Genel

Asgari Ücret Alan Çalışanların Maaşları Azalıyor mu ?

Yıl sonu yaklaştıkça asgari ücret kapsamında çalışanların maaşlarında da vergi dilimlerinden ötürü azalma meydana geliyor. Asgari ücretli çalışanlar için Ekim ayından itibaren yüzde 20 kesinti söz konusu oluyor. Fakat bu durum gerçek tutarda asgari ücret ile çalışanların maaşlarını etkilemiyor.

Asgari Ücret Ekim Ayında Düşüyor

Yıl sonuna doğru vergi diliminin artış göstermesi yüzünden tüm çalışanların maaşlarında azalma yaşanıyor. Bu duruma sayıları on milyonu bulan asgari ücret ile çalışanlar da dahil ediliyor. Çalışanlardan gelir vergisi alınıyor ve gelir vergisinin tahsil edilmesi de bir yıl içindeki kazanç dahilinde hesaplaması yapılıyor. Gelir vergisi oranları belli olduğu için maaşların ne kadar kesintiye uğrayacakları da belli oluyor. Bu kapsamda yıllık geliri 22 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 15, 49 bin liraya kadar olanlar için yüzde 20, 180 bin liraya kadar olanlar için yüzde 27, 600 bin liraya kadar olanlar için ise yüzde 35 oranında kesinti söz konusu oluyor.

Asgari ücret ile çalışanların maaşından kesinti bu bakımdan Eylül ayına kadar yüzde 15 oranında uygulanıyor. Eylül ayından sonra yıl sonuna kadar ise yüzde 20’lik kesinti uygulanıyor ve maaşlardan da bu oran temelinde kesinti söz konusu oluyor. Halihazırda uygulanmakta olan asgari ücretin brüt tutarı 2 bin 943 lira yapıyor. Bu tutara asgari geçim indirimi de dahil ediliyor ve çalışanın eline 2 bin 324 lira geçiyor. Buna göre Eylül ayına kadar asgari ücret alanlardan 375 lira her ay otomatik olarak vergi kesintisi yapılıyor. Ekim ayından itibaren ise gelir vergisi oranı yüzde 20 şeklinde uygulanıyor ve asgari ücretli olarak çalışanlardan kesilecek vergi oranı da 500 lira seviyesine çıkıyor, bu durumda ise asgari ücretlinin eline de düşük maaş geçmesi söz konusu.

400 TL Destek Veriliyor

Fakat vergi diliminin artmasına rağmen asgari ücretlinin eline geçen maaşta herhangi bir düşüş yaşanmıyor çünkü bu durum maaşlara yansıtılmıyor. Geçen yıllarda konuyla ilgili olarak düzenleme yapılarak gelir vergisi oranları için asgari ücret ile çalışanların etkilenmemesi söz konusu oldu ve çalışanlar da sene başında aldıkları maaşı sene sonuna kadar koruyabiliyorlar. Bu durumda ise asgari geçim indirimi devreye giriyor ve vergi için kesilen tutar, AGİ’den tahsil ediliyor. Bu şekilde de asgari ücretli çalışana Eylül ayına kadar 25 TL ödeme yapılıyor, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yani yılın son üç ayında da 125 TL aylık bazda ödeniyor, böylece sene sonuna kadar 400 TL destek sağlanmış oluyor. Bu şekilde asgari ücretlilerin maaşlarında herhangi bir azalma söz konusu olmuyor ve net 2 bin 324 TL almaya devam ediyorlar.

Maaşları Azalacak Olanlar Dikkat

Fakat asgari ücretin üstünde çalışanların maaşlarında azalma görülüyor. Bekar asgari ücretli çalışanlar 220 lira asgari geçim indiriminden yararlanıyorlar. Evli olan çalışanlar ise 298 TL, iki çocuğu olanlara 331 TL, üç çocuğu olan çalışanlara ise 375 TL ödeme yapılıyor. Bu durumda ise eşi çalışmayan ve bir çocuğu olan asgari ücretli çalışanların eline 2 bin 401 lira geçerken, iki çocuklu olanlara 2 bin 435 lira, üç çocuklu olana ise 2 bin 479 TL geçiyor. Asgari ücrete göre alınan maaş tutarları fazla olduğu için bu kesimlere yüzde 20’lik gelir vergisi oranından etkileniyorlar. Bu ise evli ve çocuklu olan asgari ücretli çalışanların maaşlarında Ekim ayından itibaren sene sonuna kadar azalma olacak ancak tutar 2 in 324 TL’den aşağıya düşmeyecek.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu