• 2019 Askerlik Borçlanması Ne Kadar

  2019 Askerlik borçlanması ne kadar, SGK kapsamında çalışan kişiler için mümkün olup erken emeklilik şansı yakalanabilecek bir fırsat oluşturmaktadır. Askerlikte geçirilen sürelerin emeklilik zamanında borçlanma yapılarak emeklilik şartlarının tamamlanması sağlanmaktadır. Askerlik borçlanması hem prim günü hem de doldurulması gereken yaş için katkı sağlamaktadır.


  Askerlik borçlanması 2019 hesaplamaları bazı şartlara uygunluk sağlanması durumunda yapılmaktadır. 2019 yılı askerlik borçlanması tutarları şu şekilde belirlenmiştir;

  • Askerlik borçlanması 2019 yılında 18 aylık süre ile yapıldığında en düşük tutar 14.731,20 TL’dir.
  • Günlük olarak ödenebilecek taban askerlik borçlanması tutarı 27,28 TL,
  • Günlük olarak ödenebilecek askerlik borçlanması tavan tutarı 204,65 TL’dir.

  Askerlik borçlanması hakkı elde edildiğinde, hak edilen süre istenildiği gibi borçlanabilmektedir. Kişinin hakkı 24 ay ise 24 ay boyunca borçlanabilir ya da isterse 1 ay süresince de borçlanabilir. Bu durum kişinin emeklilik şartları için ihtiyacı olan prim gün sayısına göre değişebilmektedir. Askerlik borçlanması erkek sigortalılar için emekliliğe giden yolsa büyük bir avantaj sağlamaktadır.

  Askerlik Borçlanması Yapılabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

  Bir kişinin askerlik borçlanması yapabilmesi içi bazı şartlara uygunluk sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. Askerlik borçlanması şartları 2019 yılında şu şekilde belirlenmiştir;

  • 4A (SSK), 4B (BAĞ-KUR) ve 4C (Emekli Sandığı)’ye bağlı olarak ve 5510 sayılı kanun kapsamında çalışan kişiler, kanun kapsamında çalışan sigortalı tüm erkekler ve isteğe bağlı sigorta ödeyenler askerlik borçlanması yapabilmektedir.
  • Askerlik borçlanmasının hangi sigorta kolu üzerinden yapılacağı, başvuru sırasında kişinin bağlı olduğu sigorta koluna göre değişmektedir. Kişi askerlik borçlanması için başvurduğu sırada 4C’ye bağlı ise 4C üzerinden borçlanma yapabilir ve emekli olabilir.
  • Zorunlu olarak ödenmesi gereken sigorta süresini tamamlayan ve isteğe bağlı olarak sigortasını ödemeye devam eden kişiler askerlik borçlanması yapabilmektedir. Bu borçlanma sonrasında kişi yalnızca BAĞ-KUR üzerinden emekli olabilmektedir.
  • Askerlik borçlanması başvurusundan sonra kişi askerlik borçlanması hakkı kazandıysa bir ay içerisinde ilgili borcu ödemesi gerekmektedir. Aksi takdirde borçlanma iptal olacaktır.
  • Askerlik borçlanması kabul edildikten sonra bir ay içerisinde tamamı ödenemez ise bir kısmı da ödenebilmektedir. Ödenen kısım üzerinden hesaplama yapılarak hak edilen kadar prim günü borçlanmaya dahil edilmektedir. Kalan kısım için borçlanma tekrar yapılmak istenirse başvurunun da tekrar yapılması gerekmektedir.
  • Er ya da erbaş olarak geçirilmiş olan ve yedek subay okulunda geçirilmiş olan süreler askerlik borçlanması kapsamına girmektedir.
  • İlgili kişinin vefatı durumunda hak sahipleri de başvuruyu yapabilmektedir.

  Askerlik Borçlanması Başvuru İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

  Askerlik borçlanması başvurusu hem online olarak hem de kuruma yapılacak olan şahsi ziyaret gerçekleştirilebilmektedir. Askerlik borçlanması başvuru için Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine şahsen başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru sırasında bazı evraklar teslim edilmelidir. Bu evraklar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Askerlik borçlanma belgesi (SGK il müdürlüklerinden ya da internet üzerinden temin edilebilmektedir.)
  • İlgili askerlik şubesinden alınmış olan başvuru dilekçesi

  İlgili evraklarla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerinde konu ile ilgili bölüme başvuru yapılabilmektedir.

  Askerlik Borçlanması Online Başvurusu İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

  Askerlik borçlanması için başvurular online olarak yapılabilmektedir. Online olarak başvuru yapılabilmesi için E-Devlet sistemi kullanılmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden yapılacak işlemler için kimlik doğrulaması yapılması şarttır. 4A kapsamında askerlik borçlanması başvurusu şu şekilde yapılabilmektedir;

  • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yapılması gerekmektedir.
  • Sayfa açıldığında ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanarak, kimlik doğrulama sayfasına gidilmelidir.
  • Kimlik doğrulama sayfası açıldığında dilenirse E-Devlet şifresi ile dilenirse alternatif kimlik doğrulama yöntemleri ile sisteme giriş yapılabilmektedir.
  • Kimlik doğrulama işlemi yapıldıktan sonra askerlik borçlanması başvurusu için ilgili ekran açılacaktır.
  • Açılan ekranda askerlik borçlanması ile ilgili form doldurularak ve adımlar takip edilerek başvuru tamamlanabilmektedir.

  4B kapsamında askerlik borçlanması başvurusu şu şekilde yapılabilmektedir;

  Askerlik Borçlanması İle Emeklilik

  Askerlik borçlanması yapılarak erken emekli olma fırsatı yakalanabilmektedir. Günümüzde online olarak emeklilik şartları hesaplama işlemi yapılmaktadır. Bunun için E-Devlet sistemi kullanabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim adresine giriş yapılarak emeklilik şartları sorgulanabilmektedir. Askerlik borçlanmasını ödersem ne zaman emekli olurum hesaplama işlemi için bu adres kullanılabilmektedir. Emeklilik şartları sigortalılık süresi, prim günü ve yaş kriterlerinden oluşmaktadır. Emekli olunabilmesi için kalan prim günü 60 gün ise askerlik borçlanması 60 gün için yapılabilmektedir.

  Askerlik Borçlanması Hesaplama Detayları

  Askerlik borçlanması hesaplaması 2019 yılı uygulamalarında prime esas olan kazancın %32 lik kısmının temel alınması ile yapılmaktadır. Askerlik borçlanması için yapılan başvurularda tutarın bir aylık süre içerisinde ödenmesi gerekir. Aksi durumlarda borçlanma yapılamaz ve askerlik borçlanmasında prim ödemesi yapılmayan günler kapsam dışı kalır.

  Yapılan hesaplamalar kişilerin istediği prim gün sayısına göre yapılabilir bunun nedeni ise kişilerin ihtiyacı olan gün sayısı kadar prim ödemesi yapmakta özgür olmalarıdır. Askerlik borçlanması için gerekli olan şartlara uyum sağlayan kişiler askerlik borçlanmalarını isterlerse askerlik süreleri olan 18 ay üzerinden, isterlerse 9 ay üzerinden yapabilirler.

  Askerlik Borçlanmasının Sağladığı Avantajlar

  Kişilerin emekliliğinde etkili olacak 3 şart bulunmaktadır. Ülkemiz şartlarında askerlik borçlanmasının kişilerin emeklilik şartlarına uyum sağlaması açısından önemi oldukça fazla olmaktadır. Ülkemizde emeklilik için gerekli olan şartlar;

  • Prim gün sayısı
  • Sigortanın başlangıç tarihi
  • Yaş kriterleri olarak sıralanmaktadır.

  Askerlik borçlanmalarını avantaja çeviren durumlar ise prim günü ve yaş kriterleri olmaktadır. Askerlik borçlanmasında olması gereken şartlar arasında en önemlisi kişilerin askerlik öncesinde sigortalı olmaları gerekliliğidir. Bu durum sigorta başlangıç tarihini geriye alarak emeklilik şartları arasında yer alan yaş kriterlerinde 2 yaşa kadar avantaj sağlamaktadır. Askerlik borçlanmasının yaş kriteri üzerinde etkisine göre yapılan hesaplamalara göre örneğin;

  • Sigorta başlangıç tarihi 05.04.2000 olan bir kişinin,
  • Askere gidiş tarihi 21.05.1995 ile 21.01.1997 olduğu düşünülürse,
  • Başvuran kişi 2019 yılında askerlik borçlanması için başvuruda bulunduysa,
  • Ödemesi gereken askerlik borçlanması tutarı 27,28 TL x 602 gün = 16.422,56 TL ödeme yapması gerekir.
  • Askerlik borçlanması yapan kişinin sigorta başlangıç tarihi 1 yıl 8 ay 2 gün kadar geriye çekilecektir. Bu hesaplamaya göre kişi yaşına göre 2 yaş daha erken emekli olabilecektir.

  Askerlik borçlanmalarında kişilerin ne kadar süre borçlanacakları ancak başvurulardan sonra kesinleşmektedir. Kesinleşen süre dahilinde kişiler istedikleri kadar borçlanarak prim gün sayısı ve yaş kriterinden faydalanabilirler. Askerlik borçlanmaları ile ilgili bilgileri Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesi üzerinden almak mümkün olmaktadır. Bilgi almak için tercih edilebilecek bir seçenekte telefon olmaktadır. Alo 170 hattını arayan kişiler askerlik borçlanması ile ilgili tüm soruları hakkında detaylı bilgi alabilirler.

  Askerlik Borçlanması Hesaplama

  Ne Zaman Emekli Olabilirim ?

  Yurt Dışı Borçlanması Hesaplama  tıkla sorunu sor

  2019 Askerlik Borçlanması Ne Kadar İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ömer Karatop dedi ki:

   Merhaba 1974 doğumluyum.Sigorta başlangıç tarihim1996. Askere gidiş tarihim 1994-1995 yılları arası. Benim sorum şu olacak askerlik borçlanmami tabandanmi tavana yakın bir yerdenmi yapmalıyım.Emekli olduğumda maasima yüksek borçlanmanın etkisi olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1999 yılı ve öncesi dönemlerde maaş bağlanma oranı daha yüksek olduğu için ne kadar primi yüksekten öderseniz o kadar maaş bağlanma durumu yükselir. Ancak tam etkisini hesaplayabilmemiz mümkün değil.

  2. aksoy dedi ki:

   1988-1989 yılları arasında 18 ay askerlik yapatım askerlik borçlanması emekli aylığımı artırır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tavana yakın bir rakamdan borçlanma yaparsanır artırır. Ashgari tutardan yapacağınız borçlanma çok etili bir artış sağlamaz.

  3. yasin dedi ki:

   Merhaba,
   2001 Şubat 14 tarihinde ilk Bağkur girişim oldu.
   2008 Kasım 1 tarihinde Özel sektörde 4 A kapsamında çalışmaktayım. Toplamda 6476 gün prim ödemem var.
   21 Mayıs 1998 de askerliğimi basladı. Askerliği borçlanırsam emeklilik yaşım ne kadar geriye alırım.
   Ve işten kendi isteğimle ayrılsam 3600 günden tazminatımı alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 18 ay askerlik yaptıysanız sigorta başlangıcınızı 14/08/1999 tarihine çekerek 3600 gün tazminat hakkını elde edebilirsiniz.

  4. Hasan y dedi ki:

   Sigorta girisim bagkur 04 agustos 1994 -26 aralik 1996 sigorta girisim 01 kasım 1996 toplam gun (bagkur 810 sgk 4560) askerligim bagkur girisinden once. Dogum tarihim 07.04.1966
   Ne zaman emekli olurum. Askerligimin ne kadarını alayım.

  5. Bahri dedi ki:

   EK: Özür dilerim. Gönderdiğim soruya, cevabı etkileyebilir düşüncesiyle ek yapmak isterim. 8 aylık askerlik sürecim Kasım-1990 ile Temmuz-1991 arasıdır.

  6. Bahri dedi ki:

   Merhaba. 28.04.1967 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 07.09.1992’dir. 5600 günlük primle 28.04.2020’de emekli olabileceğim görünüyor. Askerliğim sigorta başlangıcımdan öncedir. 8 aylık askerlik süremi borçlanarak emekliliğimi öne çekebilmek mümkün müdür?

  7. Hasan kaya dedi ki:

   31.03.1990 ile 01.12.1990 tarihleri arasında 8 ay kısa dönem askerlik yaptım 16.07.1992 tarihinde öğretmen oldum halen çalışmaktayım bu duruma göre prim günümü tamamladığım halde 2021 yılında emekli oluyorum 1990 yılındaki askerliğimin 1 ayını borçlanırsam emeklilik yaşım düşermi

  8. Mehmet kaçmaz dedi ki:

   Ben 1997 1999 arası askerlik süren var 2000 SSK girişim var askerlik borçlanmasından faydalanarak bilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    askerlik sürenizi borçlanabilirsiniz. sigorta başlangıcınızı borçlandığınız süre kadar geriye götürür. Eğer borçlanacağınız süre 08/09/1999 öncesine sigorta başlangıcınızı geriye çekiyorsa avantajınıza olur. en az 2 yıl erken olabilir. 3600 günle kısmi emekli olabilirsiniz.

  9. Senayi dedi ki:

   Askerlik borçlanması üst limit’den kaç para ödenmesi gerekir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yazımızda belirtildiği gibi ;

    Günlük olarak ödenebilecek askerlik borçlanması tavan tutarı 204,65 TL’dir. borçlanacağınız günle çarparak rakama ulaşabilirsiniz.

  10. TUÇE dedi ki:

   MERHABA BABAM 01.02.1979 SSK GİRİŞLİ ŞU ANDA 56 YAŞINDA 1962 DOĞUMLU KENDİSİ TOPLAM 2521 GÜNÜ VAR ÖDENİYOR HALEN ASKERLİK BOÇLANMASI İLE BİRLİKTE 3600 GÜNDEN EMEKLİ OLABİLİR Mİ VE MAAŞLARI NE KADAR OLUYOR 1979 DAN BU YANA AKTİF DEĞİL ARA ARA ÖDENMİŞ HEP PRİMLER

  11. nesimi bağ dedi ki:

   01.01.1966 DOGUMLUYUM 01.08.1995SGK GİRİŞLİYİM NE KADAR ASKERLİK BORÇLANMASI YAPARSAM NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/08/1995 yılı sigorta başlangıcına göre mevcut durumda;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

    Eğer 15 ay borçlanma yaparsanız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

    böylelikle 1 yıl daha erken emekli olursunuz.

  12. mahmut dedi ki:

   1970 doğumluyum 1994-1996 (540gün)arasında askelik yaptım 1 mayıs 1997 sigorta girişim var ve mevcutta 2450 prim günüm var askerlik borclanmasi yapsam emeklilik yasimi etiler mi ve kaç prim günü ve yaşta emekli olabilirim..

   1. Mahmut dedi ki:

    Sayın danisma birimindeki arkadaşlar bu soruya cevap verebilecek kimse yokmu?

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz daha önce de cevaplanmıştı. Sorularda ayrım yapmıyoruz. Çok fazla sayıda soru geldiğinden bazen atlanabiliyor.

    Mevcut durumda;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

    Askerlik borçlanması yaparsanız başlangıç tarihini en fazla 10/11/1995 tarihine çekilecek ve bu durumda da ; yaş şartınız 1 sene geriye çekilecektir. yani;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

  Sorunuzu Yazın