• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI

  Babadan emekli maaşı alma koşulları çocukları tarafından alınması bakıma muhtaç kimselerin yetim kaldıklarında mağduriyet yaşamamaları için gerçekleşmekte olan devlet tarafından güvenceye alınmış bir haktır. Ancak bu hakkın iddia edilebilmesi için bazı şartların ve koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu koşullar hem maaşı alacak olan yetim kişinin, hem de vefat eden babanın sağlaması gereken koşullardır.


  Babadan Maaş Alabilmek İçin Gerekli Koşullar

  Ölen babanın maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı için bazı koşulların yerine getirilmesiyle verilir. Ölen babanın maaşını almak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Vefat eden babanın sosyal güvencesinin olması, ona bu sosyal güvenceyi sağlayan bir kurumda düzenli olarak çalışır durumda olmuş olması gerekmektedir.
  • Vefat eden babanın emekli maaşı üzerinde hak iddia edecek olan çocukların da devlet memuru olmaları gerekmektedir.
  • Herhangi bir şart gözetilmeksizin 18 yaşından küçük çocuklar yetim aylığı alabilmektedirler. Ancak babanın kız çocukları evlenmedikleri sürece yaşları fark etmeksizin babalarının maaşını talep edebilmektedirler. Kız çocuğun evlenmesi durumunda bu hak ortadan kalkacaktır. Ancak boşanan kız çocukları gerekli başvuruyu yaparak yeniden yetim aylığını almaya devam edebilir. Merhumun erkek çocukları için bu üst sınır yaşı, ortaöğrenime devam edilirken 20, yükseköğrenime devam edilirken ise 25’tir.

  Kişilerin babalarının vefat etmeleri durumunda maaşlarını talep edebilmeleri için gereken koşullar bunlardır. Bu koşulları karşılayan kimseler babalarının vefatının ardından gerekli belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak babalarının maaşlarını talep edebilirler.

  Ölen Ebeveynlerin Emekli Maaşlarının Talep Edilme Koşulları Nelerdir?

  Ölen anne babadan emekli maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı maaşı talep edecek kişinin ve merhumun durumuna göre değişmektedir. Ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır?” sorusuna cevap verebilmek için şu durumların sağlanması gerekmektedir:

  • Vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda güvencesi bulunmak durumundadır ve kişinin bu kurumlara bağlı şekilde çalışmış olması gerekmektedir.
  • Merhumun emekli aylığı öncelikli olarak eşine bağlanmaktadır. Eşinin vefat etmesinin ardından çocuklarına hisseleri uyarınca maaş aktarılmaktadır.
  • Merhumun çocuklarının yetim aylığı alabilmeleri için vefat eden kişinin emekli olmuş olması şart değildir. 900 günlük SSK priminin veya 1800 günlük Bağkur priminin yatırılmış olması, kişinin vefatının ardından çocuklarının yetim aylığı talebinde bulunmaları için yeterli olacaktır.

  Vefat Eden Babanın Maaşı Üzerine Dul Kızının Hak İddia Edebilme Durumları

  Vefat eden babanın dul durumunda bulunan kızının babasının maaşı üzerinde hak iddia ederek yetim aylığı alması mümkündür. Yukarıdaki şartların sağlanmış olması merhumun kızının an itibariyle evli bulunmaması başvuruda bulunabilmek için yeterlidir. Ölen babadan dul kızına maaş bütün şartlar sağlandığı takdirde kızı yeniden evlenene kadar ödenmeye devam eder. Kızı tekrar evlendiği takdirde bu maaş üzerindeki hakkını yitirmiş olur, ancak tekrar bir boşanma gerçekleşirse merhumun kızı yine yetim aylığı başvurusunda bulunabilir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. Bu sorunun cevabı bazı durumların gerçekleşmesine bağlıdır. Eğer yetim kalan tek çocuksa veya yetim aylığı üzerine başka çocukların da hakları yoksa babanın aldığı ücreti yarısı yetim aylığı olarak kızına ödenmeye devam eder. Burada önemli olan babanın aldığı ücret değildir. Ücret her ne kadar olursa olsun, gerekli şartlar sağlanıyorsa kızına bu ücretin %50’si ödenmeye devam eder.

  Ancak, babanın vefatının ardından merhumun eşi hala hayattaysa veya maaş üzerinde hak sahipliğinde bulunacak başka bir çocuk daha bulunuyorsa, bu oran %25’e düşer. Yani kişi babasının aldığı ücretin %25’ini kendisi almaya devam eder. Annenin vefat etmesinin ardından ya da hak sahibi olan diğer çocuğun hakkının ortadan kalkması durumunda bu oran yeniden %50 olarak belirlenecek ve merhumun kızına ücretinin yarısı ödenecektir.

  Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Yetim aylığının başvuru prosedürü vefat eden kişinin sosyal güvencesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Merhum Bağkur veya SSK üyesiyse bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması yeterli olacaktır. Ancak eğer merhum devlet memuruysa yetim aylığı için Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Kamu Görevlileri Emeklilik Dair Başkanlığı Ankara’nın Sıhhiye semtindeki Mithatpaşa Caddesi’nde bulunmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

  Başvuruda yetim aylığı talebinde bulunacak kişiden bazı belgeler istenmektedir. SGK emeklilik talep formunun ve başvuruda bulunacak kişinin kimlik fotokopisinin başvuru sırasında hazır bulundurulması gerekmektedir. Kişi aynı zamanda eğer boşanmışsa, eşinden ayrıldığına ve eşinde ayrı yaşadığına dair taahhütname veya gerekli belgeleri de başvuru belgelerinin arasında bulundurmak zorundadır.

  İki Ebeveynden Birden Yetim Maaşının Alınması

  Anayasanın 5510 sayılı kanununa göre yetim kimse için hem anneden hem babadan yetim maaşı almak mümkündür. Ancak bu durumlarda bağlanan yetim maaşının oranları düşebilmektedir ve bunun yanında bazı koşulların sağlanmaları gerekmektedir.

  Bu koşullardan biri merhum kişinin belirli bir süre boyunca sigorta primlerini ödemiş olması gerekliliğidir. Sigortalı merhumun 1800 gün sigorta priminin ödenmiş olması, çocuğunun her iki ebeveyninden de yetim aylığı alabilmesi için şarttır. SSK tarafından sigortalı olan kişiler için bu dün süre 900’dür. İki ebeveyninden de yetim aylığı talebinde bulunacak olan kız çocuğunun evi bulunmamalıdır. Kız çocuğunun aynı zamanda sigortalı bir işte çalışmıyor veya sigortalı bir şekilde çalışarak hak kazandığı bir emekli maaşının bulunmuyor olması gerekmektedir.

  Her İki Ebeveynden Alınacak Yetim Aylığının Miktarları

  Her iki ebeveyninden de yetim aylığı alma hakkı olan kız çocuğuna ödenecek olan yetim aylığı diğerlerine göre farklı şekilde hesaplanmaktadır. Koşulları sağlayan ve hem annesinden hem de babasından yetim aylığı alma hakkı olan kişilere ebeveynlerinden yüksek maaş alanının maaşının tamamı, düşük maaş alanın maaşının ise yarısı ödenmeye devam edilir.

  Merhum ebeveynlerden birinin Emekli Sandığı kapsamında bulunması, yani memur emeklisi olması durumundaysa yetim kız çocuğuna iki ebeveyninin de maaşının tamamı ödenmektedir.

  Yetimi aylığı başvurusunda bulunacak kişinin ebeveynlerinin vefatının tarihi de önem arz etmektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş olan bir ebeveyn bulunmaktaysa, o zaman kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşınsa yarısı ödenir. Ancak, şayet ebeveynlerden ikisinin de vefatı 1 Ekim 2008 tarihinden önce gerçekleşmişse ve sigortalı bulundukları kurumdaki statüleri farklı şekilde görüntülenmişse, o zaman yetim kız çocuğuna her iki ebeveynin maaşı da tam olarak ödenir.

  İki ebeveynin de SSK tarafından sigortalanmış olduğu durumlarda yetim kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşın yarısı ödenir. Ancak ebeveynlerin ikisinin de Bağ-kur tarafından sigortalarının bulunması haline kız çocuğuna yetim aylığı olarak tek maaş bağlanır.

  Yetim Aylığı Konusunda Detaylı Bilgi Edinme Ve Başvuruda Bulunma

  Hem annesi tarafından hem de babası tarafından yetim aylığı talebinde bulunacak ve Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunacak bu kişinin bu şartları sağlayıp sağlamadığından emin olması gerekmektedir. İki ebeveynini de kaybetmiş yetim kişilerin yetim aylığı hakkında daha detaylı ve net bilgilere ulaşabilmek için kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi’ne gitmeleri yeterli olacaktır. Kurumda gerekli bilgilerini vererek gerekli sorgulamaları yapabilirler, gerekli şartları yerine getiriyor olmaları takdirde istenen belgeleri tamamlayabilir ve eksiksiz bir şekilde yetim aylığı başvurularını gerçekleştirebilirler.  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ltfye dedi ki:

   Annem babamdan 1500 tl dul aylıgı alıyor babam memur emeklisi. Ben dul aylıgı alırsam bana ne kadar düşer.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz başka bir maaşı yok ise maaşın % 75 ini almakta. Sizin başvurunuzla anneniz % 60 siz % 30 maaş alabileceksiniz.

  2. Mehmet dedi ki:

   Merhaba benim bir bir arkadaşım var evli ama eşinden ayrılacak babası 2 ay önce vefaat etti şuan boşandıktan sonra babasının maaşını alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bayan çalışmıyor ise boşanma sonuçlandıktan sonra emekli maaşı için başvurabilir.

  3. Kerem dedi ki:

   Merhaba. Bir dedem var, 85 yaşında. Benle beraber yaşıyor. Şu anlık şükür kendi ihtiyaçlarını görebiliyor. Bir kızı var. Evliydi ve ayrıldı. Dedemin maaş kartını almış yarısını ona verip yarısını kendisi alıyor. Niye böyle yaptığını sorduğumuzda Kızı; “ben zaten mahkemeye versem dul olduğum için babamın maaşın 3te2sini alırım” diyor. Uğraştırmayın beni diyor. Bu doğru mu? Babası hayatta iken kızı dul olduğu için babasının emekli maaşının 3te2sini alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babası hayattayken maaş alamaz. Ayrıca Vefatında da zaten en fazla % 50 sini alabilir. Hanımefendi kendisine bir yol tutturmuş gidiyor….

  4. Melisa Arslan dedi ki:

   Merhaba ben Melisa. Babam emekli polis. 2003 te emekli olmuştu Emekli Sandığına bağlıydı. Bu ay kendisi vefat etti. Annem ben ve kız kardeşim kaldık. Annem ve kız kardeşim sigortalı olarak özel sektörde çalışıyorlar. İkiside ssk 4A ya göre sigortaya bağlı. Ben şuan 1 senedir işsizim ve çalışmıyorum. Kız kardeşim ve ben bekarız. Annem 47 yaşında kız kardeşim ve ben ikiziz 27 yaşındayız. Bu durumda annem ben ve kız kardeşim ayrı ayrı babamın maaşını alabilirmiyiz. Yoksa babamın maaşını sadece annem mi alabiliyor. Ve eğer alabilme hakkımız varsa nereye başvurmamız ve neler yapmamız gerekiyor. Cevaplarsanız çok sevinirim iyi çalışmalar dilerim. Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bababnız emekli sandığı emeklisi olduğu için çalışan bireylerin de maaş alma hakkı var. Anneniz çalıştığı için % 50 sini siz iki kardeş te % 25 er maaş alabileceksiniz.

  5. Filiz dedi ki:

   Merhaba ben 3 yıl önce boşandım kızkardeşim alıyor ve ihtiyaç sahibi diye başvuru yapmadım eski eşim ikametini hala almadı ama ayrı yaşıyoruz emekli maaşı için başvuru yapmak istiyorum nasıl taahhüt gosterebilirim ayrı yaşadığımıza dair

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkametgahınız birlikte ise ispat edebilmeniz pek mümkün değil. Ancak başvuru sonrasında yapılacak istihbarat araştırmasında verilecek ifadelerden de olumlu karar çıkabilir.

  6. Gülşah dedi ki:

   Merhaba annem babamın emelli maaşını alıyordu bende eşimden ayrıldığım için talepte bulunacağım fakat annem emekli maaşı üzerinden kredi çektiği için 2000 yerine 400tl alıyor ben nekadar alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aneniz tek başına maaşın %80 inin alıyor. Siz başvurduğunda maaşı % 60 a düşer ve siz de%30 maaş alırsınız. Yani annenizin maaşı 1500 tl ye düşerken siz de 750 tl maaş alırsınız.

  7. nalan dedi ki:

   Annem, kardeşim ve ben 2001 yılında vefat eden Bagkur emeklisi babamdan dul ve yetim maaşı almaktaydik.
   Annem de birkaç ay önce vefat edince tekrar SGK ya başvurduk.
   Kardeşim ve benim maaslarimizda ne kadar bir artış olur? Su ana kadar kardeşimle yaklaşık 400’er TL yetim mmasi almaktaydik.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizle birlikte Anneniz % 50 siz % 25 er oranda maaş almaktaydınız. Anneniz vefatından sonra % 40 ar oranda alacaksınız yani yaklaşık olarak alacağınız maaş 640 ar lira olur.

  8. Muzaffer Divarcı dedi ki:

   Babam SSK emeklisi idi vefat etti. Annem babamın maaşını alacak.Annemin babasıda SSK emeklisi idi annem babasındanda maaş alabilirmi?Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her ikisini birden alamaz. Tercih ettiği yüksek olan maaşı alabilir.

  9. Nurten dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin
   Babam bağkur emeklisiydi 2002 yılında vefat eti maaşını annem almaya başladı ben kocamdan 2008 yılında ayrıldım annem ise 2010 yılında evlenmiş babamın maaşını ben alabilirmiyim birde geçmişe dönük maaş ödemesi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer çalışmıyorsanız 2008 de de maaşa başvurma hakkınız vardı. Babanızın maaşını alabilirsiniz. Çalışmadığınız hak ettiğiniz sürelerin de ödemeleri toplu olarak yapılacaktır.

  10. Ömer dedi ki:

   Babasının üzerine kayıtlı olmayan ama öz kızı olan birisi izinnamesiz eşinden doğan çocuk yani . Babası sene 2000 de vefat etti bu çocuk anne soy adını taşıyor babasının bakur emekli parasını alabilirmi ne yapmalı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanın sigorta haklarından yararlanabilmesi için resmiyette baba üzerine kayıtlı olması gerekmektedir. Ancak bu durumda bir istisna mevcut;

    5510 sayılı kanun gereğince (Md. 34)…

    Sigortalı tarafından evlat edinilmiş, tanınmış veya soy bağı düzeltilmiş veya babalığı hükme bağlanmış çocukları ile sigortalının ölümünden sonra doğan çocukları, bağlanacak aylıktan yukarıda belirtilen esaslara göre yararlanır…” ibaresi mevcut. Buna göre SGK merkezleri emeklilik servislerine müracaat etmelisiniz.

  11. Nadiye dedi ki:

   Babam 2008 de vefat etti anneme maaş bağlandı kira şu bu derken para kalmıyor anneannem aralık 2017 vefat etti annem maaş için başvurdu ama devlet çift maaşı kaldırdı diye sürekli oyalıyorlar yani anlayacağınız annem dedemin maaşını alabilir mi iki tane de bekar kardeşim var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer dedeniz emekli sandığı emeklisi değil ise ikiside 2008 ve sonrası olduğu için çift maaş bağlanmaz.

  12. serpil dedi ki:

   merhaba,

   eşim ve babam vefat etti. eşimin maaşını kızım ile birlikte alıyorum. eşimin maaşını kızıma bıraksam ben babamın maaşını aldığımda yüzde kaç oranlarda bölünecek maaşlar?
   eşim ssk babam bağkur emeklisi idi.
   babamın maaşını da talep edebilecek durumda olan kardeşim yok şuan.
   ve tekrar babamın maaşını bırakıp eşiminkine dönebilri miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizden aldığınız maaşı kızınızla birlikte siz %60 kızınız % 30 alıyor. Eğer siz babanızdan maaş almayı tercih ederseniz. Her ikinizde mevcut maaşların % 50 sini almaya hakkınız var.

  13. Dilek dedi ki:

   Merhaba. Dul bir bayanim. Sosyal guvencem yok. Ölmüş babamın maaşıni ( Bağkur emeklisi) alıyorum. Vefat etmiş bir abim var. Onun maaşından da hak talep edebilirmiyim? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ağabeyinizden maaş alma hakkınız bulunmuyor.

  14. Mujgan dedi ki:

   Merhaba. Sosyal güvencesi olmayan bir bayanim. Esimden ayrıldım. Babam da 2004 yılında vefat etti. Bağkur emeklisi. Babamın maasindan başka devlet bana nasıl bir yardimda bulunuyor? Başka bir yerden de yardım alabilirmiyim? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    aile ve sosyal hizmetler müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

  15. Fatma dedi ki:

   Merhaba!Eşimden 1980 den beri emekli sandığındaki dul maaşı alıyorum. Babam 2000 de vefat etti. O da emekli sandığı emeklisi. Başvurum halinde ondan da maaş alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her ikisini de alma imkanınız uyok. Yüksek olanı tercih edebilirsiniz.

  16. Duygu dedi ki:

   Benim annem esnaf bagkurundan malulen(babamın vefatından sonra)emekli oldu.onunda babası çiftçi bagkurundan emeklıydı vefat etti.annem şimdi başvuru yapsa kendı maaşına ek babasının maasınıda dul olduğu için alabılırmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkisi de bağkur emeklisi olduğundan yüksek olanı tercih edebilir. İkisini birden alma hakkı bulunmuyor.

  17. Zeliha dedi ki:

   Babam sağ ve emekli ayrı yaşıyoruz ben calismiyorum babamın maşindan faydalanabilirmiyim ve nasıl

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız sağ ikin emekli maaşından faydalanamazsınız.

  18. Cevriye dedi ki:

   Kızım eşinden ayrıldı.,devlet memuru olarak çalışıyor. Babası ssk dan emekli idi. Vefat etti. Maaş alabilir mi?
   ( Ben babasından 20 sene önce boşandım)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kızınız devlet memuru olarak çalıştığı için ssk dan emekli babasından yetim maaşı alamaz.

  19. Begüm dedi ki:

   Merhaba,
   Kayınvalidem sigortadan emekli. Babası ve annesi vefat etti. Babası bağkur emeklisi. Babasından yetim aylığı alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta emeklisi olarak Bağkurlu babasından yetim maaşı alamaz.

  20. Züleyha Kaçıran dedi ki:

   Merhaba, ben emekli sandığından emekli dul bir bayanım. Babam da emekli sandığından emekli ve vefat etti. Kendi maaşımla birlikte onun maaşını da alma imkanım var mıdır? alabilirsem ne kadarını alabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olarak, emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  21. G. Kıvrak dedi ki:

   Merhaba, 71 oran ile engelli raporum var. 15.04.2003 sgk girişim ve 4450 prim ödemem var. Bu durumda Aralık 2020 yılında mı emekliliğim bağlanır? Ayrıca babamın emekliliğini (sgk) annem almakta. Ben talep ettiğimde bu annemin aldığı şu anki oran 75 den 60 a mı düşer. Benim alacağım oran nedir. Yetim aylığı kendi emekliliğim baglandığında kesilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 71 engel oranına göre prim günüz dolmuş Süre için 1 yılınız kalmış. Emekli olana kadar yetim maaşı başvurusunda bulunursanız evet annenizin oranı + 75 den % 60 düşerken size de % 30 oranında maaş bağlanır. Annenizin mağdur olmasını istemiyorsanız. aldığınız maaştan farkını kapatabilirsiniz.

    Emeklili Şartları
    Toplam Prim Sayısı : 3920 Gün
    Sigortalılık Süresi : 17 Yıl

    Sizin Durumunuz
    Sigortalık Süresi : 16 Yıl
    Toplam Prim Sayınız : 4450 Gün

    Sigortalılık Sürenizin Dolmasına : 1 Yıl
    Prim Gününüzün 530 Gün Önce Dolmuş

  22. Cubs dedi ki:

   Merhaba, Engelliyim. Babam vefat etti, maaşını alıyorum. İşe başlarken maaşını kesilir mi? Ve işten çıkınca babam maaşını geri alabilir miyim? Yoksa ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başlarken maaşınız kesilir. İşten çıkınca tekrar bağlanır.

  23. Gül Duman dedi ki:

   Eşim sgk dan emekliydi, vefat etti, maaşının bir kısmı bana bağlandı. Babam bağkurdan emekliydi ve 1984 yılında vefat etti. Annemde vefat etti. babamdan yetim aylığı alabilirmiyim acaba? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tercih ettiğiniz yüksek olan maaşı alabilirsiniz.

  24. Cumali dedi ki:

   Merhaba. Ben yetim aylığı alıyorum yüksek lisans öğrencisiyim. Kısa bir süre sigortalı işte çalışmayı düşünüyorum 1 ay gibi bir süre. Çalışırsam eğer yetim aylığı iptal olurmu hemen yani sigortalı bir işte belli bir çalışma süresi varmı yada hemen iptal olurmu. Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    lisans üstü uzmanlık öğrenimlerinde geçen sürelerin tamamı yüksek öğrenimden sayılır. Bu nedenle çalışsanız da yetim maaşı almaya devam edersiniz.

  25. Bahattin dedi ki:

   Merhaba. Ben yetim aylığı alıyorum sigortalı bir işte 30 gün yani 1 ay çalırsam yetim aylığı iptal olurmu sigortalı bir işte belli bir çalışma süresi varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenciliğiniz devam ediyor ise çalışsanız da yetim maaşınız kesilmez. Aksi halde sigorta bşladığı anda maaşınız kesilir.

  26. Aylin Karakas dedi ki:

   Merhaba, babam dan yetim ayligi aliyordum. 5 aralik 2018 de sigortalandim ancak 19 aralkk da maas yine yatti suan ben sigortaya borclu muyum? bu borc nasil odeniyor? tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sistem 5 Aralıkta girişinizi görmeden maaş ödemesi yapmıştır. Maaşınız tam aylık yattı ise en yakın sgm ye dilekçe ile işe başladığınızı ve maaş ile ilgili ödemenin yapıldığını belirtir dilekçe ile iade işlemi yapabilirsiniz.

  27. Evren isikci dedi ki:

   İki bekar kız karides babamızdan yetim maaşı alıyoruz.. Ben eksik gun tamamlamakiçin SSK lı bir işe başlarsam 850 ve diğer kardeşim 850 olarakaldıgımız maaş ne kadar kesilir. Calismayan kardese ne kadardevreder.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    iki yetim olarak % 40 + % 40 maaş almaktasınız. Tek yetim maaşı %50 olacaktır buna göre sizden sadece 250 TL gibi bir tutar eklenir.

  28. Gülten dedi ki:

   Ben 9 Ekim 1978 tarihinde devlet memuru olarak işe basladım ve halen çalışıyorum. 21 Ekim 1992 tahinde doğmuş bir kızım var. benim vafatım halinde, SSK’lı olarak çalışmakta olan ve hiç evlenmemiş olan kızım, 7103 sayılı Kanunun yayımından sonra yetim aylığı alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olduğunuz için kızınız çalışsa da emekli maaşı alabilecek.

  29. Esin beyazhan dedi ki:

   babadan emekli maasi alıyorduk ablamla beraber evlendik şimdi ikimizde bosandik maaşı tekrar baglattigimizda herhangi bir kesinti olacakmı yada maaşı asgari ücret üzerinden mi alacağız teşekkür ederim .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız eski maaşın enflasyon ve zamlarla değerlenmiş şekilde ödenmeye başlar. Bir kesinti olmaz.

  30. Hulya senol dedi ki:

   1989 dan beri sgk dan babamdan yetim maşı alıyorum. Ben de sgk çalışırsam babamdan aldığım yetim maşı kesilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet sgk lı bir işte çalışmaya başlarsanız yetim maaşınız kesilir.

  31. M.T. dedi ki:

   Merhaba,basit usul iş yeri sahibiyim ancak bağkur umu ödeyemiyorum be biraz da borcum bulunmakta.ssk emeklisi eşimden boşandım.babamdan maaş alma durumum nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Basit usul mükellefi olsanız da Bağkura tabi olduğunuz için yetim maaşı alamazsınız

  32. mehmet ali çelik dedi ki:

   19.11.2003yılında sigorta başlagıcım var %43engeli raorum var 1902 prim var 4100veya4400 emekli olabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklili Şartları
    Toplam Prim Sayısı : 4240 Gün
    Sigortalılık Süresi : 20 Yıl

    Sizin Durumunuz
    Sigortalık Süresi : 16 Yıl
    Toplam Prim Sayınız : 1902 Gün

    Sigortalılık Sürenizin Dolmasına : 4 Yıl
    Prim Gününüzün Dolmasına : 2338 Gün

  33. N.B dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 2005 yılında vefat etti. Daha sonra Annemi de kaybettim.
   Milli Eğitim Bakanlığın da kadrolu öğretmenim ve 2014 yılında eşimden boşandım. Nafaka almıyorum. Büyükşehir de yaşıyorum.
   Evim yok, kirada oturuyorum. Lise öğrencisi olan bir de kızım var.
   Maddi olarak sıkıntı yaşıyorum.
   Babam SSK ‘dan emekli olmuştu. Ben şimdi onun maaşından bana aylık bağlanması için talepte bulunabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı çalışanı olarak SSK emeklisi babanızdan yetim maaşı almanız mümkün değil.

   2. N.B dedi ki:

    Teşekkür ederim..

  34. HÜSEYİN deniz dedi ki:

   Merhaba
   Emekli astsubay 2018 yılında vefat etti. Eşi yaşıyor. Eşinden ayrılmış dul kızı devlet memuru olarak çalışın kızı 657 ye tabi kızı babasından maaş alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı çalışanı olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alamazsınız. SSK veya bağkurlu olsaydınız alma hakkınız vardı

  35. Sezen bapir dedi ki:

   2014de vefat eden babamdan bağkur emeklisiydi annem %50bendr %25sini alıyorum tek kız evladıyım herkes diyorki sende%50 almalıydın bekarım calışmıyorum.beni aydın latırsanız mutlu olurum.saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin kendine ait geliri varsa % 50 alması doğal. ancak sizin % 50 değil % 30 almanız gerekiyor.

  36. filiz yakupreisoğlu dedi ki:

   ben emekli sandığı çalışanıyım.babam 05.05.2000 tarihinde vefat etti.kendisi bağ kurdan emekli idi.ben ben hiç evlenmedim.babamdan emekli maaşı alabilir miyim ne yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı çalışanı olarak Bağkur emeklisi babanızdan emekli maaşı alamazsınız. Emekli olduğunuzda da alamazsınız.

  37. Sultan dedi ki:

   Merhaba esim 2018 vefat etti bagkur emeklisi babamda 2004 te vefat etti ssk emeklisi babamin maaşindan yararbilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tercih ettiğiniz yüksek olan maaşı alabilirsiniz.

  38. Tülay Kesik dedi ki:

   Merhaba
   Ben banka emeklisi bekar bayanım. Babam 2007 yılında vefat etti. Bağkur emeklisi olan babamdan yetim aylığı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli maaşı alırken Bağkur emeklisi babanızın maaşını alamazsınız.

  39. Hatice Gündem dedi ki:

   Merhaba babam öldü ve annem hayatta ve alıyor maaaşini . Ben asgari üçreteli çalişanım babamın maaşindan alabilirmiyim bende ve nekadarını

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Asgari ücretli çalışan olarak babanızdan maaş alamazsınız.

  40. serpil dedi ki:

   Eşim ssk’lı. Vefat edeli 2 ay oldu (44 yaşında).Bana eşimden dolayı dul ve yetim aylığı bağlandı. Babam emekli sandığından emekli ve 2008 de vefat etti. Babamın maaşını annem ve bekar iki kızkardeşim alıyor.Ben de babamın maaşını alabilir miyim. Bu durumda annem ve kızkardeşlerimin maaşında bir düşüş olacak mı. (maaş 2400 tl) Düşüş olursa ne kadar düşer. Ayrıca ben ssk lı olarak bir iş yerinde çalışacak olursam eşimden aldığım maaş ve babamdan alacağım maaş kesilir mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızdan maaş alma hakkınız var. Hem eşinizden hem babanızdan maaş alabilirsiniz. Çalışsanız da bu iki maaş da kesilmez. Mevcut durumda babanızın maaşı % 50 anneniz % 25 er de kardeşlerinize bölüştürülmüş. Eğer siz talep ederseniz. Veraset ilamında gözüken oranlarda pay edilecektir.

  41. Aysel dedi ki:

   Ben ssk emeklisiyim esimden bosandim babam bagkurdan emekliydi yetim ayligi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız. Yüksek ise tercih edebilirsiniz.

  42. Nehir dedi ki:

   Merhaba
   Amcamın oğlunun Çalışarak Hayatını Kazanamaz raporu var.
   Amcam sigortadan emekli oğlu 36 yaşında ve babadan sigortalı olarak bakılıyor kendi sigortası yok.
   Amcam felçli ve oğlu ona bakıyor.amcama birşey olursa babasının maaşı oğluna bağlanır mı?
   Rapor tarihimiz 2003
   Şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Amcanızın oğlunuzun % 60 üstü raporu olduğu görülüyor. bu şartlarda amcanızın vefatı durumunda maaşı belli oranda oğluna bağlanacaktır.

  43. Ayten dedi ki:

   Merhaba,2000 yılında SSK emeklisi annem vefat etti 2009 yılında eşimden boşandım babam annemden maas aldi.bolunmesin diye bir talepte bulunmadim aynı yıl SSK dan emekli oldum. 2012 yılında SSK emeklisi babam vefat etti. Ben anne yada babamdan maaş alabilirmiyim.SSK emeklisiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak SSk emeklisi baba veya annenizden yetim maaşı alamazsınız.

  44. Dilek dedi ki:

   Merhaba annem 2018 aralık babam 1982 de vefat etti.yaşım 50 bayanım sigortam yok ve çalışmıyorum.annem babam ikiside sigortadan emekli annem babamdan kalan maaşı ve kendi maaşını alıyordu şimdi ben boşandığımda çift maaş alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet her ikisinden de maaş alma hakkınız var. İki maaş içinde başvuru yapabilirsiniz.

  45. Gönül dedi ki:

   Yetim ayligi icin basvurucam dulum evrak olarak neler lazim aydinlatirmisin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    https://www.ssk.biz.tr/yetim-maasi-icin-gerekli-evraklar-nelerdir/ yazımızda evrak bilgileri mevcut.

  46. Cemile dedi ki:

   Merhaba ölen babamın emekli sandığından maaş almaktayım fakat kendi ssk mında 1yıl ödemem halinde 3600 iş gününden emekli olabilir miyim ? Toplu ödeme mümkün mü ? Biri babamdan emekli sandığı biri ssk kendi emekliliğimden çift maaş alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta başlangıcınız 08/09/1999 tarihinden önce ise 3600 günden emekli olma şansınız var. Babanız emekli sandığı emeklisi olduğu için emekli olmanız durumunda da babanızdan maaş alabileceksiniz.

  47. Esila dedi ki:

   BABAM YENİ VEFAT ETTİ.EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİYDİ.ANNEMİN BABASI 2004 YILINDA VEFAT ETTİ.DEDEMDE EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİ.ANNEM İKİSİNDENDE MAAŞ ALABİLİR Mİ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkisi de emekli sandığı emeklisi olduğundan yüksek olan maaşı tercih edebilir. İkisini bir den alamaz.

  48. Gülşah dedi ki:

   Merhaba
   Eşimden ayrılalı 1 ay oldu Babamı 2001 de kaybettim annemde hayatta değil Babam emekli sandığından emekli idi Ben sigortalı çalışanım abimin şirketinde de %1 yada % 5 ortaklığım var( tam bilmiyorum) babamın maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi olduğu için alabilirsiniz.

  49. mithat dedi ki:

   bir Anonim Şirkette yönetim kurulu üyesi olan 26 yaşında bekar bir kızın SGK emeklisi ve vefat etmiş babasından emekli aylığı alması mümkün müdür?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anonim şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi ortaklarının bağkur olma zorunluluğu bulunmaktadır. Mevcut durumda bağkur sigortalılıı var ise SSK emeklisi babadan maaş alamaz.

  50. Nülüfer dedi ki:

   Merhaba 2014 de eşimi kaybettim dul aylığı bağlandı 2016 babam öldü annem de babamın maşını alıyor ve ben annem ölmeden önce babamın maşını alabilirmiyim yadaki öldükten sora anneme ben bakıyorum 82 yaşında Allah gecinden versin evim yok başka gelirim yok sadece eşimden bağlanan maaşla geçiniyorum cvbınızı bekliyor en kısa zamanda

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer babanız emekli sandığı emeklisi ise alabilirsiniz. Ancak ssk veya bağkur ise yine alma imkanınız var ama birinden vazgeçmeniz gerekiyor. Yani yüksek olan hangi maaş ise onu alabiliyorsunuz. İkisini birden alma hakkınız bulunmuyor.

  51. RÜYA ÖZKAN dedi ki:

   ÖLEN BABAMIN EMEKLİ MAAŞINI HALEN ANNEM ALMAKTADIR,BEN 40 YAŞINDA BEKAR VE ÇALIŞMIYORUM,BABAM ÖLELİ 10 YIL OLDU DAHA ÖNCE TALEP ETMEDİM ŞİMDİ BABAMIN EMEKLİ MAAŞINI BENDE TALEP EDEBİLİRMİYİM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşında talep etme de bir süre aman aşımı yok. Talep edebilir maaş alabilirsiniz.

  52. Raşit dedi ki:

   Kolay gelsin babam rahmetli olalı bir sene oldu. Maaşın %70 İ anneme baglanmısş sanırım ben yükseklisans yapıyorum aynı zamanda sigortam yatıyor babamdan hem annem hem ben maaş alabilir miyim kalanı ben alabilir miyim yani

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 25 yaşını aşmamışsanız sigortalı olsanız da maaş alabilirsiniz. Şartları sağlıyorsanız başvuru yaptıktan sonra annneizin maaşı % 60 düşerken sizin maaşınız % 30 olacaktır. dolayısıyla toplamda % 90 a ulaşacaktır

  53. Şebnem dedi ki:

   Mrb annem dul isteğe bağlı 3600 gününden emekli ..Dedem 25.08.2008 de öldü , bagkurlu idi ..Annem ölen babasından maaş alma hakkı varmı

  54. Mmumcu dedi ki:

   Babam 2005 vefat etti emekli sandığı maaşını annem alıyor.
   Bende eşimden vefat ettiği için emekli sandığındaki maaş alıyorum. Babamın maaşından yararlanabilirmiyim.

  55. Mehtap AKKAYA dedi ki:

   Merhabalar,

   Babam 24.11.2018 tarihinde vefat etti bağ-kur emeklisiydi. Annem babamın maaşının %75 tutarını alacak.

   Ama aynı zamanda dedem üzerinden de maaş için basvuru yapmak istiyorum. Dedem SSK emeklisiymiş 22.01.1995 yılında vefat etmiştir. Dedem vefat ettiğinde annem evliydi(SGK dedem vefat ettiğinde evli oldugu için maaş alamaz dediler)

   Annem her iki maaşı alabilir mi?

   Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  56. AYŞE dedi ki:

   İyi Günler
   Evliyim, 2 Çocuk annesiyim, annem ve babam vefat ettiler. Babam Tarım Bağkur emeklisi, Maaşından dul ablam faydalanıyor. Kızım Tip 1 Diyabet, kızımın raporuna istinaden, Sağlık giderlerinde kullanmak üzere babamın emekli aylığından faydalanabilir miyim?

   Saygılarımla

  57. rumuz dedi ki:

   merhabalar annem boşanıcak dedemden maaş almak basvuru yapacagız fakat dedemın sskdan emeklımı yoksa bagkur emeklısımı oldugunu nasıl ogrenıcez

  58. Özhan dedi ki:

   Babam vefat edeli 4 sene oldu annem tek yaşıyor dedem öleli yıllar olmuş emekli skk dan annem babasının masina bağlanmak istiyor geriye dönük alabiliyormu toplu teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük alamaz. Bir de aynı kurum emekliliği varsa tercih edeceği yüksek olan maaşı alabilir. İkisini birden alamaz. Başvurunuzu yapın durumunuz değerlendirilip dönüş yapılacaktrır

  59. Onur dedi ki:

   Merhaba, ben babamdan yetim maaşı alıyordum ama 18 yaşıma girdigim için kesildi. Şu an da üniversite okuyorum ve şehir dışındayım. Nasıl başvuru yapabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci olduğunuz ilin il müdürlüğüne öğrenci belgesi ile müracaat etmeniz gerekmektedir.

  60. Nursel Aydemir dedi ki:

   Merhaba, benim babam 2008 de öldü ve emekli sandiğindan emekliydi. maaşını şuanda annem alıyor. ben bağkurdan emekliyim ve 8 yıl önce boşandım. Bu durumda annem vefat ettikden sonra babamın emekli maaşını almak için talepde bulunabilir miyim yoksa öncesinde mi bu başvuyu yapmam gerekir? Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi Babanızın emekli maaşına şimdi de talpte bulunabilirsiniz. Annenizin vefatından sonra almak istiyorsanız o zaman müracaat etmekte bir sıkıntı yok.

  61. Hatice YILMAZ dedi ki:

   SSK emeklisi babam 2016 da vefat edince yetim maaşı alıyorum, şimdi SSK lı bir işe gireceğim. İşe başlayınca babamdan aldığım maaş kesilir mi? Cevap için şimdiden çok teşekkür ederim.

  62. nuriye dedi ki:

   Babam15.12.2018 de vefat etti bagkur emeklisi ben şu an işsizin işsizlik sigortası parası almaktayim ve dulum sorum şu babamın maaşını almaya basvurabilirmiyim başvurduğunda işsizlik maaşım kesilirmi vede ilerde sgkli olarak çalışmaya başladığımda maaşım kesilirmi tesekkurler

  63. oksan hanim dedi ki:

   ssk emeklisiyim esim yeni vefat etti bagkur emeklisi babam emekli sandigindan emekli 2008 oncesi vefat etti.
   hem esimin hemde babamin emekli maasindan dul ve yetim ayligi alabilirmiyim.
   tesekkur ederim.

  64. Hatice Seyfioğlu dedi ki:

   Öğretmen olarak çalışmaktayım ölen eşimden sonra emekli maaşı bağlandı bunun dışında vefat eden SSK’lı babamdan da maaş alabilir miyim

  65. Huri dedi ki:

   Merhaba; babam 3 ay önce vefat etti, ssk emeklisiydi. Annem ise 2 yıl önce vefat etti. Ben 2547 den devlet memuruyum,halen çalışmaktayım hiç evlenmedim. Babamdan maaş alabilirmiyim. Aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler…

  66. cansel dedi ki:

   Merhaba babam 2004 yılında vefat etti 3 yıldır dul bir bayanım ve 1 yıldır işsiz olduğumdan babamdan yetim aylığı (babam ssk dan emekli) alıyorum mart ayındabende ssk dan emekli olacağım.Emekli olduğumda babamın maşınıda alabilir miyim 2004 yılında vefat ettiğinden dolayı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olduktan sonra aynı kurum emekliliği olacağı için yetim maaşınız kesilir. Babanız emekli sandığı emeklisi olsaydı yetim maaşı alabilecektiniz.

  67. R.Selda dedi ki:

   Merhabalar, 2010 Yılında vefat eden emekli sandığı mensubu annemden %50 emekli maaşı alıyorum. Babam annemden sonra ikinci evliliğini yaptı ve kendisi de emekli sandığı emeklisi idi; bir ay önce vefat etti. Bildiğim kadarı ile, gerekli koşullar sağlandığında, kız çocuğu olarak kanuna göre, yüksek olan maaşın tamamını ve diğer maaşın yarısını alma hakkı tanınıyor. Şu durumda babamın maaşı daha yüksek olduğuna ve ikinci evlilik yaptığına göre, yüksek maaş olarak babamın maaşını talep edebiliyor muyum, edemiyor muyum ve edebiliyorsam anladığım kadarı ile, bu maaşın tamamı değil düşük yüzdesi mi tarafıma bağlanır, aynı zamanda annemin maaşı da devam eder mi, izlemem gereken doğru yol ne olmalıdır ? Yanıtınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  68. Bahar dedi ki:

   Annem boşandı 350tl nafaka alıyor ananem felçli dayımda çalışmıyor.dedemin maaşının ne kadarını alabilir dayımda alabilir mi?

  69. yasemin dedi ki:

   merhaba;
   ben sgkdan emekli olacağım. annem de babamda sgk dan emeki onların maaslarını yada hangisinin maasını alabilirim.şimdiden tesekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emekli maaşı alırken anne veya ssk emeklisi babanızdan veya annenizden yetim maaşı alamazsınız.

  70. ebru budak dedi ki:

   merhaba babam emekli sandığı emekli ,ben ssk calışanım bosandım bekarım,babamdan emekli maaşı alabilirmiyim.

  71. Candan Güven dedi ki:

   İyi günler, SSK’lyım fakat şu anda işsizim. Babamızı kaybettik. Babamız Emekli sandığındaki emekliydi. Babamın maaşını alabilir miyim? Annemde SSK’dan emekli. Babamın maaşının ne kadarını alabilirim? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışsanız da Emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alma hakkınız var. anneniz % 50 alırken Siz de % 30 unu alabileceksiniz.

  72. sema dedi ki:

   merhabalar babam 1995 yılı vefat etti bağkur emeklisi idi ..ben eşimden ayrı ve ssk emeklisiyim..babamdan maaş bağlatabiliyormuyum annem alıyor şüan fakat benimde çok ihtıyacım var cevabımız için teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi olan babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

  73. Günay dedi ki:

   Mrh.ben ssk emeklisiyim.Annem bağkurdan,Babam SSK dan emekliydiler.Annem 03.02.2006 da,Babam 28 Mart 2008 de vefat etti Ben dulum.Ablam babamın maaşını alıyor.Ben Annemin maaşını alabilirmiyim.Teşekkürler.

  74. Serap ALPER dedi ki:

   1992 senesinde vefat eden SSK lı eşimden dul maaşı almaktayım 2018 senesinde vefat eden babamın maaşını da alabilir miyim

  75. R. Selda Sumnulu dedi ki:

   Merhabalar, sorum net cevabına çok ihtiyacım olan bir konu..

   2010 Yılında vefat eden emekli sandığı mensubu annemden %50 emekli maaşı alıyorum. Babam annemden sonra ikinci evliliğini yaptı ve kendisi de emekli sandığı emeklisi idi; bir ay önce vefat etti. Bildiğim kadarı ile, gerekli koşullar sağlandığında, kız çocuğu olarak kanuna göre, yüksek olan maaşın tamamını ve diğer maaşın yarısını alma hakkı tanınıyor. Şu durumda babamın maaşı daha yüksek olduğuna ve ikinci evlilik yaptığına göre, yüksek maaş olarak babamın maaşını talep edebiliyor muyum, edemiyor muyum ve edebiliyorsam bu maaşın tamamı değil düşük yüzdesi mi tarafıma bağlanır, aynı zamanda annemin maaşı da devam eder mi, izlemem gereken doğru yol ne olmalıdır ?

   Yanıtınız ve ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  76. Nuray dedi ki:

   Merhaba ben şirket ortağıyım, bağkurluyum. Babam askerdi, Emekli sandığından emekliydi, vefat etti. Bana yetim maaşı bağlanır mı?

  77. R.Selda dedi ki:

   2010 Yılında vefat eden emekli sandığı mensubu annemden %50 emekli maaşı alıyorum. Babam annemden sonra ikinci evliliğini yaptı ve kendisi de emekli sandığı emeklisi idi; bir ay önce vefat etti. Bildiğim kadarı ile, gerekli koşullar sağlandığında, kız çocuğu olarak kanuna göre, yüksek olan maaşın tamamını ve diğer maaşın yarısını alma hakkı tanınıyor. Şu durumda babamın maaşı daha yüksek olduğuna ve ikinci evlilik yaptığına göre, yüksek maaş olarak babamın maaşını talep edebiliyor muyum, edemiyor muyum ve edebiliyorsam bu maaşın tamamı değil düşük yüzdesi mi tarafıma bağlanır, aynı zamanda annemin maaşı da devam eder mi, izlemem gereken doğru yol ne olmalıdır ? Yanıtınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  78. Bilge Yüksel dedi ki:

   Ben 2001 yılında kamudan emekli sandığına tabi emekli oldum. 1998 yılında boşandım. Babam 1999 da vefat etti. Bağkur emeklisi idi. Yetim maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  79. Kismet dedi ki:

   Babam vefat etti ssk emeklisi annem maaşını alıyor ben şimdi evliyim fakat iyi gitmiyor annem vefat etmeden boşanmam halinde mi maaştan hak talep ediyorum vefatı sonrasında boşanırsam mi hak talep edebilirmiyim

  80. Candan Cag dedi ki:

   Merhabalar Babam yeni vefat etti. Babamın emeklilik maaşını alabilir miyim? Ama annem hala hayatta ve annemde emekli. İkisi de aynı kurumdan emekli bu durumda annem ile babamın emekli maaşını bölüşecek miyiz yoksa ben mi alacağım? Kanunda bu konu ile ilgili hiçbirşey yer almıyor. Bu özel durum ile ilgili. Yani kişi kendisi emeklilik maaşı alıyorsa eşininkini de aynı kurumda olmasına rağmen alabiliyor mu? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz Babanızın maaşının % 50 sini alma hakkı var. Siz de bu durumda % 30 unu alabileceksiniz. Emeklilik hak sahipleri pay oranları ile ilgili;

    https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  81. Gülcan dedi ki:

   Merhaba ben engelliyim Annemi babamı kaybettim babamın bağkur maaşını Alıyorum 500 lira Engelli maşımı iptal ettiler 10 yıl önce babamdan Aldığım yetmiyor Engelli maaşı Alabilir miyim

  82. Abcde dedi ki:

   SSK emeklisiyim. Dulum. Vefat eden Ssk emeklisi babamın maaşına başvuru yapabilir miyim? Sonuç ne olur ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  83. gökçen dedi ki:

   mrbalar ssk emeklisi babam 2007 yılında vefat etti anneme dul maaşı bağlandı daha sonra ssk kurumundan Tarım/Çiftçi Bağkurlu babasındanda maaş alabileceği söylendi ve bir süre sonra anneme babasındanda maaş bağlandı bir süre bu maaşı aldı. 2015 yada 2016 tarihinde Tarım/Çiftçi Bağkur babasından aldığı maaş kesildi ve geriye dönük olarak 20000 tl borç çıkardılar ve bu borcuda şimdi eşinden aldığı ssk maaşında kesiyorlar. bu konuda bilgi verebilimisiniz .iyi çalışmalar.

  84. ersin dedi ki:

   dedem 1993 yılında vefat etti ssk dan emekli ..babamda 2018 yılının eylul ayında vefat etti bagkurdan emkli annnem her 2 aylığıda alabilirmi örnek bir yargıtay kararı varmı varsa paylaşırmısınız

  85. Selvi Yazıcı dedi ki:

   Babamın emekli maaşına başvurdum ekimin 1’inde ne zaman geri dönüş olur?

  86. EMİNE FAKIOĞLU dedi ki:

   Devlet memuru olarak çalışıyorum,eşim vefat etti,SSK emeklisi vefat eden babamın maaşını alabilirmiyim. Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Devlet memuru olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  87. Sibel dedi ki:

   Dedem(2009) ve annanem(2017) vefat etti. Annem ve teyzem dul ve eslerinden maaslari var, kizlariyla maaslari paylasiyirlar. Dedemin maasini iki kardes alma gibi bir durum var mi? Varsa geriye dönuk maaslar alinir mi?
   Tesekkur ederim

  88. Semra dedi ki:

   İlk eşim emekli sandığı calisaniydi rahmetli olunca bana dul maaşı bağlandı. Bende devlet memuru calisaniydi. Tekrar evlendim. Doğal olarak dul maaşı kesildi. 2. Eşinden boşandım. İlk eşimin dul maaşını tekrar alabilirim. Teşekkür ederim.

  89. Abdullah eser dedi ki:

   merhaba , Babam Bağkur emeklisi çiftçi, vefaatından sonra maaş anneme bağlandı. Bağlandıktan sonra okuyan 2 çocuğa maaşın %25 i oranında harçlık olarak maaş verildi.çocuklar okulu bitirdi ve 25 yaşını doldurdu .biz bu iki çocuğa pay edilen maaşın geri annemiz in maaşına yansıtılmasını istiyoruz bu durumda böyle bir hakkımız var mı ?okuyan iki çocuğa verilen maaş tekrardan annenin maaşına eklenmesini istiyoruz bu mümkün mü? Teşekkür ederim

  90. erol ahmet kalender dedi ki:

   ssk emeklisiyim.17 yaşında bir oğlum var.ölümüm durumunda ne kadar süreyle ve ne kadar tutarda maaş alır?

  91. Gülten dedi ki:

   Merhabalar. Bir tanıdığım bayan var kendisi 40-50 yaş aralığında. 5 kız kardeşlerle babasından kalan maaşı almaktalar . 4 kardeş dildir fakat bahsettiğim kişi evli kocası var ve sırf bu maaşı almak için boşandı, daha sonra tekrar maaşı reddetmiş ve kısa zaman önce tekrar boşanmış maaşı alabilmek için sadece resmiyette ayrı ama bunun hukuken bir cezasi var mi çünkü ben diğer kardeşlerinin hakkını yediğini düşünüyorum. (Aldığı aylık diğer kardeşlerinden kesilmektedir.)

  92. ayşe cingöz dedi ki:

   ssk emeklisi olan eşim 5 yıl önce öldü. ben ve çocuğum ondan dul maaşı almaktayız.
   babam 1 ay kadar önce vefat etti.emekli sandığı emeklisi idi. ben çalışmıyorum. annem de vefat etmişti. babamın yetim maaşınıda alabilirmiyim .alırsam ne oranda olur. teşekkürler.

  93. Filiz dedi ki:

   Ben bağkur emeklisiyim eşimden boşandım 1 hafta falan oluyor, babamdan maaş alabilmem için kaç gün sonra başvurmam gerekmektedir babam sgkdan emekli babamın maaşını sigortadan annem almaktadır hak talep etmem durumunda üçte birini alabilmem mümkün müdür ?

  94. gökçen dedi ki:

   iyi günler ssk emeklisi babam 2007 yılında vefat etti anneme dul maaşı bağlandı daha sonra ssk kurumundan Tarım/Çiftçi Bağkurlu babasındanda maaş alabileceği söylendi ve bir süre sonra anneme babasındanda maaş bağlandı bir süre bu maaşı aldı. 2015 yada 2016 tarihinde Tarım/Çiftçi Bağkur babasından aldığı maaş kesildi ve geriye dönük olarak 20000 tl borç çıkardılar ve bu borcuda şimdi eşinden aldığı ssk maaşında kesiyorlar. bu konuda bilgi verebilimisiniz .iyi çalışmalar.

  95. Arzu Kardaş dedi ki:

   Emekli sandığına bağlı olarak1995 yılından beri çalılıyorum. Eşimden 2005 yılunda ayrıldım. Babam bağ- kur emeklisiydi ve ekim 2001 yılında rahmetli oldu. Babamdan yetim aylığı alabilir miyim?

  96. nuket demirep dedi ki:

   ben SSK emeklisiyim ve bosandim.

   babam bagkur emeklisi idi.

   babamin massing alabilir miyim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK ememklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  97. Hatice dedi ki:

   Eşimden ayrıldım ölen babamın ssk emekli maaşını alıyorum 12 yaşında 6.sınıfa giden bir kızım var babamdan 1300 lira alıyorum yetmiyor kızım için başvuru yapsam çocuk yardım parası alabilir miyim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Belirttiğiniz gibi bir çocuk yardımı bulunmamaktadır.

  98. gökçen dedi ki:

   kardeşimin eşi polis emeklisi idi vefat etti.kardeşim eşinden mağaş alıyor.babamız bağkur emeklisi.onun mağaşınıda alabilir mi.ölüm yılı ikisinin de 2016

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkisinin de vefatı 2008 sonrası olduğu için tercih ettiği maaşı alabilmektedir.

  99. kamile sayan dedi ki:

   merhaba .emekli sandığından 2.500 tl dul maaşı alan biri bağkur emeklisi ve 2001 yılında ölmüş babadan ikinci maaş alabilirmi bir sınır varmı tşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olarak bağkur emeklisi babanızdan maaş alınamaz.

  100. Batuhan dedi ki:

   mrbalar ssk emeklisi babam 2007 yılında vefat etti anneme dul maaşı bağlandı daha sonra ssk kurumundan Tarım/Çiftçi Bağkurlu babasındanda maaş alabileceği söylendi ve bir süre sonra anneme babasındanda maaş bağlandı bir süre bu maaşı aldı. 2015 yada 2016 tarihinde Tarım/Çiftçi Bağkur babasından aldığı maaş kesildi ve geriye dönük olarak 20000 tl borç çıkardılar ve bu borcuda şimdi eşinden aldığı ssk maaşında kesiyorlar. bu konuda bilgi verebilimisiniz .iyi çalışmalar.

  101. Sultan dedi ki:

   Merhaba, 1996 yılında emekli sandığındaki emekli oldum, emekli maaşı alıyorum. Ayrıca yurt dışından eşimin emekli maaşını alıyorum. Babam SSK emeklisi 1982 yılında vefat ett. Maaşını annem alıyordu. Annem de 2010 tarihinde vefat etti.Talep etsem babamın emekli maaşını alabilir miyim.Bilgilendiriseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan maaş alamazsınız.

  102. hakan dedi ki:

   ablam işe girdiği için 5 aydır babamdan kalan emekli maaşını almıyordu ve sonunda başvurdu para bana ve anneme aktarılcağı söylendi fakat biz ablama yatmayan 5 aylığı alabilecek miyiz ve yatacaksa ne zaman yatacak?

  103. nazlı dedi ki:

   Merhaba ben eşimden ayrıldım babam ssk dan emekli şubat 2008 de vefat etti skk lı çalışan bir kadınım çift maaş alabilir miyim teşekkürler

  104. özge dedi ki:

   merhaba babamdan kalan emekli maaşı halen alıyorum fakat kardeşim in maaşı kesildi ve o dilekçe verdi ona yatan para ne zaman bize yatacak ve annem ve benim aldığım para % %50 olarak mi pay edilecek?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kardaşiniz ile birlikte Maaş alırken Pay oranlarınız % 50 -25-25 idi. Kardeşiniz maaştan düşünce Anneniz % 60 Siz % 30 alabileceksiniz. Pay oranları için https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

   2. özge dedi ki:

    peki para ne zaman bize yatacak ve kardeşimin parayı almadığı aylar da mı bize yatacak

  105. Serap dedi ki:

   Merhaba hiçbir sosyal güvencesi olmayan evli bir bayan vefat eden babasının maaşından yararlanabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli bayanlar hiçbir şekilde babadan maaş alamaz.

  106. Remziye dedi ki:

   Ben emekli sandığından 1998 yılında emekli 1999 yılında vefat eden babamdan yetim aylığı alırken evlenmem sebebiyle maaşım kesildi.Bir yıl önce boşandım SSK lı olarak çalışıyorum yeniden yetim aylığı bağlanır mı? E-devlet üzerinden müracaat edilebilir mi? Edilemezse müracaat nasıl ve nereye yapılabilecek teşekkür ederim

  107. Adil dedi ki:

   Merhaba. 22 yaşımdayım babamı yıllar önce kaybettim babam bağkur emeklisiydi. 20 yaşıma kadar açık lisede okuduğum için maaş alabildim ve 20 yaşıma girdikten sonra maaşım kesildi. Ve hala lisete devam ediyorum maaş alma hakkım hala varmı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Lise eğitiminde 20 yaşına kadar maaş verilir. Eğer üniversiteye devam ederseniz öğrenci belgenizle müracaat ederek 25 yaşına kadar alabileceksiniz.

   2. Ayşe dedi ki:

    Eşim ve ben emekli sandığından emekliyiz eşim meffat etti aylığını alıyorum babamda sskdan emekli idi meffat etti annem alıyordu aylığını oda meffat etti babamın aylığını da alabilirmiyim

  108. Rana Demirel dedi ki:

   Eşim 2012 yılında vefat etti. Ssk emekli maaşının bir kısmı bağlandı. Benim bagkur borcumu çıkan torba yasa ile günlerime karşılık borclarimi sildirdim zira 2005 te vefat eden annem bagkurlu olduğu için onun maasinida alabileceğim söylendi dgm yetkilisi tarafından ama benim başvurum dan sadece 3 ay önce khk ile çıkan bir yasa ile bu hakkı kaybetmisim. Şimdi ki yeni düzenleme ile yetim maaşı alabilirmiyim teşekkürler.

  109. Gulsah dedi ki:

   Merhaba,
   Babam ssk emeklisi, vefat 30.03.2000/
   annem Bağkur emeklisi, vefat 16.01.2008/
   eşim ssk emeklisi, vefat 18.12.2010.
   Şu anda ben eşimden ve annemden dolayi aylık alıyorum(oranlarını bilmiyorum) Fakat eşimin aylığını engelli oğlum da alıyor. Dul maaşından feragat etsem oğlum ne kadar pay alır ve ayrıca ben hem annemin hem babamın aylığına alır miyim? Oranları da yazarsanız sevinirim.

  110. birol yılmaz dedi ki:

   babam ssk emeklisiydi.2017 vefat etti. annemin hiç bir siğortsı yok. babamın maaşını bağlattık kendisine. annem ayrıca bağkur emeklisi olan babasından da maaş bağlatabilirmi.

  111. Ayşe Demir dedi ki:

   Emekli Sandığı emeklisiyim. Evli değilim. Emekli Sandığından emekli babam öldü. Babamın emekli maaşınıda alabilirmiyim.

  112. Fatma Doğan dedi ki:

   Emekli Sandığından emekli oldum. Evli değilim. Bağ-Kur emeklisi babam öldü. Babamın emekli maaşınıda alabilirmiyim.

  113. Ayşe Demir dedi ki:

   Emekli Sandığından emekli oldum. Evli değilim. Emekli Sandığından emekli babam öldü. Babamın emekli maaşını da alabilirmiyim.

  114. Çetin GÖKTEPE dedi ki:

   10.10.2009 yılında bir kamu kurumuna % 40 heyet raporu ile engelli kontenjanından işe girdim. Emeklilik hak kazanma durumum nedir.
   Vergi indirimi için başvuruda bulunmadım.

  115. İnci Kalyoncu dedi ki:

   Merhaba,
   Ben 2000 yılında BAĞ-KUR’dan emekli oldum ve dulum.
   Babam 2002 yılında rahmetli oldu ve kendisi SSK emeklisiydi.
   Ben ölen babamın maaşını alabilir miyim ?

  116. Fikret dedi ki:

   Babamın vefatından sonra bağkur emekli parasını annem aldı annem de ekim 2018 de vefat etti kız kardeşimin eşi vefat etmiş ve eşinin ssk dan kalan aylığını alıyor acaba annemden kalan aylığı da alabilir mi..Tşk ederim şimdiden.

  117. Hülya dedi ki:

   Eşim vefat etti SSK emeklisi maaşı az bir kızım var ikimize bölündü maaş , ben ayrıyeten babam emekli idi vefatı 2004 yılında oda sak dan emekli babasında maaşını alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın maaşı daha yüksek ise eşinizden aldığınız maaşı iptal ettirip babanızın maaşına müracaat edin. Hem böylece kızınıza bağlanan maaş da sizden maaş düşünce artacaktır. Böyle Bir durum sizin için daha avantajlı.

  118. Talat dedi ki:

   Babam 1 hafta önce vefat etti emekli maaşı çok az ( emekli maaşı %30 oranında kesliryor , 760 lira ya düşüyor)bi kızkardeşim var öğrenci babamın maaşı annem ve bacım arasında bölünecek , ayrıca annemin babası da emekli idi 2004 yılında vefat etti şimdi annem aynı zamanda babasının emekli maaşını da alabilir mi ne yapmamız lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Eğer Annenizin Babasın maaşı daha yüksek ise eşinden aldığı maaşı iptal ettirip babasının maaşına müracaat etsin. Hem böylece kız kardeşinize bağlanan maaş da annenizden maaş düşünce artacaktır. Böyle Bir durum sizin için daha avantajlı.

  119. Özkan dedi ki:

   Kız kardeşim ve annem babamdan kalan emekli maaşını almaktadır. Kız kardeşim 20 yaşında ve işe başladı emekli aylığı kesildi ve anneme yansımadı. 2017 yolundaki açıklamada kız çocukların maaşında evlenen kadar kesinti olmayacağı açıklanmıştı bu durum hakkında Bilgi alabikirmiyim. Yani maaşın kesilmesi doğrumu??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kız çocukları eğer öğrenime devam ederse ve aynı zamanda çalışırlarsa maaşları kesilmez. Bunun haricinde çalışmaya başladıkları anda maaşları kesilir. Ve belli oranda diğer hak sahiplerine eklenir. Sizin dediğiniz gibi bir yönetmelik yok.

  120. turgay dedi ki:

   babam yılar önce kaybettim. babam ssk dan emeklidir. bende ssk dan emekliyim .
   ve dulum babamdan emeli maaşı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak SSK emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

   2. arzu dedi ki:

    ssk emeklisi baba 2017 yılında vefat etti bağkur emeklisi bekar
    kızı babasından maaş alabilir mi

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur emeklisi kız SSK emeklisi babasından maaş alamaz.

  121. Aysun dedi ki:

   Merhaba , babam ssk dan emekli ve vefat etti annem de vefat etti. Ben sigortali çalıştığım icin yetim maaşı alamıyordum şimdi isten ayrıldım yetim maaşı icin başvurdum sigortalı çalıştığım dönemin de geriye dönük ödemesi yapılır mı?

  122. Fatma dedi ki:

   Ben eşimin( emekli sandığı)dul maaşı alıyorum babam da ssk emeklisi annem dul maaşı alıyor.Ben de babamın maaşından faydalanmak istedim maaş bağlandı fakat annemin maaşı %75 ten %50 ye düştü.Fakat benimle aynı durumda olan akadaşlarım babalarının maaşını alıyorlar annelerinden kesinti olmadan.Benim neden böyle oldu ?Bu oranın en azından %60’a %30 olması gerekmez miydi?Bilgi verirseniz size minnettar olurum.Bir de iade edersem annemin maaşı tekrar %75 olur mu? Kafam çok karışık lütfen yardım edin ne yapacağımı bilemiyorum 😔

  123. ayşe dedi ki:

   Merhaba, kendim özel bir bankadan emekliyim ve hiç evlenmedim. Babam 2018/kasımda vefat etti ve emekli sandığından maaş alıyordu. Şimdi ben babamdan maaş alabilir miyim?

  124. Emine dedi ki:

   Merhaba babam ve annem vefat ettiler annem babamdan olan ssk maaşını almaktaydı. Ben bir devlet kurumunda temizlik işçisiyim taşerondan kadroya geçtim acaba babamın maaşını alabilirmiyim ? Teşekkür ederim.

  125. Merve onaycı dedi ki:

   MerhBa eşimden ayriyim sgk çalişaniyim babam emekli sandigi emeklisi 2018/haziranda vefat etti başvurmam dahilinde babamin maasini alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK çalışan da olsanız. emekli sandığı emeklisi babanızdan yetim maaşı alabilirsiniz.

  126. Mürvet dedi ki:

   MERHABA BEN emekli bir bayanım eşimdende dul maaşı alıyorum babam bağkur emeklisi babamdan yetim aylığı alabiliyormuyum şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendi emekliliğinizden maaşınız olduğu için babanızdan maaş alamazsınız.

  127. neslihan tüysüz dedi ki:

   merhabalar
   babam ssk emekli iken 2018 ekim ayında vefat etti. annem çalışmıyor ve hayatta ona dul aylığı bağlandı. bende memur olarak görev çalışıyorum ve bekarım. babamdan yetim aylığı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışan kız çocuğu olduğunuz için SSK emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  128. Vuslat dedi ki:

   Ben yurdisindan borclanarak sgk den emekli olmak istiyorum!babam nisan 2018 vefat etti kendisi memurdu emekli sandigindan maa aliyordu,Bende bekarim.Acaba Ben sgk emekli olsam babamdan kalan yetim maasi kesilirmi?herkes baska birsey anlatiyor aklim iyice karisti…yardiminiz Icin Simdide tskler.
   Saygilarla

  129. aysun dedi ki:

   2006 yilinda sgk dan emekli oldum. Hic evlenmedim bekar bir bayanim. 2015 yilinda vefat eden annemin bag-kur maasini alabilir miyim. Tesekkurler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi annenizden maaş alamazsınız.

  130. Güldane kutun dedi ki:

   Babam almanya dan işçi emeklisi babamın emekli maaşını almak için nereye nasıl hangi evraklarla başvuru yapmam lazım

  131. Uğur dedi ki:

   Annem babamdan dolayı dul ve yetim maaşı alıyor babam 1996 yılında vefat etri memur du tam emekli olmadığı için dul ve yetim maaşı bağladılar dedem de 2018 de vefat etti şçi sgk emeklisi annem iki maşı alırmı yüksek olanı mi seçer ikisini mi alır dedemin aylığının hepsini mi alır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın maaşını tam dedesinin maaşının yarısını alabilir.

  132. Fatma Çayırlı dedi ki:

   Eşim SSK dan emekli 2013 yılında vefat etti.Babam da çiftçi bağkur emeklisi 2017 de vefat etti.Eşimden maaş alıyorum aynı zamanda babamın da maaşını alabiliyor muyuz.Tesekkur ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her ikisi de 2008 sonrası olduğu için Tercih ettiğiniz aylığı alabileceksiniz.

  133. adem kurubal dedi ki:

   merhaba,ben 0/0 55 yüzdeellibeş engelli emeklisiyim babam sgk,dan emekli babam2006 yılında vefat etti annem maaşını alıyordu annemde 30 agustos2018 de vefat etti ben emekli oldugum halde babamın maaşını alabilirmiyim saygılarımla

  134. selami dedi ki:

   mrbalar ssk emeklisi babam 2007 yılında vefat etti anneme dul maaşı bağlandı daha sonra ssk kurumundan Tarım/Çiftçi Bağkurlu babasındanda maaş alabileceği söylendi ve bir süre sonra anneme babasındanda maaş bağlandı bir süre bu maaşı aldı. 2015 yada 2016 tarihinde Tarım/Çiftçi Bağkur babasından aldığı maaş kesildi ve geriye dönük olarak 20000 tl borç çıkardılar ve bu borcuda şimdi eşinden aldığı ssk maaşında kesiyorlar. bu konuda bilgi verebilimisiniz .iyi çalışmalar.

  135. derya dedi ki:

   ben babamdan daha önce emekli maaşı alıyordum evlendim ayrıldım tekrar emekli maaşı almak istiyorum benim mahkeme başlama tarihinden itibaren maaşım hesaplanırmı yoksa mahkeme bitiş tarihimi gecerli ben birikmiş para alabilirmiyim memur emeklisi teşekür ederim

  136. Gul bilgin dedi ki:

   Annem babamdan emekli maaşını alıyor Şu anda dedem rahmetli bagkur tarım emeklisi teyzem prim ödeyerek dedemin emeklisi ni yaptırdı ve teyzem eşinden bosanarak bu maaşı alıyor Annem hem eşinden hemde babasından bu maaşı alabilirmi

  137. Murat zor dedi ki:

   Kardeşim simdi benim babam iki evlik yapmış biri resmi nikahlı diğeri imam nikahlı bizlerde haliyle çocuğu olmayan resmi nikahlı eşi üzerine kayıt yaptırılmış bunun neticesinde hal boyle olunca babamın maaşı resmi nikahlı eşine bağlandı fakat biz itiraz ettik bizlerin babasının ismi ayni kişi fakat annemizin ismi asil olan imam nikahlı kişinin olduğunu mahkeme sonucu karara bağlandı medeni kanuna göre çift evlilik taşıyabilmesi için aile kavramı oluşturması lazim fakat aile kavramında görünen bu davada babamın haklarından neden ikinci esi olan bizim annemiz kanitladigimiz halde babamın haklarından yararlanamiyor ve bu kadının hicbir geliri olmaksızın aile nufsunu kanıtladığı halde

  138. Sait Yavaşan dedi ki:

   Kız kardeşim uzun bir zamandır yetim aylığı almakta. Ben 33 yaşında kamu da hizmetli olarak çalışmaktayım ve evli 2 çocuk babasıyım babamdan kalan bu tür maaş için hak idda edebilirmiyim. Edebiliyorsam şartları nelerdir.

  139. Gul bilgin dedi ki:

   Iyi günler benim dedem bagkur tarım emeklisi annemde rahmetli babamın SSK emekli maaşını alıyor Annem bu durumda rahmetli dedemin maaşını alabilir mi dedemin maaşını şuanda teyzem alıyor Annem de alabilir mi teyzem bu maaşı prim ödeyerek baglatti Kendine annemin de hakkı varmı bu maaşı almaya Teşekkür ederım ilginiz için

  140. ARZU dedi ki:

   Merhaba,

   Ben eşimden ayrıldım.
   İşimden emeklilik talebi ederek ayrıldım ama maaş bağlanmadı. Babam polis emeklisi ve emekli sandığından emekli maaşı alıyor ve yasıyor. Bu durumda babamın maaşından yararlanabilir miyim?
   Yararlanırsam eğer nereye başvurmam gerekir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bbabnız emekli sandığı emeklisi olduğundan emekli maaşı alsanız da yetim maaşı alma hakkınız var. Başvuru yapabilirsiniz.

   2. Jale dedi ki:

    Yaşayan babadan yetim aylığı alabilir miyim sorusu absürd olduğu gibi, “babanın halen yaşadığı” kısmını atladığınız için cevap da yanlış olmuş maalesef

  141. Meryem dedi ki:

   Merhaba babam bagkur emeklisi 1997 yilinda vefat etti annem aliyordu maaşını 5 ay once annemde vefat etti babamin maasina başvuruda bulundum özel cocuk olarak geciorum tek varis benim benden baska maas alacak kimse yok maasinin yüzde kaçını alabilirim

  Sorunuzu Yazın