emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Asgari Ücretin İşverene Maliyeti

Asgari Ücretin İşverene Maliyeti

Ülkemizde maaş olarak açıklanan ücretlerden en önemlilerinden birisi asgari ücrettir. Asgari ücret, hem işveren hem de çalışan olmak üzere birçok kişiyi ilgilendirir. Asgari ücret veya diğer bir adıyla minimum ücret, çalışan işçilere bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve söz konusu olan işçinin gıda, konut, giyim, sağlık gibi gereksinimlerini gün fiyatı hesabından en az düzeyde karşılamaya yetecek ücrete denmektedir. Asgari ücret günlük olarak hesaplansa da çalışan kişilere aylık olarak ödenir. Asgari ücret oranlarını devlet her yılın sonunda açıklar ama burada işçilerden çok işverenleri ilgilendiren kısım ise asgari ücretin işverene olan maliyetinin hesaplandığı kızımdır. Asgari ücret hesaplanmasından sonra bir de asgari ücretin işverene maliyeti hesaplanmaktadır.

2016 yılının asgari ücret oranları, 2015’in son gününde Resmi Gazetede Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından açıklandı ve açıklanan rakamlarla binlerce asgari ücretli çalışanın yüzünü güldürdü. Buna göre, 1 Ocak – 31 Aralık 2016 arasında geçerli olacak olan asgari ücret 1,300 TL olarak açıklandı. Ayrıca bu sene açıklanan asgari ücrette başka bir artış olmayacak ve asgari ücretin işverene maliyeti bu rakamlar üzerinden hesaplanacaktır.

Asgari ücretin işverene maliyeti ise işverenleri ilgilendiren taraftır. Asgari ücretteki artış her ne kadar çalışanın yüzünü güldürse de aslında bu artış işverene daha da fazla maliyet getirmektedir. İşveren, 1,647 TL olan işçi brüt maaşı haricinde ekstra olarak 288,23 TL daha ödeyecek. İşverenin ödeyeceği bu ek maliyetin %40’ını ise hazine karşılayacak. Bu sene açıklanan teşvik ise 110 TL oldu.

u

Yukarıdaki tabloda gördüğümüz gibi brüt asgari ücret tutarı 1.647,00 TL olarak açıklanmıştır. İşveren payı olarak geçen SGK primi ise %15,5’lik bir oran ile hesaplandığında 255,29 TL olarak bulunur. Diğer bir kısım olan işveren işsizlik sigorta fonu ise 32,94 TL’dir. Bu tutarlar toplandığında çıkan değer ise asgari ücretin işverene maliyeti olur ve bu da 1.935,23 TL’dir.

2016 asgari ücreti yukarıda da dediğimiz gibi brüt olarak 1.647,00 TL olarak belirlendi. 5510 sayılı Kanunla birlikte gelen 5 puanlık SGK indirimi dâhil edilmeden hesaplanan asgari ücretin aylık işveren maliyeti tutarı ise 2.017,58 TL olarak hesaplanmaktadır. Söz konusu olan işverenin bu ücret üzerinde hesaplanan yıllık toplam maliyeti ise 24.210,96 TL olacaktır. Asgari ücretin işverene maliyeti böyle hesaplanmaktadır. Ayrıca kanunda devlet desteği şartlarını yerine getirmeyenler için de ek bir açıklama bulunmaktadır. 6661 sayılı kanun ile 2016 yılında geçerli olan asgari ücrette devlet desteği şartlarını yerine getiremeyen işverenler diğer kanundan gelen 5 puanlık indirimden yararlanamazlar. Yani bu da söz konusu olan devlet desteğinden faydalanamadıkları anlamına gelmektedir. Bahsettiğimiz bu 5 puanlık indiriminden ve 2016 Asgari Ücrette Devlet Desteğinden faydalanamayan işverenlerin 2016 yıllık maliyetlerinin gerekli hesaplamalar sonucunda 24.210,96 TL olduğu görülmüştür.

5 Puan İndiriminden Faydalanma Şartları

Yukarıda belirttiğimiz asgari ücretin işverene maliyetini hesaplarken kullanılan 5 puan indiriminden faydalanmak için ise bazı şartlar gerekiyor. İlk olarak bu indirimden faydalanmak için başvuruda bulunmaya gerek yoktur. Gereken şartlar sağlandığında muhasebe kısmından bu indirimi almak için gerekli düzenlemeler yapılır.
İndirimden faydalanmak için gerekli olan ilk şarta göre işverenlerin çalıştırdıkları sigortalı işçilerin aylık prim ve hizmet belgelerini açıklanan zaman içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim etmesi gerekmektedir. Bu şarttan sonra, çalıştırdığı sigortalıların tümüne ait olan sigorta primlerinin sigortalı hissesine ait ola tutarı ile hazine tarafından karşılanması olmayan işveren hissesine ait olan tutarı devletin dediği zaman içerisinde ödemesi gerekmektedir. Son şart ise, işveren kişinin Sosyal Güvenlik Kurumuna idari para cezası, prim yada bu tarz şeylerin gecikmesine dair bir gecikme zammı olmaması gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren işverenler söz konusu olan indirimden faydalanabilir.

Yorumlar
  1. murat ferah dedi ki:

    TOPRAKBANK A.Ş, EGEBANK A.Ş ve SÜMERBANK A.Ş ‘de 1996-1998 yılları arasındaki hizmetlerimden 506 gün eksik görünüyor. Bu kurumlarla iletişim nasıl sağlanacak ve işyeri bildirgeleri nasıl temin edilecektir? Bu kurumlara nasıl ulaşacağız.
    Saygılar.