SGK

2020 SGK Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Nasıl Yapılır ?

2020 SGK Askerlik borçlanması ne kadar, SGK kapsamında çalışan kişiler için mümkün olup erken emeklilik şansı yakalanabilecek bir fırsat oluşturmaktadır. Askerlikte geçirilen sürelerin emeklilik zamanında borçlanma yapılarak emeklilik şartlarının tamamlanması sağlanmaktadır. Askerlik borçlanması hem prim günü hem de doldurulması gereken yaş için katkı sağlamaktadır.


Askerlik borçlanması 2020 hesaplamaları bazı şartlara uygunluk sağlanması durumunda yapılmaktadır.

2020 yılı askerlik borçlanması tutarları şu şekilde belirlenmiştir;

 • 150 Günlük Borçlanma Alt Limiti: 4,708.80 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,943.00 TL ise)
 • 150 Günlük Borçlanma Üst Limiti: 30,607.20 TL (Beyan edilen aylık gelir 19,129.50 TL ise)
 • 360 Günlük Borçlanma Alt Limiti: 11,301.12 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,943.00 TL ise)
 • 360 Günlük Borçlanma Üst Limiti: 73,457.28 TL (Beyan edilen aylık gelir 19,129.50 TL ise)
 • 450 Günlük Borçlanma Alt Limiti: 14,126.40 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,943.00 TL ise)
 • 450 Günlük Borçlanma Üst Limiti: 91,821.60 TL (Beyan edilen aylık gelir 19,129.50 TL ise)
 • 540 Günlük Borçlanma Alt Limiti: 16,951.68 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,943.00 TL ise)
 • 540 Günlük Borçlanma Üst Limiti: 110,185.92 TL (Beyan edilen aylık gelir 19,129.50 TL ise).

Askerlik borçlanması hakkı elde edildiğinde, hak edilen süre istenildiği gibi borçlanabilmektedir. Kişinin hakkı 24 ay ise 24 ay boyunca borçlanabilir ya da isterse 1 ay süresince de borçlanabilir. Bu durum kişinin emeklilik şartları için ihtiyacı olan prim gün sayısına göre değişebilmektedir. Askerlik borçlanması erkek sigortalılar için emekliliğe giden yolsa büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Askerlik Borçlanması Yapılabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

Bir kişinin askerlik borçlanması yapabilmesi içi bazı şartlara uygunluk sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir.

Askerlik borçlanması şartları 2020 yılında şu şekilde belirlenmiştir;

 • 4A (SSK), 4B (BAĞ-KUR) ve 4C (Emekli Sandığı)’ye bağlı olarak ve 5510 sayılı kanun kapsamında çalışan kişiler, kanun kapsamında çalışan sigortalı tüm erkekler ve isteğe bağlı sigorta ödeyenler askerlik borçlanması yapabilmektedir.
 • Askerlik borçlanmasının hangi sigorta kolu üzerinden yapılacağı, başvuru sırasında kişinin bağlı olduğu sigorta koluna göre değişmektedir. Kişi askerlik borçlanması için başvurduğu sırada 4C’ye bağlı ise 4C üzerinden borçlanma yapabilir ve emekli olabilir.
 • Zorunlu olarak ödenmesi gereken sigorta süresini tamamlayan ve isteğe bağlı olarak sigortasını ödemeye devam eden kişiler askerlik borçlanması yapabilmektedir. Bu borçlanma sonrasında kişi yalnızca BAĞ-KUR üzerinden emekli olabilmektedir.
 • Askerlik borçlanması başvurusundan sonra kişi askerlik borçlanması hakkı kazandıysa bir ay içerisinde ilgili borcu ödemesi gerekmektedir. Aksi takdirde borçlanma iptal olacaktır.
 • Askerlik borçlanması kabul edildikten sonra bir ay içerisinde tamamı ödenemez ise bir kısmı da ödenebilmektedir. Ödenen kısım üzerinden hesaplama yapılarak hak edilen kadar prim günü borçlanmaya dahil edilmektedir. Kalan kısım için borçlanma tekrar yapılmak istenirse başvurunun da tekrar yapılması gerekmektedir.
 • Er ya da erbaş olarak geçirilmiş olan ve yedek subay okulunda geçirilmiş olan süreler askerlik borçlanması kapsamına girmektedir.
 • İlgili kişinin vefatı durumunda hak sahipleri de başvuruyu yapabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Başvuru İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

Askerlik borçlanması başvurusu hem online olarak hem de kuruma yapılacak olan şahsi ziyaret gerçekleştirilebilmektedir. Askerlik borçlanması başvuru için Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine şahsen başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru sırasında bazı evraklar teslim edilmelidir.

Bu evraklar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Askerlik borçlanma belgesi (SGK il müdürlüklerinden ya da internet üzerinden temin edilebilmektedir.)
 • İlgili askerlik şubesinden alınmış olan başvuru dilekçesi

İlgili evraklarla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerinde konu ile ilgili bölüme başvuru yapılabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Online Başvurusu İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

Askerlik borçlanması için başvurular online olarak yapılabilmektedir. Online olarak başvuru yapılabilmesi için E-Devlet sistemi kullanılmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden yapılacak işlemler için kimlik doğrulaması yapılması şarttır. 4A kapsamında askerlik borçlanması başvurusu şu şekilde yapılabilmektedir;

4/A Askerlik Borçlanması İçin TIKLAYINIZ

 • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Sayfa açıldığında ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanarak, kimlik doğrulama sayfasına gidilmelidir.
 • Kimlik doğrulama sayfası açıldığında dilenirse E-Devlet şifresi ile dilenirse alternatif kimlik doğrulama yöntemleri ile sisteme giriş yapılabilmektedir.
 • Kimlik doğrulama işlemi yapıldıktan sonra askerlik borçlanması başvurusu için ilgili ekran açılacaktır.
 • Açılan ekranda askerlik borçlanması ile ilgili form doldurularak ve adımlar takip edilerek başvuru tamamlanabilmektedir.

4B kapsamında askerlik borçlanması başvurusu şu şekilde yapılabilmektedir;

4/B Askerlik Borçlanması İçin TIKLAYINIZ

 

 • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4b-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Kimlik doğrulama işlemleri için izlenmesi gereken adımlar tamamlandıktan sonra başvuru formu açılacaktır.
 • İlgili form doldurulduktan sonra ve ilgili adımlar izlendikten sonra başvuru tamamlanabilmektedir.

Askerlik Borçlanması İle Emeklilik

Askerlik borçlanması yapılarak erken emekli olma fırsatı yakalanabilmektedir. Günümüzde online olarak emeklilik şartları hesaplama işlemi yapılmaktadır. Bunun için E-Devlet sistemi kullanabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim adresine giriş yapılarak emeklilik şartları sorgulanabilmektedir.

Askerlik Borçlanması İle Emeklilik Hesaplama

Askerlik borçlanmasını ödersem ne zaman emekli olurum hesaplama işlemi için bu adres kullanılabilmektedir. Emeklilik şartları sigortalılık süresi, prim günü ve yaş kriterlerinden oluşmaktadır. Emekli olunabilmesi için kalan prim günü 60 gün ise askerlik borçlanması 60 gün için yapılabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Hesaplama Detayları

Askerlik borçlanması hesaplaması 2020 yılı uygulamalarında prime esas olan kazancın %32 lik kısmının temel alınması ile yapılmaktadır. Askerlik borçlanması için yapılan başvurularda tutarın bir aylık süre içerisinde ödenmesi gerekir. Aksi durumlarda borçlanma yapılamaz ve askerlik borçlanmasında prim ödemesi yapılmayan günler kapsam dışı kalır.

Yapılan hesaplamalar kişilerin istediği prim gün sayısına göre yapılabilir bunun nedeni ise kişilerin ihtiyacı olan gün sayısı kadar prim ödemesi yapmakta özgür olmalarıdır. Askerlik borçlanması için gerekli olan şartlara uyum sağlayan kişiler askerlik borçlanmalarını isterlerse askerlik süreleri olan 18 ay üzerinden, isterlerse 9 ay üzerinden yapabilirler.

Askerlik Borçlanmasının Sağladığı Avantajlar

Kişilerin emekliliğinde etkili olacak 3 şart bulunmaktadır. Ülkemiz şartlarında askerlik borçlanmasının kişilerin emeklilik şartlarına uyum sağlaması açısından önemi oldukça fazla olmaktadır. Ülkemizde emeklilik için gerekli olan şartlar;

 • Prim gün sayısı
 • Sigortanın başlangıç tarihi
 • Yaş kriterleri olarak sıralanmaktadır.

Askerlik borçlanmalarını avantaja çeviren durumlar ise prim günü ve yaş kriterleri olmaktadır. Askerlik borçlanmasında olması gereken şartlar arasında en önemlisi kişilerin askerlik öncesinde sigortalı olmaları gerekliliğidir. Bu durum sigorta başlangıç tarihini geriye alarak emeklilik şartları arasında yer alan yaş kriterlerinde 2 yaşa kadar avantaj sağlamaktadır. Askerlik borçlanmasının yaş kriteri üzerinde etkisine göre yapılan hesaplamalara göre örneğin;

 • Sigorta başlangıç tarihi 05.04.2000 olan bir kişinin,
 • Askere gidiş tarihi 21.05.1995 ile 21.01.1997 olduğu düşünülürse,
 • Başvuran kişi 2020 yılında askerlik borçlanması için başvuruda bulunduysa,
 • Ödemesi gereken askerlik borçlanması tutarı 27,28 TL x 602 gün = 16.422,56 TL ödeme yapması gerekir.
 • Askerlik borçlanması yapan kişinin sigorta başlangıç tarihi 1 yıl 8 ay 2 gün kadar geriye çekilecektir. Bu hesaplamaya göre kişi yaşına göre 2 yaş daha erken emekli olabilecektir.

Askerlik borçlanmalarında kişilerin ne kadar süre borçlanacakları ancak başvurulardan sonra kesinleşmektedir. Kesinleşen süre dahilinde kişiler istedikleri kadar borçlanarak prim gün sayısı ve yaş kriterinden faydalanabilirler. Askerlik borçlanmaları ile ilgili bilgileri Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesi üzerinden almak mümkün olmaktadır. Bilgi almak için tercih edilebilecek bir seçenekte telefon olmaktadır. Alo 170 hattını arayan kişiler askerlik borçlanması ile ilgili tüm soruları hakkında detaylı bilgi alabilirler.

Askerlik Borçlanması Hesaplama

Ne Zaman Emekli Olabilirim ?

Yurt Dışı Borçlanması Hesaplama

İlgili Makaleler

35 Yorum

 1. Doğum tarihim: 28.02.1971. 500 günü banka emekli sandığı olmak üzere toplam 9.000 gün ödenmiş primim var. Banka emekli sandığı ile ilgili olarak hizmet birleştirmemi yaptım. Hizmet başlangıç (banka emekli sandığı) tarihim 9.8.1993. Başka bir kuruma Sgk’lı olarak giriş tarihim; 1.1.1995. Askerlik hizmetimi 31.7.1992/31.01.1993 tarihleri arasında 6 ay olarak yaptım. Askerlik borçlanması bu noktada ne kadar lehime olur, önerirmisiniz? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

 2. Merhabalar,
  01.11.1972 doğumluyum,
  1990 Kasım ayında Bağkurlu olarak çalışmaya başladım, 1996 yılı sonunda faaliyetlerini sonladırdım ve askerlik görevimi gerçekleştirdim.
  1998 Ağustos ayından itibaren de SGK’lı olarak bir fiil çalışıyorum.
  A1 dönemine ait 2679 pirim günüm var
  A2 dönemine ait 3082 pirim günüm var
  B dönemine ait 3719, toplamda 9480 günüm var.
  Sorum şu, askerlik borçlanmasını yaptığımı varsaydığımda maaş bağlanma oranım her dönem için artıyor, yaklaşık 2 birim, bu durumda askerlik borçlanmasının emekli olduğumda emekli maaşıma olumlu katkısı olur mu, olur ise askerlik borçlanmasını ne kadar tutar üzerinden yapmam bana optimum fayda sağlar, (minimum asgari tutar, maksimum tavandan veya ortada bir tutar)

 3. Merhabalar
  Doğum tarihi.03.05.1969
  ssk başlangıç.01.12.1992
  prim günüm 9140
  Askerlik başlangıç 26.05.1989
  Terhis.30.12.1990
  Ne Kadar Askerlik borçlanması yaparsam
  daha erken emekli olurum
  Teşekürler ğ

 4. 1975 doğumluyum.
  2 Aralık 1992 ilk sigorta primim yattı.
  7100 işgünü primim bulunmaktadır.

  1995 – 1996 yılları arasında 550 gün askerlik yaptım.

  Sorum şu, askerliğimi borçlansam yaşımı geri çekmiyor fakat yinede borçlansam yatırdığım askerlik primi 1995 yılı olarak hesaplanacakmıdır?

  yani kısaca emeklilik maaşıma etki edermi?

 5. 17.12.1967 doğumluyum
  01.05.1992 sigorta başlama tarihini
  7747 prim günüm var
  1987 de askere gittim
  Ben askerlik borçlanması yapsam ne zaman emekli olabilirim bana yardımcı olur musunuz

 6. merhaba 13/06/1968 doğumluyum işe giriş tarihi 29/11/1989 askerlik borçlanması ne kadar yaparsam emekli olabilirim yada borçlanma yapmadan olobilir miyim

 7. Merhaba 1974 doğumluyum.Sigorta başlangıç tarihim1996. Askere gidiş tarihim 1994-1995 yılları arası. Benim sorum şu olacak askerlik borçlanmami tabandanmi tavana yakın bir yerdenmi yapmalıyım.Emekli olduğumda maasima yüksek borçlanmanın etkisi olurmu

  1. Merhaba,

   1999 yılı ve öncesi dönemlerde maaş bağlanma oranı daha yüksek olduğu için ne kadar primi yüksekten öderseniz o kadar maaş bağlanma durumu yükselir. Ancak tam etkisini hesaplayabilmemiz mümkün değil.

  1. Merhaba,

   Tavana yakın bir rakamdan borçlanma yaparsanır artırır. Ashgari tutardan yapacağınız borçlanma çok etili bir artış sağlamaz.

 8. Merhaba, 2 Kasım 1975 doğumluyum. İşe giriş tarihim 12.11.1997. Kasım 1998-Nisan 1999 tarihleri arasında kısa dönem askerlik yaptım. Prim gün sayım 7000. Askerlik borçlanmasını ne kadar yapabilirim ve bu borçlanma sonucu emeklilik yaşım geriye çekilir mi? Saygılarımla,

 9. Merhaba,
  18.10.2000 girisliyim ve o gunden beride aralıksız calısıyorum 98-99 askerdeydim ise giris tarihimle aradaki farki askerlik borclanamasi yapsam sgk ya ne kadar oderim bilgi verirseniz sevinirim tesekkurler.

 10. 12/09/1969 DOGUMLUYUM 01/12/1987 YILINDA SİGORTA GİRİŞİM VAR 3950 PRİM GÜN SAYIM VAR 550 GÜN ASKERLİK BORÇLANMASINI YAPMAK İSTİYORUM ASKERİ ÜCRETİN BİR TIK ÜZERİNDE SİGORTAM ÖDENİYOR ASKERLİK ÜCRETİNİ TABAN TAVAN ARASINDA ÖDEME SEÇENEGİM NE KADAR OLURSA EMEKLİ AYLIĞIMDA ARTIŞ OLUR ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 11. Merhaba;
  07.08.1967 doğumluyum. İlk sigorta başlangıç tarihim 1987 yılı. 01.09.1987 ile 01.03.1989 yılları arasında askerlik görevimi yaptım. Şu anda emekli sandığına bağlı olarak çalışmaktayım. 25.05.1993 yılında resmî kurumda işe başladım. işe başladıktan sonra 540 gün hizmet birleştirmesi yapıldı. Emekli olabilmem için kaç gün askerlik borçlanması gerekmektedir ve ne kadara mal olur. Şimdiden teşekkürler.

 12. mrb dogum tarihi 01/12/1962 işe giriş 09/11/1995 prim gün 8200 ne zaman emekli olabirim askerden önce sigortam yoktu 20 ay askerlik yaptım ne kadar borçlanmam lazım ne kadar ödemem gerekliki emekli olabiliyim cvb için tşk.

 13. Merhabalar,
  01.11.1972 doğumluyum,
  1990 Kasım ayında Bağkurlu olarak çalışmaya başladım, 1996 yılı sonunda faaliyetlerini sonladırdım ve askerlik görevimi gerçekleştirdim.
  1998 Ağustos ayından itibaren de SGK’lı olarak bir fiil çalışıyorum.
  A1 dönemine ait 2679 pirim günüm var
  A2 dönemine ait 3082 pirim günüm var
  B dönemine ait 3719, toplamda 9480 günüm var.
  Sorum şu, askerlik borçlanmasını yaptığımı varsaydığımda maaş bağlanma oranım artıyor yaklaşık 2 birim, bu durumda askerlik borçlanmasının emekli olduğumda emekli maaşıma olumlu katkısı olur mu, olur ise askerlik borçlanmasını ne kadar tutar üzerinden yapmam bana optimum fayda sağlar, (minimum asgari tutar, maksimum tavandan veya ortada bir tutar)
  Saygılarımla,

 14. Merhaba

  25/12/1999 ilk sigorta lı oldum 5900 günüm var
  2004 8 ay 2015 11 ay arası 15 ay askerlik yaptım askerlik borçlanması ile ödeyip geriye çekip kıdem tazminatı alabilirmiyim

 15. Merhaba,
  2001 Şubat 14 tarihinde ilk Bağkur girişim oldu.
  2008 Kasım 1 tarihinde Özel sektörde 4 A kapsamında çalışmaktayım. Toplamda 6476 gün prim ödemem var.
  21 Mayıs 1998 de askerliğimi basladı. Askerliği borçlanırsam emeklilik yaşım ne kadar geriye alırım.
  Ve işten kendi isteğimle ayrılsam 3600 günden tazminatımı alabilirmiyim?

  1. Merhaba,

   Eğer 18 ay askerlik yaptıysanız sigorta başlangıcınızı 14/08/1999 tarihine çekerek 3600 gün tazminat hakkını elde edebilirsiniz.

 16. Sigorta girisim bagkur 04 agustos 1994 -26 aralik 1996 sigorta girisim 01 kasım 1996 toplam gun (bagkur 810 sgk 4560) askerligim bagkur girisinden once. Dogum tarihim 07.04.1966
  Ne zaman emekli olurum. Askerligimin ne kadarını alayım.

 17. EK: Özür dilerim. Gönderdiğim soruya, cevabı etkileyebilir düşüncesiyle ek yapmak isterim. 8 aylık askerlik sürecim Kasım-1990 ile Temmuz-1991 arasıdır.

 18. Merhaba. 28.04.1967 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 07.09.1992’dir. 5600 günlük primle 28.04.2020’de emekli olabileceğim görünüyor. Askerliğim sigorta başlangıcımdan öncedir. 8 aylık askerlik süremi borçlanarak emekliliğimi öne çekebilmek mümkün müdür?

 19. 31.03.1990 ile 01.12.1990 tarihleri arasında 8 ay kısa dönem askerlik yaptım 16.07.1992 tarihinde öğretmen oldum halen çalışmaktayım bu duruma göre prim günümü tamamladığım halde 2021 yılında emekli oluyorum 1990 yılındaki askerliğimin 1 ayını borçlanırsam emeklilik yaşım düşermi

 20. Ben 1997 1999 arası askerlik süren var 2000 SSK girişim var askerlik borçlanmasından faydalanarak bilir miyim

  1. Merhaba,

   askerlik sürenizi borçlanabilirsiniz. sigorta başlangıcınızı borçlandığınız süre kadar geriye götürür. Eğer borçlanacağınız süre 08/09/1999 öncesine sigorta başlangıcınızı geriye çekiyorsa avantajınıza olur. en az 2 yıl erken olabilir. 3600 günle kısmi emekli olabilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Yazımızda belirtildiği gibi ;

   Günlük olarak ödenebilecek askerlik borçlanması tavan tutarı 204,65 TL’dir. borçlanacağınız günle çarparak rakama ulaşabilirsiniz.

 21. MERHABA BABAM 01.02.1979 SSK GİRİŞLİ ŞU ANDA 56 YAŞINDA 1962 DOĞUMLU KENDİSİ TOPLAM 2521 GÜNÜ VAR ÖDENİYOR HALEN ASKERLİK BOÇLANMASI İLE BİRLİKTE 3600 GÜNDEN EMEKLİ OLABİLİR Mİ VE MAAŞLARI NE KADAR OLUYOR 1979 DAN BU YANA AKTİF DEĞİL ARA ARA ÖDENMİŞ HEP PRİMLER

 22. 01.01.1966 DOGUMLUYUM 01.08.1995SGK GİRİŞLİYİM NE KADAR ASKERLİK BORÇLANMASI YAPARSAM NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM

  1. Merhaba,

   01/08/1995 yılı sigorta başlangıcına göre mevcut durumda;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

   Eğer 15 ay borçlanma yaparsanız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

   böylelikle 1 yıl daha erken emekli olursunuz.

 23. 1970 doğumluyum 1994-1996 (540gün)arasında askelik yaptım 1 mayıs 1997 sigorta girişim var ve mevcutta 2450 prim günüm var askerlik borclanmasi yapsam emeklilik yasimi etiler mi ve kaç prim günü ve yaşta emekli olabilirim..

  1. Merhaba,

   Sorunuz daha önce de cevaplanmıştı. Sorularda ayrım yapmıyoruz. Çok fazla sayıda soru geldiğinden bazen atlanabiliyor.

   Mevcut durumda;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

   Askerlik borçlanması yaparsanız başlangıç tarihini en fazla 10/11/1995 tarihine çekilecek ve bu durumda da ; yaş şartınız 1 sene geriye çekilecektir. yani;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı