emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Araç Borç Sorgulama

Araç Borç Sorgulama

Günümüzde artık işlemlerin yapılması yetmemekle birlikte artık işlemleri gerçekleştirme hızı da çok önemlidir. Eskiden bir işlem yaparken evraklarla uğraşmaktan ya da uzun sıralar oluşmasından dolayı işlemlerinizi gerçekleştirmeniz günler sürebiliyordu. Artık işlemlerinizi online gerçekleştirme imkanı ile birlikte pek çok durumda ihtiyacımız olan bilgileri edinebilir, gerekli işlemleri tamamlayabiliriz. Araç borç sorgulama işlemi de online olarak gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın araç sahibi ya da araç sahibi olmak isteyen kişiler için sunduğu İnternet Vergi Dairesi üzerinden verilen bir hizmettir. Araç borcu sorgulama işlemi araç sahiplerinin borç bilgilerine kolaylıkla erişebileceği bir uygulamadır. Ayrıca araç sahibi olmak isteyen kişiler de araç alım işlemi gerçekleştirirken alacakları aracın geçmişten kalan ödenmemiş vergisinin ya da trafik cezasının var olup olmadığını yine buradan öğrenebilirler. Ek olarak kaçak olup olmadığı bilgisi, muayene bilgilerine kadar her türlü ihtiyacınız olan bilgiye sahip olabilirsiniz.

Aynı şekilde araç sahipleri de kendi aracı ile ilgili düzenli olarak ödenmemiş vergi borcu, trafik cezası gibi borçların takibini gerçekleştirmelidir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kendi web sitesi üzerinden sağladığı araç borç sorgulama uygulaması sayesinde önlemlerinizi erkenden alabilirsiniz. Bu işlem sizden istenecek olan bilgilerle birkaç adımda rahatlıkla tamamlanabilir. Yazımızın devamında araç borcu sorgulama işleminin nasıl gerçekleştirileceği konusunda detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Araç Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Araç borç sorgulama işleminizi online olarak gerçekleştirebilmeniz için öncelikle yazımızın sonunda yer alan linke tıklayınız. Linke tıkladığınızda internet vergi dairesi araç borcu sorgulama sayfası sizi karşılayacaktır. Bu sayfada sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girmeniz gerekir. İlk olarak sorgusu yapılan aracın plakasını yazınız. Ardından özel plaka ise evet seçeneğini, değil ise hayır seçeneğini seçiniz. Devamında ise T.C. kimlik numaranızı veya vergi numaranızı ilgili kutucuklara girmeniz gerekir. Son olarak sizden tescil tarihi girmeniz istenir. Bu bilgileri girmeniz ile birlikte “Tamam” butonuna tıklayarak işleminiz tamalanmış olacaktır.

TRAFİK CEZA SORGU 4

Ek bir bilgi olarak sizden istenen tescil tarihi, 2. el araçlar için resmi olarak araç sahibinin üzerine geçtiği tarihtir ama araç yeniyse trafiğe çıkış tarihidir. Araç borç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Araç Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.