E-Devlet

2020 E-Devlet Askerlik Durum Belgesi Alma ve Sorgulama İşlemi

Askerlik durum belgesini almak için herhangi bir kuruma gitmenize gerek yok. Bulunduğunuz yerden saniyeler içinde askerlik durum belgesini alabilirsiniz. Bu hizmet Milli Savunma Bakanlığı tarafından vatandaşlara sunulmuştur. Askerlik durum belgesi genellikle iş başvuruları yapılırken istenmektedir. Bu belge kişinin askerlikten muaf olduğunu ya da belirli bir süre için askerlik görevinin tecil ettiğini göstermektedir. Bu belge sınav dönemlerinde açık öğretim için de gerekli olmaktadır. Kaydını yenilemek isteyen vatandaşların bu belgeyi kurumlara ibraz etmesi gerekiyor.

Askerlik Durum Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Askerlik durum belgesi nedir sorusunun cevabı; bir kişinin askerliğinin durumunu gösteren belge olarak verilebilmektedir. Askerlikten muaf olmayan her Türk genci askere gitmek zorundadır.

Askerlik durum belgesi;

 • Kişilerin askerlik yapıp yapmadığını
 • Kişi askerlik yapmış ise nerede yaptığını
 • Kişi askerlik yapmış ise ne kadar süre yaptığını
 • Kişinin askerliğini ne olarak yaptığını
 • Askerlik tecil süresini gösteren bir belgedir.

Askerlik durum belgesi kişinin askerliği ile ilgili tüm detayları içeren bir belge olduğu için oldukça önemlidir. Askerlik durum belgesi ne işe yarar sorusunun cevabı askerlik ile ilgili tüm detayları içerdiği birçok resmi kurumda olarak verilebilmektedir. Askerlik durum belgesi birçok kuruma yapılacak olan başvuruda istenebilmekte ve kullanılmaktadır. Özellikle iş başvurularında ve öğrencilerin okullara kayıt yaptırma dönemlerinde askerlik durum belgesi talep edilebilmektedir.

Askerlik Durum Belgesini Kimler Alabilir?

Bu belgeyi almak isteyen kişilerin askerlik ile ilişiği kalmamış olması gerekir. Eğer tecil ve buna benzer durumlar söz konusu ise belgenin alınması gereken yer askerlik şubeleridir. Hizmetten faydalanarak askerlik ile ilişiğinizin kalmadığını belirtebilirsiniz. Terhis ve muafiyet durumlarında bulunduğunuz yerden bu belgeyi almak işinizi kolaylaştıracaktır.

Milli Savunma Bakanlığının Diğer E devlet Hizmetleri Nelerdir?

Milli Savunma Bakanlığı askerlik belgesini almanızın dışında diğer hizmetleri de vatandaşlara sunmaktadır. Sunulan vatandaşlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • E devlet şifresi,
 • Mobil imza,
 • T.C kimlik kartı,
 • Elektronik imza,
 • Askerlik durum belgesi sorgulama,
 • Banka işlemlerini bulunduğunuz yerden yapabilirsiniz.

Eğer daha önce hiç e devlet sistemine giriş yapmadıysanız, ilk kez giriş yapmak için PTT’nin en yakın şubelerine kimlik belgeniz ile gidebilirsiniz. 2 TL karşılığında yeni edevlet şifresi alırsınız.

E-Devlet Üzerinden Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır?

Askerlik belgesi almak isteyen vatandaşların e devlet kapısına girmeleri gerekmektedir. Bundan sonra aşağıdaki adımların takip edilmesi, belgenin alınması için yeterli olacaktır:

 • T.C kimlik no girin,
 • Şifre girin,
 • Askerlik durum sorgulama,
 • Detay aşamalarını izleyerek belgeyi PDF olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Askerlik Belgesi İçin TIKLAYINIZ

Askerlik Tecili Ne Anlama Gelmektedir?

Ülkemizde 20 yaşını doldurmuş olan her Türk vatandaşının askere gitmesi gerekmektedir. 20 yaş dolduktan sonra geçerli bir sağlık problemi ya da devam eden bir eğitim olmaması durumunda askere gidilmesi zorunludur. 20 yaşın dolduğu dönemden sonra geçerli şartlar oluştuğunda askerlik görevinin ertelenmesi mümkün olmaktadır. Askerlik için yapılan bu ertelemeye askerlik tecili denilmektedir. Askerlik tecili yapılabilecek durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

Eğitim Sebebiyle Askerlik Tecili Şartları

20 yaşını geçtikten sonra eğitimi hala devam eden asker adaylarının askerliğini ertelemesi mümkün olmaktadır. Bu askerlik tecili ancak kişi 29 yaşına gelene kadar uzatılabilmektedir. Açık öğretimde fakültelerinde eğitimlerine devam eden asker adayları da eğitimleri sebebiyle askerlik tecili yapabilmektedir. Askerlik için yapılan tecillerde asker adayının öğrenci olması ve bunu kanıtlaması yeterlidir. Örgün öğretim şartı bulunmamaktadır.

Sağlık Problemleri Nedeniyle Askerlik Tecili Şartları

Bazı sağlık problemleri sebebiyle askerlik tecili yapılabilmektedir. Sağlık problemleri nedeniyle tecil yapılabilmesi için asker adayının askeri hastanelerde muayene olması ve kurul kararı ile tecil işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Sağlık problemlerinden dolayı tecil işlemleri şu şekilde yapılabilmektedir;

 • Asker adayının geçici sağlık problemi varsa ve problemden dolayı askere gidemiyorsa askerliği bir sene boyunca tecil edilebilmektedir.
 • Bir sene sonrasında tekrar muayeneye girmesi ve sağlık durumunun kontrol edilmesi gerekmektedir. İlgili sağlık sorunu ortadan kalkmış ise kişi askerliğini yapabilmektedir.
 • Bir sene sonrasında yapılan muayenede kişinin rahatsızlığı devam ediyorsa askerlik bir sene daha tecil edilmektedir.
 • Asker adayı yapılan tedaviler sonucunda iyileşemez ise ve bu durumla ilgili rapor verilmiş ise asker adayına çürük raporu verilmektedir.
 • Çürük raporu olan asker adayının askerlikle ilişiği kesilmektedir.
 • Asker adayının ilk muayenesinde askerlik yapabilmesine engel bir sağlık problemi olduğu tespit edilir ise sürekli sağlık engeli sebebiyle aldığı rapor ile askerlik görevini yapamamaktadır.

Aşırı Kilo Problemi Sebebiyle Askerlik Tecili Şartları

Asker adayının aşırı kilolu olması askerlik için bir sağlık engeli olarak sayılmaktadır. Aşırı kilolu olan adaylar için askerlik tecili 1 sene olarak yapılmaktadır. Aşırı kilo sebebiyle askerliği tecil edilmiş olan bir kişi için her yıl muayene yapılmaktadır. Bir iki sene ya da duruma göre birkaç yıl daha tekrar edilen muayenelerden sonra kişi hala aşırı kilosundan kurtulamamış ise askerlik ile ilişiği kesilmektedir.

Askerlik Tecili İçin Özel Durumlar Hangileridir?

Sağlık problemleri ya da eğitim durumu sebebiyle askerlik tecili yapılmasının yanı sıra bazı özel durumlarda da askerlik tecil edilebilmektedir.

Bu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Bir ailede birden fazla erkek çocuğun aynı zamanlarda askere gitmesi durumunda ilk askere giden çocuğun askerliği bitene kadar diğerinin askerliği tecil edilebilmektedir. Bu durum tamamen isteğe bağlı ve özel olarak oluşturulabilmektedir. Kardeşinin askerliği bitene kadar kendi askerliğini tecil ettirmek kişinin kendi kararına kalmıştır.
 • Askerlik tecili konusunda istisnai bir durum oluşturan diğer işlem ise lisanslı sporcular için geçerlidir. Lisansları devam eden sporcuların 33 yaşına kadar askerliğini tecil etmesi mümkün olmaktadır. Ülkemizi yurtdışında temsil edecek olan sporcular için ise istisnai olarak 36 yaşına kadar tecil hakkı verilmektedir.
 • Yurtdışında oturma ve çalışma izni bulunan kişiler için de istisnai bir durum söz konusu olmaktadır. Yurtdışında kazanılan çalışma ve oturma izninin kaybedilmemesi adına askerlik adaylarına 38 yaşına kadar tecil hakkı verilmektedir.

Askerlik Tecili Yapılabilmesi İçin Başvurular Nasıl Yapılır?

