Genel

2019 Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır ?

2019 Askerlik durum belgesi almak hem askerlik şubesine şahsen gidilmesi sonucu hem de online olarak internet üzerinden mümkün olabilmektedir. Askerlik sorgulama ve askerlik durum belgesi alma gibi işlemler günümüzde çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. E-Devlet sisteminin sunmuş olduğu kolaylıklar sayesinde askerlik durum belgesi almak mümkün olmaktadır. Askerlik durum belgesi örneklerine internet üzerinden ulaşmak mümkündür.


Askerlik Durum Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Askerlik durum belgesi nedir sorusunun cevabı; bir kişinin askerliğinin durumunu gösteren belge olarak verilebilmektedir. Askerlikten muaf olmayan her Türk genci askere gitmek zorundadır. Askerlik durum belgesi;

 • Kişilerin askerlik yapıp yapmadığını
 • Kişi askerlik yapmış ise nerede yaptığını
 • Kişi askerlik yapmış ise ne kadar süre yaptığını
 • Kişinin askerliğini ne olarak yaptığını
 • Askerlik tecil süresini gösteren bir belgedir.

Askerlik durum belgesi kişinin askerliği ile ilgili tüm detayları içeren bir belge olduğu için oldukça önemlidir. Askerlik durum belgesi ne işe yarar sorusunun cevabı askerlik ile ilgili tüm detayları içerdiği birçok resmi kurumda olarak verilebilmektedir. Askerlik durum belgesi birçok kuruma yapılacak olan başvuruda istenebilmekte ve kullanılmaktadır. Özellikle iş başvurularında ve öğrencilerin okullara kayıt yaptırma dönemlerinde askerlik durum belgesi talep edilebilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet sistemi tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan ve online olarak erişim sağlayan bir sistemdir. 2006 yılından bu yana hizmet veren E-Devlet sistemine giriş yapılabilmesi için kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapılabilmesi için E-Devlet şifresi alınması gerekmektedir. E-Devlet şifresi alınabilmesi için PTT şubelerine gidilmesi gerekmektedir. PTT şubelerine gittiğinizde kimliğinizi ibraz etmeniz ve 2 TL ödemeniz yeterli olacaktır. E-Devlet askerlik sorgulama 2019 yılında şu şekilde yapılmaktadır;

 • Sorgulamanın yapılabilmesi ve belgenin alınabilmesi için https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ yazan buton tıklanmalıdır.
 • Kimlik doğrulama sayfası açıldığında;
  • E-Devlet şifresi ile,
  • Mobil imza ile,
  • Elektronik imza ile,
  • İnternet bankacılığı ile,
  • C kimlik kartı ile kimlik doğrulaması yapmak mümkün olacaktır.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra açılan sayfada askerlik durum belgesi görüntülenecektir.
 • Dilenirse sayfanın üst köşesinde yer alan buton tıklanarak, askerlik durum belgesinin çıktısı alınabilmektedir.

Askerlik Durum Belgesi Nereden Alınabilmektedir?

Online olarak E-Devlet sistemi üzerinden alınabilmektedir. Sistemde oluşan hatalar ya da yoğunluk sebebiyle bazen belgenin alınması mümkün olamamaktadır. Böyle durumlarda Askerlik Şubesine gidilerek belgenin alınması gerekmektedir. Askerlik işlemlerinin tamamı Askerlik Şubesinden yapılabildiği gibi askerlik durum belgesi de şubeden alınmalıdır. Askerlik Şubesinin hangisi olduğu fark etmeden askerlik durum belgesi alınabilmektedir. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir. Başkası adına belge teslimatı yapılmamaktadır.

Askerlik Tecili Ne Anlama Gelmektedir?

Ülkemizde 20 yaşını doldurmuş olan her Türk vatandaşının askere gitmesi gerekmektedir. 20 yaş dolduktan sonra geçerli bir sağlık problemi ya da devam eden bir eğitim olmaması durumunda askere gidilmesi zorunludur. 20 yaşın dolduğu dönemden sonra geçerli şartlar oluştuğunda askerlik görevinin ertelenmesi mümkün olmaktadır. Askerlik için yapılan bu ertelemeye askerlik tecili denilmektedir. Askerlik tecili yapılabilecek durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Eğitim Sebebiyle Askerlik Tecili Şartları

20 yaşını geçtikten sonra eğitimi hala devam eden asker adaylarının askerliğini ertelemesi mümkün olmaktadır. Bu askerlik tecili ancak kişi 29 yaşına gelene kadar uzatılabilmektedir. Açık öğretimde fakültelerinde eğitimlerine devam eden asker adayları da eğitimleri sebebiyle askerlik tecili yapabilmektedir. Askerlik için yapılan tecillerde asker adayının öğrenci olması ve bunu kanıtlaması yeterlidir. Örgün öğretim şartı bulunmamaktadır.

 1. Sağlık Problemleri Nedeniyle Askerlik Tecili Şartları

Bazı sağlık problemleri sebebiyle askerlik tecili yapılabilmektedir. Sağlık problemleri nedeniyle tecil yapılabilmesi için asker adayının askeri hastanelerde muayene olması ve kurul kararı ile tecil işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Sağlık problemlerinden dolayı tecil işlemleri şu şekilde yapılabilmektedir;

 • Asker adayının geçici sağlık problemi varsa ve problemden dolayı askere gidemiyorsa askerliği bir sene boyunca tecil edilebilmektedir.
 • Bir sene sonrasında tekrar muayeneye girmesi ve sağlık durumunun kontrol edilmesi gerekmektedir. İlgili sağlık sorunu ortadan kalkmış ise kişi askerliğini yapabilmektedir.
 • Bir sene sonrasında yapılan muayenede kişinin rahatsızlığı devam ediyorsa askerlik bir sene daha tecil edilmektedir.
 • Asker adayı yapılan tedaviler sonucunda iyileşemez ise ve bu durumla ilgili rapor verilmiş ise asker adayına çürük raporu verilmektedir.
 • Çürük raporu olan asker adayının askerlikle ilişiği kesilmektedir.
 • Asker adayının ilk muayenesinde askerlik yapabilmesine engel bir sağlık problemi olduğu tespit edilir ise sürekli sağlık engeli sebebiyle aldığı rapor ile askerlik görevini yapamamaktadır.
 1. Aşırı Kilo Problemi Sebebiyle Askerlik Tecili Şartları

Asker adayının aşırı kilolu olması askerlik için bir sağlık engeli olarak sayılmaktadır. Aşırı kilolu olan adaylar için askerlik tecili 1 sene olarak yapılmaktadır. Aşırı kilo sebebiyle askerliği tecil edilmiş olan bir kişi için her yıl muayene yapılmaktadır. Bir iki sene ya da duruma göre birkaç yıl daha tekrar edilen muayenelerden sonra kişi hala aşırı kilosundan kurtulamamış ise askerlik ile ilişiği kesilmektedir.

Askerlik Tecili İçin Özel Durumlar Hangileridir?

Sağlık problemleri ya da eğitim durumu sebebiyle askerlik tecili yapılmasının yanı sıra bazı özel durumlarda da askerlik tecil edilebilmektedir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Bir ailede birden fazla erkek çocuğun aynı zamanlarda askere gitmesi durumunda ilk askere giden çocuğun askerliği bitene kadar diğerinin askerliği tecil edilebilmektedir. Bu durum tamamen isteğe bağlı ve özel olarak oluşturulabilmektedir. Kardeşinin askerliği bitene kadar kendi askerliğini tecil ettirmek kişinin kendi kararına kalmıştır.
 • Askerlik tecili konusunda istisnai bir durum oluşturan diğer işlem ise lisanslı sporcular için geçerlidir. Lisansları devam eden sporcuların 33 yaşına kadar askerliğini tecil etmesi mümkün olmaktadır. Ülkemizi yurtdışında temsil edecek olan sporcular için ise istisnai olarak 36 yaşına kadar tecil hakkı verilmektedir.
 • Yurtdışında oturma ve çalışma izni bulunan kişiler için de istisnai bir durum söz konusu olmaktadır. Yurtdışında kazanılan çalışma ve oturma izninin kaybedilmemesi adına askerlik adaylarına 38 yaşına kadar tecil hakkı verilmektedir.

Askerlik Tecili Yapılabilmesi İçin Başvurular Nasıl Yapılır?

Askerlik tecili için başvuruların askerlik şubesine yapılması gerekmektedir. Başvuru sırasında tecil işleminin yapılabilmesi için hak olduğuna dair belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir. Gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci belgesi, mezun olunmuş ise diploma
 • Nüfus cüzdanı ya da ehliyet fotokopisi
 • 6 adet biyometrik fotoğraf
 • Askerlik şubesinde verilecek olan 2 adet form
 • Sağlık problemleri sebebiyle tecil için sağlık raporu

Askerlik şubesine gidildiğinde yoğunluğa ve iş durumuna göre başvurunun tamamlanması yarım saat ila 2 saat arasında sürebilmektedir. Başvuru sonucu hemen teslim edilmekte olup tecilin süresinin yazılı olduğu bir belge tarafınıza teslim edilmektedir. Gerekli şartlara uygunluk sağlandığında askerlik tecil etmek mümkün olmaktadır. Böyle bir durumda askerlik durum belgesin tecil durumu ve sebebi yer almaktadır.

Bimer Şikayet Formu ve Dilekçe Nasıl Yazılır

Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır ? Ücreti Ne Kadardır ?

Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı