emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Anneye Yarım Gün Çalışma İzni

Anneye Yarım Gün Çalışma İzni

Ülkemizde sigortalı olarak birçok işçi çalışmaktadır. Bazı durumlarda bireyler yarım gün çalışmak zorunda kalmaktadır ve devlet bu konuda bazı düzenlemeler yapmıştır. Yapılan bu düzenlemelere göre çocuğu olan anne belirli şartları sağladığı durumlarda yarım gün çalışabilecektir. Biz de bu yazımızda anneye yarım gün çalışma izni konusunda bilgiler vereceğiz.

Yarım Gün Çalışma İzni

Devlet, çalışan kişiler için sürekli iyileştirmeler yapmaktadır. Bu iyileştirmeler sayesinde hem bireylerden alınan verim artmakta hem de kişilerin sosyal hayata katılma oranları artırılmaktadır. Devlet tarafından yapılmış olan yeniliklerden birisi de yarım gün çalışmadır. Yarı zamanlı çalışma olarak da geçen bu durum özellikle doğum sonrası çalışması gereken bireyleri ilgilendirmektedir. Yarım gün çalışma izni sayesinde anneler ve bazı durumlarda da babalar doğum süresinden sonra yarım gün çalışabilmektedir. Bizim bu yazıda ele alacağımız konu ise anneye yarım gün çalışma iznidir.

Anneye yarım gün çalışma izni, doğum sonrasındaki iznin bittiği tarihten itibaren verilmektedir. Ayrıca sadece doğum yapan anneye değil, 3 yaşını doldurmamış olan bir çocuğu evlat edinmiş olan kadın ya da erkek işçinin de yarım gün çalışma izni almaya hakkı bulunmaktadır. Anneye yarım gün çalışma izni kapsamında talep edildiği takdirde verilecek olan izin süreleri şu şekildedir:

 • Anneye yarım gün çalışma izni birinci doğumda 60 gün olarak belirlenmiştir.
 • İkinci doğumda anneye yarım gün çalışma izni 120 gündür.
 • Üçüncü doğumda ise 180 günlük bir yarım gün çalışma izni tanınmaktadır. Bu sürelerde anne, normal çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz olarak izin kullanabilmektedir.

Anneye yarım gün çalışma izni sadece tek doğumlarda değil, çoğul doğumlarda da geçerli olmaktadır. Çoğul doğum olduğu zaman izin günlerine 30 gün eklenmektedir. Eğer bireyin çocuğu engelli doğarsa, anneye yarım gün çalışma izni süresi 360 gün olarak uygulanmaktadır.

Bilindiği gibi günümüzdeki çalışma süresi 45 saattir. Belirlendiği durumlarda, anneye yarım gün çalışma izni kapsamında bireyler bu sürenin yarısı kadar çalışmaktadır.

Yarım Gün Çalışma İzni Şartları

Anneye yarım gün izni yukarıdaki gibidir. Belirttiğimiz gibi ilk çocuğun doğumunda 60, ikinci çocuğun doğumunda 120 ve diğer çocuklar için de 180 günlük bir yarım gün çalışma süresi bulunmaktadır. Kısmi çalışma olarak da geçen anneye yarım gün çalışma izni süresi, normal çalışmanın yarısı kadar olmaktadır.

Anneye yarım gün çalışma izni şartları belirlenmiştir. Eğer anne yarım gün çalışmaya başlamak istiyorsa, bunun için ücretsiz doğum ya da sonrasında almış olduğu izinlerin bitmesini beklemesine gerek yoktur. Bu izin çocuğun okul yaşına gelmesine kadar talep edilebilir. Ayrıca anneler yarım gün çalışma izni alabilmeleri için şu şartları da taşımaları gerekmektedir:

 • Kadın çalışan doğum yapmış olmalıdır.
 • Doğan çocuk hayatta olmalıdır.
 • Annenin 16 haftalık olan ücretli analık izninin tamamlanmış olduğu onaylanmalıdır.

Yarı zamanlı çalışma kimleri kapsar sorusu da burada önem kazanmaktadır. Bilindiği gibi herkes bu izinden faydalanamaz. Doğum yapan anneler, eşlerden ikisi de çalışıyorsa babalar da yarım gün çalışma izninden faydalanmaktadır.

Anneye yarım gün çalışma izninde diğer bir şart da eşlerden ikisinin de çalışıyor olmasıdır. Eğer eşlerden birisi çalışmıyorsa, yarım gün çalışma izni talep edilememektedir. Eşlerden birisi kendisine bakamayacak durumdaysa da yarım gün çalışma izni alınabilir. Bunun için ilk olarak doktor raporu alınmalıdır.

Yarım Zamanlı Çalışma Ödeneği

Anneye yarım gün çalışma izni kapsamındaki yarı zamanlı çalışma ödeneği de önemli bir konudur. Yarım çalışma ödeneği, ülkemizde İşkur kurumu tarafından ödenmektedir. Yarı zamanlı çalışılan sürenin karşılığı ise işverence çalışana ödenmektedir. Yarı zamanlı çalışma ödeneğinin de bazı koşulları bulunmaktadır. Bunun için işçinin adına, doğum yapma tarihinde önceki son üç yıl için 600 günlük işsizlik sigortası bildiriminde bulunulmalıdır. Ayrıca analık izninin bitmesinin ardından 30 gün içerisinde İşkur’a başvuru yapılmalıdır.

Yarı Zamanlı Çalışma Dilekçesi

Yarı zamanlı çalışma başvurusu yapmak için önceden kişinin ya da eşinin dilekçe vermesi gerekmektedir. Bu dilekçenin içeriği de önemlidir. Dilekçede ilk önce doğum sonrasında yarı zamanlı çalışma hakkından ne kadar süre ile yararlanılmak istendiği belirtilmelidir. Daha sonra da kişisel bilgilerle birlikte yarı zamanlı çalışma süresinin başlangıç ve bitiş tarihi eklenerek sigortalı kişi tarafından imzalanmalıdır. Yarı zamanlı çalışma dilekçesi örneğini aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

Yarı Zamanlı Çalışma Dilekçesi İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

 1. Şeyda dedi ki:

  Merhabalar, 22 temmuzda doğum iznim bitiyor ve iş başı ywpmam gerekiyor. Yarım gün çalışmadan faydalanmak istiyorum öncesinde yıllık isnşmi kullanmam sorun olur mu? Cevap verirseniz sevinirim

 2. Serap dedi ki:

  Doğum iznim ekimde bitti,ekim itibari ile cuma günleri tam gün süt izni kullanıyorum.süt izinlerimin bitmesine 1 ay var.yarım gün çalışma hakkından faydalanabiliyor muyum?

 3. Serap dedi ki:

  Merhaba
  Özel bir bankada çalışıyorum 2.doğumum ve Şuan 6ay ücretsiz izin kullandım izin sonrasında 120 gün yarım gün çalışma hakkından yararlanabilirmiyim ?
  Syg

 4. Nermin dedi ki:

  Merhaba özel sektör çalışanıyım ücretsiz doğum iznim bittikten sonra işe tam zamanlı dönüş yapılırsa daha sonra istersek yarım zamanlıya geçiş yapılabilirmi

 5. Aslıhan kaya dedi ki:

  637 gün sigorta ödemem var ve 1 tane 3 buçuk yaşnda kızım ve 24 günlük kızım var ve yarım gün çalşma ödeneğinden yararlanmak istiyorum eşimde çalışıyor bu yarım gün çalşmadan ve işkurdan da ödeme alınıyormuş ne yapmam gerekiyor bilgi alabilirmiyim buna ihtiyacm var çalşmak zorundayım ama çoçuklarmlada ilgilenmem lazım yardımcı olablirmisinz

 6. Hacer dedi ki:

  Doğumdan sonra 6ay ücretsiz izin kullandığım halde gene benim yarım gün çalışma hakkım var mı? Eşimde yabancı sigortası yok! Lütfen acil cevap bekliyorum . Çok teşekkür ediyorum

 7. Rabia Öztürk dedi ki:

  İskura başvuru nasıl olmalı. Yani 6 aylık ücretsiz iznim bitmeden başvurabilir miyim. Şuan 6 aylık ücretsiz izne ayrildim.

 8. Gulcin dedi ki:

  Merhaba , 6 yildir ozel.bir sirkette calisiyorum.14.11.2016 tarihinde dogum yaptim ve yasal.dogum.iznimi kullandim daha sonra ise dondum.oglum su an 18 aylik oldu.maddi durumdan dolayi ucretsiz izin alamamistim.esim su anda yurtdisinda ikametini oraya aldirdi egitim icin gitti.benimde ogluma bakici tutma sansim yok.bu durumda kismi ya da yari zamanli calisma hakkina basvuru yapabilirmiyim.esim turkiyede olmadigindan calisma belgesi yok.ama yurt disinda olduguna dair ikamet belgesi var.bu durumda bu belgeyle basvuru yapabiliyormuyum.bana bir yol.gosterebilirseniz cok sevinirim. Simdiden tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yarı zamanlı çalışma hakkını 8 haftalık izinden sonra kullanabilirdiniz. Bu hakkınız şu anda yok. Kısmi çalışma hakkınız var.

 9. Fazilet dedi ki:

  Merhaba analık iznim bitikten sonra 6 ay ücretsiz izin kullandıktan sonra yarım gün çalışma hakkım hala devam eder mi? Ya da analık iNimden sonra yarım gün çalışma talebinde bulunup sonra vazgeçsem 6 ay ücretsiz iİn yapsam sonra yarım gün hakkımı kullanabilirmiyim

 10. çağla dedi ki:

  merhaba
  ben doğumdan sonraki izin bitiminde 60gün yarım gün çalışmak istiyorum
  600gün primim yok maalesef
  yine de yarım gün çalışma ödeneği almadan iş yerimde yarı zamanlı olarak çalışabiliyor muyum?

 11. Habibe dedi ki:

  Merhaba özel sektörde çalışıyorum şuan Doğum sonrası 6 aylık ücretsiz izindeyim Nisanda işbaşı yapacağım 2 çocuğum var anne ve baba çalışıyor bu yarım gün çalışmadan yararlana bilirmiyim ve bunu istediğimiz herhangi tarihte mi kullanıyoruz ne yapmam gerekiyor.

 12. Deniz dedi ki:

  Merhaba.benim ücretli iznim bitti.altı aylık ücretsiz iznimde Nisan 17 de bitiyor.şimdi ise yarım gün calişma talebinde bulunmak istiyorum okul öncesine kadar ne yapmalım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ücretsiz izniniz bitmeden 1 ay öncesinde iş yerine bilgi vermeniz gerekmektedir. Ancak aşağıda belirtilen sektörlerde bu izin alınamaz;

   Özel Sağlık Kuruluşları, vardiyalı çalışan sanayi işletmeleri ve nitelikleri dolayısıyla bir yıldan az mevsimlik işlerde iş süresinin haftanın çalışma günlerine bölünmesi suretiyle yürütülmesine nitelikleri bakımından uygun olmayan işlerde işverenin iznine bağlıdır. Bunun dışındaki kalan işlerde işverenin uygun bulma şartı aranmayacaktır.

 13. Habibe dedi ki:

  Merhaba özel sektörde çalışıyorum şuan Doğum sonrası 6 aylık ücretsiz izindeyim Nisanda işbaşı yapacağım 2 çocuğum var anne ve baba çalışıyor bu yarım gün çalışmadan yararlana bilirmiyim ne yapmam gerekiyor.

 14. Tuğba Taşavlı dedi ki:

  Merhaba ben aile bakanlığında 4 bli yani sözleşmeli devlet memuruyum benim hakların neler acaba yarı zamanlı çalışıp tam maaş alabilir miyim ben de

 15. Ozlem dedi ki:

  Merhabalar 19ocakta doğum yaptım ve 26martta işbaşı yapmam gerekiyor ama ben raporum bitip işbaşı yaptığım gün yarı zamanlı çalışmayla başlamak istiyorum ne yapmam gerek teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Döndüğünüzde işyerine dilekçe ile talep etmeniz gerekmektedir.

 16. Gizem dedi ki:

  Yarı zamanlı çalışma dilekçesi internetten de başvuru yapiliabiliniyor mu yoksa direkt sgk mı gitmeliyiz?

 17. ELEM dedi ki:

  ANNEYE YARIM ÇALIŞMA İZNİ ÇOCUK 5 YAŞINA KADAR GEÇERLİ OLUŞU ÇOK GÜZEL AMA 5 YAŞINA KADAR DEVLET YARIM MAAŞ ÖDEMESİNİDE DEVAM ETTİRSE ÇOK İYİ OLUR ; KİRADA OTURUYORUM ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYORUM MAAŞ YETMİYOR.BÖYLE BİR YASA ÇIKMA DURUMU VARMI ACABA?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mevcut durumda böyle bir çalışma söz konusu değil.

 18. dilek dedi ki:

  Yarım gün ödeneğinden faydalanmak için eşinde 600 gün işsizlik sigortası şartı aranıyor mu?Yada eş doğumdan ne kadar önce sigorta girişinin yapılmış olması gerekir. Ayrıca cocuk ilkokul çağına gelene kadar yarım gün ödeneğinden faydalanabiliniyor mu? Teşekkürler

 19. Betül dedi ki:

  Merhaba
  Benim 4 ay olan ücretli iznim sona erdi. Sonrasında sağlık sorunlarım nedeni ile 1 ay rapor aldım. Raporumun bittiği tarihden itibaren yarı zamanlı çalışmak istiyorum. Raporlu oluşum yarı zamanlı izin hakkımı engellermi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Betül Hanım merhaba,

   Raporlu olmanız mücbir sebep sayılacağından rapor sonrasında başvuru yapabilirsiniz. Ancak yine de 1 aylık süreyi kaçırmamak için Alo 170 danışma hattından da bilgi alın

 20. Sultan Özbekmez dedi ki:

  Merhaba anneye doğum izni bittikten sonraki 60 gün yarım gün çalışma izni verilmiş peki yarım gün çalışırken SSK primini tam günden mı yatacak yarım günden mı yatacak beni bilgilendirirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sultan Hanım merhaba,

   Prim ve maaşınızın yarısını işveren yarısını da iş kur ödüyor. Yani priminiz de tam ödenecektir.

 21. NAZİKE GÖKCE dedi ki:

  1.ÇOCUKTAN SONRA 60 GÜN YAZILAN SÜRE NASIL HESAPLANIYOR?YANİ AYDAN 15 GÜNDEN TOPLAM 4 AY MI ÇALIŞALI YOKSA 2 AY İÇİNDE 15 GÜNLÜK MÜ ÇALIŞMALI?
  CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yarım çalışma 60 gün boyunca bir gün için yarım gün olarak çalışılacaktır.

 22. Gamze dedi ki:

  Eşimin 600 gunluk primi yok benim varda babanin priminede bakiyolarmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Gamze Hanım merhaba,

   eğer baba yarım gün çalışma yapacaksa onun primine bakılır. Siz bu hakkı kullanacaksanız babanın prim gününe bakılmaz.

 23. NURSEN OFLAZ dedi ki:

  27.10.2011.DE DOĞUM YAPTIM.ANAOKULUNA GİDEN BİR OĞLUM VAR.YARI ZAMANLI ÇALIŞMA SİSTEMİNDEN YARARLANABİLİR MİYİM

 24. Kübra dedi ki:

  Özel sektörde calışıyorum haziranın 17sinde doğum yaptım suan ücretsiz izin kullanıyorum 1ay sonra bitecek basvurabılırmıyım?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yazımızdaki şartları sağlıyorsanız yani son 3 yıl içinde 600 gün priminiz var ise başvurabilirsiniz.

 25. sibel dedi ki:

  özel sektörde calısıyorum 8 agustosta doğum iznim bıttı suan calısıyorum nasıl baswurmam lazım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sibel Hanım merhaba,

   Yarım çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için işçinin doğum veya evlat edinme tarihinden önceki son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması, 4857 sayılı Kanunun 63 üncü maddesinde belirtilen haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışılması ve doğum ve evlat edinme sonrası analık hali izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunulması gerekmektedir.

   Ancak Sizin izinden sonraki 30 günlük süreyi aşmış. bu nedenle başvuramazsınız.

 26. inci dedi ki:

  iyigünler, 5.5 aylık hamileyim, devlet memuru olarak da çalışmaktayım. burada belirtilen yarım gün çalışma izni ile ilk çocukta 60 gün izin hakkı tanındığı belirtiliyor anneye. bir de çocuk ilkokul çağına başlayana kadar anneye yarım gün çalışma izni veriliyor diye biliyorum. ikisinden de yararlanabiliyor muyuz? nasıl işliyor acaba süreç?