Genel

Askerlik Borçlanmasını Bu Yıl Yaparsanız Avantaj Sağlarsınız

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK için askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanmaları yapılırken ödenmesi gereken prim tutarları da asgari ücret temel alınarak belirleniyor. Buna göre başta askerlik borçlanması olmak üzere diğer borçlanmalar için de asgari ücret artmadan başvuru yapmak avantaj sağlayacaktır.

Asgari Ücret Merakla Bekleniyor

Asgari ücret tespit komisyonu gelecek yıl yani 2021 yılında asgari ücret ne kadar olacak sorusuna yanıt bulmak üzere toplantılarını sürdürüyor. Asgari ücret ile kayıtlı çalışan sayısı 7 milyon bulunuyor ve asgari ücret alanlar yeni yılda ne kadar aylık alacaklarını merak ediyorlar. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından geçen yıl bir işçinin aylık asgari geçim tutarını 2 bin 331 TL olarak belirlemiş ve asgari ücret de bu şekilde uygulanmıştı. TÜİK’in yakın zamanda ise yeni asgari geçim tutarı rakamlarını açıklaması bekleniyor.

Son yıllar temel alındığında asgari ücretin genelde önceli yılın enflasyon tutarının 2 – 3 puan üzerinde artış yaşadığı görülüyor. Merkez Bankası son raporu temel alındığında 2020 yılında enflasyon tahmini yüzde 12,1 olarak açıklanmıştı. Fakat TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı enflasyon verilerinde 11 aylık dönem içinde enflasyon verileri yüzde 13,19, yıllık olarak ise yüzde 14,03 olarak gerçekleşti. Buna göre bu rakamlar temel alınırsa asgari ücretin yüzde 13 artış kapsamında net 2 bin 626 TL, yüzde 17 artışta ise net 2 bin 719 TL olması gerekiyor.

Yıl Bitmeden Borçlanma Yapmak Avantajlı

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’ya yapılmış olan askerlik, doğum, yurtdışı borçlanmaları için ise asgari ücret tutarı önem taşıyor. Çünkü bu borçlanmalar asgari ücret ve asgari ücretin 7,5 katı temel alınarak belirleniyor. Bu durumda borçlanma yapan kimseler prime esas teşkil eden kazanç tutarlarını alt ve üst sınırlar dahilinde kendileri belirliyorlar. Günlük bazda en düşük prim tutarı, günlük asgari ücretin yüzde 32’sini oluşturuyor. Bu kapsamda borçlanmalarını bu yıl yapacak olanlar günlük olarak en düşük 31 TL prim ödeyecekler. Prim tavan tutarı ise günlük olarak 235 TL’yi buluyor. Borçlanmalarını 31 Aralık tarihine kadar yapanlar günlük 31 TL ödeme yapacaklar. Ancak borçlanmalarını 1 Ocak tarihinden sonra yapanlar ise yeni belirlenecek olan asgari ücret oranları üzerinden borçlanma yapabilecekler.

Askerlik Borçlanmasında Maliyet Ne Olur?

En yaygın SGK borçlanmaları arasında yer alan, er ve erbaşlıkta geçen süreler ile yedek subay okulundaki süreler için askerlik borçlanması yapılıyor. Sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önce askerlik yapmış olanlar, askerlik borçlanmasına başvuru yaptıklarında sigorta başlangıç tarihlerini öne çekiyorlar. Bu durum ise daha erken emekli olmalarına imkân tanıyor. Bu yüzden prim günü eksiği olmayanlar tarafından da askerlik borçlanması yaygın bir şekilde tercih ediliyor. 2020 yılında 18 aylık askerlik borçlanması yapmış olanlar 16 bin 950 lira prim ödeyerek 540 günlük borçlanma yapabiliyorlar. Bu durumda aynı kişinin askerlik borçlanması kapsamında maliyeti asgari ücret artış gösterdiğinde yüzde 15 artacağı için 19 bin 493 TL’ye, yüzde 16 arttığında ise 19 bin 662 TL’ye, yüzde 17 oranında asgari ücret arttığında ise 19 bin 831 TL’ye çıkmış olacak.

Aynı şekilde sadece askerlik borçlanması için değil doğum yapan kadınlar için tanınan doğum borçlanması konusunda da bu yıl sonuna kadar borçlanma yapılmazsa yeni yılda maliyet artacak. Buna göre 2020 yıl sonuna kadar düşük prim üzerinden doğum borçlanması yapacak kadınlar 22 bin 600 TL ödeyecekler. Ancak yeni yılda asgari ücret artışı ile birlikte en az 25 bin 990 TL ödemek zorunda kalacaklar.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu