• Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır 2018


  Askerlik durum belgesi nedir? Ne işe yarar? Askerlik durum belgesi nasıl alınır? Herkes bu belgeyi alabilir mi? Yazımız içerisinde yukarıda belirtilen soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Fakat bundan önce askerlik ile genel bir bilgi verilmesi daha doğru olacaktır. Bu sayede askerlik durum belgesinin önemi daha net bir şekilde anlaşılacaktır.


  Askerlik yapmak ilgili kanun maddeleri ile zorunlu hale getirilmiş bir ödevdir ve her Türk genci 20 yaşına geldiğinde sağlık ya da eğitim gibi mazereti yok ise askerliğini yapmaktadır. İlgili kanunda kişilerin tedavilerinin ve eğitimlerinin yarıda kesilmemesi için asker adaylarına tecil hakkı verilmiştir. Bu hak sayesinde askerliklerin ilgili kanun maddesine göre bir süre ertelenmesi yapılabilmektedir. Askerlik süresi ise üniversite mezunlarına 6 ay iken diğer okul mezunlarına ise 12 aydır. Askerlik ile genel bilgiler bu şekildedir.

  Askerlik Durum Belgesi Nedir?

  Askerlik durum belgesi nasıl alınır 2018 sorusunun cevabını vermeden önce bu belge hakkında bilgi verilmesi daha doğru olacaktır. Böylelikle söz konusu belgenin nerelerde kullanılacağı daha net olarak anlaşılacaktır.

  Askerlik durum belgesi adından da anlaşılacağı gibi kişilerin askerlik durumlarını gösteren belgedir. Yazımızın üst kısmında askerliğin zorunluğu olduğunu belirtmiştik. Dolayısıyla muaf olmayan herkes askere gitmek zorundadır. Kişilerin askerliklerini yapıp yapmadığı; yapmış ise nerede, ne kadar süre ve ne olarak yaptığı; tecil ettirilmiş ise tecilin ne zaman biteceğini gösteren belgedir. Kısacası kişilerin askerlik ile ilgili bütün bilgileri burada yer almaktadır. Dolayısıyla da bu belge son derece önemlidir.

  Askerlik Durum Belgesi Kimler ya da Hangi Kurumlar Tarafından İstenmektedir?

  Askerlik durum belgesi ile ilgili bir diğer husus ise bu belgenin kimler ya da hangi kurumlar tarafından istendiğiyle ilgilidir. Söz konusu belge kişilerin askerlik durumlarını göstermektedir bundan dolayı özellikle bir iş başvurusu yapıldığında ilgili kurum ya da işyeri bu belgeyi istemektedir. Bunun nedeni ise işe alınan kişilerin askerliklerini yapmış ya da tecil ettirmiş olduğunu görmek istemesidir. Çünkü yeni işe alınan kişinin 15 gün ya da 2 ay sonra askere gitmesini hiçbir işyeri istememektedir. Bu belgede kişilerin askerlik durumları net olarak görüldüğü için istenmektedir. Ayrıca öğrencilerden de bu belge istenebilmektedir. Özellikle yeni kayıttan önce askerlik durumlarını öğrenmek isteyen okullar bu belgeyi talep edebilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Askerlik Şubesinden Askerlik Durum Belgesi Alma

  Askerlik durum belgesi 2018 hakkında bilgi verdikten sonra bu belgenin nasıl alınacağı hususuna değinmek gerekiyor. Bilindiği gibi askerlik ile işlemlerin tamamı askerlik şubelerinden yapılabilmektedir. Dolayısıyla da bu belgeyi almak istiyorsanız bağlı bulunduğunuz ya da herhangi bir askerlik şubesine giderek istemeniz yeterlidir. Oradaki görevli personeller bu konuda gereken yardımı yapacak ve belgeyi çok kısa bir süre içerisinde size vereceklerdir. Söz konusu belgenin verilme süresi şubenin yoğun olması durumunda gecikebilir. Onun haricinde çok kısa sürede belge teslim edilmektedir.

  Günümüzde internet teknolojisinin gelişmesinden dolayı pek çok hizmet buradan verilmektedir. Buradan hizmet veren devlet kurumları içerisinde Milli Savunma Bakanlığı da bulunmaktadır. Dolayısıyla askerlik durum belgesi de internet üzerinden alınabilmektedir. Fakat bunun için bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

  Bilindiği gibi devlet kurumların birçoğu bazı hizmetlerini internet üzerinden vermektedir. İnternet üzerinden verilen hizmetler devletin resmi sitesi olan e-devletten verilmektedir. Dolayısıyla da bu hizmetlerin alınabilmesi için bu siteye giriş yapılması gerekmektedir.

  E-Devlet sitesine giriş yapılabilmesi için çok sayıda yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasında PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alınan e-devlet şifresi ile giriş yöntemi daha fazla tercih edilmektedir. Bunun dışında internet bankacılığı kullanan kişiler çok daha rahat bir şekilde bu siteye bağlanabilmektedir. Mobil imza, e-imza ve T.C. kimlik kartı ile de giriş yapılabilmesi mümkündür.

  E-Devlet Üzerinden Askerlik Durum Belgesi Alma

  Askerlik durum belgesi nasıl alınır sorusunun bir cevabı da e-devlet üzerinden alınması şeklidir. E-Devlet üzerinden bu belgeyi almak istiyorsanız aşağıda belirtilen adımları izlemeniz gerekmektedir. Bu adımlar şu şekildedir:

  • C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi yazarak bu siteye giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Siteye giriş yapıldıktan sonra önce hizmetler bölümüne daha sonra ise Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilen hizmetlerin olduğu bölüme gelmeniz gerekmektedir.
  • Burada çok sayıda hizmet bulunmaktadır ve bunlar arasından “Askerlik Durum Belgesi Sorgulama” hizmetine tıklamalısınız.
  • Bu aşamadan sonra söz konusu belge ile kısa bilgiler verilmekte ve okudum kısmını işaretleyerek sonraki aşamaya geçmeniz gerekmektedir.
  • Bu aşamada ise belge oluştur seçeneğine tıkladığınız zaman belgeniz oluşturulacaktır.
  • Oluşturulan belge PDF formatında bilgisayara indirilebilmekte ve buradan yazıcıyla çıktısı alınabilmektedir.
  • https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir

  E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

  Askerlik durum belgesi nasıl alınır 2018 sorusunun bir başka cevabı da yukarıda verilmiştir. Bu konuyla bilinmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi söz konusu belgenin resmi ve barkotlu olduğudur. Bu belge yine e-devlet üzerinden barkodu sayesinde doğrulana da bilmektedir.

  Askerlik durum belgesi 2018 ile ilgili hususların geneli bu şekildedir. Bunların dışında bilinmesi gereken hususlardan bir tanesi ise bu belgeyi kişilerin kendilerinin alabileceğidir. Yani farklı birisine bu belge verilmemektedir. Ayrıca e-devlet üzerinden belge almak istendiğinde nadir de olsa bazen sistem sorunlardan dolayı o an belge verilmeyebilmektedir. Böyle durumlarda bir süre sonra tekrar deneme yapılması gerekmektedir.

  Bimer Şikayet Formu ve Dilekçe Nasıl Yazılır

  Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır ? Ücreti Ne Kadardır ?

  Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır
  tıkla sorunu sor

  Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın