• Anaokulu Kreş Öğretmeni Nasıl Olunur?


  Son zamanlarda kadınlar arasında oldukça popüler bir meslek dalı olan Anaokulu Öğretmenliği, Kreş Öğretmenliği ya da bir başka tabir ile Okul Öncesi Öğretmenlik ülkemizdeki istihdam açığı düşünüldüğünde daha da cazip hale gelmektedir.


  Bu içerikte “Anaokulu Kreş Öğretmeni Nasıl Olunur?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

  Çocukları ve çocuklarla birlikte vakit geçirmeyi seven kadınlar tercih ettiği bir meslek olan Ana Okulu Öğretmenliği ülkemizde son zamanlarda daha çok rağbet görmeye başladı.

  Diğer mezun olunan bölümlere göre daha kolay atamaları yapılabilen Kreş Öğretmenleri hem çocuklarla vakti geçirip hem de bu işten para kazanmak isteyenlerin tercih edebileceği bir bölümdür.

  Her ne kadar dışarıdan genel olarak bakıldığında şirin ve sevimli bir meslek gibi görünse de her işin kendine göre zorlukları vardır ilkesi unutulmamalı. Küçük yaştaki çocuklarla ilgilenmek, onlara alacağı ilk profesyonel eğitimi vermek, onlarla oyunlar oynamak eğlenceli ve ilgili çekici gibi görünse de bir takım zorlukları olduğu gerçeği de göz ardı edilemez.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Anaokulu Öğretmeni nasıl olunur gibi sorularınıza aşağıdaki alt başlıklar altında yapılan açıklamalar ile cevap bulabilirsiniz.

  Üniversitenin İlgili Bölümlerinden Birini Okumak

  Üniversite yani Lisans eğitimi liseyi bitirdikten sonra başlamaktadır. Anaokulu Öğretmeni olmak için liseden hemen sonra Üniversitenin şu bölümlerinden birine girmeli ve eğitiminizi bu bölümlerden birinde tamamlamalısınız.

  • Okul Öncesi Öğretmenliği
  • Çocuk Gelişimi ve Eğitimi
  • Anaokulu öğretmenliği
  • Ev Ekonomisi Yüksek Okulu
  • Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü

  KPSS Sınavına Girmek

  Yukarıda belirtilen bölümlerin birinden başarı ile mezun olduktan sonra KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. KPSS A Grubu türüne ve Öğretmenlik sınavına başvuru yapmalısınız. ÖSYM resmi internet adresi üzerinden sınav başvuru tarihleri, sınav tarihleri, sınav takvimleri belirli aralıklarda duyurulmaktadır, takip etmelisiniz.

  KPSS sınavına girmeden önce bir süre sınavlara çalışmalı ve sonrasında Anaokulu Öğretmenliği için gerekli puanı alabilmelisiniz.

  KPSS’de Kreş Öğretmenliği için gerekli puanı almanız halinde puanınıza, grup türünüze ve mezuniyet durumunuza göre tercih yapmanız gerekmektedir. Yaptığınız tercihe göre atanıp atanmadığınız size bildirilir. Tercih yapmadan önce mutlaka tercih kılavuzunu detaylı olarak incelemeli, tercihleri kolaylaştırmak için geliştirilmiş web tabanlı tercih robotlarını kullanmalısınız.

  Göreve Başlamak

  Eğer KPSS sınavından yeterli puanı alıp tercih yaptığınız yere puanınız yeterli gelirse atamanız yapılır. Atamanız yapılmasa bile dünyanın sonu değildir. Aldığınız eğitim ve mezun olduğunuz bölüm dikkate alındığında özel kreşlerde, özel ana okullarında çalışabilirsiniz. Daha sonraki tercih fırsatlarını değerlendirerek tek atanmayı bekleyebilirsiniz.

  Kendi Ana Okulunuzu veya Kreşinizi Açabilirsiniz

  Üniversitenin ilgili bölümlerinden mezun olup diplomanıza sahip olduktan sonra bir miktar bütçe ile kendinize özel bir kreş veya ana okulu açabilirsiniz. Ülkemizde her kentin belirli bölgelerinde açılmış rengarenk tasarımı ve şirin yapısı ile hizmet verdiğini gördüğümüz ana okulları, kreşleri, okul öncesi eğitim yuvaları bu şekilde açılmıştır. Böyle bir kreş açarak atma beklemeden, maaş günü beklemeden kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Görevinizi layıkıyla icra etmeye başlayacağınız gün geldiğinde mutlaka dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Psiko-motor ve pedagojik gelişim eğitimlerinin de tamamlanması gerekmektedir.
  • Ana okulu öğretmenleri ya da bir başka deyiş ile kreş öğretmenleri çocuklar için bir rol modeldir. Bu nedenle ana okulu öğretmenliği yapanların giyimine, kuşamına, hal ve hareketlerine dikkat etmesi gerekmektedir.
  • Her şeyden önce ana okulu öğretmeni olmanın sabır gerektirdiğini unutmamak gerekir. Her ne kadar çocuklar sevimli ve şirin olsa da onları bir arada tutmak ve gerekli eğitimleri almalarını sağlamak kolay olmayacaktır.
  • Devlet bünyesindeki bir kreşte çalışmak özel bir kreşte çalışmaktan daha zordur. Çünkü devlet bünyesindeki kreşte eğitim alan çocuk sayısı bir hayli fazladır. Sayının fazla olması da verilecek eğitimin olumsuz etkilenmesine neden olur.
  • Devlete ait ana okullarında veya özel kreşlerde tasarruf sağlamak adına öğretmene verilmesi gereken yardımcı personeller istihdam edilemeyebilir. Hal böyle olunca çocukların eğitimi ve gelişimi için gereken tüm malzeme, ekipman gibi şeyleri kendiniz tedarik etmek durumunda kalabilirsiniz.

  Ana Okulu Öğretmenliği Maaşları Ne Kadardır?

  Ana okulu öğretmenleri diğer branşta öğretmenlik yapanlar ile aynı maaşı alır. Ancak verilen ek derslerin ücretleri ile maaşlarda farklılıklar görülebilir. Yeni göreve başlayanlar için 2.200 -2.300 TL arasında maaş ödenir. Ek ders ücretleri ile birlikte maaşı 2.800-2.900 TL’ye kadar yükselmektedir.

  “Ana Okulu Kreş Öğretmeni Nasıl Olunur?” şeklinde araştırma yapanların mesleğin aldığı maaşlardan ziyade bu mesleğin kendisine uygun olup olmadığı analiz edilmelidir. Unutmayın her meslek sevilerek yapılırsa başarı getirir.
  tıkla sorunu sor

  Anaokulu Kreş Öğretmeni Nasıl Olunur? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ayça dedi ki:

   Merhabalar üniversite mezunu değilim imam hatip lise mezunuyum 4-6 yaş çocuk gelişimi ve eğitimi kursuna gidip sertifika sahibi oldum çocuk gelişimci olabilir miyim ?

  2. Melike dedi ki:

   Merhaba ben lise den ATT bölümü mezunuyum. Üniversitede 2 yıllık anaokulu öğretmenliği okumayı istiyorum . Ancak 2 yıllık okuduğumda da calisabiliyorum özel kurumlar da değil mi? Formasyon v.b ek şeyler gerektiriyor mu ?

  3. eda dedi ki:

   merhaba ben önlisans muhasebe mezunuyum ama asıl hayalim çocuk gelişimci olmaktı hala olma şansım var mı? bilgi verirseniz sevinirim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Okul Öncesi Öğretmenliği
    Çocuk Gelişimi ve Eğitimi
    Anaokulu öğretmenliği
    Ev Ekonomisi Yüksek Okulu
    Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü

    mezunu olarak hala olma hakkınız var.

  Sorunuzu Yazın