• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI


  emeklilikte prime takılanlar

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bir kişinin babası vefat etme durumunda o kişinin babasının emekli maaşını alması için gerekli olan koşulları anlatacağız. Bir diğer deyişle babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir sizlere aktardık. Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. İşte bu şartlar sağlandıktan sonra ise emekli maaşı almak için gerekli durumları yapıp başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gereklidir. Daha sonra ise bir müddet geçecek ve gerekli her türlü şartı sağladığınız öngürülürse emekli maaşını alabilirsiniz. İşte bu yüzden bu şartların veya koşulların önemi oldukça çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.

  Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

  • İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
  • Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
  • Çocuklar ayrıca 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Ancak kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

  Babadan emekli maaşı alma koşullarını sizlere aktardık. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Sinan dedi ki:

   Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.Dedemin kalan pirim borcunu askerlik borçlanması yaparak, yada biz ödeyerek tamamlasak olabilirmi?

  2. Sinan dedi ki:

   Yukarıda göndermiş olduğum ileti ye henüz bir açıklama yapmadınız. Aydınlatırsanız memnun olurum.

  3. Ayten dedi ki:

   Uvey annem emekli sandigindan dul maasi aliyor.ben esimden ayrildim.emekli sandigi emeklisiyim yetim maasi alabilirmiyimy

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayten Hanım merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak yetim maaşı alamazsınız.

  4. Sinan dedi ki:

   Annemin babası emekli sandığında 4 yıl 5 ay süre ile çalışıp, sonra işten ayrılmış. Daha sonra herhangi bir yerde çalışmadan vefat etmiştir. Annemin babasının maaşını alması mümkün müdür? Annem şu anda babamın SSK emeklilik maaşını alıyor. Bilgilendirebilirmisiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sinan Bey merhaba,

    Eğer Annennizin babası vefat etmeden önce emekli maaşı bağlandıysa alabilir. Mevcut durumda emeklilik için yeterli bir primi gözükmüyor.

    1. Sinan dedi ki:

     Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.
     Dedemin kalan pirim borcunu, askerlik borçlanması yaparak,yada biz ödeyerek tamamlasak olabilirmi?. Fazla meşgul ettiğim için şimdiden özür dilerim

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.