emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ayda 20 Günden Az Çalışanlar GSS Primi Ödemeyecek

Ayda 20 Günden Az Çalışanlar GSS Primi Ödemeyecek

Bilindiği gibi genel sağlık sigortası sağlık haklarından yararlanmak için ödenmesi gerekiyor. Ancak son yapılan düzenlemeler ile birlikte ayda yirmi günden az sigortalı olarak çalışanlara genel sağlık sigortası primi ödeme kolaylığı sağlanıyor.

Ayda 20 Günden Az Çalışanlara Kolaylık

Ayda yirmi günden az olacak şekilde çalışan sigortalılar için genel sağlık sigortası primi ödeme kolaylığı bulunuyor. Özellikle koronavirüs salgını yüzünden kısa çalışma döneminde pek çok çalışan bulunduğu için buna göre ilgili düzenleme ile kısmi çalışanlar da genel sağlık sigortası primi ödemiyorlar. Başka bir deyişle ayda 9 ile 20 gün arasında çalışanlar için GSS primleri ödenmesi gerekmiyor. Sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar.

Yarı zamanlı çalışanlar için yapılan bu düzenleme ile düzenli bir sigortalı işi olmayanlar, kısmi süreli çalışanlar, puantaj usulü ile çalışanlar ile birlikte ev hizmetlerinde çalışanlara sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için kolaylık veriliyor. Eski düzenlemede kısmi istihdam, ev hizmetlerinde 30 günden eksik çalışma ve puantaj kodları dahilinde çalışmakta olan sigortalıların prim ödeme gün sayılarını 20 gün ve daha az ise eksik olması halinde genel sağlık sigortası primlerini 30 güne tamamlamaları gerekmekteydi. Ay içinde sigortalı olarak çalışma süresinin de 21 gün ve üzerinde olanlar ayrıca GSS primleri ödememekteydi. Ay içinde 20 gün ve daha az sigortalı olarak çalışanlar ise eksik günlerinin genel sağlık sigortası primlerini 30 güne tamamlamaları gerekiyor, bu sayede sağlık hizmeti alabiliyorlardı. Ayrıca bu kişilerin hane içinde kişi başı geliri asgari ücretten 3’te 1 oranında az ise prim ödemeleri gerekmiyordu. Eşi, anne ve babası ya da çocukları üzerinden de bakmakla yükümlü olan kimselere de GSS primi muafiyeti sağlanıyordu.

Aylık Prim Tamamlanması Gerekiyordu

Ayda 20 günden az çalışanlar için yapılan düzenleme kapsamında genel sağlık sigortasından yararlanma hakkı bulunuyor. 4A, 4B ve 4C statüsünde çalışmalarından dolayı zorunlu sigortalı olmayanlar, her ay brüt asgari tutar üzerinden yüzde 3 oranında GSS primi ödüyorlar. 2020 yılı itibariyle ise GSS primi günlük 2,94 TL olarak belirlendi, buna göre aylık 88,29 TL GSS primi kapsamında ödeniyor. Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmayan ve aynı zamanda hane içinde kişi başı geliri de asgari ücretin 3’te 1’inden fazla olan kimselerin Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için ayda 88,29 TL ödemeleri gerekiyor.

Aylık olarak 20 gün ya da daha az çalışanların için eski düzenlemeye göre 30 günden her eksik şekilde tutulan gün için 2,94 TL ödemeleri gerekmekteydi. Örnek olarak ayda 10 gün yarı zamanlı çalışmakta olan bir kişinin, sağlık hizmetlerinden faydalanması için 20 gün x 2,94 TL üzerinden toplamda aylık bazda 58,80 TL ödemesi gerekmekteydi. Ayda 20 gün çalışan kişi ise bu hesaplama ile 29,50 TL ödemesi gerekiyordu.

 Genel Sağlık Sigortası Muaf Tutuluyor

Çoğu kişinin bilmediği yeni düzenleme ile birlikte ayda 9 gün sigortalı olarak çalışanlar, eksik günlerinin primlerini 30 güne tamamlamak zorunda değiller. Yapılan düzenleme kapsamında ayda 9 gün ile 20 gün arasında sigortalı olarak çalışmakta olan kimselerin tamamı GSS primi 30 güne tamamlamak zorunda değiller. Böylece ayda 8 gün ya da daha az sürelerde sigortalı olarak çalışanlar sadece GSS primlerini 30 güne tamamlamak durumundalar.

Yapılan bu düzenleme hem koronavirüs yüzünden kısa çalışma kapsamında olan kimseleri hem de yarı zamanlı çalışmayı arttırmak amacıyla gerçekleşti. Özellikle yarı zamanlı çalışan pek çok ev hizmetlerinde çalışanlar başta olmak üzere ya da bu durumdaki kişinin sağlık hizmetleri alması da mümkün hale geldi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.