emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Asker Ailelerine (Eşlerine) Maaş, Para Yardımı Şartları

Asker Ailelerine (Eşlerine) Maaş, Para Yardımı Şartları

2019 yılında asker ailesi yada eşlerine verilen maaş, para yardımı ,muhtaç durumda bulunan asker yakınları gerekli şartları taşımaları halinde gerekli başvuruyu yaparak devletten maddi yardım alabilmektedir. Asker ailelerine ödenen maaşlar zorunlu askerlik görevini ifa eden er ve erbaşlar için ödenmekte asıl mesleği askerlik olan meslek sahiplerinin yakınları asker ailelerine ödenen maaştan yararlanamamaktadır.

Asker ailelerine maaş yardımları gerekli şartların sağlanması halinde hem kısa dönem hem de uzun dönem vatani görevini yerine getiren asker yakınlarına sağlanmaktadır. En bilinen muhtaç asker ailesi yardımları kaymakamlıklar aracıyla icra edilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sosyal yardımları ve Belediyeler aracılığıyla ödenen nakit para yardımlarıdır.

Asker Aileleri Muhtaçlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatani görevini yapmak ve zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmek üzere askere alınan kimselerin bakımını üstlendiği anne babası veya kardeşi gibi yakınları ile eşi ve çocuklarının ihtiyaçlarının karşılanması için çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar belediye sınırlarında yaşayanlar için belediye başkanlıkları tarafından verilmekle birlikte en bilinen asker ailesi yardımı kaymakamlıklar tarafından verilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımlarıdır.

İllerde valiliklere ilçelerde ise kaymakamlıklara başvurularak yapılan asker ailesi yardımları kısa dönem veya uzun dönem askere alınan er ve erbaşların yakınlarına ödenmektedir. Asker aile yardımı dilekçe örneği ile ikamet edilen yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gerekli belgeleri hazırlayarak müracaat edilmesi halinde gerekli incelemeler sonucunda ailenin muhtaç olduğuna karar verilenlere askerdeki yakın askerden gelene karar asker yardımı bağlanmakta ve bu sayede asker ailesinin temel ihtiyaçları karşılanmaktadır.

2019 Asker Ailelerinin Para Yardımı Alabilmesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Askere gitmekten dolayı geride kalan yakınları muhtaç duruma düşen kimselerin ailelerine ödenen asker ailesi yardım parası ihtiyaç sahipleri ailelere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından askerlik süresince ödenmektedir. Vatani görevlerini yapmakta olan er ve erbaşlar bekar ise ailesinden şu belgeler istenmektedir:

 • Askerin anne ve babasına ait kimlik belgeleri,
 • Askerin anne ve babasına ait ikametgah belgeleri,
 • Askerin 18 yaşından büyük kardeşi var ise bizzat kendisinin başvuru yapması, askerin 18 yaşından küçük okuyan kardeşleri varsa eğitim yardımı alabilmek için kardeşe ait kimlik fotokopisi ve öğrenci belgesi,
 • Aile kirada oturuyor ise kira sözleşmesinin fotokopisi,
 • Askerin ailesi boşanmış ise boşanma kararı fotokopisi,
 • Asker ailesi yardımında bulunacak kimselerin bizzat başvuru yapması

Şartı aranmaktadır. Şayet asker evli ise ve ailesinden ayrı yaşıyorsa bu durumda asker eşine ve çocuğuna maaş 2019 alabilme şartlarından bahsetmek gerekir. Asker evliyse ve çocukları varsa;

 • Askerin eşi ve varsa çocuklarına ait nüfus cüzdanı fotokopileri,
 • Askerin eşi adına düzenlenmiş ikametgah ve nüfus kayıt örneği,
 • Askerin ailesi kirada oturuyor ise kira sözleşmesinin fotokopisi,
 • Evlenme cüzdanının asli ve fotokopisi
 • Askerin çocukları 18 yaşından küçükse ve eğitim görüyorsa öğrenci belgeleri

İle yerleşim yerinin bulunduğu il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı görevlilerine bu evraklarla birlikte başvuru yapmak gerekmektedir. Vatani görevini yapmakta olan kişinin yakınları askerlik süresince ve başvuruları olumlu sonuçlandıktan sonra bu yardımı almaya hak kazandığından askerlik aile yardımı müracaatları geciktirilmeden yapılmalıdır. Gecikme yaşanması durumunda asker ailesi muhtaçlık yardımları geriye dönük olarak alınamamaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Asker Aileleri Maaşı Ne Kadardır?

Yardıma muhtaç asker aileleri gerekli başvuruları yapmaları halinde askerde bulunan kişi askerliğini tamamlayana kadar kaymakamlık asker yardımı ödemesi yapılmaktadır. Askerlik yardım ödemeleri 2019 yılında iki aydan iki aya 550 TL şeklinde ödenmektedir. Bu ödemeler banka hesaplarına veya PTT şubelerine başvuru sahibi adına açılan hesaplara yatırılmaktadır.

Askerlik süresince alınan bu yardımların geriye dönük alınması mümkün değildir. Bu sebeple Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na asker alma işleminin hemen ardından başvurmak da yarar vardır. İlgili kurumda yaklaşık 1 aylık sürede incelemeler tamamlanarak askerliğin kalan süresi için asker ailesi maaşı muhtaç aileye ödenmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın sağlamış olduğu asker ailesi yardımları çocuklara yönelik eğitim bursu şeklinde de verilmektedir. Askere giden gencin okul çağında bulunan 18 yaşından küçük çocuk ya da çocuklarına aylık 100 TL eğitim yardımı yapılmaktadır.

Asker Aileleri Para Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Genellikle ilçelerde kaymakamlıklarda illerde ise valiliklerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı irtibat bürolarına yapılan asker ailesine maaş 2019 başvuru sonuçları ve ne kadar nakit yardım alınacağı e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapmak için e-Devlet şifresine sahip olunması zorunludur. Daha önce e-Devlet şifresi almadıysanız PTT şubelerine müracaat ederek 2 TL karşılığında şifre alabilirsiniz.

Asker ailelerine sosyal yardım bilgisini sorgulamak için www.turkiye.gov.tr adresine T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresiyle giriş yapıldıktan sonra ana ekranda bulunan arama satırına “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan yardım başvurunuza ulaşabilir, açılan ekran üzerinden sosyal yardım bilgilerinizi ve ne kadar yardım alacağınızı kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Devletten Başka Maaş Alanlar Asker Ailesi Maaşını Alabilir Mi?

Devletten farklı maaş alınması hatta askerin ailesinin emekli maaşının bulunması kaymakamlık yardımlarına engel teşkil etmemektedir. Bununla birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı asker eşine yapılan yardımlar belli kriterlere göre verilmektedir. Asker ailesinden askerlik maaşı talep eden kimselerin başka gelirleri olması durumunda elde edilen gelirlerin muhtaçlık sınırı üzerinde olup olmadığına bakılmaktadır.

2019 yılında devlet tarafından belirlenen kişi başı muhtaçlık sınırı 609 TL’dir. Yani asker ailesinin almış olduğu tüm gelir tutarları kişi başına 609 TL’den az ise asker ailesi yardımı alabilmektedir. Örneğin 2 kişilik bir ailenin 2022 engelli maaşı aldığı ve bu tutarın 700 TL olduğu varsayılırsa kişi başı aylık gelir tutarı 350 TL olarak belirleneceğinden bu ailenin asker yardımı alabilmesi mümkündür.

Belediyeler Asker Ailesine Yardım Yapar Mı?

Kaymakamlıklar aracılığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımlarıyla birlikte belediyelerin asker ailelerine yardım 2019 yapma durumları da söz konusudur. Hangi belediye sınırlarında yaşanıyorsa o belediyeye müracaat ederek gerekli belgeleri teslim edenler en az 250 TL asker aile yardımı alabilmektedirler. Ailelerin asker yardımı alabilmesi için bir kimsenin 45 günden fazla askerlik hizmeti sebebiyle askere gitmesi, yardım alacak eş, çocuklar, kardeş, anne ve baba gibi alt soy ve üst soyun askere giden kimse tarafından bakım ve ihtiyaçlarının temin edilmesi ve ailenin muhtaç durumda bulunması gerekmektedir.

Belediyelerden asker ailesi yardım parası alabilmek için;

 • Askerlik durum belgesinin aslı,
 • Asker yardımı isteyen ailenin nüfus kayıt örneği ve ikametgah belgeleri,
 • Askerin babası çalışmıyorsa devlet hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu,
 • Askerin okuyan çocukları varsa öğrenci belgesi,
 • Asker evli ise evlilik cüzdanının aslı ve fotokopisi

Gibi evrakların yerleşim yerinde bulunan belediyeye teslim edilmesi gerekmektedir. evraklar teslim edildikten sonra belediyeler çeşitli kamu kurumlarıyla iletişime geçerek ailenin muhtaç olup olmadığını araştırmakta muhtaç olduğu belirlenen ailelere aylık bağlanarak ödemeler bankada açılan hesaplara yatırılmaktadır.

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Nasıl Alınır?

TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Muhtaç Aylığı (Maaşı) Başvuru ve Şartları Nelerdir?

Yorumlar

 1. Yasemin dedi ki:

  Eşim 21 günlüğüne askere gitti bende herhangi bir yardim alabiliyor muyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   21 günlük süre için yardım verilmez.

 2. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba ben asker karısı hiç bir gelirimiz yok asker yardımı yaptım ayın 10 unda 3 tane de çocuğum var
  Ben ayın kaçında ve de ne kadar para alırım toplam

 3. Necla dedi ki:

  Mrb eşim 1 aralikta asker bir çocugum var kayınbabamin evinde yaşiyorum nzmn basvuru yapabilirim. Ve bende alabiliyormuyum bu maaşi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmet brimlerine ve ayrıca belediyelerin sosyal hizmet brimlerine müracaat ederek siz de yardım alabilirsiniz.

 4. Maftuna dedi ki:

  Merabalar benim eşim bu ay askere gitti ben yabancı uyrukluyum resmi nikâhım var 1 buçuk sana sonra vatandaş olacam asker eşi olarak bana herangi bir yardım olur mu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   eğer çalışmıyorsanız. Kaymakamlılara bağlı sosyal hizmet müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.

 5. Hale dedi ki:

  Merhaba asker ailesi maaslari her ay 274 tl seklinde mi veriliyor yoksa 2 ayda bir 550 tl seklinde mi veriliyor ilk ay 275 tl yatti bana daha sonra nasil yatar

 6. İlknur dedi ki:

  Evimiz kira değil 5 aylik bebeğim var eşim askere gidecek alabilir miyim

 7. Ilknur dedi ki:

  Merhabalar evimiz kendimizin eşim askere gidecek ve 5 aylik bir bebeğimvar yardım alabilir miyim

 8. Saliha CANBOLAT dedi ki:

  Askerde iki tane oğlum var ben ikisindende yararlanabilir miyim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Değerlendirme yapılarak muhtaçlık durumuna göre rakam belirlenmektedir.

 9. Çaglayan dedi ki:

  Ben askere gidicem 1 kasımda 2 buçuk seneden beri bir işyerinde sigortalı çalışıyorum. Yararlanabilecgim ve eşimin yararlanabileceği haklar nelerdir birde askere gidince kira yardımı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Siz kıdem tazminatı alabileceksensiniz. ayrıca evin sizden başka geliri yok ise, sosyal yardımlaşma müdürlüklerine ve belediyelere müracaatta kira ve gıda yardımı alabilirsiniz.

 10. Mecbure dedi ki:

  merhaba oğlum asker deyken 550 tl aile yardımı alıyordum ama son iki ayın sadece 270 tl yattı bunun sebebi nedir acaba

 11. Habibe dedi ki:

  Benim eşim askere gitti .Evde 4 yaşında çovuğumla bir yaşıyorum.ve 3 aylık hamileyim .hiçbir gelirim yok hamile ve çocuktan dolayı çalışamıyorum. Yarın elektrik’ su, gaz faturası gelecek.ve evdeki yiyecek de tükeniyor napcam Bilmiyorum. Ne gibi yardım alabilirim.

  1. Melisa dedi ki:

   Benim esim askerde suan ve kirada oturuyorum 3 aylik bebegim var banada yardim olur mu

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   evet Belediyeden kira yardımı kaymakamlıktan da ihtiyaç yardımı alabilirsiniz.

 12. .... dedi ki:

  Merhaba eşim asker kayınbabamın dükkanı benim adıma bağkurum var maaşı almaya hak kazanır mıyım

 13. Kemal dedi ki:

  Annem 2022 engelli maaşı alıyor şuan 700 üzerinde ben askere gideceğim babam çalısmıyor asker yardım parası alabılırmı

 14. Fatma dedi ki:

  Merhaba eşim yeni askere gitti kayınpederimin evinde oturuyorum 5 yaşında kızım var 7 aylık hamileyim evim sobalı saglik sigortam yok herkes 3 katta oturuyorsun diye sana maaş vermesler diyor siz ne diyorsunuz acaba

 15. Cansel dedi ki:

  Sosyal hizmetler den 4 aylik bebegim icin her ay 600 lira yardim alıyorum esim aksere gidicek sosyal hizmetlerin bagladigi bi aylik daha olurmu sadece bu yardim yetmez evimde kira bebegim mama kullanıyo esim askerden gelene kadar yardimin miktari yukseltilebilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Askerlik ile ilgili tekrar başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca eşi asker olanlar için belediyelerin de yardımı mevcut.

  2. Gultekin dedi ki:

   Asker annesi işten cıktı yalnız sigortası aktif gorunuyor yardim alabilirmi

 16. Fatma dedi ki:

  Ben Mayıs 28 de asker eşi yardım parası başvuru yaptım ne zmn yatr

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Şimdiye kadar sonuçlanması gerekiyordu. Kaymakamlık sosyal yardımlaşma vakfına başvurduysanız e devletten, belediyeye başvurduysanız ilgili iletişim numarasından öğrenebilirsiniz.

 17. Selçuk Özdemir dedi ki:

  Ben 12 gün sonra askere gideceğim evliyim ve 3 çocuğum var bugün sülüsü aldım medeni hali boş bırakılmış asker aile yardımı alınmasına engel olur mu bu durum birde yardım için ne zaman başvuru yapılması ve ne evrağı hazırlanması gerekir… Yardımcı olursanız sevinirim iyi günler…