• BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI

  Babadan emekli maaşı alma koşulları çocukları tarafından alınması bakıma muhtaç kimselerin yetim kaldıklarında mağduriyet yaşamamaları için gerçekleşmekte olan devlet tarafından güvenceye alınmış bir haktır. Ancak bu hakkın iddia edilebilmesi için bazı şartların ve koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu koşullar hem maaşı alacak olan yetim kişinin, hem de vefat eden babanın sağlaması gereken koşullardır.


  Babadan Maaş Alabilmek İçin Gerekli Koşullar

  Ölen babanın maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı için bazı koşulların yerine getirilmesiyle verilir. Ölen babanın maaşını almak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Vefat eden babanın sosyal güvencesinin olması, ona bu sosyal güvenceyi sağlayan bir kurumda düzenli olarak çalışır durumda olmuş olması gerekmektedir.
  • Vefat eden babanın emekli maaşı üzerinde hak iddia edecek olan çocukların da devlet memuru olmaları gerekmektedir.
  • Herhangi bir şart gözetilmeksizin 18 yaşından küçük çocuklar yetim aylığı alabilmektedirler. Ancak babanın kız çocukları evlenmedikleri sürece yaşları fark etmeksizin babalarının maaşını talep edebilmektedirler. Kız çocuğun evlenmesi durumunda bu hak ortadan kalkacaktır. Ancak boşanan kız çocukları gerekli başvuruyu yaparak yeniden yetim aylığını almaya devam edebilir. Merhumun erkek çocukları için bu üst sınır yaşı, ortaöğrenime devam edilirken 20, yükseköğrenime devam edilirken ise 25’tir.

  Kişilerin babalarının vefat etmeleri durumunda maaşlarını talep edebilmeleri için gereken koşullar bunlardır. Bu koşulları karşılayan kimseler babalarının vefatının ardından gerekli belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak babalarının maaşlarını talep edebilirler.

  Ölen Ebeveynlerin Emekli Maaşlarının Talep Edilme Koşulları Nelerdir?

  Ölen anne babadan emekli maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı maaşı talep edecek kişinin ve merhumun durumuna göre değişmektedir. Ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır?” sorusuna cevap verebilmek için şu durumların sağlanması gerekmektedir:

  • Vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda güvencesi bulunmak durumundadır ve kişinin bu kurumlara bağlı şekilde çalışmış olması gerekmektedir.
  • Merhumun emekli aylığı öncelikli olarak eşine bağlanmaktadır. Eşinin vefat etmesinin ardından çocuklarına hisseleri uyarınca maaş aktarılmaktadır.
  • Merhumun çocuklarının yetim aylığı alabilmeleri için vefat eden kişinin emekli olmuş olması şart değildir. 900 günlük SSK priminin veya 1800 günlük Bağkur priminin yatırılmış olması, kişinin vefatının ardından çocuklarının yetim aylığı talebinde bulunmaları için yeterli olacaktır.

  Vefat Eden Babanın Maaşı Üzerine Dul Kızının Hak İddia Edebilme Durumları

  Vefat eden babanın dul durumunda bulunan kızının babasının maaşı üzerinde hak iddia ederek yetim aylığı alması mümkündür. Yukarıdaki şartların sağlanmış olması merhumun kızının an itibariyle evli bulunmaması başvuruda bulunabilmek için yeterlidir. Ölen babadan dul kızına maaş bütün şartlar sağlandığı takdirde kızı yeniden evlenene kadar ödenmeye devam eder. Kızı tekrar evlendiği takdirde bu maaş üzerindeki hakkını yitirmiş olur, ancak tekrar bir boşanma gerçekleşirse merhumun kızı yine yetim aylığı başvurusunda bulunabilir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. Bu sorunun cevabı bazı durumların gerçekleşmesine bağlıdır. Eğer yetim kalan tek çocuksa veya yetim aylığı üzerine başka çocukların da hakları yoksa babanın aldığı ücreti yarısı yetim aylığı olarak kızına ödenmeye devam eder. Burada önemli olan babanın aldığı ücret değildir. Ücret her ne kadar olursa olsun, gerekli şartlar sağlanıyorsa kızına bu ücretin %50’si ödenmeye devam eder.

  Ancak, babanın vefatının ardından merhumun eşi hala hayattaysa veya maaş üzerinde hak sahipliğinde bulunacak başka bir çocuk daha bulunuyorsa, bu oran %25’e düşer. Yani kişi babasının aldığı ücretin %25’ini kendisi almaya devam eder. Annenin vefat etmesinin ardından ya da hak sahibi olan diğer çocuğun hakkının ortadan kalkması durumunda bu oran yeniden %50 olarak belirlenecek ve merhumun kızına ücretinin yarısı ödenecektir.

  Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Yetim aylığının başvuru prosedürü vefat eden kişinin sosyal güvencesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Merhum Bağkur veya SSK üyesiyse bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması yeterli olacaktır. Ancak eğer merhum devlet memuruysa yetim aylığı için Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Kamu Görevlileri Emeklilik Dair Başkanlığı Ankara’nın Sıhhiye semtindeki Mithatpaşa Caddesi’nde bulunmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

  Başvuruda yetim aylığı talebinde bulunacak kişiden bazı belgeler istenmektedir. SGK emeklilik talep formunun ve başvuruda bulunacak kişinin kimlik fotokopisinin başvuru sırasında hazır bulundurulması gerekmektedir. Kişi aynı zamanda eğer boşanmışsa, eşinden ayrıldığına ve eşinde ayrı yaşadığına dair taahhütname veya gerekli belgeleri de başvuru belgelerinin arasında bulundurmak zorundadır.

  İki Ebeveynden Birden Yetim Maaşının Alınması

  Anayasanın 5510 sayılı kanununa göre yetim kimse için hem anneden hem babadan yetim maaşı almak mümkündür. Ancak bu durumlarda bağlanan yetim maaşının oranları düşebilmektedir ve bunun yanında bazı koşulların sağlanmaları gerekmektedir.

  Bu koşullardan biri merhum kişinin belirli bir süre boyunca sigorta primlerini ödemiş olması gerekliliğidir. Sigortalı merhumun 1800 gün sigorta priminin ödenmiş olması, çocuğunun her iki ebeveyninden de yetim aylığı alabilmesi için şarttır. SSK tarafından sigortalı olan kişiler için bu dün süre 900’dür. İki ebeveyninden de yetim aylığı talebinde bulunacak olan kız çocuğunun evi bulunmamalıdır. Kız çocuğunun aynı zamanda sigortalı bir işte çalışmıyor veya sigortalı bir şekilde çalışarak hak kazandığı bir emekli maaşının bulunmuyor olması gerekmektedir.

  Her İki Ebeveynden Alınacak Yetim Aylığının Miktarları

  Her iki ebeveyninden de yetim aylığı alma hakkı olan kız çocuğuna ödenecek olan yetim aylığı diğerlerine göre farklı şekilde hesaplanmaktadır. Koşulları sağlayan ve hem annesinden hem de babasından yetim aylığı alma hakkı olan kişilere ebeveynlerinden yüksek maaş alanının maaşının tamamı, düşük maaş alanın maaşının ise yarısı ödenmeye devam edilir.

  Merhum ebeveynlerden birinin Emekli Sandığı kapsamında bulunması, yani memur emeklisi olması durumundaysa yetim kız çocuğuna iki ebeveyninin de maaşının tamamı ödenmektedir.

  Yetimi aylığı başvurusunda bulunacak kişinin ebeveynlerinin vefatının tarihi de önem arz etmektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş olan bir ebeveyn bulunmaktaysa, o zaman kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşınsa yarısı ödenir. Ancak, şayet ebeveynlerden ikisinin de vefatı 1 Ekim 2008 tarihinden önce gerçekleşmişse ve sigortalı bulundukları kurumdaki statüleri farklı şekilde görüntülenmişse, o zaman yetim kız çocuğuna her iki ebeveynin maaşı da tam olarak ödenir.

  İki ebeveynin de SSK tarafından sigortalanmış olduğu durumlarda yetim kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşın yarısı ödenir. Ancak ebeveynlerin ikisinin de Bağ-kur tarafından sigortalarının bulunması haline kız çocuğuna yetim aylığı olarak tek maaş bağlanır.

  Yetim Aylığı Konusunda Detaylı Bilgi Edinme Ve Başvuruda Bulunma

  Hem annesi tarafından hem de babası tarafından yetim aylığı talebinde bulunacak ve Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunacak bu kişinin bu şartları sağlayıp sağlamadığından emin olması gerekmektedir. İki ebeveynini de kaybetmiş yetim kişilerin yetim aylığı hakkında daha detaylı ve net bilgilere ulaşabilmek için kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi’ne gitmeleri yeterli olacaktır. Kurumda gerekli bilgilerini vererek gerekli sorgulamaları yapabilirler, gerekli şartları yerine getiriyor olmaları takdirde istenen belgeleri tamamlayabilir ve eksiksiz bir şekilde yetim aylığı başvurularını gerçekleştirebilirler.  tıkla sorunu sor

  BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. İmik dedi ki:

   Merhabalar öğrenciyim 21 yaşındayım babamın maaşından yararlanıyorum şuan. Okulum seneye bitecek ama yeni bir okulda okumaya devam edicem tekrardan bağlanır mı bu maaş bana?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkinci bir okulun maaşın bağlanmasına engel olmaz. Öğrenime devam ettiğiniz sürece 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilirsiniz.

  2. HALİL ACAR dedi ki:

   ÖNCELİKLE SAYGI VE SEVGİLERİMİ SUNARIM
   BİZ BİLGİ İHTİYACI OLAN KİŞİLERE VERMİŞ OLDUĞUNUZ DEĞERLİ HİZMETLERDEN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.
   BENİM SORUM ŞÖYLE; BABA EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİ ANNE İSE BAĞ-KUR EMEKLİSİ İKİSİ VEFAT ETMİŞ GERİDE EVLİ OLMAYAN ÇALIŞMAYAN HİÇBİR SOSYAL GÜVENCELERİ OLMAYAN 2 KIZ KARDEŞ KALMIŞ BU İKİ KIZ KARDEŞ HEM ANNELERİNDEN HEMDE BABALARINDAN ÖLÜM AYLIĞI ALMAYA HAK KAZANIR MI
   KAZANIRSA HER İKİSİNİN MAAŞLARINDAN YÜZDE KAÇ ORANINDA FAYDALANABİLİRLER BU ORANLAR 2019 YILI İÇİN YÜZDE KAÇTIR. BU KONULARDA BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUZ
   ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYOR ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLİYORUM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öncelikle güzel dilekleriniz için biz teşekkür ederiz. 2 kız kardeşin hem anneden hem de babadan maaş alma hakları mevcut. İkisinden de ayrı ayrı % 40 oranda maaş alabilecekler. Yani hem annenin hemde babanın maaşının % 40 a tekabül eden kısmı bağlanır.

   2. HALİL ACAR dedi ki:

    DEĞERLİ ARKADAŞLAR
    SORUMA VERMİŞ OLDUĞUNUZ GEREKLİ BİLGİLER İÇİN ÖNCELİKLE TEŞEKKÜR EDİYORUM.BENİM SİZLERDEN BİR KONUDA DAHA BİLGİYE İHTİYACIM VAR.
    VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLER ÇERÇEVESİNDE BEN OLAYI TAM OLARAK KAVRAYAMADIM ÖZÜR DİLERİM.
    SORUM ŞU İKİ KIZKARDEŞ AYRI AYRI MAAAŞIN %40 NI ALACAK YOKSA İKİSİNNİN TOPLAMI YANİ YÜZDE YİRMİ,BİRİNE YÜZDE YİRMİ BİRİNE HEM ANNE HEM BABADAN ÖLÜM AYLIĞIMI BAĞLANACAK YANİ İKİ KARDEŞ MAAŞIN TOPLAM YÜZDE 80 İNİMİ YOKSA 540 KINIMI ALABİLLECEK BU KONU HAKKINDA AÇIK BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLACAĞIM
    SAYGI VE SEVGİLERİMLE BAŞARILI SAĞLIKLI MUTLU ÇALIŞMALAR DİLERİM
    HALİL ACAR TEKİRDAĞ ŞARKÖY

  3. Aysel Gürel dedi ki:

   Tabi kızımda çalışmıyor, herhangi bir maaşıda yok

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet eşinizin maaşından feragat edip babanızın maaşını alabilirsiniz. Ancak maaş durumlarının kontrolu önemli Siz de kızınızda maaşın ancak % 50 sini alabilecek. Hesaplamada bahsettiğiniz şekil avantajlı ise bu şekilde işlem yapabilirsiniz.

  4. Aysel Gürel dedi ki:

   Merhaba iyi günler, eşim ssk dan emekliydi ve 2015 yılında vefat etti. emekli maaşı bana bağlandı. Kızım eşinden boşandı. Benim sorum şu olacak, ben eşimin maaşından feragat etsem kızım alsa babasının maaşını, bende 2003 yılında vefat eden ssk emeklisi babamın maaşını alabilir miyim?

  5. Sevgi dedi ki:

   Merhaba ben hollandadan yaziyorum babamizi 2007 yilinda kaybettik biz iki kizkardes bekariz turkiyeden babamizin emeklilik parasini hak edebilir miyiz bizi bilgilendirir mizsiniz simdiden tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer Almanya’ dan sosyal yardım dahil geliriniz yok ise Türkiye’den babanızdan maaş alabilirsiniz.

  6. Gizli dedi ki:

   Merhaba
   Babam vefat eti emekli maasini hakim varmi diye soracaktim yurt disinda evliyim ama turkiyede bekar gorunuyorum emekli massina hakim varmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    sizden yurt dışından evli olmadığınıza, çalışmadığınıza ve sosyal yardım almadığınıza dair belge istenecek. dolayısıyla Türkiye de bekar görünseniz de maaş alamazsınız.

  7. Sevgi dedi ki:

   Merhaba , babam 3 ay önce vefat etti 33 yaşında bayanım. sigortalı bir işte calismaya başlasam bile eğer örgün ya da acikogretimde okuyor olursam babamdan maaş almaya devam edebilecegimi semtimizdeki sgk kurumunda ki çalışan beyefendi söyledi bu doğru mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verilen bilgi hatalı 25 yaşına kadar öğrencilik durumunda çalışsanız bile yetim maaşı kesilmez. 33 yaşında böyle bir hakkınız bulunmuyor.

  8. Azize Daylak dedi ki:

   Merhaba.ssk emeklisi dul bayanım.babam Bağkur emeklisi ilken 2003 Kasım ayında vefat etti.babamın maaşını alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  9. Güzey bilge dedi ki:

   Ben öğretmenim ve hala da çalışıyorum yani SGK lıyım fakat babam geçen sene vefat etti ve Bağkur emeklisi idi ben ondan yetim maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK lı çalışan olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamzsınız.

  10. filiz dedi ki:

   emekli sandığı emeklisi dul bayanım, babam 2003 te vefat etti ssk emeklisi idi annem bağkur emeklisi 2011 de vefat etti. bana ebeveynlerimden maaş bağlanır mı.teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan veya annenizden maaş alamazsınız.

  11. Lerdal dedi ki:

   Merhabalar. Yurt dışında vefat eden babanın maaşını Türkiye’de ki bekar kızı alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer Türkiye’den emekliliği var ise alabilir. Yok ise alamaz.

  12. Murat altan dedi ki:

   Merhaba babam 2003 yilinda vefat etti.memur emeklisi suan maasini almakta bende 2014 yilinda bosandim dulum hicbiguvencem yok calismiyor issizim babamin maasindan bende yararlanabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkek çocuklar öğrenim görmeleri halinde 25 yaşına kadar maaş alabilmektedir. Ya da % 60 engelli raporuna sahip olmalıdır.

  13. Fatma dedi ki:

   Merhaba benim babamın askerlikle beraber 852 günü var bunu 900 güne tamamlamam mümkünmü acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef askerlik haricinde eğer bağkur kaydı yok ise borçlanma yapamazsınız.

  14. Gülten şimşek dedi ki:

   1994 yılında ölen bağ-kur emeklisi olan babamın maaşından nasıl yararlanabilirim yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendi sigortaızdan dolayı bir maaşınız yok ise başvuru yaparak maaş alabilirsiniz.

  15. Nurcan GÜLLER dedi ki:

   Babam 1985 yılında memur emeklisi iken vefat etti annemde 1996 yılında vefat etti .Benim hicbir sosyal güvencem yok yakın tarihte boşandım babamdan emekli aylığı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet babanızın maaşının % 50 sini alabilirsiniz.

  16. Kadir dedi ki:

   Merhaba benim babam 2001 yılında vefat etti 160 gün sigortalı çalışmış ben buna ölüm aylığı bağlayabilirmiyim askerlik borclanmasıyla da alakası varmı yani bir yolu varmı kısaca

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En 900 gün prim olması gerekiyor. Askerliği borçlanabilirsiniz.

  17. Fatma dedi ki:

   Merhabalar ,

   Annem dul annemin babası yurtdışı emeklisi, 2006 yılında vefat etti maalesef o günden bu yana bu durum araştırılmamış bu durumda annem yetim aylığı alabilir mi ? Alabiliyorsa geçmişe yönelik ye talepte bulunabiliyor mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurtdışında Türkiye de olduğu gibi ömür boyu yetim maaşı verilmiyor. Örneğin Almanya da kız çocuklarına 25 yaşına kadar maaş verilmektedir.

  18. Ramazan AKAGÜNDÜZ dedi ki:

   ben devlet memuruyum ama % 45 engelliyim vefat eden babam işçi emeklisi onun maaşı bana düşermi yardımcı olsanız memnmun olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    erkek çocuklar çalışmamak koşulu ile en az % 60 engelli ise babadan maaş alabilmektedir. Siz bu şartları sağlayamadığınızdan babadan maaş alamazsınız.

  19. SEVGİ dedi ki:

   HALEN ÇALIŞMAKTAYIM VE SOSYAL GÜVENCEM, EMEKLİ SANDIĞI.HEM ANNEM HEM DE BABAM BAĞKUR’DAN EMEKLİ.BABAM VEFAT EDİNCE BABAMIN MAAŞINI DA ANNEM ALIYOR.YAKIN ZAMANDA BOŞANDIM.BABAMIN EMEKLİ MAAŞINDAN YARALANABİLİR MİYİM? BU MÜMKÜNSE % ORANI NEDİR? ANNEMİN VEFATI DURUMUNDA ANNEMİN MAAŞINDAN YARARLANABİLİR MİYİM?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı veya diğer kurumlarda çalıştığınız veya emekli maaşı aldığınız sürece babadan yetim maaşı alamazsınız.

  20. Kibar dedi ki:

   Merhaba;
   34 yaşında eşinden ayrı bir kadının babam 17 yıl önce vefat etti annem babamdan malulen emeklimaaşını alıyor ben şimdi sgk lı part time çalışıyorum sigortam da yarım maaşımda bu durum da babamdan maaş alma hakkım olur mu ne kadarını alabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Part time da olsa sigortalı olarak çalıştığınız sürece babanızdan maaş alamazsınız.

  21. Serdar dedi ki:

   Babam 2018 yilinda vefat etti ssk emeklisiydi annemde ssk dan emekli babamin maaşını aliyor erkek cocuklari ve kiz cocuklari babamin maaşını alabilirmi hak iddia edebilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli olmayan kız çocukları ve 18 yaşından küçük erkek çocukları yüksek okul eğitimi görmesi şartı ile 25 yaşına kadar erkek çocukları yetim maaşı alabilirler.

  22. Eda dedi ki:

   Merhaba, babam bağkur emeklisiydi vefat etti şu anda eşim işsiz ve işsizlik maaşını almıyor kendim babamın emekli maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    evli olduğunuz için babanızdan maaş alamazsınız.

  23. dilek dedi ki:

   Eşimden boşanmış sgk çalışanıyım. Prim ödemelerim dolduktan sonra emekli olabilmek için yaşı beklemem gerekecek. Bu bekleme süresince vefat eden babamın emekli maaşından yararlanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet sgk nız sonlandığında babanızdan maaş alabileceksiniz.

  24. Huriye dedi ki:

   Merhaba ben babamdan kalan emekli maaşının %25 almaktayım %25 diğer büyük ablam %50 sını üvey annem aliyor üvey annem vefat etti bu oran ayni şekilde devam edermi yoksa %50 sını eşit şekilde anlamla paylasrmiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda sadece ikiniz almaya başladığınızda % 25 lik oran % 40 a çıkacaktır.

  25. Nurgül beyazgül dedi ki:

   Mrblar benim babam bir yıl once mefat etti malisef resmiyette ayri ama esiyle ayni evde yasayan ablam annemin haki olan maaşına el koydu annemin olu ve yazmasi yok kendi hakini arayamadigi icin bende yurt disinda yaşayan biri olarak annemin hakini nasil arayacagimi bilmiyorum yardimci olurmusunuz hangi islemleri yapmam gerekiyor simdiden tskler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin maaş başvurusunuz e devlet şifresi ile yapabilirsiniz. ablanızı da http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/ana-sayfa/footerlink/bize_ulasin/alo_170 şikayet ederek maaşını kestirebilirsiniz.

  26. KÜBRA dedi ki:

   merhabalar,

   Babaannem 85 yaşında, dedem vefat etti. bu yaşına kadar kendi babasının emekli maaşını kız kardeşi dul olduğu için o alıyordu şimdi babaannemin de hakkı yani alabilir mi? ya da nasıl bir yol izlememiz gerekiyor yardımcı olur musunuz .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dedenizin maaşı yok ise alabilir. Var ise ölüm yıllarına göre değerlendirme yapılacak ve bağlanıp bağlanamayacı bildirilecektir.

  27. Sebos dedi ki:

   Merhaba
   Annem ve babam 2001 yilinda bosandilar annem 1993 yilinda vefat eden babasinin emekli sandigindan maasini aliyo… daha sonra babamin bizleri gormek icin eve gelip gittigini goren birileri sikayet etmis.Annemin simdi sgk maasini kesti ve borc cikardi…Benim arastirmalarim sonucunda emekli sandigindan yetim maasi alan kisiler esleriyle birarada yasayabilir diye birdey okudum..Dogru mudur nasil bir yol izlemeliyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı bağkur ssk farketmez eşler tekrar birlikte yaşamaya başladıklarında babadan veya anneden maaş alamazlar.

  28. Hülya dedi ki:

   Merhaba ablam Akbank Tekaüt sandığından emekli babam vefate tuş SSK emeklisi idi. Ablam bekar babamdan maaş alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi olsaydı alabilirdi. Ancak mevcut durumda alamaz.

  29. Hüseyin Erkol dedi ki:

   Merhaba.Kendim 50 yaşından fazlyım ve yüzde 67 engelliyim.Babamdan kalan maaşı Annem alıyor.Annemin vefatı halinde Babamın maaşını alabilirmiyim.Hiçbir sosyal güvencem yok.Engelli aylığı alıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2022 maaşı alıyorsanız alabilirsiniz. Malulen emeklilik maaşı alaıyorsanız alamzsınız. Mevcut durumda da başvuru yapabilirsiniz. 609 tl yi geçmez ise 2022 maaşını da alabilirsiniz.

   2. Orhan dedi ki:

    Merhaba kendim yeni engelli aylığına baglandım 23 yaşındayım babam emekli olamadan vefat etti 25 sene sigortalı calısmıstı sigorta birimi doluydu yasının dolmasını bekliyordu hiçbir sosyal güvencem yok babamın engelli aylığına bağlanabilirmiyim?

  30. Nurhayat dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin. Almanyadan ve turkiyeden emekli olan babam 3 yıl önce vefat etti.annem hayatta sağ.emekli maaşını aliyor.2 kız kardesiz . Dul Kız kardeşim de hak alıyor . Kız kardeşim almanyada yaşıyor. Ben türkiyede yasiyorum yeni bosandim. Bende almanyadaki emekli maaşından hak alabilirmiyim ? Lutfen soruya cevap bekliyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Almanyadaki maaşından yetim maaşı almanız mümkün değil. Orada ki kanunlara göre kız çocukları 25 yaşına kadar maaş alabilmektedir. Şayet 25 yaş altı ise alabilirsiniz.

  31. müfit dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin,kız yeğenimin babası polis memuruydu rahmetli oldu,kız yeğenim 25 yaşında ikinci üniversiteye gidip sigortalı bir işte çalışıyor,bir kaç ay öncesi aldığı yetim maaşı kesildi tekrar alınması için ne yapması gerekir,yardımcı olursanız sevinriz.teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci kız veya erkek 25 yaşını geçtikten sonra çalışması var ise yetim maaşı kesilir.

  32. Derya dedi ki:

   Merhaba erkek kardeşim adına soruyorum. 18 yaşında babamın maaşını alıyordu. Fakat lise bittiği için maaşı ödemesi artık yapmıyorlar. Kendisi şuan üniversiteye tekrardan hazırlanıyor. Başvuru yaptığında tekrar maaş alabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şimdi alamaz ancak ünv başladığında alabilir. En azından açık öğretimden devam etse idi maaş alabilecekti

  33. Bilgili dedi ki:

   Merhaba,
   Babam emekli sandığına bağlıydı. Ben de şu anda öğretmen olarak çalışıyorum. Bekarım. Ben de emekli sandığına bağlıyım. Vefat eden babamın maaşını alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz de emekli sandığına tabi çalışan olduğunuz için alamazsınız

  34. Rengin Yertutan dedi ki:

   2005 emekli sandığı emeklisiyim 2006 yılında eşimden ayrıldım babam SSK emeklisi ve 1993 yılında vefat etti babamın emekli aylığını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan maaş alamazsınız.

  35. nurhayat dedi ki:

   merhaba kendim sgk lı calışıyoru 2016 yılında vefat eden babamın bağkur maaşını alabiliyormuyum eşimden ayrıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk lı çalışan olduğunuzdan babanızdan maaş alamazsınız.

  36. Pmb10 dedi ki:

   Dedemden kalan emekli maaşını annem dul olduğu için alıyor ama bu parayı iptal etme yani almama gibi bir şansımız varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dilekçe ile almak istemediğiniz belirtirseniz devlet seve seve ödemez. Sebebini bilmiyorum ama istemeyenle ilk kez karşılaşıyoruz.

  37. İ. dedi ki:

   Merhabalar yorumları okudum ama kendi sorunuma cevap bulamadım , cevaplarsanız sevinirim. Anneme 2017 yılında kaybettiğimiz SSK emeklisi babamdan maaş bağlandı , sorum şu 2016 yılında vefat eden Bağkur emeklisi babasının maaşını da alabilir mi annem ? Daha önce araştırdığımda 2008 en az birinin 2008 yılından önce vefatı gerekli denilmişti. Son Yargıtay kararı , değişen prosedürler her iki maaşı da almasına olanak sağlıyor mu ? Şimdiden teşekkürler , çalışmalarınızda kolay gelsin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkisi de 2008 sonrası vefat ettiği için maaş bağlanması mümkün değil. Değişen bir durum yok

  38. burcu dedi ki:

   Sayın yetkili,
   1987 yılında babamı kaybettim. SSK dan maaş bağlanmıştı emekli sandığına tabii memur olarak çalıştığım için bağlanan aylığı kestirdim. Emekli olduğumda babamın maaşı yeniden bağlanır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olduğunuzda da yetim maaşı alamazsınız.

  39. fatma dedi ki:

   Merhaba ben 2004 yılında ssk dan emekli oldum babam bağkurdan emekli 2006 yılında vefat etti bir süre maaşını annem aldı daha sonra annem 2009 yılında vefat müracaat ettim bana 1 yıl maaş bağlandı sonra bu maaş ben emekli oldığum için kestiler.Babam 2006 yılında vefat ettiği için tekrar müracaat etsem bağlanırmı acaba .Teşekküler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz de emekli olduğunuz için ssk emeklisi babanızın maaşını alamazsınız.

  40. Fikret BALABAN dedi ki:

   Merhaba;
   Babam emekli sandığına tabi emekli iken 2005 yılında vefat etti ve anneme maaş bağlandı. Yine dedem de emekli sandığına tabi ve 20178 tarihinde vefat etti.
   Sorum: Teyzemin eşi SGK emeklisi iken vefat etmesi ile ona maaş bağlandı. Anneme bağlanmadı. Son dönemlerde bir değişiklik oldu mu veya böyle bir çalışma varmı? İyi çalışmalar diliyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son dönemde değişiklik yok. Hem babanız hem dedeniz emekli sandığı emeklisi olduğu için maaş bağlanmıyor.

   2. Tugba dedi ki:

    Merhaba ben ssk calisaniyim olaki babam mefat ederse kendisi bagkur emeklisi emekli maaşını ben alabilirmiyim?yada ben ssk dan emekli olduğumda gene babamın emeklisinide alabilirmiyim

  41. kerime dedi ki:

   Ben ssk emeklisiyim, babamda ssk emeklisi… BAbamdan yetim maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  42. Hakan dedi ki:

   Babam 2013 yılında öldü emekliydi ve şu anda emekli maaşını alabilecek kimse yok benimde sosyal guvencem yok 40 yaşındayım babamın emekli maaşını ben alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkek çocuklar en az % 60 engelli olanlar babadan maaş alabilmektedir.

  43. Ayşe dedi ki:

   Merhaba bir sorum olacak eşimin ölüm aylığını alıyorum şuan babamda 2004tarihinde vefat etti oda tekelden emekliydi ben babamın aylığınızda alabilirmiyim alırsam o tarihten geri dönük verirlermiş

   1. Mesut dedi ki:

    Merhaba annem adına yazıyorum dedem 1998yılında vefat etti emekli sandığından emekliydı 2004yılına kadar ananem aldı sımdı ıse annem le babam 1sene önce bosandı annemde kalp hastası dedemin emekli maaası alma imkanı varmı

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    annenizin kendine ait emekli maaşı yok ise evet alabilir.

  44. Türkan topal dedi ki:

   Babam on sene önce öldü bende sekiz sene önce evlendim fakat eşim engelli calisamiyo babamın maaşını alabilirmiyim bunun aciklamasini yaparmisiniz illaki eşimden bosanmammi lazım onada yazık kimse bakmaz ben onada bakiyorum ama paramiz yetmiyo babamin maaşını almak istiyorum saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef evli olduğunuz için alamazsınız. Eşiniz engelli maaşı ve ağır engelli ise siz de bakıcı maaşı alabilirsiniz.

   2. Ayşe dedi ki:

    Eşim vefat etti SSK ölüm aylığı alıyorum şuan babamda 2004 tarihinde vefat etti oda tekelden emekliydi ben babamında aylığını almam mümkünmü acaba alırsam geriye dönük maaşıda alabilirmiyim

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi ise ondan da maaş alabilirsiniz.

  45. Filiz dedi ki:

   Merhaba eşim SSK emelisiydi vefat etti ondan maaş alıyorum babam emekli sandığımdan emekliydi oda vefat etti maaş alabiliyormuyum babamdan

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet babanızdan da emekli maaşı alma hakkınız bulunmaktadır.

  46. Gonul ceylan dedi ki:

   Babam ve esim vefat etti. Babam bagkur emeklisi esim de ssk emeklisi ben de emekli sandigi emeklisiyim.
   Vefat eden babamdan da yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak yetim maaşı alamazsınız.

  47. lale güzelsu dedi ki:

   Merhaba, babam 2004 yılında vefat etti, annemden boşanmıştı, vefatından itibaren emekliliği ve herhangi bir geliri olmayan bekar kız kardeşime babamdan maaş bağlandı. Ben sgk emeklisiyim. Eşimden boşandım, babamdan maaş talep edebilir miyim? Edebilirsem, kızkardeşimin aldığı maaşta azalma olur mu? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi değil ise maaş alamazsınız.

   2. lale güzelsu dedi ki:

    babam emekli sandığı emeklisi, ben sgk
    kardeşimin aldığı maaş azalır mı?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Banbanızdan maaş talep edebilirsiniz. Size % 40 kardeşinize %40 maaş bağlanır. Sadece kardeşiniz müracaat ederse % 50 bağlanır. Beraber müracatınız daha avantajlı.

  48. emine kara dedi ki:

   merhaba, babam şubat/2019 yılında vefat etti. öğretmen emeklisiydi.
   ben de öğretmen emeklisiyim. sgk önce dul olduğum için kendime maaş bağladı. 3 ay sonra kestiği gibi şimdi yanlışlık olmuş diye verdiği paraları geri istiyor. bu durum da ne yapmalıyım. teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    siz ve babanız emekli sandığı emeklisi olduğunuz için maaş alma hakkınız bulunmuyor. SSK da bu durumla sıklıkla karşılaşıyoruz. Maaşınızdan taksitle faizsiz olarak kesilebilir.

  49. Merve dedi ki:

   Ben sgk emeklisiyim babam merhum bagkur emeklisi. Onun maasini alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamzsınız.

  50. Ramazan dedi ki:

   Eşimin adına yazıyorum eşimin babası 2007 de vefat etti bunun belli bir süresi varmi acaba maas sini alabilmesi zaman aşımına uğramış olabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz babasından maaş alabilmesi için evli olmaması ve sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir.

  51. Murat dedi ki:

   Babam. Vefat edeli. 2 sene olacak. 21 yaşındayım. Açık tan lise okuyorum. Çalışmıyorum. Babamın maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Lise öğrencileri ancak 20 yaşını dolduruncaya kadar babadan maaş alabilmektedir. Bu şartlarda maaş alamazsınız.

  52. fatih dedi ki:

   merhabalar annem için sormak istiyordum;
   dedem (ssklı)30.03.1988 tarihinde vefat etti.annem de ssklı olarak 01.10.1993 tarihinden itibaren emekli maaşı almaktadır annemin dedemin maaşını alması mumkun mudur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz ssk emeklisi olarak ssk lı babasından yetim maaşı alamaz.

  53. iyi günler ben eşimden maaş alıyorum vefat eden babamdan da maaş alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer şartları sağlıyorsanız babanızdan da yetim maaşı alabilirsiniz.

  54. Yunus dedi ki:

   Merhaba, Babam vefat etti şuan Bekar kız kardeşim emeklli maaşını almakta. Ben sigortalı bir sekilde çalışirken ayni zamanda açıkögretimden lise okuduğum icin babamin maaşının yarısını alma talebinde bulunabilir miyim yaşım 25 ten aşağı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Açık lise okuyorsanız yaşınızın 20 yi doldurmaması gerekiyor. 25 yaş üniversite için geçerli. Eğer 20 yaşını doldurmadı iseniz çalışarak yetim maaşı almaya devam edebilirsiniz.

  55. Duygu dedi ki:

   Babam kanser hastasi olduğu icin sskdan malulen emekli oldu ve temmuz 2015de vefat etti annem maaşını almaya devam etti annem de kanserden 25 martta vefat etti 3 kiz 1 erkek toplam 4 kardeşiz.kiz kardeslerim evli ben eşimden bosandim benim alacağım yetim aylığı ne kadar olur hic bir gelirim yok ve çalışmıyorum.annem 1500 civari maaş aliyordu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Anneniz tek başına % 75 oranda bir maaş alıyordu. Siz % 50 oranda bir maaş alabileceksiniz. Dolayısıyla 1000 tl gibi bir maaş bağlanır.

  56. mustafa günhan dedi ki:

   merhaba annem adına bir soru soracagım annem kendi bagkur emeklisi ve dul .rahmetli dedem sigorta emeklisiydi.annem dedemden dolayı ikinci bir maaş alabilirmi.Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur emeklisi olarak ssk emeklisi babasından maaş alamamaktadır.

  57. Bülent dedi ki:

   Annem Ssk emeklisi ve dul. Ölen Bağ-Kur emeklisi babasının maasını alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak bağkur emeklisi babasından maaş alamaz.

  58. Yeter ATMACA dedi ki:

   Evlenmemiş bekar bir kızım. yaşım 45. Babam 1 mayıs 2019 tarihinde vefat etti. annem daha önce vefat etmişti. babam bağ-kur emekisi idi. ancak evlenmiş ve eşi vefat eden bir ablam var. kız kardeşim kocasının emekli maaşını alıyor. ben babamın emekli maaşı almak için ne yapmam gerekir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kimlik fotokopiniz 2 det resim babanızın ölüm belgesi ile bulunduğunuz ilin sgk müdürlüğüne başvurmanız yeterli. Gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır.

   2. DİLEK dedi ki:

    Merhaba;Ben SGK çalışanı bekarım.Babam SGK emeklisiydi.6 ay önce vefat etti.Anneme babamdan maaş bağlandı.Ben SGK çalışanı olduğum için babamdan maaş alabilir miyim?Teşekkür ederim.İyi çalışmalar!..

  59. Keziban ZAİM dedi ki:

   Ben şuan devlet memuruyum emekli sandığına tabi olarak çalışıyorum.Bekar bir bayanım.Babam 29.06.2015 de vefat etti akabinde anneme maaş bağlattım. Annem ise 21.08.2018 de vefat etti. Babam öldüğünde ist.Unkapanı ssk ya sorduğumda çalıştığım için bana maaş bağlanmayacağı söylendi. Emekli olduğumda da babamdan maaş alamayacağı söylendi. Fakat çevrendeki bazı kişiler buna inanmıyor aldığımı düşünüyorlar. Zira 2 hatta 3 maaş bila alan olduğunu duydum. Mesela bir akrabam babası Polis emeklisi emekli Sandığı, eşi ssk emeklisi, kendisi ssk emeklisi ve 3 maaş alıyormuş.Size bu yazıyı yazmadan gün önce yine babamdan maaş alıp almadığı sordu bir arkadaşım onun da yengesi eşinden ve babasından alıyormuş kendisi de emekli sandığından emekl olmuş eşi bağkur babası ssk emeklisiymiş.Bu nasıl oluyor anlıyamıyorum.sonuçta devlet memuruyum emekli maaşımızda emekli olunca düşük oluyor.Çalışırken biraz daha fazla alıyoruz. Yine çevremde bazı kişiler eşlerinden boşanıyor aynı evde yaşayıp baba veya anne veya her ikiside maaş olanı duyuyorum. Bu kişi kendisi emekl değil böyle kişilerde var nasıl denetlenir acaba. Biliyorum bu durum kanun ve yönetmeliklerle belirleniyor.Bu da Son çıkan kanuna göre sanırım.Bu bir haksızlık ve hak kaybı diye düşünüyorum.ssk ya dilekçe yazdım eylül 2018 de cevap gelmedi. Mailime aydınlatıcı bilgi istiyorum. Kanun yada yönetmelikte bir boşluk olduğunu düşünüyorum bu yüzden değişiklikte gözüne alınması için gerekli yerlere bildirilmesini talep ediyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kurumlar arası maaş bağlanma işlemlerinde yönetmelik mevcut. Siz emekli sandığı çalışanı veya emeklisi olduğunuzda yetim maaşı alamayacaksınız. Ancak siz ssk veya bağkur çalışanı veya emeklisi olsaydınız ve babanız emekli sandığı emeklisi olsaydı yetim maaşı alabilecektiniz. Yönetmelikteki farklılıktan kaynaklanan bir durum bu.

  60. Nuran dedi ki:

   Ben 3. Kere nikahlı eşimden boşandım babamın ölen maaşını alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet hakkınız tekrar doğar. Başvuru yapabilirsiniz.

  61. Suna GÜRBÜZ dedi ki:

   Merhaba lar
   Ben emekli sandığı emeklisiyim.Eşimi 2018 yılında kaybettim
   Babam 1990 yılında ssk emeklisi iken vefaat etti . Şu an maaşını alan hiç kimse yok ben babamın maaşını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamzsınız

   2. ÜLKER ÜNSAL dedi ki:

    BEN EMEKLI SANDIGINDAN EMEKLI DUL
    BIR BAYANIM 2002 YILINDA VEFAT EDEN BABAMIN BAGKUR MAASINI ALABILIR MIYIM?

   3. Elif dedi ki:

    babanin ölmesi üzerinden cok 10 yil geçse bile tekrar başvuruda bulunulabilir mi ve bu maaşın hepsimi veriliyor

  62. NACİYE dedi ki:

   Sayın Danışma Brimi Eşim ssk emeklisi ve sağ, babam emekli sandığı emeklisi vefat etti ben kızı olarak babamdan yetim aylığı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli olduğunuz müddetçe babanızdan maaş alamazsınız.

   2. ELİF MÜÇEK dedi ki:

    Ben 2016 da ssk dan emekli oldum babam 2018 de vefat etti kendisi 2008 öncesi ssk emeklisi babamın maaşını alabilir miyim Yargıtayın yeni onayladığı karar ile bu mümkün mü

  63. SALİHA dedi ki:

   Efendim ben emekli değilim, eşim ssk emeklisi ve sağ, babam emekli sandığı emeklisi ve öldü ben babamdan yetim aylığı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli olduğunuz için babanızdan emekli maaşı alamazsınız.

  64. Uğur Kayral dedi ki:

   Emekli sandığından emekli bekar bayanım. Yine emekli sandığından emekli ölmüş babamın maaşından hak talep etmek istiyorum. Ayrıca babamın emekli maaşından faydalanan sosyal güvencesi olmayan annem var.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı ameklisi olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alma hakkınız bulunmuyor.

  65. Emine dedi ki:

   Merhaba, Babam vefat etti, ben emekli sandığından emekliyim babam skk dan emekli ben bu durumda yetim aylığı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

   2. ibrHim dedi ki:

    babam emekli sandığı emeklisi, yeni vefat etti. annem ssk emeklisi. annem babamın emekli maaşını alabilirmi. 2 erkek çocukları var

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Hem anneniz hem de çocuklar babadan maaş alma hakkına sahiptir. Çocuklardan evli olmayan kızlar ve 18 yaşı altı veya 18 yaşından büyük öğrenim gören erkekler alabilmektedir.

  66. filiz dedi ki:

   sayın yetkili, ben bir devlet memuru çalışanım, eşimden boşandım. dul ve çalışan bir bayan olarak vefat eden babamın maaşından bana bağlanır mı.babam ssk emeklisi idi 2003 yılında vefat etmişti.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışan dul ve yetim olarak babanızdan maaş alamazsınız.

  67. Özgür dedi ki:

   Yorumunuz denetim bekliyor. Bu bir önizlemedir, yorumunuz onaylandıktan sonra görünür olacaktır. Ne anlama geliyor ve kim onaylayacak?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz yanıtlanmıştır. Danışman ekibimiz cevapladığında size mail olarak bildirim yapılmakta. Yoğun bir soru ttrafiği olduğundan gecikme yaşanabiliyor. Yaşanan bu gecikme için üzgünüz…

  68. Semra akoğul dedi ki:

   Eşimden dul ayliğı aliyorum ssk lı babamda ssk lı imiş babamdanda maş alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her ikisi de ssk lı olduğundan tercih ettiğiniz yüksek olan maaşı alabilirsiniz. İkisini birden alamazsınız.

  69. Tuti dedi ki:

   Merhabalar teyzem emekii sandigi emeklisi eside ust derece emekli sandigi emeklisiydi öldü teyzem kendi ve esinin maasi olmak uzere iki maas aliyor
   bu arada 2 yilonce ölen annesinin kocasindan yani (babasindan) kalan ssk emeklilik maasini alabilirmi alabiliniyorsa izlenecek yol icin nereye muraccat etmesi ve hangi belgeleri vermesi lazim emekli maasinin yuzde kaci baglanir
   ayrica geçmişte sorulan sorulara cvp vermis oldugunuz bilgilere karsilik neden ssk emeklisi kisi bagkur dan emekli olan ölen anne veya babanin maasini alamıyor nedeni nedir ssk ve bagkur emeklileri denk miki emekli sandigi gibi ayrı isleme tabi degilmi kolay gelsin iyi calismalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Teyzeniz emekli sandığı emeklisi olduğunda SSK emeklisi babasından yetim maaşı alamaz. Kanun koyucular böyle emretmiş. Aslında son kanunlarla tüm sigortaları birleştirmeye çalışsa da başarılı olamadı hala farklı statüler devam ediyor.

   2. G. Bayram dedi ki:

    Merhaba, ben sgk li olarak çalışıyorum, babam 2012 yil8nda vefat etti,emekli sandığı çalışanı idi. ben Çalışırken babamdan dul aylığı alabilirmiyim. Şu an annem de emekli sandığından emekli, babamın maaşının %50 sini alıyor.

  70. Nuray dedi ki:

   Merhaba ben SSK emeklisiyim ve bekarım.babam 1993yilinda vefat etti SSK emeklisiydi anneme babamdan maaş bağlandı alıyor.size sorum annem vefat etse.bana babamdan maaş bağlanır mı her ikisini alabiliyor muyum bunu öğrenmek istiyorum tskkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan yetim aylığı alamazsınız.

  71. Koray Öztürk dedi ki:

   Merhabalar.Erkek kardeşim %100 engelli ve yaşamını idame ettirebilmesi için bakıma muhtaç.Babam ve annem hayattalar.Allah göstermesin vefat lari halinde,Erkek kardeşime babamın emekli maaşı bağlanabilir mi ve oranı nedir. Teşekur ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Allah hayırlı ömür versin babanızın vefatında kardeşiniz maaşının yarısını alabilir.

  72. Beyzanur dedi ki:

   Merhaba, benim annem ve babam vefat etti SGK’dan yetim aylığı başvurusunda bulundum fakat prim günleri yetersiz olduğu için maaş bağlanmıyor babamın asker borçlanması bile yetersiz kaldı ne yapmam gerekir tavsiyeniz nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması yetersiz kaldı ise geriye donuk başka bir borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  73. amine dedi ki:

   merhaba;
   1999 yılı girişli sgk li çalışan dul bayanım , babam sgk dan emekli vefat etti bende maaşından faydalanabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı olarak çalışırken yetim maaşı alamazsınız.

  74. Pervim dedi ki:

   Merhaba. Ben 45 yaşındayım,evli değilim ve çalışmıyorum. Babam sigortadan emekli. Annem bagkurdan emekli vefat ettiler. İkisinin maaşına başvuru yapsam alabilirmiyim? Tşk ediyorum. Kolay gelsin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet ikisinin maaşının da yarısını alabilirsiniz.

  75. ahmet karaca dedi ki:

   sayın yetkili annem babamın ölümünden sonra dul ve yetim aylığı alıyor ablamın kocası ölunce ablm annemin aldığı maaşın yüzde 25 i kadarını almaya başladı ben bu duruma itiraz edersem ablamın aldığı maaş kesilirmi ben 50 yaşındayım ve çalışıyorum.iyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ablanızın da yetim aylığı alma hakkı var. Olasaydı zaten kanunen bağlanmazdı. Şikayetinizin bir hükmü yok.

  76. Zeynep dedi ki:

   Neden sorularımıza cevap vermiyorsunuz? Yoksa asıl robot siz misiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep Hanım,

    Sorunuz cevaplanmıştır. Hergün 100 ün üzerinde soru geliyor. Sırayla cevaplamaya çalışıyoruz. Gecikme için üzgünüz.

   2. Nezaket dedi ki:

    Iyi gunler ben ssk emeklisi dul kadınım.
    Babam devlet memurlugundan emekli .
    Babam vefat etti aylıgını alabilirmiyim ve alabiliyosam ne kadarını ?
    Ve başvuru icin ne yapmam lazim nereye basvurmam lazim ?

  77. Nurhayat dedi ki:

   Merhaba ben babamdan emekli maaşı alan biriyim işe başlamam gerek paramın hepisi kesiliyormuş. Benım aldıgım paranın anneme aktarımı olur mu ? Ve ceyiz parası Almak istiyorum sigortam varken ve çalısırken alabilir miyim çeyiz parasını ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenize maaşınızın tamamı geçmez ama yarısı eklenir. Çalışmaya başlayıp yetim maaşınız kesilirse çeyiz parası alamazsınız. Çeyiz parası alabilmek için evlenmeden önce aktif olarak yetim maaşı almanız gerekiyor.

   2. Gözde dedi ki:

    Peki yarısı eklenir diyorsunuz diğer yarısı ne oluyor devlete mi kalıyor

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli maaşı hak sahiplerine ödeme oranları var. Buna göre tek yetim olarak babanızın veya annenizin emekliliği nedeni ile kalan maaşın % 50 sini alabiliyorsunuz. Anne ile birlikte alırken Anne % 60 tek kız % 30 maaş alıyor. Oranlama bu şekilde. Kalan kısım ödenmiyor.

  78. Figen dedi ki:

   Ben SSK emeklisi dul bir bayanım. Emekli maaşım var. Bağkur emeklisi olup vefat etmiş babamdan yetim maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız

  79. Nedret Akbaş dedi ki:

   Emekli sandığı emeklisiyim. Bekar bir kızım var. Ssk dan emekli olsa da, ölümüm halinde benim maaşımı alabilir mi? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK emeklisi kızınız emekli sandığı emeklisi olduğunuzdan sizden da maaş alabilir.

   2. Gülben dedi ki:

    Merhaba
    Ben 1993 girisli devlet memuru eyt liyim. Emekliligime 14 ay var. Babam 1995 yılında vefat etti. O da devlet memuruydu. İstifa etsem, bekarim, babamdan maas alabilirmiyim. Ayrıca sağlık hizmeti alabilir miyim. Teşekkürler. .

  80. serpil dedi ki:

   engelli oğlum var yüzde 60 üzeri engel oranı var. biz anne baba emekli sandığı emeklisi olacağız. ikimizdende maaş kalırmı. onu isteğe bağlı sigorta ödeyerek emekli etsek bizden alacağı hakları kaybolur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Oğlunuz her iki maaştanda % 50 oranında faydalanır. ayrıca sağlık hizmetlerini de almaya devam eder. İsteğe bağlı emekli olsa da sizden maaş alabilir.

  81. Yağız Gazi Avşar dedi ki:

   Merhaba . bir arkadaşımın annesi vefat etti . kendi Almanya da yaşıyo . ama eşinden ayrılmış bir durumda ve ms hastası olduğu için çalışamıyor . devletin verdiği imkanlar doğrultusunda geçimini sağlıyor . 2 çocuğu kendisinde eşinden nafakası var . annesinin maaşını talep edebilir mi ? hangi evraklar gerekmektedir .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    almanyada aldığı sosyal yardımlar nedeni ile anne veya babasının Türkiye emekli maaşından yararlanamaz.

  82. salih dedi ki:

   merhaba ,benim yüzde seksen şizofren raporlu 40 yaşında erkek kardeşim var.fakat raporunda ağır engelli deil.sgk emekli vefat eden babamın maaşını almak icin sgk müracaat ettim kurumun istediği rapor tek doktordan yüzde seksen çıktı kuruma verdik .olumlu sonuçlanırmı,olumlu sonuçlanırsa vefatından bu güne kadar biriken maaşını alabilirmi .teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engel oranı % 80 çıktı ise babadan maaş alabilir. Ancak bu ödenek rapor sonrası için ödenmeye başlar öncesi için ödenmez.

  83. Lale dedi ki:

   Merhaba, babam 42 sene önce ölmüş.Kendisi esnafmış ve annemle de resmi evli değilmiş. Vefat ettiğinde kardeşleri işyerini nasıl olduysa devralmış ve hala çalıştırıyorlar aynı dükkanı.Ailevi sebeplerden babamın ailesinden çok uzak büyüdüm ve hiç destek görmedim.Hiç e görüşmedim.Yeni yeni aklıma geliyor.Acaba babamın bağ-kuru var mıydı? Yıl 1977.Yetim maaşı bağlanabilir miydi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kimlik bilgileri ile en yakın sgm den sorgulatabilisiniz. ancak çok seki bir tarih arşive bakmak gerekebilir.

  84. Ceren Mutlu dedi ki:

   Merhaba annem vefat eden babasının maaşını alıyor dul oldugu için.
   Ben 21 yaşındayım. Çalışıyorum. Sigortalıyım. Arabam var. Annem bir işe girdi 1 ay çalışıp ayrıldı. Şimdi yine 600 tl maaş alıyor. Ben annemle yaşadıgım için annemin maaşını ben çalıştıgım için ve arabam bile oldugu için keserler mi
   Maaşını.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    annennizin maaşı sisizn çalışmanız veya gelirinize bağlı kesilmez. Anneniizn kanuni alma hakkı mevcut.

  85. gülayyy dedi ki:

   emekli sandiğina bağlı bir çalışanım .vefat eden babam da emekli sandiğina baglıydı.bu arada annem de vefat etti.ben babamın maaşını alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisi olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

   2. Canan dedi ki:

    Emekli sandığı çalışanıyım yani devlet memuru babam ssk lı idi vefat etti. Bende eşimden boşandım.Ölen babamın maaşını alabilirmiyim

  86. KENAN81 dedi ki:

   Merhaba BABAM 2014 yılında vefat etdi BAĞKUR ‘ dan emekliydi ben %46 engelliyim SGK ‘lı çalışıyorum babamdan emekli aylığı alabilir miyim ? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bababdan emekli maaşı alabilmek için en az % 60 engelli olunması gerekmektedir.

  87. Semra dedi ki:

   Babam emekli sandığı ndan emekliydi 2017 yılında vefat etti annem babamın maaşını alıyor.Annem ssk emeklisi 2011 yılında ölmüş babasının maaşını alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizn babası emekli sandığı emeklisi değil ise alamaz.

  88. Hanife Tülümen dedi ki:

   2016 yılında bağkurdan emekli oldum. Ölen babamın bağkur maaşından alabilirmiyim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

  89. Elif elvan dedi ki:

   Merhabalar. Ben bagkur dan yetim ayligi almaktayim. Annem imam nikahli oldugu icin tek hak sahibi benim ve maasim 1000 lira. Fakat maasimin %50 oldugunu soylemelerine ragmen bayram ikramiyesini 250 lira olarak aliyorum. Bu durumu nasil duzeltebiliriz..

  90. Hülya dedi ki:

   ben emekli sandığından 2010 yılında emekli oldum,emekli maaşımı alıyorum. babam 1992 yılında vefat etti. emekli sandıgından emekli
   idi. babamın emekli maasından bende yararlanabılırmıyım.

  91. Mehmet Malatya dedi ki:

   Merhaba ben ssk emeklisi %83 engelli raporu olan biriyim babamda SSK emeklisiydi babamın maaşını kiz kardesim boşandı alıyor benim babamın maaşından yararlanmak için ne yapmam gerekiyor cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  92. ferda dedi ki:

   emekli sandığına bağlı bir çalışanım, boşandım, vefat eden babamın maaşını alabilirmiyim, birde, annem babamın maaşını alıyordu ben ne kadarını alabilirim,teşekkürler

  93. Zeynep dedi ki:

   Merhaba ben ssk emeklisi olarak 2000 yılında ölen babamdan Nisan 2008 e kadar yani evlenene kadar yetim aylığı aldım mayıs 2008 de kadrolu devlet memuru oldum ancak eşimden ayrıldım ve şuan halen emekli sandığına bağlı devlet memuruyum boşandığım için SSK emeklisi olan babamdan tekrar yetim aylığı bağlatabilirmiyim kurumlar farklı olduğu için böyle bir hakkım var mı

  94. hatice gök dedi ki:

   ben dul bayanım. babam sağ. emekli. babamın emekli maaşımdan maaş alabilirmiyim. 2 ilkokula giden oğlum var. hiç gelirim yok. sigortam yok. malım mülküm yok. saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız yaşıyorken kendisinden size maaş bağlanmaz. Farklı Sosyal yardımlar mevcut. Kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuruda bulunabilirsiniz.

   2. Mehmet Malatya dedi ki:

    Merhaba ben ssk emeklisi %83 engelli raporu olan biriyim babamda SSK emeklisiydi babamın maaşını kiz kardesim boşandı alıyor benim babamın maaşından yararlanmak için ne yapmam gerekiyor cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

   3. Fatma dedi ki:

    Merhum babamın maaşını alıyorum (ssk) şimdi işe baslayacagım sskli olarak.Eşimde vefat etti seneler once oda ssklı.calısmaya başlayınca babamın maaşına devam edebilir miyim ya da kocamınkini alabiliyor muyum

  95. Ali dedi ki:

   Annem in babasi vefat etti annesi yasiyor. Annem dul basvuru yaptik ama geri dönüş yapmadilar. Bi suresi var mi geri dönüş yapmak icin, veya nasil basvuru yapabiliriz.

  96. Nefise dedi ki:

   Merhaba ben 2013 yılında emekli sandığından emekli oldum. Rahmetli babam 2015 yılında vefat etti. Eşim den ayrıldım, babamın maaşı nı alabilirmiyim. Teşekkürler

   1. Nefise dedi ki:

    Babam SSK emeklisi

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan yetim aylığı alamazsınız.

  97. şenal dedi ki:

   merhabalar,
   ben özel banka emekli sandığından emekliyim babam ssk emeklisi vefat etti onun ölüm aylığını alabilirmiyim . Alamazsam hangi yasa maddesine göre alamam lütfen acil cevabınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler.

  98. Cihan dedi ki:

   Merhaba
   Benim ananem dedemden kalan aylık maaş alıyordu fakat hangi maaş olduğunu bilmiyorum ananem yakın zamanda vefaat etti ve annemle babam ayrılar 1 engelli kardeşim(down sendromlu) ile 3 kardeşiz annem engelli kardeşim üzerinden engelli ve bakım maaşı almakta kendisi zaten çalışmıyor bizde iki kardeş üniversite okuyoruz bi gelirimiz yok kardeşimle. Annem dedemden herhangi bi maaş alma hakkı varmıdır alırsa eğer diğer maaşların kesilme ihtimali varmıdır?

  99. NERMİN SOYSAL dedi ki:

   Merhabalar

   Ben ssk çalışanıyım. babam ise bağkurdan emekliydi öldü dulum ben babamın maaşından yararlanabilirmiyim

  100. Mahmut alkaya dedi ki:

   Merhaba annem babamdan dul ayligi almakta emekli sandigi…annemin babasi bagkur emeklisiydi gecen ay yetim ayligi icin basvuru yaptik bugun baktik e devletten brut 1010 tl Yaziyo acaba annem artik yetim ayligi 1010 tl mi alicak cvp verirseniz sevinirim

  101. Sami alkaya dedi ki:

   Merhaba anneme babasindan yetim bagkur ayligi baglandi 1010 tl normalde 100de 50 si baglanmiyormuydu acaba yanlislikmi var.ayrica annem babamdan emekli sandigi ayligi aliyor dul auligi…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinin maaşının %75 Babasından ise %50 maaş alır.

  102. Gulhan dedi ki:

   Merhaba ben yurtdışında yaşıyorum tc vatandaşıyım eşimden ayrıldım Türkiye de babam vefat etti 10 yıl önce burdan çok az sosyal yardım alıyorum babamın maaşını alAbilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışında sosyal yardım alanlara babadan maaş verilmemektedir.

   2. Fatma dedi ki:

    Merhaba, devlet memurluğundan istifa ettim.babamdan kalan emekli maaşını alabilir miyim?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evli değilseniz alabilirsiniz.

  103. Süleyman dedi ki:

   Merhaba Annem babasından yetim aylığı almakta.anne annem de dul aylığı almakta anneannem vefat etti.Annem maaşın tamamını mi alacak yoksa aldığı maaşı almaya devam mi edecek

  104. Banu dedi ki:

   Merhaba,

   Issizlik maasi alirken babamdan kalan bagkur maasi icin basvurup,issizlik maasi ile beraber bu maasi da alabilir miyim?

   Tskler

  105. Sefa onay dedi ki:

   Merhaba, babam yeni vefat etti annem kendi babasından kalan maaşı alabilmek için ne yapmalı? Kendisi yurt dışında, burda olması gerekiyor mu yoksa ben onun adına başvurabilirmiyim?

  106. Sevil Ogut dedi ki:

   Kendim emekli sandigindan emekliyim.Eşim 2016 da vefat etti. S.S.K dan dul maasi baglandi .Babam 2008 den once vefat etmisti,bagkurluydu.Yetim ayligi talep etme hakkim varmidir.Tesekkurler.

  107. Görkem dedi ki:

   Merhaba,
   Dedem 1982 yılında vefat etti ve onun maaşını(emekli sandığı) anneannem 2017 yılında vefat edene kadar aldı. Annem 2002 yılında emekli sandığından emekli oldu ve 2018 yılında babam ile boşandılar. Annemin, kendi emekli aylığının yanında dedemden kalan aylığı alma durumu var mı acaba?

  108. Gülay dedi ki:

   merhaba,

   Ben 41 ablam 51 yaşındadır, her ikimizde bekârız sağlık nedenlerinden dolayı çalışmıyoruz. Babam 1999 da vefat etti, 10 şubat 2019 tarihinde Annen vefat etti. Annem ve Babam memur emeklisi idiler. Anne ve babamın maaşlarının tamamını yetim aylığı olarak alabilir miyiz? Veya maaş dağılımı nasıl olabilir?
   Eğer maaş dağılımında hata olursa nasıl bir yol izlemeliyiz?
   Teşekkürler….

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İki yetim hak sahiplari olarak hem annenizin hem de babanızın maaşının %40 ar şekilde maaşınız bağlanır yani annenizden %40 babanızdan %40 maaş alabileceksiniz. Yani ikiniz de hem annenizden hem babanızın maaşından % 40 ını alabileceksiniz.

   2. Gülay dedi ki:

    Sayın Danışma Birimi,
    Aşağıdaki vermiş olduğunuz cevaba göre ben annemin maaşının %40’ını ve babamın maaşının %40’ını alabiliyorum, aynı şekilde ablamda annemin maaşının %40’ını ve babamın maaşının%40’ını alabiliyor. Doğru anlamış mıyım? Lütfen düzeltin beni.
    İyi çalışmalar dilerim, saygılarımla

    Danışma Birimi Nisan 2, 2019, 9:40 am
    Merhaba,

    İki yetim hak sahiplari olarak hem annenizin hem de babanızın maaşının %40 ar şekilde maaşınız bağlanır yani annenizden %40 babanızdan %40 maaş alabileceksiniz. Yani ikiniz de hem annenizden hem babanızın maaşından % 40 ını alabileceksiniz.

   3. Zeynep Kibaroğlu dedi ki:

    Merhaba,
    Erkek kardeşim şizofreni hastası ve emekli sandığından kendisinin maaşı var.Ssk emeklisi babamın maaşını da ayrıca alabilir mi?
    Teşekkürler.

   4. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyete girip %60 ın üstünde bir oran çıkarsa babanızdan da maaş alabilir.

  109. Zehra dedi ki:

   Merhaba.. Dedem bağkur emeklisiydi. Vefat ettikten sonra maaşını babannem alıyordu. O da yakın zamanda vefat etti. 56 yaşında bir amcam var. Hiçbir sosyal güvencesi yok. Maaştan faydalanabilir mi ya da faydalanması için engel oranının yüzde kaç olması gerekli?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    amcanızın maaştan yararlanabilmesi için en az % 60 engelli olması gerekmektedir.

  110. nurgül dedi ki:

   Ben sgk emeklisiyim. 15 yıl oldu boşanalı. Babam bağkur emeklisi onun maaşını alabilir miyim. Annem de vefat etti. eğer alabiliyorsam ne kadar alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

   2. Macit Y dedi ki:

    Merhaba.Annem Babamdan kalan maaşını Emekli sandigindan,dedemden kalan maaşı bagkurdan alıyor.
    15 Nisan da sgk dan tebligat aldık.tebligatda sgk ya gelir beyannamesi vermemiz yazıyordu.sgk kutahyaya bu beyannameyi doldurup vermeye gitdigimzde 2 maaşın toplamı ve annemin üzerine ait olan arabanın asgari ücretini brütünün üzerine çıkmamasi gerektiği bilgisi verildi.aksi taktirde annemin dedemden aldığı bagkur maaşını kesilecegini bildirdiler.sizce bu yasal ve mümkün olan birşeymi? Bu duruma itiraz hakkımız varmı?

  111. Şenay Astarlıoğlu dedi ki:

   Merhaba emekli sandığı emeklisi dul kadın ssk emeklisi babasının maaaşını alamıyor?ama ssk emeklisi emekli sandığı emeklisi babasının maaşını alabiliyor? Doğrumu anladım?peki haksızlık değil mi? Neden böyle olduğunu açıklarsanız çok sevinirim? Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur ve SSK birleşerek SGK oldu. Aynı kurumdan çift maaş alınamıyor. Emekli sandığı ise hala farklı statülere sahip. Ama bu sebep mi derseniz bizce de değil. Bize göre tüm kurumlar birleşmeli ve aynı haklara sahip olunmalıdır.

  112. Banu dedi ki:

   Merhaba,
   Babam bagkur emeklisiydi 2010 yılında vefat etti.Ben calistigimdan sadece annem babamdan maas aliyodu(1300 tl civari)ben issiz kaldigim icin basvuruda bulunursam annemin maasi ne kadar benim maasim ne kadar olur.

   Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz tek başına % 75 oranında maaş almakta. Siz başvurduğunuzda anneniz % 60 siz % 30 alabileceksiniz. Yani anneniz 1040 siz ise 520 TL maaş alabileceksiniz.

  113. MEVLÜDE SAĞLAM dedi ki:

   merhaba eşim vefat etti eşim ssk dan emekli idi ondan kalan maaşı alıyorum babamda 1993 yılında vefat etti oda ssk dan emekli idi benden başkada kız çocuğu yok hayatta babamın aylığını da alabilirmiyim

  114. Sami alkaya dedi ki:

   Merhaba babam emekli sandigi calisani idi 1 aralik 2018 de vefat etti anneme maasi baglandi annemin babasida bagkur emeklisi idi 2012 yilinda vefat etti annem babasinin maasini alabilirmi.basvuruyu yaptik evraklari yolladik sgk yolladik nekadar surede sonuclanir.ayrica anneme babasinin maassi baglandiginda 1 araliktan itibaren su zamana kadar olan toplu maas oderlermi

  115. İpek dedi ki:

   Annem emekli sandığından emekli maaşı alıyor. Babam 9 kasm 2018 de vefat etti babamda emekli sandığından emekli olduğu için annem babamın maaşının yüzde 50 sini alıyor. Annemin annesi bağkur emeklisiydi 2 temmuz 2002tarihinde vefat etti annem annesinin maaşından da yararlanabilir mi?

  116. Fatma dedi ki:

   Merhaba emekli sandığından emekli dul bir bayanım. Annem bağkur emeklisi babamın maaşını almakta. Benim babamın maaşından dul ve yetim maaşı alma hakkım var mı

  117. baliye dedi ki:

   Ben emekli sandığından emekliyim.Şu an emekli maaaşı almaktayım.Eşimden ayrıyım.Babam bağkurdan emekli oldu.Babam vefat etti.Babamın bağkur emekli maaaşından bana maaş bağlanabilirmi.

   1. yeter dedi ki:

    ben babamdan yetim maşı alıyorum babam sskdan emekli edi eğer bakur sigortası yaptırırsan masum kesilirmi

  Sorunuzu Yazın