Askerlik tecili için başvuruların askerlik şubesine yapılması gerekmektedir. Başvuru sırasında tecil işleminin yapılabilmesi için hak olduğuna dair belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.

Gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci belgesi, mezun olunmuş ise diploma
 • Nüfus cüzdanı ya da ehliyet fotokopisi
 • 6 adet biyometrik fotoğraf
 • Askerlik şubesinde verilecek olan 2 adet form
 • Sağlık problemleri sebebiyle tecil için sağlık raporu

Askerlik şubesine gidildiğinde yoğunluğa ve iş durumuna göre başvurunun tamamlanması yarım saat ila 2 saat arasında sürebilmektedir. Başvuru sonucu hemen teslim edilmekte olup tecilin süresinin yazılı olduğu bir belge tarafınıza teslim edilmektedir. Gerekli şartlara uygunluk sağlandığında askerlik tecil etmek mümkün olmaktadır. Böyle bir durumda askerlik durum belgesin tecil durumu ve sebebi yer almaktadır.

Askerlik Durum Belgesinde Hangi Bilgiler Yer Alıyor?

Askerlik durum belgesi sayesinde tecil tarihi, tecilin bitme zamanı, tecil nasıl yaptırılır, askerlikten muaflık durumu sorularının cevabını anında öğrenebilirsiniz. Kayıt yenileme işlerinde, iş başvurularında ve diğer bazı durumlarda kurumlar sizden bu belgeyi isteyebilir. Artık askerlik şubelerine gitmenize gerek kalmadan bu belgeyi bulunduğunuz yerden alabilirsiniz.

Askerlik Durum Belgesini Almak Ücretli midir?

Hayır. E-devlet üzerinden yapılacak olan sorgulama işlemi için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Sorgulama işlemi tamamen ücretsiz şekilde yapılıyor. Özelikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerin askerlik şubelerine gitmesi ve bu kurumlarda beklemesi zaman kaybına neden olabilir. E-devlet platformu sayesinde bunu hem ücretsiz hem de zamandan kazanarak yapmanız mümkündür.

Askerlik Durum Belgesini Bilgisayarıma Nasıl İndirebilirim?

Askerlik durum belgenizi ekranda görüntüledikten sonra, bu belgeyi kullanmak üzere bilgisayarınıza indirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda önce yeni belge oluştur butonuna basmanız gerekiyor. Bu butona bastıktan sonra karşınıza barkodlu belgeniz gelir. Bu belgeyi dosyayı indir butonuna basarak bilgisayarınıza kayıt edebilirsiniz. Belgeyi kayıt ettikten sonra askerlik durum belgenizi ilgili kurum ve makamlara sunabilirsiniz.

Askerlik Durum Belgesi Kurumlarda Geçerli mi?

Evet. Askerlik durum belgesi resmi kurumların tümünde geçerlidir. Resmi geçerliliği olan bir belge olduğundan gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Askerlik Durum Belgesi Alırken Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Askerlik durum belgesinin resmi olarak geçerli olmasını sağlayan şey barkodlu belge olmasıdır. Kurumlara belge verildikten sonra, kurum belge geçerliliğini barkodu e devlet sistemine girerek kontrol etmektedir. Bu nedenle belgenizde mutlaka barkod yer aldığından emin olmanız gerekir.

Askerlik Durum Belgesi Askerlik Şubesinden Alınır mı?

Dilerseniz askerlik durum belgenizi askerlik şubelerinden de alabilirsiniz. Ancak e devlet platformu üzerinden şifre almak çok daha hızlı ve kolaydır. Online sistemde sıra beklemenize ya da yol gitmenize gerek kalmayacağı için e devlet sistemini kullanmanız tavsiye olunur.

Askerlik Durum Belgesini E devlet Sistemine Giriş Yapmadan Alabilir miyim?

Hayır. Bilgilerinizin ekrana gelmesi için mutlaka T.C. kimlik no ile birlikte şifrenizi girmeniz gerekiyor. Eğer şifrenizi unuttuysanız, şifremi unuttum butonuna basıp şifrenizi yenileyebilirsiniz. Eğer daha önceden şifre almadıysanız yeni şifre almak için size en yakın PTT birimine gidebilirsiniz.

E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sefer Görev Tebliği Nedir, Nasıl Sorgulanır ?

SGK Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Nasıl Yapılır ?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu