• Analık Sigortası

  Zaman geçtikçe her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de gereksinimler değişmekte ve ihtiyaçlar çeşitlenip artmaktadır. Değişen şartlar ile çalışan annelere kanunlarla birçok yardım yapılmakta ve iş hayatlarında kolaylıklar sağlanmaktadır. Analık sigortasının nasıl alınacağı yada alma öncesinde nerelere başvurulacağından önce analık sigortasının neyi kapsadığını ve ne demek olduğunu bilmekte yarar var.


  Analık sigortası; sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşi ile Kurumdan kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almakta olan kadın veya erkeğin sigortalı olmayan eşi, analıkları halinde belirli yardımları sağlayan bir sigorta kolu olarak tanımlanmaktadır. Analık sigortası yardımlarıyla doğum yapan anneler birçok yardımdan faydalanmaktadır.

  Analık halinin tanımlaması ve analık sigortasına sahip olmak için gereken şartlar 5510 sayılı Kanunda belirtilmiştir. 5510 sayılı Kanunda hizmet akdine tabi veya kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan sigortalı kadının gebeliğinin başladığı tarihten itibaren doğumdan sonraki ilk 8 haftalık süreye kadar, çoğul gebelik halinde ise ilk 10 haftalık süreye kadar olan gebelik ve analık haliyle ilgili rahatsızlık ve özürlülük halleri analık hali olarak kabul edilmekte ve analık sigortası kapsamına girebilmektedir. Analık hali çalışan kadınlar için 5510 sayılı kanunla ilk defa belirlenmiş ve getirilmiştir.

  Analık Sigortasından Yararlanma Şartları

  Her şeyde olduğu gibi analık sigortasını almada da bazı belirli şartlar bulunmaktadır, bu şartlar sağlandığı sürece gerekli yerlere başvuru yaparak analık sigortasından faydalanılabilir. Analık sigortasından faydalanmak için gereken şartları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Sigortalı bir kadın için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün Analık Sigortası primi ödenmiş olmalıdır.
  • Sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşinin Analık Sigortası yardımlarından yararlanması için, sigortalı erkeğin doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün Analık Sigortası primi ödemiş olması, ayrıca sigortalı erkeğin doğum yapan kadınla doğumdan önce Medeni Kanuna göre evlenmiş bulunması gerekmektedir.

  Analık Sigortası Kapsamında Sağlanan Yardımlar

  Analık sigortası içerisinde anneye ve bebeğe yada doğan bebeklere birçok yardım yapılmaktadır. Gerek sağlık açısından olsun gerekse doğum sırasında olsun; gerekli yardımlar yapılır ve anne ile bebeğin sağlıklı olmalarına özen gösterilir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Analık Sigortası kapsamında annenin gebelik muayenesi yaptırılır ve anne ile bebeğe gerekli sağlık yardımları sağlanır. Böylece anne ve bebeği sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirebilir.
  • Doğum sırasında gerekli sağlık yardımları anneye ve bebeğe sağlanır.

  Doğum yardımı kavramını açıklamak gerekirse; sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşinin; doğum sırasında veya doğumdan sonra gerekli sağlık yardımlarıyla, ilaçların ve sağlık malzemesinin sağlanmasıdır. Eğer ailenin birden fazla çocuğu olursa, her çocuk için yapılacak yardım çocuk sayısına göre bir kat daha artırılır. Ama elbette doğum yardımı almanın da bir şartı bulunmakta. Analık sigortası kapsamındaki doğum yardımından faydalanabilmek için doğumun 3 ay içinde gerekli birimlere bildirilmesi gerekir; aksi takdirde aileler yardımı alamazlar.

  • Aileye emzirme yardım parası ödenir.

  Analık sigortası kapsamındaki diğer yardımlardan birisi de emzirme yardımı. Emzirme yardımı; sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı yada Kurumdan kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almakta olan kadın veya erkeğin sigortalı olmayan eşinin doğum yapması sebebiyle, doğan çocuğun beslenmesi için, doğumdan sonra yapılan para yardımı olarak tanımlanmaktadır. Emzirme yardımı alabilmenin en önemli şartlarından birisi çocuğun canlı doğmasıdır. Doğum yardımı gibi emzirme yardımında da birden fazla çocuk doğmuşsa, doğum yardım çocuk sayısına göre bir kat daha arttırılır.

  • Sigortalı kadına, doğumdan önce ve sonra işinden kaldığı günler için geçici iş göremezlik adı altında ödenek verilir. Kendisi için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün analık sigortası primi ödenmiş bulunan sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise, doğumdan önceki sekiz haftaya iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir. Kadın sigortalının isteği ve doktorun onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışılması halinde, çalışan süreler kadın sigortalının doğum sonrası sürelerine eklenir.


  tıkla sorunu sor

  Analık Sigortası İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. DERYA BATAN dedi ki:

   Merhabalar,
   Yaklaşık 4.5 aylık hamileyim ve yeni çalışmaya başladım,4 ay sonra doğum yapacağım.Analık hakkı, çocuk parası ve süt parası bu haklardan yararlanabilir miyim?Bu haklardan yararlanabilmem için ne kadar prim günüm olması gerekiyor, yardımcı olmanızı rica ederim,
   Şimdiden teşekkür ederim.

  2. Esra Altun dedi ki:

   Ben 3 aylık hamileyim benimde eşiminde sıgortası yok suan bende faydalanabiliyormuyum

  Sorunuzu Yazın