emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Altın Hesabı Nasıl Açılır, En Karlı Altın Hesabı Bankası Hangileri?

Altın Hesabı Nasıl Açılır, En Karlı Altın Hesabı Bankası Hangileri?
09.11.2020

Son zamanlarda altın fiyatlarının yükselmesi ile birlikte altın hesabı nasıl açılır sorusu pek çok kimse tarafından merak ediliyor. Önceden sadece kuyumcular aracılığı ile yapılan altın işlemleri günümüzde pek çok banka tarafından daha hızlı ve güvenli bir şekilde sunuluyor.

Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Altın hesabı tanımı itibariyle bankalar tarafından sunulan altın alım satım yapmaya yardımcı olan hesaplara denilmektedir. Altın hesapları vadeli ve vadesiz olarak iki şekilde müşterilere sunulmaktadır. Buna göre vadesiz altın hesabı, neredeyse her banka tarafından sunulmaktadır. Bu hesap türünde fiziksel altınların yükünden kurtulmak için bankada tıpkı nakit hesabı gibi hesap açılır ve altınlar bu hesapta tutulur. Vadesiz altın hesabından her zaman altın alımı ve satımı mümkündür. Özellikle mobil ya da internet bankacılığı üzerinden pratik bir şekilde altın alım satımları yapılmaktadır.

altin1

Altın hesabı vadesiz olmasının temel amacı fiziksel olarak altınları ev gibi ortamlarda tutmanın yarattığı risklerdir. Aynı zamanda kuyumcuya da gitme zahmetinden kurtaran vadesiz altın hesabı böylece istenilen her an altınları kullanma imkânı yaratmaktadır. Fakat böyle bir hesapta altınlar temelde para olarak bulunurlar ve altın olarak çekmek olanaklı değildir. Başka bir deyişle, vadesiz altın hesabında güncel altın kuru üzerinden işlem yapılır ve ona denk gelecek tutardaki para üzerinden işlem sağlanmaktadır. Vadeli altın hesabı ise altınlar üzerinden faiz kazanmayı sağlayan bir sistemdir. Bu türden hesapta hem altınların artmasından hem de faiz sayesinde kazanç sağlanmaktadır. Örnek olarak yıllık yüzde 2 faiz veren bir altın hesabında 100 gram altın olduğu takdirde 1 yıl sonraki faiz getirisi 3 gram altına tekabül edecektir.

Altın Hesabı Açarken Dikkat Edilecekler

Altın hesabı açmak için bankaların sunmuş oldukları avantajlardan yararlanmak gerekmektedir. Piyasa ve banka koşulları iyi araştırılmadan altın hesabı açmak çeşitli sorunlar ve zararlar etmeyi beraberinde getirebilecektir. Bu yüzden altın hesabı açılacak olan banka seçilirken faiz konusuna dikkat edilmelidir. Faizin yanında aynı zamanda vade tutarlarına da dikkat edilmelidir. Örnek olarak 6 ay vadeli hesap açmak yerine 1 ay vade sunacak bir hesaptan yararlanmak daha fazla kâr elde etmeyi sağlayacaktır. Çünkü bu durumda altın fiyatlarının yükselmesi ile altın bozma ihtiyacınız olabilir ve böylece faiz oranlarını kaçırmamış olursunuz.

Altın hesabı açmak için aynı zamanda makas işlem ücretlerine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu ifade altının bozdurulması ya da alımı sırasında uygulanacak olan farkı belirtir. Alım ve satım işlemlerinde makas aralığının düşük olması müşteri için çok avantajlıdır. Bu yüzden makas aralığının da düşük olduğu bankalar seçilmelidir.

altin2

Altın Hesabı Hangi Banka Avantaj Sağlıyor?

Altın hesabı bankalar tarafından sunulan çeşitli koşullara göre farklılık gösterebilmektedir. En avantajlı altın hesabı sağlayan bankalardan hesap açtırmanız daha fazla kâr elde etmeniz için yararlıdır. Bu bakımdan Ziraat Bankası altın hesabı en sık tercih edilen bankalar arasında yer alıyor. Vadeli altın hesabında 1 aylık vade için 0,50, 90 gün için ise 0,75 faiz getirisi sağlıyor. Aynı zamanda makas aralığı da düşük tutuluyor.

Bunun yanında altın hesabı Kuveyt Türk için de en çok tercih edilen bankalar arasında yer almasını sağlıyor. Vadeli ve vadesiz altın hesapları olan banka, faiz yerine kâr payı sağlıyor ancak bu da esasında faiz oluyor. 1 aylık vadeli altın hesabında getiri oranı yüzde 1,37 olarak belirlenen banka bu açıdan diğer bankalara göre yüksek getiri sağladığı için yüksek oranda tercih ediliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.