• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI

  Babadan emekli maaşı alma koşulları çocukları tarafından alınması bakıma muhtaç kimselerin yetim kaldıklarında mağduriyet yaşamamaları için gerçekleşmekte olan devlet tarafından güvenceye alınmış bir haktır. Ancak bu hakkın iddia edilebilmesi için bazı şartların ve koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu koşullar hem maaşı alacak olan yetim kişinin, hem de vefat eden babanın sağlaması gereken koşullardır.


  Babadan Maaş Alabilmek İçin Gerekli Koşullar

  Ölen babanın maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı için bazı koşulların yerine getirilmesiyle verilir. Ölen babanın maaşını almak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Vefat eden babanın sosyal güvencesinin olması, ona bu sosyal güvenceyi sağlayan bir kurumda düzenli olarak çalışır durumda olmuş olması gerekmektedir.
  • Vefat eden babanın emekli maaşı üzerinde hak iddia edecek olan çocukların da devlet memuru olmaları gerekmektedir.
  • Herhangi bir şart gözetilmeksizin 18 yaşından küçük çocuklar yetim aylığı alabilmektedirler. Ancak babanın kız çocukları evlenmedikleri sürece yaşları fark etmeksizin babalarının maaşını talep edebilmektedirler. Kız çocuğun evlenmesi durumunda bu hak ortadan kalkacaktır. Ancak boşanan kız çocukları gerekli başvuruyu yaparak yeniden yetim aylığını almaya devam edebilir. Merhumun erkek çocukları için bu üst sınır yaşı, ortaöğrenime devam edilirken 20, yükseköğrenime devam edilirken ise 25’tir.

  Kişilerin babalarının vefat etmeleri durumunda maaşlarını talep edebilmeleri için gereken koşullar bunlardır. Bu koşulları karşılayan kimseler babalarının vefatının ardından gerekli belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak babalarının maaşlarını talep edebilirler.

  Ölen Ebeveynlerin Emekli Maaşlarının Talep Edilme Koşulları Nelerdir?

  Ölen anne babadan emekli maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı maaşı talep edecek kişinin ve merhumun durumuna göre değişmektedir. Ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır?” sorusuna cevap verebilmek için şu durumların sağlanması gerekmektedir:

  • Vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda güvencesi bulunmak durumundadır ve kişinin bu kurumlara bağlı şekilde çalışmış olması gerekmektedir.
  • Merhumun emekli aylığı öncelikli olarak eşine bağlanmaktadır. Eşinin vefat etmesinin ardından çocuklarına hisseleri uyarınca maaş aktarılmaktadır.
  • Merhumun çocuklarının yetim aylığı alabilmeleri için vefat eden kişinin emekli olmuş olması şart değildir. 900 günlük SSK priminin veya 1800 günlük Bağkur priminin yatırılmış olması, kişinin vefatının ardından çocuklarının yetim aylığı talebinde bulunmaları için yeterli olacaktır.

  Vefat Eden Babanın Maaşı Üzerine Dul Kızının Hak İddia Edebilme Durumları

  Vefat eden babanın dul durumunda bulunan kızının babasının maaşı üzerinde hak iddia ederek yetim aylığı alması mümkündür. Yukarıdaki şartların sağlanmış olması merhumun kızının an itibariyle evli bulunmaması başvuruda bulunabilmek için yeterlidir. Ölen babadan dul kızına maaş bütün şartlar sağlandığı takdirde kızı yeniden evlenene kadar ödenmeye devam eder. Kızı tekrar evlendiği takdirde bu maaş üzerindeki hakkını yitirmiş olur, ancak tekrar bir boşanma gerçekleşirse merhumun kızı yine yetim aylığı başvurusunda bulunabilir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. Bu sorunun cevabı bazı durumların gerçekleşmesine bağlıdır. Eğer yetim kalan tek çocuksa veya yetim aylığı üzerine başka çocukların da hakları yoksa babanın aldığı ücreti yarısı yetim aylığı olarak kızına ödenmeye devam eder. Burada önemli olan babanın aldığı ücret değildir. Ücret her ne kadar olursa olsun, gerekli şartlar sağlanıyorsa kızına bu ücretin %50’si ödenmeye devam eder.

  Ancak, babanın vefatının ardından merhumun eşi hala hayattaysa veya maaş üzerinde hak sahipliğinde bulunacak başka bir çocuk daha bulunuyorsa, bu oran %25’e düşer. Yani kişi babasının aldığı ücretin %25’ini kendisi almaya devam eder. Annenin vefat etmesinin ardından ya da hak sahibi olan diğer çocuğun hakkının ortadan kalkması durumunda bu oran yeniden %50 olarak belirlenecek ve merhumun kızına ücretinin yarısı ödenecektir.

  Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Yetim aylığının başvuru prosedürü vefat eden kişinin sosyal güvencesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Merhum Bağkur veya SSK üyesiyse bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması yeterli olacaktır. Ancak eğer merhum devlet memuruysa yetim aylığı için Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Kamu Görevlileri Emeklilik Dair Başkanlığı Ankara’nın Sıhhiye semtindeki Mithatpaşa Caddesi’nde bulunmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

  Başvuruda yetim aylığı talebinde bulunacak kişiden bazı belgeler istenmektedir. SGK emeklilik talep formunun ve başvuruda bulunacak kişinin kimlik fotokopisinin başvuru sırasında hazır bulundurulması gerekmektedir. Kişi aynı zamanda eğer boşanmışsa, eşinden ayrıldığına ve eşinde ayrı yaşadığına dair taahhütname veya gerekli belgeleri de başvuru belgelerinin arasında bulundurmak zorundadır.

  İki Ebeveynden Birden Yetim Maaşının Alınması

  Anayasanın 5510 sayılı kanununa göre yetim kimse için hem anneden hem babadan yetim maaşı almak mümkündür. Ancak bu durumlarda bağlanan yetim maaşının oranları düşebilmektedir ve bunun yanında bazı koşulların sağlanmaları gerekmektedir.

  Bu koşullardan biri merhum kişinin belirli bir süre boyunca sigorta primlerini ödemiş olması gerekliliğidir. Sigortalı merhumun 1800 gün sigorta priminin ödenmiş olması, çocuğunun her iki ebeveyninden de yetim aylığı alabilmesi için şarttır. SSK tarafından sigortalı olan kişiler için bu dün süre 900’dür. İki ebeveyninden de yetim aylığı talebinde bulunacak olan kız çocuğunun evi bulunmamalıdır. Kız çocuğunun aynı zamanda sigortalı bir işte çalışmıyor veya sigortalı bir şekilde çalışarak hak kazandığı bir emekli maaşının bulunmuyor olması gerekmektedir.

  Her İki Ebeveynden Alınacak Yetim Aylığının Miktarları

  Her iki ebeveyninden de yetim aylığı alma hakkı olan kız çocuğuna ödenecek olan yetim aylığı diğerlerine göre farklı şekilde hesaplanmaktadır. Koşulları sağlayan ve hem annesinden hem de babasından yetim aylığı alma hakkı olan kişilere ebeveynlerinden yüksek maaş alanının maaşının tamamı, düşük maaş alanın maaşının ise yarısı ödenmeye devam edilir.

  Merhum ebeveynlerden birinin Emekli Sandığı kapsamında bulunması, yani memur emeklisi olması durumundaysa yetim kız çocuğuna iki ebeveyninin de maaşının tamamı ödenmektedir.

  Yetimi aylığı başvurusunda bulunacak kişinin ebeveynlerinin vefatının tarihi de önem arz etmektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş olan bir ebeveyn bulunmaktaysa, o zaman kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşınsa yarısı ödenir. Ancak, şayet ebeveynlerden ikisinin de vefatı 1 Ekim 2008 tarihinden önce gerçekleşmişse ve sigortalı bulundukları kurumdaki statüleri farklı şekilde görüntülenmişse, o zaman yetim kız çocuğuna her iki ebeveynin maaşı da tam olarak ödenir.

  İki ebeveynin de SSK tarafından sigortalanmış olduğu durumlarda yetim kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşın yarısı ödenir. Ancak ebeveynlerin ikisinin de Bağ-kur tarafından sigortalarının bulunması haline kız çocuğuna yetim aylığı olarak tek maaş bağlanır.

  Yetim Aylığı Konusunda Detaylı Bilgi Edinme Ve Başvuruda Bulunma

  Hem annesi tarafından hem de babası tarafından yetim aylığı talebinde bulunacak ve Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunacak bu kişinin bu şartları sağlayıp sağlamadığından emin olması gerekmektedir. İki ebeveynini de kaybetmiş yetim kişilerin yetim aylığı hakkında daha detaylı ve net bilgilere ulaşabilmek için kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi’ne gitmeleri yeterli olacaktır. Kurumda gerekli bilgilerini vererek gerekli sorgulamaları yapabilirler, gerekli şartları yerine getiriyor olmaları takdirde istenen belgeleri tamamlayabilir ve eksiksiz bir şekilde yetim aylığı başvurularını gerçekleştirebilirler.  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Figen dedi ki:

   Ben SSK emeklisi dul bir bayanım. Emekli maaşım var. Bağkur emeklisi olup vefat etmiş babamdan yetim maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız

  2. Nedret Akbaş dedi ki:

   Emekli sandığı emeklisiyim. Bekar bir kızım var. Ssk dan emekli olsa da, ölümüm halinde benim maaşımı alabilir mi? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi kızınız emekli sandığı emeklisi olduğunuzdan sizden da maaş alabilir.

  3. serpil dedi ki:

   engelli oğlum var yüzde 60 üzeri engel oranı var. biz anne baba emekli sandığı emeklisi olacağız. ikimizdende maaş kalırmı. onu isteğe bağlı sigorta ödeyerek emekli etsek bizden alacağı hakları kaybolur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Oğlunuz her iki maaştanda % 50 oranında faydalanır. ayrıca sağlık hizmetlerini de almaya devam eder. İsteğe bağlı emekli olsa da sizden maaş alabilir.

  4. Yağız Gazi Avşar dedi ki:

   Merhaba . bir arkadaşımın annesi vefat etti . kendi Almanya da yaşıyo . ama eşinden ayrılmış bir durumda ve ms hastası olduğu için çalışamıyor . devletin verdiği imkanlar doğrultusunda geçimini sağlıyor . 2 çocuğu kendisinde eşinden nafakası var . annesinin maaşını talep edebilir mi ? hangi evraklar gerekmektedir .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    almanyada aldığı sosyal yardımlar nedeni ile anne veya babasının Türkiye emekli maaşından yararlanamaz.

  5. salih dedi ki:

   merhaba ,benim yüzde seksen şizofren raporlu 40 yaşında erkek kardeşim var.fakat raporunda ağır engelli deil.sgk emekli vefat eden babamın maaşını almak icin sgk müracaat ettim kurumun istediği rapor tek doktordan yüzde seksen çıktı kuruma verdik .olumlu sonuçlanırmı,olumlu sonuçlanırsa vefatından bu güne kadar biriken maaşını alabilirmi .teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engel oranı % 80 çıktı ise babadan maaş alabilir. Ancak bu ödenek rapor sonrası için ödenmeye başlar öncesi için ödenmez.

  6. Lale dedi ki:

   Merhaba, babam 42 sene önce ölmüş.Kendisi esnafmış ve annemle de resmi evli değilmiş. Vefat ettiğinde kardeşleri işyerini nasıl olduysa devralmış ve hala çalıştırıyorlar aynı dükkanı.Ailevi sebeplerden babamın ailesinden çok uzak büyüdüm ve hiç destek görmedim.Hiç e görüşmedim.Yeni yeni aklıma geliyor.Acaba babamın bağ-kuru var mıydı? Yıl 1977.Yetim maaşı bağlanabilir miydi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kimlik bilgileri ile en yakın sgm den sorgulatabilisiniz. ancak çok seki bir tarih arşive bakmak gerekebilir.

  7. Ceren Mutlu dedi ki:

   Merhaba annem vefat eden babasının maaşını alıyor dul oldugu için.
   Ben 21 yaşındayım. Çalışıyorum. Sigortalıyım. Arabam var. Annem bir işe girdi 1 ay çalışıp ayrıldı. Şimdi yine 600 tl maaş alıyor. Ben annemle yaşadıgım için annemin maaşını ben çalıştıgım için ve arabam bile oldugu için keserler mi
   Maaşını.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    annennizin maaşı sisizn çalışmanız veya gelirinize bağlı kesilmez. Anneniizn kanuni alma hakkı mevcut.

  8. gülayyy dedi ki:

   emekli sandiğina bağlı bir çalışanım .vefat eden babam da emekli sandiğina baglıydı.bu arada annem de vefat etti.ben babamın maaşını alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

   2. Canan dedi ki:

    Emekli sandığı çalışanıyım yani devlet memuru babam ssk lı idi vefat etti. Bende eşimden boşandım.Ölen babamın maaşını alabilirmiyim

  9. KENAN81 dedi ki:

   Merhaba BABAM 2014 yılında vefat etdi BAĞKUR ‘ dan emekliydi ben %46 engelliyim SGK ‘lı çalışıyorum babamdan emekli aylığı alabilir miyim ? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bababdan emekli maaşı alabilmek için en az % 60 engelli olunması gerekmektedir.

  10. Semra dedi ki:

   Babam emekli sandığı ndan emekliydi 2017 yılında vefat etti annem babamın maaşını alıyor.Annem ssk emeklisi 2011 yılında ölmüş babasının maaşını alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizn babası emekli sandığı emeklisi değil ise alamaz.

  11. Hanife Tülümen dedi ki:

   2016 yılında bağkurdan emekli oldum. Ölen babamın bağkur maaşından alabilirmiyim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  12. hatice gök dedi ki:

   ben dul bayanım. babam sağ. emekli. babamın emekli maaşımdan maaş alabilirmiyim. 2 ilkokula giden oğlum var. hiç gelirim yok. sigortam yok. malım mülküm yok. saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız yaşıyorken kendisinden size maaş bağlanmaz. Farklı Sosyal yardımlar mevcut. Kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuruda bulunabilirsiniz.

  13. Nefise dedi ki:

   Merhaba ben 2013 yılında emekli sandığından emekli oldum. Rahmetli babam 2015 yılında vefat etti. Eşim den ayrıldım, babamın maaşı nı alabilirmiyim. Teşekkürler

   1. Nefise dedi ki:

    Babam SSK emeklisi

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan yetim aylığı alamazsınız.

  14. Sami alkaya dedi ki:

   Merhaba anneme babasindan yetim bagkur ayligi baglandi 1010 tl normalde 100de 50 si baglanmiyormuydu acaba yanlislikmi var.ayrica annem babamdan emekli sandigi ayligi aliyor dul auligi…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinin maaşının %75 Babasından ise %50 maaş alır.

  15. Gulhan dedi ki:

   Merhaba ben yurtdışında yaşıyorum tc vatandaşıyım eşimden ayrıldım Türkiye de babam vefat etti 10 yıl önce burdan çok az sosyal yardım alıyorum babamın maaşını alAbilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışında sosyal yardım alanlara babadan maaş verilmemektedir.

  16. Gülay dedi ki:

   merhaba,

   Ben 41 ablam 51 yaşındadır, her ikimizde bekârız sağlık nedenlerinden dolayı çalışmıyoruz. Babam 1999 da vefat etti, 10 şubat 2019 tarihinde Annen vefat etti. Annem ve Babam memur emeklisi idiler. Anne ve babamın maaşlarının tamamını yetim aylığı olarak alabilir miyiz? Veya maaş dağılımı nasıl olabilir?
   Eğer maaş dağılımında hata olursa nasıl bir yol izlemeliyiz?
   Teşekkürler….

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İki yetim hak sahiplari olarak hem annenizin hem de babanızın maaşının %40 ar şekilde maaşınız bağlanır yani annenizden %40 babanızdan %40 maaş alabileceksiniz. Yani ikiniz de hem annenizden hem babanızın maaşından % 40 ını alabileceksiniz.

  17. Zehra dedi ki:

   Merhaba.. Dedem bağkur emeklisiydi. Vefat ettikten sonra maaşını babannem alıyordu. O da yakın zamanda vefat etti. 56 yaşında bir amcam var. Hiçbir sosyal güvencesi yok. Maaştan faydalanabilir mi ya da faydalanması için engel oranının yüzde kaç olması gerekli?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    amcanızın maaştan yararlanabilmesi için en az % 60 engelli olması gerekmektedir.

  18. nurgül dedi ki:

   Ben sgk emeklisiyim. 15 yıl oldu boşanalı. Babam bağkur emeklisi onun maaşını alabilir miyim. Annem de vefat etti. eğer alabiliyorsam ne kadar alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  19. Şenay Astarlıoğlu dedi ki:

   Merhaba emekli sandığı emeklisi dul kadın ssk emeklisi babasının maaaşını alamıyor?ama ssk emeklisi emekli sandığı emeklisi babasının maaşını alabiliyor? Doğrumu anladım?peki haksızlık değil mi? Neden böyle olduğunu açıklarsanız çok sevinirim? Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur ve SSK birleşerek SGK oldu. Aynı kurumdan çift maaş alınamıyor. Emekli sandığı ise hala farklı statülere sahip. Ama bu sebep mi derseniz bizce de değil. Bize göre tüm kurumlar birleşmeli ve aynı haklara sahip olunmalıdır.

  20. Banu dedi ki:

   Merhaba,
   Babam bagkur emeklisiydi 2010 yılında vefat etti.Ben calistigimdan sadece annem babamdan maas aliyodu(1300 tl civari)ben issiz kaldigim icin basvuruda bulunursam annemin maasi ne kadar benim maasim ne kadar olur.

   Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz tek başına % 75 oranında maaş almakta. Siz başvurduğunuzda anneniz % 60 siz % 30 alabileceksiniz. Yani anneniz 1040 siz ise 520 TL maaş alabileceksiniz.

  21. Mehmet dedi ki:

   Merhaba babam 1992 yılında vefat etti emekli aylığı anneme bağlandı oda 2007 de vefat etti şuan kimsem yok abim,kardeşim amca,dayı,teyze vs hiçbiri yok ben 54 yaşındayım hiç bir gelirim yok emekli maaşı bana bağlanabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef erkeklerin en az % 60 engelli raporu yok ise babadan veya anneden maaş alabilme hakkı yok.

  22. Ayşe& dedi ki:

   Merhaba ben devlet memuru olarak çalışmaktayım.eşim vefat etti bağkurdan dul aylığı bağlandı.vefat een babamdan maaş alabilirmiyim.babam emekli sandığından emeklidir.teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Devlet memuru çalışan olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  23. saliha dedi ki:

   Eşim ssk emeklisi, babam emekli sandığı emeklisi ve vefat etti, ben babamdan yetim aylığı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hem eşinizden hem de babanızdan maaş alma hakkınız var.

  24. Ebru küçüköz dedi ki:

   Ben 1975 doğumluyum babam yaklaşık 22 sene önce öldü.annem sağ fakat babamdan resmen ayrılmıştı babam sağ iken.şu an kardeşlerimin içinde tek ben bekarım.şu an çalışıyorum fakat işten çıkıcam.benim sgk primi doldu yılım da doldu.ancak emekliliğin gereklerinden biri olan yaş dolmadı.yani eyt liyim.daha 8 senem var.işten çıktığım taktirde babamın maaşını alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    evet emekli maaşınız bağlanıncaya kadar yetim maaşı alabilirsiniz.

  25. Elif dedi ki:

   Dini nikahli yaşıyorum ve 7 yıldır resmi nikahim olmadı bekar görünüyorum halada kimlikte babam SGK dan emekli vefat etmiş olsa babam bende maaşını alabilirmiyim babamin devletin sartlari nelerdir hiç resmi nikahim olmadı ama 2 de çocuğum var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Resmi nikahınız olmadığı için yararlanabilirsiniz. ancak eşinizle birlikte kaldığınızdan tespiti halinde gecikme faiziyle birlikte tahsil edilir. Yasalara aykırı bir durum oluşur.

  26. İnci Erkmen dedi ki:

   Babam 1988 senesinde SSK dan emekli iken vefat etti Bugüne kadar emekli maaşından annem faydalanıyordu o da vefat etti Ben dulum ve özel banka sandığından emekliyim Babamdam emekli maaşı alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Özel Banka sandığından emekli maaşı alırken ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız

  27. Yaşar dedi ki:

   Annem babamdan kalan bağkur maaşını alıyor
   1130 tl .dul olan ablam başvuru yapmış oda maaş almak istiyor.annem ne kadar ablam ne kadar maaş alır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz maaşın %75 ine tekabul eden kısmını almaktadır. Ablanız başvurduğunda anneniz %60 ablanız %30 maaş alabilecek yani bu durumda Annenizin maaşı 904,00 TL olurken ablanız 452 TL olarak maaş alabilecek.

  28. emre dedi ki:

   Ben 2003 te olen esimden dolayi bagkurdan dul ayligi aliyorum,2019 ocakta sgk emeklisi babam vefat etti .maasi icin basvurumuz kabul edildi gorunuyor yalniz ben fahri olarak bilinen kuran kursu ogreticiligine ise baslarsam maas kesilir mi ( fahri calisanlarin yatan sigorta primi cok az deniyor)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı işe başladığınız anda babanızdan bağlanan veya bağlanacak maaş kesilir.

  29. hasan dedi ki:

   annem babamdan 1140 tl bağkur maaşı alıyor.dul olan ablam şu an müraacat etmiş emeklilik talep etmiş annem ne kadar ablam ne kadar maaş alır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz tek başına maaşın %75 ini almakta. Ablanızın başvurusu sonrası %60 anneniz %30 ablanız alacak. Yani bu durumda Anneniz 912,00 tl ablanız 456 tl maaş alabilecek.

  30. SALİH dedi ki:

   Babam ssk emeklisi olarak 2003 yılında vefat etti , dul annem ve bekar kızkardeşime dul ve yetim aylığı bağlandı annem 13 kasım 2018 tarihinde vefat etti bekar olan kızkardeşim çalışmıyor ve aylığı almaya devam ediyor aylık artışı olurmu yeni yasalara göre bir şey yapmamız gerekiyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kardeşiniz annenizle birlikte maaş alırken % 30 a tekabül eden kısmını alıyordu. Mevcut durumda %50 oranda maaş alack. Başvuru yapmanıza gerek yok sistem otomatikman artırır. 2 aylık maaşından sonra artış olmaz ise dilekçe ile ikametgahınızın bağlı bulunduğunuz SGM emeklilik servisine müracaat ediniz.

  31. Gül dedi ki:

   Merhaba Eşimden dolayı emekli sandığından maaş almaktayım.Bende emekli sandığından emekli bayanım emekli maaşım var.Babam Özel bankadan emekli idi.Babamdan da bana maaş bağlanabilir mi? Cevabınıza şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan maaş alamazsınız.

  32. perihan dedi ki:

   merhaba ben bayan öğretmenim eşimden boşandım 15 yıl önce ölen bağkur emeklisisi babamım maaşını alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışan yetimlerin babadan maaş alması mümkün değildir.

   2. belgin akça dedi ki:

    benim kayınvalidem.ssk dan emekli.babası 2008 den önce vefat etti.babasından maaş bağlanır mı.?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer babası emekli sandığı emeklisi ise bağlanır. Ssk veya Bağkur emeklisi ise bağlanmaz.

  33. ali kısaç dedi ki:

   merhaba hayırlı günler babam vefat etmeden önce annem ile kağıt üstünde ayrıydı ama sadece kağıt üstünde… babam vefat edince emekli maaşı kız kardeşim ile erkek kardeşime bağlandı erkek 25 yaş okuyana kadar kız evlenene kadar sanırım. tek sorunum kız ve erkek çocuklarından maaşı anneme aktarma şansımız varmı 20 yıllık evlilikleri vardı anne bi hak idda edebilirmi. bunuda ne için diyorum kız kardeşim staj görecek maaşı kesilecekmiş maaşı kesilirse maddi yönden baya sıkışacağız o yüzden staj göremeyecek iki arada bi derede kaldık inşallah bi çıkar yolu bulabiliriz..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kız kardeşiniz öğrenin nedeni ile staj gördüğünde maaşı kesilmez. Bunun için staj göreceği işyeri staj kodu ile işe girişini yapmalı. Annenize gelince maaş alması mümkün değil. Babanız vefat ettiğinde evli değil ise maaş alamaz.

   2. zeynep dedi ki:

    Merhaba, abim vefat etti ssk dan emekliydi ilk eşinden yüzde elli zihinsel engelli oğlu var devletten engelli maaşı alıyor. 2. eşinden de 1 kızı var yüzde elli zihinsel engeli olan oğlu babasının emekli maşından hak alabilir mi? teşekürler.

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    %60 engelli bir çocuk babasından ömür boyu yetim maaşı alma hakkı vardır.

  34. Seda mumyakmaz dedi ki:

   Babam vefat etti 18 mayis 2019 da ben esim den ayrildim annemde 2002 de vefat etti birtek ablam var evli babamin maasinin ne kadarini alabilirim babam sskdan emekli

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek yetim hak sahibi olarak maaşın % 50 sini alabileceksiniz.

  35. Rena dedi ki:

   2020 yılında SSKdan emekli olacak bir bayanım,ölen babamın BAĞKUR maaşını alabilir miyim?Alırsam ne kadarını alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi veya çalışanı olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız

  36. Fatma dedi ki:

   Merhabalar kendim 2010 yilinda emekli sandigindan emekli oldum.babam da emekli sandigindan emekli 2011 yilinda vefat etti.su ana kadar annem babamin emekli sandigindan dul maasini aliyordu annem 2018 yilinda vefat etti bende annem olmeden iki ay once bosandim.babamin yetim ayligini alabilirmiyim .babamde bende emekli sandigi emeklisiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan yetim ayliği alamazsınız.

  37. Emin’e dedi ki:

   Merhabalar.
   Babam 2007 de vefat etti SSK emeklisiydi annem 1600₺ dul maaşı alıyor ben önceden çalışıyordum şu an işsizim ve bende maaş almak istiyorum alabilirmiyim ve ne kadar alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşı tek başına anneniz alıyor ise maaşın % 75 ini alıyordur. Siz müracaat ettiğinizde % 30 una tekabül eden 640 tl alırsınız. budurumda annenizin maaşı ise 1280 TL ye düşer.

  38. Filiz adıgüzel dedi ki:

   Merhaba
   Babam emekli sandığı emeklisi ve 2000 senesinde vefat etti anneme babamdan maaş bağlandı
   Ben de kocamdan boşandım ve bağ kur emeklisiyim. Acaba benim ayrıca babamdan maaş alma hakkım olur mu
   Çünkü emekli maaşım çok düşük sizden haber bekliyorum
   Filiz adıgüzel

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi babanızdan Bağkur emeklisi olsanız da maaş alma hakkınız mevcut.

  39. Haldun dedi ki:

   Merhaba vefat eden babamızın maaşını hak kazanan iki kızı bir eşi var biz kızlarında hakkını anne alsın diye düşündük ne yapmamız gerekir gerekli evraklar nelerdir kızlardan biri il dışında gelmesi gerekirmi beklerler olabilirmi ve bu işlemler için veraset ilami almak gereklilik baba emekli sandığı bağlıydı Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babadan emekli maaşı siz başvuru yapmadan bağlanmaz. Bu nedenle kız kardeşinizin gelmesine gerek yok. Anneniz ölüm belgesi ve veraset ilamı ile birlikte başvuru yapacak.

  40. Melis dedi ki:

   Merhaba 27 yaşındayım ve bekarım. Vefat eden babamdan ölüm aylığı almaktayım fakat simdi sigortalı bir işe girdiğimde maaşım kesilecekmidir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi değil ise sigortalı işte başladığınızda maaşınız kesilir.

  41. A dedi ki:

   Merhaba, Ben vefat eden kocamdan emekli maaşı alıyorum. Benim kızım paramı alabilmek için şuan da ki kocasından boşanıyor. Bir kızım daha var ama o evli.
   Boşanan kız benden ne kadar alabilir ?
   Maaşımda herhangi bir azalma olur mu ?
   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda tek kızınızla birlikte siz %60 Kızınız % 30 almaktadır. Kızınız boşanırsa ki anlattığınıza göre anlaşmalı bir boşanma ve SSK ya göre suçtur. Siz %50 İki kız da %25 er maaş alacak. Yani şimdiki maaşınızdan yaklaşık %10 kesinti olacak. Tespiti halinde kızınız faiziyle geri ödemek zorunda kalır.

   2. Selver Dilan dedi ki:

    Annem daha önce babamda yaklaşık 7 yıl önce vefat etti 24 yasındayım hiç evlenmedim. Ailevi ve kardeşler arasında sorunlar sebebi ile babamın emekli olduğunu Yenı öğrendim. Babadan kalan maası sadece ben alabilirim onu biliyorum. Ablalarım evli. Biriken parayı babamın tam maası olarak mı alabiliriz.

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek yetim olarak siz alacaksanız maaşın %50 sini alabileceksiniz. Geriye dönük toplu ödeme de alabilirsiniz.

  42. Ayşe Cengiz dedi ki:

   Babam vefat etti bagkur emeklisi efnaf di annem ssk emeklisi babamdan emekli maaşıda aliyor. Ben dul bir bayanim babamin maaşının yüzde kaçını alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece annenizle siz alacaksanız % 30 unu alabilirsiniz.

  43. Y dedi ki:

   Anne ve babam emekli sandığı emeklisi vefat etti .
   Ben özel sektör SSK çalışanıyım ne kadar alabilirim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    annenizden ve babanızdan % 50 şer emekli maaşı alabileceksiniz.

  44. AYSUN ERBAY dedi ki:

   Merhaba. Ben 2003 yılında ssk dan emekli oldum. Babam bagkur emeklisi. 2006 yılında vefat etti. Babamdan maaş alabilir miyim. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak bağkur emeklisi babanızdan emekli maaşı alamazsınız.

   2. Maya dedi ki:

    Merhaba. Ben bekâr bir bayan öğretmenim. Şu anda devlet memuru olarak çalışıyorum. Vefat eden SSK emeklisi annemin maaşını alabilir miyim?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı çalışanı olarak ssk emeklisi annenizden yetim maaşı alamazsınız.

  45. Sibel dedi ki:

   Merhaba
   Eşim devlet memuru vefat ettiği için maaşı bağlandı
   Çalışmıyorum.babamda devlet memuru idi onunda maaşını alma hakkım var mı

   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız da emekli sandığı emeklisi olduğu için ikisini birden alamazsınız. Tercih ettiğiniz yüksek olan maaşı alabilirsiniz.

  46. Hasan dedi ki:

   Yaşayan bir Emeklinin maaşının yarısını çocuklar alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vefat olmadan emekli maaşı çocuklara veya eşe geçmemektedir.

   2. Sami alkaya dedi ki:

    Utanmadan yasayan birinin maasindami gozunuz

  47. Esma dedi ki:

   Ben emekli sandığı emeklisi dul bir bayanım.Vefat eden ssk emeklisi babamın maaşını alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak ssk emeklisi babanızın maaşını alamazsınız.

  48. Firdevs Arık dedi ki:

   Merhaba.Ben 66 yaşında dul bir kadınım. Herhangi bir sosyal güvencem yok. Babam geçen ay içerisinde vefat etti. SGK ile görüşmeye gittiğimde maaşın %25 ini alabileceğimi söylediler. Ancak benim merak ettiğim babamdan kalan maaş ile birlikte sosyal yardımlaşmanın sağladığı 65 yaş üstü maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızdan aldığınız maaş evde kalanlara düşen 610 tl yi geçmez ise 65 yaş aylığını da almaya devam edersiniz.

   2. Gönül dedi ki:

    Merhaba ben dul bayanım babam ssk malülen emekli idi 2000 tl maaş alıyordu benden başka faydalanan yok bana nekadar maaş bağlanır hiçbir gelirim yok

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek yetim olarak %50 sini alabileceksiniz.

  49. tülay dedi ki:

   ben ssk emeklisi dul bayanım babamda ssk emeklisiydi1977 yılında emekli oldu 2001 yılında vefat etti babamın maaşından yararlanabilirmiyim yeni kanun çıktı alınabilir gibi söylemler var .teşekkür edrim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çıkan düzenlemelerde herhangi bir geliri olmayan yetimler için geçerli gerekli şartları sağladığında hem eşten hem de babadan maaş alma hakkı sağlandı. Siz ssk emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  50. Ayşe dedi ki:

   Merhaba babam vefat etti maasi anneme baglandi ben 19 yasindayim fakat bana baglanmadi bu sekilde devam etmesinde benim acimdan bi sakinca yok devlet açisindan herhangi bir sorun teşkil eder mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Devlet açısından bir sakınca bulunmuyor. annenize Siz talep etmediğiniz için % 80 maaş bağlandı siz talep ederseniz size %30 annenize %60 oranında maaş bağlanacak.

  51. Görkem dedi ki:

   Babam 2008 de annem 2013 yılında vefat etti,ikisi de kanser hastası olduğundan malunen emekli olmuştu,ben şuan 19 yaşımdayım ve askerliğimi bekliyorum.
   Annemden bana kalan bir arsa ve iki katlı ev var,tapuları üzerime almadım fakat tek mirasçı ben gözüküyorum.
   birde babamın 2. evliliğinden evlilik yapıp boşanan bir kız çocuğu var.
   Bana ait bir sigortam yok,acaba askerliği tecil ettirip,açık öğretimden kayıt olsam ve lise okumaya devam etsem maaş talep edebilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Açık öğretim Fakültesine kayıt yaptırıp 25 yaşına kadar maaş alma hakkınız mevcut.

  52. Mine dedi ki:

   Bagkurdan emekliyim. Babam Ocak 2006 da vefat etti. Babamdan maas aliyordum.Aralik 2019 da babamin maasi hic bir bilgi verilmeden kesildi. Medeni durumum bosanmis.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ölüm aylığı bağlanma şartlarında

    Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmıyor olmaları,

    Kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması, şartı bulunuyor.

    yukarıda ki nedenlerden dolayı maaşınız kesilmiş olabilir.

  53. Ltfye dedi ki:

   Annem babamdan 1500 tl dul aylıgı alıyor babam memur emeklisi. Ben dul aylıgı alırsam bana ne kadar düşer.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz başka bir maaşı yok ise maaşın % 75 ini almakta. Sizin başvurunuzla anneniz % 60 siz % 30 maaş alabileceksiniz.

  54. Mehmet dedi ki:

   Merhaba benim bir bir arkadaşım var evli ama eşinden ayrılacak babası 2 ay önce vefaat etti şuan boşandıktan sonra babasının maaşını alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bayan çalışmıyor ise boşanma sonuçlandıktan sonra emekli maaşı için başvurabilir.

  55. Kerem dedi ki:

   Merhaba. Bir dedem var, 85 yaşında. Benle beraber yaşıyor. Şu anlık şükür kendi ihtiyaçlarını görebiliyor. Bir kızı var. Evliydi ve ayrıldı. Dedemin maaş kartını almış yarısını ona verip yarısını kendisi alıyor. Niye böyle yaptığını sorduğumuzda Kızı; “ben zaten mahkemeye versem dul olduğum için babamın maaşın 3te2sini alırım” diyor. Uğraştırmayın beni diyor. Bu doğru mu? Babası hayatta iken kızı dul olduğu için babasının emekli maaşının 3te2sini alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babası hayattayken maaş alamaz. Ayrıca Vefatında da zaten en fazla % 50 sini alabilir. Hanımefendi kendisine bir yol tutturmuş gidiyor….

  56. Melisa Arslan dedi ki:

   Merhaba ben Melisa. Babam emekli polis. 2003 te emekli olmuştu Emekli Sandığına bağlıydı. Bu ay kendisi vefat etti. Annem ben ve kız kardeşim kaldık. Annem ve kız kardeşim sigortalı olarak özel sektörde çalışıyorlar. İkiside ssk 4A ya göre sigortaya bağlı. Ben şuan 1 senedir işsizim ve çalışmıyorum. Kız kardeşim ve ben bekarız. Annem 47 yaşında kız kardeşim ve ben ikiziz 27 yaşındayız. Bu durumda annem ben ve kız kardeşim ayrı ayrı babamın maaşını alabilirmiyiz. Yoksa babamın maaşını sadece annem mi alabiliyor. Ve eğer alabilme hakkımız varsa nereye başvurmamız ve neler yapmamız gerekiyor. Cevaplarsanız çok sevinirim iyi çalışmalar dilerim. Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bababnız emekli sandığı emeklisi olduğu için çalışan bireylerin de maaş alma hakkı var. Anneniz çalıştığı için % 50 sini siz iki kardeş te % 25 er maaş alabileceksiniz.

  57. Filiz dedi ki:

   Merhaba ben 3 yıl önce boşandım kızkardeşim alıyor ve ihtiyaç sahibi diye başvuru yapmadım eski eşim ikametini hala almadı ama ayrı yaşıyoruz emekli maaşı için başvuru yapmak istiyorum nasıl taahhüt gosterebilirim ayrı yaşadığımıza dair

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkametgahınız birlikte ise ispat edebilmeniz pek mümkün değil. Ancak başvuru sonrasında yapılacak istihbarat araştırmasında verilecek ifadelerden de olumlu karar çıkabilir.

  58. Gülşah dedi ki:

   Merhaba annem babamın emelli maaşını alıyordu bende eşimden ayrıldığım için talepte bulunacağım fakat annem emekli maaşı üzerinden kredi çektiği için 2000 yerine 400tl alıyor ben nekadar alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aneniz tek başına maaşın %80 inin alıyor. Siz başvurduğunda maaşı % 60 a düşer ve siz de%30 maaş alırsınız. Yani annenizin maaşı 1500 tl ye düşerken siz de 750 tl maaş alırsınız.

  59. nalan dedi ki:

   Annem, kardeşim ve ben 2001 yılında vefat eden Bagkur emeklisi babamdan dul ve yetim maaşı almaktaydik.
   Annem de birkaç ay önce vefat edince tekrar SGK ya başvurduk.
   Kardeşim ve benim maaslarimizda ne kadar bir artış olur? Su ana kadar kardeşimle yaklaşık 400’er TL yetim mmasi almaktaydik.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizle birlikte Anneniz % 50 siz % 25 er oranda maaş almaktaydınız. Anneniz vefatından sonra % 40 ar oranda alacaksınız yani yaklaşık olarak alacağınız maaş 640 ar lira olur.

   2. Ayla dedi ki:

    İyi günler…ssk emekli eşim 2004 yılında vefat etti eşimden dolayı dul ve yetim maaşı almaktayım. ben çalışmıyorum 1997 vefat eden ssk emeklisi babamdan da maaş alamilirmiyim. Değişiklik oldu dediler sormak istedim teşekkür ederim..

  60. Arzu dedi ki:

   Merhaba babam Ekim ayında vefat etti,bağkurdan emekli olmamasına rağmen 5 yildan fazla prim ödemesi olduğu için geride kalan bekar ya da eşinden ayrılmış kızları maaşlarını alabilir mi? Bir operasyon geçireceğim icin işimden ayrildim ve sgkm yok babamın maaşını alabilirmiyim?

  61. Fethiye acar dedi ki:

   Ben emekli devlet memuruyum. 2 yıl önce eşimden ayrıldım. Sskdan iscı emeklisi olan ve vefat etmiş olam babamın emekli maaşını talep edebilirmiyim.?

  62. Ezgi dedi ki:

   Merhaba babam SSK emeklisi 1 hafta önce vefat etti ben babamın maaşının yüzde kaçını alabiliyorum çalışmıyorum ayrıca babamı annem üzerinden dul aylığı bağlanacakti vefat ettiği için işlemde kaldı bende bu aylıktan yararlanabiliyor muyum. Bazı cevaplarınız da yüksek maaşın tamamını yazmışsınız bu durumda hiçbir kesilme olmuyor mu teşekkür ederim

  63. Funda dedi ki:

   Merhaba,
   Babam bağkur emeklisi ve 2012 yılında vefat etti. Annem hem kendi ssk emekli maaşını hem de babamın emekli maaşını alıyor.
   2017 subat ayından beri çalışmıyorum ve babamın aylığına hiç başvuruda bulunmadım.
   Başvuru yapmayı istiyorum. 2017 şubat ayından itibaren babamdan almayı hak edip almadığım maaşı geriye dönük ödeyecekler mi? Ödenecek ise bunun için ayrıca bir dilekçe mi yazmalıyım?
   Teşekkür ederim.

  64. Dilek dedi ki:

   Merhabalar. SSK Emeklisi Babam 2018 de vefat etti. SSK Emeklisi Dedem 2013 te vefat etti. SSK dan Emekli annem babamın maaşını almakta. babasının yani dedemin maaşınıda alabilir mi?

  65. Sevtap Uzuner dedi ki:

   Merhaba

   Biliyorum ki hep aynı sorular soruluyor çünkü insanlar inanamıyor
   Çevremde o kadar çok kişi var ki hem babasından hem kocasından maaş alıyor mesela kuzenim emekli sandığından emekli öğretmendi 5 yıl önce vefat etti Kızı özel bir bankada SGK lı çalışıyor
   Bekar fakat hem babasından yetim aylığı alıyor hemde kendi maaş alıyor başkaları başvuruyor olmuyor kişiye göre mi veriyor devlet anlamadım ki ben Mart 2018 de 46 yaşımda emekli oldum bekarım
   malesef ki 1250 tl maaş bağlandı bu maaşla nasıl geçineceğim çalışıyorum mecburen babam vefat edeli 40 yıl oluyor onun maaşını annem alıyordu oda vefat etti fakat başvuru yaptım babamın maaşını bana bağlamıyorlar ve ben bu yaşta çalışmak zorundayım nasıl bir devlet bu gelir yok emekli maaşı düdük kadar ev kira ??? Babamın Bağkur maaşını alabilseydim idare ederdim ne yapmam gerek böyle yaşamaya devam diğer insanlar nasıl bağlatmışlar bilmem sende başvur bağlarlar dediler ama iki kere gittim SGK memuru beni
   Dövecekti ???

  66. Egemen dedi ki:

   Dedem ssk emeklisiydi vefat etti, maasini nenem alıyordu, oda vefat etti. Annem suan dul, maasini alablirmi ve ne kadar alablir,ayrica nasil başvuru yapabiliriz

  67. Muzaffer Divarcı dedi ki:

   Babam SSK emeklisi idi vefat etti. Annem babamın maaşını alacak.Annemin babasıda SSK emeklisi idi annem babasındanda maaş alabilirmi?Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her ikisini birden alamaz. Tercih ettiği yüksek olan maaşı alabilir.

  68. Nurten dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin
   Babam bağkur emeklisiydi 2002 yılında vefat eti maaşını annem almaya başladı ben kocamdan 2008 yılında ayrıldım annem ise 2010 yılında evlenmiş babamın maaşını ben alabilirmiyim birde geçmişe dönük maaş ödemesi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer çalışmıyorsanız 2008 de de maaşa başvurma hakkınız vardı. Babanızın maaşını alabilirsiniz. Çalışmadığınız hak ettiğiniz sürelerin de ödemeleri toplu olarak yapılacaktır.

  69. Ömer dedi ki:

   Babasının üzerine kayıtlı olmayan ama öz kızı olan birisi izinnamesiz eşinden doğan çocuk yani . Babası sene 2000 de vefat etti bu çocuk anne soy adını taşıyor babasının bakur emekli parasını alabilirmi ne yapmalı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanın sigorta haklarından yararlanabilmesi için resmiyette baba üzerine kayıtlı olması gerekmektedir. Ancak bu durumda bir istisna mevcut;

    5510 sayılı kanun gereğince (Md. 34)…

    Sigortalı tarafından evlat edinilmiş, tanınmış veya soy bağı düzeltilmiş veya babalığı hükme bağlanmış çocukları ile sigortalının ölümünden sonra doğan çocukları, bağlanacak aylıktan yukarıda belirtilen esaslara göre yararlanır…” ibaresi mevcut. Buna göre SGK merkezleri emeklilik servislerine müracaat etmelisiniz.

  70. Gönül Türk dedi ki:

   Merhaba,sgk dan yeni emekli oldum fakat maaşım çok düşük ,annem ve babam sgk emeklisi,babam 1993 de,annem ise 2011 de vefat etti.kendi maaşımı iptal etsem onlardan maaş bağlatsam,benim için riskli bir durum oluşur mu,ben 2005 de boşandım,emekli maaşım düşük olduğu için geçinmek de çok zorlanıyorum,bilgilendirirseniz sevinirim.

  71. Emre dedi ki:

   Merhaba benim dedem veffat etti SSK dan emekli anneannem maaşını alıyordu fakat oda vefaat etti annemde babamdan ayrılıyor evimiz kira çalışanımız yok annem dedemin maaşını alabilir mi boşandıktan sonra ve toplu bir para alabilme şansı var mı teşekkür ederim şimdiden

  72. Ömer dedi ki:

   Babam üç evli bakur emeklisi sene 2000 de vefat etti. eşlerinden sadece birinin izin namesi vardı. o eşi de vefat etti. Babamin izinnamesi olmayan Diğer eşinden vefat etmeden önce birkız çocuğu oldu ve babam vefat etti.çocuk yeni olduğu için bu çocuğu annesinin üstüne kayıt ettiler. Yani anne izin namesiz olduğu için çocuğa annenin kızlık soyadı ile kayıtli. Baba ismi kayıtlı ama soy adını taşımıyor çocuk. Bu çocuk babasının maaşını alabilir mi? Şimdi 19 yaşında okuyor kız çocuğu maaş alabilmesi için ne yapması gerekli?

  73. Emine kambur dedi ki:

   Merhaba ben bağkur dan engelli maaşı alıyorum babam Yurtdışından emekli Almanya dan kendisinden dul maaşı talep edebilirmiyim ve nereye baş vurmaliyim şimdiden teşekkür ederim

  74. İpek dedi ki:

   Merhaba babam 2015 de vefat etti annem yok maaşı sadece ben alıyorum maaş bağlandığında okuyordum okulum bitti şimdi işe girmek istiyorum sigorta yapıldığında maaş kesiliyor mu torba kanununda bu sorun çözülecek diyorlardı ama sadece memur çocukları için geçerli sanırım bilgilendirir misiniz acaba

  75. Leyla dedi ki:

   Merhaba; babam 2017 ocak ayında vefat etti. Annem kendi hakkı olan kadar aylığı alıyor ancak ben çalıştığım için herhangi bir müracaatta bulunmadım o dönem. 2018 aralık ayında işten çıktım. Hem işsizlik ödeneğimi, hemde babamdan olan aylığı alma hakkım var mı ? Annemin aldığı oranda herhangi bir değişiklik olur mu ? Bilgilendirirseniz sevinirim

  76. L dedi ki:

   Merhaba; babam 2017 ocak ayında vefat etti. Annem kendi hakkını alıyor ancak ben çalıştığım için aylık talebinde bulunmamıştım. 2018 Aralık ayında işten çıktım. Hem işsizlik ödeneğimi, hem de babamdan olan hakkımı almam mümkün mü ? Annemin aldığı oranda değişiklik olur mu ? bilgilendirirseniz sevinirim

  77. Sema dedi ki:

   Merhaba babam rahmetli öğretmen emeklisi idi. Ben de emekliyim. Annem babam ölünce onun maaşını alıyor. Ben babamın emekli maaşından pay alabilir miyim? alabiliyorsam ne şekilde başvurmalıyım? e-devletten başvurabiliyor muyum?

  78. Didem ortaç dedi ki:

   Merhaba dedem emekli sandığından emekliydi rahmetli oldu annanem onun maaşını alıyor babası da emekli sandığından emekliydi ondanda maaş alabilirmi

  79. Nazlı BÜYÜKÜTNÜ dedi ki:

   Merhaba halen çalışmakta olan bir öğretmenim. Babam vefat ettikten sonra annem onun emekli maaşını aldı. Şimdi annemde vefat etti. Ben babamın emekli maaşını yetim aylığı olarak alabilir miyim?

  80. Yildiz asyali dedi ki:

   Merhaba,benim babam bagkurdan ve almanyadan emekli ve 2006 da öldu,sadece annem maasini aliyor.ben calismiyorum esimden bosanirsam babamin iki maasinidan da alabilir miyim,ne kadar alabilirim?

  81. Yildiz asyali dedi ki:

   Merhaba,benim babam almanyadan ve türkiyeden emekli oldu ve öldü maasıni annem alıyor,ben bosanirsam her iki maastan da pay alabilir miyim,alirsam ne kadar alirim?tesekkurler

  82. HÜMEYRA dedi ki:

   merhaba ben ve ablam ssk dan emekliyiz babamda ssk lıydı öldü babamın maaşındanda alabilirmiyiz ALIRSAK BİZİM MAAŞIMIZDAN KESİLİRMİ BABAMDAN ALIRSAK YÜZDE KAÇINI ALIRIZ TEŞEKKÜRLER

  83. müge dedi ki:

   Merhaba ben bağkur emeklisisyim babamı 1986 da yılında kaybettim babam sgk emeklisiydi bende dul bir bayanım bu durumda babamdan emekli maaşı alabilirmiyim

  84. gürcan dönmez dedi ki:

   47yaşında erkeğim koohah hastasıyım 100 de kaç raporla ssk emeklisi babamın maşını alabilirim babam2006 da vevet etti

  85. Nadiye dedi ki:

   Babam 2008 de vefat etti anneme maaş bağlandı kira şu bu derken para kalmıyor anneannem aralık 2017 vefat etti annem maaş için başvurdu ama devlet çift maaşı kaldırdı diye sürekli oyalıyorlar yani anlayacağınız annem dedemin maaşını alabilir mi iki tane de bekar kardeşim var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer dedeniz emekli sandığı emeklisi değil ise ikiside 2008 ve sonrası olduğu için çift maaş bağlanmaz.

  86. Yasemin dedi ki:

   Merhaba 1980 senesinde iki aile anlaşarak mahkemeden ben 5 yaşındayken evlatlık olarak verilmişim. karar kağıdında davacı olarak üvey annemin adı var eşi olan üvey babamda imzalı beyanda bulunup beni evlat edinmesine Razı gelmiş. 2000 de ben eşimden boşandım 2001 de üvey babam vefat etti. Her ikiside ssk dan emekliydi üvey anneme ve bana dul ve yetim maaşı bağlandı. 10.12.2018 de üvey annemde vefat etti. Ssk ya dilekçe ve gerekli evrakları yolladım. Aldığım cevap evlatlık olduğum ve sadece üvey annemin üstünde göründüğüm için üvey babamın maaşını hak etmiyormuşum. 18 sene önce hak ettim için bağlanan yetim maaşımı şimdi etmiyormuyumda kesmeye kalkıyorlar. Vereceğiniz cevaplaŕ için şimdiden teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım. Ben 37 senedir nüfüs kütüğünde olduğum hukuki bağım olan ve soy adını taşıdığım baba bildiğim üvey babamın maaşını hak etmiyormuyum ? Ve Reddi miras yaptığım taktirde hala yetim maaşı almaya devam edebilirmiyim. Son olarak beni evlatlık veren üstünede para alan öz babamdan da yetim maaş alma hakkım varmı ?? Tekrar teşekkürler.

  87. Sultan dedi ki:

   Eşimle Boşandık. Kendisi engelli. Ablası ile yaşıyordu. Abla ölünce tekrar ben bakmaya başladım. Evde engelli bakım ücreti alma hakkım olabilir mi ?

  88. serpil dedi ki:

   merhaba,

   eşim ve babam vefat etti. eşimin maaşını kızım ile birlikte alıyorum. eşimin maaşını kızıma bıraksam ben babamın maaşını aldığımda yüzde kaç oranlarda bölünecek maaşlar?
   eşim ssk babam bağkur emeklisi idi.
   babamın maaşını da talep edebilecek durumda olan kardeşim yok şuan.
   ve tekrar babamın maaşını bırakıp eşiminkine dönebilri miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizden aldığınız maaşı kızınızla birlikte siz %60 kızınız % 30 alıyor. Eğer siz babanızdan maaş almayı tercih ederseniz. Her ikinizde mevcut maaşların % 50 sini almaya hakkınız var.

  89. Tumcer dedi ki:

   Babam 2015 eylül 16 da vefat etti. Ssk emeklisi idi. Eniştem de 45 gün sonra vefat etti. Anneme aylık bağlandı. Eniştem de ptt den emekliydi. Ablam babamın maaşından talep edebilir mi. Talep ederse annemin maaşı eksilir mi?. Annem şu an 1100 tl civarında alıyor. Cevap verirseniz sevinirim.

  90. Yelda dedi ki:

   Iyi aksamlar bende boşandım ben calismiyorum. Bende dul maası almak istiyorum babam sag sigortadan emekli annemde sag bende yardim almak istiyorum nereye basvuru yapmam lazim ameletyatliyim calisamiyorum

  91. fatma dedi ki:

   Ben ssk emeklisi bir dul bayanım.Ssk emeklisi vefat eden babamın maaşını alabılırmıyım?

  92. Ahmet dedi ki:

   Annem 2013 yılında, babam 2018 yılında vefat etti. İkisi de öğretmen olup emekli sandığından emekli olmuşlardı. 20 yaşındayım ve halen üniversite okuyorum. Annemden yetim aylığı alıyordum, babamdan da almak için başvurdum ama emekli sandığından iki aylık alınmayacağı gerekçesiyle reddettiler. Bu doğru mu, ikisinden de yetim aylığı almam gerekmez mi?

  93. Hale dedi ki:

   Merhabalar Teyzem ve enistem vefat etti. Çocukları olmadı. Ben baktım ikisine de . Dul bir bayanim. Sosyal guvencem yok. Enistem ssk emeklisi idi. Onun ayligindan faydalanma şansım var mı acaba?

  94. Ayşe dedi ki:

   Merhaba eşim malulen emekliydi 2009 yılında vefat etti maaşını ben alıyorum. Babam ise 2000 yılında vefat etti Bağkur emeklisiydi maaşını annem alıyordu annemde 2015 yılında vefat etti. Hem eşimin hemde babamın maaşını alabilir miyim.?

  95. Ayla dedi ki:

   Ben SSK dan yeni emekli dul bir bayanım babamı 2009 da kaybettik Bağkur dan emekliydi annem yaşıyo babamın maaşını alıyo bende babamdan yetim aylığı alabilirmiyim

   1. meryem dedi ki:

    Tarim bağkuru ödeyerek ardindanda ssk geçiş yapıp 3.5 yıl odedim emekli oldum 1992 de vefat eden babamdan maaş alabilirmiyım bilgi veriniz lutfen

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi ise maaş alabilirsiniz. Değil ise alamazsınız.

  96. Şerife ALP dedi ki:

   Rahmetli Eşimden emekli sandığından emekli maaşı alıyorum.Rahmetli Babamda ssk emeklisiydi.Ondanda maaş alıyordum.En son 4 ayönce ssk maaşı 1340 TL iken 820 TL’ye düştü.Neden maaşı düşürdüler.Bir kanun falanmı çıktı neden babamdan aldığım maaşı düşürdüler.Yardımlarınızı bekliyorum.

  97. Dilek dedi ki:

   Merhaba. Dul bir bayanim. Sosyal guvencem yok. Ölmüş babamın maaşıni ( Bağkur emeklisi) alıyorum. Vefat etmiş bir abim var. Onun maaşından da hak talep edebilirmiyim? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ağabeyinizden maaş alma hakkınız bulunmuyor.

  98. Mujgan dedi ki:

   Merhaba. Sosyal güvencesi olmayan bir bayanim. Esimden ayrıldım. Babam da 2004 yılında vefat etti. Bağkur emeklisi. Babamın maasindan başka devlet bana nasıl bir yardimda bulunuyor? Başka bir yerden de yardım alabilirmiyim? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    aile ve sosyal hizmetler müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

  99. Fatma dedi ki:

   Merhaba!Eşimden 1980 den beri emekli sandığındaki dul maaşı alıyorum. Babam 2000 de vefat etti. O da emekli sandığı emeklisi. Başvurum halinde ondan da maaş alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her ikisini de alma imkanınız uyok. Yüksek olanı tercih edebilirsiniz.

  100. Duygu dedi ki:

   Benim annem esnaf bagkurundan malulen(babamın vefatından sonra)emekli oldu.onunda babası çiftçi bagkurundan emeklıydı vefat etti.annem şimdi başvuru yapsa kendı maaşına ek babasının maasınıda dul olduğu için alabılırmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkisi de bağkur emeklisi olduğundan yüksek olanı tercih edebilir. İkisini birden alma hakkı bulunmuyor.

  101. Zeliha dedi ki:

   Babam sağ ve emekli ayrı yaşıyoruz ben calismiyorum babamın maşindan faydalanabilirmiyim ve nasıl

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız sağ ikin emekli maaşından faydalanamazsınız.

  102. Cevriye dedi ki:

   Kızım eşinden ayrıldı.,devlet memuru olarak çalışıyor. Babası ssk dan emekli idi. Vefat etti. Maaş alabilir mi?
   ( Ben babasından 20 sene önce boşandım)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kızınız devlet memuru olarak çalıştığı için ssk dan emekli babasından yetim maaşı alamaz.

   2. Ayla dedi ki:

    İyi günler…ssk emekli eşim 2004 yılında vefat etti eşimden dolayı dul ve yetim maaşı almaktayım. ben çalışmıyorum 1997 vefat eden ssk emeklisi babamdan da maaş alamilirmiyim. Değişiklik oldu dediler sormak istedim teşekkür ederim..

  103. nergiz dedi ki:

   merhaba.babam emekli sandığından emekli….20020de vefat etti
   kendim de eşimden boşanalı 11 yıl oldu ama bende ssk dan emekliyim
   annem sağ babamın maaşının bir kısmını şuan alıyor bende babamdan maaş alabilirmiyim.
   tşkler

  104. Begüm dedi ki:

   Merhaba,
   Kayınvalidem sigortadan emekli. Babası ve annesi vefat etti. Babası bağkur emeklisi. Babasından yetim aylığı alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta emeklisi olarak Bağkurlu babasından yetim maaşı alamaz.

  105. Fulya dedi ki:

   Slm benim babam 3ay önce vefat etti ..bende şimdi eşimden ayrılıyorum ..babam rahmetli bagkurluydu ben maasini almak istiyorum fakat bende başka yerde çalışıyorum benim çalışmam sıkıntı olurmu.

  106. Gülsemin dedi ki:

   %60 engelliyim. Ssk lı olarak calismaktayim. Annem babamdan dul aylığı almakta. Ben, basvurmam halinde babamdan yetim ayliğı da alabilirmiyim.

  107. mehmet dedi ki:

   merhaba,
   ben %93 engelli biriyim babam 1990 yılında vefat etti maaşı anneme bağlanmış idi ancak annemde 2017 mayıs ayında vefat etti annem hem kendisinden hemde babamdan emekli maaşı alıyordu (her ikiside ssk lı emeklisiydi) benim herhangi bir maaş
   gelirim yok.müracaat etsem her iki maaşınıda alabilirmiyim.
   teşekkürler

  108. Müjgan dedi ki:

   Merhaba size iki sorum olacak.
   1.si annem emekli sandığı emeklisi yaşıyor . babam emekli sandığı mensubu 19 ekim 2018 de vefat etti .Anneme babamın maaşı bağlandı.Annemin Babasi sgk dan emekli .Annem babasından da maaş alabilir mi?
   2.si bu soru benim için .dulum babam öldükten sonra ben babamdan maaş bağlandi yüzde 25 i alıyorum.Annem de ölürse onun maaşı da bana bağlanacak mı yoksa bir tercih mi yapmam istenecek.
   Birde maaş oranı ne olacak .
   Şimdiden teşekkür ederim cevap icin

  109. Selda Capoglu dedi ki:

   Merhaba esim 96 yilinda vefat etti. 99 yilindan beri sskdan esimin emekli maasini aliyorum. Babam bagkur emeklisiydi iki ay once vefat etti. Babamin emekli maasinida alabilir miyim? Tesekkurler.
   Bagkur birimlerine sordugumda iki maasi birden alamazsiniz dediler dogru mu?

  110. Şara dedi ki:

   Merhaba,
   Babam vefat etti ve emekli maaşı alıyordu babamın ikinci evliliğini yapmıştı şuan ki üvey anneme bağlanan babamın emekli maaşından benden faydalanabiliyor muyum ? 21 yaşında üniversite öğrencisiuim emekli maaşının yüzde kaçı bağlanıyor ve bunun için yapmam gereken işlemler nelerdir?

  111. Bedriye dedi ki:

   İyi günler, benim kendi emekliliğim yok ve dulum, çalışmıyorum.
   Annem BAĞKUR emeklisi olarak Ocak 2008 de vefat etti. 2011 yılından beri tek hak sahibi olarak annemden %25 oranında yetim aylığı alıyorum. E devlette aylık gelir katsayısı tam, hak sahibi aylık hissesi yüzde 25. (Sanıyorum 1479 sayılı Kanun gereği oran %25 ??).

   Babamdan da yetim aylığı alabileceğimi yeni öğrendim, babam SSK emeklisi Mart 2000 de vefat etti. Babamdan alacağım aylığın oranı %50 mi olur yoksa o da %25 mi? 506 sayılı kanuna göre mi işlem yapılacak?

  112. Ayse dedi ki:

   Merhabalar benim babam 1970 yıllarında SGK li ama emekli olamadı yaklasim iki yıl çalışmış annem bağkur maşı alıyor malunen emekli ayrıca babasının aylığını alıyor ben kendim de babam dan malunen aylık alabilir miyim bende ayrı olarak kendim

  113. Züleyha Kaçıran dedi ki:

   Merhaba, ben emekli sandığından emekli dul bir bayanım. Babam da emekli sandığından emekli ve vefat etti. Kendi maaşımla birlikte onun maaşını da alma imkanım var mıdır? alabilirsem ne kadarını alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olarak, emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  114. Yeşim Çimen dedi ki:

   Annem babamdan maş aliyor kendimde kiz cocugum bekarim bu durumda babamin maşşından yaralanabiliyormuyum ilakki dul kalmak gerekiyor.. ??

  115. G. Kıvrak dedi ki:

   Merhaba, 71 oran ile engelli raporum var. 15.04.2003 sgk girişim ve 4450 prim ödemem var. Bu durumda Aralık 2020 yılında mı emekliliğim bağlanır? Ayrıca babamın emekliliğini (sgk) annem almakta. Ben talep ettiğimde bu annemin aldığı şu anki oran 75 den 60 a mı düşer. Benim alacağım oran nedir. Yetim aylığı kendi emekliliğim baglandığında kesilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 71 engel oranına göre prim günüz dolmuş Süre için 1 yılınız kalmış. Emekli olana kadar yetim maaşı başvurusunda bulunursanız evet annenizin oranı + 75 den % 60 düşerken size de % 30 oranında maaş bağlanır. Annenizin mağdur olmasını istemiyorsanız. aldığınız maaştan farkını kapatabilirsiniz.

    Emeklili Şartları
    Toplam Prim Sayısı : 3920 Gün
    Sigortalılık Süresi : 17 Yıl

    Sizin Durumunuz
    Sigortalık Süresi : 16 Yıl
    Toplam Prim Sayınız : 4450 Gün

    Sigortalılık Sürenizin Dolmasına : 1 Yıl
    Prim Gününüzün 530 Gün Önce Dolmuş

   2. G.Kıvrak dedi ki:

    Hızlı cevap için çok teşekkürler. 71% engel oranına göre sgk süresi tam 17 yıl mı yoksa bazılarının dediği gibi 17 yıl 8 ay mı?SGK girişim 15.04.2003 SGK e Nisan 2020 tarihinde başvuruda bulunabilir miyim? .Ayrıca kendi maaşım bağlandığında babamdan yetim aylığı almaya devam edebilir miyim?

  116. Şerife ALP dedi ki:

   Merhaba,eşim emekli sandığından emekli vefat ettiği için maaşını alıyorum.Babamda SSK’dan emekli ama oda rahmetli olduğu için her ikisindende maaş alıyorum.Babamdan aldığım maaş Ekim ayına kadar 1350 TL idi.Ama ekimde hesabıma 830 TL yattı.520 TL kesildi.ve bu 4 aydır aynen devam ediyor.Telefonla genel müdürlüğü arıyorum Cevap alamadım.Neden kesilmiş olabilir.Rica etsem bilgilendirebilirmisiniz.Saygılarımla.

  117. Cubs dedi ki:

   Merhaba, Engelliyim. Babam vefat etti, maaşını alıyorum. İşe başlarken maaşını kesilir mi? Ve işten çıkınca babam maaşını geri alabilir miyim? Yoksa ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başlarken maaşınız kesilir. İşten çıkınca tekrar bağlanır.

  118. Gül Duman dedi ki:

   Eşim sgk dan emekliydi, vefat etti, maaşının bir kısmı bana bağlandı. Babam bağkurdan emekliydi ve 1984 yılında vefat etti. Annemde vefat etti. babamdan yetim aylığı alabilirmiyim acaba? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tercih ettiğiniz yüksek olan maaşı alabilirsiniz.

  119. Cumali dedi ki:

   Merhaba. Ben yetim aylığı alıyorum yüksek lisans öğrencisi yim . Kısa bir süre sigortalı işte çalışma gibi bir durumum var. Bir ay gibi bir süre çalışırsam eğer yetim aylığı iptal olur mu . Teşekkür ederim

  120. Rukiye dedi ki:

   Merhaba. babam bağkur emeklisi iken 3 yıl önce vefat etti. Bu sürede kalan maaşını annemin almasını istediğim için herhangi bir araştırma yapmadım. Annemin de vefat etmesi üzerine boşanmış kız evladı olarak babamın maaşından hak talep edebilir miyim? Bu arada kendim emekli sandığına bağlı devlet memuru olarak çalışmaktayım. Babam 2008 den önce emekli oldu ve 3 Ocak 2016 da vefat etti. Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

  121. Cumali dedi ki:

   Merhaba. Ben yetim aylığı alıyorum yüksek lisans öğrencisiyim. Kısa bir süre sigortalı işte çalışmayı düşünüyorum 1 ay gibi bir süre. Çalışırsam eğer yetim aylığı iptal olurmu hemen yani sigortalı bir işte belli bir çalışma süresi varmı yada hemen iptal olurmu. Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    lisans üstü uzmanlık öğrenimlerinde geçen sürelerin tamamı yüksek öğrenimden sayılır. Bu nedenle çalışsanız da yetim maaşı almaya devam edersiniz.

   2. Eren dedi ki:

    Emekli sandığından emekli oldum maaş alıyorum vefat eden babam sigortadan maaş alıyordu bekarim babamdan maaş alabilirmiyim.

  122. Bahattin dedi ki:

   Merhaba. Ben yetim aylığı alıyorum sigortalı bir işte 30 gün yani 1 ay çalırsam yetim aylığı iptal olurmu sigortalı bir işte belli bir çalışma süresi varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenciliğiniz devam ediyor ise çalışsanız da yetim maaşınız kesilmez. Aksi halde sigorta bşladığı anda maaşınız kesilir.

  123. nüveyda dedi ki:

   merhaba ben babamdan bağkur yetim maaaşı alıyorum ssk lıbir işe girersem maaşım kesilirmi

  124. nüveyda dedi ki:

   merhaba babam bagkur emeklisiydi 1994 yılında öldü ben bir yılönce eşimdenayrıldım babamın emekli maaşı bağlandı %25 olrak benden başkada alan yok neden %50 alamıyorum sorduğumda2008 yılından önce öldüğü için deniliyor budoğrumu

   1. Sami alkaya dedi ki:

    Merhaba.babam.emekli sandigi calisani idi 1 aralik 2018 de vefat etti.anneme babamin maasi baglandi.annemin babasida bagkur emeklisi idi 2012 de vefat etti dedem daha sonra dedemin maasini annemin annesi almaya basladi oda 2016 da vefat etti.annem yetim ayligida alabilirmi 100 de kaci baglanir ayrica basvuruyu nasil yapmamiz lazim yardimci olursani cok sevinirim.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz babasının maaşının % 50 sini alabilir.

  125. Metin dedi ki:

   Ben ssk emeklisi eşim bagkur emeklisi. Kızım bizim vefatimizdan sonra ne kadar aylık alabilir.

  126. Nilgün dedi ki:

   SGK emeklisi 59 yaşında bekar bir bayanım.Emekli Sandığından maaş alan babam 30.06.2017 de vefat etti.Emekli sandığından emekli maaşı alan annem de 25.03.2018 de vefat etti.1979 da boşanmışlardı.Ben her ikisinden yetim aylığı talep edebilirmiyim?

  127. Nimet dedi ki:

   Merhaba Ben 1996 Senesinde Ssk dan Emekli Oldum Eşim 2002 Senesinde Ssk dan Emekli Oldu 2004 Senesinde Vefat Etti Ben Şu An 2 Emekli Maaşı Alıyorum Babam Bağkur dan Emekli 2018 de Vefat Emekli Acaba Babamdan da Maaş Alabilirmiyim Teşekkürler

  128. Esra dedi ki:

   Merhaba.1.1.2019 yılın da vefat etti. Babam da daha önce vefat etmişti. 2 bekar kızkardeşiz. Ikimizde çalışmıyoruz. Annem ve babam ssk emeklisiydi.
   **Biz onun maaşını hangi oranda alabiliriz.
   **Tek kişi başvurursa hangi oranda alir.
   **Anne ve babamızın maaşını ikimiz de alabilir miyiz? **Alırsak hangi oranda alabiliriz?
   ** Tek kişi alırsa hangi oranda alır?

  129. nurten dedi ki:

   merhaba gecen sene babam vefat etti basvurdum babam bagkurdan emekli bende almanyada emekliyim dulum.bir cevap gelmedi bana yardimci olurmusunuz

  130. Aylin Karakas dedi ki:

   Merhaba, babam dan yetim ayligi aliyordum. 5 aralik 2018 de sigortalandim ancak 19 aralkk da maas yine yatti suan ben sigortaya borclu muyum? bu borc nasil odeniyor? tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sistem 5 Aralıkta girişinizi görmeden maaş ödemesi yapmıştır. Maaşınız tam aylık yattı ise en yakın sgm ye dilekçe ile işe başladığınızı ve maaş ile ilgili ödemenin yapıldığını belirtir dilekçe ile iade işlemi yapabilirsiniz.

  131. Pınar dedi ki:

   Merhaba;
   Öncelikle iyi çalışmalar.
   Benim annem de 3 defa başvurdu ve yakın tuttuğumuz şahitler çelişkili ifade verdiğinden dolayı davamız olumsuz sonuçlandı.3. kez başvurduğumuzda dduruşma sonunda Mahkemedeki avukat 10 gün içerisinde itiraz edip yargıtaya giet konu demişti itiraz etmezseniz tekrar başvurma hakkınız yoktur demişti.
   Annemle babam yıllardır ayrı .Tekrar başvurabilir miyiz ve nasıl bir yol izlememiz gerekir?
   Yardköcı olursanız seviniriz.
   Şimdiden teşekkür ederiz.

  132. Evren isikci dedi ki:

   İki bekar kız karides babamızdan yetim maaşı alıyoruz.. Ben eksik gun tamamlamakiçin SSK lı bir işe başlarsam 850 ve diğer kardeşim 850 olarakaldıgımız maaş ne kadar kesilir. Calismayan kardese ne kadardevreder.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    iki yetim olarak % 40 + % 40 maaş almaktasınız. Tek yetim maaşı %50 olacaktır buna göre sizden sadece 250 TL gibi bir tutar eklenir.

  133. Gülten dedi ki:

   Ben 9 Ekim 1978 tarihinde devlet memuru olarak işe basladım ve halen çalışıyorum. 21 Ekim 1992 tahinde doğmuş bir kızım var. benim vafatım halinde, SSK’lı olarak çalışmakta olan ve hiç evlenmemiş olan kızım, 7103 sayılı Kanunun yayımından sonra yetim aylığı alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olduğunuz için kızınız çalışsa da emekli maaşı alabilecek.

  134. AYŞE KANDEMİR dedi ki:

   Babam 7 yıl evvel vefat etti. Maaşı yalnızca anneme bağlandı. Domn sendromlu erkek kardeşim var. Kendim öğretmenim annem (alzaymır hastası) ve kardeşim benimle kalıyor. Erkek kardeşime babamdan maaş bağlanılabilir mi? Kardeşimin sağlık sigortasını ben ödüyorum.

  135. dilek çelik dedi ki:

   merhaba 2011 yılında vefat eden babam bağkur emeklisi idi.bugüne kadar annem aiyordu mmaşı.annem vefat etti.bende bağkur emeklisiyim .babamdan mmaş albilirmiyim.teşekkürler

  136. Serap dedi ki:

   Merhaba,
   SSK emeklisi babam 2018 yılında vefat etti. Ben de SSK emekli ayligi almaktayim bekar kızı olarak babamdan maas baglanabilirmi?

  137. Ayşe Keleş dedi ki:

   Babam 09.01.1989 da vefat etti.SSK emeklisiydi.Ben 2003 de emekli sandığından emekli oldum.2007 de boşandım,yetim aylığı alabilir miyim?2008 den önceki emekli sandığı kanununa göre….5434….5510 …..

   1. sibel dedi ki:

    iyi gunler ,ssk emeklisi bir bayanim esimden ayrildim dulum .vefaat eden babamin emekli maasini alabilirmiyim

  138. Esin beyazhan dedi ki:

   babadan emekli maasi alıyorduk ablamla beraber evlendik şimdi ikimizde bosandik maaşı tekrar baglattigimizda herhangi bir kesinti olacakmı yada maaşı asgari ücret üzerinden mi alacağız teşekkür ederim .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız eski maaşın enflasyon ve zamlarla değerlenmiş şekilde ödenmeye başlar. Bir kesinti olmaz.

  139. Hulya senol dedi ki:

   1989 dan beri sgk dan babamdan yetim maşı alıyorum. Ben de sgk çalışırsam babamdan aldığım yetim maşı kesilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet sgk lı bir işte çalışmaya başlarsanız yetim maaşınız kesilir.

  140. emine kodak dedi ki:

   merhaba istege bagli ssk emeklisiyim babamdan bagkur yetim ayligi alabilirmiyim.dulum calismiyorum babam 1996 da vefat etti. benim emekli tarihim 2013.

  141. fatma dedi ki:

   50 yaşında eşinden ayrılmış bayan, ssk emeklisi vefat eden babasından maaş alıyor. Ayrıca bağkurdanda 57 yaşında emekli olacak. Aynı zamanda zamanda babasının aldığı maaşı almaya devam edebilir mi..

  142. candan ozsavas dedi ki:

   şu an babamdan maaş alıyorum. ancak artik vefat eden kocamdan kalan maaşı almak istiyorum. ne yapmam gerek? eşim kamudan emekliydi.

  143. Saime dedi ki:

   Aralık 2010 da vefat eden ssk emeklisi eşimden dul aylığı, Ocak 2008 de vefat eden bagkur emeklisi annemden yetim aylığı alıyorum. Fakat tek hak sahibi olmama rağmen neden %25 yetim aylığı ödeniyor? Ayrıca dul aylığımdan feragat etsem Mart 2000 de vefat eden ssk emeklisi babamdan aylık almak istesem oranlar nasıl değişecek? ( Kendime ait gelirim yoktur )

  Sorunuzu Yazın