Genel

Asgari Ücretliler 2020 Yılında Ne Kadar Vergi Ödeyecekler?

Sene sonunun yaklaşması ile birlikte Eylül ayından itibaren asgari ücretliler yüzde 20’lik gelir vergisi dilimi üzerinden vergilerini ödemek durumundalar. Fakat bu yıl geçen yıla göre biraz daha az etkilenecekler. İşverenle brüt ücret üzerinden anlaşma sağlamış asgari ücretlilerin vergi dilimlerindeki artış sene sonuna doğru azalıyor.

Asgari Ücretlilerin Vergi Dilimi

Asgari ücretlilerin ödeyecekleri vergi tutarı 2020 yılında sene sonuna yaklaşılması ile önem taşıyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayından itibaren yüzde 20’lik gelir vergisi dilimine girmiş olan asgari ücretliler bu yıl geçen yıla kıyasla daha az etkileniyorlar. İşveren ile brüt ücret üzerinden anlaşma sağlamış olanlar, sendikalı işçiler ve memurların ellerine geçmiş olan para vergi dilimindeki artış sebebiyle sene sonuna doğru azalmış oluyor. Bu durumda bir nebze daha az vergi ödenmesi mümkün oluyor.

2020 yılındaki kazançlar kapsamında uygulanan gelir vergisi tarifesi geçen yıla kıyasla yüzde 22’lik orana artış gösterdi. Yıllık yüzde 11,84 enflasyona yönelik gelir vergisi tarifesinin de yüzde 22 oranında arttırılması ile ücret geliri ile yaşayanlara bu durum faydalı bir durum oluşturuyor. Bu yıl için tespit edilen vergi dilimi tarifesi, brüt asgari ücretin 7,5 katına ulaşabiliyor. Geçen yılki vergi dilimi tarifesi ise asgari ücretin 7 katı civarındaydı.  Bu bakımdan ücret geliri elde etmiş olanlar, vergi dilimlerindeki artıştan geçen yıla göre bir nebze daha az etkilenecekler. Fakat yine de geçen yılda olduğu gibi Eylül ayının sonundan itibaren yüzde 20’lik vergi dilimine giriyorlar.

Asgari Ücretlilerin Ödeyecekleri Vergi

Halihazırdaki sistem gereğince işçilerin ve memurların ücret ve maaşları vergiler düşüldükten sonra ödeniyor. Bu bakımdan bordrolarını düzenli olarak kontrol etmeyenler ne kadar vergi ödediklerini de bilmiyorlar. Özellikle işveren ile net ücret üzerinden anlaşmaya varmış olanlar, yani hangi vergi diliminde olduğunu bilmeden net ücret beklentisinde olanlar, ellerine geçen net ücreti değişmeyenler her ay ödemiş oldukları vergilerden habersiz durumdadır.

Asgari ücret ile çalışanlar normal koşullarda Ağustos ayına kadar 375 lira, Eylül ayında 401 lira ve Ekim ayından yıl sonuna kadar da aylık 500 lira vergi ödüyorlar. Asgari ücret ile çalışanların medeni durumları, eşlerinin çalışıp çalışmadıkları ve çocuk sayılarına göre asgari geçim indirimi yoluyla bu vergide indirim yapılıyor. Elbette bekar ve bakmakla yükümlüğü olmayan çalışanlar daha yüksek vergi öderken, eşi çalışmayan üç çocuklu bir çalışan Eylül ayına kadar hiç vergi ödemiyor. Eylül ayından sonra ise vergi dilimi yükselince vergilerini ödemek durumda.

Ele Geçen Net Ücrette Azalma Yaşanıyor

Asgari ücret maaşı Eylül ayı sonundan itibaren çalışan vergi dilimine girdiği için azalmaya başlıyor. Vergi diliminden ötürü asgari ücretliler, AGİ de dahil olmak üzere ele geçen net ücretlerinde, Eylül ayında 26 lira, Ekim ayından itibaren ise daha yüksek tutarda azalıyor. Örnek olarak eşi çalışmayan 2 çocuklu bir asgari ücretlinin eline geçecek net ücret Ocak Ağustos aylarında 2,435 TL iken Eylül’de bu oran 2,409 TL’ye, Ekim ayından itibaren ise 2,342 TL’ye gerileyecek. Eşi çalışmayan 3 çocuklu bir asgari ücretlinin Ocak ayında 2,479 TL olan net ücreti ise Aralık ayından itibaren 2,345 TL’ye düşmüş olacak.

Asgari ücretlinin vergi artışından etkilenmemesi için ise ilk vergi dilimi tarifesinin o yılki asgari ücretin 10 katında olması gerekiyor. İlk vergi dilimi tarifesi 2003 yılında asgari ücretin 16 katı iken 2019 yılında 7 kata düşmüştü. Bu yüzden 2014 yılından itibaren vergi dilimindeki artıştan asgari ücretliler etkileniyorlar.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu