli maaşı alanlar Türkiye den babasından dolayı yetim maaşı alamamaktadır.

  21. arzu sofuoglu dedi ki:

   Bagkur emeklisi babam vefat etti,calismiyorum bekarim.Annem SSK emeklisi.Annem vefat ettiginde hangisinin maasini alirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yüksek olan maaşın tamamını, düşük olan maaşın yarısını alırsınız.

  22. SEVINC KARATAS dedi ki:

   Merhaba,
   Babam yeni vefat etti. Emeklı aylıgına anneme devredılmesı ıcın basvurduk. Benımde basvuru yapabılecegım soylendı ama ben hem emeklı, hemde sgklı calısanım.

   bu durumda babamdan maas alabılırmıyım?
   tsk

   Sevınc Karatas

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı olarak çalıştığınız için yetim maaşı alamazsınız. Çalışmayı bırakıp emekli iken müracaat ederseniz. Babanız emekli sandığı emeklisi ise yetim maaşı alabilirsiniz. Diğer kurumlardan emekli iseniz yetim maaşı alamazsınız.

  23. filiz dedi ki:

   merhabalar yeni bir bilgiye ihtiyacım var.dedem 1990 yılında öldü. emekli sandığına 5434 e tabi idi.Annem yetim maaşıiçin 2011 yılında başvurduğunda ihya talebinde bulunmasını istemişlerdi ve bulundu.Belirlenen bedeli ödedi ve sonrasında 2011 yılı 9.ayında maaşı bağlandı.2013 yılı kasım ayında kesildi.Sebebini yazı ile sorduğumuzda ssk emeklisi olması sebebiyle dediler.sonrasında iş mahkemesinde dava açtık.dava neticesinde ihya talebinden sonra 5510 sayılı kanun sebebiyle ssk dan gelir elde ediyor diye yetim maaşı almaya hakkının bulunmadığı yönünde karar verildi.Temyiz ettik yargıtay 5434 e göre işlem yapılması gerektiğini ve idari yargıda dava açılmasıı gerektiğini belirterek usulden bozdu.Şimdi idari yargıda dava açılacak ancak merak ettiğim şey ihya edildiği zaman ihya tarihindeki kanun mu geçerli olur.Kazanılmış hak geri alınır mı? sonuçta dedem 2008 öncesinde öldü.Beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler..

   1. filiz dedi ki:

    cevabınızı merakla beklemekteyim

  24. Filiz dedi ki:

   Merhaba eşimden ayrılalı 3 sene oldu babam vefat erdi günden beri maaşını annem alıyor benim engelli çocuğum var ve vali sanıyorum engelli bakim parası alıyorum. Babamın emekli maaşından yararlanabilir mıyım. Bu maaş a baş vursam annemin maaşından mı düşer o yüzden baş vurmuyorum cunku o da onla geciniyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızdan doğan yetim maaşı alabilirsiniz. Annenizin maaşı düşer. Örneğin 750 tl maaş alıyorsa 600 tl ye düşer. Ama siz de 300 tl alırsınız. Toplamda 900 tl maaş alırsınız. İsterseniz annenize 150 TL sini vererek aynı maaşı almasını sağlayabilirsiniz. 150 TL size destek olur. Ancak yetim maaşı almanızın Engelli yardımına mani olup olmayacağını ilgili kurumdan öğrenin.

  25. Poyraz dedi ki:

   Babam ssk emeklisiydi. Bundan 1 sene önce vefat etti şimdi masini kız kardesim alıyor 19 yaşında ve okuyor. Ama çok düzensiz bir şekilde harcama yapıyor. Bu düzensiz harcamanın önüne geçmek istiyorum. Dava acsam bu maaşı iptal etirebilirmiyim. Ben abisiyim 24 yaşım. Annem babam ayrilardi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu hak kardeşinize tanındığından sizin dava ile bu maaşı kestirme hakkınız yok.

  26. Gülcan Aydoğdu dedi ki:

   Merhaba,
   İki bekar ve çalışmayan kızkardeşe bağkur emeklisi babalarının 2013 yılında vefatı halinde % kaç oranında aylık bağlanması gerekirdi.
   Kardeşlerden biri evlenirse ve çeyiz parası talep ederse diğer kardeşin aylığı ne zaman ve hangi orana çıkar?
   Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece iki kardeş olarak maaş alacaksanız Her biriniz % 40 oranında maaş alır. Çeyiz parası size bağlanan aylık maaş tutarının 24 katı ödenir ve Kardeşiniz maaşının yükselmesi için 24 ay beklemesi gerekecektir.

  27. emel deniz dedi ki:

   Emekli sandığından maaş alıyorum.Babamın bagkur maaşından yararlanabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olduğunuzdan Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  28. gökhan tombaz dedi ki:

   merhaba ben 62 yaşındayım hiç bir sosyal güvenliğim yok cinsiyetim erkek babam emekli sandığı emeklisiyklen vefat etti ben babamın maaşından faydalanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef babanızdan maaş alamazsınız. eğer şartlarınız uygunsa muhtaçlık maaşı alabilirsiniz.

    ”Fakir maaşı herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan, herhangi bir geliri veya devlet tarafından bağlanmış herhangi bir aylığı olmayan, mahkeme kararı ile veya kanun ile bakın altına alınmamış olan ya da kazancının muhtaç aylığı miktarını geçmemesi halinde muhtaç aylığı bağlanmaktadır. Üzerine tanışmaz malı olanlara ya da araba gibi mal sahibi olanlara muhtaç aylığı verilmemektedir.”

  29. Aysel dedi ki:

   Merhaba babam 1998’de vefat ettı bakurdan emekliydı emeklılıgı üvey anneme baglanmiştı oda vefat ettı ben ve ablam Almanya’da yaşiyoruz ıkımızde ayrıyız ve devletten yardım alıyoruz bu durumda türkıyeden bu maştan Alma hakına sahıpmıyız ve 3kişiye bölünurse yüzde kaç alırız bın tl maş

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yabancı ülkede sosyal yardım alanlar Türkiye den yetim maaşı alamamaktadırlar.

  30. Sebahattin dedi ki:

   Annem memur emeklisi iken öldü. Ben uzun zamandır iş bulamıyorum ve çalışamıyorum. Annemin emekli maaşından yararlanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkek çocuklar eğitim görmeleri halinde 25 yaşına kadar yetim maaşı alırlar. Haricinde yetim maaşı alma hakları bulunmamaktadır.

  31. Melahat dedi ki:

   Babamı geçtiğimiz ocak ayında kaybettim. Babam SSK dan emekliydi. Başka bekar kardeşim yok . esimle ayrılık aşamasındayız. Ayrıldıktan sonra babamın maaşını alabilirmiyim. Kendim de SSK lı olarak çalışmaktayım bu almama engelmi. 46 yaşındayım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız ssk emeklisi olduğundan çalıştığınız sürece yetim maaşı alamazsınız.

  32. cengiz dedi ki:

   sayın danışma birimi. yorumum denetim için 5 gündür bekliyor,hergün sabah bir heyacanla cevabınızı okumak için sitenizi açtığımda hayal kırıklıgına uğruyorum, yorumum bu zaman içinde niçin cevaplanamadı ve nekadar zaman sonra cevaplanacak lütfen bilgi veriniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çok sayıda yorum aldığımızdan ve siz üyelerimize yanlış cevap vermemek için cevaplandırma süremiz bazen zaman alıyor. Sorunuz yanıtlanmıştır. Gecikme için üzgünüz.

    Erkek çocuklarda engelli yetim aylığı alabilmenin şartları %60 engelli ve çalışmıyor olmasıdır. İstisna olarak 2008 öncesi çalışmıyorken babasından emekli maşı alanlar çalışsa dahi yetim maaşı almaya devam ederler. Bu durumdaki engellilerin yetim maaşları emekli olduklarında kesilir.

    Yukarıdaki açıklamadan sonra Yetim maaşı şartlarında da belirtilen herhangi biryerde çalışmama ve emekli geliri olmama şartını taşımadığınızdan babanızdan yetim maaşı alma hakkınız yok. Dolayısı ile babanızdan emekli maaşı alma hakkınız olmadığından tercih etme şansınızda yok.

  33. filiz dedi ki:

   Merhabalar.Durum biraz karışık ama bilglendirirseniz çok sevinirim.Annem 1990 yılında yetim kalmış.Dedem emekli sandığına tabi.Annem 2001 yılında ssk dan emekli oldu.Ama yetim aylığı için bir başvurusu olmadı.Babam öldü ama ondan aldığı bir dul maaşı yok.Annem 2011 yılı haziranında dedemden yetim aylığı almak için emekli sandığı kurumuna basvurdu.Dedem daha önce 7 yıl 3 aylık hizmetine karşılık kesenek iadesi almış.Kurum bu sebeple annemin ihya talebinde bulunmasını istedi.Annemde bulundu o tarihte bizden 1908 tl ödememiz istendi ödedik.Akabinde 2011 yılının 9.ayında maaş bağlandı.2013 yılı kasım ayına kadar bu maaşı aldı.Ancak sonra kendisine bir yazı geliyor ve maaşının kesildiği bildiriliyor.Sebep ise annemin ssk dan emekli maası alıyor olması.İcra takibi yapıldı .biz zaten hemen dava açtık.ayrıca bir süre kurum annemin kendi maaşından 254 lira kesti.Şimdi bizde bu ödenen yetim maaşının iadesi isteniyor.Zaten bir maaşı var evi yok başkaca geliri yok.Bu konudaki kanuni yorumunuz nedir.Şimdiden çok teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunen anneniz ssk emeklisi olarak babanızın emekli sandığı emekli maaşını alabilir.

    Dayanak;

    5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girdiği 30 Eylül 2008 tarihinden önce SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve bankaların emeklilik sandıkları her biri ayrı kurallara tabi idi. Daha önce, eş veya annebaba farklı sosyal güvenlik kurumlarına (biri SSK, diğeri Bağ-Kur’a) tabi ise aynı anda hem eşten hem de anne – babadan aylık bağlanabiliyordu. 5510 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle kız çocuklarının aynı anda eş ve anne-babadan dolayı aylık alma imkânı ortadan kalktı. Hem eş, hem de annebaba 30 Eylül 2008 tarihinden sonra ölmüşse, kız çocuklarının aynı anda dul ve yetim aylığı alması mümkün değil. Ancak, eş ya da anne-babadan birisi 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse, sigorta statüleri de farklı ise her iki aylığı birden almak mümkün.

    Sizin için geçerli olan duruma gelecek olursak;

    Anayasa Mahkemesi 5510 sayılı yasayı, daha önce işe başlayan devlet memurları yönünden iptal ettiği için, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na tabi olarak işe başlamış olan kişiler ve bunların hak sahipleri bu sınırlamanın dışında tutuluyor. 1 Ekim 2008 tarihinden önce memuriyete başlamış olanlar ile bunların hak sahipleri 5510 sayılı yasadan etkilenmiyorlar.

    Dolayısı ile annenizin babasından aldığı maaşın kesilmesi kanunen aykırı.

    1. filiz dedi ki:

     Öncelikle çok teşekkür ederim.Şimdi başka bir sorum var .Bizim iş mahkemesinde davamız vardı bitti.Mahkemenin görevsizliğiyle.Şimdi yeniden dava açılacak.Sorum şöyle.Dedemin toptan kesenek almış olması ve sonrasında kurumun maaş bağlanması için bizden ihya talebimizi yapmamızı istemesi üzerine ve24.08.2011 de yaplan ödemeden sonra yetim maaşı bağlanmıştı.Bu durumda bizim için geçerli statü hangisidir.Dedemin 2008 den önce ölmesi 5434 e tabi.Fakat yetim maaşının kesilmesi 5510 a tabi.İhyanın yapıldığı tarihin statüüsüne göremi karar verilir.Bu konuda vereceğiniz bilgi çok önemli.Teşekkür ederim

  34. TULAY OKUTAN dedi ki:

   Merhaba ben bağkur emeklisi bekar bayanım.Babam emekli sandığı emeklisi 15 gün önce kaybettık. Annem emekli sandığı emeklisi idi onuda kaybetmiştim. Annemden emekli aylığı babam ve ben alıyordum. Babamı kaybettim ben yetim maşının % kacını alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek yetim olarak % 50 oranında maaş alacaksınız.

  35. Ayşe Gülbeyaz Ünal dedi ki:

   1992 yılında vefat eden bağkur emeklisi babamın maaşı anneme bağlandı annem 14 ekim 2000 yılında vefat etti ben kızları olarak maaşa müracaat etmedım sadece kendi ssk emekli maaşım var başka bir gelirim yok 1 ekim 2008 öncesi yasaya göre müracaat etsem bağkur maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz ssk emeklisi olduğunuzdan, bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız. Sgk bu başvurulara ret olarak dönüş yapıyor.

  36. Muhterem Çakar dedi ki:

   Merhaba, babam bağkur emeklisi idi. 1994 de vefat etti. 31 ağustos 2016 tarihine kadar babamın maasını annem aldı. Tek kız çocuğuyum. Annem vefat ettikten sonra Kasım 2016 da SGK ya müracaat ettim.beyanda bulundum. Raporun kabul edildiği ve maas bağlanacağı söylendi. Adıma bir evrak geldi. Müracaat tarihinden bugüne kadar birikmis toplam maas 6.833.31 TL olduğu, annem için 4.785.34 TL borç çıktığını belirtmislerdi. Farkı bir ay sonra bankadan alabileceğimi ve bağlanan maasın da 711 TL olduğu söylendi. Bayram öncesi zikredilen bankaya gittim. Hesabımda 25 TL çıktı. Bayram sonrası SGK” ya gittim. Annem için 2000 küsür daha borç çıktığını kalan miktarın 25 TL olduğu ve maas bağlanamayacağını söylediler. Bu arada ben SSK emeklisiyim. Maas bağlanmayacaksa neden bu islemleri yaptırdılar. Maas bağlanmayacaksa 25TL yi neden bana veriyorlar. Açıklama yapabilirseniz sevinirim. Tesekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hesabınızda ki para anladığım kadarı ile toplam maaştan kalan yani 6.833,31- 4785,34- 2000 küsürden kalan paradır. Yetkili size bu aydan kalan maaştan para yok demiş olabilir. Bir sonraki ayı bekleyip sorun var ise konuyu yine değerlendirelim. Mevcut durumda çalışmayan bekar kız çocuğu olarak yetim maaşı alma hakkınız var.

    1. Muhterem Çakar dedi ki:

     tesekkür ederim.

  37. renginar dedi ki:

   Merhaba 1999da bağlanan ssk emekli maaşım var ,

   2006 da eşimden boşandım dulum,

   2017 de sskdan emekli babam vefat etti, onun maaşınıda alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ssk emeklisi olduğunuzdan, ssk emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız

    1. renginar dedi ki:

     Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.

  38. Havva dedi ki:

   Merhaba ben esimden ayrildim 29 yasindayim 3 cocugum var ve hic bir gelirim yok babamin emekli maasini alabilirmiyim babam vefat ettikten sonra anneme baglanmisti annemde vefat etti simdi ben alabilirmiyim ve alirsam ne kadar alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızdan yetim maaşı alma hakkınız mevcut. Anneniz sağ iken de alma hakkınız vardı. Sadece siz alacaksanız babanızın maaşını % 50 si bağlanır.

  39. Türkan Altınışık dedi ki:

   Merhabalar. Eşimin vefatından dolayı SSK emekli maaşı alıyorum. Babam ise BAĞKUR emeklisi yaklaşık 12 yıl önce vefat etti, onun maaşını alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eş ssk lı ve 2008 sonrası vefat etmiş Baba Bağkurlu 2008 öncesi vefat etmiş ise her iki aylık bağlanır. Fakat kurum bu durumlarda aylık bağlanma tarihini 2008 öncesi olması gerektiğini söyleyebiliyor. Alo 170 hattını aramanızı tavsiye ederiz.

  40. Nazlı dedi ki:

   Merhaba, ben suan bir devlet kurulusunda çalışıyorum ve işimle ilgili sıkıntılarım var. Istifa ettim reddedildi 10 gün işe gitmeyip müstafi olmak istiyorum fakat OHAL de olmamız sebebiyle bundan sonraki devlet memuru olma hakkım elimden alınacak. Babam vefat etti ve annem emekli sandığından dul maaşı alıyor. Bende bu işsizlik sürecinde yetim maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer evli değilseniz Emekli sandığı emeklisi babanızdan yetim maaşı alırsınız.

  41. gulay korkmaz dedi ki:

   merhaba babam 1990 yilinda ssk dan emekli olup 2005 de vefat etti annemde 2010 da vefat etti dort kardesiz hepsi evli! bende evliydim bu sene bosandim.babamin uzerinden yetim maasi alabiliyomuyum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı bir işte çalışmıyor iseniz babanızdan yetim maaşı alabilirsiniz.

  42. cengiz dedi ki:

   ssk engelli emekliyim,(vergiindiriminden).788+37=825maaş alıyorum vefat eden emekli sandıgı emeklisi babamın maaşınıda alabilirmiyim.(%68 raporm ve vergi indirim belgem var)eger ikisini birlikte alamıyorsam babamın maaşını benim maaşımdan yüksekoldugu için tercih edebilirmiyim.teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkek çocuklarda engelli yetim aylığı alabilmenin şartları %60 engelli ve çalışmıyor olmasıdır. İstisna olarak 2008 öncesi çalışmıyorken babasından emekli maşı alanlar çalışsa dahi yetim maaşı almaya devam ederler. Bu durumdaki engellilerin yetim maaşları emekli olduklarında kesilir.

    Yukarıdaki açıklamadan sonra Yetim maaşı şartlarında da belirtilen herhangi biryerde çalışmama ve emekli geliri olmama şartını taşımadığınızdan babanızdan yetim maaşı alma hakkınız yok. Dolayısı ile babanızdan emekli maaşı alma hakkınız olmadığından tercih etme şansınızda yok.

  43. Alper dedi ki:

   Merhaba ben 18 yaşındayım ve uzum süredir babamdan maaş alıyoruz.Liseyi yeni bitirdim.Üniversite sınavına girdim ve sonuçlarım beklediğim gibi değildi.Tekrar üniversite sınavına hazırlanmak istiyorum fakat bu durumda babamdan gelen maaş kesilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yüksek okul veya Üniversiteye kayıt olmadığınızda yetim maaşı kesilir. Puanınız yeterli ise açık öğretim fakültelerini tercih edip yetim maaşı lamaya devam edebilirsiniz.

  44. Sibel dedi ki:

   Ben boşandım çalışmıyorum üzerimde bir ev ve araba kayıtlı annem emekli onun üzerinden maaş ve sağlıktan yararlanabilirmiyim teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Üzerinize kayıtlı mal varlığı emekli maaşı alma hakkınızı engellemez. Siz babanızdan hakkınız olan emekli maaşınızı talep ediyorsunuz. Farklı bir maaş olam muhtaçlık maaşında gelir ile ilgili kriterler mevcut. Sonuç olarak başvurunuzu yapıp yetim maaşı alabilirsiniz.

  45. sibel dedi ki:

   3 yıldır ssk emeklisi babamdan yetim aylığı alıyorum, Mart 2017 tarihinde yurt dışı borçlanma yaparak, son çalıştığım kurum 2010 yılında istifa ettiğim Kamu Kurumu olduğundan Emekli Sandığından emekli oldum, yetim maaşım halen ödenmeye devam ediyor, kesilir diye biliyordum, Alo 170 ede bilgi verdim, acaba yasada bir değişiklik mi oldu. Yanlışlıkla mı yetim maaşı ödeniyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi kadın bağkur veya ssk emeklisi babasından yetim maaşı alamaz. İkametgehınızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi Emeklilik servisine durumu bildirin.

  46. emre dedi ki:

   Merhaba cinsiyetim erkek üniversite öğrencisiyim. Babam 2 ay önce vefat etti annem şuan eşinin aylığını alıyor babasının aylığını alamıyor babasıda sskdan emekli babamda sskdan emekliydi. Şuanki kararımız Babamın maaşını ben alacağım annemde kendi babasının maaşını alacak. Peki sorum şu, benim okulum bittiğinde benden babamın aylığı kesilecek o zaman annem babasının aylığını bırakıp eşinin aylığına dönebilir mi? Hangi işlemler gereklidir dönebilmesi için?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ilk tercih noktasında yaptığınız işlemde sorun yok. Sizin alma hakkınız bittiğinde tekrar annenizin dilekçe ile talebini kurum değerlendirmeye alıyor. Mavzuatta belirlenmiş bir tercih adedi veya konu ile ilgili bir açıklama yok. Bu yüzden tekrar bağlanır veya bağlanmaz diyemiyoruz.

  47. Hamza AYdoğdu dedi ki:

   İyi günler ben babamdan emekli maaşı alıyordum eğitimime devam etmeme rağmen kesilmişti geçen yıl öğrenci belgesi ile yenilemiştim şimdi tekrar yatmadı bu ay aynı şekilde yeniden mi yenilemem gerekiyor ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dönem sonlarında öğrenci belgenizi ibraz etmeniz gerekebilir. Yaş şartını sağlıyorsanız öğrenci belgenizi dilekçe ekinde ibraz edin.

    1. Hamza Aydoğdu dedi ki:

     Merhaba, size zahmet olmazsa bi tane dilekçe örneği ya buraya ya da e mail adresime atabilme imkanınız var mı acaba ?

  48. ŞERİFE ŞEHNAZ ORHAN dedi ki:

   TEMMUZ 2017 AYINDA EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİ OLUYORUM. BEKAR OLMAM NEDENİYLE VEFAT EDEN BABAMIN SSK DAN BAĞLANMIŞ OLAN EMEKLİ MAAŞINDAN FAYDALANMA İMKANIM OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENMEK İSTİYORUM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığından emeklisi olduktan sonra veya mevcut çalışır durumdayken Ssk emeklisi babanızda yetim maaşı alamazsınız.

  49. arzu devran dedi ki:

   Merhaba, sdk.dan emekli eşim vefaat etti bende çalışmıyorum. eşimin önceki evliliğinden olma 1 kızı(18 yaş-okuyor ) ve bir oğlu (15 yaş okuyor) var. Emekli maaşından hangi oranda yararlanacağımızı bildirebilir misiniz şuanki eşi olarak ben tamamını mı alacağım yoksa belli oranda çocukları da alacak mı? Teşekkürler

   1. arzu devran dedi ki:

    aşağıdaki sorum hala denetim için bekliyor olarak görünüyor inceleme şansınız olabilri mi kısa sürede, teşekkürler…

    Merhaba, sdk.dan emekli eşim vefaat etti bende çalışmıyorum. eşimin önceki evliliğinden olma 1 kızı(18 yaş-okuyor ) ve bir oğlu (15 yaş okuyor) var. Emekli maaşından hangi oranda yararlanacağımızı bildirebilir misiniz şuanki eşi olarak ben tamamını mı alacağım yoksa belli oranda çocukları da alacak mı? Teşekkürler

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Kız çocuğuna evlenene kadar. Erkek çocuğuna eğitimi boyunca maaş bağlanır. eş ve iki yetim çocuğa maaş bağlanma oranı;

     Bir eş 2 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er, oranında maaş bağlanır.

  50. güzin turan dedi ki:

   Merhaba,babam 1991 yılında Bağkur emeklisi olarak vefat etti.Ben SSK emeklisi olarak yetim maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağ-kur emeklisi olduğunuzdan SSK emeklisi babanızdan Yetim maaşı alamazsınız.

  51. Mehmet dedi ki:

   Ölen çiftçi bağkurlu bir babanın dul kızına ne kadar maaş bağlanır. (Eşi ölmüş diğer kızları evli. Yani tek varis)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek yetim olması halinde % 50 oranında yetim maaşı bağlanacaktır.

    1. yasemin dedi ki:

     . Benim annemin babasi bagkur emeklisi ve vefat etti yillar önce. Annem ise şuan dul ve maastan almak istiyor. Ama anneannem bu maas üzerinden kredi çektiği için paranın nerdeyse hepsi kredi borcuna gidiyor. Biz başvuru yaptigimizz takdirde maastan hakkimiza düşeni alabilir miyiz ?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Siz başvuru yapabilirsiniz. Emeklilik servisleri ile banka kredi servisleri ayrı çalışıyor. Yani annenizin emekli maaşından yapılan kredi kesintisi size maaş bağlanmasına engel teşkil etmez. Başvuru yapabilirsiniz. dikkat etmeniz gereken şey siz başvurduğunuzda anneniz şuan %75 oranla maaş alırken, % 60 a düşer maaş bağlanma oranlarına; https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

      1. yasemin dedi ki:

       Teşekkür ederim . Ama şu noktayi anlamak istiyorum . Atıyorum annem 500 tl alacak olsun (3 te biri 500 diyelim sanırım 3 te bir oranında maas alınıyor). Bu 500 lira dan bi kısım eksik alacağız oyle mi ? Banka borcu oneninde eski hakkimizi alabiliriz dimi . Başvuru Süreci nasıl oluyor peki ?

  52. Burak dedi ki:

   Babam vefat etti annem babasının maaşını alıyor bende babamın maayını alıyorum öğrenciyim. Okulum bittiğinde babamın aylığı benden kesilecek annem babasının maaşımı bırakıp eşinin maaşını alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin hem babasından hem de eşinden maaş alma hakkı var. Eğer kurumlar aynı ise tercih ettiği aylığı alabilir.

  53. MaideK. dedi ki:

   Iyi günler. 10 gun önce babami kaybettik. Emekli sandigindan emekliydi babam. Bekarim ve suan sigortali çalışıyor görünüyorum. Babamdan yetim aylığı alabilir miyim..yoksa sigorta iptal mi edilmeli. Teşekkürler kolay gelsin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öncelikle başınız sağ olsun. Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan çalışsanız da yetim maaşını alma hakkınız mevcut. Başvuru yapabilirsiniz.

  54. Filiz dedi ki:

   Merhaba ,

   Babam bağ-kur emeklisi vefat etti , ben annem ile birlikte dul yetim maaşı alıyoruz ( annem ayrıca öğretmen emeklisi ). Ben mart ayında başvurdum sgk’ya yetim maaşı için, ve bana toplu bir para ödediler bugün, acaba bu maaş kaç aylıktır ? Hangi tarihten itibaren bu maaşı almaya hak kazanmışımdır ? Başvurdugum tarihten mi yoksa yetim maaşı hak kazandığım tarihten mi ?Birde annem öğretmen emeklisi olduğu için aldığımız maaş oranları yine %60 %30 şeklinde midir ?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ödenen toplu para yetim maaşı hak ettiğiniz tarihten itibaren hesaplanan ödemedir. Annenizin emekli olmasından dolayı babanızı maaşını % 50 si bağlanır. Sizin oranınız yine % 30 dur

  55. Beyhan dedi ki:

   ssk emeklisi bir bayanım.annem babamın bağ kur emekli maaşını kullanıyordu 2017 haziranda annemde vefat etti babamın maaşını kullanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ssk emeklisi olduğunuzdan Bağkur emeklisi babanızda yetim maaşı alamazsınız.

  56. Beyhan dedi ki:

   ben sgk emeklisi bekar bayanım.babamın vefatıyla bağkur maaşını annem almaya başladı 2017 yılında annemde vefat etti annemin maaş hakkından ben faydalanabilr miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ssk emeklisi olduğunuzdan Bağkur emeklisi babanızın emekli maaşı size bağlanmaz.

  57. Ömer dedi ki:

   Merhaba,

   Babam geçen sene vefat etti. Kardeşimle birlikte yetim maaşı alıyorduk.(%50,%50) Ben üniversiteden mezun olduğum için maaş kesildi. Kardeşm %50 almaya devam mı edicek yoksa bana yatan pay ona geçer mi? Geçme ihtimali varsa ne yapmamız lazım? Şimdiden teşekkür ederim yardımınız için.

   1. Ömer dedi ki:

    Soruma cevap alabilirmiyim lütfen çevrede kimse bilmiyor siz yardımcı olabilirseniz güzel olur.

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Sorunuz yanıtlanmıştır.

     Merhaba,

     Kardeşinizle birlikte maaş alırken bağlanma oranı;

     İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80, di

     Siz maaştan düştükten sonra kardeşinize bağlanacak maaş oranı;

     Tek yetim olması halinde % 50 olacak.

     Yani aldığınız maaşın tamamı kardeşinize aktarılmıyor. Örnek verecek olursak ikiniz toplamda 800 tl alırken, kardeşiniz tek başına 600 tl alabilecek

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kardeşinizle birlikte maaş alırken bağlanma oranı;

    İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80, di

    Siz maaştan düştükten sonra kardeşinize bağlanacak maaş oranı;

    Tek yetim olması halinde % 50 olacak.

    Yani aldığınız maaşın tamamı kardeşinize aktarılmıyor. Örnek verecek olursak ikiniz toplamda 800 tl alırken, kardeşiniz tek başına 600 tl alabilecek

  58. neslihan Dobrıcalı dedi ki:

   merhaba sayın yetkili

   ssk başlama tarihim mart 1987
   ben su anda çaalışıyorum yaklaşık 1 yıl sonra ssk emekli olucam ,
   emekli oduktan sonra ölmüş babamın bağkur maaşını alabilirmiyim
   annem de vefat etti önceden annem alıyordu babam 1996 04 temmuz ayında ğldü. şimdiden bilgileriniz için teşekkürler .

   iyi çalışmalar dilerim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ssk emeklisi olacağınızdan bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  59. ibrahim dedi ki:

   Merhaba ben babamdan kalan emekli maaşımı alıyodum üniversite 2 yıllık bitti ve maaşım durduruldu ben maşımı annemin üzerine aktarmak istiyorum öyle bişey mümkün mü dilekçe vb ne yapmamız gerekiyor dilekçeyi nerden temin edebiliriz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin emekli maaşı sizin maaşınızın durmasıyla otomatikman artar. Eğer artış meydana gelmediyse Sn yakın Sosyal güvenlik merkezinden işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

  60. Mehmet dedi ki:

   Merhabalar yaşım 19 üni öğrencisiyim. babam 1 sene önce vefat etti annem babamın aylığını alıyor 1100 tl kadar. Babam ssk emeklisiydi. Annem babamın aylığını bana nakil edip kendisi babasının aylığını alırsa bana bağlacak olan aylık yine 1100 tl mi olur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın maaşı annenize % 75 oranında bağlanmıştır. Maaştan feragat edip sadece sizin almanız sağlanırsa % 50 maaş bağlanır yani 733 TL maaş alırsınız.

  61. birgul dedi ki:

   merhaba,

   yurtdisinda yasiyorum ve 2013 ten beri emekliyim, dulum
   turkiyede babamdan kalan maasi alirken kesildi (1990-1995 arasi)
   yeniden bu maasi almaya hakkim var midir ?

   bilgi için tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışında emeklilik geliri olanlar babadan yetim maaşı alamamaktadır.

  62. Mualla dedi ki:

   Bağlanacak olan yetim aylığı öldüğü zaman aldığı kadar mı yoksa şimdiki emekli maaşına göre mi alacagim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim aylığı bağlanacağı zaman son aldığı maaşı şimdiki alacağı maaşa göre güncelleniyor. Bu güncellenen maaştan yetim maaşı bağlanıyor.

  63. Şebnem Çelebi dedi ki:

   Merhaba,
   Kızkardeşim eşinden Ekim 2016’da boşandı.Annem de babam da emekli sandığı’ndan emekliydiler.babam 1970’e annem 2015’de vefat etti.Kızkardeşim Annemin maaşını alabilir mi?Bunun için nereye başvurmak gereklidir.Bostancı emekli Sandığı müdürlüğü’nün telefonu nedir.Bu müdürlük halen Bostancı’da mı? Değilse nerede.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kardeşiniz yetim maaşı alabilir. Tüm kurumlar tek çatı altında toplanmıştır. İkametgahınıza en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapabilirsiniz.

  64. Sait dedi ki:

   Annem 54 yaşında olmakla beraber 2000 yılında boşanmış dul bir kadındır. Ayrıca 2007 senesinde Almanya’dan emekli olan Annemin babası yani benim dedem vefat etmiştir.Anneme bugüne kadar hiçbir şekilde maaş gelmeyip bütün masraflarını ben ve kardeşlerim karşıladık ve hala karşılamaktayız ve annem şeker,bel fıtığı hastasıdır, yaşıtları gibi sağlığı pek fazla yerinde değildir size olan sorum annem dedemin emekli maaşından yararlanabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Almanya da ki yetim maaşı koşulları ülkemize göre farklılık gösterir. Yetim maaşı öğrenci olma koşulu ile 27 yaşına kadar (kız veya erkek fark etmez) ödenir.

    annenizin yetim maaşı alma hakkı bulunmaktadır.

  65. Ayşe dedi ki:

   Ben eşimden ayrılmak üzereyim 2011 yılında babam vefat etti.Babam ssk işçi emeklisiydi maaşının ne kadarını alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın emekli maaşı sadece size bağlanacaksa maaşın yüzde 50 si bağlanır.

  66. Emel dedi ki:

   Eşim 3 ay önce vefat etti hiçbir geliri ve maaşı yok ondan dolayı yeşilkartlıyız. Babam 3 yıl öne öldü annem babamın bağkur maaşını ve kendisi danimarkadan emekli yani 2 maaşı var. Ben başvurduğum takdirde bağkur maaşının yüzde kaçını alabiliyorum. Bu arada çalışmıyorum ev hanımıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın emekli maaşı annenizle birlikte ise bağlandığında Babanızın maaşının % 60 ı annenize % 30 u size bağlanır.

  67. Burcu Akaydın dedi ki:

   İyi günler babam 2003 yılında vefat etti ben kızım bu sene okulum bitti üniye seneye gidicem bu 1 sene içinde maaşım kesilir mi evlenme gibi bir durum yok

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kız çocukları için öğrenim durumu önemli değil. Evlenene veya çalışmaya başlayana kadar yetim maaşı almaya devam edersiniz. Erkek çocuklar için öğrenime ara verme durumlarında yetim maaşları kesilir

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.