SGK

Asgari Ücret Desteği 2018

Ülkemizde uygulanan asgari ücret in iki farklı yönü bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi çalışanlar açısındandır. Çalışanlar bu ücretin yüksek olmasını ve daha rahat bir hayat sürmek istemektedir. Bir başka yönü ise işverenler olup onlar ise daha düşük seviyelerde kalmasını istemektedir. Bunu da maliyetin artmasının kendilerini olumsuz etkileyeceğini ve bu da bazı kişilerin işten çıkarılacağı anlamına geldiği şeklinde açıklamaktadırlar. Nihayetinde devlet söz konusu durumda orta yolu bulmaya çalışmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda asgari ücret bir yılda %30 oranında artmış ve işverenler bu maliyeti karşılamayacaklarını açıklayınca devlet tarafından asgari ücret desteği 2018 desteği verilmiştir. Söz konusu desteğin yeni yasa ile bu yılda devam etmesi ve böylece de işverenlerin desteklenmesi amaçlanmaktadır.


Asgari Ücret Desteği 2018 Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret desteği 2018 geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2018 yılında da uygulanacaktır. Bu teşvik ile sigorta prim ödemelerinde işverenlere 100 liralık indirim yapılmaktadır. Yani söz konusu miktar devlet tarafından karşılanmaktadır. İşverenler çalışanlarının tamamı için bu desteği alabilmektedir. Asgari ücretin kısa sürede 1.000 liradan 1.600 liraya yükselmesi işverenler için ciddi bir maliyet artışı anlamına gelmektedir. Söz konusu maliyetin bir kısmı ise devlet tarafından karşılanmakta ve böylece de işverenler bir nebzede olsa rahatlatılmaktadır. Aynı şekilde çalışanların aldıkları maaşların da yükselmesi sağlanarak daha rahat bir yaşam sürmeleri hedeflenmektedir. Bunun için dengeyi kurma görevi de devlete düşmekte ve devlette böyle bir yolla çözüm sağlamaktadır.

Asgari ücret desteği 2018 konusunda oldukça geniş olup hem işverenleri hem de çalışanları ilgilendirmektedir. Ocak ayının başında toplanan kurul 2018 yılı için asgari ücretin ne kadar olacağını açıklamıştır. Net asgari ücret 1.603 TL iken brüt asgari ücret ise 2.029 TL’dir. Brüt ücret üzerinden sigorta primi ödemesi yapılmakta olup bundan dolayı da işverenlerin ödeyecekleri primler artmıştır. Söz konusu artışın miktarı ise hem maaş hem de prim yönünden olduğundan dolayı devlet tarafından desteklemeler yapılmaktadır. Sigorta primlerinin işverenlere daha az yük olması için çalışan başına 100 TL verilmektedir. Bu da ödenecek toplam prim miktarında ciddi bir indirim anlamına gelmektedir.

Asgari ücret desteği 2018 Şubat ayı içerisinde çıkması beklenen torba yasanın içerisinde yer almaktadır. Söz konusu maddenin yürürlüğe gireceği tarihin Mart ayını dahi bulma ihtimali olsa da bu teşvik 2018 yılı Ocak ayından itibaren geçerli kabul edilecektir. Yasadan önceki aylarda yapılan sigorta prim ödemeleri de bu kapsamda kabul edileceğinden fazla ödeme yapan kişilerin durumu da ilerleyen aylara ait prim ödemelerinde düzenlenmektedir. Böylece herhangi bir mağduriyet yaşanmamış olmakta ve herkes söz konusu destekten yararlanmaktadır. Oldukça etkili bir teşvik olan sigorta primine 100 TL desteğinin ilerleyen yıllarda da sürmesi beklenmektedir. Fakat verilen teşvikin biraz daha arttırılması durumu işverenler tarafından dillendirilmektedir.

Asgari Ücret Desteği 2018 ve Diğer Teşviklerden Bazıları

Asgari ücret desteği 2018 konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Fakat bunun dışında da işverenler için farklı teşvikler bulunmaktadır. Söz konusu teşviklerden dolayı işverenler daha az yük altına girmekte ve bu da daha fazla çalışanı istihdam etmeleri anlamına gelmektedir. Söz konusu teşviklerden bazıları şunlardır:

  • 5510 sayılı kanuna göre sigorta prim ödemesi yapılırken %5’lik indirim yapılmaktadır. Bu indirim sürekli olup bazı şartları bulunmaktadır. Bu indirimden yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka sigorta primlerini düzenli ödemesi gerekmektedir. Ayrıca sigorta prim borcu olmaması da aranan şartlardan bir diğeri olarak dikkat çekmektedir. Borcu olanların bu teşvikten yararlanması için ise borçlarını yapılandırmış ve taksitlerini de düzenli ödüyor olması gerekmektedir. Asgari ücret desteği 2018 arasında gösterilen bu indirim sayesinde işverenler düzenli ödeme yaptıklarında çok ciddi bir indirim kazanmış olmaktadır.
  • 4447 sayılı yasanın 10. Maddesinde belirtilen teşvikten yararlanmak isteyen kişilerin ise öncelikle primlerini düzenli olarak ödüyor olması gerekmektedir. Ayrıca sigorta prim borcunun olmaması da aranan şartlardan birisidir. Geçmiş yıllardan borcu olup da bunu yapılandıran ve taksitlerini düzenli olarak ödeyen kişiler söz konusu teşvikten yararlanabilmektedir. Asgari ücret desteği 2018 arasında gösterilen teşviklerden en önemlilerinden birisi olan destekleme için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi yukarıda belirtilmiş olup bir diğeri ise işe alınacak olan kişilerle ilgilidir. İşe alınacak olan kişilerin son 6 ay içinde sigortalı bir işte çalışmamış olması gerekmektedir. Ayrıca bu kişilerin 18-29 yaş aralığında olması ise başka bir şart olarak dikkat çekmektedir. Fakat bayan çalışanlar için herhangi bir yaş şartı bulunmamaktadır. Buradaki teşvikten yararlanmak için işçi çıkartarak yeni işçi alan yerleri engellemek amacıyla farklı bir madde eklenmiştir. Söz konusu teşvikten yararlanmak isteyen yerlerin ortalama çalışan sayısının artması aranan şartlardan bir tanesidir. Bunların sağlanması durumunda prim ödemelerinde indirim yapılmakta ve 245 TL’ye kadar düşmektedir.
  • Yukarıda belirtilen teşvikin süresi toplamda 24 aydır. Fakat işe alınacak olan çalışanların İŞKUR üzerinden alınması durumunda verilecek olan süreye 6 ay daha eklenmektedir. Böylelikle işverenler önemli bir indirim elde etmektedir.

Asgari ücret desteği 2018 konusu hakkında verilecek olan bilgiler bu şekildedir. Bunlar dışında da desteklemeler yapılmakta ve işverenler böylece daha rahat etmektedir. İşlerini büyütme ve istihdam oluşturma bakımından söz konusu destekler çok önemli roller oynamaktadır.

Devlet Destekli Çeyiz Kredisi

2018 – İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadar ?

2018 SGK Borç Affı Var Mı ?

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi mutemetlik biriminde çalışıyorum sürekli işçi maaşlarını yapıyorum. 2018 mayıs ayında asgari ücret destek primi adı altında indirimden SGK bizim kurumumuzu faydalandırmış fakat şimdi siz yararlanmayacaksınız diye o tutarı bizden tekrar istiyorlar. Benim size sorum bu destekten bizim hastanemizin yararlanıp yararlanmayacağı hakkında yardım almak. Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  2. merhaba
    asgarı üçretlı çalışanlarım var fakat destek alamıyorum nere de hata yapıyorum

    destek aldığımı merde görebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu