Genel

Asgari Ücretlilerin Net Maaşları Eylül’de Düşecek

Asgari ücret ile çalışanlara kötü haber geldi. Asgari ücret ile çalışanlar Eylül ayından itibaren yüzde 20 gelir vergisi dilimine giriyorlar. Bu durumda evli ve çocuğu bulunan asgari ücret ile çalışanlar, böylece Eylül ayından itibaren gelir vergisi diliminden etkilenecekler ve net maaşlarından 125 liraya kadar varan kesinti yapılacak.

Asgari Ücretlileri Kapsıyor

Asgari ücret ile çalışanlar bu zamana kadar gelir vergisi diliminde bulunmuyorlardı ancak Eylül ayından itibaren asgari ücret ile çalışanlar yüzde 20’lik gelir vergisine tabii tutulacaklar. Buna göre evli ve çocuğu bulunan asgari ücret ile çalışanlar, bu aydan itibaren gelir vergisi kapsamına alındıkları için ücretlerinde 25 lira azalma görülebilecek. Ekim ayından yıl sonuna kadar ise geçecek sürede toplam ücretleri üzerinden 125 liraya varacak düşüşler yaşanacak.

Bilindiği gibi işçi, memur gibi çalışanların kazandıkları ücret üzerinden gelir oranlarına göre vergi kapsamına alınıyor. 2020 yılında kazanç bakımından 22 bin liraya kadar oluşan ücret gelirlerinde yüzde 15, 22 bin TL ile 49 bin TL arasındaki ücret gelirlerinde yüzde 20, 49 bin TL ile 180 bin TL arasındaki gelirlerde yüzde 27, 180 bin TL ile 600 bin TL arasındaki gelirlerde yüzde 25, 600 bin TL ve üzerinde ise yüzde 40 oranında vergilendirme uygulanıyor. Asgari ücret ile çalışanlar ise aldıkları düşük maaş sebebiyle ilk iki dilim kapsamında bulunuyorlar. Ağustos ayına değin, elde edilen aylık brüt ücret üzerinden yüzde 15 oranında vergi öderlerken, Eylül ayındaki kazançlarının bir kısmı artık yüzde 20 gelir vergisi dilimine girecek. Ayrıca takip eden ayda, Ekim ayından itibaren de ücretlerinin tamamı yüzde 20 oranında vergilendirilecek.

Asgari Ücretliden Alınan Vergi Oranı

Asgari ücretliden alınan vergi hesaplamasında öncelikle brüt gelirden yüzde 14 oranında bulunan sosyal güvenlik primine ait işçi payı ve yüzde 1 oranındaki işsizlik sigortası primi işçi payı çıkarılıyor. Elde kalan tutar ise vergi matrahını oluşturuyor. Bu hesaplamaya göre asgari ücretin aylık bazda gelir vergisi matrahı 2 bin 501,55 TL civarında hesaplanmış oluyor. Böylece evli olmayan asgari ücretli çalışan için brüt 2943 TL, vergi ve prim ödemeleri düşüldüğünde ise net 2 bin 324 TL ücret ödeniyor. Fakat net ücretin 220.73 TL’si ise AGİ olarak bilinen asgari geçim indiriminden oluşuyor.

Bu hesaplamaya göre asgari ücret ile çalışmakta olan evli olmayan bir çalışanın normal koşullarda ödemesi gereken vergi tutarı 375 TL’yi buluyor. Asgari geçim indirimi esasında vergiye ödeniyor ve 220,73 TL vergiden düşülüyor. Bu bakımdan evli olmayan asgari ücretli aylığı üzerinden sadece aylık 154,50 TL vergi ödüyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, esasında asgari geçim indiriminin sadece vergiye gitmiş olması.

Önceki Yıllara Göre Farklılık

Önceki yıllara göre ise asgari ücretliler de yüzde 20’lik gelir vergisi diliminde oldukları için ellerine geçen net ücret, Eylül ayından itibaren azalmaya başlıyordu. Ancak 2016’da yapılan düzenleme ile evli olmayan asgari ücret ile çalışanların Eylül ayından itibaren yüzde 20’lik vergi dilimine girerek aylıklarının düşmesinin önüne geçildi. Fakat evli ve çocuklu olan asgari ücretliler halen yüzde 20’lik dilim içinde bulunuyorlar. Üç çocuğa sahip bir asgari ücretli yıl başından itibaren net olarak 2 bin 479 TL alıyordu. Ancak ilgili sistem gereğince bu durumda olan asgari ücretlinin eline Eylül ayında 2 bin 453 TL, ekim ayından yıl sonuna kadar da 2 bin 324 TL geçecek.

Esnaflar İşsizlik Maaşı Nasıl Alabilir, Şartları Neler ?

İŞKUR Maaşları Ne Zaman Yatacak? İŞKUR Eğitim Ücretleri

İŞKUR Profil Oluşturma Nasıl Yapılır? Kayıt Yenileme

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu