Genel

Asgari Ücretin Yüzde Yüz Artması Çözüm Sağlar mı?

Sene sonunun yaklaşması ile birlikte asgari ücretin ne kadar artacağı da tekrar gündeme geldi. Asgari ücret ne kadar olacağına dair gerekli görüşmeler yapılacak olsa da esasında asgari ücretin göstereceği artış diğer yıllara göre çok büyük farklılık taşımayacaktır. Çünkü asgari ücrete yüzde yüz zam yapmak bile sistemdeki sorunları gidermeye yardımcı olamayacaktır.

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Her yıl, sene sonu yaklaştıkça asgari ücretin ne kadar olacağı büyük bir merak konusu edilmektedir. Esasında asgari ücretin ne kadar olacağını tahmin etmek ya da beklemek, asgari ücret ile geçinen milyonlarca çalışana çok fazla fayda sağlamıyor. Çünkü sigorta ve asgari ücret sisteminin kendisinde görülen çarpıklıklar sorunları beraberinde getiriyor.

Türkiye’de asgari ücret fikri tarihsel olarak 1936 yıllarına kadar uzanıyor. Her ne kadar bu tarihte İş Kanunu mevzuatına eklenmiş olsa da uygulamaya geçilmesi ancak 1951 yılında mümkün oldu. Bu tarihten 1967 tarihine kadar geçen süre içinde ise asgari ücret mahalli komisyonlar tarafından belirlenerek çalışanların iş tanımlarına göre farklı asgari ücret uygulamaları yapıldı. Günümüze değin sürecek olan asgari ücret tespit komisyonun kurulması ise ancak 1967 tarihinden sonra geçerlilik kazandı. Buna göre Türkiye’nin hem sosyal hem de ekonomik anlamdaki değişimleri, makro iktisadi değişkenler üzerindeki etkileri ve çalışanların geçim kaynaklarına neden olan birincil gelir unsurları olmaları nedeniyle, her yıl geçim şartlarına göre asgari ücretin hükümetler ve işçi temsilcileri olan sendikalar ile ücret pazarlıkları başlamış oldu.

Asgari Ücret Artışı Sanıldığı Kadar Yüksek Değil

Çok yakın bir tarihe kadar olmasına karşılık, asgari ücrete 2016 yılına kadar yılda iki kez zam yapılıyor olması neredeyse asgari ücretliler tarafından bile unutuldu. Bu tarihten sonra asgari ücretin artış oranı sadece yılda bir kez yapılacak zam ve diğer yılda geçerli olmak kaydıyla hükme bağlandı. Ancak asgari ücret oranına yapılan zam miktarının neredeyse daha yeni yılın ilk ayı bitmeden artan fiyatlar ile erimesi, asgari ücret ile Türkiye’de geçim koşullarını neredeyse imkânsız hale getiriyor.

2019 yılında hatırlanacağı üzere yeniden değerleme oranı yüzde 23,78 olarak belirlenmiş ve asgari ücrete de yüzde 26 oranında zam yapılmıştır. 2020 yılında ise yeniden değerleme oranı yüzde 22,58 olduğu için asgari ücretin de geçen seneye yakın bir oranda zamlanacağı tahmin edilmektedir. Bu yüzden asgari ücret 2021 yılında şayet bu oran korunursa AGİ dahil olmak üzere en fazla 2450 TL olacaktır.

İşsizliği Arttırıyor

Yüzde 20 – 29 bandında yapılacak bir zam oranı asgari ücretlinin geçinmesini kolay hale getirmeyip aksine çok daha zorlaştıran bir duruma sokuyor. Çünkü asgari ücretin maliyetlerinde indirim yapılmadığı halde, yani sadece oransal bir artış söz konusu olduğunda bu durumda işsizlik oranlarında artış görülüyor.

Asgari ücretlinin almış olduğu ücretin çalışanı memnun etmediği gibi işverenleri de memnun etmemektedir. Çünkü Türkiye’de faaliyet göstermekte olan firmaların küçüklü büyüklü olduklarına bakmadan neredeyse tamamı yüksek maliyetli asgari ücreti kaldıracak durumda değildirler. Halihazırda işverenler için asgari ücretli SGK ve vergi maliyeti ile 3 bin lira ödeme yapılmasını sağlamaktadır. Esasında işverenden 3 bin lira çıkıyor olmasına karşılık, devlet vergi kesintisi ve prim tutarları ile bu tutar azalmaktadır. Burada yapılacak olan şey ise devletin aldığı vergileri azaltmak, prim tutarlarını daha düşük seviyeye çekerek emeklilik haklarını daha iyi korumak olmalıdır. Bu yüzden asgari ücretin yüzde yüz artış göstermesi bile son bakışta çalışanı ve işvereni memnun etmekten uzaktır.

Yarı Zamanlı Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

AGİ Hangi Durumlarda Alınıyor, Kimlere Verilir ?

İşe İade Davası Nasıl Açılır, Kimler Bu Davayı Açabilir ?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu