• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI


  emeklilikte prime takılanlar

  Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza bir kişinin babası vefat etme durumunda o kişinin babasının emekli maaşını alması için gerekli olan koşulları anlatacağız. Bir diğer deyişle babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir sizlere aktardık. Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. İşte bu şartlar sağlandıktan sonra ise emekli maaşı almak için gerekli durumları yapıp başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gereklidir. Daha sonra ise bir müddet geçecek ve gerekli her türlü şartı sağladığınız öngürülürse emekli maaşını alabilirsiniz. İşte bu yüzden bu şartların veya koşulların önemi oldukça çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.

  Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

  • İlk koşulumuz vefat etmiş babanın mutlaka bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gereklidir.
  • Daha sonra ise çocuklarının devlet memuru olmaması gereklidir.
  • Çocuklar ayrıca 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Ancak kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

  Babadan emekli maaşı alma koşullarını sizlere aktardık. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. emre dedi ki:

   Merhaba cinsiyetim erkek üniversite öğrencisiyim. Babam 2 ay önce vefat etti annem şuan eşinin aylığını alıyor babasının aylığını alamıyor babasıda sskdan emekli babamda sskdan emekliydi. Şuanki kararımız Babamın maaşını ben alacağım annemde kendi babasının maaşını alacak. Peki sorum şu, benim okulum bittiğinde benden babamın aylığı kesilecek o zaman annem babasının aylığını bırakıp eşinin aylığına dönebilir mi? Hangi işlemler gereklidir dönebilmesi için?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ilk tercih noktasında yaptığınız işlemde sorun yok. Sizin alma hakkınız bittiğinde tekrar annenizin dilekçe ile talebini kurum değerlendirmeye alıyor. Mavzuatta belirlenmiş bir tercih adedi veya konu ile ilgili bir açıklama yok. Bu yüzden tekrar bağlanır veya bağlanmaz diyemiyoruz.

  2. Hamza AYdoğdu dedi ki:

   İyi günler ben babamdan emekli maaşı alıyordum eğitimime devam etmeme rağmen kesilmişti geçen yıl öğrenci belgesi ile yenilemiştim şimdi tekrar yatmadı bu ay aynı şekilde yeniden mi yenilemem gerekiyor ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dönem sonlarında öğrenci belgenizi ibraz etmeniz gerekebilir. Yaş şartını sağlıyorsanız öğrenci belgenizi dilekçe ekinde ibraz edin.

  3. ŞERİFE ŞEHNAZ ORHAN dedi ki:

   TEMMUZ 2017 AYINDA EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİ OLUYORUM. BEKAR OLMAM NEDENİYLE VEFAT EDEN BABAMIN SSK DAN BAĞLANMIŞ OLAN EMEKLİ MAAŞINDAN FAYDALANMA İMKANIM OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENMEK İSTİYORUM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığından emeklisi olduktan sonra veya mevcut çalışır durumdayken Ssk emeklisi babanızda yetim maaşı alamazsınız.

  4. arzu devran dedi ki:

   Merhaba, sdk.dan emekli eşim vefaat etti bende çalışmıyorum. eşimin önceki evliliğinden olma 1 kızı(18 yaş-okuyor ) ve bir oğlu (15 yaş okuyor) var. Emekli maaşından hangi oranda yararlanacağımızı bildirebilir misiniz şuanki eşi olarak ben tamamını mı alacağım yoksa belli oranda çocukları da alacak mı? Teşekkürler

   1. arzu devran dedi ki:

    aşağıdaki sorum hala denetim için bekliyor olarak görünüyor inceleme şansınız olabilri mi kısa sürede, teşekkürler…

    Merhaba, sdk.dan emekli eşim vefaat etti bende çalışmıyorum. eşimin önceki evliliğinden olma 1 kızı(18 yaş-okuyor ) ve bir oğlu (15 yaş okuyor) var. Emekli maaşından hangi oranda yararlanacağımızı bildirebilir misiniz şuanki eşi olarak ben tamamını mı alacağım yoksa belli oranda çocukları da alacak mı? Teşekkürler

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Kız çocuğuna evlenene kadar. Erkek çocuğuna eğitimi boyunca maaş bağlanır. eş ve iki yetim çocuğa maaş bağlanma oranı;

     Bir eş 2 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er, oranında maaş bağlanır.

  5. güzin turan dedi ki:

   Merhaba,babam 1991 yılında Bağkur emeklisi olarak vefat etti.Ben SSK emeklisi olarak yetim maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağ-kur emeklisi olduğunuzdan SSK emeklisi babanızdan Yetim maaşı alamazsınız.

  6. Mehmet dedi ki:

   Ölen çiftçi bağkurlu bir babanın dul kızına ne kadar maaş bağlanır. (Eşi ölmüş diğer kızları evli. Yani tek varis)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tek yetim olması halinde % 50 oranında yetim maaşı bağlanacaktır.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.